Tweede Blad SIGAREN S. D. LANKHUYZEN Co's BANK voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ito. 4739 ïrijdaB 2 Septemiier Parijsche Ulodelirieveii FEUILLETON A. BAAIJENS ZORGEN. BEHOORENIE BIJ HET Bij de zwarte tafzij-japonnetjes van dezen zomer worden veel juweelen ge dragen. En, daar de japon zoo heel eenvoudig en donker is, mogen de ju weelen bijzonder mooi en schitterend zijn, een prachtige gesp van schitterend gekleurde steenen om de ceintuur te sluiten, een groote juweelen speld om de mouwslip omhoog te houden of een draperie te bevestigen, enz. Men draagt bij deze toiletten zwarte lak of zwarte suède schoenen. Japonnen die voor meer dan een, zelfs voor meer dan twee doeleinden kunnen dienen, maken steeds meer opgang. Een mijner vriendinnen, die nogal veel in de wereld verkeert en toch niet over een groot kleedgeld beschikt, heeft zich onlangs een aardig, zwart tulle avond toilet aangeschaft, met een eenvoudig recht lijfje en een rok met meerdere volants. Wil ze heel eenvoudigjes voor den dag komen, zoo trekt ze over deze japon een mouwloos, zwart fluweelen vestje aan. Is ze echter verplicht in groot toilet te verschij nen, zoo doet ze een breede fluwee len ceintuur om, met lange afhan gende einden. Deze wordt bevestigd met een groote toef rozen, anjers of vergeet-mij-nietjes. Het leeren hand- taschje van de ele gante Parij zenaar- ster is tegenwoor dig bijna uitslui tend van vierkant model, 't Is van fijn, licht getint leer met een on opvallende sluiting of van heel donker leer en dan een breede sluiting van licht schildpad gezet. Voorts draagt zij op haar japon of mantel twee bloemen van tegengestelde kleur, een zwarte en een witte roos b.v., of een rose en een blauwe anemoon. Een zelfde soort toefje draagt zij ook op haar avondtoilet, echter zijn de bloe men dan van veel grooter formaat. De diamant behoort tegenwoordig tot het toilet der mon daine Pari- eieDne. De parel, die in denlaatsten tijd een beetje alge meen is ge worden mag zich niet meer tot'haar gunstelinge rekenen. In plaats daarvan draagt zij nu de meer De Amerikaanse lie Dillionair- EEN PAKKENDE ROMAN VOL SENSATIE. (Vrij bewerkt naar het Engelsch.) 28 Dus U denkt, dat mijn opzet geheel verkeerd is?« vroeg de millionair. j»Ik denk, dat Uw oordeel niet joist is, zeide mynheer Holden met een minzaam lachje. «Denkt iedereen dat?* «Iedereen, behalve myn teekenaar,* glim lachte de heer Holden. «Uw teekenaar Kerry fronste weder de wenkbrauwen. «Ik geloof, dat wij dien heer kennen.* Hij wendde zich tot Elise, «Mijnheer Bray is het, geloof ik,« zeide Elise. «Ziet u,« zeide Holden haastig, zijn ideeën zyn een beetje fantastisch. Hij is een product van wat ik zou bunnen noemen de Avondklassen een-en-al theorie en half verteerde praktijk.* «En U zoudt mij niet adviseeren om laat ons zeggen Tottenham Court Road te herbouwen De architect aarzelde. «Neen,* zei hy toen en wat kon by anders zeggen met het oog op zijn eigen artikel «Dat spjjt me,« zeide Kerry kort, «ik schitterende diamant, in den vorm van knoopen, speldje, ceintuur- en schoen gespen enz Blauw is haar bevoorrechte kleur. Zij stelt haar toillet samen uit meerdere tinten blauw of kleedt zich geheel in een en dezelfde kleur, die tot in de kleinste onderdeden herhaald wordt. Smaakvol zeker. Maar duur, terwijl men zoo'n toilet niet al te dikwijls dra gen kan. Een streepjapon is een klassieke dracht, die bij vele dames geliefd is, omdat ze zoo eenvoudig keurig en correct is. Voor dezen zomer zien we heel veel verschilende streepstofjes. Door de stof in tegengestelde richting te gebruiken, vormt ze zelf de noodige versiering en