Derde Blad Nb. 4745 Trijdag 23 Sepiemlief liiiiiteniaml voor het Land van Heusden en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard. Eerst alleen AKKER'5 Voorde Borst p- I BEHOORENDE BIJ HET TIJDENS EEN VERHOOR OVERLEDEN. De heer G. K., dokter in Ned.-Iodiëmet verlof hier ten lande, werd in het politie bureau te Assen verhoord, verdacht van het plegen van een strafbaar feit. Tijdens het verhoor moest verdachte erg braken, waar na dadelijk geneeskundige hulp werd inge roepen, doch deze mocht niet meer baten en na enkele oogenblikken overleed K. Te Veendam is de aardappelmeelfabriek ïVeendam eri Omstreken® geheel uitgebrand. Niets kon worden gered. Het kantoorge bouw bleef behouden. Het 3-jarig zoontje van den heer Vink, woonachtig aan den Kanaaldijk te Gorinchem is spelende in het Merwedekanaa! gevallen en verdronken. Een 7-jarig jongetje is van het schip, waarop hij woonde en dat in den Anastel te Amsterdam ligt, spelend in het water gevallen en verdronken. De vader haalde het lykje op. o Te Nymegen is de metselaar Vergeer van een bouwsteiger gevallen. De man was op slag dood. Hij was vader van 8 kinderen. De landbouwer J. K. de L., te Wernhout, is brj het perenplukken van circa 6 met?r hoogte uit een boom gevallen. Hij kwam zoo ongelukkig neer, dat voor zyn leven gevreesd wordt. De 55-jarige mej. L. Br., te Tilburg, is in baar woning door uitglijden op de trap. in den kelder gevallen. In bewusteloozen toestand werd zy opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is zorg wekkend. De Engelschman W, H Perry aan boord van het in de Waalnaven te Rotterdam liggende s.s. »Phyllis Seed« is in het ruim gevallen. Met een hersenschudding en een gebroken rechterarm is hij in het ziekenhuis aan de Coolsingel opgenomen. Te Barneveld is het 12-jarige zoontje van W. F. Ploeg met zijn fiets gevallen en terecht gekomen voor een met een paard bespannen wagen, die kwam aanrijden. Hij kreeg een wiel over een arm. De dok toren oordeelden zijn toestand van dien aard, dat tot onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis te Amersfoort werd geadviseert. Waarschijnlijk zal de arm geamputeerd moeten worden. Op de rivier de Lek, ter hoogte van de Sehuagtische schouw by Lekkerkerk is de 22-jarige vrouw C. M. de Wijs, echtgen. van den schipper A. Roosenbrand uit 's Gra- vemoer door den giek overboord van de vJacoba Johanna® geslagen en verdronken. Er werd dadelijk gedregd o.a. met de politieboot en het gelukte na eenigen tijd het lijk boven te brengen. De schipper heeft ligplaats genomen te Nieuw-Lekkerland, waar de vrouw gisteren is begraven. Zij was nog slechts een jaar getrouwd en iaat een kindje van enkele maanden achter. o Naar de Tel. verneemt, zijn de Belgische minister van Buiteolandsche Zaken Van- ervelde en zijn Nederlaudsche collega jhr. elaerts van Blokland gezamenlijk van Gëtnève tot hier teruggekeerd. Hoewel niets ofüicieels omtrent hun besprekingen mede gedeeld is, kunnen wij wel zeggen, dat beide ministers de noodzakelijkheid hebben erketad van een hervatting der Nederlandsch- Belgusche besprekingen. DE \FINANCIËELE~ VERHOUDING TUSgCCHEN RIJK EN GEMEENTEN. Aan Ijiet Rapport der Staatscommissie betreffend*^ de Gnanciesle vei houding tus- schen Rijk en Gemeenten is toegevoegd een wetsontwerp, regelende de Rijksuitkeering aan de gemeenten als volgt Uitgekeerd wordt de helft van de jaar wedden en kindertoeslagen van burgemees ters en secretarissen, een hoofdgeld per inwoner van fl.50 voor de eerste 20.000, fl.75 veor de volgende 30.000, f2 voor de daarop volgende 150 000, f 2.25 voor ;ederen inwoner boveo het aantal van TRAMONGELUK TE AMSTERDAM, VERSCHILLENDE