Derde Blad No 4749 vrijdac 1 Octoüsr Stijve /Nek voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Kloosterbalsem Niet omkiiken! Marktberichte». Parijselte Modebrievei! Rechtzaken. Burgerlijke Stand. Hoo Laxeêf oad! Nierkwalen maken n spoedt VERGADERING V) De Kotterdamsche eierreiling C* t Dat zal mefa U gewoonlijk niet behoeven te zeg gen, wannefer Ge het gevoel hebt, of men Uw hoofd met honaerd spijkers op I J Uw romp heeft getimmerd. Maar dan zult U Akker's Kloostcrbalsem als wrijf- middel /jwaardeeren. Een herklwüclè/n krachtige wrij-wAgl met deze verwar- mendfn balsem zal U 'oen gevoelen hoe rampachtige samenge- cen spieren verslappen /eer soepel worden. de stijfheid verdwijnt. AKWER's Grojfte pot 60 ct. Zeer groote pot f 1.— reen Goud zoo goed" VOERING ZAKDOEKEN SACHET. EENVOUDIGE RINDERKLEEDING. BOSSCHE RECHTBANK Van zes verlaten kinderen. ARR.-RECHTBANK TIEL. Vonnissen uitgesproken door den Politie rechter op 28 September. I^HARDT's a Tabletten 60 .^bletten Zenuw Tabletten Staal-TableKen Maag-Tablet BEHOORENDE BIJ HET JCiettwsblad Het komt in den middelbaren/ leeftijd en daarna maar al te vaak voor/dat men last krijgt van rugpijn, duizeligheid, ze nuwpijnen en urinekwalen. Dit/s gewoon lijk een gevolg van overspann/ig der nie ren, dat zij sinds lang hu/> behoeven. Want gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de nieren am de vergil ten uit uw bloed te filtdeeren. Als zijl hierin falen, kunnen ernstige en diepgaan de kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zouten hoo/en zich dan in het bloed op en vorme/ de kristallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroorzaken; of wel^ wordt een onvoldoende hoeveel heid water aan he/ bloed ontdokken., waardoor zich warerzuchtige pwellingen kunnen vormen. /Ook kunneil pntstaan blaasstoorni§sen, niersteen, nier^mifs, blaas ontsteking, ischias, spit, Vermargtring, ze nuwachtigheid an gebrek4amW energie. Vermijd de o/twikkelingYlez&r verschijn selen. Wek dar nieren op en wersterk ze met Foster's/Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke nim-middel werkt rechtstreeks op de oorzaak /an uw kwaal, reinigt en ver sterkt de /ieren, lenigt de urinekanalten en regelt de werking der blaas. Zoowel/mannen als vrouwen kunnen baat vinden hij het gebruik van Fester's Rug pijn Ni/ren Pillen. Verk/ijgbaar (in glasve*pakking met geel etiket /- let hier vooral op) bij apotheken en d/ogisten a f 1,75 per flacon. 35 der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk, gehouden op 29 September 1927, des namiddags ten half vier. I Aangezien de geschillen omtrent den on derhoudsplicht van deze haven ter berechting zijn gesteld in handen van een arbitrage commissie, zal de beslissing van deze commissie worden afgewacht. Inzake de klacht van het gemeentebestuur van Geeriruidenberg, betrrflende de ver lichting van de Rijksbrug over de Donge, wordt besloten een adres te richten tot den Minister van Waterstaat. Naar aanleiding van het schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, b-treffende het voorontwerp eener conventie tot afschaffing van in- en uit voerverboden en -beperkingen, wordt in het algemeen instemming betuigd met het voorontwerp. Gedeeld wordt het gevoelen, neergelegd in het adres ter zake van de Kamer van Tilburg, dat tot voorzichtigheid dient te worden aangemaand. De mooiste conventie kan niet het verwachte resultaat opleveren, wanneer de conventie niet is een getrouwe afspiegeling van de inzichten van het volk, dat de conventie aanvaardt. De ervaringen van den laatsten tijd duiden er allerminst op, dat er een algemeene ge neigdheid bestaat om de tolmuren te sloopen; de feiten wijzen op het tegendeel. Voorzitterde heer B. Timmermans- Verschure. Secretaris de heer M. A. J. van Liempt. Van de afdeeling Grootbedrijf zijn 6 leden aanwezig, van de afdeeling Klein - bediijf eveneens 6. Aan de orde I. