^nd van altena FEUILLETON Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. iVo. 4740 Woensdag 7 September 1927. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct verschijnende nummers GRATIS Kiniieiilaiid. Dit bfad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25. en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61635. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke rege! meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Feestelijke opening van de Christe lijke Landbouwschool te Andel. Vervolg' en slot. Hierop verkreeg de heer Bronk horst het benoemde Hoofd der Chr. Lagere Landbouwschool bet woord. Spreker begon met de groote be- teekenis te schetsen, die Koningin nedag 1927 voor hem heeft. Deze dag is van groote beteekenis voor ons Vaderland, doch voor Andel en zijn omgeving in het bijzonder. Spr. zegt Gode zij dank te zijn geroepen tot een werk des vredes en brengt God dank die alle dingen bestuurt naar Zijn wil. Toen spreker het ver zoek werd gedaan, hier te komen ar beiden, was hij wel erkentelijk voor die onderscheiding, toch was het voor hem een zwaren strijd. Kerkwijk en Delwijnen, waar spr. 1 jaar heeft gewerkt, dat eenvoudige landelijke oord was hem lief geworden. Spreker wil in de allereerste plaats dank zeggen voor het in hem ge stelde vertrouwen en wat hij in '12 aan het schoolbestuur van Kerkwijk en Delwijnen schreef, zou hij hier willen herhalen n.l. dit„Met Gods hulp hoop ik het in mij 'gestelde vertrou wen waardig te maken". In het bijzon der richt spr. een hartelijk woord van dank tot den Voorzitter, met wie hij reeds menig gesprek heeft gevoerd. Verder aan den heer Vogelaar, die hem met zoo veel vriendschap is te gemoet getreden. Er wacht mij, ver volgt spr., een mooie, maar zware taak. Er is gezegd door Dr. v. d. Zanden, de school staat of valt met U. Spr. heeft toen geantwoord dat hij zich daarvan ten volle bewust was, doch deze verantwoordelijkheid ook ten volle aanvaardde doch niet in eigen kracht. Het is voor spr. een raadsel hoe men een dergelijke verantwoor delijkheid durft te aanvaarden, als men niet kan bidden„Heer schenk mij wijsheid en voorzichtigheid". (Spr. pauseert even om een tele gram te lezen dat hem ter hand is gesteld. Het telegram is van den Bur gemeester der gemeente Kerkwijk, die zijn gelukwenschen aanbiedt bij de opening der schooi). Spr. verklaart bang te zijn van Christelijkheid, die alleen in naam zit. Men moet niet slap zijn in zijn werk doch met vaste hand de teugels han- teeren en met taaie volharding nooit loslaten. Bij net onderwijzen der jeugd moet er samenwerking zijn tusschen jeugd en onderwijzer, doch mag voor al de samenwerking der ouders niet worden vergeten, als dit alles samen- De Amerikaansche DiNionair- EEN PAKKENDE ROMAN VOL SENSATIE. (Vrij bewerkt naar het Engelsch.) ::o werkt, dan zal zeer zeker zegen niet j uitblijven. Spr. doet daarom een be roep op de ouders om hunne me dewerking te verleenen. Spr. zou hier kunnen eindigen, doch op de deur der school is een naamplaat aange bracht, waarop staat Christelijke La gere Landbouwschool en nu kan hij zich best voorstellen, dat men eens minachtend de schouders ophaalt voor het woord Christelijke. Als men spr. hier echter naar vraagt, hoopt hij deze vragers de hand op de schou ders te leggen en te wijzen op twee wandteksten die in den gang hangen, n.l. deze: „Laat de Kinderkens tot mij komen en verhindert ze niet, want de zulken is het Koninkrijk der He melen" en „Gedenk Uwen Schepper in de dagen uwer jongelingschap." Deze woorden zijn voor spr. het richt snoer bij zijn onderwijs, hoewel hij gaarne zooveel mogelijk