Tweede Blad KO 4737 Eet NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Kinderrubriek. Parijsche Moiiehrieveii Parlementair Overzicht. BEHOORENDE BIJ HET Beste meisjes en jongens, Hier zijn de oplossingen van de vorige raadsels 1. Kasteel (Almelo, sloot, tuin, ei, 1.) 2. Wezel ezel. 3. Brompot. De nieuwe raadsels zijn 1. Neem 2 boeien en dan nog den kop van een derde koe... en dan krijg je een vogel. Rara, wat is dat 2. Vele jongens lusten mij graag, al is 't een varken dat mij draagt Onthoofd men mij, het klinkt wel gek m'n vrind Maar wis en drie, dat je me bij den schoenmaker vindt 3. Ik ken een koning, die nooit zit op een troon, En die slechts .8 knechten heeft, en dat is heel gewoon Al wie hem ziet, ja 't klinkt wel erg mal, Die hoopt maar steeds dat hij hem brengt ten val. Wie is die koning OOM KAREL. HET GEHEIM VAN DEN KLOKKENWINKEL II. Ja, natuurlijk, riepen a/le klokken door elkaar, Jij mag zeker wat zeg gen, vooral omdat je het zoo beleeld vraagt, zeg maar op, nikkel horloge, wat was er „Ik wilde alleen maar opmerken," antwoordde het onaanzienlijke en ou- derwetsche nikkelen horloge, „dat je niet altijd moet kijken naar de kast, die er om een klok of horloge zit. Soms zitten er in prachtige gouden kasten, de slechtste uurwerken, die nooit op tijd willen Ioopen en dikwijls stilstaan. En in de eenvoudigste kas ten, van ijzer of nikkel, 'zitten bij tij den uurwerken, die jaar in jaar uit loopen, zonder ooit stil te staan, als ze maar op tijd opgewonden worden, en die nooit ook maar één minuutje te laat of te vroeg aanwijzen." Juist, heel juist," riepen de klok ken. „En die verwaande groote staan de klok, moest maar eens een toontje lager zingen. Hij doet niet eens de plicht van. ©fke kloknamelijk den juisten tijd aanwijzen." „Hij is te lui, om in den maat te loopen," riep het brutale wekkertje. De oude deftige klok trok ver waand zijn neus op en zei„Hoe je lui ook schreeuwen, ik ben toch de grootste en de oudste en de mooiste en de deftigste en de menschen vin den me allemaal even mooi en als ze me koopen, doen ze dat, omdat ik er zoo echt oud en adellijk uitzie. Ik beboet niet eens te loopen, haha." „Ze moesten brandhout van jou maken, je deugt toch nergens anders voor," riep het brutale wekkertje weer. „Wie wil jou nu hebben? Je hebt de houtworm jn je beenen en je slaat de uren heelemaal verkeerd en maakt daarbij een geluid als een gebarsten trekpot." „Wat zeg je daar," riep de deftige klok, die zich hoe langer hoe meer opwond en verschrikkelijk boos werd. „Je bent zelf een gebarsten trekpot, ordinaire wekker, met je blikken kast. Hoe durven jelui zóó brutaal tegen mij, een- ouden klok te zijn, hebben jelui dan geen respect meer voorden ouderdom „Nee, heelemaal niet," zei de mooie pendule kalm, „tenminste niet, als je zoo verwaand bent. Je hebt nog maar heel weinig in je lange leven geleerd, grootvader, je moest je schamen." „Wel, wel, heb ik van mijn leven," schreeuwde grootvader-klok. Hij werd vuurrood van woede, het scheen wei, of hij zou barsten van kwaadheid. Op eens.... een harde knal. Die kwam uit jde kast van den deftigen grootva der-klok. Hij zei niets meer en stond daar doodstil op eens. Zijn veer... was van woede gesprongen. Alle klokken zwegen. Toen het morgen werd en de klok ken weer moesten gaan tikken, bleet de deftige oude grootvader - klok doodstil. „Ik geloot dat hij dood is," zei het wekkertje zacht. „Ja, zei het nikkelen horloge, „zijn veer is van boosheid en verwaand heid gesprongen. Wat zal er nu ge beuren, als vader Jozef het ziet (Wordt vervolgd}. ONZE MOUWEN. De mode om de japonnen uit twee verschillende «toffen samen te stellen, heeft aanleiding gegeven ook de mouwen met een weinig meer fantasie te maken. Dikwijls vervaardigt men ze in twee contrasteerende kleuren. Vooral de ballonmouwen leenen zich uitstekend hiertoe. Het onderste ballonvormige deel is meestal van dunnere of lichter gekleurde stqf dan het bovengedeelte. Een aardige fantasie is 'took, om het schouderstuk van de japon benevens het bovengedeelte der mouwen b v. van gebloemde stof te kiezen, terwijl de verdere japon geheel effen is of, omgekeerd, van effen stof, als de japon uit gebloemde stof bestaat. 