r Tweede Blad voor het Land van Heusden en AStena, de Langstraat da Bommsierwaard. f #j§ fiiap 1 Octoöer 'WUf F Speei\ niet mei Uw KEEL MÈDummp B CM E M. Dames- Kfee/enkleeding ttnthiX&n Bontmantels VerMwn nn Bontwerken BEHOORENDE BU HET nriemibiiek. -Res^ïT^ongens en meisjes: De antwoorden op de vorige raadsels zijn 1. Portemonnaie (oorlogschip, rivier mond, treurwilg, Engeland, mosterd, oester, nagel, noot, aak, in, e). Wie goed doet, goed ontmoet. - 1. De nieuwe raadsels zijn: 1. Ik ben maar een klein ding, veel ieiner dan een menech, of zelfs maar 2. Neem van elk der onderstaande woorden één letter, dan krijg je den naam van een zangvogeltjeEenvoud, „politie, Indiaan, bakker. 3. Neem de helft van een emmer en doe daarbij een el, dan krijg je een vogelnaam. Welke is dat? OOM KAREL. Het hoia van de hondard slapers Vrij naar een oud sprookje Nadruk verboden alle rechten voorbehouden. 2 Koning Komijm je zat drie dagen en drie nachten achter elkaar na te denken, met een diepe rimpel in zijn voorhoofd Hij zon op een middel, om te voorkomen dat prinsesje Roosmarie zich zou prikken. Eindelijk meende hij het gevonden te hebben. Het eenigste waar het prinsesje zich aan zou kunnen prikken, dat zou zijn een spinnenwiel. Want het was nog in den ouden tijdr dat er nog spin newielen waren. Daarom gaf hij bevel, dat alle spinnewielen in het heele land verbrand moesten worden. Omdat de menschen natuurlijk allemaal heel veel va'n prinsesje Rodfemarie hielden, deden ze zonder morren wat de koning beval. Toen was de koning eindelijk weer ge rust en lustte hij weer net zoo graag spikkeltjeskaas als voorheen. En konin gin Zonnestraalje lachte weer even vroolijk en blij als vroeger. Zoo groeide het prinsesje op, zooals de goede feeën gezegd hadden. Ze kreeg een lief gezichtje en een lief hartje en ze was heel gelukkig. Want ze wist natuurlijk niet, wat de booze fee gezegd had, toen ze gedoopt werd. Toen het prinsesje dus zestien jaar oud was ge worden, gaf koning Komijntje een groot feest, waarop alle vriendinnetjes van het prinsesje mochten komen theedrinken Jelui bogrijpt, dat ze natuurlijk ook nog wel wat anders kregen dan theedrinken. De kok bakte namelijk van de fijns'e roomtaartjes die je je maar bedenken kunt. En tot slot zou hij nog een groote tulband maken, met krenteu en rozijneu en sucaden. Maar er gebeurde iets, waar niemand op gerekend had. 's Middags ging het prinsesje met haar vriendinnetjes ver stoppertje spelen. Alle vriendinnetjes verstopte zich door het heeie paleis heen en daarna moest Roosmarie hen zoeken. Nu was het prinsesje heel knap in het zoeken, zoodat het niet lang duurde, ot ze had alle vriendinnetjes gevonden, op één na Die had zich zoo gosd verstopt dat prinsei-je Roosmarie haar maar met kon vinden. Ze keek in alle kamers en kasten en hoekjes en kwam eindelijk in een denkeie kelder tereent, waar maar een heel klein lichtje brandde Roos marie was nog nooit in den kelder ge weest en ze was heel verbaasd, dat ze daar in een hoekje een oude vrouw zag zitteD, die aan een wiel zat te draaien. Ze ging naar haar toe en vroeg„Wat doet U daar, wat is dat voor een wiel „Dat is een spinnewiel", zei de oude vrouw en vervolgde„Speel er maar eens mee. als je wilt!'' Roosmarie deed het en opeens prikte ze zich in den vinger en ze riep „au De oude vrouw lachtte boosaardig en liep gauw heen. Op dat oogenblik kwam koning Komijntje binnen, die Roosmarie kwam zoeken, omdat ze zoo lang weg bleef. Hij zag dadelijk wat er gebeurd was en nam het prinsesje mee naar boven naar zijn eigen slaapkamer, waar hij haar op bed legde. Dadelijk viel het prinsesje in slaap En hoe de koniDg en koningin Zonnestraaltje en de vrien dinnetjes nok riepen, ze werd niet meer wakker Maar het vreemdste kwam nog Want één voor één kregen ze allemaal een verschrikkelijke slaap. Koning Ko mijntje begon heel hard te gapen en viel in slaap. Koningin Zonnestraaltje ook. De vriendinnetjes gaapten om het hardst en vielen in slaapDe kok die juist binnenkwam met een reusach tige tul hand, om hem aan den koning te