een sfeer wil scheppen, waarin andersdenkenden niet worden gekrenkt. Spr. eindig de met een gedicht van Da Costa. Hierop sprak de heer Naaijen eeu kort woord waarin hij zijn blijdschap liet uitkomen, dat deze school die voor de landbouwbevolking van An del en zijn omgeving van zoo groot belang is, juist in Andel is opgericht. Daardoor wordt het mooie huis van spr.'s familie weder productief ge maakt en wordt Andel, dat spr. na aan het hart ligt een centrum, waar van door middel der school leiding zal uitgaan die voor den landbouw van groot belang zal blijken. Er wordt hier nog zoo dikwijls geschermd dat praktijk betêr is dan theorie, doch een goede praktijk meent spr. dient gedekt te worden door de theorie en een goede theorie door praktijk. Spr. hoopt, dat men voldoening zal heb ben met de opening van deze school op dezen mooien zomerdag. De Voorzitter dankt den heer Naaij- ën voor zijn woorden en geeft de ver zekering dat de school niet in An del zou zijn gekomen, als de familie Naaijen de deur had dicht gehouden. Spr. zegt dat uit de vergadering een stem is opgegaan om een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin. Hij stelt daarom voor het navolgende telegram te verzenden Het Bestuur der Christelijke La gere Landbouwschool, in feestelij ke vergadering voor de oprichting bij een, wenscht Uwe Majesteit van harte geluk met dezen dag en wenscht U Gods besten zegen toe. Dit voorstel werd met luid applaus begroet. Hierop werd gepauzeerd pn werd door eenige jonge dames thee rond gediend. Na de pauze kreeg eerst de heer G. v. d. Beek LGzn. het woord, die zijn gelukwenschen aan allen die bij de oprichting dezer school betrokken zijn, aanbood. In het bijzonder brengt spr. een woord van hulde aan den Voorzitter de Ed.Achtb. Heer v. d. Schans, die zich zooveel moeite heeft '29 «Wat denk je daar van vroeg de kal me Hermann. »Dai is monsterlijk hijgde Hubbard. »Hoe durft, zij zij Jou mooi te noemen Och, je moet haar maar verontschuldigen,* kalmeerde Hermann hem. «Luister een?,« zeide Hubbard, plotse ling over iets anders beginnend «Ik wou vijfhonderd pond leenen.* «Ga gerust je gang, leen ze,« zei Her mann ijzig kalm. Zou jij ze mij kunnen geven «Neen, zei Hermann. «O, je denkt, je hebt me niet meer noodig zeide Hubbard verontwaardigd. «Wat ben jij toch vlug van begrip/* bewonderde Hermann. Jij begrijpt de dingen zoo geweldig vlug Woedend liep Hubbard weg. Vijf mi nuten later Zat Zeberlitff weder in zijn studeerkamer met zijn machinetje. Ditmaal nam hij de voorzorg de deur op slot te doen. Elsie Marion was met hoofdpijn naar huis gegaan met het bevel van Kerry om niet meer op kantoor te komen, voor zij geheel beter was. Zy was gaan rusten en werd pas 's avonds om negen uur met een schrik wakker. Zy dineerde om tien en haar hoofdpijn was over. Er moest nog het een en an der gedaan worden op kantoor en zij was van plan het werk te gaan halen en het thuis te doen. Zy permitteerde zich de luxe van een taxi om naar het kantoor te rijden en pakte vlug het werk, dat zij noodig had, in een tasch. Daar zag zij een briefje op Kerry's bureau liggen. Het was aan naar geaddresseerd, «Ik ben naar de opslagplaats als je je goed voelt, kom dan daarheen, »K. K.« Wanneer ging mijnheer Kerry uit?* vroeg zij aan den waker. De man schudde het hoofd, sik kwam pas om negen uur in dienst, juffrouw,* zeide hij. «Sinds dien tijd is hij niet hier geweest.