GEWONDEN. Op den Admiraal de Ruyterw-g te Amsterdam tegenover het politiebureau heeft Maandagmiddag om kwart voor twee een ernstig tramongeluk plaats gehad. Een motorwagen van den Slotemijk- dienst, komende uit de richting SlotenUjk, 3tond .vul bij de halte ter plaatse, toen een tramtrein, bestaande uit motorwagen en bijwager, dezen tramwagen van den Sloterdijkdinnst achterop kwam rijden. Het schijnt dat de bestuurder van de uit Haarlem komende sneldiensttram onwel is geworden en daardoor niet heeft kun nen remmen, zoodat de voorste wagen in volle vaart tegen den stusiaanden wagen van den Sloterdijkdienst is opgereden. De botsing veroorzaakte een geweldigen slag en is zeer hevig geweest. Van de beide met elkaar in botsing gekomen wa gens zijn de balkons geheel ingedrukt. Door den geweldigen schok is de tram trein die uit Hrtadem kwam over een af stand van ongeveer 20 mater teruggere den. Er was een fe'angrijk santal min of meer ernstig gewonden, daar beide wagens veel passagiers vervoerden. De bestuurder van de tram uit Haarlem had «rij ernstige hoofdwonden, maar kon op eigen gelegen heid naar zijn woning te Haarlem terug gaan. Ernstiger was er een heer aan toe, die ernstige snywonden aan het hoofd, ernstige kneuzingen en een beenbreuk had, en verder een dame, die ernstig in den hals gewond was. Verder zijn otige e«r 15 passagiers in het poimebureau Verbon den, die schaafwonden of kwetsuren door glasscherven hadden opgeioopen. —o BRUTALE STRAATROOF. Toen de 21 jarige C. N. Zondagavond in gezelschap van den 20 jarigen H. v. G. en den 20-jarigen H. A., allen te De Leur woonachtig, huiswaarts keerde, kreeg hij in het Liesbosch plotseling van v. G. twee hevige vuistslagen in het gezicht, terwijl H. A. zich bovenop hem wierp enuitN.'s zakken een portemonnaie met een bedrag van f 6.50 haalde. C. N. kreeg een pak Haag toe en kon toen zijn weg vervolgen. De twee aanranders hebben een cafe bezocht en twee derden van het geld in drank omgezet. Inmiddels deed C. N. met bebloed ge zicht aaDgifte van het voorgevallene bij de politie van Etten en Leur. Later op den atend werden de twee verdachten aange houden. Aanvankelijk ontkenden zij alles, doch zij vielen na een scherp verhoor door de mand en bekenden, de straatroof gepleegd te hebben. Naar de portemonnaie, die in het Lies- bosch is weggeworpen, wordt met een po litiehond gezocht. o In de Wagenstraat te Amsterdam werd een handkar, beladen met manufacturen ter waarde van f 500 a f 600 ontvreemd. De handkar is later ledig teruggevondgp.^ EEN ONVOORZICHTIG ZUSJE. Een dochtertje van den heer De V., te Haailem. was met haar ongeveer 2 jarig zu<je, dat in een vouwwagemje zat, ui> tijden. Op de Zuiderhoutlaao liet het meisje h-t wagentje even alleen. Door de helling van den weg raakte dit in beweging ei teed in de sloot. Een politie-agent, di- voorbij kwam, begaf zich te water en brach: kind en wagen op het droge. Het kind her ft geen letsel bekomen. O RUIME VISCHVANGST. In Westerwolde blijkt sedert eenige da gen het water in de kanalen vergiftigd te zijn, althans bij Onstwedde hadden tal van lieden gelegenheid zooveel visch te vangen, dat honderden ponden mee naar huis ge nomen konden worden. Vooral platvisch doch ook baars is gevangen. —o HARDHANDIGE REPLIEK. Op den Rijnsburgersirigel te Leiden heeft de 16-jarige melkventer H. W. met zijn handwagen een 6 jarig kind van een woon wagenbewoner aangereden. De vader van hst kind ontstak daarover zoo in woede, dat hij W. een klap op het hoofd gaf. De jongen zakte ineen en moest naar het Aca demisch Ziekenhuis worden gebracht. De politie maakte tegen den woonwagenbewoner