Jan Geertzen, PUROL er op! B i c k m o r i u A. VERSCHUUR-BAERT, Rustig wonen. Plaatselijk Nieuws Ie. VIERWIELIGE MOTORRIJTUI GEN die zich tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang op een weg bevinden, moeten voorzien zijn van ten minste twee aan weerszijden van het rijtuig aangebrachte lantaarns, die voorwaarts een helder wit licht uitstralen en aan de LINKERachterzijde van een lantaarn die achterwaarts een ROOD licht uit straalt. Wanneer met een vierwielig motorrijtuig over een weg wordt GE REDEN, moet het voorzien zijn van een spiegel, waardoor de bestuurder van zijne zitplaats het LINKS achterliggend weggedeelte kan overzien. Het aanbren gen van deze spiegel is echter niet noo dig wanneer de bestuurder van af zijn zitplaats het achter zich bevindende ver keer op het linkerweggedeelte zonder spiegel gemakkelijk kan waarnemen 2e. TWEEWIELIGE MOTORRIJTUI GEN waarmede tusschen een half uur na zonsondergang ea een half uur voor zonsopgang over een weg wordt GEREDEN moet aan de voorzijde voor zien zijn van ten minste een lantaarn, die voorwaarts een helder wit licht uitstraalt en aan de achterzijde van een lantaarn of van een verticaal geplaatsten reflector die achterwaarts een ROODlicht uitstraalt onderscheidenlijk bij het beschenen wor den daarop vallende lichtstralen rood terugkaatst. De bepalingen omtrent de spiegel zijn op tweewielige motorrijtui gen van toepassing geheel overeenkom stig de vierwielige motorrijtuigen. 3e. AANHANGWAGENS waarmede over een weg wordt gereden moeten voorzien zijn van ten minste één krach tig werkende rem. Wannéér met een aanhangwagen over een weg wordt GE REDEN moet deze tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang voorzien zijn van ten minste twee aan weerszijden van den wagen aangebrachte lantaarns die ter zijde een helder wit licht uitstralen in een sector van niet minder dan 60 gra den, waarvan de naar den aanhangwa gen gekeerde zijde recht vooruit is ge richt en aan de LINKERachterzijde van een lantaarn die achterwaarts een rood licht uitstraalt. Deze bepalingen zijn echter niet van toepassing op eenassige aanhangwagens waarvan het gewicht niet meer bedraagt dan 200 KG. en voor wat betreft de rem is het niet van toepassing op aanhangwagens welke met een niet grootere snelheid dan 6 K.M. per uur worden voortbewogen. Boven dien is het den eigenaar of houder van een aanhangwagen of den bestuurder van het motorrijtuig waardoor den aan hangwagen wordt voortbewogen, verbo den daarmede over een weg te rijden te doen of te laten rijden tenzij zich op dien wagen ten minste één persoon niet beneden achttien jaren bevindt, onder wiens bereik zich de bovenbedoelde rem bevindt en die met den bestuurder van het motorrijtuig, door middel waarvan de aanhangwagen wordt voortbewogen, de voor het goed besturen en remmen noodige seinen kan wisselen. Dit laatste is echter weer niet van toepassing op aanhangwagens ten aanzien waarvan de rem door den bestuurder van het mo torrijtuig gemakkelijk en met zekerheid kan worden bediend. 4e. RIJWIELEN waarmede tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang over een weg of rijwielpad wordt gereden moeten voorzien zijn van minstens een lantaarn die voorwaarts een helder wit licht uit straalt en aan de achterzijde van een lantaarn of verticaal geplaatsten reflector, die achterwaarts een rood licht uitstraalt onderscheidenlijk bij het beschenen wor den daarop vallende lichtstralen duide lijk zichtbaar rood terugkaatst. Het is dus gewenscht dat de reflector wordt aangebracht rechtstandig achter aan de bagagedrager. 