V Eerste Blad A. BAAIJENS Botermarkt 88 1S. D. LANKHÜYZEN Co's B; A. VERSCHUUR-BAERT, Hinderen Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4749. Woensdag 7 October 1927. 2)e financieele verhouding tusschen ftijk en Gemeenten. Buitenhuid ^and van altena Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Eenige dagen geleden verscheen het Verslag van de Staatscommissie in zake de financiëele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Door tal van gemeenten werd reeds langen tijd gehoopt, dat bedoelde fi nanciëele verhouding zou worden her zien, omdat de bij de Wet van 1897 |geregelde aan tal van gemeenten te .'/weinig uitkeert om in hare behoef ten naar behooren te kunnen voor zien. Bedoelde Staatscommissie werd bij een Koninklijk Besluit van 1921 in gesteld, terwijl hare samenstellingen haar bureau bij een Koninklijk Be sluit van '25 werden gereorganiseerd. De tegenwoordige Staatscommissie behandelt niet de geheele materie. Met name heeft zij geen poging ge daan om verbetering voor te stellen in het cor-ptabel beheer der gemeen ten. Zij heeft de vraagstukken, die samenhangen met het verstrekken van leeningen uit rijksfondsen aan ge meentebesturen en met het beleg gen van de gemeentelijke overheids gelden ter zijde gesteld en de privaat rechtelijke verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten niet in haar on derzoek betrokken. De verruiming van het gemeente lijk belastinggebied bracht reeds in vele gemeenten een verzwaring van den belastingdruk en daarom te meer werd veelal in de gemeenten uitge- zien naar een hoo.j/fjre rijksuitkeering en eene daarmee^ gepaard gaande verlaging van de "femeentel. belastin gen. De Staatscom'missie is van mee ning dat een verhooging van het bedrag der rijksuitkeeringen aan de gemeente, voor zoover dit bedrag moet worden gevonden uit een hoo- gere opbrengst der rijksbelastingen, met het oog op den tegenwoordigen druk der belastingengepaard zal moeten gaan met eene ongeveer even redige verlichting van den belasting druk, door de gemeenten in totaal op hare bevolking uitgeoefend. Een maatregel te treffen met het vooropgezette doei om met toepas sing van een bedeelingssysteem. in het bijzonder de zwaarstgetroffen ge meenten te steunen, acht de commis sie niet geheel zonder bedenking. Wanneer, zooals de Staatscommis sie voorstelt, maatregelen worden ge nomen ten bate van de gemeenten in het algemeen, dan zullen de zwaarst getroffen gemeenten hiervan voordeel hebben en vooral wanneer dan in de verdere regeling het ele ment, dat rekening houdt met de wel vaart van de gemeenten, niet wordt verwaarloosd. Mochten er echter ge meenten zijn, die ook dan nog niet voldoende zijn geholpen, dan zullen noodmaatregelen ten behoeve van die bepaalde zeer zwaar getroffen ge meenten noodzakelijk zijn, maar de ze noodzakelijkheid mag haar stem pel niet zetten op de geheele defini tieve regeling van de financieele ver houding tusschen rijk en gemeenten. De Staatscommissie wil voorts trachten eene regeling voor te stellen, welke direct verband houdt met de ernstige gevolgen, welke verplichte gemeentelijke uitgaven voor het fi nancieel bestel van het gemeentehuis houden kunnen hebben. Algemeen was de Staatscommissie van oordeel dat aan de gemeenten uitkeeringen uit 's Rijks kas moeten worden ver strekt naar mate en in verband met de uitgaven, waartoe de wet de ge meenten verplicht. De uitkeeringen van het Rijk zul len zich dus ook regelen naar de uit gaven, waartoe de gemeenten worden verplicht. Al zal bij deze rijksuit keering niet door eene opzettelijke regeling rekening worden gehouden met de draagkracht der bevolking of met den druk der plaatselijke belas tingen, toch zal het voorstel der Staatscommissie ten gevolge hebben dat de kleine minder welvarende ge meenten door die rijksuitkeering eene grootere vrijheid van beweging krij gen. Als basis der berekening van de vergoeding wordt genomen de helft van de a. Jaarwedde burgemeester b. Jaarwedde gemeente-secretaris c. Jaarwedde gem.