laten zien, kreeg zoo'n slaap, dat hij met zijn tulband op den grond ging zitten en in slaap viel. De keuken meid die juist in een pan met karne- meiksche pap roerde, viel in slaap, met haar hoofd in de pan Dat was wel een beetje benauwd, zoodat ze heel luid begon te snorken Het maakte precies een geluid, of iemand een dikke plank doorzaagde met een botte zaag I De schildwacht, die op de trappen van het paleis de wacht hield, viel in slaap... en zoo ging het met iedereen in het paleis, met de dienaren en hofdames, de paarden en de honden en de muizen en katten. W ord t vervoIgd zoo nu heb ik je", sneed hij haar met één snede den hals af tot op de wer vels. Eij de politie had hij verklaard, dat zij al een paar maai geprobeerd had hem te vergiftigen. Men heeft hier dus vermoedelijk te doen met iemand, die aan een waanvoorstelling lijdt. De dader was sinds eenige maan den uit de strafgevangenis te Roer mond ontslagen, waar hij een jaar uitzat wegens een moordaanslag op zijn oom. Zuster Ferdinandus (inde wereld mej. Elisabeth Kroes) was geboortig uit Franeker en 52 jaar oud. Kort geleden vierde zij haar zil veren kloosterjubileum. Zij was bij bij verpleegden en medezusters zeer bemind. Onder de weinige familiele den die zij bezit is haar ruim 90-ja- rige moeder. In de stad heerschte groote ver slagenheid. pof ie»e AKKEÜ'S Voor dABorst. EEX LIEFDEZUSTER TE "ROER- MO MD DOOR EEN VER PLEEGDE VERMOORD- Te Roermond heeft zich in het Oudemannenhuis, onderdeel van het R. K. Godshuis, een droevig drama afgespeeld. Een verpleegde kwam zich melden bij de politie en zei Zuster Maria Ferdinandus den hals te hebben af gesneden. De politie stelde terstond een onderzoek in en bevond de ver klaringen van den man juist. 'Poen Zuster Ferdinandus met een schaal, waarop 't ontbijt voor een der ver pleegden, de binnenplaats overstak vloog de 57-jarige A- Id. Straus op haar toe en onder de woorden „Zie MOORDAANSLAG- Nachtelijke aanva* te IJmuiden. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te IJmuiden een overval gepleegd op den aldaar liggenden Nederl. motorschoener „Atlantic" 4 opvarenden van het Nederl. motor schip „Nieuwendam" begaven zich met eigen boot naar den schoener en overvielen, met messen gewapend, de bemanning. Men slaagde er in door het intrappen van een deur toe gang te krijgen tot de kajuit, waar de kapitein te bed lag. Een der aanvallers viel met zijn mes op den kapitein aan, doch door dat de aangevallene zich hevig ver zette raakte het mes niet zijn hals doch schamperde eenigszins op de linkerwang af. Vervolgens heeft de aanvaller den kapitein achterover geworpen en op zijn borst getraptde verwondingen waren van dien aard, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. De mnderen hadden inmiddels in de kajuit alles kort en klein geslagen qn de overige opvarenden van den schoener onder bedwang gehouden. Alvorens te vertrekken eischten de belagers nog geld van den kapitein, die genoodzaakt werd zijn porte feuille af te geven omdat hij zich te genover vier personen niet verdedi gen kon. Gelukkig bevatte deze par- tefeuille slechts zeer weinig contan ten. Het motorschip „Nieuwendam" is inmiddels naar Londen vertrokken, maar de kapitein meent een der aan vallers herkend te hebben. De politie te IJmuiden heeft de zaak in handen genomen om te trach ten de daders in handen te krijgen. - STROOPERSDRAMA. In den nacht van Zaterdag op Zon dag .troffen surveillerende mareqh. in de hei langs de spoorlijn Tilburg- Turnhout vlak bij de Belgische grens eenige stroopers aan, die met den lichtbak aan het stroopen waren. Het schijnt tot een treffen te zijn géko- men. Er werd geschoten, doch de marechaussees slaagden er niet inde stroopers te pakken. Evenwei naar later bleek, is een der stroopers bi dit treffen doodelijk gewond. Zon dagmorgen toch deed J. Vissers uit Zondereigen bij de Belgische gen darmes te Merxplas aangifte, dat z'n broer Charles op Hollandsch grond gebied door de marechaussees was doodgeschoten. De veldwachter uit Baarle-Nassau die door de Belgische gendarmes