proces-verbaal op. TWEE JONGENS ONDER DE TRAM. Slechts enkele schaafwonden. Op den Hoek van de Prins Hendrikkade en de Van der Takstraat te Rotterdam, zijn de 9-jarige J. Bokshoorn, en het 7-jarige broertje N. A. M. Bokshoorn, onder de tamwagen 173 van lyn 2, geraakt. Om de jongens uit hun benarde positie te be- vryden, moest de tramwagen worden op gevijzeld. Toen dit gebeurd was, bleken de knapen slechts onbeduidende schaafwon den te hebben opgeioopen. Ook in het Ziekenhuis aan d*n Coolsingel waarheen zij ter grondige inspectie werden vervoerd, kon men geenerlei letsel constateerer. O Door de Heerlensche Mo'orclub werd een bergrit door Zuid-Limburg gehonden. Nabij Benzsnrade sloeg een renauto, waarin de heeren P. en D. uit Heerlen zaten, over den kop. P. en D. werden zwaar gewond naar het hospitaal gebracht. P. had een ernstige hoofdwonde bekomen en bleef uren oewusteloos. D. brak o.a. een arm en een pols. O HET TJGINT WEER. In den nacht van Zaterdag op Zondag is aan de poort te Aardenburg een Bel gische vlag uitgestoken. Een onderzoek naar de daders wordt ingesteld. Hbl. o— JACHT OP PATRIJZEN. Met ingang van 4 October zal de jacht op patryzen in het geheele rijk zijn gesloten. Vergadering van den raad der gemeente EETHEN op Donderdag 22 Septem ber 1927, des voorm. 9,15 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer D. F. Brune. Secretaris WelEd. Heer D. A. van der Schans. Aanwezig alle leden, behave de heer J. van den Heuvel. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de Secretaris het formuliergebed leest. De notulen der laatste vergadering worden hierop onveranderd vastgesteld. Op de vraag van den Voorzitter of een der heeren ook aanmerking heeft op de notulen van de voorlaatste raads vergadering zegt de heer v. Buuren, dat naar zijne meening de lofrede over de scheidende raadsleden niet zoo breed voerig in de notulen had opgenomen behoeven te worden. Hij ziet in deze lofrede geen gemeentebelang, en waar spr wel eens is toegevoegd, toen hij reclameerde over iets wat hij wel in het belang der gemeente achtte en dat niet duidelijk genoeg in de notulen omschre ven was, dat de notulan slechts kort en zakelijk het gesprokene en behandelde kunnen weergeven, meent hij dat deze lofrede gevoeglijk weggelaten had kun nen worden. Een gedeelte der ingezetenen zal met het gesprokene instemmen, het andere gedeelte niet. De Voorzitter zal niet zeggen, wat hij den heer v. Buuren vroeger eens heeft geantwoord, toen deze een opmerking over de notulen had, n.l. dat dit niet aan de orde is, doch meent spr. dat het gesprokene van den heer v. Buuren met al- of niet goedkeuring dezer notulen niets heeft te maken, de vraag is thans, is het gesprokene goed of niet goed in de notulen weergegeven. Over de kwesti of er over de lofrede op de scheidende raadsleden te veel is opgenomen, kan bij de rondvraag worden besproken. De heer v. Buuren blijft bij zijn mee ning, dat deze lofrede niet in zijn geheel in de notulen had opgenomen behoeven te worden, aangezien over zaken die hij voor de gemeente wel van belang achtte, niet zooveel of zelfs in het geheel niets werd genotuleerd. De heer v. d. Beek zou bij de rond vraag nog even willen terugkomen over het. zooeven gesprokene. De notulen worden hierop vastgesteld. Ingekomen stukken zijn er niet. Aanbieding gemeentebegrooting 1928. Deze begrooting geeft voor den gewonen dienst een bedrag aan in ontvangst en mew. wrwiniuwaij* ucbiuuu e ui»n vn-r tueschen P.N.E.M, er> ^«meentfihest.in Kapitaaldienst van f 15184 45. De Voorzitter merkt op dat de cijfers dezer begrooting zoo goed als geen ver andering aangeven n et de cijfers der vorige