'N MODEGRIL. De mode mag grillig zijn en de eigen aardigste capricen hebben. Tenminste in het rijk der mode. In 't gewone leven is dat minder gewenscht. Wanneer ge in de namiddaguren in een der Parijsche mondaine calé's een kopje thee gaat gebruiken en op uw gemak eens het elegant gekleede publiek in oogentchouw neemt, zoo zult ge hier en daar een dame opmerken met een snoezig klein hondje onder den arm. 't Hondje houdt zich ongelooflijk stil en rustig, 't Lijkt wel of 't uit ontzag voor de chique omgeving, bijna niet durft adem te halen. Als men 't diertje echter naderbij beschouwt, blijkt 'tgeen echt keffertje te zijn, maar een grappig taschj*, waarvan de sluiting handig in het don zen vachtje verborgen is. GOUDBORDUURSEL. Japonnen en sjaals beiden worden tegenwoordig heel veel met goud bor duursel versierd. Een dergelijk borduur- seltje met z'n fijne gele goudglans doet bijna overal goed, op een elegante avond japon zoowel als op een meer eenvou dig wollen costuumpje. Op een tulle sjaal brengt men 't dikwijls op de vol gende wijze aan Met kleine lapjes flu weel en zijde heeft men op de tulle bloemen en bladen geappliqueerd in verschillende kleuren. Elk der bloemen wordt daarna langs den geheelen omtrek met gouddraad omwerkt. Een dergelijke sjaal wordt bij voorkeur gedragen bij een crêpe de chine toiletje in een fijne, roze tint, dat smaakvol gegarneerd is met borduursel van goud en kraaltjes van roze kristal Die borduursels zijn heel fijn en teer gehouden. Ze zijn niet te overvloedig aangebracht en ook niet te groot om vooral geen overdadigen, rijken indruk te maken en den frisschen jeugdigen indruk van het roze japonnetje niet weg te nemen. VOOR DE OCHTENDUREN. De ochtenddracht, het costuumpje dat men aanschiet zoodra men uit de veeren gewipt is, is bij voorkeur de pyjama. En dat om verschillende reden. Ten eerste zeker wel omdat het „mode" is. En ook natuurlijk, omdat de pyjama zoo goed staat bij de jongensachtige kortgeknipte haren, die de meeste dames en meisjes tegenwoordig dragen. Maar dan is er verder nog een heel practische reden die den voorkeur voor de pyjama begrij'pelijk maakt. Bijna iedere vrouw doet tegenwoordig 's mor gens na het opstaan eenige eenvoudige gymnastiek- of ademhalingsoefeningen die niet alleen het lichaam slank en lenig, maar ook gezond houden. Deze oefeningen nu kan men heel moeilijk in een kimona of peignoir uitvoeren. Daarvoor is de pyjama de aangewezen dracht. Heel chic is op 't oogenblik een pyjama van zwart gewast satijn met een goud- leeren kraagje. Wie op eenvoudiger wijze elegant wil zijn, kiest een minder fijne stof dan satijn en een kraagje van verguld papier. Gouden en zilveren kraagjes, zij 't van echt leer of van een papieren imitatie, worden heel veel voor pyjama's en der gelijke fijne „déshabilléo" gebruikt. Met een kamerlid op het oor logspad. Over olie, bolsje wisme en nog iets. Een al armkreet. Een wetsontwerp en de gemeentebesturen. Een Kamerlid op het oorlogspad. Neen, dit is om aen drommel geen grapje, doch zeer bloedige ernst. Er zijn zeer verschillende manieren, waar op de achtenswaardige lieden, die on ze natie in Eerste en Tweede Kamer met meer of minder succes vertegen woordigen, hunne vacantiedagen slij ten. De een gaat „den boer op" en zich van allerlei toestanden op de hoogte stellen, ten einde straks, als bepaalde onderwerpen in onze volks vertegenwoordiging ter sprake zul len komen, weibeslagen ten ijs te komen. Een ander gaat naar Spa ijzerwater drinken en weer eert ander ligt aan een