van een en ander werd verwittigt, vond na eenig zoeken in de boerenhei het lijk van den 22-ja- rigen Charles Visser. In de onmid dellijke nabijheid lagen twee hazen en een lantaarn. Nadat het parket uit Breda ter plaatse een onderzoek had ingesteld, werd het lijk naar het lijkenhuis te Baarle-Nassou overgebracht voor de lijkschouwing. De broer van het slachtoffer, die met hem aan het stroopen was, had hem, toen hij getroffen was, nog een paar honderd meter verder gedragen. Toen heeft hij hem laten liggen. Uit vrees voor ontdekking durfde hij niet te blijven. En zoo lag deze jongen op nog geen uur gaans van de ouder lijke woning daar in de hei te sterven. De jongen, die zoo noodlottig om het leven is gekomen, had juist zijn dienstplicht bij de Belgische militie vervuld. DE GERUITE DOEK. Dit is een mode nieuwtje, dat uit Frankrijk Daar bier kwam. Als de kleuren der ruiten in Harmonie zijn met het toilet maakt zoon doek een levendig effect. Het was een zoon van vrij welva rende landbouwers. DE MOORD BIJ DE St. SERVATI- USBRON TE MAASTRICHT. De daders gearresteerd. De daders van den moord op den 17-jarigen Moermans, waarvan wij in het no. van Woensdag j.l. melding hebben gemaakt, zijn gearresteerd. Het zijn de 28-jarige Godfried C-, gehuwd, en de 24-jarige Cornelis D-, ongehuwd, beiden arbeiders van be roep, doch momenteel werkloos. Al hoewel zoo goed als geen aanwijzin gen omtrent de identiteit van de da ders voorhanden waren, is de recher che onder leiding van den Inspecteur Mordang er, dank zij ijverige naspo ringen, in geslaagd hen op het spoor te komen. Als tragische bijzonderheid kan nog gemeld worden, dat beide arrestanten juist gevankelijk werden weggevoerd, toen de begrafenis van den jongen Moermans in de stadyte- rugkeerde. isscher/fijk naar/maat. lege^scheirp concarreerecde prijzen. BELEEFD AANBEVELEND. Nabij Maidenhead in Engeland, wordt elk jaar een laridbouwdag gehouden. Moeder en kind voelen er blijkbaar niet veel voor om ten toongesteld te worden en misschien met een prijs weg te gaan. ONTVOERING VAN EEN KIND. Voor het Bossche gerechtshof beeft te recht gestaan de schoenmaker J. J. uit Rijssel, geboortig uit Gestel, beklaagd van ontvoering van zijn kir.d. Hij was uit de ouderlijke macht ontzet. Toen eer der kinderen, die onder de voogdjj van het Liefdewerk voor Kinderbescherming te Til burg stond, door een zuster met andere kinderen naar school werd gebracht, greep verdachte het kind en liep er mee weg. Hij had het naar Frankrijk willen meene men. De rechtbank te Breda had hem tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De adv. gen, eischte eveneens 6 maanden, doch met aftrek van voorarrest. Omtrent de aanleiding tot hun af grijselijke daad vernemen wij, dat de onverlaten den moord üit louter bal dadigheid hebben gepleegd. Zij had den op den ,avond van den moord een niets beteekenende woordenwisse ling met Moermans en plotseling is een hunner hem met een mes te lijf gegaan, met het bekende droevige gevolg. Wie van de twee den nood- lottigen steek heeft toegebracht, is nog niet vast komen te staan, aange zien beiden elkaar blijven beschuldi gen. —o DE LEERVERPLICHTING VOOR HET ZEVENDE LEERJAAR. Geen invoering op 1 Januari a s. Op de vraag van den heer Albarda betreffende het tijdstip van indiening van het wetsontwerp tot vervroeg de invoering van de leerverplichting voor het zevende leerjaar, deelt de nister van Onderwijs het volgende mede Het wetsontwerp, in de vraag be doeld, is 1 October door den onder- geteekende van den Raad van State terugontvangen. De indiening kan dus spoedig worden tegemoet gezien. Plij moge in dit verband verrijzen naar hetgeen hij opmerkte op blz. 943 van de Handelingen der Eerste Kamer (Zitting 1926-'27). OPLEVING Als de »inkomsten< maatstaf mogen zijn om de belangstelling te beoordeelen kunnen de Besturen van de (in het Zen dingsbureau te Oegstgeest) Samenwerkende Zendingscorporaties met recht spreken van een opleving. De ontvangsten van Septem ber zijn hooger dan verleden jaar. Dat stemt tot dankbaarheid een aan tal