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuwgekozeu lid J. C. Frederiks te Kaatsheuvel. De geloofsbrieven worden onderzocht en in orde bevonden, waarna de heer Frederiks als lid wordt toegelaten. De Voorzitter spreekt eenige welkoms- woorden tot den nieuwen vertegenwoordiger uit een zoo nijvere gemeente als Kaats heuvel, daarbij de hoop uitsprekend, dat hij in aangename samenwerking naar best vermogen de hem toevertrouwde belangen zal voorstaan. II. Verkiezing van een lid in de Com missie voor Verkeersbelangen. In de vacature J. B. de Lange werd tot lid gekozen de heer J. C. Frederiks. III. De Voorzitter deelt mede, welke uitvoering is gegeven aan de besluiten in de vorige vergadering genomen. Besloten wordt steun te verleenen aan de pogingen, die door de directie der Autobusonderneming »Cito« worden aan gewend om voor de autobuslijn Tilburg Waalwijk's-Hertogenbosch de concessie uitgebreid te krijgen tot 6 diensten. IV. Ingekomen stukken Aan bet Comité van Actie tot bestryding van het cadeaustelsel zal worden geadvi seerd zijn actie voort te zetten om althans te verkrijgen dat verplichtend wordt gesteld, dat den kooper van artikelen met cadeaus de geldswaarde ven het cadeau wordt be kend gemaakt en dat deze naar keuze kau vorderen de waarde in geld dan wel het cadeau. Tot voorzetting der actie wordt een bijdrage beschikbaar gesteld van f 25. Tot afgevaardigden ter vergadering door het Comité te beleggen, worden aange wezen de heeren Frederiks en Van Beek. Omtrent het voorontwerp van wet op de winkelsluiting eri het voorontwerp Werktijdenbesluit werd lang van gedachten gewisseld, waarna de volgende conclussie werd aanvaard De voorgestelde wijziging van de werk tijden van het winkelpersoneel zal alleen dan geen bezwaar ontmoeten, wanneer de grenzen worden getrokken op 10 uur per dag en 55 uur .per week ten aanzien van de winkelsluiting moet de voorkeur gegeven worden aan de bevoegdheid tot regeling door den plaatselijken wetgever, die beter in staat is rekening te houden met plaatselijke belangeo. De vergadering spreekt zich hierbij uit tegen elke regeeringsinmenging, die niet zeer dringend noodzakelijk is. De Voorzitter doet mededeeling van de gevoerde besprekingen inzake de verbete ring van de haven te Lage Zwaluwe. De vergadering is van oordeel, dat de redactie van hei voorontwerp duidelijk de sporen draagt van de groote onzekerheid. In de conventie zyn" de bepalinger, waar het op aan komt, te weinig positief gere digeerd, 20odat een staat, die wel in den vorm, doch niet naar den geest tot de regeling toetreedt, zonder al te groote moeite hare voorschriften kan ontgaan. Een behoorlijke omschrijving van de uitzonderingsgevallen en de regeling van een onpartijdige bindende uitspraak ont breekt, terwijl eveneens wordt gemist een regeling, waarbij het niet mogelijk zal zijn de invoerverboden en belemmeringen te vervangen door invoertarieven, die hetzelfde effect hebben. De vergadering is van gevoelen, dat, wanneer aanvulling in dezen geest mogelijk ware, het tot stand komen van deze conventie voor ons land van groote beteekenis zou zijn. In dezen geest zal den Minister worden gerapporteerd. De Voorzitter deelt mede, dat verzoek onzer Kamer, om het leder op te nemen in de statistiek van Voortbrenging en Ver bruik is gesteund door de Kamer van Breda. Het rapport van het Bureau voor Veri ficatie van de Vereeuiging van Nederl, Gemeenten betreffende de verificatie der administratie over 1926, waarin wordt medegedeeld, dat deze in orde werd be vonden, wordt voor kennisgeving aange nomen. Ten aanzien van het ontwerp Rijkswegen plan werd besloten, te trachten in het plan opgenomen te krygen een weg vart de vaste brug bij Sleeuwijk naar