MODERN FOTO IS a g- en EIND B 119 Avondlicht GORKUM Geen Geweten. Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding. FEUILLETON ItechtziikeBi. Buitenland TEL. 266 AKKER* Voorde Borst VERGROOTINGEN NAAR ELK PORTRET van den Kantoorechter de dagvaarding voor. Kantonrechter Erken U hetgeen in de dagvaardig staat VerdachteTerwijl ik by Van den Heuvel was werd ik 2 keer geroepen om bÜ Ds. Manke te komen, en ik ben er toen heengegaan. Mijnheer dominé deelde my mede dat hij erg zenuwachtig en op den kansel zeer sterk transpireerde en toen begon hy over zyn dochter die zoo zenu wachtig was. De dochter liet me ook haar been zien. Mynheer dominé vroeg1 my om medicijnen en ik beloofde medi cijnen te zenden wat ik ook gedaan neb. Ik zond de medicynen voor f 12.50 onder rembours. KantonrechterEn wat hebt U voor aw bezoek gerekend Verdachte Niets. Kantonrechter: Uw honorarium voor het bezoek was dan zeker begrepen in de f 12.50, die de dominé voor medicynen moest betalen VerdachteNeen EdelAchtbare. Kantonrechter't Lijkt me toch bui tengewoon veel die f 12.50 voor dat lut tel beetje medicamenten. Getuige Dominé Menke Ik heb mevrouw bij Van den Heuvel laten roepen. By van den Heuvel hadden ze het reclame-boekje van mevrouw gelezen, en de zieke zoon van Van den Heuvel was er erg op gesteld dat mevrouw zou komen. Van den Heuvel vroeg mij, of hij mevrouw zou laten komen, waarop ik hem aangeraden heb 't maar te doen om den zieke gerust te stellen, gezien 't feit dat de zieke toch zou ster ven. KantonrechterHebt U het reclame boekje ook gelezen Getuige Menke Ja EdelAchtbare. Kantonrechter En begreep U niet dat het humbug was Getuige Menke Neen EdelAchtbare iemand die zoo'n boekje uitgeeft moet bij zondere gaven van God ontvangen hebben. Onze dochter was reeds lang sukkelende en daarom wilden wij mevrouw H. ook wel eens hebben. Ze is toen gekomen op myn verzoek en heeft mijn dochter na drukkelijk aangekeken en zei toen dat ze tuberculose had. Ik maakte haar toen opmerkzaam dat zulks niet zoo zou zijn, te meer daar mijne dochter 1923 nooit meer last had gehad. Myne dochter klaagde over pijn in de beenen en daarop heeft mevrouw het been onderzocht. Ze heeft toen ook een d'ëat voorgeschreven. Nadat mevrouw myne dochter had onderzocht heb ik haar gevraagd »eu wat zegt U van mij Ik heb mevrouw beschouwd als helderziende. Ze zei direct »U heeft wat last van uw maag*, U moet er een papier opleggen. Kantonrechter Dat is een ouderwetsch middeltje, maar verdachte heeft nog wat vergeten. Ze had U ook nog moeten ra den om er wat vetkaarsen vet op te sme ren dan was het volmaakt geweest. Getuige MenkeEn even later zei mevrouw uw hart is niet ziek maar de hartspier is zwak. En dit was ook zoo. KantonrechterZooiets kan altijd ge makkelijk gezegd worden. Bleek hier nu de helderziendheid van verdachte uit? En bleek die ook uit bare diagnose dat uwe dochter tuberculose had, hetgeen door U zelf werd tegengesproken Ik vind het wel merkwaardig. Getuige MenkeOok heeft mevrouw mij nog raad gegeven tegen transpireeren. Ook heeft ze bij mij aan huis nog tezegd «ik geloof dat ik den zieke Van den Heu- J vel nog wel zal kunnen opknappen.c Kantonrechter En in de vorige zaak hebben we gehoord dat verdachte geen kans zag om Van den Heuvel op te knap pen. Is dat soms ook al helderziendheid Kantonrechter tegen verdachteHebt U nog iets te zeggen Verdachte Neen. Getuige de Boer, arts te Dussen ver klaart dat hy ten tijde van het bezoek van verdachte aan Genderen steeds thuis was geweest en dat hy in geval van nood steeds te bereiken was geweest en stellig direct gekomen zou zijn als by Ds. Menke was geroepen. Kantonrechter Ik wil Mejuffrouw Hilda Menke ook eens hooren en daarom stel ik de verdere behandeling der zaak 14 dagen uit en gelast de dagvaarding van Mejuf frouw Menke. Irt de vorige zitting was C. V. land bouwer te Woudrichem by verstek veroor deeld tot f 15 00 