afwerking. Voor sommige japonnen neemt men de streep in de lengte, voor andere in de breedte-richting. Dit laatste is ongemeener en kan soms bijzonder aardig doen, hoewel men er zeer mee op moet passen, want vertikale stree- pen hebben de ei genaardigheid de gestalte forsch en breed te maken. De streepjes zijn in een of twee kleu ren op een iets lich- teren of donkerden ondergrond. Ik zag ze ook in meerdere kleuren, in matroze, grijsgroen en blauw, o.a. op een creme stof. De si reepen waien heel breed en ik verwonderde me er over hoe ge distingeerd en fijn de stof nochtans deed. De kleuren waren dan ook bij- zijnder mooi, frisch en toch zacht en teer, zonder zoetelijk te zijn. Behalve gebloemde, gestreepte, effen of met rekenkunstige figuren bedekte toiletjes, is er nog een ander soort, dat we hier nog even bespreken moeten, daar ze werkelijk bijzonder lief doen. 't Zijn japonnetjes met witte of in elk geval licht-getinte stof, met smalle ban den heel bont en kleurig kruissteek borduursel versierd. Dikwijls zijn die banden eigenhandig vervaardigd, men kan ze echter in den winkel koopen. Een allerliefst geheel krijgt men er mede, want meestal worden ze niet alleen op de japon gebruikt, maar ook op hetbij- behoorende vestje, op den mantel en den hoed. WILHELMINE. Naar ieders keuze Naar ieders smaak Botermarkt 88 HEUSDEN. Land- en Tuinbouwwereld. Ziektebestrijding; in kweekerij en boomgaard. „De ziektebestrijding is de laatste jaren een beroep geworden". Er wordt, hoewel nog lang niet ge noeg, de laatste jaren heel wat meer aan ziektebestrijding gedaan dan vroeger. Van verschillende zijden is het vooral den fruitkweeker op het hart gedrukt, dat hij vooral die bestrijding niet moet nalaten, zal hij op een geregelden goeden oogst en op een goede kwaliteit zijner vruchten mogen rekenen. Maar de be strijding geschiedt nog lang niet overal, was van plan geweest U te verzoeken teekeningen in te zenden maar natuur lijk kan ik het werk niet gunnen aan iemand, die voor het plan niet het minste enthusiasme heeft En Kerry stond op en opende de deur voor mijnheer Holden. Gordon Bray stond aan zijn teekentafal, toen Holden hem in het privé kantoor riep. Hy had een hooaroode kleur en zyn oogen schoten vuur. Hij overhandigde hem over de tafel heen een gezegelde enveloppe met een kwaadaardig glimlachje. «Breng dit aan dien verdoemden Yankee,* zeide hy en «hier is een cheque voor een maand salaris. Bezorg den brief en je hoeft niet meer terug te komen misschien zal Kerty je aanstellen als zijn architect je bebt alle examens gedaan, hoor ik.* Met een zwaar hart trad Bray Kerry's kantoor binnen. Elise was er niet en Keny ontving hem alleen, las den brief zwijgend en verscheurde toen een brief, dien by zelf aan het schrijven was. «Weet je wat er in den brief staat, dien je ge bracht hebt vroeg hy. «Neen, mijnheer Kerry.* «Dat dacht ik wel, anders zou je hem misschien niet gebracht hebben. Ik zal hem je voorlezen «Mijnheer, Daar U geen advies van een expert wenscht en misschien hulp noodig hebt bij het herbouwen van Londen, zend ik U mijn teekenaar die door zijn enthusiasme alles vergoed, wat hij aan kennis mist. zooals ze behoort. Er wordt op dit ge bied ook heel wat gekwakzalverd. In stede van zich behoorlijk te laten voor lichten van deskundige zijde, zijn er velen, die de bespuiting of andere be handeling toevertrouwen aan personen, die zich biervoor aanmelden, zonder dat zij weten of die menschen te goeder trouw en voor hun taak berekend zijn. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen waarschuwde onlangs nog tegen lieden, die onder voorspiegeling van mooie resultaten te bereiken, behande lingen toepassen, die geheel of vrijwel geheel waardeloos zijn. Gewoonlijk wordt er een flink bedrag voor gerekend, en ais die lieden hun praktijken een korten tijd op een plaats hebben uitgeoefend, verdwijnen ze naar elderslater blijkt eerst, dat men beetgenomen is. Zoo worden middeltjes aangeboden tegen de „iepenziekte", de „loodglansziekte" bij perzikboomen e. a., en ook wil men nog steeds den boer en kweeker gelukkig maken met den „bacterie-mest", een ar tikel zonder eenige bemestingswaarde. Er is natuurlijk niets tegen, dat een landbouwer of kweeker de bestrijding door een ander laat uitvoeren, maar laat zoo iemand dan opgeven, waarmee en op welke wijze hij de behandeling wil toepassen, terwijl hij natuurlijk ook contröle op zijn middelen moet toe laten. Alsdan kan men hiervan kennis geven aan genoemden Dienst te Wage- ningen. Het komt bij ziektebestrijding in tuin en kweekerij zoowel op het juiste middel als op de wijze van toepassing aan. Al is het middel goed, maar de toepassing deugt niet, dan zal het resul taat öf negatief öf schadelijk zijn. Con tröle zou dus gewenscht wezen. De beer Lijsten, redacteur van het Orgaan der Ned. Pomologische Ver., is van oordeel, dat de contröle moet uitgaan van de telers zelf. Een nauwere samenwer king tusschen de telers en hen, die de ziektebestrijding uitvoeren, is mogelijk en gewenscht. De teler zal zich moeten verbinden geen bespuitingen te laten uitvoeren, zonder daarover eerst een des kundige te hebben geraadpleegd; de uit voerder moet zich verplichten geen be spuiting te zullen verrichten, dan nadat hij hiermee den deskundige in kennis heeft gesteld. Openbare vergadering van den Raad der gemeente EETHEN, op 29 Augus tus 1927, des n.m. 4 uur. VoorzitterD. F. Brune. Secretaris D. A. van der Schans. Aanwezig: W. G. J. BraDderhorst, G. v. d. Beek, L. Gzn., J. P. Smits en J. A. van der Schans. Afwe'/ig *D. van Buuren, J. van den Heuvel en A. Vos Czn. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest het formuliergebed, terwijl de notulen der vorige vergade ring onveranderd worden vastgesteld. Aan de orde 1. Voorloopige vaststelling gemeente rekening. De Heer Smits brengt namens de in de vorige vergadering benoemde Com missie van onderzoek verslag uit en zegt, dat het onderzoek der rekening geen aanleiding tot op of aanmerkin gen heeft gegeven. Zij wordt daarop met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld, wat den gewonen dienst be treft in ontvangst op f 38718.49 en in uitgaaf op f 41232.25, sluitende alzoo met een nadeelig slot van f 2513 76 den Kapitaaldienst in Ontvangst op 84.45 en in uitgaaf op f nihil, sluitende alzoo met een batig slot van f 84.45 De Wethouders onthielden zich inge volge artikel 220 der Gemeentewet van medestemmen. De Heer Smits merkt nog op, dat op de posten, betreffende belooning van doctoren en vroedvrouwen aanmerkelijk kan worden bezuinigd. Naar zijn m e- ning is het heel goed mogelijk, met medewerking van burgerlijke en kerke lijke armbesturen in de gemeente, een dokter te benoemen. Spreker acht dan tevens oprichting van een consultatie- Ik kan hem met langer gebruiken.* Hoogachtend, Biglow Holden. Gordons gezicht was paars. «Hoe durft hij riep hij uit. «Hoe durft hij? Jongen, hij heeft je het prachtigste getuigschrift gegeven, dat moge lijk is. Ik neem aan, dat je ontslagen bent Gordon knikte. «Uitstekend zei de ander. «Ga nu naar het kantoor, dat ik zoo juist gehuurd heb m St. James's Street en meubileer het ik geef je carte blanche zooals een architecten en opzichters kantoor gemeubi leerd moet zijn. En als iemand je vraagt wie je bent moet je zeggen «Ik ben de architect van de groote L. Trust* en voegde hij er by, «waarschynlyk zullen ze dan hun hoed voor je afnemen «Maar in ernst, mijnheer Keny pro testeerde Gordon lachend. «Ik was nooit ernstiger. Ga nu en teeken iets. Gordon Bray was als gehypnotiseerd. «Teeken my een laat eens zien - een plein, met rondom huizen, kantoren en winkels. De lengte en breedte van het plein moeten precies de helft zijn van Regent Street.