-ontvanger d. Jaarwedde wethouders e. Netto kosten van de gemeente secretarie. Voorts kwamen in aanmerking de uitgaven waartoe de gemeenten wor den verplicht f. voor de verpleging van armlas tige krankzinnigen g. voor de instandhouding der plaatselijke politie. De Staatscommissie heeft met de hulp van de gegevens, verstrekt door het Centraal Bureau voor de statistiek en rekening houdende met de opga ven hieromtrent door de gemeentebe sturen zelf ingediend, de volgende be rekening der rijksuitkeering voor de grondslagen genoemd van a tot en met g vastgesteld. Adj a en b. Ver goeding jaarwedden burgemeester en secretaris. Een vergoeding van de heift der jaarwedden, vermeerderd met de kin dertoelage, van burgemeester en se cretaris. De kosten der pensioenbij dragen voor burgemeester en secre taris, n.l. het niet wettelijk verhaal baar bedrag dezer kosten, die immers begrepen zijn in de bijdragen voor het secretarie-personeel, vermeld on der c, komen hier niet in iaanmerking, maar zijn verwerkt in het na te noe men hoofdgeld. Ad c, d en e. Voorgesteld wordt voor deze kosten, welke kunnen wor den aangemerkt als kosten voor al gemeen beheer, een hoofdgeld te ge ven. Het voorstel wordt gedaan, om aansluitende bij een element van de uitkeering volgens de wet van 1897, een hoofdgeld per inwoner uit te kee- ren. De Staatscommissie stelt voor dat het hoofdgeld wordt betaald voor al le gemeenten heneden 20.000 inwo ners op f 1.50 per inwoner; voor de grootere gemeenten voor de volgen de 30.000 inwoners op f 1.75 per in woner, voor de daarop volgende 150 duizend inwoners op 2.per inwo ner en voor alle verdere inwoners bo ven de 200.000 inwoners op f 2.25 per inwoner. los en in luxe verpakking, door grooten omzet steeds versch verkrijgbaar, alsmede alle Verkade's artikelen. o telef. no. is Raamsdonksve AGENTSCHAP VAN DE AMSTEBDAMSCHE BANK J Vergadering van den raad der ge meente HEDIKHUIJZEN op DINSdAG 4 Oct. 1927 des n.m. 5 uur. Voorz.Ed.Achtb. Heer v. Bok hoven. SecretarisWelEd. Heer Couwen- bërg. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, de Secretaris leest daarna de notulen der vorige vergadering, die hierop onveranderd worden vastge steld. Aan de orde is: Voorstel van B- en W. tot vaststelling van een nieuw reglement van orde voor de raadsver gaderingen met ontwerp-besluit De Voorzitter zegt dat het thans geldende reglement verouderd is en geen bepalingen bevat, die er voor zorg dragen, dat de zaken regelmatig uitgevoerd kunnen worden. Als mo del is door B- en W. een algemeen geldend reglement genomen en waar om zou men hier een reglement hand haven dat geheet van de gebruikelij ke en zooais die in de omliggende ge meenten in gebruik zijn, afwijkt. Dobbelsteen. Ik zou eerst wel even het woord wenschen over een per soonlijk feit, naar aanleiding van Voorzitter (hamerend). Ik geef U geen gelegenheid daarover te spre ken. Dobbelsteen. Volgens het regele- ment van orde mag ik daar eerst over spreken. Voorzitter. Dat zal de raad uitma ken. Dobbelsteen. (On erwijl de Voorz. voortdurend hamert De raad heeft daarover niets te aan het regeleme Voorzitter. Do zwijgt, schors i wilde zelf steed laten uitmaken. en, ik houd me o>rde. en als je niet ^rgaderfV<g je door den', Lad Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen vooiif Opent rekening-courant met rentevergoeding. tg Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitl. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkom^ Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BBT* Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Dobbelsteen. Ik houd me aan het reglement van orde, dat mij het recht geeft over een persoonlijk feit eerst 't woord te voeren, wil ik je de bepa ling even voorlezen. Voorzitter. Ik zal het door den raad laten uitmaken, de raad heeft het recht om van een bestaande bepa ling af te wijken. (De vergadering wordt zeer rumoerig). De heer v. d. Brand zeggt tegen den heer Dobbelsteen, daarbij doe lende op den Voorzitter, laat hem pra ten. De Voorzitter tracht voortdurend hamerend eenige kalmte te krijgen. v. d. Water. Mijnheer Dobbelsteen, voortdurend is doör U de schuld aan den Voorzitter gegeven, doch nu op de eerste vergadering die ik mee maak blijkt mij dat het niet aan den Voorzitter, doch aan U ligt. Dobbelsteen. Als je recht wilt zijn, dan moet je ook het andere willen hooren. Hij (Voorzitter) heeft uit drukkingen gebezigd en woorden te gen mij gebruikt, waarvan men zelfs in de achterbuurten geen kaas heeft gegeven, een onbesc'hofter