;Jan Genrizeii, liinnenlaiid. Ruime auto lij garage's De heer t. Herpt stelt eenige vragen, o. a. naar aanleiding van den post f 108.50 voor pensioenstortiog voor den gemeente ontvanger is dit wel noodig, want de ge- meer, te-ontvanger heeft verklaard voor pen sioen niet in aanmerking te willen komen. De Voorzitter antwoordt dat de wet de verplichting oplegt het vereischte percentage toch op de begrooting te brengen, al wil de betrokkene dan ook niet in aanmerking komen voor pensioen. De heer v. Herpt merkt op, dat in de gemeente vanwege den Boerenbond brand- bluschapparaten verkrygbaar worden gesteld tegen f 2.per stuk per jaar, om de aanschaffing van dergelijke apparaten te bevorderen zou spr. uit de gemeentekas een kleine vergoeding willen geven aan hen, die een dergelijk apparaat aanschaffen. Daarbij komt, dat er uitzicht bestaat, dat als men eenige jaren zoo een apparaat bezit het eigendom kan worden, waardoor dus met weinig kosten veel van deze apparaten in de gemeente aanwezig kunnen zijn. De Voorzitter acht het bezwaarlijk op het voorstel van den heer v. Herpt in te gaan, daarby f 2.per jaar is nu toch niet zoo'n bedrag, dat het noodig is dat de gemeente daaraan bijdraagt. De heer v. d. Broek meent dat de Boe renbond hierin ten goede dient te komen, voor hare assurantie is het van belang dat er verschillende van deze apparaten aan wezig zijn, spr. zou ook niet op het voor stel van den heer v. Herpt ingaat). Ook de andere heeren zijn van dit gevoelen. De heer v. Herpt merkt op dat er een post voor de Burgerwacht op de begrooting voorkomt, is dit wel noodig Het bedrag is immers het vorig jaar ook niet uitge keerd. De Voorzitter licht toe dat deze post slechts zekerheidshalve op de begrooting is gebracht. De Burgerwacht is thans wel rustend doch de geweren berusten nog bij haar, komt er dus weer animo om te gaan oefenen, dus kan over het bedrag worden beschikt. De heer v. Herpt merkt naar aanlei ding van post 74 bydrage aan de ge meente Heusden voor leerlingen die aldaar de school bezoeken op dat gerekend wordt f 15 per leerling en nu meent spr. gelezen te hebben dat de gemeente Cu- lemborg en Everdingen een overeenkomst hebben aangegaan 12* gulden. Spr. vraagt of het den Voorzitter be kend is, of nog andere gemeenten een overeenkomst met Heusden hebben. De Voorzitter antwoordt dat de gemeen te Oudheuden f 20.per leerling be taalt aan de gemeente Heusden, Herpt is dus zeer voordeelig uit. Nadat de heer v. Herpt nog een paar inlichtingen heeft gevraagd, die door den Voorzitter worden beantwoord en nadat de heer v. Herpt den Voorzitter heeft dank gezegd voor diens inlichtingen wordt de begrooting in ontvangst en uitgaaf vast gesteld op een bedrag van f 15361.97£. Wijeiging begrooting 1927. Van het rijk is ontvangen eert bedrag van 230.83 wegens te weinig ontvangen belasting, aan staanplaatsen van de kermis is een bedrag ontvangen van f 60.Van gekweekte rente by de Bank van Nederl. gemeente moet een bedrag van 100.op de be grooting worden gebracht, terwyl als uit gaaf een bedrag van 418 36 wegens te veel ontvangen belasting over 1926/27 op de de begrooting gebracht moet worden. Met algemeene stemmen wordt tot deze begrootings-wyziging besloten. Goedkeuring rekening Burg. Armbestuur. Deze rekirig wordt goedgekeurd in ont vangst op een bedrag van f 67 1 7.225, uit gaat f 4333.40, batig slot f 2383 826, waarby wordt opgemerkt, dat 1926 een heel ongunstig jaar is