:i Geweten. *-AND van altenA ÏËUILLETON Vrouwenhanden Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4748. Woensdag 5 October 1927, vr-i ~K- Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nnmmers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den Gemeenteraad POE- DEROIJEN op Donderdag 29 Sept. n.m. 3 nur. Voorzitter EA. Heer S. van Dalen, Burgemeester. Afwezig het lid Th. ten Hagen. De notulen der vorige vergadering worder zonder aanmerkingen vastgesteld. Ingekomen is hef rapport der comraiss'u van onderzoek voer de gemeenterekeninj over 1926. In dit rapport wordt o.m. opgemerkt dat nog achterstallg :\jn enkele ontvangsten, op de betaling waarvan alsnog dient aan gedrongen. Ten sprake Vomt de toestand van de aanlegplaats. Het lid Brieien zegt dat de aanlegplaats behouden moei Mijven, doch dat in den tegenwoordigen toestand waarin die verkeert, het byna niet aangaat hem te verpachten. Geef hem liever vrij, als iemand er iets voor voelt ors li<»m te repareeren. Ook ziet hij er eclter bezwaar in, van gemeen tewege een aard vol geld daaraan weg te gooien als het veer niet rendabel blijkt te zijn. Op lie manier kan de gemeente er niet mee lit. De Voorziter zegt dat indertijd is op genomen, da; de kosten van herstel circa f 400 zullen bedragen. Het lid Hok merkt op, dat het vorig jaar de paeher van plan was tot reperatie op eigen kesten over te gaan, doch hem toen is geradsn dat nog niet te doen, daar in de teekenhg der dijkwerken stond, dat de aanlegplaats half verdwijnen zou. Dat staat er tharspog in. De Voorzittef merkt op dat er thans zelfs geen sciip kan aanleggen, tengevolge van de aardchuiving. die vermoedelijk of bijna zeker ij veroorzaakt door het werken aan de verzvariog van den dijk. Na eenig* discussie wordt besloten dat het lid Brierm zal informeeren hoeveel her stel van de aanlegplaats met inbegrip van de opruiming der verschoven aarde zal moe ten kosten^ In het import i z. de rekening wordt verder in omrweging gegeven de leermid delen en bandstofïen voor de scholen bij inschryvicg e doen leveren. De Voorziter merkt op dat inschrijving voor de iermiddelen is gebleken vrywel nutteloos te rjn. Men is nogal concureerend Vty de prijsn van die artikelen zijn zoo, t^uveal bijna dezelfde winstmarge fcht het al eens voorkomen dat goedkooper is dan ten far kreeg men toch altijd veel ire kvaliteit. Wat de levering van ïstof bereft, deze kan wel bij inschrij- •gebeunn. Da is ook al eens gebeurd. OsIk zou er voor zijn die bij het -,t teliten leveren. Over de weegbrug, lendat is een prachtige maatregel. |dt lesloten dat dit zal geschieden. RIN HOLD ORTMAN. ::o Naar aanleiding van de opmerking in het rapport dat het bedrag de kwade posten zoo hoog is, voor wat betreft de gemeen telijke inkomstenbelasting, zegt de Voorz., dat daaraan niets te doen is. Het Rijk geeft dat op, en daarmee uit. We moeten zegt spreker, wel voorzichtig zijn het per centage niet te laas te stellen, want ge ziet, men zou op f 10.000 rekenen en als men daar f 2000 kwade posten aftrekt houdt men maar f 8000 over wat voor een gemeente als de onze een belangrijk ver schil maakt. Op 't oogenblik is de zaak zelfs zoo dat tengevolge van verschillende tegenvallers eri uitgaven, die voor de deur staan, de gemeentekas aanvulling zal behoeven. Daarom stellen B. en W. voor eene kas- geldleening aan te gaan van f 2500. Dit wordt met aigemeene stemmen goed gevonden. Ingekomen verder Schrijven van N.V. Prov. Geld. Electrici- teitsmaatschappij, dat men tot hun leed wezen nog met zoover is, dat electrificatie der gemeente Poederoijen kan worden over wogen. De Voorzitter zegt dat als Zuilichem het heeft, we het hier ook wel zullen krijgen. De heer Brienen protesteert hiertegen ten sterkste. Waarom moeten