kerel als hij is bestaat er in geheel Hedikhui- zen niet. Voorzitter. Het reglement wordt nu behandeld. Dobbelsteen. Neen, het reglement van orde geeft mij het recht eerst het woord te hebben, je moet niet denken, dat je met een snotneus te doen hebt, ik zal je toch wel krijgen. De Voorzitter begint hierbij het re glement van orde artikelsgewijze vDor te lezen. Dhr. Dobbelsteen valt den Voorz. daarbij in de rede en zegt dat de raadsleden niet eens de gelegenheid is gegeven om het reglement eens door te zien. De Voorzitter hamert voortdurend, om den heer Dobbelsteen het zwij gen op te leggen. De Voorzitter zegt dat hij eerst art- 14 van het regle ment in behandeling zal nemen. Spr. leest dit artikel voor, waarin de be paling voorkomt, dat een raadslid dat zich tijdens de vergadering onbe hoorlijk gedraagt, uit de zaai zal wor den verwijderd zoo noodig met be hulp der politie. Dit artikel in stem ming gebracht, wordt aangenomen met, 4 tegen 3 stemmen. Tegen stem den de heeren Dobbelsteen, v- He- mert en v. d. Brand. De Voorzitter begint thans art. 1 voor te lezen waarbij hij door den heer Dobbelsteen in de rede wordt gevallen. Voorz. Zwijgen, of U gaat er uit. Dobbelsteen. Dat zullen wij eens zien. De Voorzitter gaat door met lezing, bij de bepaling over de plaats, die de raadsleden hebben in te nemen, zegt de heer Dobbelsteen er voor te zijn, de raadsleden te laten gaan zit ten waar zij willen, dat de Wethou ders naast den Voorzitter plaats ne men, vindt hij goed, doch de raads leden moeten naar zijne meening vrij zijn te gaan zitten waar zij verkie zen. De heer v. Beurden acht hier niets tegen. De Voorzitter zegt dat plaatsne men in volgorde van den leeftijd al gemeen gebruikelijk is, waarom zal men er dus hier van afwijken. Wethouder Winkel vindt ook geen enkele reden om van 't algemeen be- bruik af te wijken. Dit artikel in stemming gebracht wordt aangeno men met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemmen de heeren Dobbelsteen, en van Hemert. Bij het artikel, waarin wordt aan gegeven dat de stukken ter visie zul len liggen van 912 merkt de heer Dobbelsteen op, dat hij liever zou wil len lezen ook van 24 uur. Waar bij geen der heeren hiertegen bezwaar bestaat wordt dit artikel aldus gewij zigd. Hierop wordt het reglement in zijn geheel met algemeene stemmen aan genomen. Dobbelsteen. Als het nu maar na geleefd wordt ook. Voorzitter. Dat is niet aan de orde. Dobbelsteen. Ik zou gaarne een af schrift van het reglement thuis heb- Voorzitter. Dat krijgt U thuis ge stuurd. Ik wil mededeelen dat ik dei vergaderingen zooveel mogelijk (des avonds zal beleggen, omdat zulks voor de meeste leden het best uit komt. Kiespijn-poeders I Atol-tandpasta -tinctuur I Odol- -watjes I Pebeco- Tandpoeder (los). Insectenpoeder „HELIOS'1. Kukirol likdoornpleisters. -voetbad. Likdoornzalf „DE GEDÉ". DROGISTERIJ HEUSDEN Wittebroodstraat 52. Dobbelsteen. Ik heb niets gehoord over het uitschrijven der vergaderin gen. Voorzitter. Dat is aan den Voorz'. Dobbelsteen. Dan zullen wij het reglement wijzigen. Voorzitter. Daar valt niets te wijzi gen, het is zoo vastgesteld, zoo blijft het. Dobbelsteen. Dat zullen wij eens zien, daar lach ik mee. Voorlocpige vaststelling der gem1- rekening 1926 met balans winst-en verliesrekening van het G.E.B. over 1926. De Voorzitter deelt mede dat dd Commissie alles heeft onderzochten geen aanmerkingen heeft. Alleen maakte de heer Dobbelsteen bezwaar tegen den post f 149.50 betreffende de openbare school, met de kwestiiö van aanbesteding. Ged. St. hebben hierover echter beslist en hebben te kennen gegeven dat de inschrijvings- biljetten niet aan iedereen ter inzage! behoeven te worden gegeven. Op het laatste schrijven hebben Ged. St. nooit geen antwoord gegeven en zullen zij ook nooit geen antwoord geven. Ook de Kroon heeft B. en W. in het ge,- lijk gesteld De heer Dobbelsteen wil naar aan leiding dezer toelichting opmerken, dat de raad over de kwestie van dei f 149.50 zich nooit tot den Kroon- heeft gewend, spr. kan dit met be wijzen staven, alleen aan Ged. St. is hierover geschreven. De Secretaris leest verschillende stukken hierop betrekking hebbende voor, waaruit blijkt, dat deze kwes tie in 's raadsadres tot de Kroon niet afzonderlijk wordt