de brug te Heusden, om aldus te Deunen een ver binding tot stand te brengen met de Langstraat. Aan het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zal worden geadviseerd, in de sta- tistien van in- en uitvoer het chroomgelooid zooileder niet samen te voegen met het plantaardig gelooide. De Voorzitter doet mededeeling van de correspondentie, gevoerd met de afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, inzake een poging tot het exporteeren van Neder- landsch schoeisel naar Amerika. In ver band daarmede wordt besloten, dat de Kamer hare bemiddeling zal verleenen voor het samenbrengen van een monstercollectie. Door een circulaire aan de schoenfabrikanten zal de gelegenheid tot deelneming aan het samenstellen der collectie worden kenbaar gemaakt. Op uitnoodiging van het Bestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond zal de Kamer op het te Tilburg te houden Midden- standscongres op 18 en 19 Oct. worden vertegenwoordigd door de heeren v. Beek en Frederiks. V. De begrooting 1926 wordt vastge steld in ontvangst en uitgaaf op f 9.094.25. VI. Het voorstel van den Voorzitter der Afdeeling Kleinbedrijf inzake Faillisse- mentswet wordt aangehouden tot de vol gende vergadering, nadat het Bureau nader advies zal hebben uitgebracht. VII. Het voorstel tot het richten van een adres aan de Staten der provincie Noordbrabant inzake het provinciaal wegen plan wordt aangenomen en wordt besloten adbaesie te vragen aan de Kamer te Til burg, de gemeentebesturen van Loon op Zand en Waalwijk, aan den A.N.W.B. en de K.N.A.C. VIII. De verkieziog ter voorziening in de periodieke aftreding van 5 leden van Afdeeling Grootbedrijf en 5 leden van Afdeeling Kleinbedrijf, wordt bepaald 29 November a s. kalveren f 15f 25, overloopers f 25f 35, biggen f 12 f20, schapen f f lammeren f f geiten f f ZALTBOMMEL, 4 Oct. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 133 biggen, prijs f815. 27.000 eieren, prijs p. st. 8 9 ct. 880 K.G. boter, prijs per half K.G. roomboter fl.30, boerenb. f 1.30. ROTTERDAM, 4 Oct. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 226 paarden, 22 veulens, 1270 magere runderen, 1210 vette runderen, 163 vette kalveren, 523 nuchtere kalveren, 920 graskalveien, 585 schapen of lammeren, 375 biggen, 9 bok ken of geiten, 8 overloopers. Pryzen per stuk van mager vee: melk koeien f210 440, kalfkoeien f225 445, stieren f 120 450, pinken f130 170, graskalveren f 40—90, vaarzen t 180225, paarden f200350, slacht- paarden f 100200, hitten f125200, veulens f 75-100, mggen f 614, biggen per week f 1.25f 1.75, overloopers f 20 30, fok-nuchtere kalveren f 20—30, slacht- nuchtere kalveren f12 18. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 4.50f 9.60 Idem (klein) f f Eendeieren f 5 85—f 7 60 Aanvoer 90 000 stuks. 's BOSCH, 5 Oct. Op de rnarkt van heden werden aangevoerd 2628 stuks. 1384 stuks hoornvee, 1089 biggen, 27 zeugen, 58 schapen laoain., 70 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien f220 a f370, kalfvaarzen f210 a f 335, magere ossen en koeien f 120 t 210, vette ossen en koeien le kw. 51 2e kw. 42 ct. p. p., pinken f 100 k il65, zeugen f 65 4 f105, biggen t 1.50 a t 1.75 p. w. schapen f 17 A, f'27, lammeren f 14 a f 23. Handel vettee stug. Kalfvee redelijk. Overigens traag. sachet was laDgen tijd vierkant of recht- hoeking. Maar na in den laatsten tyd de de op GOR1NCHEM, 3 Oct. Op de veemarkt waren aangevoerd 444 runderen, 10 nuch tere kalveren, 178 overloopers, 635 biggen 0 geiten of bokken, 0 schapen, 0 lam meren. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 375f 400 melkkoeien f275f350; kalfvaarzen f175f250; guiste vaarzen f150f180; pinken f 90 f 130 graskalveren f 30f 65, nuchtere Als we ons in vroeger dagen eer» mooien mantel aanschaften, zoo hesteedden we alle aandacht aan de buitenzijde. Wat zich aan den binnenkant bevond, was van minder belang. Een satinet voerinkje of een eenvoudig zijtje in neutrale kleur was goed genoeg. Een moderne mantel ziet er daarentegen dikwijls aan de binnenzijde mooier uit dan van buiten. De voering is met buitenge wone zorg gekozen en dikwijls zelfs nog gegarneerd in overeenstemming met de japon Een van de meest voorkomende gevallen is een voering die van dezelfde stof is als de japon of er teminste mede in harmonie. Op deze wijze wordt de voering natuurlijk een kostbare geschiedenis. Zi is van ciêpe de chine, feulardzijde, toile de soie of een dergelijke mooie stof. Bij sportcostuums van wollen stof, waarbij veelal een jum per van jersey wordt gedragen, kiest men de voering eveneens van jerseystof. Dit is minder kostbaar, duurzamer en voor koude dagen beter geschikt. De geëikte vorm voor een zakdoeken. voor allerlei luxe- en toiletvoorwerpjes de bloemenvorm wordt gekozen, maakt men ook de sachets waarin we onze fijne zak doekjes opbergen, dikwyls rond van vorm i en zoo alsof ze uit bloemblaadjes bestaan. Ge kunt zoo'n sachet traken van fluweel van zyde of satyo, van ciêpe de chine, laken, enz. Hoe mooier stof ge neemt, hoe luxueuzer het sachet er zal uitzien. Het afgebeelde exemplaar is van dun laken vervaardigd. Een cirkel van lila laken, met een middellijn van 25 c M., is door drie rijen bloemblaadjes van verschillende grootte bedekt. De middelste, ongeveer 7 c.M. lang en breed, zijn van geel laken. Daarna komen blaadjes van violet laken. Deze ziju 12 c.M. lang en breed. De buitenste blaadjes, van oranje laken, zijn 14 cM. lang en 16 c.M. breed. In 't midden zijn 5 klein» roosjes bevestigd, van oranje laken of fluweel gemaakt. Met paarse zijde voert ge het sachet, dat niet, zooals vierkante of langwerpige modellen, dubbelgevouwen behoeft te wor den. Men legt hier de zakdoekjes tusschen de bloemblaadjes. Eenvoud in kinderkleeding is een teeken van dezen tyd. Mogen de stoffen, ten minste voor Zondagsche en gelegenheids jurkjes wel eens min of meer kostbaar zijn, het maaksel blijft heel sober en on opgesmukt een blousend lyfje aan een ingerimpeld rokje, ter garneering een klein kraagje en smalle marchetjes een eenvou dig borduurseltje, een paar smalle strookjes, aan fijnere jurkjes een ietsje kant... En de kinderen zien er bovendien in zulke eenvoudige maar goedgemaakte kleertjes veel aardiger uit dan in opgeschikte toilet jes. Vooral, daar tegenwoordig de kinder kleeding net zoo goed aan den leeftijd en aan de eischen van het kinderlichaampje heeft aangepast. Op ons plaatje ziet ge een leuk jurkj» van witte matjesstof waarop veelkleurig borduursel is gewerkt. Een kort blouse lijfje van witte voile of katoen wordt on der dit aardige hangjurkje gedragen. Terecht stond A. N., arbeider, destyds te HeusdeD, thans te Eindhoven, beklaagd ter zake, dat hy zijn minderjarige kinderen geheel onverzorgd heeft achtergelaten. Toen verdachte zijn huis verliet, vanwaar zyn vrouw al een jaar te voren was heen gegaan, liet hy zes kinderen alleen met elkaar in de woniog achter eB trok naar Rotterdam. Verdachte was werkloos, doch door eigen schuld. Verdachte had eten en werk indien hij wilde, doch hij was liever van de kin deren af, die met een weinig eten achter bleven. Ze werden opgenomen in een gesticht. J. Zonneveld, gemeente-ontvanger te Heusden, heeft de verlaten kinderen aan getroffen. Het oudste was 15 jaar, het jongste 1 jaar oud. De kinderen zeiden geen eten te hebben. Getuige heeft de zusters geroepen eu deze hebben de ver zorging der kinderen op zich genomen. Getuige zuster Albers, hoofdverpleegster te Heusden, trof de kinderen totaal hulpe loos aan. De kinderen zijn na in Amsterdam bij hun moeder, die eerst weer vrede gesloten bad met haar man, doch