boete of 10 dagen hechtenis omdat zijn koeien in den Oudendijk in een stuk boomgaard van Nol Dekker te Sleeu- wijk hadden geloopen en er schade hadden aangericht. Thans is hij van dat vonnis in verzet gekomen. VerdachteNol zijn land ligt achter het mijne en nu moet ik het mijne en Nol het zijne afheinen, nagevolge de pacht- voor waarden. Nol's heining is zoo rot als een mandje en stukken er van liggen tegen den grond. Ik heb Nol meermalen gewaarschuwd om de heining te repareeren ik heb geheind waar het moest. Getuige Nol Dekker Myne heining is zoo goed dat ji er wel tijgers achter kunt houden, maar als ze het hek open maken kunnen ze er altyd door. Getuige W. Dekker, landbouwer te Sleeuwyk Ik weet wel dat de heining goed is en de beesten zijn door het hek gegaan. Wie het hek open heeft gemaakt weet ik niet. Een dag later was het hek dicht en de beesten van verdachte liepen toen ook in den boomgaard van Dekker. Getuige ScheurwaterIk heb de koe ien in den boomgaard van Dekker gezien. De heining van Dekker is goed. Getuige J. Verdoorn De heining van Dekker is erg slecht en op 't noordeinde kan er wel een wagen door. Getuige Arie Vink De heining van Dekker is slecht. Kantonrechter Nu begrijp ik er abso luut niets meer van. 't Besten is dat ik den gemeente-veldwachter Werther uit Woudrichem en de marecbaussé? Lokerse opdraag een onderzoek naar de heining in te stellen en vry rapport uit te bren gen, hetgeen ik dan ook bij deze doe. De verdere behandeling der zaak schors ik dan tot over 14 dagen. Wat gebeurt er in ons Indië. Het gaat, naar gevreesd moet worden, niet goed in Indië. Sedert het optreden van den heer De Graefï als Gouverneur- Generaal bleek meermalen uit dieus daden en uitingen een hoogst bedenkelijk bestuurs beleid. Intusschen, het leverde uitsluitend stof tot critiek in de bladen en gaf soms een enkele maal reden tot onrust bij het publiek zelf, o.a. by de slappe houding van den G. G. tegenover de communistische onruststokers. Maar in den regel bleef het bij deze critiek, hoopte men althans roman van REINHOLD ORTMAN. o 9) Hij bad zich aan onregelmatigheden in zyn administratie schuldig gemaakt en hij zag, toen ontdekking dreigde, geen anderen uitweg dan een vrijwilligen dood. Hoewel zyn handelwijze stellig den naam van mis daad verdiende, heeft hy in zijn laatste levensuren daar zwaar genoeg voor moeteu boeten. Het was een verschrikkelijke dag voor jou, mijn arme Edith I Ik herinner het my nog, alsof het pas gisteren ge beurd was. Jy had hem dood in zijn werk kamer gevonden en je liep in je doodsangst het eerst naar mij met den brief, dien bij op zijn schrijftafel had achtergelaten met dien brief vol zwaren bewijslast, die de volledige bekentenis zijner dwaling be vatte. Destijds heb ik toch, naar ik meen, bewezen, dat ik den naam van een oprecht vriend verdiende.* «Heb ik je niet honderden malen uit het diepst van myn hart gedankt voor alles, wat je in die moeilyke tijden gedaan hebt vroeg zy wanhopig. Waarom moest je echter juist nu weer die afschuwelijke ge beurtenis in herinnering brengen juist nu «Het schoot mij toevallig te binnen, toen ik je hoorde zeggen, dat je mij den ge- vraagden dienst nooit zou bewyzen want zoo zeide je tochnooitAls ik zelf welgesteld was geweest dan had ik het ontstane tekort ter wille van jou zonder aarzelen uit mijn eigen middelen aange zuiverd maar ik was arm en je zoudt me er stellig geen verwijt van hebben kunnen maken, wanneer ik er mee volstaan had, jou myn innigste deelneming te betuigen. Doch ik volstond daar niet mee, maar ik ging naar den rijken oom van je vadsr, die al lang niets met jelui te maken wilde hebben en toen hij my kortaf wilde afwijzen heb ik my bijna op de knieëo voor hem ge worpen en hem gebid en gesmeekt zyo hulp te verleeDen. Het is waar, toen hy eindelijk bezweek voor mijn herhaalden aandrang en de gevraagde hulp verleeende, was het eigen lijk je