of ander Noordzeestrand te bevriezen. Maar er is pok leen enke ling, die zijn verlofdagen spendeert, door een robbertje met een troepje R'damsch politieagenten te vechten. En wie zou dat nu anders wezen, dan onzen zuinig-bewaarden eenigen Ka mercommunist Lou de Visser Lou toonde zich verre van „lauw" en ging, zooals het behoorde, naar Rotter dam om voor Sacco en Vanzetti te demonstreeren en te protesteeren te gen hun terechtstelling en om Ame- rikaansche goederen te boycotten. Of meneer Lou nu zelf ook meedeed, is niet bekend, maar in ieder geval vonden zijn medestanders het nuttig, de straatklinkers te gebruiken om er mee naar politie-agenten te keilen. Deze laatste nu, hadden daartegen eenig bezwaar en trachtten de vrien den van Lou van dat origineele plan at te brengen, door hen met gummi stok en sabel te streelen. En het ge volg was, dat Lou ook een liefkoozing opliep, welke zoo hartelijk was, dat hij een diepe hoofdwond en een ge kwetsten rechterarm opliep. Nu, het is altijd gevaarlijk om voorspellingen Xabij de halte Ealfjea- laan heeft op den on- be waakten overweg een anto ongeluk plaats gehad. Juist toen een trein in de richting Aalsmeer passeerde, wilde een melkauto de over weg oversteken, met het ge volg dat de auto door den trein gegrepen en totaal vernield werd. De 18-jarige bestuurder A. Poot en een inzittende werden zwaar ge wond. Een vrachtauto staat klaar om de overblijfselen te vervoeren. is verreweg het meest gelezen Neutraal blad in het Land van Heusden en Altena. HET NIEUWSBLAD verschijüt 2 maal per week n.l Woensdag en Vrij dag De abonnementsprijs bedraagt f 1 40 per kwartaal tranco- huis. HET NIEUWSBLAD beschikt over hoogst bekwame medewerkers en over active correspondenten in de plaatsen Aalburg, "Wijk, Veen, Andel, Giessen, Rijswijk, Woudricbem, Sleeuwijk, Werkendam, Genderen Eethen, Meeuwen, Drongelen, Babiloniënbroek, Almkerk, Dussen, Sprang. Capelle, Waspik, Raamsdonk, Raamsdonksveer,'s Grave- moer, Nederbemert, Aalst, Pouderoijen, Brakel en Zuilichem. HET NIEUWSBLAD geeft uit bovengenoemde plaatsen door eigen ver slaggevers de zoo uitvoerig mogelijke Raadsverslagen en van andere plaatselijke gebeurtenissen. HET NIEUWSBLAD geeft iedere week een hoofdartikel waarin zooveel mogelijk een onderwerp van den dag wordt behandeld en meer malen een onderwerp, dat in het bizonder voor het Land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard van groot belang is. HET NIEUWSBLAD stelt de abonné's in de gelegenheid gratis vragen op rechtskundig gebied te plaatsen waarop steeds door bemiddeling van het Nieuwsblad een breedvoerig antwoord wordt gegeven. HET NIEUWSBLAD geeft de verslagen der strafzitting en van het Kan tongerecht te Heusden de uitspraken der Rechtbanken te 's Her- togenboscb en Tiel zoomede de uitspraken der Kantongerechten te Heusden, Waalwijk en Zalt-Bommel. HET NIEUWSBLAD geeft U uitvoerige Binnen- en Buitenlandsche be richten, artikelen betreffende Landbouw en Veeteelt geschreven door een op die gebieden hoogst deskundig medewerker. HET NIEUWSBLAD geeft U voor het geheele Land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard de berichten, Burge lijken Stand, Predikbeurten HET NIEUWSBLAD geeft de marktberichten van Rotterdam, 's Herto genbosch en Zalt-Bommel en veilingberichten van Drunen en Zalt- Bommel de Notaris- en Deurwaarders-Advertenties uit de geheele streek Abonneert U nu het leesseizoen aanbreekt tegen 1 October, U ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis De Administratie. Van den Landdag van den bijzonderen vrijwllligen landstorm te Barneveld. Z Ex. