Eerste Blad SIGAREN Geen Geweten. S. D. LANKBÜYZEN Go's BANK A. B A A IJ K N S FEUILLETON Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4745 Vrijdag 23 September 1927. ^nd van alten# Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no* 1#. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent, Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag i ncr en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De toestand op onze wegen ii. Na de rijwielen zijn de voor onze wegen dikwijls veel te breede en te groote autobussen een groot gevacr, daar er onder de wegen maar al te vele zijn, die door hunne smalte allerminst ge schikt zijn voor het moderne verkeer. En dan denken we aan onze dijken langs Maas en Waal, waarvan groote gedeelten in zeer desolaten toestand verkeeren, terwijl zij op meerdere plaatsen veel te smal zijn om een veilig passeeren met een eenigszins breede autobus mogelijk te maken. Een niet minder groot bezwaar leveren de onbewaakte overwegen der spoor wegen op. Van deze heeft de Directie der Maatschappij van Staatsspoorwegen ons er ongeveer 140U bezorgd. Zeker is voor het standpunt, dat ieder maar op zichzelf moet passen, veel te zeggen, doch dan moet men zorgen, dat le de onbewaakte overweg opeen behoorlijken afstand wordt aangeduid en 2e dat het uitzicht op de spoorbaan vrij is. Aau de eerste voorwaarde voldoen de onbe waakte overwegen niet en aan de tweede slechts weinige. In een nummer der „Nieuwe Rotter- damsche Courant" der laatste weken lezen we daaromtrent het volgende: „Er zijn heel veel onbewaakte over wegen, waarop het uitzicht door struik gewas, huizen etc. wordt belemmerd. Men eischt van den autobestuurder, dat hij de spoorwegkruisingen met' niet meer dan 10, zegge tien, K.M. snelheid pas seert. Voor een onbewaakten overweg, waarop het uitzicht niet vrij is, wil dit zeggen, dat hij zoo lang mogelijk op de spoorbaan moet vertoeven en dus zoo lang mogelijk het risico moet loopen te worden verpletterd. Aangezien men in de groote steden, waar het verkeer het drukst is, een snel heid van 30 K.M, toestaat, is het dui delijk genoeg, dat deze 10 K.M snelheid volstrekt overbodig is en in sommige gevallen buitengewoon gevaarlijk kan zijn. Of heeft de spoorwegdirectie deze maximumsnelheid in het leven geroepen voor de bewaakte overwegen, in geval hun beambten vergeten de boomen te sluiten, zooals de laatste jaren nog al eens is voorgekomen? Maar ook dan moet het uitzicht vrij zijn. De 10 K.M. snelheid zijn dan noodig om de aanspra kelijkheid der spoorwegen tegenover derden te beperken. Men verbaliseert nu den automobilist, die genoemde Botermarkt 88 HEUSDEN. maximumsnelheid op spoorwegkruispun ten overschrijdtmaar dan kan laatst genoemde toch zeer zeker eischen, dat het uitzicht op de spoorbaan vrij is en hierin blijft de directie der Spoorwegen nog steeds in gebreke. In het buitenland, waar ook vele on bewaakte overwegen zijn, worden deze op voldoenden afstand kenbaar gemaakt door duidelijke waarschuwingsborden. Hier te landen plaatst men de borden vlak bij den overweg, zoodat van een tijdige waarschuwing geen sprake is Als het volgend jaar, ter gelegenheid van de Olympiade, vele buitenlandsche automobilisten langs onze wegen rijden, zullen er op onze onpractisch aangeduide overwegen heel wat slachtoffers vailen Een ook te noemen groot gevaar op onze naburige dijken schuilt in de in den berm aanwezige rij- of