Eerste Blad S. D. LANKHUYZEN Go's BANK A. BAAIJENS Botermarkt 88 A. VERSCHUUR-BAERT, Verlaging der Riiwielbelasting. Binnenland Uitgave: Firma L. J. VEEïtMAN, Heusden. No. 4753 Vrijdag 21 October 1927, ^and van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25. en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nnmmers 6 cent. Int. Telefoon do. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De rijwielbelasting is ingevoerd in een tijd van financieelen nood. Het was toen niet mogelijk de noodige middelen tot dekking der noodzakelijke uitgaven alleen door bezuiniging te vinden, zoodat wel tot het verkrijgen van meerdere in komsten moest worden overgegaan. En onder die inkomsten kreeg ook een op brengst uit eene rijksrijwielbelasting hare plaats. Deze belasting heeft van den beginne af de antipathie van een zeer groot deel der bevolking gehad en o i. is dat volkomen begrijpelijk. Het rijwiel toch is hier te lande geen middel tot vermaak meer doch het gewone alle- daagsche vervoermiddel van de massa. Voor talloos velen is het rijwiel onmis baar en daardoor was het leggen van eene belasting op het ry wiel niets anders dan het leggen van eene belasting «p den gang naar de werkplaats, de school enz. Geen wonder dan ook dat tegen hare invoering vele stemmen zijn op gekomen. En toch is zij er gekomen. Immers is de belasting hoogst eenvoudig weinig kostend wat de inning en admi nistratie betreft en veel opbrengend. Bij de totstandkoming van het Rijks wegenfonds, waarin de opbrengst van de Rijwielbelasting werd overgebracht, is de belasting van karakter gewijzigd, daar zij thans als eene bestemmingsbelasting is aan te merken omdat zij feilelijk is •ene bijdrage in de kosten van aanleg en onderhoud van wegen. De belasting van auto's en motorrij wielen werd afgemeten, eenerzijds naar het voordeel, in tijd en geringer slijtage, dat de onderscheidene met mechanische kracht voortbewogen vervoermiddelen geacht werden uit verbetering van de wegen te zullen trekken, en anderzijds naar de schade, die deze voertuigen ge rekend warden te doen aan den weg. Ten aanzien van de rijwielen is echter van dergelijke overwegingen geen sprake geweest. Het oude, naar geheel andere motieven bepaalde bedrag der belasting werd eenvoudig gehandhaafd, en de op brengst werd gestort in het wegenfonds. Er was veel voor de stelling te zeggen, dat naar de nieuwe bestemming de be lasting te hoog was. Dit heeft de re geering dan ook bewogen, reeds bij de instelling van het wegenfonds eene toe zegging te doen. Wanneer de belasting van motorvoertuigen mocht blijken meer op te brengen, dan werd begroot, zou dit hooger bedrag worden aangewend tot verlaging van de rijwielbelasting. Nude autobelasting blijkt ruim één miljoen meer op te leveren, dan was geraamd, kan deze toezegging in vervulling gaan. De re geering heeft mitsdien een ontwerp inge diend, om de rijwielbelasting van f3. tot f2.50 te verlagen. Van sommige zijden is er op aan ge drongen, niet de belasting te verlagen, doch in plaats daarvan uitbreiding aan de vrijstellingen te geven. Ware dit geschied dan zoude men een fout heb ben begaan daar goed beschouwd de heele vrijstelling van de geldende wet in deze,, bestemmingsbelasting" geen recht van bestaan meer heeft. Wij voor ons juichen de verlaging van harte toe, ook ai zouden wij haar gaarne grooter hebben gezien. Het voorstel bij de wetswijziging om in den vervolge het belastingjaar van Augustus tot Augustus te doen loopen achten wij niet zeer gelukkig. Dit voor stel is stellig geboren uit een zekeren drang om de ambtenaren te gerieven en dat vinden we wel wat overdreven. De keuze van Augustus lijkt ons in menig opzicht onpractisch en we zijn het geheel eens met de Nieuwe Rotter- damsche Courant, die het volgende zegt „De keuze van Augustus lijkt ons in menig opzicht onpractisch. April en Mei zijn de maanden, waarin oprijwiel- Kiespijn-poeders -tinctuur -watjes Atol-tandpasta Odol- Pebeco- Tandpoeder (los) Insectenpoeder HELIOS". Kukirol-likdoornpleisters. -voetbad. Likdoornzalf „DE GEDÉ". DROGISTERIJ HEUSDEN Wittebroodstraat 