wij nu weer achter staan Laat ons het dan zelf doen. Ik dacht dat deze maatschappij een provinciale instelling was, geneigd oui in het algemeen belang te werken en niet uit winstbejag te handelen. De Voorzitter merkt op, dat de maat schappij wel degelyk haar bestaan in het oog moet houden en natuurlijk geen licht levert als zij daarvan niets dan nadeel heeft, wat hier het geval zal zijn. Het leggen van den kabel door den Meidijk voor Poe deroijen alleen is immers niet te doen. En zelfs al gebeurt het in samenwerking met andere gemeenten, dan zal de gemeente toch nog garantie moeten stellen voor een zeker aantal aansluitingen. Brienen. Wie is er te Brakel ontevreden over het licht Ik zou nu maar willen, dat de Raad zich eenparig voor het licht uitsprak en er een manier kon gebonden worden om het te krijgen. Voorzitter. In Brakel is natuurlijk elk met het licht ingenomen, maar de maat schappij zelf niet erg Brakel is n.l. een strop voor de maatschappy. En ge gelooft toch wel dat zij nu hier weer geen strop gaat halen. Wat helpt het, of de Raad er zich voor uitspreekt Ze weten aan de maatschappy wel dat we het graag heb ben. Daarna wordt overgegaan tot behande ling der rekening over 1926 welke na post voor post te zijn voorgelezen door den Voorzitter, zonder discussie met aigemeene stemmen voorloopig wordt vastgesteld in ontvangst op f 33444,77 en in uitgaaf op f 31300,29, alzoo het batig slot op f 2144,48 voor wat betreft den gewonen er kreet, alsof haar lichamelijk »s toegebracht, was Ingeborg op- n. Uit haar wangen was alle Vien en haar trekken leken als f erstijfd door een vreeselijken INeen neen dat is niet ïutke plannen kunnen u geen voorhoofd van den professor ich eenige kleine rimpels, rom niet, mijn kind Ren ik al een oude man, van wien otst vindt, dat hy een tweede 1 aangaan e slechts een heftig afwerende hij zag, dat haar ademhaling p, alsof haar keel door eenon- ïist werd dichtgeknepen. Hij n terwijl bij haar hand in de sprak hij op een toon, zooals sr met een angstig kind praat, i is het het schrikbeeld de* booze stiefmoeder uit een sprookje, dat je in zulk een opwinding heeft gebracht, beste Ingeborg Je denkt zeker aan een of andere heerschzuchtige, kijvende vrouw, die jou zou lyranniseeren en wier doen en laten op niets anders gericht zou zijn dan jou van mij te vervreemden. Is bet niet zoo, kindlief Maar je kunt onbezorgd zyn 1 Ik hou te veel van je en ik heb misschien een te goeden smaak, dan dat ik my aan zulk een dwaasheid zou schuldig maken. Wie weet, of ik wel ooit tot dit gewichtig besluit zou zijn gekomen, wanneer ik niet in kennis was gekomen met een meisje, dat je liefde met slechts verdient, doch deze ook reeds bezat, nog voor zij de mijne had verworven. Geen vreemde wil ik je als tweede moeder opdringen, maar ik wil je met een lieve vriendin door een heilige band slechts nog vaster verbinden. Het zal je naar ik hoop, met mijn plannen verzoenen, wanueer ik je zeg, dat het Edith van Manstein is, die binnenkort j« vaders naam zal dragen. Ingeborg haalde diep adem. Nu eindelijk scheen de verlammende schrik haar te ver laten, die haar zoo lang had gepijnigd. Zij dus 1* sprak zij met bijna toonlooze stem. >Welnu, den hemel 2Ïj dank, zij zal er nooit in toestemmen uw vrouw te wor den, t Professor Waliroth trok een hoogst ver baasd gezicht. Dat is een meening, die onder andere omstandigheden weinig vleiend voor mij zou zijn. Waarom zou Edith dan wel volgens jou idee van plan zijn mij als dienst en den kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf op f 250. De Heer Brienen stelt voor by de po litieverordening te verbieden dat kippen, eenden, ganzen, honden ebz. op een anders erf loopen. De Voorzitter voorziet van die bepaling moeilijkheden. Na eenige