geweest en het Armbestuur een obligatie heeft moeten verkoopen, om hare uitgaven te kunnen doen. De heer v. d. Broek zegt, dat het Arm bestuur nog steeds een uitkeering geeft aan Doruiter, die thans in Heusden woont, spr. dacht, dat, als zoo iemand een jaar en zes weken in een andere gemeente woonde, hy dan voor rekening van die gemeente kwam. De Voorzitter antwoordt, dat dit tegen woordig niet meer zoo is, daarby de be trokkene is niet vrijwillig naar Heusden gegaan, als dit zoo was zou het een ander geval worden. Weth. Verhoeven vraagt of de rekening van het Armbestuur eigenlijk niet door de raadsleden moet worden nagezien en met de bescheiden vergeleken. De Voorzitter antwoordt, dat de raads leden daartoe de bevoegdheid hebben. Spr. heeft evenwel zelf alles onderzocht en heeft een paar kleine opmerkingen gemaakt, doch verder alles in orde bevonden. De heer Verhoeven verklaart, met het onderzoek door den Voorzitter genoegen te nemen. Begrooting 1928 van het Burg. Arm bestuur. Deze begrooting wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 5100. Benoeming van een lid van het Burg. Armbestuur, wegens periodieke aftreding van den heer A. Buijs. De aftredende wordt met algemeene stemmen herbenoemd. Hierop sluit de Voorzitter de vergadering. van ouds bekend Hótel Café Billard Restaurant Uitspanning. 8t. Jansstraat 10-12 !j 'S BOSCH. Tel. Interc. 436 Reclamewagens speciaal tarief. Iluiteiiiand GEVAARLIJK SPEELGOED. Spelende kinderen vinden 220 dynamiet- patronen. In een nauw verlaten straatje te Parijs, vonden kinderen een pakket met buizen met ontplofbaar goed. Ze speelden er mee, doch toen een wagen van den reinigingsdienst voorbij kwam en over een der patronen reed, ontplofte deze. De politie liet direct de straat versperren om het gevaarlijke goedje te verzamelen. Het gemeentelijk laboratorium heeft uitgemaakt, dat 220 dynamiet-patronen, samen ruim 9 kilo wegend, overeenkomen met de springstof die in de fabrieken van Cugny wordt vervaardigd. Die patronen van 40 gram worden gebruikt door onderne mers van publieke werken tot het laten springen van rotsen, bouwwerken enz. Men brengt deze vondst in verband met de anarchistische en communistische agitatie, die zich o.a. op de Cóte d'Azur heeft ge openbaard. O DORP IN ASCH GELEGD. 2 millioen dinar schade. Naar uit Belgrado wordt gemeld, is een heel dorp nabij Opulin in Zuid-Slavië door een grooten brand vernield. Een kind kwam in de vlammen om, terwijl een vrouw van schrik krankzinnig werd. De aangerichte schade wordt op meer dan 2 millioen dinar geschat. m o— MEDEPLICHTIGE AAN DE MISDAAD VAN SERAJEWO.GESTORVEN. Een Bosniër, die herinneringen wakker roept, aan den moord van 1914, welke den wereldoorlog ontketende, is te Uskub ovei leden. Het is de vroegere spoorweg beambte Milan Ziganowitsch. Ziganowitsch, dien de Oostenrijksche autoriteiten ais medeplichtige aan den aan slag van Serajewo betitelden, was in 1908 naar Belgrado geëmigreerd. Daar zijn de eerste denkbeelden ontstaan, die tot de latere verschrikkelijke gebeur tenissen geleid hebben. UITGEBREIDE SPIONNAGE OP DEN BALKAN. Het Agentschap Rador meldt, dat de krijgsraad te Boekarest het onderzoek heeft geopend naar een uitgebreide spionnage organisatie, die met vertakkingen te Praag, zich over de geheele Balkan uitstrekt. Een advocaat, een ingenieur en een dokter werden gearresteerd. Bij huiszoeking in hun woningen werden belangryke mili taire documenten