Plaatselijk Nieuws ofschoon daartoe op dat moment geenerlei aanleiding was. In het honkeren om buiten de wanden der wagons te komen de meeste portierdeuren waren door de botsing geheel verwrongen en meteen hermetisch gesloten begon men de ruiten in te slaan, hetgeen het reddingswerk van hen, die buiten stonden, belemmerde. Tenslotte slaagde men erin alle passagiers uit de verongelukte wagens te krijgen. Enkelen hadden «er* wondingen aan het hoofd, sommigen waien aan de beenen gekwetst. De bestuurder van den trein uit de richting Den Haag scheen er het ergste aan toe te wezen. Hij heeft eenige uren met beide beenen bekneld gezeten eerst om kwart over drie is het gelukt hem te bevryden uit zijn be narde positie. Door een auto van den Eerste Hulpdienst uit Den Haag is hij naar het Haagsche Ziekenhuis vervoerd. GESTOLEN. Te iNlaastricht is bij den volks-logement- houder Jochems uit een hangkast, waar schijnlijk door een der gasten, f 1000 ge stolen. DOODEL1JK ONGEVAL Zondagavond wilde de 26-jarige K, van Sandifort te Rotterdam, aan het station te Delft op de reeds in beweging zyode elec- trische tram stappen. Hy stapte evenwel mis en kwam onder de tram terecht. Hij werd op slag gedood. Het lyk werd ont zettend verminkt. De man was gehuwd en vader van een kind. AUTO-ONGELUKKEN. De 77 jarige H. te Enschede is door een auto overreden en gedood. Zaterdagavond omstreeks half elf werd op den Roosendaalsche weg een man, die rustig op het trottoir wandelde, door een auto aangereden. Hy werd gegrepen door een uitstekende haak van den wagen en een eind meegesleurd. Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De auto mobilist, die blijkbaar zijn stuur niet meer meester was, werd later gearresteerd. Te Emmen-Erfscheidersveen is de met meel 'geladen vrachtauto van de firma B, J. te Emmen-Compascum, by het uitwijken voor een wielrydster, door de leuning van een brug in het kanaal A gereden, Mej. Van O., de wielrijdster, had zich nog in veiligheid kunnen stellen, haar fiets werd echter geheel vernield. De chauffeur kon bytjjds gered worden. DE POSTDUIF KEERT NAAR NEDERLAND TERUG. Aneta seint d.d. 17 Oct. uit Batavia De «Postduif* is om 7.07 uur via Palem- bang en Muntok naar Singapore vertrok ken. o— MET f 700 ER VANDOOR Maandag vond een surveilleerende agent van politie in de portiek van een pand aan de Claes de Vrieselaan te Rotterdam een man met ernstig verwonde polsen. Hy bracht hem naar den politiepost in genoemde laan, waar bleek, dat men te doen had met een slagersknecht, die ten- nadeele van zyn patroon J. V., uit Den Haag, een bedrag van f 700 had verduis terd. Na te zijn verbonden is hy naar Den Haag op transport gesteld. o— AUTOBUS VERONGELUKT. Vier dooden en gewonden. Uit Makassar wordt geseind Een autobus is by Kompong Pintoe te gen een boom gereden. De commies by de posteryen, de heer Brouwer, de com mies bij 's lands kas, de heer Trouerbach, de adspirant-opzichter by de B.O.W., de heer Hartman Kok en de chaufieerende heer Bruggeman, die de bus bestuurde, werden gedood. De toestand van zes an dere passagiers, o.w. drie inlandsche vrou wen is hopeloos. ONGELUK IN EEN LOOPGRAAF. Bij Waalsdorp is een ODgeluk gebeurd, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Bij oefeningen in een overdekte loop graaf werd kapitein Nyland, van het re giment jagers, door een schot, dat in zyn onmiddelijke nabyheid werd afgeschoten, iu het gezicht getroffen. Aanvankelyk vreesde men voor zyn ge zichtsvermogen, doch bij een onderzoek door een geneesheer bleek, dat geen der beide oogen was geraak, en dat alleen de linkerzijde van het gelaat kleine vleesch- wonden vertoonde. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan de in de loopgraaf heerschende dui sternis. BOTSING. Op den Rotterdamschenweg te Delft na by de Haspelfabriek zyn een groote vracht auto van den heer Van Velthoven uit Loosduinen en een personenauto van den heer Van Leeuwen uit Rijswijk met groote snelheid tegen elkander gereden. De laatste auto werd geheel vernield. Een van de inzittenen werd vry ernstig aan een been gewond. Het wrak is met een kraanwa gen naar Ryswyk vervoerd, de vrachtauto werd door de politie in beslag genomen. HEUSDEN. Van de werf van de firma de Haan en Osrlemans werd met goed gevolg te water gelaten het stalen sleep- schip, genaamd «Atlantis* gebouwd voor rekening van den heer Jos. Kessler te Duis burg am Rhein. Het schip dat speciaal voor de vaart op het Rhein Hernekanaal en den Ryn bestemd is, heeft de volgende hoofdafmetingen lengte 80 M., breedte 9.20 M. en een diepgang van 2.50 M. Hei laadvermogen bedraagt circa 1320 tons. Het schip is naar de eischen des tijds in gericht en voor het snel heffan der ankers is op het voordek een Ankermotor van 8 Pk. opgesteld. Op de vrijgekomen helling werd terstond de kiel gelegd voor een dito schip, eveneens voor Duitsche rekening. Op het Zondag alhier gehouden Solisten concours behaalden de heeren C. de Graag en P. de Graag alhier respect, een 1ste prijs in de eerste afdeeling met «Morceau de Salon* solo voor Alto met 121 punten, en een 1ste prijs met «Le Carnaval de Venetië* solo voor Clarinet met 122 punten. Beide solisten, leden der «Heusdensche Harmonie*, van harte gefeliciteerd met hun behaald succes. ANDEL. Zaterdagmiddag geraakte een koopman uit Vlijmen, welke dagelijks de veiling te Gorinchem bezoekt, met hit en kar van den Hoogen Maasdijk. Hoewel onmiddellijk hulp ter plaatse was, gelukte het Diet den bit, welke in een langs den dijk gelegen sloot was geraakt, te bevry den, zoodat het dier verdronk. Ook de kar werd nogal beschadigd, doch de groen- tenkoopman bekwam geen letsel. Het aardappelen rooien is zoo goed als afgeloopen, over bet algemeen is het bederf niet zoo erg als men zich had voor gesteld. De prys is dezelfde gebleven en stijging wordt vooreerst niet verwacht. B.-BROEK, J.l. Zaterdag had de trek king van de gehouden verloting plaats, de pryzen vielen op de navolgende loten. Ie prys op lot no. 158. 2e prijs op lot no. 343. 3e prys op lot no. 444. 4e prijs op lot no. 175. 5a prys op lot no. 373. 6e prys op lot no. 33. 7e prijs op lot no. 247. 8e prijs op lot no. 202. 9e prys op lot no. 32. 10a prys op lot no. 259. lie prys op lot do. 428. 12e prys op lot no. 339. 13e prys op lot no. 170. 14e prys op lot no. 162. 15e prys op lot no. 102 16e prys op lot no. 325. 17e prijs op lot no. 370. 18e prijs op lot no. 117. 19e prys op lot no. 42. 20a prys op lot nu. 27. De houders van deze nummers kunnen op vertoon van hun lot de prijzen afhalen by den Voorzitter den Heer C. Prinse. Naar wy vernemen is de gelukkige hou der vau lot no. 158, Mej. J. de Graaff alhier. Li>Z8rr^-« CAPELLE. Het bouwen van een wa renhuis voor rekening van den heer J. A. H. de Wit op zijn tuindery in de Tolsteeg alhier, onder architectuur van den heer A. Snyders te Raamsdonksveer is opgedra gen- aan de firma H. Michaël en Zn. te Loonschendyk. Door de gemengde zangvereeniging »'t Rozeknopjec alhier zal op 9 en 10 November a.s. alhier, onder leiding van haar directeur den heer N. Snyers te Raamsdonksveer de eerste winteruitvoeriDg worden gegeven. Door vertrek nit deze gemeente, overlijden en bedanken, respectievelijk van de heeren Holst, J. Oerlemans en