* Met een knikje liet hy den verbaasden jongeman gaan. Gordon was halfweg den langen gang, toen Kerry's deur openging en zyn grijs hoofd en slanke bovenlijf naar buiten kwamen. Bray riep hy. telef. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. &ÊT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA bureau mogelijk, terwijl de uitgaven voor geneeskundige armenzorg op deze wijze minder zullen bedragen. De Voorzitter zegt toe, hier de noodige aandacht aan te zullen schenken. 2. Rondvraag Daar geen der leden iets voor de rond vraag heeft, zegt de Voorzitter het vol gende. Tenzij bijzondere onstandigheden zich voordoen, vergadert de Raad in zijn tegenwoordige samenstelling niet meer en is deze vergadering de laatste, die door Branderhorst en Smits wordt bij gewoond. Ik meen daarom te spreken naar de meening en met instemming der vergadering als ik de beide aftredende leden dank zeg voor wat zij in het be lang der gemeente deden Zij gaven hun beste krachten aan het algemeen belang, waren U iult bet erkennen de meest trouwe bezoekers der Raadsver gaderingen en hebben, al waren nu en dan de meeningen en persoonlijke in zichten verdeeld, getoond en erkend, dat het gemeentebelang niet is gediend door persoonlijkheden en fitterijen, maar door kalm en rustig overleg, waarbij ieders meening recht heeft op waardeering. Na vele jaren Raadslid en eenige ja ren Wethouder te zijn geweest, gaat Smits ons verlaten, geheel overeenkom stig eigen verlangeD, bij stelde zich niet herkiesbaar Anders is het met Branderhorst, hij is, tot veler verwondering, niet herkozen en heeft de waarheid ondervonden van het spreekwoord, dat zegt, dat ondank 's werelds loon is. Bijna 25 jaar was hij raadslid en bijna evenzoo lang Wethouder en in al die jaren deed gij, Branderhorst, wat men van U mocht verwachten. Oneerlijkheid, onrechtvaardigheid, partijdigheid, ver kwisting of onbekwaamheid waren niet de kenmerken van Uw spréken en doen. Ook gij had evenmin als Smits, een blad voor Uw mond als spreken naar Uwe meening plicht was maar gij hebt eveneens gaarne Uwe meening voor een andere gegeven, wanneer een betere ge dachte naar voren werd gebracht. Ik hoop en vertrouw, dat ge niet gevallen zijt als gevolg van een strooibiljet, dat iemand in de verkiezingsdagen durfde rondzenden, een strooibiljet, dat niet voortkwam uit een edel karakter, dat dingen inhield, die buiten het publiek Gordon wendde zich om. «Ja, mynheer?* «Het salaris duizend pond per jaar; een contract voor vijfjaar; ieder jaar twee honderd vyltig meer tot 2000. Goed Gordon krukte, hij was sprakeloos. TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De Mao, die een Machine maakt. «Wat heb je daar voor een raar ding, Zeberhelf Martin Hubbart, vlekkeloos en smetteloos gekleed, stond over den schouder van zyn niets vermoedenden vriend te kyken. Met een vloek vloog Hermann op. «Hoe ben jy binnengekomen? vroeg hy ruw. «Door de deur. Ik kwam juist bionen, toen je bediende naar de post ging.* «Ga mee naar de eetkamer,* zeide Hermann kortaf. «Ik houd er niet van, dat menschen plotseling achter my komen staan; ik word er kriebelig van!