oom, die je goeden naam redde, en niet ik !c «Je bent onrechtvaardig Siegmund I Nooit heb ik getracht te ontkenneo, dat wy red deloos aan schande en verachting prijsge geven zouden zyn zonder jou lEufia, ten slotte is dat thans immers toch niet meer van belang. Genoeg, dat niemand behalve wy vieren den waren gang van zaken te weten kwam Voor het oog van de wereld was de raadsheer van Manstein door een hartverlamming midden uit zyn eervolle ambtenaarsloopbaan weggerukt en hoewel hij geen gelegenheid bad gehad voor op betere inzichten by den G. G. inzake het ie volgen regeerbeleid. De berichten, welke ons ïd de laatste weken uit Indië bereiken, wijzen evenwel op een verergering van den toestand. En het is zeker niet te veel gezegd, dat er in onze Regeerings- en parlementaire krin gen een schok ging, toen Aneta in een telegram mededeelde, dat een dertigtal leidende figuren uit de Indische zaken wereld, onder leiding van den President van de Javasche Bank, een adres aan den Volksraad heeft gezonden, waarin ernstige bezorgdheid wordt uitgesproken over het bestuursbeleid en aan dit college met name verzocht wordt, er bij de Regeering met klem op aan te dringen, de voorgestelde wijziging van de Staatsregeling terug te nemen, althans wat de nieuwe samenstelling van den Volksraad betreft (opheffing van de Nederlandsche meerderheid) Adressanten meenen, dat de nieuwe Regeering niet onmiddelyk stelling moet nemen tegen wat kort geleden door den Nederlandschen wet gever, wèl overwogen en op principieele gronden, besloten is. Het adres constateert de huidige sfeer van onrust en waarschuwt, dat zoowel de verwerping als de aanneming van het ont werp, de verhoudingen zal verscherpen en beroeringen zal wekken. Het is een ongehoord feit, niet alleen dat de leiders van handel en industrie in Indië den ernst van den toestand zoodanig achten, dat zy meenen, het initiatief te moeten nemen tot een dergelijke adres beweging, maar vooral ook dat de President van de Javasche Bank zich aan het hoofd daarvan stelt. Men stelle zich eens voor, dat bij ons de President van de Neder landsche Bank, met bekende figuren uit de zakenwereld, onze Regeering openlyk een dergelijk afkeurend oordeel over haar regeerbeleid voor de voeten wierp I Het is voor het eerst, dat de President van de Javasche Bank aldus in het openbaar op treedt. Dat een zoo bezadigd man als de heer Trip, dien wij hier te lande nog zoo goed kennen van het Ministerie van Finan ciën, zich aan het hoofd van deze adres beweging heeft gesteld, wijst wel op den ernst van den toestand. Het zeldzame, ongehoorde feit van deze adresbeweging zal iu Nederland de geesten ook by het publiek wakker maken. Het is reeds bekend, dat de heer Colijn binnen kort naar Indié zal vertrekken om in eigen persoon zich van den toestand op de hoogte te stellen. Thans wordt vernomen, dat Mr. Kooien, de oud-Voorzitter dar Tweede Kamer, lid van den Raad van State, zich zoo spoedig mogelijk naar Indië zal begeven, naar men zegt in opdracht der Regeering om den G. G. tot andere inzichten ta brengen. En men mag aannemen, dat ook in de Tweede Kamer weldra een niet on duidelijk geluid over het huidige Indische bestuursbeleid zal worden vernomen 1 WAARSCHUWING! De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Werkendam verzoekt ons, ter voorkoming van boeten, onze lezers die het betreft er aan te herinneren dat 1 NOVEMBER A.S. WEDER VELE PACHTEN EN VERGOE DINGEN VOOR UITWEGEN ENZ. VER VALLEN. Men betale tijdig 1 Postrekening 4624. Nader onderzoek verlofgangers. L'chtingen 1915 en 1918. Het nader onderzoek van de verlofgangers der lichtingen 1915 en 1918 zal voor de gemeenten DeWerken c.a., Werkendam, Almkerk en Rijswijk worden gehouden op 3 N<w. a.s. des v.m, 10.45 uur te Wou drichem in het gymnastieklokaal der Ie openbare school. Finland kregen 2 arbeiders met elkaar ruzie. In plaats van op den schyf te schieten schoot de een den ander dood. GRUWELIJKE VONDST. Te Glasgow is een opschudding veroor zaakt, meldt de »N. R Cc.