5e. VOERTUIGEN GEEN MOTOR RIJTUIGEN OF RIJWIELEN ZIJNDE die zich tusschen een half uur (dus geen uur) na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang op een weg, welke als verharde weg is aan te merken, BEVINDT moet voorzien zijn van ten minste een lantaarn die voorwaarts een helder wit licht uitstraalt en geplaatst is voor aan de linkerzijde van het rij- of voertuig of, als de lading buiten het rij- of voertuig uitsteekt, vooraan aan de lin kerzijde van het meeste uitstekende deel van de lading. Bovendien moet het voertuig tusschen genoemd tijdstip aan de LINKERachterzijde voorzien zijn van een lantaarn of verticaal geplaatsten re flector, die achterwaarts een rood licht uitstraalt, onderscheidenlijk bij het be schenen worden daarop vallende licht stralen duidelijk zichtbaar rood terug kaatst, met dien verstande, dat, indien de lading achter het rij- of voertuig uitsteekt, de lantaarn of reflector achter aan aan het meest uitstekende deel van de lading is aangebracht. De bepalin gen omtrent de spiegel zijn op deze voertuigen onder de zelfde voorwaarden en op de zelfde wijze van toepassing als op de boven aangehaalde motorrijtuigen en wanneer een spiegel aan het voertuig bezwaarlijk kan worden aangebracht of bezwaarlijk daaraan gevestigd kan blij ven mag zonder spiegel worden gereden. 6e. WIJZE VAN RIJDEN. Het is den bestuurder van elk genoemd mo torrijtuig of voertuig verboden over de linkerzijde van den weg (waar ook) te rijden. Tenzij voor het geval van nood zakelijkheid, moet hij steeds het rechter gedeelte van den weg berijden en in bochten, zoowel binnen als buiten de kommen der gemeenten moet de be stuurder van elk rij- of voertuig de rechterzijde van den weg houden. By het in werking treden van deze streng de hand worden gehouden Het is daarom geWenscht, dat een ieder tot een goede uitvoering der wet medehelpt. Wanneer een ieder dat doet dan zal zeer weinig bekeurend behoeven te worden opgetreden. Heusden, den 20 September 1927. De Opperwachtmeester, Brigade Commandant der Kon. Marechaussee A. v. D PLAS. Veen, J. TIMMERMANS. Parijsche JHodebrieven OP REIS. Op reis worden heel veel prettige, ruime mantels gedragen in de moderne ruit-, dambord-, streep- of fantasiepa troontjes. Ze zijn van zachte wollen stof gemaakt, dikwijls in een aardige zachte kleur groen of lichtblauw met lichtbruine lijntjes. Deze jassen zijn leuk voor de auto, voor verre treinreizen enz., maar minder geschikt om er, in ons buitenverblijf, geregeld in te wan delen, daar ze veel te veel het typische cachet van „reismantel" dragen. De dames die haar reismantel meteen voor de wandeling willen houden, voor koele zomerdagen en -avonden, doen dan ook liever haar keuze uit meer gedekte kleuren, waaronder toch ook heel veel aardigs te vinden is. Dikwijls zijn reismantels in 't model van een heerenoverjas gemaakt, forsch en recht, met breede manchetten, kraag en revers, een ceintuur en groote zakken. Aardig staat hierbij een soort cowboy hoed van vilt in den tint van den mantel. Andere mantels hebben raglanmouwen en een sjaalkraag. Hier doet een klein vilten of leeren dopje beter bij of een soepel hoedje van zijdeachtig stroo. Zeer elegant is 't, om niet alleen een mantel maar ook een japonnetje te dragen, dat speciaal voor de reis bestemd is. Men ziet dames in den trein, in fijne Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. I St. Jansstraat 10-12 's BOSCH. Tel. Interc. 436 Ruime auto- garage's Station N.A.B.O S^§ÜWIJK-'8 BOSCH het geneesmiddel voor paarden en runderen bij druk- en schrijnwonden. Proefdoozen tegen toezending van 10 cent porto GRATIS verkrijgbaar bij de Fa. J0HAN SMULDERS, - Vughterstraat 33 - 's Hertogenbosch - Tel. 659 Ik kan hier in dien huizenklomp Geen adem halen; Mijn denken krampt zich moe en stomp, Mijn geest gaat dwalen. Ik mis hier 't rennen van den wind, Zijn wondere krachten; De rustig-roode herfstetint, Zijn bladerprachten. 