A. v. d. Hoeven, bestaan er momenteel zoowel in de commissie van Toezicht op het L.O. als in de commissie tot wering van school verzuim in de gemeente Sprang-Capelle een twee tal vacatures. De heer Holst was lid van beide commissiën. Op Maandag 17 dezer heeft mej. H. v. Poorte, onderwijzeres aan de Chr. schoof te Loonschendijk, na een ziektever lof van enkele maanden, haar werkzaam heden als zoodanig weer hervat. DUSSEN. Maandagmiddag werd de 17- jarigen zoon van de Wed. B. dood op zolder gevonden met afgesneden hals. Waarschyolijk heeft hij zich in een vlaag van waanzin van het leven beroofd. SPRANG. A. Varossieau had by de Gebrs. v. d. Schans het ongeluk, terwijl hij een zak met aardappelen binnendroeg, te vallen, waardoor hij zijn eukel brak. Vrijdag toen zekeren H. uit Kaats heuvel van zijn werk per fiets huiswaarts reed kwam hy met een hond die op den weg liep n.b. de Chr. school alhier in botsing. De fiets werd geheel vernield. Een fiet ser die van t.o. gestelde richting kwam reed er boven op waardoor ook dit stalen ros deerlyk werd gehavend, en niet voor direkte berijding meer geschikt was. Donderdagavond hoopt de A. R. Kiesvereen. alhier in vergadering bijeen te komen. De agenda vermeld 1 Opening. 2 Notuler. 3 Ingekomen stukken. 4 Verkiezing bestuurslid vacature M. Zwart. 5 Benoeming afgevaardigde naar ver schillende vergaderingen. 6 Bestuurs mededeeiingeu. 7 Bespreking propaganda. 8 Varia. 9 Sluiting. Door de Chr. besturen bond Sprang- Capelle werd in haar vergadering van j.l. Woensdag besloten dezen winter een twee tal openbare vergaderingen te organiseeren. Een zal te v.m. Capelle en een te v.m. Sprang gehouden worden Als sprekers znllen optreden het oud Eerste Kamerlid Amelink van Utrecht en W. Nieuwland uit Rotterdam. Beide vergaderingen zul len door muzikanten van «Kunst na Ar beid* opgeluisterd worden. Tot notabel by de Ned. Herv. ge meente alhier zyn in de vacaturen Zwart en Van Willigenburg, gekozen de heeren C. J. van Heyst en G. Janson Tzn. Deze hebben hunne benoeming aangenomen. WIJK. Verantwoording giften Bazar, fa. Erkelens, GorinchemW. A. v. d. Donk, Gorinchem fa. J. Bax, Woudrichem N. N. Veen Kees Scheffers, Tilburg K. Roza, IJmuiden de heer en mevr. v. d. MoorenZoon, Iedië C. de Waal, K. v. Helden, Ant. de Waal, allen te Wijk. WOUDRICHEM. Donderdagmorgen j.l. werd door Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Mr. J. B. Kan, vergezeld van den Chef van de Afdeeling Visscherijen van zijn Departement, de heer A. B. Brouwer, een bezoek gebracht aan de vischafslag van de Coöp. Visscherijvereen. «De Hoop*, de vis-ch- vlotten en het pakhuis van de Fa. Wynbelt Co. alhier, waar vooral de oewaar- plaatsen van paling en snoek de aandacht trokken. Het door den veerman M. Smits opgehaalde lyk, werd later herkend als te zijn van den op 29 September j.l. te Zaltbommel verdronken 25 jarigen schippers knecht J. A. Eijsackers uit Grouw. Het lyk ts op de R. K. begraafplaats alhier begraven. N&ar wy vernemen, zal door de Afd, Volksonderwijs, alhier, een cursus voor vervolgonderwijs en voor volwassenen worden gegeven. WERKENDAM. Op Donderdag 20 Oct. a.s. hoopt, op uitnoodiging van een viertal personen, in het Nutsgebouw, om 7 uur, op te treden, de WelEerw. Zeergel. Heer Ds. M. H. A. v. d. Valk te Rotterdam, met het onderwerp «Sacco en VaDzetti.c Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN, op Maandag 17 October, des nam. half acht. Voorzitter: Edelachtb. Heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent te 7.40 uur de vergadering met een forschen hamerslag en zegt: „Wanneer ik. deze vergadering met esn forschen