Derde Blad NO 4753 voor het Land /an Heusden en Altena de Langstraat sn de Bommelerwaard Parijsche Modeforieven Ruiterlijke Stuud. llijnhardt's ZeimwtableUen. Overwerkte Zenuwen BEHOORENDE BU HET Vergadering van den Raad der gemeente SPRANG-CAPELLE, op Woensdag 19 October, des n m. 3 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer Meijers. Secretaris WelEd. Heer v. d. Berg. Aanwezig de heeren Middelkoop, v. d. Hoeven, Michaël, Sneep, Verheijden, Vos, Rijken en v. Willigenburg. Afwezig de heer Kerst. Twee vacaturen wegens het overlijden van den heer Oerlemans en het vertrek van Van der Zwart. De Voorzitter opent de vergadering en zegtIk open deze vergadering en moge U verzoeken van uwe zetels op te staan, om alvorens de werkzaamheden weder te beginnen, een enkel oogenblik te weiden aan de nagedachtenis van wijlen den heeT Oerlemans, die zoo plotseling en onverwacht door den dood uit ons midden is weggerukt. Zwaar, heel zwaar is het verlies aan het ver scheiden verbonden. Zwaar, allereerst voor zijn verwanten en in het bijzonder voor zijn gezin. Gevoelens van hartelijke deelneming vervullen ons, wanneer we gedenken de betrekkingen door hem nagelaten. Hooger macht moge troost geven in deze zoo diepgaande smart. Zwaar ook is het verlies voor de ge meenschap, die in velerlei opzicht en op velerlei gebied een zoo grooten steun aan hem had. Maar zwaar in het bij zonder ook voor onze gemeente, die in hem moest verliezen een bestuurder, wiens bekwaamheden allerwege werden geroemd en wiens onpartijdigheid aller wege werd erkend. Na vele jaren zijn leeftijd in aan merking genomen lid van den ge meenteraad te zijn geweest, eerst in voor malige Vrij hoe ve-Capelle en sedert de opheffiing dier gemeente in Sprang- C'apelle, onze gemeente, werd de heer Oerlemans in Uwe vorige vergadering tot Wethouder gekozen. V ol verwachting gegronde verwachting traden we hem als Wethouder tegemoet. En enkele dagen later, plotseling en onverwachts werd hij van ons weggenomen en moesten we verliezen een man die nog zoo veel, zoo heel veel voor onze gemeente had kunnen doen. Diep betreuren we het verlies dat ons trof en met weemoed in het hart gedenken we hem, in wat hij voor deze gemeente reeds is geweest. In wat' hij is geweest in zijn degelijk en zaakkundig advies. In zijn helder betoog en in zijn hoogstaande politiek, die gevolg was van zijn eerlijk en hoog staand karakter. En we zeggen hem dank voor dat alles. Dank ook voor de trouwe vriendschap van hem ontvangen. Mijne heeren I De heer Oerlemans is van ons gegaan, zijn stem zal in onze vergadering niet meer worden gehoord. Vergeten evenwel zullen we hem niet. Hij zal voortleven in onze herinnering en we zullen hem in wat hij was ten voorbeeld stellen aan ons zelf en aan allen die worden geroepen op een plaats als die hij moest verlaten! Zijn leven was werken. Vrede zij zijne rust 1 De heeren nemen na deze rede hunne zetels in, waarop de notulen der vergaderingen van 18 Augustus en 6 Sept. onveranderd worden vastgesteld. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden J. Kraak (vacature Oer lemans) en C. B. Timmermans (vacature Zwart.) De Voorzitter wijst als commissie van onderzoek aan de heeren Verheijden, Sneep en Michaël en schorst voor dit onderzoek de vergadering. Na herbpening zegt de heer Verheijden dat decommis sie alles in behoorlijke orde heeft be vonden, zoodat tot toelating wordt ge adviseerd. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig dit advies besloten. De heeren Kraak en Timmermans wor den door den Secretaris binnengeleid, waarop zij in handen van-den Voorzitter de vereischte eeden afleggen. De Voorzitter wenscht de heeren Kraak en Timmermans geluk met hun raads lidmaatschap en spreekt den wensch uit dat zij de belangen der gemeente steeds naar hun vermogen en hun beste weten zullen dienen en waardige opvolgers zul len blijken te zijn van hen, wier plaat sen zij innemen. Beide heeren danken den Voorzitter voor zijne woorden, de heer Kraak voegt daaraan toe, dat hij meent te kunnen zeggen, dat hij zijn voorganger niet zal kunnen evenaren, doch spr. hoopt zijn best te doen om hem zooveel mogelijk nabij te komen. Ingekomen stukken Goedkeuring Ged. Staten wijzigingen begrooting idem der keuringsverordening. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger waarbij alles in behoorlijke orde is bevonden. Schrijven van den heer Zwart, waarin deze afscheid neemt van den raad, we gens vertrek uit de gemeente. Ontslagaanvrage van de heeren A. v. d. Hoeven en A. B. Holst als leden der commissie tot wering van schoolverzuim, de een wegens vertrek uit de gemeente, de ander omdat hij geen schoolgaande kinderen meer heeft. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag te verleenen, waarop zij dan in de eerstvolgende vergadering den raad twee dubbeltallen zullen aanbieden voor de vervulling der ontstane vacature's. Bericht van Ged. Staten dat de raad gelegenheid wordt geboden zijn stand punt in zake het niet toestaan der be- noodigde geiden voor schoolmeubelen aan bet schoolbestuur. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Hetzelfde geschiedt met het verzoek van de afdeeling Noordbrabant van de vereeniging van Nederl. gemeenten om als lid tot deze afdeeling toe te treden. Van de gezondheidscommissie te Waal wijk is ingekomen de rekening 1926. Idem begrooting 1928 waarop als bijdrage voor de gemeente Sprang-Capelle van f 147.90 is uitgetrokken. Deze stukken worden door den raad goedgekeurd. Ged. Staten verzoeken het reglement op het Burgerl. Armbestuur te wijzigen omdat de Minister aandringt dat in de bedoelde reglementen een bepaling wordt opgenomen, waarin voorkomt dat bij uit besteding van een persoon, alle leden van het gezin, waarin de bestedeling wordt opgenomen, aan een geneeskundig onderzoek moeten worden onderworpen, waaruit moet blijken dat geen der ge zinsleden lijdende is aan de een of andere ziekte, die nadeelige gevolgen kan heb ben voor den bestedeling. B. en W. stellen voor het bestaande reglement aan te vullen met de bepaling, dat uit betrouwbare inlichtingen moet blijken, dat de verpleegde een goede verpleging zal genieten en dat tevens een geneeskundige verklaring moet wor den overgelegd betreffende de leden van het gezin. De heer Verheijden voelt er niet veel voor aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen, het is hier weer een sociale maatregel, waarvan de dokters het meest zullen profiteeren. De heer v. Willigenburg voelt ook niet veel voor een bepaling, zooals die door B. en W. wordt voorgesteld. Op wiens kosten zal het onderzoek moeten plaats hebben? De Voorzitter meent, dat het genees kundig onderzoek voor rekening van de gemeente zal komen. De heer v. Willigenburg vindt het heel goed, dat B. en W. trachten, de bezwarende bepaling te omzeilen, doch vreest, dat er uit de voorgestelde redactie meerdere bepalingen zullen voort vloeien, daarom zag spr. liever een betere waardoor men groote kosten nog meer zal omzeilen. De heer Verheijden zou het schrijven van Ged. Staten maar voor kennisgeving aannemen. De Minister schrijft immers slechts, dat het hem gewenscht voor komt een dergelijke bepaling op te ne men, zonder daarbij de verplichting op te leggen. De heer v. Willigenburg merkt op, dat hier geen instellingen van weldadig heid zijn, alleen twee Burgerl. Arm besturen, die ieder een overeenkomst met den dokter hebben. Laat men het onderzoek aan deze armbesturen over, dan zal het niet zooveel kosten. De dokter krijgt jaarlijks een bedrag voor de inwoners die bedeeld worden. Naar spr. meening, vallen ook deze kosten daar onder. De heer Middelkoop betwijfelt het, of de dokter het daarmede eens zal zijn. De kwestie wordt hierop aangehouden, om zoo mogelijk een betere redactie te vinden. Van Ged. Staten is nog ingekomen een ontwerp-regeling