voetpaden, die vonren naar onder aan den binnen kant van den dijk gelegen huizen en boven aan den dijk in een diepen inham, die meerdere decimeters breed is, ein digen Zulke inhammen treft men ver scheidene aan in het dijkgedeelte onder Veen, terwijl er ook enkele worden ge vonden in het dijkgedeelte onder Wijk en Aalburg 's Avonds bij kunstiicht zijn die inhammen moeilijk van den gladden weg te onderscheiden, zoodat zij vooral 's avonds groot gevaar voor de automobilisten opleveren. Komt men in zoo'n inham terecht met zijn auto mobiel, dan moet men het stuur wel kwijt rij ken en een groot ongeluk krijgen Wij begrijpen dan ook niet goed waarom de bevoegde autoriteiten niet alle moge lijke in hun bereik zijnde maatregelen trefien, otn bedoelde inhammen uit het dijkdek verwijderd te krijgen. Veel, ja zeer veel kan er nog van overheidswege worden gedaan om de veiligheid van het wegverkeer méér te verzekeren dan het geval is. O. i. wordt nog veel te weinig aandacht ge schonken aan de veiligheid van het verkeer op den weg en 'tis werkelijk te betreuren, dat onze autoriteiten niet meer open oog hebben voor de belangen van hen, die van onze openbare wegen, op welke wijze dan ook, verkeersgebruik maken Zeker, het onderhoud van een druk bereden en beganen weg kost geld, maar als men de gebreken geregeld bij houdt en niet alles uitstelt tot nader order, dan valt het nog al mee. Noemen we als voorbeeld .den weg over den Maas en Merwededijk vanaf Andel tot Werkendam, die, wat het weg dek betreft, in uitstekenden staat ver keert, hetgeen te danken is aan het geregeld onderhoud. Natuurlijk heeft dit onderhoud financieele offers van het Waterschap gevraagd, maar als be looning heeft men thans een goeden weg, die met betrekkelijk geringe kosten goed is te houden. RELNHOLD ORTMAN. 1) HOOFDSTUK I. Hst nieuwe dienstmeisje var. professor Wallroth was slechts met tegenzin tot het besluit gekomen, den haar onbekenden be zoeker alleen in de Kamer te laten. Hij zag er nu niet bepaald verdacht uit, maar hij bleek volgens haar inzicht toch ook niet tot de kringen, waartoe zij den pro fessor rekende, te behooren. Zijn groote, zware gestalte kwam haar zelfs boersch voor in zijn slecht zittende, hyua slordige kleeding en deze kieeding was volgens ret scherpziend oog van het meisje stellig uit een of ander goedkoop magazijn afkomstig, getuige de onbepaalde verschoten kleur. Dat de vreemdeling geen handschoenen droeg en dat hem bovendien het bestaan van visitekaartjes onbekend scheen te zijn, deed hem bij het dienstmeisje zeer in ach ting dalen. Op haar vraag naar zijn naam had hij tamelijk kortaf en beslist geantwoord wand ■eft.de bronzen beelden oo de nronk- Fokveedag der Fok- en Controle- Vereeniging, gehouden te Eethen. De j.l. Dinsdag alhier gehouden Fokveedag der Fok- -en Controle— Vereeniging heeft plaats gehad on der gunstig weer. Jammer, dat het weiland, waarop de keuringen werden verzocht op dit uur bier te komen. Z<j was eerst van plan geweest, hem buiten op de steenen trap te laten staan, totdat zij zich van de waarheid zijner be wering overtuigd had. Nogmaals een blik op den vreemdeling had haar evenwei aanleiding gegeven hem toch in de salon binnen te laten. Zijn mager, baardeloos gelaat was stellig niet knap te noemen, de verre van fijne trekken verhinderden absoluut den leefiijd van den heer Dü ing- hoffen te bepalen maar een nietszeggend alledaagsch gelaat