begrooting. Spr. stelt voor ze voor onderzoek in handen te stellen van een commissie, bestaande uit de heeren Vos, Donken en v. Buuren. Deze heeren verklaren zich tot dit onderzeek bereid. Machtiging verhuring Bouwland. De Voorzitter zegt dat het de verhu ring van bouwland in Drongelen betreft, waarover bij straks in -de vergadering met gesloten deuren nog iets zou willen zeggen. Nu zou spr. evenwel den raad willen voorstellen B. en W. te machti gen tot verhuring voor den tijd van 4 jaar over te gaan. De heer Donken acht het een bezwaar dat deze verhuring geregeld bij opbod geschiedt, spr. voelt meer voor afmijnen. De Voorzitter meent dat de gemeente daartoe niet het recht heeft, de notaris heeft daartoe alleen het recht. De heer v. Buuren zegt dat naar zijne meening de Voorzitter zich vergist, de Diaconie mag b.v. uitsluitend bij afslag verhuren, wat niet mogen betreft, dat is dus niet waar. De heer Donken is ook deze meening toegedaan, in de Willemstad waar spr. ook wel huurt, wordt door het polder bestuur persoonlijk steeds bij afmijnen verhuurd. De Voorzitter wil als dat zoo ie, gaarne zijn ongelijk bekennen, doch vraagt spr. is er ook een reden voor afmijnen De heer Donken acht hier veel voor, de prijzen worden dan niet opgedreven, en afmijnen verwekt geen kwaad blóed, zooals opbieden, daarbij brengt bij dit laatste het eene perceel te veel, het andere te weinig op, zooals bij de laatste verhuring nog is gebleken. De Voorzitter zou over dit laatste juist in besloten vergadering iets willen zeggen. De heer v. d. Schans acht afmijnen een bezwaar, er zijn menschen, die met een perceeltje gemeentegrond dat zij huren hunne boerderij besturen, vallen zij mis, dan kunnen zij hun bedrijf niet staande houden. De heer Donken meent dat men beter mis kan vallen, dan te duur pachten, zoodat er geld bij moet, beter geen land. dan land waar men geld bij moet leggen. De Voorzitter zou over de kwestie in een besloten vergadering nog nader willen spreken, hij zou thans den raad machtiging willen vragen om tot ver huring over te g an. De heer Donken acht een termijn van 4 jaar te kort en zou de huurtijd op 6 jaar willen stellen. De Voorzitter zegt dat hierover in de vergadering van B. en W. ook is ge sproken, tenslotte heeft men echter ge meend, de termijn van 4 jaren te moeten vasthouden, omdat in 6 jaren groote schommelingen kunnen plaats hebben die voor den pachter of wel voor de gemeente nadeeligegevolgen kunnen heb ben. Overigens stond men in het Dag Bestuur vrij onverschillig tegenover den termijn. Hierop worden B. en W. ge machtigd tot verhuring over te gaan. Verzoek subsidie „Groene Kruis" De Voorzitter leest het verzoek van de afdeeling Drongelen van het Groene Kruis voor waaruit blijkt, dat voor '28 een subsidie van f 100 uit de ge meentekas wordt gevraagd. Uit de over gelegde rekening en begrooting van de vereeniging blijkt, dat deze op 'toogen- blik 384 leden telt, die gezamenlijk een bedrag van f 1243.50 bijeen brengen. Voor het jaar 19z7 is door de gemeente een subsidie verleend van f250De begrooting voor 1928 geeft aan een ont vangst van f2187.50 en een uitgaaf van f 1854.65 alzoo een batig slot van f 332.8a onder de ontvangsten is een subsidie van de gemeente geraamd van f100. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen en een subsidie van f 100. toe te kennen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. De heer v. Buuren vindt het resultaat prachtig de vereeniging gaat mooi vooruit. Rondvraag. De heer Vos vestigt de aandacht op de pomp bij de school te B.