52. gebied nieuwe behoeften ontstaan en be- bevrediging zoeken. In die maanden valt „het begin van het rijseizoen" de Mem. v. Toel. maakt er opmerkzaam op wanneer de huisvader niet langer weerstand kan bieden aan den drang van zijn jongste dochtertje, haar nu eindelijk eens een fiets te geven, en er haar mee naar school te laten gaan. 1 Mei is de dag van de verhuizingen, waarin menigeen die tot nu toe in de binnenstad woonde naar de peripherie wordt gedreven, en aan een rijwiel behoefte krijgt, om zich naar zijn. kantoor te begeven. Al deze nieuwe ruiters en amazones, en er zijn meer categoriën, zullen voor enkele maanden genot een vol jaar belasting hebben te betalen, zoo het belastingjaar gaat beginnen midden in het seizoen. Augustus werd uitgezocht, omdat in die maand de belastingambtenaren zonder te veel moeite de gegevens kunnen ver schaffen voor de uitreiking van koste- looze rijwielbewijzen. Die ambtenaren kunnen dat echter doen zonder eenige moeite, die dien naam hebben mag, in April. Wij zouden niet weten, waarom, zoo inderdaad voor de heeren van de Post, en ter voorkoming van knoeierij al lijkt ons dit argument gezocht met een belastingjaar JanuariJanuari moet worden gebroken, niet een jaar van April tot April daarvoor in de plaats zou worden gesteld. Zeker, wij kunnen vermoeden wat daartegen zal aangevoerd worden dan moeten de vrijstellingen verleend worden op basis van een belastingjaar-inkom stenbelasting, dat nagenoeg is verstreken I Sijmen, die komende Mei juist voor het eerst in de Inkomstenbelasting zal wor den betrokken, zal dan zoowaar nog elf maanden vrij fietsen. Dit is inderdaad zoo, indien een belastingjaar AprilApril gelden zal, maar is het eene overwegende bedenking? Is bet een nadeel, dat iemand, die flink arbeidend zijn inkomen allengs tot boven het vrije terrein der Inkom stenbelasting heeft weten op te werken, bij wijze van overgang nog feitelijk elf maanden (in stee van de vijf maanden van nu) vrijstellng in de rijwielbelasting zal hebben? Dat zoo iemand geleidelijk, ook wat de belastingen aangaat, uit de groep der niet-betalers in die der be talers overgaat? Wij zien het niet in. en ons dunkt, dat de financieele opoffering, die het wegenfonds zich ten gevolge van een belastingjaar AprilApril zal hebben te getroosten, zóó klein zal zijn, dat bet kon worden gewaagd. Dan komt er een belastingjaar, waar de heeren van de Post en belastingadministratie zich mee kunnen vereenigen, en dat ook voor de belastingplichtigen niet te bezwearlijk is." Hoofdzaak van de voorstellen tot wets wijziging is de verlaging der belasting en daarmede stemmen we zooals we reeds zeiden, volgaarne in. Laten we hopen dat telken jare eene vermindering kan worden voorgesteld, die er toe mag lei den dat we binnen zeer afzienbaren tijd kunnen zeggen „de rijwielbelasting be hoort tot de geschiedenis." torwagen der Gemeentetram aangereden, waardoor hij tegen den grond werd geslagen en inwendige kneuzingen bekwam. Volgens getuigen treft den bestuurder geen schuld. ARME KLEINE. In de Witte de Wuhstraat te Amster. dam is een 2 jarig knaapje door een nao. EEN AUTODIEF. Op het Mosveld te Amsterdam heeft een agent van politie een auto aangehou den, waarvan de bestuurder niet in het bezit was van een rij- en nummerbewijs. Daar dit den agent verdacht voorkwam, gelastte hij den bestuurder naar het bureau te rijden. Plotseling gaf de chauffeur vol gas, reed eerst een brandkraan stuk en vervolgens tegen perceel Distelweg 8. Hierna sprong hij uit de auto en zette het op een loopeo. Om te trachten hem tot staan te brengen, heeft de agent twee schoten gelost, doch hij kon den man niet aanhouden. Gebleken is, dat de auto was ontvreemd van voor perceel Rokin 20. WEDERINVOERING DER KERMIS TE WOERDEN. In de te Woerden gehouden Raadszit ting werd behandeld een adres van win keliers en neringdoenden te Woerden, w»arin werd aangedrongen op wederin voering der reeds 13 jaren afgeschafte kermis. Met 7 tegen 6 stemmen besloot de raad de kermis weder iu te voeren. Voor stemden 4 R.-K., 2 v.