Eerste Blad Geen Geweten. Provinciaal wegenplan van Noordbrabant. ifdpijn, Kiespijn land van altera Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4754. Woensdag 26 October 1927. FEUlLLEfiHk^ Binnenland Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag i uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Wanneer we het prae*advies van Ge deputeerde Staten van Noordbiabant, aan de Staten van dat Gewest uitge bracht inzake het wegenplan, doorlezen dan zien we daarin o m. het volgende „Bevat het rijkswegenplan, vastgesleld bij Koninklijk Besluit van 4 Juni 1927 (Stbl. no. 169), de hoofdverbindingen, de primaire wegen, voor opneming in het provinciaal wegenplan komen in aanmerking de bestaande en aan te leggen wegen, welke naast de wegen voorkomen de op het rijkswegenplan, in de provincië noodig zijn voor het doorgaand verkeer met motorrijtuigen, hoofdzakelijk, zooals in de memorie van toelichting op het ontwerp der aangehaalde wet wordt op gemerkt, tu8schen de grootere gemeenten maar ook öf tevens tusschen twee aan grenzende provinciën öf tusschen een der grootste of der grootere gemeenten en een kleinere gemeente (het secemdaire net), verder nog wegen, welke op het oogenblik van de vaststelling van het provinciaal wegenplan nog niet van zeer veel beteekenis voor het algemeen ver keer zijn, doch die zoodanige beteekenis voor het verkeer eerlang zullen krijgen." Na lezing van het vorenstaande waren wij er niet weinig over verwonderd dat op het door Gedeputeerde Staten aan de Staten aangeboden ontwerp niet voor komt de weg Sleeuwijk—Woudrichem Wijk Heusden HaarsteegVlijmen Deze weg toch is de groote en kortste ver bindingsweg van Gorinchem met 's Her togenbosch en het verkeer, dat er over wordt geleid, is stellig niet van geringe beteekenis. En dat dit zoo is, is wel gebleken uit eene in de gemeente Wijk gedurende 14 dagen gehouden telling, waarbij is geconstateerd dat per dag, bij daglicht, gemiddeld 160 auto's den Hoogen Maasdijk passeeren. Op bedoeld wegvak neemt het verkeer nog steeds toe en de omvang, dien het thans heeft aangenomen, kon niemand eenige jaren geleden voorzien. Een gevolg van het drukke verkeer is natuurlijk een zeer kostbaar wegonderhoud, waarvan in hoofdzaak de gemeenten Veen, Wijk c.a. en Hedikhuizen de dupe zijn. Immers hebben deze gemeenten respectievelijk ongeveer 3,6 en 5,5 K.M. van genoemden weg te onderhouden en gezien de slijtage aan het weg dek is dit waarlijk geew klei nigheid. Nu bevat het ontwerp wegen, die als verkeersweg veel minder belang rijk zijn dan de weg Sleeuwijk—Wijk 's Bosch. Als voor beelden daarvan Mijnhardt'sfre<jMpijntabletten, 60 en 30ct. Mijnhardt's Kies^t^abletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. ebsDrogisteo. REINHOLD ORTMAN. 10) De ander kwam hem te hulp. »Doctor Siegmund Artois !c zeide hij, wederom meteen diepe buiging. »ik had gedurende*eru reeks van jaren het buiten gewone voorWiv uw colleges te kunnen volgen, professor !t Met die innemende vriendelijkheid, die hem in gezelschap eigen was, reikte de professor hem de hand. >Ik herinner my u zeer goed, waarde doctor. En ik verheug mij, u weer eens te ontmoeten. Naar ik hoop bent u onze wetenschap trouw gebleven >Ja, professor 1 Maar ik zou er haast aan toe willen voegen helaas Want ik vrees, dat ik niet onder uw gelukkigste jongeren gerangschikt kan worden, jDoetor Artois is eeD speelkameraad uit ODze jeugd,c mengde Edith zich onbevangen in het gesprek. »Wy waren vele jaren lang buurkinderen en goede kameraden. Je bent hoop ik niet boos op mij, dat ik onze verloving voor hem niet geheim ge- kouden heb,* mogen we noemen de wegen Uden VechelSt. HubertHaps—Oefelt, Box meerSt. AntoniusGemert, Waspik Geertruidenberg en Genderen— Meeuwen Hank. Ieder, die laatstgenoemden weg kent, zal onmiddellijk moeten toegeven dat deze weg voor interlocaal verkeer van heel veel minder beteekenis is dan de weg over den Hoogen Maasdijk via Herpt en Haarsteeg naar 's Bosch. En nu is onze vraag waarom gene wel op het plan voorkomt en deze niet. 