-Broek, deze hangt reeds een jaar onbruikbaar, zonder dat er iets aan wordt gedaan. Spr. gelooft dat de put niet diep genoeg is want alleen bij zeer hoog water in den polder is zij bruik baar. De Voorzitter belooft er voor te zullen zorgen dat dit in orde komt. Verder vestigt de heer Vos de aan dacht op het brandspuithuisje te B.- Broek, dit moet noodig gerepareerd worden. De jeugd heeft er reeds een plank afgetrokken en wordt er niet bij tijds naar gekeken, dan zullen de kosten steeds grooter worden. De Voorzitter zegt ook hiervoor repa ratie toe. De heer Donken merkt op dat er bij de haven te Drongelen een dam iB ge legd, om als uitweg te dienen. De men schen die er over heen willen worden echter door de Waterstaat, die beweert een gedeelte in eigendom te bezitten, geweerd. De Voorzitter zal hierover een brief doen schrijven. De heer v. Buuren had gaarne eenige inlichtingen over het G.E.B. Is de ge meente daar nu geheel van af, of moet zij aog een gedeelte b.v. de straatlan taarns onderhouden Spr. heeft opge merkt dat een gedeelte der palen wel, een ander gedeelte, niet werd geverfd. De Voorzitter antwoordt dat de ge meente wel de lampeD van de straat verlichting moet onderhouden verder echter niets. Oorspronkelijk bestond er wel verschil van meening. Spr. is per soonlijk met de P.N.E.M gaan praten en daarna is de zaak in orde gekomen en zijn ook de niet geverfde ijzeren masten door de P.N.E.M. geverfd. De heer v. Buuren vestigt nog de aandacht op den onhoudbaren toestand aan den Meeuw, loswal, het is levens gevaarlijk van den Meeuwenschen dijk naar den openbaren weg te rijden ea het kan volgens spr. niet uitblijven of er moeten daar eerdaags ongelukken plaats hebben. Het polderbestuur is gaarne bereid een gedeelte der kosten te dragen. De groote vraag is echter hoe de verbetering uit voeren. Kan, vraagt spr. de eigenaar of het polder bestuur niet verplicht worden tot ver betering van den toestand. De Voorzitter zal met de Wethouders de zaak eens gaan opnemen en daarna overwegen wat in deze te doen is. De heer v. Buuren vraagt, of de kwestie Redeker reeds in orde is. De Voorzitter antwoordt, dat hij den veldwachter naar den wegwerker heeft gezonden, om deze de opdracht te geven de zaak in orde te brengen en te onderhouden, waaraan gevolg is gegeven. De heer v. d. Beek zou nog gaarne een vraag stellen, naar aanleiding van hetgeen gesproken is door den heer v. Buuren over de notulen. Spr. zou den heer v. Buuren willen vragen, waar de grens getrokken zal worden over hetgeen wel en hetgeen niet in de notulen zal worden opgenomen. De heer v. Buuren zegt, dat hij alleen datgene opgenomen zou willen zien, dat in het belang van de gemeente moet worden geachtdat iemand als lid niet in den raad terugkeert, acht hij geen gemeentebelang. Toen spr. in de pastorie met den Voorzitter de bepalingen van de nieuwe politie-verordening besprak, beloofde deze, de bezwaren die spr. tegen verschillende bepalingen had geuit iu de vergadering van B. en W. en ook in de raadsvergadering te zullen verde digen. In de bewuste raadsvergadering is dit echter toen niet gebeurd. Spr. heeft daarop de aandacht gevestigd en zijn bezwaren naar voren gebracht, daarover was in de notulen niets opgenomen. Nu is het, naar spr. meent, een uitgemaakte zaak, dat, om het op ziju zachtst uit te drukken, of zijn persoon of de Burge meester jokt en was het daarom goed geweest, dat in de notulen het door hem gesprokene was opgenomen. Komt later nog eens aan den dag wie in deze gelijk heeft gehad, dan kan dit uit de notulen blijken. Aan de hand van het formuliergebed meent spr. dat het den Heer niet heeft behaagd de niet herkozen raadsleden in den raad terug te brengen en behoeft er over hen niet