1 Als spooksels schemeren langs mijn oog, De motorgeesten Zij wolken stof en stank omhoog, Als dolle beesten. Ik haat u, gilgeest dezer eeuw. Die 'tAl vervluchtigt, Die met uw scheurend schrikgeschreeuw, De teerheid tuchtigt. O schenk me een huisje op het veld, Van riet en planken, Waar vrij van 't snorkende geweld, Ik God kan danken. dj den toilletjes gekleed. En hoe keurig deze op zichzelf ook mogen zijn, voor 'n reis in den trein, en vooral voor een lange reis, zijn ze geen geschikte klee- iing. Het japonnetje kreukt hier en laar, verliest door het urenlange zitten z'n mooie coupe, de stof wordt moezelig, enz. Ware elegante bestaat altijd daarin, dat men op smaakvolle wijze naar de omstandigheden gekleed gaat. Een keu rig reistoilet bestaat b v. uit een grijs wollen mantel met bonten of wolbonten kraag, waaronder een groen wollen rok en een grijs met groen gestreepte jumper. DE BOA HERLEEFT. Na vele jaren van rust heeft men de boa weer eens uit z'n schuilhoek te voorschijn gehaald. Bij het zomertoilet ziet men op 't oogenblik heel veel mooie struisvogelreeren boa's dragen in ver schillende teere pasteltinten. Ze worden luchtig om den hals geslagen, waarna het eene uiteinde gracieus over de schou ders valt en langs den arm naar beneden daalt. Op een koelen winderigen zomer dag en belaas tellen onze tegenwoor dige zomers vele van zulke dagen is een cape een practische en heel ele gante dracht. Voor dezen tijd van het jaar biedt ze juist de noodige beschut ting. Bij stevige winterkoude is ze niet warm genoeg tenzij men er een war men mantel onder draagt. Maar in dat geval verliest de cape veel van haar elegantie. Ze is toch reeds een moeilijk garderobe-artikel, dat alleen wil gedragen worden door smalle, liefst frêle figuurtjes, die bovendien nog gracieus zijn. Een cape staat een mager, hoekig persoontje al evenmin als een stevige forsche ma trone Daardoor blijft dit kleedingstuk dan ook altijd iets bijzonders en wordt niet spoedig algemeen. Dit moet uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Soijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest. MOTOR- EN RIJ WIEL WET. In de St.crt. van 1 Sept. 1927, no. 169, is de bekendmaking van Z.Exc, den minister van Waterstaat opgenomen, waarbij de Motor- en Rijwielwet met ingang van 1 November 1927 van kracht wordt ver klaard. Tenzy wat niet uitgesloten is alsnog een overgangstermijn wordt in gesteld, gedurende welken zoowel oude als nieuwe rijbewijzen geldig zullen zijn, zijn, zijn na genoemden datum de oude rybewyzen vervallen. De huidige rijbewijs- houders doen dus goed ten spoedigste het noodige te verrichten, teneinde in de toe komst bij een aanvrage op het laatste oogenblik, stagnatie te voorkomen, waarvan zij zelf de dupe zijn, omdat zij dan niet tydig in het bezit zjjn van het wettelijk voorgeschreven rijbewijs en dus niet zouden mogeu rijden. Het verkrygen van een nieuw rijbewijs, voor personen die een rijbewijs in hun bezit hebben, gedateerd vóór 1 Mei 1924 is betrekkelyk eenvoudig. Zij toch moeten bij hunne aanvrage aan den Commissaris der Koningin in hunne provircie overleggen a. Een uittreksel uit het geboorteregister van de geboorteplaats, óf een uittreksel uit het bevolkinsregister van de woonplaats, óf eenig ander bewijsstuk, waaruit de geboortedatum van den aanvrager blijkt. Indien het oude rijbewijs wordt overgelegd, wordt dit als voldoende bewijs ter vast stelling van den geboortedatum beschouwd b. twee goedgelykende portretten 3 c.M. breed, 4 c.M. hoog c. een geneeskundige verklaring, niet langer dan veertien dagen vóór de inzending l f M en inhoudende de verklaring, dat bij den aanvrager geen lichaams- of zielsgebreken ziju waargenomen, welke kunnen beletten een motorvoertuig naar behocren te besturen. In zijne aanvrage deelt de aanvrager m*de, de datum en het jaarnummer van het thans in zijn bezit zijnde rijbewijs. De aanvrager kan dus in het bezit van zijn oude rijbewijs blijven en hem wordt tydig, althans wanneer zijn aanvrage niet op het laatste oogenblik geschiedt, het nieuwe lijbewijs toegezonden. Aanvragers, aan wie vóór 1 Mei 1922 een rijbewijs is afgegeven door een Com missaris dsr Koningin van een andere pro vincie, dan waarin de aanviager thans woont, zijn als regel verplicht het in hun bezit zijnde rijbewys bij de aanvrage in te sluiten, zoodat deze groep personen, tijdelijk zonder rijbewijs zullen zijn. Deze inzending van het oude rijbewys is niet noodig, indien de aanvrager «desge- vorderd« (in enkele provincies zal dit kun nen geschieden) eene verklaring overlegt, afgegeven door den Commissaris der Ko ning, die vroeger