Tweede Blad De Kroon voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ho. 4752 Woensdag lamer Gemaakte Goederen 85 89 69 89 Stuk Goederen 11 23 36 14 29 Ui 25 21 Bedden - Dekens 182S 59 39 575 62S 6 25 775 3" Ledikanten - Matrassen De Zomerdood. Bekendmaking:. Plaatselijk Nieuws 14s° BEHOORENDE BIJ HET I Eenzaam ging ik door het zieke zomer land.... En in groote weemoed werd mijn ziel gevangen 'k aanschouwde 't stervens- wee der zomer..,. Somber stonden de hoo rnen, en droef.... Nog waren de blaren groen, maar, nat als van tranen, hingen zy zwaar naar omlaag. Wanneer de wind er kil doorhenen huiverde, klonk het als zacht snikken. Af en toe vielen enkele blaadjes dwarrelend daalden zij neer, om dan in de modder te blijven steken.... hun graf..., »Dat zyn nog maar de eersten, vóórboden van het vreeselyke, dat ko men gaat 1.... Zoo huilde onheilspellend, de wind, die eensklaps door de boomen zich brak. En het zacht snikken der loovers werd tot een klagend angstgeschrei. In wilden weemoed bogen de kruinen heen en weer, tientallen, halfgroene blaren, wer den losgerukt, meegedragen door den mee- doogenloozen wind en na een korte, wilde werveling neergesmakt in 't slik, waaruit ze nooit weer zouden opryzen.... Zoo zouden alle b'&ren sterveD.... »Nu reeds ?c klaagde het in mijn ziel.... II ....Weer ging'k door 't late zomerland,... Wild speelde, als een uitgelaten kind, de wind door de boomen. Hoog fluitend en gillend wierp hy zich in de kruinen, trok en rukte baldadig wat b'aren los en spoedde zich, stoeiend, er mee heen, om dan elders hetzelfde wilde spel te herha len. En de droog gewaaide kruinen lieten het zich welgevallen, goedmoedig bogen zij mee, met machtige bewegingen, op en neer, heen en weer, in duizendvoudige ritseling de glimmende blaadjes.... Door de blauw- en witte luchten brak het zonlicht en gaf het wilde herfstland een betoove- rend mooi aanzien. Onstuimig baande de breede rivier zich haar weg door de laat- groene landen. Blauwgrys was het water, met witte schuimkoppen hier en daar. Een groot wit zeil bolde zich in den wind, stralend in den goud-zonneglans. Blauw-witte meeuwen, met goud-glans op de vleugelen, scheerden nu eens langs het wilde water en lieten zich dan weer hoog meevoeren door den teugelloozen wind, die maar steeds speelde zijn juichend herfstspel. En het gelende oeverriet, schoon huiverend, deed ook mee aan den algemeenen jool. Pluimenwuivend boog het zich bykans tot den grond, om dan weer statig omhoog te rijzen en andermaal neer te buigen op neer op neer, in eindelooze be weeglijkheid de smalle bladeren.... En ik, op mijn weg door deze uitbun digheid, zou bijna mee gaan joelen en flui ten. O, die woeste wind wilde ook my doen deelen in den algemeenen vreugderoes. Wild wapperden mijn kleeren in den herfststorm... En ik moest wel lachen om die wilde pogingen. Maar toch.... Maar toch wist ik, dat de zomer ging verdwijnen.... III Het ging langzaam avond worden.... Roerloos stonden nu de boomen in den boogerd, stil en rustig, plechtig bijna bij 't afscheid der zonne... Een late vogel, die wat lang getoefd had in een hoogen pereboom, vloog haas tig naar z'n nest. Geen blad bewoog er.... In den moestuin, door meidoornstruiken omgeven, zag ik de laatste overblijfsels van den ZomerWat roode-koolen, groendoor- groefd de gladde roode blaren, stonden tusschen kroten en gekroesde boerenkoolen. Langs het tuinpad kwijnden aardbeien- planten.... gelaten,... Hier geen klaaglijk stervensweenen, noch uitgelaten overmoe digheid, als laatste levenspoging.... Stille gelatenheid en innige rust,... In m'n bloemhof waren de asters