eenige dagen later er weer van door ging met medeneming van'haar kinderen. Verdachte maakt een enganstigen indruk bij zijn verhaal, dat hij onverschillig staat te vertellen. Getuige Van Eggelen, burgemeester van Heusden beeft zich ten goede met ver dachte bemoeid. De burgemeester vond werk voor ver dachte en diens oudste joDgen. Bovendien werd f 5.per week door de Godsbuizen betaald voor hu'p in de huishouding van verdachte. De beste bedoelingen hebben uit medelijden met het gezio voorgezeten, doch verdachte heeft niet gewild en dreigde er telkens vandoor te gaan, indieu niet alles juist naar ziju zin vlotte. Ten slotte trok bij er tusschen uit. De verzoening tusschen man en vrouw, nader gevolgd, heeft niets uitgehaald. De vrouw schreef deo burgemeester een brief, waarbij ze te kennen gaf, bang te zijD, omdat haar man een revolver had. Getuige veldwachter Van de Wiel te Heusden had van verdachte vernomen, dat hij er vandoor ging zonder de kinderen. Getuige heeft toen geantwoord dat het onverzorgd achterlaten van kinderen straf baar was. Kan me niet schelen, aldus verdachte toen, al kryg ik er twee jaar voor. Het O. M. schetste de houding van den ontaarden vader, die de zorg voor zyo kin deren maar noodeloos aan de gemeenschap overliet. De eisch van het O. M. luidde 3 wekeu gevangenisstraf. Uitspraak 12 Oct. a.s. Huisgezin. UITSPRAKEN. J. B. te Almkerk, art. 268 S., vrij spraak A. P. te Almkerk, art. 188 S., vrijspraak. A. v. O. te Aalst, eenv. beleed, f 10. of 5 d. h. A. de R. te Giessen, idem, f 20.of 10 d. h. G. v. K. te Aalst, eenv. beleed, en mish..f25,oflOd. h. D. J. N. te Hedel, eenv. beleed, en weder- spannigb., f 60.of 30 d. h. VEEN over Sept. Geboren: Jetse z. v. A. v. Mijle en C. den Dekker. ANDEL over Sept. Geboren: Willem z. v. G. Vos en A. W. van Rijswijk Margaretha Geertruida d. v. Ch. G. Verhoeven en G. Bouman. Getrouwd: M. Schouten 26 j. en C. J. de Fijter 22 j. Overleden: G. van Stigt 78 j. wedn. van J. C. Piek. CAPELLE over Sept. Geboren: Johannes z. v. J. Koenen en P. Ros Gerarda Adriana d. v. A. Kerst en J. OerlemansDirkje Wilhelmina d. v. P. Kruyf en G. Ramsteijn Cornelis z. v. G. P. de Rooy en G. J. de Rory; Pieter z. v. A. Verduijn en P. v. d. WielPieter Willem z. v. A. Snijders en J. v. Beek Riena Johanna d. v. J. M. v. Raamsdonk en J. J. Vos Teuntje Elisabeth d. v. A. Kruijs en J. C. Ros Martina Adriana d. v. A. P. v. Dongen en P. v. ZeistJohannes Henricus z. v. A. Tb. Aussems en A. v. Dongen Maria Adriana d. v. A.Th, Aussems en A. v, Dongen. Getrouwd: A. Plugers 32 j. en T. Hommel 27 j. J. v. Oosterhout 23 j. en C. Verduijn 25 j.F. v. d. Hammen 26 j. en P. v. d. Schans 26 j. R. v. Dalen 24 j. en L. E. Ryken 26 j. Overleden: C. v. Linstee 85 j. echtg. van W. G. Treffers M. C. Chabot 71 j. echtg. van A. Kluytenaar J. Koe nen 9 d. J. Oerlemans 41 j. echtg. van A. C. Michael. WASPIK over Sept. Geboren: Actonetta Maria d. v. A. Kuijsters en J. W. Suos Catharina Anna d. v. M. J. P. de Zeeuw en A. C. Pols Hubertus z. v. H. Ypelaar en F. van Dongen Antonius Johannes z. v. A. Kerst en A. P. Bouman Hendrika Johanna d. v. J. Schalken en A. J. Trots Maria Adrianus Hubertus z. v. F. H. J. de Bont en P. H. Smits Johanna d. v. L. H. Timmers en S. M. Schellekens Antonia Johanna Theresia d. v. B. Dingemans en P. Kanters Theodoor z. v. A. Bakkeren en A. Verduyn. Getrouwd: Th. J. Smits 20 j. en J. A. Largermans 19 j.J. F. van den Enden 25 j. en A. M. A. Kerkhof 22 j. A. Gommers 30 j. en J. Buys 33 j. C. F. Snoeren 26 j. en A. M. Timmers 24 j. A. J. van Hooren 25 j. en P. Verschuren 24 j. A. F. van Gecaert 26 j. en A. Boog- mans 26 j. Overleden: A. Kramer 4 mnd F. de Winter 89 j. J. Boogmans wedn. van P. v. d. Pluijm 82 j.J. v. Etten 14 j. Bij Apoth. en Dro,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9