* «Maar,« zeide de andere, «dat geld toch zeker niet voor je a.s. zwager,* een opmerking, die het goede humeur van den ander oogeriblikkelyk weder terug bracbt, want hy lachte in zichzelf, terwyl hy zyn bezoeker voor ging, de tfap af. «Wat was dat voor een raar machien drong Hubbard aan. «Ik heb nooit ge weten, dat jy een amateur was io technische dingen.* «Het is een uitvinding, die mij door een omgaan, dat gétuigt van onkunde met wettelijke voorschriften, dat een leugen behelsde, in de hoop, dat het publiek, dat voor goede munt zou aannemen en gelooven, dat inderdaad het gemeentebe lang beoogd was. De samensteller, die zijn naam zorg vuldig verzweeg, behoeft zich geen secon de te verheugen over het resultaat van zijn niet te qualificeeren werk, want andere omstandigheden, misschien ge breken die nog aan de Kieswet kleven, zijn oorzaak, dat gij niet zijt herkozen, niettegenstaande gij verdiend hebt, dat men U opnieuw een raadszetel had be zorgd. Ik dank de beide aftredende leden voor den steun, dien ik persoonlijk van U ondervinden mocht, blijf op Uwe vriendschap rekenen en wensch U in Uw ambteloos leven niets dan goeds. De Heer Branderhorst dankt den Voorzitter voor de hem toegesproken woorden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Zooals een zwarte-ravenvlucht, Die cirkelt onder onwt êrsluchr, Van angst vergeet te vluchten, Daar overal de bliksem blindt, En allerzyds een bui begint Te grommen en te zuchten, Zóó doolt, bedreigd door zorgen wacht, Mijn arme ziele zonder kracht, En weet zich niet te bergen Verwyten flitsen zengend nrêr, En schraapzucht loopt haar zolen zeer, Om wat ik derf te vergen. Maar even als langs donderlucht, De stem des Ailerboogsten zucht, En in de windvlaag fluistert, Verstaanbaar trots het boos geweld Der buien, dat de bongerds velt, En bosch en veld ontluistert, Zoo fluistert in dien wilden nood Der ziel, een stemme God is groot Zijn Woord schiep land en luchten, De rijkdom van der aarde schoot, Ligt voor Zyn alziende oogen bloot, Wat laat ge u beduchten. Hij strooit het kostbaar diamant, Langs 't barre woestenijezand, Het goud langs stille stroomen Hij deelt vrijmachtig schatten uit, Of laat ze als onzaalge buit, Aan die van rykdom droomen 't Is dus geen onmacht die uw nood, Laat glooien tot de grens VBn dood Hoe juicht Zyn Vaderharte, Zoo Zijn geplaagde kind vertrouwt, Dat Vaders hand de leidsels houdt, Eu vreugd bedoelt door smarte. J. TIMMERMANS. Veen, 24 Augustus 1927. kerel werd toegezonden,* zei Hermann luch tig, «heb je er goed op gelet, wat het was Hubbart schudde het hoofd. «Ik zag alleen iets van een wekker en .wat pluksel en iets, dat leek op een film.* «Het is een nieuwe soort eh cinema projectie machine,legde Zeberlieff uit. «Het is automatisch, wekt je 's-morgens met beelden op het plafond.* «En waarvoor waren de lucifers?* «Lucifers?* Hermann keek hem scherp aan. «Er waren geen lucifers by «Dan moet ik me vergist hebben.* Hubbard had er geen interesse genoeg voor om er lang op door te gaan. «Ik ver onderstel, dat je weet, dat ik bier ben volgens afspraak Hoe kom je daar by «Je hebt me gezegd, dat ik komen moest,* zei de ander een beetje geirriteerd, «met de bedoeling om je zuster te ont moeten.* «Heb ik dat Hermann keek hem in gedachten aan. «Ja, dat is waar 'ook maar het is onaangenaam voor ons allebei want zy wil je niet ontmoeten.* Wil me niet ontmoeten «Zij wil jou niet zien en ze wil my niet zien, dat is alles hier is een brief, als je er belang in stelt I* Hubbard opende het grijze briefje lang zaam en las «Ik kan jou, noch je mooie vriend ont vangen. Als je by me in de buurt komt, waarschuw ik de politie. V. Jlieuw^btad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5