gevonden. Verscheidene buitenlandsche communistische agenten werden als medeplichtige gearresteerd. O DE RIJKDOMMEN VAN DEN GROND. Dezer dagen zijn te St. Petersburg twee geologische expedities teruggekeerd, die werkzaam zijn geweest resp. in het Nertsjinski-district en den Oeral (Rusland). Eerstgenoemde expeditie heeft, volgens de sovjet-bladen, nieuwe lood-, tin- en zilver lagen ontdektde andere expeditie ontdekte nieuwe steenkolenlagen, welker omvang wordt geschat op 11 milliard poed. WARMTE. Naar gemeld wordt, heerscht vrijwel in geheel Rusland en Siberië een voor dezen tyd van het jaar abnormaal hooge tempe ratuur, namelijk ongeveer 20 graden Celsius, terwijl de normale temperatuur voor Sep tember voor Centraal Rusland ongeveer 11 graden C. bedraagt. lu sommige streken, waaronder Siberië, zijn zelfs temperaturen van 30 tot 35 graden geconstateerd. O TANKLICHTER VERGAAN. Zeven menschen omgekomen. De Duitsche Tanklichter Theodor, een schip van 2000 ton, is in de Korsfjord by Bergen (Noorwegen) aan den grond geraakt en uit elkaar geslagen. De be manning van 7 koppen kon niet meer ge red worden. o— MOORDAANSLAG OP ZIJN VADER. Te Hoogblokland bij Goriochem heeft de 22-jarige K. getracht zijn vader te ver moorden. Hij heeft hem eerst met een touw willen worgen en daarna is hij hem met een bijl te lijf willen gaan. De vader wist echter te ontkomen. De dader is gearresteerd. GEHEIMZINNIGE MOORD. Woensdagavond omstreeks 9 uur werd de familie Moermans wonende aan de St. Servatiusbron te Maastricht opgeschrikt door eeD luid geroep om hulp. Buiten gekomen ontwaarden zij den 17- jarigen zoon des huises. J. M. Moermans die wankelend op 't huis toeliep. Hy bloedde hevig uit diepe wouden aan het voorhoofd en zakte in elkaar. Zonder een woord te hebben kunnen zeggen overleed de jongen enkele oogenblikken later. De hem toegebrachte wonde was door een messteek veroorzaakt. Waarschijnlijk werden de hersenen getroffen. Omtrent de oorzaak van de misdaad en de bedrij vers ervan tast men volkomen in het duister. Vermoedelijk is de jongeman door een of meer personen opgewacht. De recherche vond op ongeveer veertig meter afstand van de piek der misdaad een dolkmes. HET SMOKKELAARSDRAMA TE SLUIS De rechtbank te Middelburg deed uit spraak in de zaak van het smokkeldrama te Sluis op 1 April j.l., waarby een wacht meester van de marechaussee om het leven kwam, en veroordeelde P. v. L. uit Turn hout en J. M. P. uit Moeecroen ieder tot 3 maal f 50 boete of 3 maal 50 dagen hechtenis. Tegen dezelfde verdachte werd een vonnis uitgesproken wegens het fraudu leus invoereu van 6 kisten spiritus, ge pleegd te Sluis op 26 Maart j.l. Beiden werden veroordeeld tot 2 maal f 50 boete of 2 maal 50 dogen hechtenis met ver beurdverklaring van de 1000 liter spiritus en de auto. o TWEE AGENTEN VAN POLITIE GEARRESTEERD. Dezer dagen is in den Haag gearresteerd de agent van politie W.t verdacht van ver duistering van ruim f 700. De aangehoudene was bestuurslid van het Ilaagscho politie muziekkorps. Over eenigen tijd zal dit korps 25 jaar bestaan en in verband daarmee zullen verschillende feestelijkheden worden gehouden. Meo was bezig een inzameling te houden, opdat men uit de opbrengst der extra-giften de kosten van het feest zou kunnen bestrijden. Het moet nu gebleken zijn, dat de agent, die dit geld onder zijn berusting had, een bedrag van ruim f 700 heeft verduisterd. Ook de agent B. is door commissaris Paté in verband met bovenstaand geval gehoord. Het verhoor leverde zoodanige resultaten op, dat B. in arrest werd gesteld als verdacht van medeplichtigheid. ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP Vrijdagavond omstreeks zes uur reed de heer Hendriks op den Brederodeweg naby Santpoort. Van den anderen kant kwam de vrachtauto van den heer Geurts aanrijden. Daar de weg daar ter plaatse drie meter breed is, kou de heer Hendriks bijna niet passeeren en werd hij aangereden. Een onmiddellijk ter plaatse geroepen dokter constateerde een zware schedelhreuk. H. werd naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haariem vervoerd, waar hij den volgenden nacht is oserlederi. H. was ge huwd en vader van 12 kinderen. Zijn rijwiel was bijna on beschadigd. O DOOR AUTO GEDOOD. Tusschen Ede en Otterlo is Vrijdagavond omstreeks tien uur een wielrijder door een auto doodgereden. Het lijk is naar het ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. AUTO TE WATER GERAAKT. Drie personen gedood. Zaterdagmorgen omstreeks half drie is een auto, met 6 personen, komende van de Vinkenveensche kermis op de Zuwe tusschen Vinkeveen en Abcoude omgeslagen en op den kop in het water gevallen. Drie der inzittenden, allen Amsterdam mers, konden gered worden. De 3 anderen zijn verdronken, n.l. de heer R. v. d. Zijden en echtgenoote te Abcoude, resp. 30 en 25 jaar oud en de heer Jan v. Eyck 32 jaar te Vinkenveen. De auto, die geheel en al onder water gezakt was, is vermoedelijk omgeslagen doordat bij een bocht van den weg een te korte draai werd genomen. EEN RARE SNUITER. In de Beecksanghlaan te Beverwijk is een dienstbode, G, N. genaamd, door een haar passeereuden wielrijder in het zitvlak gestokeü. Het meisje werd slechts even geraakt. Eenigen tyd geledeu gebeurde in dezelfde buurt eveneens een dergelijke aanranding, zoodat vermoed wordt, dat het een of andere individu bezig is, de straat voor meisjes onveilig te makdo. De politie stelt een ernstig onderzoek in. DE MOORD TE CULEMBORO. den Gemeenteraad Zilveren Medailles aa In zake de behandeling van de Culem- geboden door deo Heer W. Helroo borgsche moordzaak voor het Arnhemsche Directeur en F. Bladel, Vice-Voorjltt Gerechtshof besloot dit Hof naar aanleiding der Vereeniging E«r3-pryzen (geldprij »an het requisitoir van den procureor-en Kunstvoorwerp (RJ°k landaard) d generaal de stukken opnieuw in handen i den Heer L. M. de Mol eD Joh. v. Laa te stellen van den rechter-commissaris voor een hervatting van het onderzoek, speciaal met betrekking tot de betrouwbaarheid der verklaringen van de De Smale en de wed. H. en om te onderzoeken wie of de ano- f.iea.0 brieven heeft (hebben) geschreven. KLACHT TEGEN MR. ROOBOL. Mr. E. G. S. Bourlier, advocaat te 's-Giaveribage, heeft aan den raad van toezicht en discipline voor de orde van advocaten te Arnhem het volgende ge- gesehreven Geachte confreres, Namens den heer Joel Blok, commissaris van politie te Culemborg, doe ik bij deze klachten tegen Mr. H. H. Roobol, advocaat en procureur te Arnhem. Op de zitting van het gerechtshof (straf kamer) te Arnhem van 29 September trad mr. Roobol op als verdediger van de ver dachten in de Culemborgsche moordzaak. Hij had den heer Biok bovengemeld als getuige gedagvaard en stelde hem o.a. deze vraag »Is het waar, dat u in 1919 gelden in de gemeentekas hebt moeten terugstorten die u te toren er voor privé aaDgelenheid had uitgecomen Toen de heer Blok