dood.... In zedig bruin- en rood-oranje prijkten er Bog wat afrikaantjes. Een enkele glim- mend-roode dahlia verborg zich tusschen kwynend groen, als schaamde zij zich haar levensmoed.... ....En 't werd ai vinniger rondom mij, toen d'avond sneller kwam. Zoodat ik noode naar binnen ging. Achter my, in het huis, klonk het geklik van vaatwerk, dat men reinigde. Dichtbij, en verre, klonk nu en dan 't gebas van een hofhond door de stilte, of 't geratel van een wagen over den drooggewaaiden weg,... Een man was in 't halfdonker bezig, den meidoornhaag te knippen. Scherp klepperde zyn groote schaar door de stilte en deed de donker groene loten van levend loof ter aarde vallen, waar ze vertrapt werden door de groote klompen van den man.... Een vrouw, met 'n zwarte doek om de schouders, kwam langzaam door de scheem'- ring. Ze lachte een »'nAvond« naar den zwijgend arbeidenden man en >Ik zou me nog steken aan de dorens Eveo rilde de wind door de boome- toppen, eerst heel zachtkens.... en daarna toenemend in sterkte met ritselend beweeg der blaadjes '...Toen werd het weer stil.... stil.... ....Even verwijlde ik nog, en toen ging ik langzaam naar binnen.... ....Ik wist het nu heel, heel zeker De Zomer was dood...... HENK A. WOLTERS. Wijk, October 1927. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WASPIK, op Vrijdag 14 October 1927, des nam. 7.30 uur. Voorzitterde Edelachtb. Heer P. N. Dekkers. Secretarisde WelEd. Heer B. van Schijndel. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering werden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is I. Mededeelingen. a. Afschrift van het besluit van den Raad der gemeente Raamsdonk, waarbij tot lid der Vleescbkeuringscommissie is benoemd de Edelachtb. Heer P. N. Dekkers alhier. b. Proces-verbaal van kasopneming by den gemeente-ontvanger. Beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. II. Voorloopige vaststelling gemeente rekening over het dienstjaar 1926. De Voorzitter stelt aan de orde de voor loopige vaststelling der gemeenterekening over het dienstjaar 1926. Spreker vraagt of de commissie belast met het onderzoek eenige mededeelingen heeft te doen. De heer van der Ryken zegt geen aan merkingen op de rekening te hebben, de commissie heeft de rekening nauwkeurig onderzocht en in orde bevonden. De rekening wordt daarna vastgesteld als volgt Gewone dienst Ontvangsten f 75447.40| Uitgaven f 87813.58 Nadeelig slot f 12366.17| Kapitaaldienst Ontvangsten f 38103 95 Uitgaven f 35553.95 Batig slot f 2550. Vaststelling begrooting 1928, De heer Verschuren is tegen de post straatbelasting en stelt voor die post van de begrooting af te voeren. In stemming gebracht wordt het voor stel met 74 stemmen verworpen. Voor stemden de heer Pruyssers, Lan- gerwerf, van der Ryken en Verschuren. De begrooting wordt daarna met 9 tegen 2 stemmen vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 77398.65, voor den gewenen dienst en f 35000.voor den kapitaal- dienst. Tegen de begrooting stemden de heeren Verschuren en van der Ryken. IV. Benoeming Armmeester. De Voorzitter zegt dat de Raad te kennen heeft gegeven dat het wenschelijk zou zijn een lid van den gemeenteraad tevens tot armmeester te benoemen. Door Burgemeester ec Wethouders is de volgende alphabetische voordracht op gemaakt. 1. M. v. Dongen, 2. J. Smits. 