was het echter nog veel minder en in de groote blauwe oogen, waarin een wonderbaarlijk heldere glans straalde, schitterde iets dat het meisje haast tegen baar wil dwong beleefd te zijn. »Neemt u alstublieft plaats, mijnbeer, zeide zij, terwijl zij de deur van een smaak vol gemeubileerd vertrek voor hem opende. De bezoeker ging inderdaad zonder eenige verlegenheid op een der sierlijke, vergulde sioelijes zitten, dat blijkens een hoogst bedenkelijk kraken, meer als sieraad dan voor praktisch gebruik bestemd scheen. Hoewel hem verzocht was op dit uur aanwezig te zijn, moest hij geruimen tijd op de verschijning van den professor wach ten want de geleerde, die het geweldig druk had, was juist pas met zijn ontbijt begonnen. Maar op h-t gelaat van den jongen man vertoonde zich noch outstem- ming noch ongeduld. Met zijn heldere oogen bekeek hij de schilderijen aan den gehouden, door den regen der vorige dagen nog vrij nat was, terwijl ook het uiterlijk van het aangevoerde vee door het ongunstige weer geleden had. De belangstelling van elders was bevredigend. Uit onze gemeente had den wij meer bezoek verwacht. De keuringscomm.,. benoemd van wege de Prov. Organisatie van Fok- vereenigingen, bestond uit de hee- ren Adr. Klijs en Ooms van Ooster hout en B. Slob van Hoornaar. De keuringen hadden een zeer vlot ver loop. Soms ging het wel wat erg vlug om een goed overzicht te ver krijgen. Bij zoo groot aantal te keu ren dieren mochten wel meerdere commissies met de keuring zijn be last. Ook weer op deze keuring bleek, dat in onze omgeving eén goed vee- beslag aanwezig is en wanneer in vaste lijn met de veeverbetering wordt doorgegaan, ongetwijfeld gunstige re sultaten zijn te bereiken. Getoond werden de stieren Revenant Bon 735S S., eigendom der Fokvereeni- gingWouter 7576 S., van Gebrs. Oerlemans v. d. Schans te Dronge- len en Koba's Constantijn van J. C. Wink te Wijk, die alle drie in zeer goede conditie verkeerden. De uitslag was als volgt Klasse 1. Melkgevende koeien (53 stuks). 1. Susanna 58107 R. van J. C. Wink. 1. Dina 58111 R van M. Spoor. 1. Mijntje 58106 R van J. C. Wink. 2. Dora 5S113 R van M. Spoor. 2. Gerda 58103 R van J. C. Winlc. 3. Drieka van H. v. d. Heuvel Jzn. 3. Dora 58117 R v. D. van Buuren. 3. Emma van W. Hendriks. Eervolle vermeldingen aan Doortje 60427 R v. G. v. d. Beek LGz. Juliana 60426 R van dezelfde. Clara, van dezelfde. Doortje van M. van Wijk. Woutje 52291 S van Gebr. Oerle- mans-v. d. Schans. Jansje 54220 R van C. M. Donken. Dora 1, van W. Hendriks. Annie 54217 R van W. G. J. Bran derhorst. Klasse 2. Droogstaande koeien. (11 stuks). l.Cato 59051 R van W. G. J. Bran derhorst. 1.Ali 58108 R van J. C. Wink'. 2. Daatje 5S114 R van Gebr. Oerle mans-v. d. Schans. 2. Fransijna van C. M. Donken. 2. Mientje 55694 S van dezelfde. 3. Truus 59050 R. van W. G. J. Bran derhorst. 3. Antje 60399 S van Gebr. Oerlemans- v. d. Schans. Klasse 3. Melkgevende schotten met 6 tanden. 1. Gijsje 60402 S van Gebr. lOerlemans- van der Schans. 1. Stansje 60401 S van dezelfde. 2. Pietje, v. G. v. d. Beek LC/zn. 2. Alida 60108 R van W. Straver Azn. telep. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden, Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. aaKT" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA kasi, om daarna in s<i! gepeins te verzin ken met de gelaatsuitdrukking van iemand, in wiens woordenboek het woord verveling onder geen enkele omstandigheid schijnt voor ie komen. Toen drongen uit de aangrenzende ka mer de klanken van een piano tot hem door eri hij hief luisterend het hoofd op. De deur naar het nevenvertrek was open en daaruit klonken de harmonische tonen, die den wachtenden bezoeker in zijn ge peins hadden gfstoord. Het was merk waardig welk een verandering zyn gelaats uitdrukking onderging, terwijl hij naar het pianospel luisterde. Aanvankelijk was het een uitdrukking van blijde verrassing, die den bijna strengen ernst had vervangen langzamerhand gleed er een glans van ver rukking over zijn eerst zoo stroeve trekken en het dienstmeisje zou stellig zeer ver wonderd zijn, wanneer zij had kunnen zien, welk een fraaie .lijnen dat magere, ernstige gelaat thans vertoonde. Wel tien minuten lang luisterde hy met de meest gespannen aandacht toen hield het spel plotseling op, een stoel werd achteruitgeschoven en de gestalte van een jong meisje verscheen op den drempel in de open deur. Bij het ontdekken tan den vreemdeling ontsnapte een lichte uitroep van verrassing aan haar mond en zy maakte een beweging, alsof zy zich snel weer terug wilde trekkenmaar daar DüriDghuffen reeds was opgestaan en een beleefde, hoewel eenigszins onhandige bui- izinrr voor baftr maakte, scheen zij dit 2. Koba II van M. J. v. d. Beek. 3. Woutje 60499 R van M. Spoor. 3. Kaatje 60500 R van dezelfde. Klasse 4. Droogstaande zichtbaar dragende schotten met 6 tanden. 1. Snuit 60502 R van M. Spoor. 2. Jansje II 60404 R van C. M. Donken 3. Adrie van C. PI. v. d. Heuvel. 3. Lotje 60503 R van M. Spoor. Klasse 5. Melkgevende vaarzen met 4 tanden. 1Janneke 60400 S 3. Dientjé 99923 R.J.V. 3. Iet je 3. Truida 99182 R.J.V. allen van Gebr. Oerlemans v. d. Schans. Klasse 6. Zichtbaar dragende vaar zen (met 4 tanden). 1Liza van M. Spoor. 3. Dora van C. H. v. d. Pleuvel. 3. Cor II van W. Hendriks. Klasse 7. Melkgevende vaarzen met 2 tanden. 2. Martha van M. Spoor. 3.Aafje .van Gebr. Oerlemans-v. d. Schans. 3. Klaasje 102341 R.J.V. van dez. Klasse 8. Zichtbaar dragende vaar zen met' 2 tanden (22 stuks). 1. Pleuntje 101263 R.J.V. van Gebrs. Oerlemans v. d. Schans. l.Nora van M. Spoor. 1.Rika van dezel/de. 2. Een vaars van M. Straver Adr.zn. 3. Een vaars van E. van der Beek. 3. Een vaars van W. Straver Adr.zn. 3. Een vaars van dezelfde. 3. Een vaars van dezelfde. 3. Een vaars van C. M. Donken. 3. Een vaars van D. van Buuren. 3. Klara van M. Spoor. 3. Gerda van W. Hendriks. Klasse 9. Kuispinken geb. vóór 1 Sept. 1926 (geregistreerd) 28 stuks. 1. Meut V, Govert 6917 S. van G. van der Beek LGzn. 1. Clara V, Antoon 5923 S. van dez. 1. Nellie V, Reven. Bon van M. v. Wijk. l.Rientje 109785 R.J.V. Revenant Bon van Gebr. Oerlemans-v. d. Schans. te laten varen en kwam zelfs eenige pas sen nader. «Goeden dag, mijnheer sprak zij vrien delijk en roet een zeer aangenaam klinkende, opgewekte stem. »U wacht hier waar schijnlijk op mijn vader De groote blauwe oogen, waarin de groote bewondering voor haar schoonheid met bijna nt>ïve openhartigheid te lezen stond, zouden de jonge dame stellig in in verlegenheid gebracht hebben, indien niet het geheele voorkomen van den vreem deling op haar precies denzelfden indruk als eenige oogenblikken geleden op het dienstmeisje had gemaakt. Tegenover de zen vreemdeling gevoelde zij daarom een neiging om den spot met hem te drijven, terwijl zij misschien tegenover ieder ander de oogen verward zou hebben neergesla gen. Om haar lippen speelde een schalksch lachje en in het bekoorlijke kuiltje in haar kin zoowel als in haar bruine oogen sche nen kleine, overmoedige duiveltjes op de loer te liggen. «Ja, juffrouw,antwoordde de gevraagde. «De professor verzocht mij om 12 uur hier te zijn.c «Dan heeft het meisje waarschijnlijk vergeten u aan te dienen. Ik zal het on- middelyk onderzoeken.