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine hield een rede over »Oflze nationale goederen te doen. Maar wij wenschen den Ka mervoorzitter straks wel de noodige sterkte toe, als meteen meneer Lou in de Kamer eenige opmerkingen zal willen plaatsen over zijn kennisma king met de Rotterdamsche politie. Meneer L. L. H. de Visser, lid van de Tweede Kamer, heeft ook een vraag tot den minister van Financiën tevens voorzitter van den Raad van Ministers, gericht, naar aanleiding van den oproep der Ned. Mij. tor expl. v. Petr. br. in Ned. Indië, en waarin speciaal de aandacht wordt gevestigd op deze passages: „Dehon derd millioenen guldens, die onzen aandeelhouders door de Sovjets zijn ontstolen, kunnen ook thans nog niet gerestitueerd worden, zelfs niet met krachtigste hulp van onze regeering," en „Wij vragen aan het publiek in zijn eigen belang, sterk door daden j den strijd tegen het bolsjewisme te ondersteunen en zoodoende de re— geering te helpen in haar streven om de nationale industrie tegen "het na derend bolsjewistisch gevaar te be schermen Het geachte kamerlid wilde wel eens weten, of deze oproep was op gesteld en gepubliceerd met voor kennis en goedvinden van de regee ring, en of de regeering het streven, dat in dezen oproep tot uiting komt, geen gevaar voor den vrede acht en wat zij daartegen wel meende te moe ten doen Tja, wat zou meneer de Geer daar tegen moeten doen We hebben ons nu tien jaren lang ondanks me neer Lou en meneer Wijnkoop en eenige andere meneeren met suc ces beschermd tegen wat men het bolsjewistische gevaar noemt. Het lijkt dus wel wat twijfelachtig, of me neer de Geer de oproep een gevaar voor den vrede acht en of hij er wat tegen zal doen. Déksels, je hébtbest kans, dat meneer de Geer, met de ru moerige berichten uit Indië voor oo- gen, er wat.... vóór zal doen. Een wetsvoorstel, dat thans voor behandeling door de Tweede Kamer gereed ligt, n.l. een wijziging van de bepalingen betreffende de bevoegd heden van Ged. St. enz., is dezer da gen in het geding gebracht, door een. alarmkreet van het lid van Ged. St. van N. Holland, die de aandacht ves tigde op wat hij noemde, den „oii- garchischen" geest van het wetsont werp. In hoofdzaak kwam de uiteen zetting van dezen gedeputeerde hier op neer. Provinciale Staten kiezen uit hun midden het college der Gede- putteerden, dat belast is met de da- j gelijksche leiding, en uitvoering der j provinciale zaken, waartoe o.a. be- i hoort het toezicht op de gemeente- j besturen. Verder is daar nog de da- gelijksche zorg voor de provinciale huishouding zelve. Gezien nu deze zeer belangrijke taak vooral het toezicht op de gemeentebesturen, in verband met de tinanciëele gestie van vele, ook de gróótste gemeenten was het col lege van Gedeputeerden tot nog toe verplicht aan Provinciale Staten re kening en verantwoording te doen, indien dat gewenscht werd. Het recht van interpellatie dus. Plet thans ge reedliggende wetsontwerp nu, houdt in, naast vele vereenvoudigingen van den arbeid van Prov. St. en Gedepu teerde St., dat Ged. St. rechtstreeks opdracht tot toezicht op de gemeen te-besturen zullen hebben, dus het in terpellatie-recht zou daardoor komen te vervallen. Dit nu, achtte de heer Kooiman van zeer groote betekenis, vooral omdat de arbeid der Gedep. zoo eminent belangrijk en ingrijpend kan zijn ten aanzien van gemeente besturen. Hij bestreed dan ook' de grondwettelijke bezwaren van de re geering tegen dit interpellatierecht, in haar M. v. A. aan de Tweede Ka mer. Deze maatregel zou een stap in de richting der oligarchie zijn ter wijl hij er tevens op wees, dat we nu het zonderlinge geval zouden krijgen', dat Gedeputeerden wel zich te ver antwoorden zouden hebben over hun toezicht op waterschapsbesturen, doch niet van net veel belangrijker werk van de controle op de gemeentebe sturen. In het licht van deze beschou wingen ligt het voor de hand, dat het wetsontwerp van Minister Kan nog wei eens met meer belangstelling zal worden bekeken, zoodat we daar straks in de Kamer nog wel eenigel andere ziiden van helirht miw Al Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5