Tweede Blad No. 4750 woeirtg 12 October PJ\ voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Parlementair Overzicht. KLOOSTERBALSEM Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws Verstopping Macht der gewoonte MOEDER, hij Ki' vraagt erom. De teere huid van wiegekinde- ren wordt dikwijls door schrijnen en smetten bedreigd. De zuivere, verzachtende Akker's Kloosterbal sem maakt een nieuw huidje op de schrale plekken en mag daarom in geen enkelen luiermand ontbreken. Gevonden voorwerpen. ALMKERK. Op de j.l. Vrijdag alhier gehouden najaarspaardenmarkt werden 300 stuks aangevoerd, handel levendig. DUSSEN. Zondagmorgen werd alhier inde Gerf.. kerk bevestigd Cand. J. M. Spier van 's Gravenhage, als bevestiger trad op Ds. G. R. Kui per van 's Gravenhage welke voor deze plechtige ure tot tekswoord had gekozen Jon. 3-29. Behalve den be vestiger nam aan de handoplegging deel Ds. de Bruin van Nieuwendijk (Consulent) het kerkgebouw was ge heel gevuld. de Iierv. Jongver. te Hank (Gem. Dussen) in 't gebouw „Uw Koninkrijk kome" een ouceravond gehouden wor den. HERPT. Vergadering van de Co>- operatieve Stoomzuivelfabr. „St. Isi- doris" te Luttelherpt. De onder voorzitter, de heer C. v. Grevenbroek opende de vergadering met den Chr. groet en heette de talrijke aanwezigen welkom. Daarna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Punt 2. Vaststelling inleggeld over 1928 volgens art. 7 van cie sta tuten. Dit werd bepaald op nihil in verband met het bestaande ledenka pitaal. Punt 3. Verkiezing van een be stuurslid wegens vacature ontstaan' door het overlijden van J. van Enge len (voorzitter). Werd gekozen de heer Jac. Pullens* te Plaarsteeg. Punt 4. Verkiezing van een be stuurslid wegens periodieke aftreding van PI. J. Luijben. H. J. Luijben wordt met bijna algemeene stemmen herbenoemd. Punt 5. Commissiebenoeming vol gens artt. 29-46 voor het nazien der rekening. Als zoodanig werd op voor stel van den voorzitter de vorige com missie herbenoemd. Punt 6. Aanschaffing groote koel machine. De directeur licht toe de noodzakelijkheid eener koelmachine. Spreker zegt dat getracht is om den heer Struif hier te krijgen om de noo- dige toelichting te geven, maar dat deze verhinderd was te komen. Na eenige bespreking wordt besloten een grootere koelmachine aan te schaffen. Punt 7. Bespreking om 3 dagen in de week volle melk te leveren naar Rotterdam en de overige dagen on- dermelk. De directeur licht uitvoe rig de voorwaarden der levering toe. Er wordt na eenige discussie besloten 3 dagen volle melk te leveren en de genen die dit wenschen kunnen zich aangeven om ook de ondermelk te leveren. De prijs van volle melk is gebaseerd op den boterprijs, maar dan wordt voor de in de volle melk! zich bevindende ondermelk 3 cent per. liter uitbetaald. Punt 8. De voorzitter deelt mede dat voor Nieuwjaar nog eene alge meene vergadering zal gehouden wor den voor de Statutenwijziging, zulks in verband met de nieuwe Coopera- tiewet. Hij verzoekt den leden allen! tegenwoordig te zijn, opdat dat dan in eene vergadering kan worden afge werkt. Van de rondvraag wordt nog door eenige leden gebruik gemaakt, waar na ook de WelEerw. heer Meijs, ka pelaan van Haarsteeg nog een opwek kend woord spreekt over den N. |C. B. en zijne onderafdeelingen en alle le den aanspoort om trouwe leden van! den grooten N. C. B. te zijn en tei blijven en alzoo te blijven samenwer ken tot groei van den boerenstand. De voorzitter zegt den WelEerw. heer Meijs dank voor het gesproken woord en sluit de vergadering met den Christelijken groet. BEHOORENDE BIJ HET Nieuwsblad Als gij last hebt van gedruktheid. schele hoofdpijn, het zuur, prikkelbaarheid, enz., als gevolg van ver stopping. gebruik dan Foster's Maagpillen. het ideale laxeermid del. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. Interpelleeren met hindernissen Naasting van een spoorweg in de Eerste Kamer. Winkelsluitingswet en werktijdenbesluit. 's Gravenhage, 6 October. We zouden dus deze week gaan inter pelleeren. Of liever gezegd, meneer Weit kamp had verzocht, vragen te mogen richten tot den minister van Waterstaat over de afwatering van Overysel en het Twente- Rijnkanaal, En over dat verzoek moest nu beslist worden. Maar van een leien dakje ging het niet. Omdat de voorzitter er be zwaar tegen had. Hetgeen een zeldzaamheid mag heeten. Maar hoe het ook zij, deze wilde er niet van hooren. Verleden jaar had hy reeds als zijn standpunt uiteengezet fende wetsontwerpen, was de vaststelling dat hij alleen interpellatievoorstellen zou J de adviezen van den Hoogeti Raad van willen aanbevelen, als er niet binnenkort Arbeid omtrent de voorontwerpen van een van Vadertje Staat tegenover de huidige aandeelhouders van de maatschappij, die de lijn op het oogenblik exploiteert. Die aandeelhouders zijn meestal Nederlanders en ook de gemeente Enschede heeft er belang by. Nu was het groote bezwaar, dat aan gevoerd werd,*dat de naasting van hei Ne der landsche stuk spoorweg door den staat, exploitatie van het stuk in Duitschland on mogelijk zou maken. En waar in de Duitsche coi cessie staat, dat de Duitsche staat het recht heeft, het Duitsche stuk in het openbaar te verkoopen, zoodra de exploitatie wordt stopgezet, vreesde men, dat het in den spoorweg belegde Nederlandsche kapitaal verloren zou gaao. De Minister had eerst overleg moeten plegen met de aandeelhouders hoe hun kapitaal beveiligd had kunnen worden. >Kom, kom, de heeren zien alles zoo zwart in,« kon men uit 's ministers betoog opmaken. Er was immers voor het N'-der- landsche kapitaal gewaakt. Hadden de Ne derlandsche spoorwegen niet toegezegd, de exploitatie op Duilsch gebied voorloopig tegen den kostenden prijs uit te voeren Daardoor werd het gevaar van verkoop afgewend, zoolang geen regeling was getroffen. Wat hoor ik daar kon men meneer Slingenberg hooren denken, vvoorloopig En hy vroeg Tot hoelang dan Waarop de minister uiteenzette, dat de exploitatie zou voortgezet worden, door de Nederlandsche spoorwegen, tot de Duitsche maatschappij met de Ne derlandsche aandeelhouders een billijke re geling zou hebben kunnen trtffen. De exploitatie door de N.S. moest echter op zegbaar zijn met een termijn van 6 maanden opdat zij niet kon worden aangewend om een behoorlijke, definitieve regeling te be lemmeren. Tevreden was meneer de Gyse- laar niet, en hy handhaafde zijn motie, om de behandeling op te schorten, totdat een regeling zou zijn getroffen. Maar de motie werd met 19 tegen 13 stemmen verworpen, waarna het overigens niet zoo heel belang rijke wetsontwerp met 4 stemmen tegen werd aangenomen. Heel belangwekkend, in verband met de spoedig verwachte indiening van desbetref- ofde verkeersagent in de wildernis een wetsvoorstel over het onderwerp te verwachten is. En nu zou binnen een paar dagen het afdeelingsonderzoek van de Wa- terstaatsbegrooting beginnen en dan