* Zy ging naar de opslagplaats en vroeg naar Kerry. Ginds achter, juffrouw, zei de magazynchef. Honderde kisten stonden overal en Kerry liep, alles inepecteerend rond. Samen gin gen zij verder. Komen al die kisten steeds maar door aan vroeg zij. «Steeds maar door, juffrouw,* zei een der voormannen, die bij hen stond. «Zoo iaist is er weer een kist aangekomen getroost, om deze zaak voor elkaar te krijgen. Met een opwekkend woord tot den heer Bronkhorst, besloot spr. en verzocht hij de aanwezigen ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin het „Wilhelmus" te zin gen, waaraan door allen staande ge volg werd gegeven. Hierop sprak de heer Schouten, lid van den raad der gemeente An del eenige woorden. In de allereerste plaats Bracht spr. dank voor de vrien delijke uitnoodiging tot bijwoning de zer vergadering. Ook de raad van Andel stelt belang in uwe vereeniging omdat hij de gemeente liefheeft en al wat tot bevordering van haren bloei kan strekken wordt met vreugde door hem begroet. Hij stelt het op hoogen prijs, dat juist hier deze inrich ting wordt geopend, die voor Andel en de geheele omgeving een grootén steun kan worden voor den landbouw en deze in zijn moeilijk bestaan kan terzijde staan. Ook om een andere re den is de raad verheugd, omdat het is geworden een christelijke school, waarin niet alleen wordt geleerd de technische bekwaamheid, doch ook de jeugd het Christelijke beginsel wordt bijgebracht. De raad is ver heugd omdat in dit kleine dorpje een inrichting wordt geopend die van belang is voor de geheele streek. Met een heilbede voor H. M. de Ko ningin besloot spreker. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos tfijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Bui?je 75 et. Bij Apoth. en Drogisten. Thans was het woord aan den heer Rooseboomdie als oud leerling van den heer Bronkhorst eenige woorden wilde spreken. Deze liet uitkomen, dat een boer, die geen landbouwon derwijs heeft genoten niet met zijn tijd zaJ kunnen meegaan. In Kerkwijk werd door den heer "Bronkhorst reeds eenige jaren landbouwonderwijs ge geven, waarvan de resultaten goed merkbaar zijn. 'Reeds veel goeds, al dus *>r„ is er van den heer Bronk horst gezegd, doch er is te weinig gezegd, de goede hoedanigheden van den heer Bronkhorst als onderwij zer zijn beter dan men ze hier kan schetsen. Graag wenscht spr. de heer Bronkhorst geluk met zijn promotie, al ziet men hem in Kerkwijk noode vertrekken. Men weet daar dat de heer Bronkhorst niet alleen werkt voor geldelijk loon, doch dat diens grootste loon hierin bestaat, als hij de vruchten mag zien van zijn onder wijs. Met den wensch, dat de schooi moge groeien en bloeien tot heil van den landbouw en de hechte band van vriendschap die tusschen den heer Bronkhorst en de oud-leerlingen uit den Bommelerwaard bestaat, niet ver broken zal worden, eindigde spr. «Dat ziet er uit als bandschoenen die komen altyd in die kleine kisten.* Zij wachtten tot de kist bij de weegburg neergezet was. »Ja, juffrouw, handschoenen Gants Lacroix Lyon*. «Daarginds wordt een kist met prach tige kant uitgepakt,* zeide hij, «dat moet je zien «Dolgraag zeide zij en in haar haast zag zij niet, dat er vlak voor haar voeten eeri touw op den grond lag zij bleef er met haar teenen in vast zitten en sloeg voorover. Ongetwijfeld zou zij zich erg bezeerd hebben, ais zij niet de tegenwoor digheid van geest gehad had zich met beide handen te steunen op het kistje met bandschoenen. Met haar armen ving zij den schok op en haar gezicht kwam zach tjes terecht op het deksel van de kist. «Mijn God zij is gewond Vlug stapte Kerry over en langs de kisten op haar toe. Hij had zich vergist, doch dat kon men hem niet kwalijk ne men want zij bleef eenige oogenbhkken met haar hoofd op de kist liggen, zooals zij gevallen was. Het was echter met een glimlach dat zij naar hem opkeek en