voor de salarissen van Burgemeesters en Secretarissen. B. en W. stellen voor, dit ontwerp voor kennisgeving aan te nemen, wijl het voor de gemeente SprangCapelle van geen belang is. B. en W. zijn van meening, dat de bedoelde salarissen vol doende zijn en er geen wijziging in be hoeft te worden gebracht. Verheijden. Ik wensch mijn stand punt in te blijven nemen, wat ik reeds meer dan 20 jaar als raadslid voorstond. Met de jaarwedde van de Secretarissen kan ik mij vereenigen, evenwel niet met die der Burgemeesters. Bij mij is en blijft het Burgemeestersambt een eere ambt, en zoude hieraan een salarisrege ling verbonden willen zien als vóór den oorlog. Onbegrijpelijk komt mij in deze de houding voor van Ged. Staten in geheel Nederland. Waar vindt men toch in Europa de drukkendste belastingen Zeer zeker in ons land, dat nog wel buiten den oorlog bleef. Men spreekt van belastingverlaging, doch het ware beter van belastingverschuiving te spre ken. Nederland salarieert de Burgemeesters in de West Europeesche Staten het aller hoogst. Het ware vrij wat beter geweest, als men zich gehouden had aan eene regeling als in Frankrijk en België. Men ziet toch in deze twee landen, die ont zettend door den oorlog geleden hebben, geen enkele plaats „Burgemeesterloos", terwijl daar op kleine plaatsen geen of een zeer klein salaris wordt gegeven. Steeds zijn voor dit ambt candidaten genoeg te vinden ten plattelande die over voldoende inkomsten uit eigen ver mogen beschikken. Wat de groote plaat sen betreft, waar groothandel of industrie domineert en de geheele persoon een vol jaar geëischt wordt, d&ir neem ik even wel een geheel ander standpunt in en ben ik dan voorstander om eerste krach ten goed te salariëeren. Ik kan me met het voorstel van H.H. Ged. Staten evenmin als met dat van B. en W. niet vereenigen en zal dus tegenstemmen. Het voorstel van B. en W., om het schrijven voor kennisgeving aan te ne men, wordt hierop ia stemming gebracht. Aangenomen met één stem tegen, die van den heer Verheijden. Benoeming lantaarnopsteker», Wegens vertrek van den tegen woor- digen lantaarnopsteker Rogers, moet een ander worden benoemd Gesolliciteerd naar de betrekking hebben: W.VosJz, Braspenning en Van Beek, waarvan Braspenning zich heeft teruggetrokken. Door B. en W, is met de tijdelijke waar neming belast W. Vos Jz. De heer Vos wordt hierop door den raad benoemd. Voorstel tot goedkeuring der rekening van het Burgerlijk Armbestuur te Sprang over 1926. Deze rekening wordt met algemeene stemmen vastgesteld in ont vangst op f5966.736, 'uitgaaf f3151.79, alzoo met een batig saldo van f 2814.94h De heer v. Willigenburg onthield zich als lid van het armbestuur van stemming. Aanbieding van de rekening van ont vangsten en uitgaven der gemeente over 1926. Deze rekening wijst aan gewonen dienstontvangsten f 149.560 995, uit gaven f 144 409.92, alzoo een batig slot van f 5151.075kapitaal dienstontvangst f67698.87, uitgaaf f59641.66, batig slot f8057.21. Als commissieleden voor het onder zoek werden aangewezen de heeren Verheijden, Timmermans en Vos. Aanbieding begrooting der gemeente voor 1928. Hiervoor werden de heeren v. Willi genburg, Sneep en Kraak aangewezen voor onderzoek. De Voorzitter deelt nog mede, dat Wethouder Middelkoop is aangewezen om den Burgemeester bij ontstentenis te vervangen. Verder vragen B. en W. machtiging, om een arrestantenlokaal te doen bouwen, dat voldoet aan de eischen der wet. De lokalen te Sprang en te Capelle voldoen niet aan deze eischen en het lokaal hier is veranderd in een schuurtje voor den gemeentèbode. Nu is het de bedoeling van B. en W., om achter het oüde raad huis v een arrestantenlokaal te bouwen, terwijl het lokaal te Sprang in orde zal worden gebracht. In Capelle kan met de eigenaars van het voormalig gemeentehuis worden over legd of het lokaal ook daar in orde te brengen is, voor iemand die er een tijdje moet worden ondergebracht