hamerslag open, dan heb ik daarvoor mijn goede reden en doe ik dat niet om iemand tot de orde te roepen, doch alleen om uw aandacht te vragen voor den mooien Voorzitters hamer, die geschonken is door mijnheer v. Everdingen, die zooveel jaren Wet houder en raadslid is geweest. Mijnheer v. Everdingen heeft gemeend dat den ouden Voorzittershamer niet meer paste in het mooie milieu waarin wij ons bevinden en daar heeft hij gelijk in. Nu zult u misschien zeggen, dan had het op u weg gelegen een nieuwen aan to schaffen, en daarin hebt u gelijk, doch ik ben teruggeschikt voor de kosten. Nu dezen hamer door een vriendelijke hand is gegeven, zou ik u willen voor stellen mijnheer v. Everdingen daarvoor dank te brengen. Ik wil gaarne verklaren dat ik het zeer op prijs stel om de jaren die ik hier als Voorzitter zal fungeeren, zoo'n mooien Voorzittershamer te mogen hanteeren en ik twijfel er niet aan ofu zult met mij instemmen om mijnheer v. Everdingen dank te brengen." Onder bravo's betuigen de heeren hnnne instemming met het gesprokene door den Voorzitter. Hierop worden door den ambtenaar ter secretarie de notulen der vorige ver gadering gelezen, die hierop onveranderd worden goedgekeurd. De Voorzitter zegt, dat hij nu er een nieuwen raad is, het uitbrengen van stemmen in overeenstemming wil bren gen met het reglement van orde, dat zegt, dat de etemming geschiedt in volg orde van den presentielijst te beginnen met het lid, wiens naam uit de bus wordt getrokken. De heer Smiehusen zal voor deze ver gadering het eerst zijn stem uitbrengen. Voor kennisgeving worderi aangenomen de navolgende ingekomen stukken Besluiten van Ged. St. tot goedkeuring der gemeenterekening 1926 Idem raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting 1927. Idem raadsbesluit tot belegging van f 1000,- in Oblig. N. W. S. Idem raadsbesluit tot onderhandsche verhuring huis naast het Stadhuis. Brief van Mejuffrouw Knoop, waarin zij mededeelt dat zij is benoemd tot onderwijzeres te Zutphen en dus niet langer aan de U. L. O. school kan werk zaam zijn. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor mej. Knoop voor de gratis diensten die zij aan do gemeente heeft bewezen een gratificatie toe te kennen van f 50, Deze gratificatie kan natuurlijk niet be schouwd worden als betaling van hare diensten, doch slechts als blijk van waar deering. Bij acclamatie wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Vaststelling der gemeentebegrooting en de begrooting van het vleeschkeu- ringsbedrijf, beiden over 1928. De Voorzitter verzoekt de commissie die belast is geweest met het onder zoek dezer begrooting rapport van hare bevindingen te willen uitbrengen. De heer Leenhouts zegt als rapporteur der commissie dat deze tot haar genoe gen heeft gezien, dat niettegenstaande het batig slot van het vorige dienstjaar f6000 lager is, de begrooting toch slui tend is gekregen met verlaging van den post onvoorzien met slechts f luOO. Over beide begrootingen heeft de commissie zoo goed als geen op of aanmerkingen alleen zou zij de aandacht willen vesti gen op den post onderhoud straten en pleinen. Voor welk onderhoud volgens de rekening 1926 dat jaar is uitge geven een bedrag van f441.terwijl voor 1927 een bedrag is geraamd van f 2000. Op de begrooting 1928 komt voor slechts een bedrag van f 1000 hiertegen meent de commissie bezwaar te moeten maken. Zij meent dat de wegen tenge volge van het steeds toenemende auto verkeer, aan een grondige verbetering zullen moeten worden onderworpen. De tegenwoordige bestrating is voor het moderne verkeer niet voldoende te achten en wordt geen verbetering