bespreking wordt met 1 te gen 5 stemmen het voorstel verworpen. Voorzitter U had ook nog iet omtrent die zaklantaarns BrienenNee, als ik met iets goeds kom en het vindt geen waardeering dan trek ik dat ook maar in. De Heer Bok Dan neem ik het voor stel over, om het hinderlyk bylichten met zaklantaarns strafbaar te eteilen. Voorzitter Ook hier zal vaak gevraagd moeten worden »wat is hinderlyk*. Na eenige bespreking wordt besloten deze be paling in de verordening op te nemen. De Heer Brienen merkt nader op dat hij straks bedoelde, dat men op vordering van den eigenaar van het erf verplicht moet kunnen worden de kippen enz. van diens erf te houden. Voorzitter Dan hebt U zich niet goed uitgedukt. Zoo is de zaak anders. Alsnog wordt nu met aigemeene stemmen besloten de bepaling in dien zin vast te stellen. Door den Voorzitter wordt namens B. en W. aan den Raad aangeboden de be grooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1928 in ontvangst en uit gaaf aanwyzende een bedrag ven f 33970,57. Wordt in handen gesteld van eene commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Brienen en Van der Sluis. Het lid Brienen vraagt of het niet mo gelijk is dat in het vervolg het ijken van maten en gewichten <ok eens in Poede- royen gebeurt. De Voorzitter antwoordt, dat de ijkmee ster zelf de plaats opgeeft waar hy een lokaal wenscht, en dat hij gelooft dat wy daarover niets te zeggen hebben. Het is altyd te Aalst geweest. De Heer Van Ooijen merkt op, dat te Aalst ook zitting wordt gehouden voor de gemeente Nedeihemert en hij vermoedt dat het daarom in het midden wordt ge daan. Anders zouden de menschen uit N.Hemert naar Poederoyen moeten komen. Na eenig heen en weer gepraat over deze zaak, wordt, niets meer aan de orde zijnde, de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad der ge meente ZUILICHEM, op Vryd8g 30 September des voormiddags half elf. Voorzitter EdelAchtb. Heer v. Hoog straten. Secretaris WelEd. Heer R. Tjalma. Aanwezig alle ledeD. De Secretaris leest de notulen der beide voorgaande vergaderingen. Op de vraag van den Voorzitter of een der heeren op- of aanmerkir.gen op de notulen heeft zegt de heer v. Dalen, dat hij er echtgenoot te weigeren Waarom En dat kunt u nog vragen, vader Is zij niet gedurende het laatste levensjaar van mijn arme moeder dagelijks in ons huis geweest En heeft zij ons niet duizendmaal verzekerd, dat zij de ge storvene vereerd en bemind heeft meteen byna kinderlijke teedei heid Zij zou immers het ellendigste schepsel zijn, als De professor zag er plotseling zeer ern stig uit en op byna dreigenden toon viel hij zijn dochter in de rede »Denk er aan niet iets te zeggen, waarover je reeds het volgende oogenblik het diepste berouw zoudt heoben. Ik kan met den besten wil niet inzien, waarom de vereering voor een doode Edith zou verbieder, een levende haar ge negenheid te schenken. Ik heb haar ja woord reeds, Ingeborg en ik heb mij gisteren formeel met haar verloofd.* Wederom ontsnapte een luide kreet aan de lippen van het jonge meisje, ditmaal was het echter een kreet van verontwaar diging en een vlammende toorn laaide op in haar bruine oogen. »Als dat de waarheid is, vader, als zij tot zulk een schandelijk gedrag in staat zou zijn, dan bestaat er vanaf dit oogenblik geen enkele gemeenschap meer tusschen haar en mij. En ik zweer u, dat ik geen uur lang met haar onder hetzelfde dak zal doorbrengen.