* «U bent zeer vriendelijk. Maar voor u weggaat mag ik u zeker wel een vraag doen. Hebt u misschien zoojuist daarbin nen piano gespeeld?* Het gedrag vaD den zonderlingen vreem deling vermaakte het ionge meisje oogen. 1. Teuntje 111294 R.J.V. V. Antoon. 2. Koosje 109189 idem. 2. Noortje 110485 idem. 3. Floortje 110486 idem. 3. Elsje 110277 idem. 3. Zwartje 1 11293 idem. 3. Witje V. Revenant Bon van M. v. Wijk. 3. Ida V. Revenant Bon van D. Vlot. 3. Susanna II 1/1326 R.J.V. V. Reve nant Bon van J. C. Wink. Klasse 10. Kuiskalveren geb. tus- schen 1 Sept. 1926 en 28 Eebr. '27 (geregistreerd) 28 stuks. 1. Clara V. Wouter van C. M. Donken l.Ali II. 716543 V. Revenant Bon van J. C. Wink. 1. Mijntje II. 117475 V. Koba's Con stantijn van dezel/de. 2. Govertje 115706 V. Revenant Bon v. Gebr. Oerlemans-v. d. Schans. 2. Klaartje 118126 V. Wouter van dez', 2. Wijntje 119558 V. Revenant Bon v. dezelfde. 2. Janna V. Revenant Bon van D. van Buuren. 2. Bontje II V. Koba's Constantijn v. J. C. Wink. Klasse 11. Kuiskalveren geb. na 1 Maart (geregistreerd) 13 stuks. 2. Dirkje 122632 R.J.V. RevenantBon van Gebr. Oerlemans-v. d. Schans. 2. Dina II 123902 R.J.V. RevenantBon van M. Spoor. 2. Coba II. 123720 R.J.V. Koba's Con stantijn van J. C. Wink. 3. Clara XII V. Govert 6917 S. van G. v. d. Beek LGzn. 3. Emma II V. Revenant Bon van M;. Spoor. Klasse 12. Pinkstieren. (geregistr.) 2. Wijnand 115326 V. Wouter van Geb. Oerlemans-v. d. Schans. Klasse 13. Stierkalveren geb. tus- schen 1 Sept. 1926 en 28 ,Febr. '27. (geregistreerd) 7 stuks. 1.Jansjes Wodan 118509 R.J.V. V. Wodan 87341 S van Gebr. Oerle mans-v. d. Schans. 2. Harmen 121366 R.J.V. V. Wouter v. dezelfde. 2. Dorus V. Revenant Bon van D. van Buuren. scby olijk steeds meer. Ja zeker Ik hoop, dat het u niet al te zeer gehinderd heeft. Ik had er geen flauw idee van, dat ik voor publiek speel de.* «Het heeft mij 't geheel niet gehin derd,* verzekerde hij ernstig, «want het was heel mooi. Stellig is het een groot meester geweest, die dit stuk gecompo neerd heeft.* »0 ja velen beschouwen hem ten minste als zoodanig. Hij heette Chopin en zijn naam is u misschien niet geheel onbekend. Düringhoffen schudde het hoofd. «Ik herinner mij niet, hem al eens gehoord te hebben maar ik gevoel, dat slechts een geniaal mensch zoo iets schoons en hart roerends kan scheppen. Ik dank eenige genotvolle oogenblikken aan uw prachtig spel, juffrouw 1* Juist omdat het dezen merkwaardigen vreemdeling er absoluut niet om te doen was haar te vleien, voelde de dochter van den professor by zijn laatste woorden toch zooiets als een lichte verlegenheid. Maar zij schaamde zich daarover toch weer di rect, toen zij haar blik nog eens over den nieuwen bewonderaar liet gaan, die zoo grappig onhandig voor haar stond en die zulke groote roode handen had. Nog le vendiger dan tevoren werd in haar het verlangen, een beetje den spot met hem te dryven. Naar ieders keuze Naar ieders smaak ROMAN VAN ::o 1 T-IJl-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1