verontwaardigd over die vraag, opsprong, kwam de president tusschenbeideD, die tot mr. Roobol zeide »Wat is dat voor een vraag, die stel ik niet,« waarop mr. Roobol antwoordde »Ik stel die vraag niet uit mijzelf, maar op verzoek van den procureur-generaal*. De procureur-generaal zelf heeft hierop niets gezegd. De heer Blok acht zich door die noode- loos gestelde vraag ten zeerste gegriefd en voelt daarin wederom het opzet, dat het geheele optreden van Mr. Roobol karakteri seert in deze, om z(jn persoon zooveel mogelijk, met behulp van Otto de Beus en diens consorten uit Culemborg, te belesdigen en te treffen. U zult moeten toegeven, dat men zulk een vraag aan een hoofd-ambtenaar van politie niet stelt, dan hoogst noodig en wanneer dit is ter zake dienende. Met de quaestie van den moord had die vraag niets te maken, wat ook al terstond blykt uit het enkele feit, dat de moord is gebeurd in 1923 en overigens in geen enkel verband kan staan met de gelden, die uit de gemeentekas zouden kunnen zyn gekomen. Ik laat den brief door cliënt mede teeke oen en verzoek u, tegen mr. Roobol zoo krachtig mogelijk op te treden. o— EEN LADELICHTSTER. Een gehuwde vrouw uit Amsterdam, is op heeterdaad betrapt, toen zij uit de lade van den melkverkooper B. te Nieawer- Amstel, eenig zilvergeld wegnam. De daderes Mej. S. uit Amsterdam, was een goede klant van B., want iederen morgen kwam de juffrouw karnemelk halen. o— BRANDSTICHTING? Vrijdagnacht is te Gilze afgebrand de boerderij van den landbouwer v. d. C. De bewoners konden met groote moeite worden gered. Eenige koeien kwamen in de vlammen om. Als verdacht van brandstichting is aangehouden een land- looper uit Tilburg, die eenigen tijd op deze hoeve had gewerkt, doch na een ruzie was ontslagen. VERDRONKEN. Te Breda is de 23-jarige jongen van D. aan de Jan van Polanenkade te wtaer geraakt en verdronken. BRAND Te Drachten is de garage vari S. Kyistra uitgebrand. Vijf auto's en een motorry- wiel verbrandden. o JUIST BIJTIJDS GERED. Vrijdagmiddag tegen halfvijf vond de knecht van den melkslijter G. v. Bwo nende in de Schoutenstraat te Barneveld, het tweejarig zoontje van zijn patroon in een zich achter de melkzaak bevindende waterput. ToeD de knecht het kind, dat men nog niet vermist had, er uithaalde, was er geen leven meer in te bekennen, en het duurde miustens 10 minuten voor de pogingen tot opwekking der levensgees ten eenig succes hadden. Plaatselijk Nieuws hoven Resp. President «n S-cr. jer Ver eenigiDg Prachtige lauwerkrans aangebo HEUSDEN. Voor den Internationaal Solisten, Duetten en Kwartettenwedstrijd uitgeschreven door de Fanfare der Familie te houden op Zondag 9 en 16 October a.s. zyn de uavolgende prijzen beschikbaar ge steld Verguld Zilveren Medaille aangeboden door den HoogEerw. Hser Deken Wouters Beschermheer Zilveren Medaille aangebo den door den Edelachtb, Heer H. J. v. Eggelen, Burgemeester te Heusden Zilve ren Medailles aangebeden docr de Heeren Hub. Verhoeven, Joh. de Mol, F. S. M. Schreuder, C. J. M. Merkx, Leden van het Eere-Comité Zilveren Medaille aangeboden door den Hser P. Schmiehusen, Lid van den door de leden der Fanfare Familie* Z'lveren Me^ailtes a*«gehode» door den Heer A. Biade), V\Brehm te Heusden en J. L. Birker te Het aantal deelnemers aan bet concours bedraagt 61 Solisten, IQ Duetten en o Kvvar. tetten verdeeld over de 2 dagen eiken dag 38 nummers. \1 Als jury-leden fuogeeren de heeren F. v. Abeelen te ValkeDswaard, L. de Morée te Breda en J. J. Hermans te 's Bosch. Het belooft een zeer cteressanten wed- stryd te worden. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij oaar de feestprogramma'? die a 25 cent verkrijgbaar zijn bij den heer J. v. Laarhoven, sscretaris der ver- eeciging. Zondag speelde iet eerste elftal Juliana* een vriendschappelijken wedstrijd tegen H.E.C. II uit Waawyk welke wed strijd door »Juliana« mei 31 werd ge wonnen. Da heer W. Knoop (Nederhemert) in benoemd tot leeraar in de Wiskunde aan de Teekenschool alhie.'. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende Vjlppostkantoren werd gedurende de maand September 1927. Ingelegd f 22311.99. Terugbetaald 17 7 74.77y* Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10106. Vrijdag keerde hier na 14 jaren afwezigheid terug de Eerw.Capucijn Wen- cesfaus (in de wereld Tb. 3urghouts), die al dien tijd heeft doorgebracht in de Missie op Borneo en waar hij zbh voorat ver dienstelijk maakte met den bouw van ker ken, scholen etc waarbij hy fungeerde als architect. Zonder tegempoed hoopt by over een maand of negen de terugreis weer te aanvaarden. AN DEL. Bij het passeeren van een vrachtauto kwam de bierbottelaar B. V. uit Veeo onder deze gemeente net paard en wagen te vallen. Da wagen werd bescha digd, terwijl het paard beiie voorpooten verwondde. Een koe van den veehandelaar V. alhier wist zich los te rukten en sprong in de rivier de Maas. Hal<(irvege geraakte ze evenwel in den halster «rvard en begon reeds te zinken, toen een loorbijvarende motorboot het dier op sle«póuw nam en meer dood dan levend aan d r wa! bracht. ALMKERK. De collect* gehouden j.l. Zondagavond voor de Herv. Jotg. Ver. alhier (tijdens het optreden van DJ. Wormgoor van Bussern) bracht op f 25 Tot loco-Burgemeester naer gemeente is benoemd de heer A. de i>Hg. A.s. Zaterdagavond al in de zaal v. d. Heer J. Pruissen alhif, een propa- ganda-avond worden gehoudn, vanwege de Herv. Jong. Ver. alhier. B-BROEK. Onze vroeger dorpsgenoot Dhr. J. B. v. Dijk, CommiesIIe klasse t# Kerkrade-Rolduc, is met ingag *&n i tot Commies Ie klasse aldar CAPELLE. Voor den Vhai^tëéei dienst werden gednrende de maand op de gemeentesecretarie aaigegevel runderen, 63 varkens en 5 giiten. Vorige week kreeg dt landbfl L. J. H. aau den Loonschemijs eeij van een paard, die zoodanig aikw* hij zich onder geneeskundige 'oehs moest stellen. Hij moet voorlopig1 houden. Vanaf 1 Oct. tot 7 Nivj a.^ in het café »Land- en Havenziht« heer H. P, Mes alhier een hraki] gehouden met als hoofdprijs en luj mobiel. Naar wij uit betrouwlre nemen heeft de heer J. Kraa all benoeming tot lid van den Lad meente Sprang-Capelle aangeime;' Een dezer dagen had dechot A. H., werkzaam op de schoifab de firma Kerst en Oerlemai al1 ongeluk met zijn hand tussisn machines te geraken, zoodat giet hulp moest worden ingeroepei Dr. Kohier te Capeile werd r!e J.l. Maandagavond 5 et. het café van Mrj. Wed. A.v. alhier door den architect A. Soiirsi donksveer aanbesteed het bowenj warenhuis voor rekening van iels! de Wit op zijn tuioderij in Ingeschreven werd als volgtjjP C. Michaë), Vrijhoeve Capeile J. Merteios, Raamsdonksveer P. P. de Grauw, Waspik C. Roovers, Waspik J. Quiryns, Capeile A. de Grauw, Waspik Firma H. Michaël en Zn. Kaatslw Adr. Rosebrand, Capeile C. B. Timmermans, Sprang Gunning volgens bestek, DRONGELEN. Het alhier 7

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2