zou meneer Weitkamp in het openbaar by de behandeling van de begrooting kunnen zeggen wat hy op zyn hart heeft. Goeie morgen, dacht meneer Weitkamp, maar waar blijf ik dan met myn andere eventueele op- en aanmerkingen Dat kan ik allemaal niet in myn gerantsoeneerde spreektydje afraffelen. En hy wees den voorzitter er op, dat hij dan toch zeker wel wat langer spreektyd mocht hebben. Niet aan de orde, was het korte bescheid van den voorzitter. Meneer Hiemstra (s.d.) vond, dat hiermee het hek van den dam zou gaan. Als er niet meer geïnterpelleerd mocht wor den, moest de spreektijd voor alle leden langer zijn. Bljjf me met die uren lange speeches van het lijf, dacht de voorzitter zeker, want hij zei, dat van hem zeker geen voorstel was te verwachten om aan eenig lid bij wijze van uitzondering een langeren spreek tyd toe te staan. Dan interpelleer ik toch, besloot meneer Weitkamp en handbaafdezijn verzoek. Waar op de Kamer stemde en de stemmen staakten. Zoodat in een volgende verga dering over dat verzoek zou moeten worden gestemd. Een interpellatie met hindernissen. De Eerste Kamer behandelde nog het naastingsontwerp van den spoorweg Enschede- Pruisische grens. Waarover heel wat woor den gevallen ziji", omdat men zich afvroeg (of liever de heeren Muralt en de Gyselaar vroegen zich dit af) of daarna nog exploitatie mogelijk zou zijn van het stuk Pruisische grens- Ahaus. De beide voornoemde heeren waren niets te spreken over de houding AKKER'S zoogoed" ZUILICHEM. Geboren: Nicolaas z. van C. v. d. Water en A. Hobo. Overleden: A. E. v. Brakel 81 j., wed. van H. L. van Os. Winkelsluitingswet, een werktijdenbesluit voor winkels en een verplegingsbesluit. Dit laatste gaf tot geen bjjzondere opmerkingen aanleiding. Inzake het ontwerp winkelslui tingswet en werktijdenbesluit echter was de meerderheid van meening, dat het alles zins wenschelijk is dat de overheid thans de regeling van deze materie ter hand n^emt. Ook meest gelijktijdig met de invoering van mina d. van D. van het werktydenbesluit voor winkeliers, de Bouman. NEDERHEMERT. Over September. Geboren: Wiihelmina Berendina d. van W. Knoop en M. de Gaaij Wilhel- Ooijen en G. H. winkelsluitingswet in werking treden. Zelfs achtte de meerdeiheid het noodzakelijk, dat het werktijdenbesluit niet behoort te worden ingevoerd, zoolang de winkelsluitingswet niet in werking treedt. Ook was een meer derheid ervoor, in de winkelsluitingswet een uitzondering op de verplichte Zondags- sluiting op te nemen voor winkels waar uitsluitend, of althans in hoofdzaak brood gebak, suikerwerk en chocolade verkocht wordt, doch uitsluitend voor verkoop van deze waren. Dit zou gelden voor eenige uren, niet voor den geheelen Zondag, ter keuze van den winkelier. Het publiek zou zich daaraan wel leeren aanpassen. Hoogst belangrijke ontwerpen, die met groote belangstelling in betrokken kringen tegemoet gezien worden. Wat betreft de werktijden, kon de meerderheid z;ch met den voorgestelden 9 urigen arbeidsdag en 50 urige arbeidsweek vereenigen. Gestald een zwart bont rund, vermoe delijk schot. Eigenaar kan tegen gemaakte kosten terug bekomen bij Opperwachtmees ter der Marechaussee te Heusden. Als gevonden gedeponeerd een bos sleutels. Terug te bekomen als boven. Getrouwd: J. H. de Lange 29 j. en J. de Koning 20 j. W. v. Genderen 37 j. en P. Vos 24 j, BRAKEL. Over September. G e bjo r e n Johanna Antonia d. van C. de Vries en G. van der Zalm