weer ging staan. «Weet je zeker, dat je niet gewond bem vroeg hij. Zij schudde het hoofd. Er kwam een man aan om de kist weg te nemen. «Niet aankomen, aisje- htüeff. rt ?ili clnrr Hierop sprak de heer Verbrugge uit Zuilichem, als de vader van een toekomstig leerling eenige woorden en bood eveneens zijn gelukwenschen aan bij de opening dezer school. Daarna volgde de heer Laiame, hoofd der Bijzondere School te An del, die zijn vreugde uitsprak over het feit, dat hij in de gemeente een collega had gekregen, waarmede hij hoopte aangenaam samen te zullen werken. De heer de Jong Saakes, ambte naar bij het Departement van Land bouw en geboortig uit het Land van Heusden en Altena, verklaarde jaar lijks nog gaarne in deze omgeving en vooral in Andel te vertoeven. Spr. heeft tot zijn 23 jaar in deze omge ving gewoond en geleefd en heeft in de 24 jaar dat hij deze heeft ver laten verschillende andere streken van ons vaderland bezocht, ook in zijn kwaliteit als ambtenaar bij het Mini sterie van Landbouw, en als hij dan vergelijkingen maakt, dan zijn er zeer veel feiten, die ten nadeele van de streek, die hem nog steeds lief is, uit vallen. Gelukkig kan spr. echter de laatste jaren aanmerkelijke vooruit gang bespeuren, daarom stemt de opening clezer school nog meer tot verheugenis. Als de eerste kiemen van vooruitgang aanwezig zijn, dan dient men er ook voor te zorgen dat deze kiemen tot volle ontwikkeling kunnen komen. Met zijn tijd mede te gaan is ook voor deze streek noo dig. Met de opening; dezer school acht spr. de laak van den Voorz. evenwel nog niet geëindigd, immers alleen de mannelijke bevolking zal daar onderricht in het boerenbedrijf krijgen en wil dit rendabel zijn dan moeten ook de vrouwen daarin hun ne medewerking verleenen, daarom acht hij ook voor deze landbouw huisonderwijs noodzakelijk. De Voorzitter bracht hierop nog een woord van dank, aan allen, die dezen dag tot een feestdag hadden gemaakt en noodigde allen uit tot bezichtiging der school en na afloop daarvan hen die van elders kwamen bij hem aan huis aan de koffietafel. Daarna sprak Ds. de Bres uit Kerk wijk een slotwoord en ging voor in dankgebed. Hierop volgde de bezichtiging der school, waarover slechts een roep, n.l. keurig. Alle mogelijke gemakken, tot waterleiding incluis zijn aanwezig, de school is zeer modern ingericht en is een kijkje overwaard. In een derge lijke omgeving moet het voor onze toekomstige landbouwers een genot en een lust zijn, zich daar te bekwa men voor de taak die hen wacht. Bij de vele gelukwenschen die zijn geuit voor den groei en bloei dezer inrichting, die voor onze streek wer kelijk van buitengewoon belang is, voegen wij gaarne de onze. Moge zij reeds spoedig blijken te zijn, de bron, waarvan uitgaat die kennis, die Koning Kerry zag haar vol verbazing aan. «Zegt U dien man, dat hij die kist voorzichtig oplicht en op de wei f brengt,* zeide zij, «en zegt U hern, dat hij er heel erg voorzichtig mede moet zyn.* Vol verbazing draaide bij zich om en gaf de gevraagde order en volgde toen den man naar de werf buiten het pakhuis. «Wat is er toch met die kist vroeg hij. «Ik weet het niet precies,leg uw oor tegen de kist en luister.* Hij deed, wat zij heua vroeg en stond met gefronste wenkbrauwen op. Daarna rook hij aan de kist. «Doe die kist voorzichting open,* zeide hij. Want hij had het luide tik-tik-tik even duidelijk gehoord ais zij. «Het kan een helsche machine zijn* zeide zy doch hij schudde het hoofd. «Ik geloof, dat ik wel weet wat het is.