* Professor Waliroth had zeker wel nooit een dusdanige uitbarsting van hartstocht bij zijn kind waargenomen want het onaan gename gevoel, waarmee de loop van dit tegen is dat de kosten van onderzoek door den veearts, van gestorven vee, door de ge meente worden betaald, Spr. zou deze kosten den eigenaar zelf laten betalen. De Voorzitter zegt dat het onderzoek waarover de kwestie loopt, in handen der politie was en nu meent Spr. dat het niet aangaat, om in een dergelijk geval eerst by den eigenaar te gaan vragen of hij de kosten zelf wil betalen. De heer v. Dalen zou den veearts dan toch in ieder geval willen doen verzoeken een gespecificeerde nota te geven. De Voorzitter zal hiernaar vragen. De notulen worden hierop vastgesteld. Ingekomen stukken Schrijven van Ged. Staten waarin wordt aangedrongen voor den gemeente-ontvanger een nieuwe instructie samen te stellen. In de nieuwe instructie zal worden opge nomen dat de gemeente-ontvanger is aan gesloten bij den postcheque er* girodienst. De gemeente-ontvanger heeft verzocht om de uren, waarin hy zitting heeft en die in de oude verordeuirg zijn gesteld op Woensdag en Vrydag van 10 tot 12 uur, te veranderen in 9 tot 11 uur. De Voorzitter meent dat er geen bezwaar tegen kan bestaan aan dit verzoek te vol doen. Bovendien zal de ontvanger ook zitting hebben op den eersten werkdag der maand eveneens van 9 tot 11 uur. De heer v. Dalen acht 9 tot 11 een minder geschikten tyd, vooral voor het onder wijzend personeel, omdat deze uren juist onder schooltyd vallen. De Voorzitter acht dit bezwaar niet steekhoudend immers, de ontvanger is steeds bereid de menschen ook te helpen buiten de gestelde uren, daarbij kan het onder wijzend personeel voor zoo'n speciaal geval wel jBve» vrij gegeven wordeD. De instructie wordt hierop vastgesteld zooals zij door den Voorzitter aan den raad is aangeboden, zy zal aldus aan Ged. Staten ter goedkeuring worden gezonden. Aanvrage om vrijstelling voor lichaams oefeningen. De Voorzitter licht toe dat de verleende vrijstelling met 31 December van dit jaar weder afloop, dat evenwel voor den tijd van 2 jaar weder vrijstelling gevraagd kan worden omdat de gemeente een localiteit voor deze oefeningen mist en aanschaffing moet afstuiten op de groote kosten daar van omdat de gemeente daarvoor zelf geen terrein beschikbaar heeft, de vrystel- licg kan tot 1936 worden verleend. Met aigemeene stemmen wordt besloten opnieuw vrijstelling te vragen. Suppletoir kohier Hondenbelasting Dit kohier vermeldt 17 aanslagen en wordt vastgesteld op een bedrag van f 31.50. Benoeming Commissie voor de landerijen. De Commissie bestaande uit de heeren E. v. Dalen, P. J. v. Brakel en v. Veen is in zyn geheel aan de beurt van aftreding. De aftredende heeren worden herbenoemd en verklaren deze benoeming te willen gesprek den jovialen heer tot dusver ver vuld had, veranderde zichtbaar in radelooze ontsteltenis, »Kind kind Je weet niet, wat je daar zegt,* trachtte hij te vergoeilyken. »Ik had gehoopt, je een groot genoegen te verschaften »Een genoegen O, ik zou niet weteD, wat mij wreeder had kunnen trefteu dan dit.* Zy barstte in een hartstochtelijk, heftig snikken uit en liet zich als een wanhopige op de sofa neervallen, terwijl de professor met een somber gelaat door de kamer begon te stappen. »Je vriendschap voor Edith kan niet heel hartelijk en oprecht zijn geweest, wanneer je nu zoo liefdeloos over haar kunt oor- deelen,* sprak hij na een pijnlijk stilzwij gen. »Ik moet bekennen, dat ik tot op dit oogenblik een hoogeren dunk had van de diepte en echtheid van je gevoelens. Maar hoe dat ook moge zijn, in ieder geval hebben wij thans met een voldongen feit rekening te houden en je zult over de ver loofde van je vader niet voor de tweede maal zulke uitdrukkingen bezigen, die ik slechts toeschrijf aan je plotselinge opwin ding en ze je daarom kan vergeven. Jijzelf zult gauw genoeg vol schaamte aan dit oogenblik terugdenken.