«, door het vinden van de deelen van een vrouwenlyk op den oever van de Clyde, samengepakt in een beddelaken, aan de zijkanten toege- naaid. De romp, de rechterarm en de rechterdij ontbraken en van de linkerhand miste de ringvinget. De vrouw had grijzend baar en werd op ongeveer 56 jaar geschat. Er was een diepe wonde in het hoofd en slagen over neus, mond en kaken. Het haar was gedeeltelyk verbrand en er zyn aanwyzingen, dat de moordenaar getracht heeft het lijk te verbranden. De oever, waar het lyk gevonden werd, had de laatste dagen onder water gestaan, doch de rivier daalde en toen is het pak zichtbaar geworden. Het kan twee dagen geleden in de rivier zyn geworpen. De identiteit van het slacht offer is nog niet vastgesteld. o VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. Vyf dooden. Naar uit San Aotonio (Texas) wordt ge meld, is daar door onbekende oorzaak op het vliegveld een eendekker omlaag gestort. De 5 inzittenden werden gedood. Uitspraken, Politierechter. A. Z., Werkendam, mishandeling, t 20 subs 14 dagen hechtenis H. D. K. Genderen, art. 266 S., geschorst tot 24 Oct.; L. C. v. E, Vlijmen, art. 350285 S., vrijspraak J. J. M., SpraMg-Capelle, art. 300 S 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. EEN VLIEGONGELUK. Drie dooden. Drie Braziliaansche vliegers zijn op slag gedood bij een demonstratie ter eere van de aankomst van Costes en Le Brix te Rio de Janeiro. Zij vlogen over het vlieg veld Campo dos Alfonsos ter hoogte van 100 M., toen hun toestel neerstortte en in brand vloog. o SCHUTTERS ONMIN. BRAND IN HET KASTEEL AFFING. Het kasteel Affing by Augsburg is ge teisterd door een brand, waarby vier men- echen zijn omgekomen en verscheidene ge wond. De stoffelijke schade wordt op ruim een millioen geschat. O REDDING VAN EEN VLIEGTUIG OP ZEE. De motorboot Ramses van de Hamburg- Amei ikalijn heeft in de Middellandsche Zee een Fransch viiegtuig met drie passagiers opgepikt, dat in nood verkeerde en op de golven was neergestreken. De inzittenden van het vliegtuig zijn goed en wel te Na pels aan land gezet. o DE BURGEROORLOG IN MEXICO. Gomez gedood Een officieel Mexicaansch communiqué meldt, dat in een gevecht bij Takualzum generaal Gomez, de leider der opstande lingen en 30 van zijn aanhangers door de regeeringstroepen zijn gedood. o MOORD IN EEN RIJDENDEN AUTO. De politie te Chicago beeft een vreemde zaak aan de hand. Maandagmorgen werden twee jonge meisjes doodgeschoten en uit een rijdenden auto gegooid, die doorreed en vervolgens tegen den trottoirband tot stilstand kwam. Toen men een onderzoek instelde, vond men den bestuurder over het stuur in el kaar gezakt zitten, met een kogel door het hart. Er werden revolvers gevonden op den vloer van den auto en by den voet van den bestuurder. De politie heeft niet kunnen uitmaken of hy de meisjes heeft doodge schoten en toen zelfmoord gepleegd, dan wel, dat alle drie zijn vermoord door een vierde, die ontsnapt is. vrouw en kind aardscbe schatten te ver zamelen, zoo had hij hun toch het beste nagelaten, dat men in het leven kan be zitten een onbevlekten, smetleloozen naam. Tnans bestaat er niets anders, dat tegen hem zou kunnen getuigen, dan die bewuste achtergelaten brief met zijn schuldbekentenis. En deze brief bevindt zich sedert zes jaar in mijn handen, zonder dat ik ooit een menscbeljjk oog in de gelegenheid heb gesteld, hem te lezen.* Edith vloog op en richtte haar vlammende oogen strak op zijn bleek gelaat. «Je hebt dus gelogen, toen je mij zeide, dat die brief vernietigd was, dat je hem met eigen hand tot asch verbrand had «Ik was vast van plan het te doen maar de brief was zoo goed opgeborgen, dat ik er jarenlang niet meer aan gedacht heb. En toen hij mij onlangs toevallig in handen kwam wel, toen vond ik het toch maar beter hem niet 'e verbranden. Wy kunnen immers nooit met zekerheid vooruit zeggen, welke beteeken is zelfs een nietig voorwerp onder bepaalde omstandigheden voor de vor ming van ons bestaan kan krygen.