-B. en 1 S. D. A. P. EEN SMOKKEL-AUTO AANGEHOUDEN. Door de Duitsche douane werd onder de gemeente Herzogenrath, dus even over de Hollandsche grens, een vrachtauto, af komstig uit Eschweiler, aangehouden. De auto was beladen met 600 K.G. koffie, welke frauduleus uit Nederland was ingevoerd. Auto en koffie werden in beslag geno men de bestuurder werd naar Aken ge transporteerd. AUTO ONGEVAL. Op den Muiderstraatweg onder Muiden moest de heer Slink uit Amsterdam, die met zyn auto links van den weg reed eenige auto's passeeren. Hy kwam in botsing met een kleine Citroën, die uit de tegen overgestelde richting kwam. De Citroën werd vernield. De 2 inzittenden bekwa men aan hoofd botst en beenen lichte ver wondingen en konden ria verbonden te zijn naar hun woonplaats, Hilversum per auto worden vervoerd. KINDEREN AAN MAZEL OVERLEDEN. Te Ravesteyn heerscht een mazel epidemi. Er zijn reeds 4 kinderen bezweken. FABRIEKS ONGFVAL. In de fabrieken van De Muinck Keizer te Utrecht is een ongeluk gebeurd met doodelyken afloop. De 18-jarige J. K., wonende Kwarteldyk te Utrecht, werd door een blok staal in den hals getroffen, het geen hem het leven kostte. Omtrent de juiste toedracht der zaak kon men geen juiste inlichtingen geven, maar waarschijnlijk is het Ongeluk te wij ten aan een korte weigering van een elec- tro-magnetische kraan. O EEN AUTO VAN EEN BRUG TÊ* WATER. In de Beemster vlak b(J Purmerend is een auto-ongeluk gebeurd. Twee auto's kwamen met elkaar in botsing op de brug nabij het café De Tuinbouw. De auto van den notaris De Boer uit Hoogwoude sloeg over de leuning van de brug te water. De- vier inzittenden man, vrouw en 2 kin deren, werden met moeite uit het te rug- geslagen portier gered. De eene dochter was er zoo ernstig aan toe dat zij mintens 4 of 5 dagen in de Tuinbouw moet blyven liggen daar zij veel modder heeft ingekregen. —O ONVOORZICHTIG. In een woning aan de Bsetsstraat te Deo Haag heeft de 29-jarige juffrouw J. V., tengevolge van het slaan van de vlam der kachel iu een pannetje terpentijn, dat daarop geplaatst was, vrij ernstige brand wonden gekregen aau beide armen en op de rechtergelaatshelft. De juffrouw is door den Geneesk, Dienst naar het Gemeente Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. tblep. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP TAN DE AMSTEEDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA DOODELIJK ONGELUK. Op den Catrijnensingel te Utrecht nabij de Smeebrug is een ernstig ongeluk ge beurd. Een naar schatting 60-jarig man liep met een zak aardappelen op den rug tus- 8chen de boomenryen langs de trambaan van lyn 1, toen een wagen van dezen dienst uit de richting Tolsteeg naderde. De bestuurder gaf luide signalen, maar plotseling, juist toen de man vlak by was gekomen, struikelde en viel de voetganger op de rails en werd totaal overreden. De man was onmiddellyk dood. Ver moedelijk is het slachtoffer uit Baarn af komstig. Den wagenbestuurder treft zoo goed als geen schuld. los en in luxe verpakking, door grooten omzet steeds versch verkrijgbaar, alsmede alle Verkade's artikelen. WINTERLEZING gehouden op Donderdag 19 Octo ber te Andel door Ds. Schokking Onderwerp Spreker begint met te zeggen, dat zoowel bet leven als de dood iets ondoorgrondelijks hebben, velen spre ken van de dood als van iets raadsel achtigs. Het is echter geen raadsel. Het is een mysterie. Wij mogen het niet loslaten, niet op zij schuiven. Wat is uw leven, wat is uw dood is de vraag, die alle menschen alle eeuwen door, heeft beheerscht. De eerste dichteres Mevr. Roland- Holst geeft ons in haar verzen een tegenstelling tusschen weten en ge- looven. Hiertegen hebben wij enke le bedenkingen. Wij kunnen weten, wij kunnen tasten, maar altijd schuilt er een stuk geloof achter. Wij moe ten altijd gelooven, dat onze waar neming zuiver is. Het berust op dit geloof, dat wij bij onze waarneming ons niet vergissen. Het allereerste begin is het geloof. „Ik ben ik". Wie dat niet gelooft, kan geen stap verder. Maar nooit kunnen we bewijzen dat ik, ik is. Mevr. Roland Holst zegt „Toen het leven er was, was de dood er. Gij zijt veel