het rijbewys heeft uit gereikt, welke de juistheid van de opgaven van den aanvrager staaft. Personen, die een rijbewys in hun bezit hebben, afgegeven i a 1 Mei 1924, moeten bij de portretten en de dokters verklaring ook nog overleggen een be wijsstuk van rijvaardigheid of een rij- vaardigheidsverklaring, alsmede een bewijs stuk betreffende geboortedatum. Tot het afgeven van een rij vaardigheids verklaring zijn bevoegd de daartoe benoemde Ryksdeskundigen en hunne plaatsvervangers. De aanvrager die een rijvaardigheidsver- klaring wil hebben van den Rijksdeskundige iu zijn provincie, stort bij den Ontvanger der Registratie en Domeinen een bedrag groot f 10, waarvoor hij een ontvangst bewijs ontvangt en zich daarna in verbin ding stelt met den Rijksdeskundige over het uur waarop hij onder overlegging van het betalingsbewijs, zijn rijproef kan af leggen. De Minister van Waterstaat heeft de bevoegdheid lichamen, welke daarvoor in aanmerking komen, te machtigen tot het afgeven van bewijsstukken van rijvaardig heid. Van deze bevoegdheid heeft de Minister ge bruik gemaakt door de Algem. Ned. Wielrij ders Bond, Toeristenbond voor Nederland, de Kon. Ned. Automobiel Club, de Kon. Ned. Motorwielrijders Vereeniging en den Bond vau Bedrijfsautohouders in Nederland eene machtiging tot het afgeven van bewijs stukken van rijvaardigheid te verieenen. Deze vereenigingen hebben in gezamen lijk overleg een Bureau gesticht, welks directeur namens deze lichamen de bewijs stukken afgeeft. Dit Bureau, onder leiding van den heer J, G. van Turenhout te 's Gravenhage, heeft door het geheele land een corps vau nagenoeg 350 adviseurs. De afgifte van bewijsstukken van rij vaardigheid door het genoemde Centraal- Bureau geschiedt volgens de navolgende regelen le. men stort bij voorkeur op postreke- uing no. 124149, ten name van het Cen- traal-Bureau voor de afgifte van bewijs stukken van rijvaardigheid te 's Gravenhage een bedrag van f 4. Op het stortingsbewijs (eventueel op den strook van den postwissel en dus niet in afzonderlijke correspondentie) moeten naam en voornamen (voluit) van den aanvrager, diens geboorteplaats, jaar van geboorte, zijn tegenwoordige woonplaats met volledig nader adres en mededeeling omtrent aard, jaar van uitreiking en jaarnummer van het eventueel in aanvragers bezit zijnde rijbewijs worden medegedeeld. 2e. Men ontvangt, nadat de storting van f 4 het Bureau heeft bereikt, een be richt Waarmede men zich moet wenden tut een in dit bericht vermelden adviseur die daarop tijd en plaats van een rijproef vaststelt. Aileen voor de kringen Amster dam, 's Gravenhage, Rotterdam en Leiden geldt een eenigszins afwijkende regeling. Aanvragers uit die plaatsen zullen een door het Centraal-Bureau verzonden oproep ont vangen om op een bepaalden dag en uur met hun motorrijtuig op een nader aan gegeven plaats te verschijnen om voor een vau de aanwezige adviseurs een vaardig- heidsproef af te leggen. 3 e. Nadat het Bureau rechtstreeks van den adviseur bericht heeft ontvangen of de rijvaardigheid van een aanvrager al of niet voldoende kan worden geacht, wordt het rijvaardigheidsbewijs, resp. een afwijzend bericht aan den aanvrager gezonden. Indien e«D bewijsstuk van rijvaardigheid wordt uitgereikt, ontvangt men ge makshalve tevens een formulier dat men voor de aanvrage van het rijbewijs aan dan Commissaris der Koningin in de provincie, waarin men woonachtig is, kan gebruiken. Bij de aanvraag om een rybewijs en een rijvaardigheidsbewijs moet worden ver meldt of hat dient voor het besturen van een twee-wielig motorrijtuig of we! voor het besturen van een motorrijtuig op meer dan twee wielen. Wenscht men beide, dan is een tweetal afzocderlijke aan vragen en zijn twee afzonderlijke stortingen noodig. Opgemerkt wordt, dat een motorrijwiel met zijspan een motorrijtuig op meer dan twee wielen is, zoodat voor een moterrijwiel, dat nu eens met en dan weer zonder zij- spanwagen wordt gebruikt, twee rijbe wijzen noodig zijr.. Personen, die den leeftijd van 18 jaar nog r.iet hebben bereikt