aangebracht, dan vreest de commissie dat verschil lende huizen, door de zware trillingen, teweeg gebracht door zware vrachtauto's ernstige nadeelen zullen ondervinden en de gevolgen daarvan op den duur fataal zullen zijn. De commissie is er van overtuigd dat hiermede groote uitga ven gemoeid zullen zijn en zou de nieuwe bestratiug daarom willen beperken tot den doorgaanden verkeersweg Wijksche poort tot Herptsche poort met een zijtak naar de Oudheusdensche poort. De uit voering van dit plan zou de commissie in handen van B en W. willen stellen terwijl het niet in de bedoeling van de commissie ligt deze verbetering in een jaar tot stand te brengen doch over ver schillende jaren te verdeelen. Behoudens deze opmerking adviseert de commissie tot goedkeuring van beide begrootingen. De heer Ruitinga kan zich wel met het voorstel der commissie vereenigen, doch bij dit voorstel wordt slechts ge sproken over de verbetering van den verkeersweg dwars door de stad, wat heel aangenaam is voor de menschen die daaraan wonen, doch deze bestrating verkeert in een betrekkelijk goeden toe stand, terwijl er verschillende gedeelten der stadzijn, waar verbetering der bestra ting veel noodiger is en welke gedeelten in déplorabelen toestand verkeeren. Als het de bedoeling is om de huizen te sparen dan is het ook zeker daarnoodig. Spr. wijst hierbij speciaal op de bestrating nabij de Waterpoort. De Voorzitter antwoordt den heer Ruitinga, dat de bestrating aan de Water poort in elk geval het volgend jaar aan de beurt voor verbetering is en wanneer het gebeurt zooals B. en W. dat zich voorstellen dan zal de bestrating er daar zeer zeker goed uitzien. Wat de opmerking der commissie betreft, zou spr. willen vragen, ol de commissie zelf al eens bedacht heeft hoe haar plan is uit te voeren. Door f 1000 bij den bedoelden post te voegen bereikt men niets, want van het dan verkregen bedrag van f2000 moet het gewone onderhoud der andere straten ook eerst af. Stel, aldus spr., dat er een bedrag van f 1500 zou beschikbaar blijven, hoe denkt de commissie zich daarmede haar plan uit te voeren. Met f 1500 kan men heel weinig doen, als men tenminste een geheel nieuwe be strating wil aanbrengen, mooie keien kosten veel. Is het misschien de be doeling der commissie om niet direct tot verbetering over te gaan en door verhooging van den post als het ware een potje te vormen, waaruit later in eens verbetering kan worden bekostigd, vraagt spr.? De heer Leenhouts zegt, dat het plan door de commissie niet in details iB be sproken. alleen kwam het de commissie voor, dat het bedrag voor onderhoud der straten moest worden opgevoerd om van lieverlede de noodige verbeteringen aan te brengen. De vrijkomende keien kunnen dan gebruikt worden voor andere gedeelten, b.v. het eindje dijk in de richting van Wijk, het Burchtplein en meer andere. Als men het kalm aanlegt kan in een tijdsverloop van 10 of 15 jaar misschien het plan zijn uitgevoerd en is de gemeente in het bezit van een mooie bestrating. Bovendien zijn er van de tegenwoordige keien nog wel verscheidene te gebruiken voor her- 8trating. De Voorzitter meent, dat de heer Leenhouts het met hem zal eens zijn, dat het niet mogelijk is, de keien waar mede thans bestraat is, te gaan sor- teeren. B. en W. hebben hun gedachten ook eens laten gaan, omdat zij iets Ver nomen hadden van bet idee der com missie en spr. heeft dan ook eens geïn formeerd wat keien kosten, waarmede de weg in Nieuwkuik is belegd en hem is opgegeven, dat deze bestrating f7,50 a f7,60 per M*. zal bedragen. Nu heb ben B. en W. zich gedacht om bij wijze van proef, de Botermarkt, de