'tls ons niet recht duidelijk. Ook de weg OssHeesch komt op het plan-voor. Deze weg, die in onderhoud is bij de gemeente Oss en 3,3 K.M. lang is, is als verbindingsweg veel minder belangrijk dan de weg over den Hoogen Maasdijk enz. Immers heeft hij voor het grootste gedeelte slechts belang voor de gemeente Oss, daar in de nabijheid van Oss bezuiden de Maas slechts eenige kleine gemeenten liggen, die mede van den weg profiteeren. Zooals we reeds zeiden is de weg SleeuwijkWijk HeusdenHaarsteeg's Bosch als ver bindingsweg van zeer groote beteekenis en niemand had vroeger ooit kunnen denken dat over dien weg het verkeer nog eenmaal zoo druk zou worden als het thans is. En dat verkeer is nog steeds groeiende. Een gevolg van een en ander is een duur wegonderhoud, dat de financieele draagkracht der gemeenten Veen, Wijk c.a. en Hedikhuizen te boven gaat. Die gemeenten moeten dus ge holpen worden met steun uit het rijks wegenfonds en om dien te kunnen erlangen moet de weg op het provinciaal wegen plan voorkomen. Nu heeft het gemeente bestuur van Heusden het volgend adres aan de Staten gericht, hetwelk is ge steund door de besturen der gemeente Veen, Wijk c.a., Herpt en Hedikhuizen „Volgens het bepaalde in art. 34, le lid sub ader Wegen belastingwet behoort het Provinciaal Wegenplan o.a. te be vatten de bestaande wegen, welke naast de wegen, voorkomende op het rijks wegenplan, in de Provincie noodig zijn als verbindingen voor doorgaand verkeer met motorrijtuigen. Aan dien eisch voldoet naar onze be scheiden meening het aan Uwe Verga dering door Heeren Gedeputeerde Staten aangeboden ontwerp-provinciaal wegen plan niet. Het is wel niet voor tegenspraak vat baar, dat het provinciaal belang mee brengt, dat het Land van Heusden en Altena eene behoorlijke verbinding heeft voor het verkeer met motorrijtuigen met het Oosten der Provincie, in 't bijzonder met de hoofdplaats 's-Hertogenbosch. En nu richt zich dat verkeer van uit Heusden grootendeels niet over den provincialen weg in de richting Drunen NieuwkuikVlijmen maar over Herpt en Hedikhuizen, hetgeen met het oog op den korteren afstand alleszins ver klaarbaar is. De onderhoudskosten van dezen weg zijn evenwel de laatste jaren zoodanig gestegen, dat het aan de betrokken onder houdsplichtigen onmogelijk blijkt, daar voor de noodige gelden beschikbaar te »Nu ik dit heuglijke nieuws zoojuist bij monde van uw vei loofde vernomen heb, zult u my stellig toestaan, professor, u mijn oprechte gelukwenschen aan te bieden, a Wederom volgde een levendig handen- drukken en toen doctor Artois zich bescheiden wilde terugtrekken, kon de professor als beleefd man niet anders doen, dan hem nog voor eenige oogenblikken het genoegen van zijn gezelschap te verzoeken. Hij had waar schijnlijk verwacht, dat de jonge man de uitnoodiging zou beschouwen als een beleeld- heidsphrase, hetgeen ze ook in werkelijk heid was maar de doctor gaf zonder aarzelen gevolg aan de vriendelijke invitatie en hy gedroeg zich zoo onbevangen als iemand, die zich op oude vriendschapsrechten