kunnen geen rij bewijs voor 't besturen van motorrijtuigen op meer dan twee wielen verkiijgcn. Voor het besturen van motorrijtuigen, met welke geen grootere snelheid kan worden bereikt dan 30 K M. per uur kunnen personen van 1618 jarigen leeftijd echter wel een rijbewijs verkrijgen. Voor personen buiten het land woon achtig, gelden andere bepalingen. Het Centraal-Bureau tot afgifte van be wijsstukken van rijvaardigheid te 's Graven hage is thans in werking getreden. Personen met een rijbewijs, gedateerd r a 1 Mei 1924 wordt derhal re aanbevolen ten spoedigste een bedrag van f 4, onder opgave van de hierboven aangegeven ge gevens te zenden aan het Centraal-Bureau voor de afgifte van bewijsstukken van Rijvaardigheid te 's Gravenhage. Personen met rijbewijzen uitgereikt vóór 1 Mei 1924, wordt aangeraden aan dit Bureau het aan den Commissaris der Ko ningin te zenden formulier aan te vragen. ANDEL. Ds. E. Bouma te Oostkapelle heeft voor het beroep naar de Ger. Kerk te Andel-Giessen-Rijswijk bedankt. Door B. en W. is, ingevolge art. 77 der Gemeentewet, aangewezen tot plaatsvervangend Burgemeester, de heer C. Verwijs. Tot leden van het College van Toezicht bij de Ned. Herv. Kerk alhier, zijn herkozen de heeren M. van Os en J. de Fyter Azn., terwijl tusschen de heeren G. van Andel en J. Verwijs een herstem ming zal plaats hebben. De uitgeschreven vergadericg door de Oranjevereeri. alhier, tegen Dinsdag j.l. is niet doorgegaan, aangezien een andere vereeniging in het gebonw der Openbare school vergaderde. Naar we vernemen zal de vergadering thans Dinsdag a.s. worden gehouden. BRAKEL. Zaterdag j.l. had alhier het eerste concert plaats op de pasgebouwde muziektent, tevens bedoeld als inwijding der tent. Door den Voorzitter van de fanfare «Oefening baars Kunst* alhier den Heer M. van Dalen, werd in den aanvang een toepasselijk wooid tot het. zeer talrijke pu bhek gesproken. Want hoewel het zich eerst niet alzoo liet aanzien, hield het weder zich tamelijk goed en wa3 zoodoende de belangstelling buitengewoon groot. Door de muziekvereeniging uit Nieuwaal was voldaan aan de uitnoodiging om bij dit concert hare medewerking te verieenen. Door beide korpsen werd om beurten opgetreden en de verschillende nummers werden zeer mooi ten gehoore gebracht. Een en ander bracht in het dorp een gezellige drukte, welke tot circa halftien duurde. Een woord van hulde aan de muzikanten, die zich hebben beijverd dit concert te doen slagen en dan ookalie eer van hun werk hebben, een woord van dank tevens aan de muziekvereeniging uit Nieuwaal voor hare tegenwoordigheid en ook aan de dames die zoo vriendelijk waren bloempjes te verkoopen ten bate van O.B.K. Voor de kermis welke op 24 en 26 September a.s. hier wordt gehouden ia eene staanplaats aangevraagd voor een zweef molen, draaimolen, luchtschomme), lijntrek- en vischvermaak, schiettent, gebakkraam, galanteriekraam en diverse andere kraamp jes. Wy hopen dat de kermis naar genoegen mag verloopen en begunstigd zal worden door fraai weer. Naar wij vernemen zal er bij vol doende deelname door één der ambtenaren van de Nederlandsche Heidemaatschappij een cursus worden gegeven in «Sorteeren en verpakken van fruit«. De cursus wordt gegeven in 40 lessen en begint vermoedelijk half October. De kosten om den geheelea cursus te volgen bedraagt f 2.50 per persoon. Aangezien Amerika (doch ook andere landen) met een prima gesorteerd en verpakt fruit aan de markt komt is het voor ons Neder landsche Fruittelers, en vooral Handelaren, zaak dat wy op het sorteeren en verpakken van ons fruit onze aandacht vestigen, om aan onze buitenlandsche concurrenten het hoofd te kunnen bieden. Vooral jongelui moeten deze gelegenheid niet laten voorbij gaan. Als deelnemer kan men zich laten inschrijven bij L. v. d. Stelt te Brakei. Kiespijn-poeders -tinctuur -watjes Atol-tandpasta Odol- Pebeco- Tandpoeder (los). Insectenpoeder „HELIOS". Kukirol likdoornpleisters. -voetbad. Likdoornzalf „DE GE DÉ". DROGISTERIJ u J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6