* Iogeborg richtte zich op en droogde haar tranen. >Nooit verklaarde zij met kop pige beslistheid. »Edith heeft mij schan delijk misleid en van een vriendschap tus schen ons kan na hetgeen ik zooeven gehoord aanvaarden. Begrooting 1927. De Kroon heeft het beroep van den gemeenteraad tegen het besluit van Ged. Staten tot met-goedkeuring dezer begroo- tirg ongegrond verklaard (zie hierover ons nummer van 28 September. De Voorzitter stelt voor de begrooting thans opnieuw vast te stellen zooals zij het vorig jaar aan den raad is aangeboden. Zonder discussie wordt hiertoe met ai gemeene stemmen besloten. De Voorzitter deelt mede dat nu binnen kort de raad de begrooting voor 1928 kan worden aangeboden, waarby met het Kon. Besluit kan worden rekening gehouden. Rondvraag. De heer Kanselaar vraagt of den Voor zitter ook bekend is waar v. Zon zich thans bevindt. De Voorzitter antwoordt dat de verblijf plaats van genoemde hem niet geheel oo- beketid is, omdat eenige dagen geleden door het gemeentebestuur van Zutphen is ge vraagd het verhuisbiljet van v. Zon over te sturen, daar schijnt een inrichting te bestaan voor dergelijke personen. Verder weet spr. hierover ook niets. Hierop sluit de Voorzitter de vergadering met dankgebed. welke huishoudelijke arbeid verrichten, blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30-60-90, Tube 80 ct. PUROL Vergadering van den Raad der gemeente HERPT op Maandag 3 October 1927, nam. 6 uur. Voorzitter Edel Achtb. Heer H. J. van Eggelen. Secretaris WelEd. Heer Liempt. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor, lezing der notulen aan te houden tot de volgende vergadering, met welk voor stel de heeren accoord gaan. Ingekomen stukken Procesverbaal van kasopneraing by den gemeente-ontvanger op 13 Sept. j.l. waarbij alles in behooriyke orde is bevonden. Goedkeuringsbesluit van Ged. Staten van het raadsbesluit tot wijziging der gemeente- begrooting 1927. Beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Vaststelling gemeeDtebegrooting 1928. De Voorzitter zegt, dat de begrooting heeft gecirculeerd bij de leden en zou willen vragen of een der heeren nog iets heeft op te merken, want behandeling post voor post meent spr. zal wel niet noodig zyn, alleen wil hij. even opmerken, dat aan de begrooting nog een postje van f 5.moet worden toegevoegd, naar aanleiding van het raadsbesluit genomen in de vorige verga dering, waarbij f 5.subsidie werd toe gekend aan de R.K. Militaire Vereeniging te Veolo. heb, met langer sprake zijn. Maar het schijnt wel, dat u mij niet begrijpt en aangezien het hier toch een uitgemaakte zaak betreft, is het maar beter, dat wij er verder niet over spreken. Wanneer zal de huwelijksdag zyn »Ik wilde daaromtrent nog geeD vast besluit nemen, alvorens ik daarover met j jou bad beraadslaagd. Maar je zult be grijpen, dat onder de gegeven omstandig heden van een langen verlovingstijd niets kan komen. Meer dan twee maanden kan ik den datum van ons huwelyk echter niet verschuiven. Kan dat je goedkeuring weg dragen Om de lippen van het jonge meisje ver toonde zich een bittere trek. »Wat heeft myn goedkeuring daarmee te maken Het is my voldoende te weten, dat ik twee maanden tyd zal hebben, om myn voorbereidingen te treffen.* »Je voorbereidingen Wat moet dat na weer beteekenen »Ik zei u immers, dat ik met uw tweede vrouw niet onder betzelfde dak wil leven. En in acht weken tijds zal er voor my toch wel een of andere betrekking te vinden zijn, die mij van deze noodzakelijkheid ontheft.* ^Luister eens, Ingeborg, je stelt myn geduld werkelijk op een al te zware proef. Denk je dan, dat ik ooit mijn toestemming zal geven voor een dwaasheid, die jij in den zin schijnt te hebben (Wordt Bti rnr lit Land m Hsusdeii en AlteiaJeLaiostraat bi fie Bommelemarfl ROMAN VAN ■i 1 lll—U MUWI— ■MMIMIIWnilMHI WWM—I—TV— i> l«W*l IWWW Ifc III—MBI1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1