mag beroepen. Dat hij Edith vaker dan misschien strikt noodzakelijk was, met het vertrouwe lijke »je« aansprak, scheen de professor oogenschynlijk onaangenaam te stemmen, hoezeer hij zich ook moeite gaf zulks te verbergen. Edith wierp achter zyn rug dan ook heihaaldelijk smeekende blikken op Ar tois zonder dat deze de stomme bede in haar oogen scheen te willen begrijpen. Het gesprek kwam op den tegenwoordigen werkkring van den doctor en op zijn plannen voor de naaste toekomst. Duidelijker nog dan eerst vertoonde zich het kleine wolkje op het gelaat van den professor, toen hy vernam, dat de jeugdmakker van zyn ver loofde voor goed in de hoofdstad dacht te blijven en zijn gezicht verhelderde niet, toen Edith achter zyn stoel ging staan en met een ongewoon zachten klank in haar aan steken. Waar nu deze kostenvermeerdering uitsluitend is toe te echrijven aan het sterk toegenomen doorgaand verkeer met motorrijtuigen, bestaat er o.i. alle aan leiding dazen weg in het provinciaal wegenplan op te nemen, ten einde met behulp van het alsdan krachtens de Wegenbelastingwet beschikbaar komend gedeelte van het aan de Provincie toe gewezen aandeel in de belastingopbrengst het wegdek meer geschikt te maken vooi het doorgaand verkeer. Ook aan de eischen van het doorgaand verkeer met motorrijtuigen van en naar het ten Noorden van de Bergsche Maas gelegen gedeelte van de Provincie is in het ontwerp-provinciaal wegenplan niet voldaan. De daarin opgenomen provinciale weg HeusdenHank moge immers van be teekenis zijn voor de enkele daaraan gelegen dorpen, doch kan niet beschouwd worden als een weg, die het doorgaand verkeer beteekenend dient. Dit door gaand verkeer richt zich n.l. over den Hoogen Maasdijk via Woudrichem en Sleeuwijk en neemt de laatste jaren sterk toe. Omtrent het onderhoud van dezen weg geldt hetzelfde als hetgeen hiervoor over den weg HeusdenHedikhuizenVlij men is opgemerkt, zoodat het alleszins billijk moet worden geacht ook dien weg in het Provinciaal wegenplan op te nemen". Uit den aard der zaak heeft het adres onze volle instemming en we hopen dan ook van harte dat de Statenleden uit onze omgeving in de aanstaande Staten vergadering met ernst zullen trachten te verkrijgen dat meergenoemde ver bindingsweg Sleeuwijk's Bosch alsnog in het provinciaal wegenplan worde op genomen. We vinden het jammer dat in het ontwerp-wegenplan niet alleen zijn opgenomen de wegen met het drukste verkeer met motorrijtuigen tot een ge zamenlijke lengte van 500 K.M. En welke wegen dat drukste verkeer hebben had men gemakkelijk na kunnen gaan door eene verkeerstelling te houden. Zou zulk eene telling alsnog niet ge houden kunnen worden Zoo ja dan zou een wegenplan voor Noordbrabant er stellig eenigssins anders uitzien dan het thans aan de Staten aangeboden ontwerp. KOLENDAMP. Naar het Binnengasthuis te Amsterdam zijn verwoerd een 27 jarige vrouw en een 4 jarig kind, die in een perceel aan de Raamgracht door kolendamp bewusteloos waren geraakt. De oorzaak was waarschijn lijk een niet goed trekkende vulkachel. De patiënten zijn inmiddels weer hersteld. TRAP VAN EEN PAARD. Te Voorst heeft de landbouwer Ilbrink bij het bewerken van zijn land een trap van een paard gekregen. In het ziekenhuis gename stem zeide»Siegmund wil de academische richting kiezen. En jij zult hem een beetje onder je hoede nemen, niet waar Onder jouw machtige bescherming zal hij stellig menige moeilijkheid gemak kelijker overwinnen.