Voor arres tanten die een of twee nachten moeten worden geborgen, zal dan hier een ge bouwtje worden gezet van beton ter grootte van 3 bij 2 M. dat behoorlijk verwarmd kan worden. B. en W. schat ten de kosten op f300. De heer Verheijden meent dat het veel eenvoudiger is de arrestanten iets verder te brengen nl. bij de marechaussee te Kaatsheuvel. Spr. zou niet tot het bouwen van een arrestantenlokaal over gaan, het is de gemeente slechts op kosten jagen en dan al die overbodige luxe, het verwondert ''p r. dat de Minister nog niet een radiotoest el voor de arrestanten voor schrijft. Spr. zou het schrijven maar op de lange baun schuiven, evenals men in Hummelo -en Laagkeppel heeft gedaan Dat een lo kaal als voorgeschreven, gezet zou kunnrjn worden voor f300.meent spr. ook te mogen betwijfelen. De hoer Sneep acht den bouw even eens overbodig, men heeft te Capelle en te Sprang een lokaal beschikbaar, als men deze in orde brengt, is men met veel minder koste n klaar. Meerdere hee ren zijn van dat gevoelen. Besloten wordt dat eerst een nader onderzoek zal wor den ingesteld, zoowel naar de kosten van een nieuw te bou wen gebouwtje, als naar die voor de herstelling van de bestaande iocaliteiten te Sprang en te Capelle. Bij de rondvraag zegt de heer Michaël dat indertijd bij den raad in behande ling ie geweest een adres der slagers om het zg. uitpoD den te verbieden. Toen is besloten dat B. en W. in een der vol gende vergad€>ringen met voorstellen zou den komen voor het in het leven roepen van een bet reilende verordening. Tot heden heeft men van zoo iets echter nog niets gehoord of gezien. Spr. wil daarom deze kwestie nog eens onder de aandacht brengen. De Voorzitter meent dat toen besloten is, dat niet meer dan voor 2 huieslach tingen per jaar van een veestapel ver gunning zou worden verleend en daaraan hebben B. en W. zich gehouden. De heer Michael acht het noodig, dat het uitponden beteugeld wordt, de sla gers hebben groote kosten moeten ma ken, terwijl hun van andere zijde oneer lijke concurrentie wordt aangedaan. De heer Kraak verklaart er voor te zijn, het uitponden geheel te verbieden. De heer Verheijden is daar tegen, want dan krijgen de slagers het monopolie, daarmede mag wel 'terdege rekening worden gehouden met het oog op den werkman. De heer Rijken vraagt dat als iemand vergunning voor het slachten van twee stuks heeft gehad en er doet zich in zijn veestapel een geval van noodslach- ting vóór, wat gebeurt er dan, De Voorzitter zegt dat dan vergunning wordt verleend tot slachten. De heer Michael dringt er op aan, dat deze kwestie nogmaals in een openbare vergadering wordt behandeld. De Voorzitter belooft dat in de eerst volgende vergadering te zullen doen. De heer Kraak vraagt of er indertijd van de groentenventers niet een adres is ingekomen. Deze venters moeten een ventvergunning hebben, terwijl personen van buiten de gemeente die niet behoe ven. De Voorzitter antwoordt, dat een adres nooit is ingekomen, daarbij, venten is in de gemeente verboden, van welk ver bod B. en W. ontheffing kunnen ver leenen, vent men dus zonder vergunning dan pleegt men een strafbare daad. Daar niemand verder het woord ver langt sluit de Voorzitter de vergadering. De kleur grys zal in de eerstvolgende herfst- en wintermaanden veel gedragen worden. Dat wisten we eigenlijk reeds in 't begin van den zomer toen deze mooie en gedistingeerde kleur zich reeds hoe lan ger hoe meer in de dameskleeding een plaatsje wist te verwerven. Vele dames hebben dan ook al in het afgeloopen sei zoen haar voorkeur aan grijp geschonken en verscheidene mooie zomerjtponnen, zoo wel wandel- als gelegenheidstoiletten, wa ren in een zachte lichtgrijze tint crêpe de chine of crêpe georgette uitgevoerd. Soms bestond een japon uit 'n nauw, recht on derkleed van crêpe de chine en een tu niekje van crêpe georgette, beide in een fijne tint grijs, 't Stond werkelijk heel