fraaiste straat van de geheele gemeente, met dat soort keien te beleggen, doch daarvoor zou noodig zijn een bedrag van f6000. Dq keien, die vrijkomen, kunnen dan elders in de stad worden J gebruikt, b.v. nabij de marechaussee-kazerne, men verkrijgt dan een mooie bestrating. Van lieverlede kunnen dan de andere straten een beurt krijgen. B. en W. hebben er geen bezwaar tegen, op deze wijze een proef te nemen, doch zij meenen, dat dan op de kapitaalrekening daarvoor in eens een bedrag dient te worden ge bracht van f 6000, waarvan f 5000 geleend zullen moeten worden en waarvan dan jaarlijks een gedeelte kan worden afgelost. ■Het tempo gaat dan wel niet zoo heel snel, doch na verloop van tijd verkrijgt men dan pracht straten. De heer Leenhouts acht dit een heel goed idee, oorspronkelijk had hij zich echter gedacht de bedragen van 2 jaar bij elkaar te voegen en deze dan voor verbetering te besteden. Hoofdzakelijk heeft bij de commissie het idee voor gezeten verbetering te krijgen, op welke wijze dat tot stand zal worden gebracht, dit laat zij gaarne over aan B en W. De Voorzitter wil gaarne erkennen, dat de tegenwoordige zware vrachtauto's groote eischen stellen aan de wegen, als zoo'n auto passeerd, zit men vaak te schudden op zijn stoel. De heer Verhoeven voelt er uit aesthe- tisch oogpunt veel voor de veldkeien die langs de middenbestrating liggen te be houden, deze behooren bij een oud stadje als Heusden, daarbij worden de kosten niet onbelangrijk minder en kan het idee der commissie dus in korter tijd ver wezenlijkt worden. De heer Smiehusen voelt er meer voor in eens over de geheele breedte een nieuwe bestrating aan te brengen. Ook de heer de Haan verklaart zich daarvoor, handelt men op die wijze, dan is men ook van de Botermarkt voor vernieuwing af, in het andere geval, zal misschien blijken, dat de veldkeien niet voldoen, en moet men later weer be ginnen. De Voorzitter voelt ook meer voor dit plan, hij meent echter, dat hierover later altijd nog gesproken kan worden. Spr. stelt voor een post van f 6000,op de begrooting te brengen voor nieuwe bestrating der Botermarkt, waarvoor f 1000,zullen worden gevonden uit de gewone middelen en f 5000,zullen worden geleend. De raad gaat met algemeene stemmen met dit voorstel accoord. De begrooting 1928 der gemeente wordt hierop voorloopig vastgesteld in ontvangst en uitgaaf voor den gewonen dienst van f 55871,646 en voor de kapitaaldienst van f 6000,Die van het vleeech- keuring8bedrijf in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f5933. Voorstel van B. en W. tot opheffing der openbare lagere school voor ULO. onderwijs. De Voorzitter zegt dat B. en W. hoe wel ongaarne met het voorstel moeten komen om deze school met 1 Januari a.s. op te heffen, omdat het aantal leer lingen op 'toogenblik slechts negen be draagt, waarvan 7 uit de gemeente en 2 uit de buitengemeenten, waardoor de gemeente met 1 Januari niet meer in aanmerking kan komen voor de Rijks bijdrage en zij dus alle kosten voor hare rekening zou moeten nemen. Zonder discussie wordt met algemeene stemmen overeenkomstig dit voorstel besloten. Voorstel B. en W. tot ingebruikgeving van een locaal der U.L O. school voor het houden van een landbouwcursus. De Voorzitter deelt mede dat van het Hoofd der School te Elshout het ver zoek is ingekomen om de beschikking te mogen hebben over een lokaal voor het houden van genoemden cursus. B. en W. hebben gemeend in den geest van den raad te handelen door voor loopig reeds toestemming te verleenen. De cursus wordt bezocht door 5 leer. —O— —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2