genoemd, dat ech ter wel wordt gesproken over de on derhavige kwestie's. De Voorzitter vraagt of de reke ning nu vastgesteld kan worden? De heer Dobbelsteen zegt dat hij bij het onderzoek van de rekening van het electr. bedrijf wel is tegen woordig geweest, bij het onderzoek der gem-rekening was spr. verhin derd, hij kan daarover niet oordeelen. Alleen heeft spr. uit de gemeente rekening gemerkt, dat tegenwoordig alle drukwerk voor de gemeente A\n de firma Luijben wordt betrokken. Spr. heeft vroeger ook al "eens over EUWSBLA» vier libt Land van Heus(ign on Ai 1 oiejgLanostra b ni m e I g r w a a r d Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Adverteritiën van 46 regels 90 cent. Elke meer 45 cent. Groote letters naar pl&atsrui Advertentiën werden tot Dinsdagmiddag "Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. 1 (Wordt vervolgd.) BELANGRIJKE BUIT. Te Breslau is een kantoorlooper van den belastingontvanger midden in de Hohenzol- lernstrasse, welke byzonder druk is, van 40 000 mark beroofd. De daders ontkwa men per fiets. O OM EEN PRETTIG LEVEN TE LEIDEN Uit New-York wordt gemeld, dat de par ticulier secretaresse van een bekenden beurs makelaar na verduistering van 75000 dollar is gearresteerd. Als reden vari haar daad gaf zy op, dat zij een prettig leven had willen leiden. TWEE SLACHTOFFERS VAN EEN BOTSING. Twee jongelui, die per motorfiets van Dortmund naar Marten gingen, zijn roet een auto in botsing gekomen. Zij werden zoo ernstig gewond, dat zij kort daarop orerleden. DE DOOD ACHTER HET STUURRAD. De eerst 48 jarige motorrenner Scholz te Breslau deed op een motorrijwiel met zij span een uitstapje. In een tempo van 80 kilometer wilde hij een auto inhalen, maar kwam terecht tusschen deze en een vracht auto, die in volle vaart van den anderen kant kwam. Scholz werd op slag gedood, zijn vriend op de duo werd zwaai gewond, een 42-jarig meisje in de zijspan kwam er met lichte kwetsuren af. O DRAMA AAN BOORD. Aan boord van het Fransche vrachtschip j»Beausoleil« heeft in de Afrikaansche haven de tweede officier den kapitein en den marconist met geweerschoten gedood. Waarschijnlijk heeft de man in een vlaag van waanzin gehandeld. AUTO MET ARRESTANTEN GEKANTELD. Toen na een van de relletjes te Berlyi met de communisten een vrachtauto me 36 arrestanten de binnenplaats van he hoofdbureau van politie opreed, kantelde d> wagen, waardoor alle inzittenden er oii werden geslingerd en 2 communisten zwaai en 40 lichtgewond werden. O VERDRONKEN. Drie jongelui en twee jonge meisjes die onder den invloed van alcohol waren, gingen bij Brandenburg een boottochtje maken De boot sloeg om. De drie jongelui konden zich redden, zij keken echter niet om naar de meisjes, die daardoor zijn verdronken vallen en bezeeren zich vaak, terwijl de kleineren dikwijls last hebben van roode of ge smette huid. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL PANDHUISHOUDER BEROOFD. Op den hoek van de Friedrichstrasse en de Mohrenstrasse op een der drukste punten van Berlijn, heeft een gauwdief e*n pand- houshouder overvallen en hem 4000 mark ontroofd. Hoewel de pandhuishouder on middellijk alarm sloeg, is de dader ontkomen zonder een spoor achter te laten. MINIATUUR FOTO GESTOLEN. Vrijdag j I. is uit de zalen der Royal Photografic Socieoy te Londen, waar een tentoonstelling wordt gehouden, het pronk stuk der verzameling gestolen, n.l. een micro fotografie, ingezonden door prof. Goldberg, uit Dresden. Dit miniatuur-foto'tje is de kieinste kiek ter wereld. Meer dan 400 van deze foto's zijn noodig om een spelde knop mede te bedekken. Het plaatje stelde den uitvinder der vroegste fotografie, Niepee, voor. Slechts door een sterke microscoop was het te zien. De dader van den diefstai zal wel in wetenschappelijk-belangstellende kringen moeten worden gezocht, daar het kiekje practisch geen waarde heeft en men over een sterke microscoop moet beschikken om het te kunnen zien. HIJ KWAM VOOR ZIJN MOEDER OP. Te Potitlers (Frankrijk), werd een vrouw door haar dronken man mishandeld met een riek. De zoon, zijn moeder in gevaar ziende, greep een geweer en schoot den vader neer. Deze werd op slag gedood. Het slachtoffer stond bekend als een wreed aard. j nm*.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1