zooveel in de notulen te worden aangehaald. De heer v. d. Beek acht zich gedwon gen, waar de heer v. Buuren iets aan haalt, wat hij liever niet aangehaald zag, nog iets te zeggen. Spr. is het met den heer v. Buuren eens, dat slechts het gesprokene de gemeentebelangen be treffende in de notulen behoort te wor den opgenomen. Iedere mensch behoort evenwel ook een beleefdheids- of piëti- teitsgevoel te bezitten en nu haait de heer v. Buuren het formulier gebed aan bij het feit dat iemand niet in de Raad terugkeert. Als fatsoenlijke welopge voede menschen heeft men de beleefd heidsvormen in acht te nemen en de raadsleden behooren ook daarin het voorbeeld te geven. Als er dan door den Voorzitter iets gezegd wordt bij het afscheid van 2 personen die jarenlang als raadslid zitting hebben gehad, dan moet u, aldus spr. als welopgevoed mensch, het daarmede eens zijn, al is het alleen uit beleefdheid. Het heeft spr. bovendien verwonderd, dat er raadsleden zijn die bij het lezen van het formulier gebed, niet van hun plaats oprijzen, iets wat de beleefdheid toch vordert. De Voorzitter wil er nog iets aan toevoegen. Spr. acht het verkeert om voor de zooveelste maal terug te komen op de politieverordening. Spr. heeft geen oogenblik den heer v. Buuren voor een leugenaar aangezien, hij is er zelfs van overuigd, dat wat deze zegt, dit geheel te goedertrouw doet, alleen moet de heer v Buuren niet halstarrig vast houden, ook bij hem is vergissing moge lijk. Óp dien bewusten avond heeft spr. den heer v. Buuren toegezegd zijn bezwaren in de vergadering te zullen verdedigen, zonder daarbij evenwel de r a a d s vergadering te noemen. In de vergadering van B. en W. heeft spr. deze bezwaren verdedigd met gevolg dat bij de vaststelling der bepalingen, met verschillende bezwaren van den heer v. Buuren werd rekening gehouden, andere achtte het Dag. Bestuur echter overdreven en werden dus niet opge nomen. Wat het breedvoerig opnemen in de notulen betreft van het door spr. bij het afscheid der twee raadsleden, ge sprokene, dit was van te voren door hem op papier gesteld en kon daarom ook in zijn geheel worden opgenomen. Wil de heer v. Buuren hetgeen hij spreekt ook op papier stellen dan heeft spr. er niet het minst bezwaar tegen ook dat gesprokene woordelijk op te nemen. Dat al het andere evenwel woordelijk ge notuleerd wordt, kan onmogelijk ver langd worden. De heer v. Buuren zou willen voor stellen het gesprokene over de scheidende raadsleden niet op te nemen of in het vervolg ook niets meer weg te laten. De Voorzitter sluit hierop de open bare vergadering, waarop de raad over gaat in geheim comité. )(Uuwsbla 200.000 voorts een derde deel der ver- pleegkosten van armlastige krankzinnigen, een bedrage in de kosten der politie van 25, 30, 35 of 40 pCt. v<v>r gemeenten tot 20 000. 50 000, 200 000 en boven de '200 0L0 inwoners een bijdrage in de k >s- ten «an onderwijs van f*2 per leer ing, f150 p»r verplichte leet kracht tot de helft der gezam-nlpke koeten. Een tweede ontwerp regelt den sieun aan noodlijdende gemeenten. BRAND VERDRONKEN. ONGELUKKEN. Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zij zoo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem banden, de bronches of naar het slijm vlies vein de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis, asthma, borstbenauwdheid zijn de terecht gevreesde gevolgen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en duurder door met de juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoplossende VERDRONKEN. NEDERLAND EN BELG IE. Per koker: fl.50, f2.75, f4.50 DIEFSTAL. ONGEVAL.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9