mooi en geheel niet saai vooral wanneer de japon bovendien met. violetkleurig flu weel was opgemaakt en de ceintuur met een mooie amethist speld gegarneerd. Op de herfst-japonnetjes zullen we trou wens heel veel gespen en kleurig steenen zien dragen. Maar de meest sprekende garneering zal de ceintnur zijn. Een heel eenvoudig toileije wordt b.v, van een bij zonder mooie breede ceintuur voorzien waardoor 't het cachet krijgt van een ge legenheidsjaponnetje. Vele japonnen zou den er dan ook zonder de mooie, dikwijls zeer elegant geknoopte ceintuur, maar heel gewoontjes uitzien, bovendien geef de cein tuur gelegenheid tol het aanbrengen van een bloem, een juweelen gesp of fonkelende speld. De zomer is nu voorgoed voorby. Ze heeft on3 zeer in onze verwachtingen te leurgesteld en niet veel anders gebracht dan leelyk weer en regen. Toch is 't zooals ik reeds een vorig keer vertelde, in [vele buitenlandsche zomerblijven Dog tamelijk druk en ziet men er dikwijls nog de mooiste toiletje3 dragen. Heel veel wit en zwart wordt er op 't oogenblik gedra gen. En zoo fijn an kunstig worden deze twee kleuren gecombineerd, dat er wer- kelyk iets heel bijzonders ontstaat. We zagen o a. witte japonnen, welke geheel roet zwaret patroontjes waren bedrokt en met zwarte zijde gegarneerd. Soms be hoorde er een coquet zwart zijden mantel tje of cape bij, met wit gegarneerd. Een ander maal is een wit zijden toiletje langs, rok, mouwen en hals met zwart fluweelen banden gegarneerd, een breede zwart flu* weelen ceintuur is om 't middel gestrikt. Op een onder japonnetje van zwarte zijde zagen we een fijn wit tuniekje dragen, op een onderjurk van witte zyde en een tu niek van mooie, zwarte kant, enz. Een dezer aardige fantasie toiletjes in wit en zwart hebben we hier voor u afge beeld. 't ls samengesteld uit witte zijde, met een klein zwart patroontje gedrukt, en efïen zwarte zijde. Een echt origineel japonnetje zooals ge ziet, en het pittige hoedje, met lange, zwart fluweelen banden onder den kin vastgestnk, doet er uitste kend by. 't Was dezen zomer duideljjk te be merken dat vele dames heel graag blootst hoofds uit wandelen gingen, maar dat. ze er niet van overtuigd waren dat haa keurige »shingle« tegen zoo'n daad van overmoed bestand was. En daarom wer den er allerlei leuke hoofdtooiseltjes ge dragen, die ten doel hadden het hoofd zoo veel mogelijk onbedekt te laten en toch de haren een weinig tegen weer en wind te be schermen. Ze waren dikwijls met zoo veel vrijheid en fantasie gemaakt, alsof ze voor een gecostumeerd bal bestemd waren en niet voor een gewone wandeling in de openlucht. Een der aardigste haarbanden 'indt ge hier weergegeven. Hij bestaat uit 'ri breeden geborduurden band en vier smallere zijbanden, afgewet kt met een groote zijden pompon. HEUSDEN. Geboren: Bemardina Alida Maria d. v. B. M. Mulder en J. A^ van Galen. Ondertrouwd: Adr. A. Bergmans 26 j. en L. M. Smits 22 j. WOUDRICHEM. Ondertrouwd: J. M. v. d. Brug gen 28 j. niet S. de Leng, 26 j. G. J. van Vugt 18 j. osei M. A. den Tek l7j, 's GRAVENMOER over de maand Sept. Geboren: Gerrit Dirk z. v. H. de Bie en M. H. Prins Karei v. J. Melsen en A. J Borstlap; Pieternella Hendrika d. v. P. Faio en H. E. Timmermans Antonia d. v. Th. Blok en J. van Tilborgh Johannes Adrianus z. v. W. Rutter en L. A. van Dalen. Getrouwd; W. van Dongen 32 j. met C. Timmermans 29 j.J. Mouthaau 22 j. met M, H. Verdum 20 j. Overleden: A. A. Mouthaan 62 j. echtg. van W. E. Timmermans E. M. de Wijs 22 j. echtg. van A. Rosenbrand A. W. Prais 62 j. echtg, van D. Rijken. DE WERKEN EN SLEEUWDK. Geboren: Hendrik z. v. H. van der Stelt en B. van r^oorloos. Ondertrouwd: P. van Drunen 28 j. met A. F. Duiser 22 j. Getrouwd: Chr. Biesheuvel 24 j met G. Verschoor 22 j. katmeeren en worden gesterkt door deZenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. eu Drogisten. Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9