Zendingsvrienden voldeed aan den oproep tot hulp. Toch zjjn en blysen er zorgen omdat de achterstand welke in voorgaande maan den ontstaan is nog niet ingehaald kon wor den. De week van Gebed Toewijding en Offer (613 November 1927) nadert; in de groote steden hebben de weik-co- mité's de voorbereiding reeds ter hand genomen. Ook nu zullen de kleinere ge meenten zich stellig niet onbetuigd laten. Bedacht dient evenwel te worden dat in de komende weken het Zendingswerk de zelfde fioantieele eischen stelt als in alle andere maanden van het jaar, eM dat dus ook in de maand October hulp dringend noodig is. INBRAKE?TTË LEIDEN. Tijdens de 3-Octobei feesten te Leiden, hebben inbrekers kans gezien op twee plaatsen van de afwezigheid der bewoners gebruik te maken, O.a. is ingebroken in een woning aan den Apothekersdtjk, waar een bedrag van f 60 is ontvreemd en in een woning aan den Oude Singel, waar f 30 wordt vermist. In beide gevallen heeft men zich door opensluiting toegang verschaft. —O JONGETJE VERMIST. Sinds Maandagmiddag 12 uur is de 9 jarise W. J. Brushes wonende Hugo de Grootstraat 63, te Den Haag, verdwenen. De jongen was op School in de Lombard straat en is uit school gekomen en na dien tijd door niemand meer gezien. Hij draagt een donkergrijze trui, een bruine manchester broek met bruine sportkousen en is blootshoofd0. STROOPER AANGESCHOTEN. De strooper S. N. te Annen (Gr.) werd Maandagnacht door de politie op heeter daad betrapt. N. trachtte te vluchten, waarop de politie van de vuurwapenen gebruik maakte de man werd ernstig getroffen. Bij onderzoek bleek, dat hem een kogel door den kaak gegaan was, zoodat onmiddelijke overbrenging naar het ziekenhuis te Groningen gewenscht was. Tegen N. is proces-verbaal opgemaakt. o UIT HET RAAM GEVALLEN. In de Utrechtsche Dwarsstraat te Am sterdam, was in een woning op de twee de verdieping een nieuwe ruit ingezet. Een kind van twee jaar drukte er tegen met het gevolg, dat de stopverf los liet en de kleine op straat viel. Het kind had ernstigewonden. BRANDWONDEN. Het 2|-jarige jongetje A. Buys, uit de Eendrachtstraat te Haarlem, is Woensdag in een emmer met kokend water gevallen en is thans in het Sint Eiisabeth-Gasthuis aldaar aan de brandwonden overleden. o VALSCH GELD. De recherche te 's Hertogenbosch heeft een vrij goed nagemaakt gouden tientje in beslag genomen, dat bij een bank in be taling was gegeven. Te Gietelo zijn Maandag twee valsche guldens in betaling ontvagen. Ook te Voorst is een valsche gulden in betaling aangenomen. Deze draagt het jaartal 1923 de beeldenaar is goed, maar randschrift en afwerking zijn slor dig. De gulden is grootendeels uit tin en lood vervaardigd. o DOOR EEN LOCOMOTIEF DOODGE REDEN. Dinsdag is de 30 jarige leerling-machi nist J. van Dort, van den Diergaardesin gel op het Station Beurs te Rotterdam van een rangeerlocomotief gevallen. Met twee afgereden beenen is hij door den jliettwsblad T dÊt'*' een een kind; en toch, je zou het haast niet kunnen gelooven, steek ik altijd boven den mensch uit. Hoe is dat nu moge lijk en wie ben ik dan wel? S: De meeste aandoeningen van de keel doen zich inXsterke mate in het alge meen gestel voelen en verminderen daardoor het Weerstandsvermogen van den lijder. Wiepen aandoening der keel niet reeds bij let begin met de juiste middelen bestritót, stelt zich aan ge vaarlijke gevcljen bloot. Neemt men echter tijdia de uit zuivere plan tensappen bereidaAkker's Abdijsiroop, dan brengt menXdaarmee n et alleen een ziektekiem-dopdende, maar tevens een algemee weersta^ del in hl? eenbeginn\ heid, kei frsl door gebruik rkende en dus het verhoogende mid- i enkele dagen kan andoening.heesch- Ihoest verdwijnen lan de krachtige Per koker: f 1.50,* 2.75, f 4.50 Het tijdstip van indiening is ove rigens voor de in de vraag bedoel de kwestie vari geen practisch be lang, daar inwerkingtreding op 1 Jan. 1928 voor den ondergeteekende on aannemelijk is en derhalve een in dien zin geamendeerd ontwerp niet verder zou worden verdedigd. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 4