Jielis z. van M. van der Linden en G. van der Zalm. Getrouwd: G. Stol 27 j. en A. van der Linden 23 j. Overleden: G. van Willigen 61 j., echtg. van P. van der Leij. POEDEROIJEN. Over September. Geboren: Adriana Wiihelmina d. van W. Bok en W. van der VeerWillem Josious z. van G. van Ballegooijen en N. van Ooyen. Getrouwd - A. Stek 23 j. en J. G. van Giessen 24 j. Overleden: R. van Ballegooyen 55 j., echtg. van W. van Ballegooijen. ALMKERK. Geboren: Aart, z. v. M. P. Kamp en P. de Bok; Maria A., d. v. J. de Peu ter en C. A. v. d. Meijden Teuntje, d. v. T. v. Oudheusden en G. Schei ffWii helmina A., d. v. G. v. Herwynen en G FIJNPROEVERS «Italië ziet er toch lang zoo mooi niet uit als op de film.c zoo lekker warm niet als in den Bioscoop. »Neen, en het is er~ookJang C. Vugt Bastiaan, z. r. A. de Ruiter en L. A. v. d. Wiel Johanna A., d. v. A. v. d. Stelt en B. Verhoeven Geertje d. v. H. de Graaf en J. de Rade Gerrit, z. v. Z. Stelt en J. W. Pruysen Adriana M., d. v. J. P. Cornells en G. J. Overweg. Getrouwd: L. A. v. d. Oven met C. Ch. van Hoven. Overleden: Z. van Herwijnen, 76 j.A. Verschoor, 82 j.P. v. d. Heuvel, 81 j. B. de Ruiter, 16 dagen. EETHEN. Geboren: Marinus M., z. v. J. Vos en A. Trtffers; Abraham, z. v. H. v. Dam en E. de Waal Govert, z. v. J. T'fffers en H. v. Kapel Willem A z. v. P. de Jong en A. Treffers. Getrouwd: W. Schilders, 22 j. met S. v. d. Nieuwegiessen, 22 j. C. Paans, 39 j. met G. Bax, 43 j. Overleden: T. J. Sprong 43 j. WERKENDAM, over de maand September. Geboren: Johanna Christina d. v. B. J. Rijkers en A. Vlot Johannes z. v. P. Verdoorn en C. G. Groene«eld Pleun z. v. P. Baggerman en J. Ritmeester Aagje d. v. G. Baggerman eri S. E. van Driel Corstiaan z. v. J. Pruissen en J. den Haan Pieternella d. v. A. W. Vei- sluis en A. den Ham. Arie z. v. A. de Leur en A. P. Rykers Leendert Arie z. v. L. A. Rijkers en M. B. VisserWii helmina d. v, L Deurloo en M, C. Kaas hoek Jan Cornelis z. v. C, Konings en M. M. v. d. SteltMarcelis z. v. D. A. Brienen en W. Dekker. Getrouwd: N. van Noordenne 24 j. en M. J. Duijnhouwer 21 j, P. C. v. Gammeren 25 j. en H. Verdoom 23 j. A. L. v. Donkelaar 25 j. en E. Ippel 22 j- Overleden: G. J. v. d. Pol 79 j wedn. van G. A. Westerink. DUSSEN. Over de maand September. Geboren: Gerardus Lambertus, z. van G. v, d. Pluijm en A. G. v. Dortmont Helena Maria, d. van P. v, Tilborg en M. A. Leeggangers Adriana Johanna, d. van P. v. Mierlo en L. v, Boxtel Cornelia Adriana, d. van A. A. v. Dinteien en C. J. v. d. Pioijm Maria Berta Godefrida, d. van P. C. de Ronde en C. M. v. Biesen Adriana, d. van H A. Verbunt en A. M. Ermen Adriana Cornelia, d. van A. Molewyk en J. Slottje Franciscus Ja cobus, z. van A. L. de Wit en D. J. v. d. Pluijm Roeland Jakob, z. van L. Z. Middelkoop en C. A. Hartgers Petronella Maria Rosina, d. van Jac. WTintermans en A. C. v. DelftAdriana Jacoba Wiihelmina, d. van W. v. Steijn en E. P. M. Ryken Gerardus Cornelis, z. van G. v. Olst en M. J. Schalken Cornelia, d. van W. v. Vugt en P. Goes. Getrouwd: G. van Olst, 29 j., en M. J. Schalken, 20 j.J. A. Staal, 46 j en J. vaD Dortmont, 39 j.A. voor den Dag, 27 j., en K. van Daalen, 26 j. Th. van Dortmont, 24 j., en L. van Bergen, 23 j. Overleden: P. Mathon, wed. G. van Olst, 67 j.F. van Dortmont, echtg. van C. M. van Dortmont, 59 j. T. Bax, echtg. van L. Borstlap, 68 j. A.s. Zondagavond zaï vanwege

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5