ouder dan de menschheid. De dood is de horizont. Onze horizont is veei ruimer. Het is de horizont van Gods eeuwige heer lijkheid. Zij noemt het leven een groen eilandje met de dood er om heen, als een groote zee. Spreker citeert enkele verzen uit „Verzonken grenzen" van Mevrouw Roland Holst. Het dreigende van het sterven is voor haar weg. Het is als de avonddauw voor het bijna ver flenst bloempje. Spr. waarschuwt in dit verband ook voor de feuilletons in verschillends bladen, waar dikwijls zuivere theo- sophie wordt geleerd. Het is de mor phine van onzen tijd. Een herhaling van wat de booze eenmaal zei„Gij zult als God zijn". De dood is niet zooals zij hem tee kent, een zachte schaduw, maar een dreigende schaduw. Door de verzoe ning van den Heiland, wordt de dood een schaduw. Mevr. Roland Holst zingt echter: niet alleen om de klaterende klanken. Zij dicht bezielend, zij is denker, en profeet. Zij zegt de dingen, zoo wij. ze graag zeggen. Maar ze gaat niefc ver genoeg. Ontdoen we het van haar uiterlijke tint, dan houden we slechts; een schrale, oude wijsbegeerte over. Haar groote waarde ligt in het dich ten en het algemeen menschelijke. Zij is waarlijk dichteres. Wij zien hier terug naar hetgeen waar het ook bij afle volken om draait, n.l. om de dooden. Die vraag komt weer terug. 30 jaar geleden had men af gerekend met de vraag van leven en dood. Dat was de materialistische tijd. Bij de meer ontwikkelden was die vraag afgedaan. Spreker citeert uit „De nieuwe ge boorte" enkele verzen tegen dézen! feest. Maar steeds hooren wij weer e verheerlijking van den dood. Zij tcekent een oude arbeider, die naar den dood verlangt als naar een vriend. Dit is niet waar, er word;t wel ge zegd, dan maar liever dood, maar als het er op aan komt, roepen die het hardst om een dokter. Spr. waarschuwt ook voor het ge bruiken van die nietszeggende dog matische termen, die helaas vooral op het platteland zoo veel gehoord' worden. Er is geen farizeeër zoo groot, als een farizeeër die weet dat hij een zondaar is. Maar toch als wij deze dichteres zoo hooren spre ken, dan zeggen we„O, arme we reld". Wat het christelijke geloof,, wat Christus over de dood zegt, hoo ren we niets van. De groote schat,, die de gemeente des Heeren heeft in haar bijbel. Zij spreekt steeds over grenzen, maar niet over hetgeen er ligt aan de andere zijde der grens. De dood, zoo zegt zij, vereenigt. Hoe kan hij vereenigen, als hij te vens het einde is. Mevr. Roland Holst is communiste. Zij wil op aarde verlost, op aarde den hemel bezitten. Het is de revolu tiegeest, die offers vraagt om een heilstaat te scheppen. „Een nieuwe geboort." Zij moet door het oordeel heen, en wordteen- maal gekend, als het nieuwe Jeruza lem op aarde zal neerdalen. Na het zingen van een psalm her vat spr. zijn rede, door de aanwe zigen te wijzen op het nut van deze! winterlezingen. Wij hebben door genade de oplos sing van de vraag van leven en dood. Maar er zijn er, die vergeten, dat het gegeven goed is. De tijd is voorbij, dat een geheele natie dat leerde. Een' mensch die door Gods Woord niet voorgelicht wordt, weet niet de be- teekenis van het leven en het (angstige! van den dood. Christus was de eerste, die de dood heeft losgelaten. Spr. citeert nu enkele verzen uit „Laatste verzen" van Jac. van der Waals. Dit zijn andere klanken. Wij gingen door de donkere poort en: komen nu in de zuivere lucht. Alle banden, alle vrees is wegge nomen. Heel fijn hooren we de be- teekenis van het leven, als een gave! van God. Leven en sterven een dubbele ge nade. Zoo bereid zijn om te sterven. Het is voor ons allen een persoon lijke zaak. De dood is een vijand, maar ook een bezoldiging. En Gods glorie heeft het voor zondaren zooi gemaakt, dat duizenden met blijd schap kunnen zeggen: „Dood, waar is uw prikkel, hel waar is uw over winning." Met spanning werd deze boeiende! rede gehoord de inzet voor dezén winter is schitterend geslaagd. voor het Lanihao HmileiieflAltnMii Langstraat ends Bominelemiiril „Twee dichteressen over leven en d.ood,\

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1