3. W. B. Verschuren. By de eerste stemming verkregen de heeren M. v. Dongen 4 stemmen, J. Smits 2 en W. B. Verschuren 5 stemmen. Niemand de volstrekte meerderheid heb bende bekomen, heeft een tweede vrije stemming plaats, waarbij verkregeD de heeren M. v. Dongen 4 stemmen, J Smits 1 stem en W. B. Verschuren 6 stemmen, zoodat is benoemd de heer W. B. Verschuren. De heer Verschuren dankt de leden voor het vertrouwen in hem gesteld, doch zegt dat hy de benoeming niet aanneemt. By de volgende stemming verkregen de heeren M, v. Dongen 5 stemmen, J. Smits 4 en W. Verschuren 2 stemmen. Niemand de volstrekte meerderheid ver kregen hebbende, geschiedt eene tweede vrije stemming waarby werden uitgebracht opM. van Dongen 4 stemmen, J: Smits 5 en W. B. Verschuren 2 stemmen. Nog niemand de volstrekte meerderheid hebbende verkregen heeft eene herstem ming plaats tusschen de heeren M. v. Dongen en J. Smits, deze laatste moest zich overeenkomstig de bepalingen der Gemeentewet van stemming onthouden. Uitgebracht werden thans op M. van Dongen 5 stemmen en J. Smits 5 stemmen. By loting wordt thans de heer J. Smits benoemd. V. Wijziging begrooting 1927. Met algemeene stemmen wordt daartoe be. sloten. VI. Adres van de VereeD. »Waspik's Belangt om behalve de reeds bestaande markten nog twee speciale veemarkten in te stellen. Na voorlezing van het adres zegt de heer Verschuren dat voor in stand houden der markten het geven van premie zeer ge- wenscht is. De heer Brokx zegt dat de vereenigiüg »Waspik's Belangt f 30.aan prijzen beschikbaar stelt. Wijl het geven van geldpremie's ingevolgde de Loterijwet niet geoorloofd is, zollen kunstvoorwerpen be schikbaar worden gesteld. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders om het verzoek in te willigen, wordt vervolgens met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. aan den Raad een plan tot verbetering van de wegen willen overleggen, wanneer de raad zich met dit plan kan vereenigen kan een deskundige worden benoemd die een be grooting der onkosten opmaakt enz. De volgende wegen zijn in bet plan tot verbetering begrepen. 1. de paralelweg naar bet station. 2. het Dijkje vanaf de woning van A. Wolst tot aan het einde van Scharloo. 3. de kaden der beide havens. 4. de Lange Steeg. 5. de Diepstraat. De raad kan zich met de door B. en W. gemaakte plannen vereenigen. De heer Verschuren zegt, dat met mede werking van den N. C. B. wellicht in deze gemeente een R.K. Landbouwschool zal worden gevestigd indien twee lokalen der voormalige school daarvoor konden worden gebruikt. De Voorzitter gelooft niet dat daartegen eenig bezwaar zou bestaan. De heer Smits vraagt of de Voorzitter al iets heeft vernomen van den verkoop der fabriek van de firma Haagen. De Voorzitter zegt een onderhoud met den heer Haagen te hebben gehad. Tot heden beeft zich nog geen kooper aange meld. Wanneer de tijdsomstandigheden gunstiger worden, zal de heer Haagen zelf de fabriek weder in werking brengen. Geen der leien meer het woord ver langende, sluit de Voorzitter de vergadering. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN HEUSDEN maken bekend, dat Hu- bertus Fitters, landbouwer, wonende alhier, by vonnis van het Kantongerecht van 1 April j.l. is veroordeeld wegens het ver- koopen van melk welke niet voldeed aan het bepaalde in art. 2 van het Melkbesluit (watertoevoeging plm. 61 pCt.) tot eene geldboete van f150,te vei vangen door een maand hechtenis. Heusden, 15 October 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder, A. DE HAAN. ALMKERK. Mej. van Kuijk, onderwij zeres, tijdelijk aan de O L. School te Wou- drichem, is thans benoetud in gelijke be trekking te 's Hage. Mej. J. A. Reuraer, ass. aan de Bijz. Schooi te Nieuwendijk (gem. Almkerk) is thans als onderwijzeres benoemd aan de Chr. School te Spijk. Bedankt voor 't beroep naar de Geref. Kerk alhier, D3. W. Seine van Opperdoes. Terwijl Ds. A. Ruurman