* Dat wil zeggen deze brief moet mij in jouw macht brengen niet waar Het geheim, dat jij in je bezit hebt, moet mij tot je slavin maken Doctor Artois trok zyn schouders op en glimlachte. «Je hebt vandaag een byzon- dere voorliefde voor sterke uitdrukkingen, beste Editb Aangenomen zelfs, dat ik werkelijk de bedoeling had het een of ander gebruik van den brief te maken wat zou het je tenslotte voor schade kunnen berokkenen! Is de liefde van je professor van zulk een oppervlakkigen aard, dat zij deze proef niet zou kunnen doorstaan «Hy mag daarvan nooit iets te weten komen nooitEn jij moet mij dien brief teruggeven, Siegmund vandaag nog moet je het doen Eisch daarvoor als prys vaa my wat je wil maar zeg niet neen «Het spyt my zeer dat ik je dezen kleinen dienst niet kan bewijzen. Maar wanneer wij nu voor altijd afscheid van elkander moeten nemen, zou ik toch gaarne eenige kleine souvenirs willen bewaren aan den gelukkigen tijd, gedurende welken ik dacht dat ik door jou bemind werd, En juist het kostbaarste van al myn reliquien zou onder geen enkele voorwaarde te koop zijn.* Buiten klonk de bel en Ediih sprong hevig verschrikt op. «De professor Hij wilde om dezen tyd komen. En ons buis heeft maar een enkelen uitgang. Wat moet ik hem zeggen als bij jou hier aantreft?* «Hoe zou ik je op dit punt iets kunnen voorschrijven, beste Edith Ik zou misschien voorstellen mij voor een dameskleermaker of een schoenmaker te laten doorgaan, als ik niet vreesde, dat professor Wallroth zijn voormaligen leerling in mij zou terugkennen. Maar misschien kun je me in de keuken verbergen of in de slaapkamer. Dat zou onder bepaalde omstandigheden een interes sant kluchtspel kunnen worden.* Zij bad klaarblijkelijk een zwaren inwen- digen strijd gevoerd maar die was reeds ten einde, nog vóór Artois zyn spottende woorden had uitgesproken. «Blijf 1* beval zij kortaf( terwijl zij haar hoofd ophield en zich trotsch oprichtte. «Ik zal trachten te doen, wat jij van mij verlangt*. En het volgende oogenblik maakte zij zelf de deur open om haar verloofde reeds op den drempel te be groeten. HOOFDSTUK III. Een kleine wolk van onaangename ver rassing vertoonde zich op professor Wall- roths gelaat, toen hij den vreemden jongen man in de salon van mevrouw van Manstein in het oog kreeg. Maar hij bezat als man van de wereld te goede manieren, om zijn bevreemding door woord of gebaar te laten biijken. Hij kuste ridderlijk de band van zijn verloofde en wierp haar een vragenden blik toe, nadat hy de eerbiedige buiging van den doctor met een vriendelijken hoofd knik had beantwoord. Met een ongedwongen glimlach, die na de opwinding van het laatste kwartier van een bewonderenswaardige zelfbeheersching getuigde, zeide Edith «Moet ik de heeren eerst aan elkander voorstellen Zou de meester zich zyn leerling niet meer weten te herinneren Professor Wallroth trachtte zijn verlegen heid achter een zeer beleefde gelaatsuit drukking te verbergen. I Laat bet nooit zoover komen, dat Gij aan Uw hoest went en Uw vrienden U er reeds op een afstand aan her kennen. Evenmin moet Ge een hardnek- kigen hoest trachten te ontgaan dooi minder diep adem te halen. Dit kan voor de ge ondheid van Uw adem halingsorgaan noodlottig worden. Verzorg iederen hoest, hoe schijnbaar onbeteekenend ook, onmiddellijk met de verzachtende en versterkende Akker's Abdijsiroop. Of zoo Ge tot dusverre vergeefs getracht hebt met andere middelen van een verwaarloosden, hardnekkigen en benauwden hoest af te komen, begin dan vandaag nog de oorzaak van den hoestprikkel - vastzittend slijm - te verdrijven met Per koker: f 1.50, f2.75, f4.50 Bij het schijfschieten in Lulea, in Noord- (Wfirdt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6