* antwoordde hy rustig. Onder het licht van een groote boog lamp werd de kist voorzichtig openge maakt. Er kwam een wekkerklokje uit, een kleine electrische batterij en een massa stukjes film. «Staat op twee uur,* zeide Kerry, «het uur, waarop het werk hier beëindigd wordt. Ik zal u laten zien, hoe het werkt Hij bracht de heele machine naar den rand van het water en verzette de wyzeri van den wekker. Zij wachtten een oogen* noodig is om bij te dragen tot ver- hooging van het welvaartspeil der be woners onzer mooie en vruchtbare' streek. Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Boxtel. Op de tentoonstelling van 2731 Aug. werden o.m. de navolgende bekroningen toegekend Taigpaarden. Cat. 4: 2 jarige Merriën, le pr. Malanda, eig. G. J. W. Branderhorst, Eethen 2e pr., Maline, eig. Gebr. Oerlemans-v. d. Schans, Drongelen Eerv. V. Minnares, eig. G. H. Straver, Babiloniënbroek. Cat. 5 3 jarige merriën, le pr. Lepike, (goed model), eig. G. W. Straver, B.broek 3e pr. Lea, eig. Gebr. Oerlemans-v. d. Schans, Drongelen. Cat. 64 jarige en oudere Merriën, le pr. Gewanka, eig. G. J. W. Brander horst, Eethen 4e pr., Cariba, eig. Gebr. Oerlemans-v. d. Schans, Drongelen 5e pr, Gea, eig. idem idem. Groot Yorkshire varken. Groep IFokbeeren A, 1J jaar en ouder, 2e pr. J. v. d. Schans, Drongelen. Groep IIIDrachtige zeugen hoven 2 jaar, 3e en 4e pr. Gebr. Oerlemans-v. d. Schans, Drongelen. C. Zeugen le maal drachtig, 2e pr. Gebr. Oerlemans-v. d. Schans, Drongelen. Loopvarkens. le pr. Gebr. Oerlemans-v. d. Schans, Drongelen. TE VEEL ONDERWIJZERS. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagera school te Spitsendyk (Fr.) hebben zich 59 sollicitanten aangemeld. -O OPHEFFING VAN EEN RI1KS- KWEEKSCHOOL. De Rijkskweekschool voor onderwyzers te Nijmegen wordt 1 September 1928 op geheven. EEN INSPECTEUR" VAN POLITIE ERNSTIG GEWOND DOOR REVOLVERSCHOTEN. Een berucht inbreker heeft Vrijdagmid dag inspecteur Paul, van de verkeersbrigade te 's Hage, ernstig gewond. De inspecteur kwam met inspecteur Pool van het bureau Prinsestraat per fiets over de Houtrustlaan, om thuis koffie te gaan drinken. By een dwarslaan sloeg inspecteur Pool rechts af; de heer Paul reed door. Op dat oogenblik zag de heer Paul een oploopje op de Hout rustlaan. Hy versnelde zijn tempo en zag, dat een kapitein een man achterna zette. Paul trapte wat hij kon. Geroep tan «houdt den dief* bracht hem spoedig op de KLIr ^>An 1- - flikkervlammetje tusschen de stukjes cellu loid, een plotselinge bulderende vlam en de werf werd verlicht door een reusachtige vuurtong, die opsteeg van het brandende filmknipsel. Zwijgend keken zij toe tot de vlam uitdoofde en er niets overbleef dan een hoopje roodgloeiend metaal iets wat vroeger een wekker geweest was. «Ik zou die klok hebben kunnen bewa ren als bewijsstuk,» zeide Kerry, «doch hij zal zijn sporen wel goed verborgen heoben. Hoe kao ik je danken, Elsie vroeg hij. Hij wendde zich om en keek haar in het gelaatzij stonden in de schu- duw van een grooten stapel kisteD, die midden op de werf stond. «Mij bedanken vroeg zij zenuwachtig, «Ik ben het, die U moet bedanken Hij legde allebei zijn handen op haar schouders en keek haar aan. Onbevreesd ontmoette zij zyn blik. «Eens was er een meisje, zooals jij,* zeide hij zacht, «en ik hield van haar, zooals een man van een kind houdt een kind, te jong nog om overschaduwd te worden met het geen wij mannen liefde noemen. En het ding, dat ik beminde was niets dan een masker een uiterlyke schijn en toen zij het masker oplichtte was het bijna mijn dood. En daar is Elsie Marion met het gelaat en de lachende oogen en het hart van een vrouw ach ter het gelaat, en het hoofd van eer. vriend achter de oogen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1