van Wijk bij Duurstede bedankte vour 'tberoep naar de Herv. Gemeente alhier. DUSSEN. Toen j.l. Vrijdag de heer M. Splenters aan het boomen hakken was, bakte hij zoodanig in zijn been, dat hij by P. Sterkenburg moest worden binnen gedragen. Daar werd door dokter de Boer een verband gelegd, waarna hij per auto van den dokter naar huis werd gebracht, J.l. Zondagmorgen deed Cand. J. M. Spier van 's Gravenhage voor een ge vuld kerkgebouw zijn intrede bij de Geref. Kerk alhier. Als tekstwoord had bij gekozen Joh. 17 3. Stilgestaan werd 1ste bij de aard der kennis, 2de inhoud van de kennis, 3de gevolg van de kennis. Aan het einde der predicatie richtte Zijn Eerw. vriende lijke woorden tot den Kerkeraad en uit de Manshemden, prima katoen leclame prijs 1.30-1.10 Mansbroeken, zware kwaliteit gele keper 1.1595 Vrouwen hemden, soliede, geel katoen 1.351.10 Vrouwen broeken, i rima gele keper 1.20-95 Mans-Boezeroenen, prima kwaliteit dril 1.35 Blauw keper Jassen, prima kwaliteit en pasvorm Blauw keper Mansbroeken, zware kwaliteit keper Manchester Mansbroeken, soliede kwaliteit 4 75 Khaki Manshemden, ijzer- sterk voor dagelijks gebruik J20 240 210 32S 250 Wit katoen, prima kwaliteit voor dames hemden 22J\1\ Graslinnen, extra zwaar voor heeren hemden 3329 Graslinnen, voor lakens. Reclame aanbiedieg 55 Geel katoen voor hemden zware kwaliteit 28 19 Geel katoen voor lakens prima kwaliteit 45 Geel keper voor vrouwen broeken, prima kwal. 2529 Wit flanel, extra mooie kwaliteiten 32| 22J Wit en grijze molton, Reclame prys 35-32J Wit jeans, prima kwaliteit voor pantalons en nachthemden 34 m Kapok bedstel, 2 persoons compleet 22.50 Kapok bedstel, 1 persoons compleet 19.00 Kapok bedstel, 2 persoons, zware vulling Molton dekens, groote maat 1.10 Molton wiegdekens 49 Wollen dekens 2 persoons 6.50 Wollen fantasie dekens 7.75 Gestikte dekens, 2 persoons Satinet dekens, 2 persoons Jaquard dekens, 2 persoons Tocht dekens, mooie dessins 7.25 8.45 4.25 1.75 29°° J40 Houten ledikanten, C90 1 persoons 7.25 Houten ledikanten, C90 2 persoons 8.25 Ijzer ledikanten met spiraal- Q50 matras, reclame prijs 11.50 Houten kinderledikanten 790 9.95 Wit laké kinderledikanten 1750 21.00 I' Spiraal matrassen 10.50 "j90 Staaldraad matrassen, Ifi00 systeem Auping, 2 pers. 19.50 Kapok matras, 9000 2 persooDS 39 00 Kapok matras, 9100 2 persoons 29 00 Zeegras matras, 1375 1 persoons 15.50 Zeegras matras, 1150 1 persoons 14.50 HOOGE STEENWEG. TEL. 911 verte tot den bevestiger, Ds. Kuiper, (die thans wegens dienstwerk niet aanwezig was), tot den heer Bergmeyer, burge meester van Almkerk en tot zijn Catechi santen en Gemeente. Hierna sprak ouder ling Boender, namens den Kerkeraad en Gemeente, den nieuwen leeraar op harte lijke wyze toe, memoreerende, dat het thans een vreugdedag is voor de Geref. Gem. van Dussen, (na 12 jaren vacant te zijn geweest), thans weer een eigen herder en leeraar te mogen hebben, en verzocht hierna de Gem. staande Psalm 119 3 te zingen. GENDEREN. De buitengewone leden vergadering der Ger. J.V. ïMaranatha« had alhier plaats op Donderdagavond j.l. Tot bestuursleden werden allen weder her kozen o.l.le Voorzitter C. H. P. Bran derhorst, 2e Voorzitter C. Verdoorn, Secre taris G. v. d. Beek Mzn., Penningmeester Joh. v. Tilburg. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten dezen winter een spreker uit te noodigen om voor de J.V. op te treden. MEEUWEN. De Rijvereen, vHetLand van Heusden en Altenac hield 11 Oct. hare gewone herfstvergadering, bij D. S. Smits, alhier. Aan deze vergadering ging vooraf een bijeenkomst van de commissie van het concours-hippique, waarby de rekening en verantwoording van dit concours werd na gezien en in orde bevondeD en verder nog eenige besprekingen hieromtrent werden gehouden. De vergadering der Rijvereeriging was goed bezocht. Buiten het bestuur waren een 15 tal leden aanwezig. Nadat de Voorzitter de aanwezigen wel kom bad geheeten, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna deelde de Voorzitter mede, dat het concourS'hippique goed geslaagd is en dat de finaccieele uitkomsten bevredi gend mogen worden genoemd. Het ge- heele nadeelige saldo bedroeg slechts f 47.08 en daar van dit bedrag de vereen, zelf nog f 40 aan prijzen heeft gewonnen, is het tekort dus zeer onbeteekenend, zoodat bet waarborgfonds dus niet behoeft te worden aangesproken. Een overzicht gevende van het afgeloo- pen seizoen, kan de Voorzitter tot aller genoegen mededeelen, dat dit een goed verloop heeft gehad. Er is door alle wer kende leden trouw geoefend, op alle bij eenkomsten heerschte een vriendschappelijke geest en de resultaten bleven dan ook niet uit. In het geheel werden bezocht, de con coursen te Breda, Raamsdonk, Meeuwen, Gorinchem en Deventer, terwijl ter gele genheid van een Oranjefeest nog een goed geslaagde demonstratie te Andel werd ge geven, en werden gewonnen in de afd. Carousselrijden 1 eerste, 1 tweede, 2 derde en 1 vyfde prijs. In de springconcoursen voor leden van landelijke rijvereenigingen, werden door de leden behaald 1 eerste, 2 tweede, 1 vierde, 2 vijfde, 1 negende, 1 tiende en 2 bestuursprijzen. Verder werden in nummers, niet speci aal voor leden van landelijke ry vereeningen, nog verworven1 eerste, 1 tweede, 3 derde, 2 vierde, 2 vyfde en 2 bestuursprijzen. Men ziet dus, dat de rijvereen. een werkzaam seizoen achter zich heeft. Hierna werd het huishoudelijk reglement nog eens in zyn geheel besproken en werden daarin enkele wijzigingen gebracht. Aldus vastgesteld, zal het worden gedrukt en voor de leden beschikbaar worden ge steld. De plannen voor het winterseizoen werden vervolgens besproken. Met 't oog op de zeer drukke werkzaamheden in het land bouwbedrijf, werd besloten, eerst weder geregelde oefeningen te houden wanneer de drukte voor 't grootste deel is afgeloopen. Daar bet oefeningsterrein eerst nog eens grondig in orde gebracht moet worden, zullen deze oefeningen hoofdzakelijk bestaan uit tochten naar omliggende plaatsen. Verder wordt nog uit de vergadering dank gebracht aan de eigenaren, die steeds zoo welwillend hunne paarden beschikbaar hebben gesteld, terwijl de Voorzitter aan den heer Vogelaar, die met zooveel animo de oefeningen heeft geleid en daar dan ook nu het resultaat van mocht zien nog als herinnering aan dit seizoen een foto van het te Meeuwen gehouden con cours aanbood waarvoor de instructeur bedankte, met de opmerking, dat dit niet alleen aan hem, maar nog veel meer aan de leden te danken is geweest, daar zy hem het oefenen zoo aangenaam hebben ge maakt. Met het uitspreken van de verwachting, dat de goede geest in de vereeniging, ook weer het volgende seizoen aan de vereen, succes zal verschaffen, en dat men het rijden ook alleen om het genot hiervan mag blijven beoefenen, sloot de Voorzitter deze vergaderiog. RIJSWIJK. Naar we vernemen is het den marechaussées te Woudrichem gelukt, deo persoon aan te houden, die alhier op Maandagavond den koopman Blom uit Dordrecht met zijn vrachtauto heeft aan gereden, tengevolge waarvan deze van den dijk is getuimeld. Het bleek te zyn een zekere B. uit Werkendam, die evenwel moet hebben verklaard, van het ongeval niets te hebben gemerkt. Jfienwsblad J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5