* »Het zal mij genoegen doen, je vriend van nut te kunnen zijn,* antwoordde hij ontwijkend, »maar je doet me te veel eer aan, als je denkt, dat myn bescherming van zulk een groote waarde is. Indien ik werkelijk de macht bezat, die jij mij schijnt toe te kennen, dan zou ik die stellig reeds ten gunste van mijn wakkeren assistent Düringhoflen hebben aangewend, dien ik van harte een schitterende loopbaan toe- wensch.* Düringhoflen vroeg Artois, zonder zich door de tamelyk duidelijke afwijzing ontstemd te toonen. Valentieu Lüringhofïen Dat doet mij werkelijk genoegen den naam van dien braven jongen weer eens te hooren I Ik hoop dat het hem heel goed gaat !c »We>, dat is een kwestie van opvatting,* meende de professor eenigzins verlegen. vZijn inkomsten zijn nu niet bepaald ruim te noemen, U bent das met hem be vriend >Ik leeide hem gedurende myn studietijd hier in de hoofdstad kennen en waardeeren. Hij was een van de meest rechtschapen menschen, die ik ooit in mijn leven ontmoet hebvoor een groot genie echter zou ik hem weliswaar niet gehooden hebben.* »Ik beschouw hem evenwel stellig a)s zoodanig tenminste voor zoover het zyn te Zutphen is by overleden. O— EEN DURE RECLAME. Een kruidenierszaak, die haar 25-jarig jubileum viert, zoo schryft men aan het «Hbl.c uit Amersfoort, wil ook haar clien tèle m dit heugelijk feit laten meeleven. Per advertentie heeft de jubileerende Grma aangekondigd, dat men in de week van 2027 October by ieder pond koffie nog suiker kon krijgen a 8 cent per pond.x Hoeveel suiker men by ieder pond kon krijgen, stond niet aangegeven. Zoo kwam iemand den winkel winnen, bestelde een pond koffie en vroeg daarna 20 pond sui ker a 8 cent. De winkelier weigerde echter zulk een groote hoeveelheid te geven. De klant kon wel ééo pond krijgen, doch geen 20 pond. Dat was de bedoeling niet. De bezoeker wilde met de goede be doelingen echter niets te maken heübben en hield zich aan den advertentie-tekst. De politie werd in den arm genomen, doch deze verwees omdat het een civiele qaaestie betreft, den man naar een deurwaarder. Het gevolg was, dat de klant zyn 20 pond suiker a 8 cent kreeg. Als alle klanten zulke bestellingen doen, dan kan dit 25 jarig jubileum de firma duur te staan komen. SAMEN DEELEN. Iemand kocht te kropswold op een ver- kooping een paar kleine emmertjes met deksel, kinderspeelgoed. By zijn thuiskomst vond hy in een daarvan een bedrag van f 260. Hij stelde hiervan de oorspronke lijke eigenares in kennis, met wie hy over eenkwam het gevonden bedrag te deelen. DIEFSTAL VAN VEE UIT DE WEIDE. Eenigen tijd geleden werd door de land bouwers Van B. en F. bij de politie aan gifte gedaan van de vermissing van vaarzen, uit de polders te Beek, onder Princenhage. In verband hiermede is dezer dagen gearresteerd de veekoopman A. J. aldaar, die ten slotte bekende, zich aan de dief stallen te hebben schuldig gemaakt en 2 vaarzen te hebben verkocht op de veemarkt te Breda en 2 andere op de Rotterdamsche markt. EEN VROUW~IN BRAND. Een juffrouw uit de Van Dykstraat te Den Haag kwam in aanraking met een brandend petroleumstel, tengevolge waarvan haar rokken vlam vatten. Op haar gegil schoten buren toe die bij het dooven der vlammen behulpzaam waren. De juffrouw, die over het geheele lijf brandwonden be kwam, werd door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis gebracht. Ook haar echtgenoot heeft by de biussching brandwonden bekomen. o AUTO-ONGELUKKEN. Onder de gemeente Jutphaas is een auto wetensehap betreft,* zeide professor Wall- roth op tamelyk beslisten toon. »Het lijkt mij niet in het minst twijfelachtig, dat die jonge man een prachtige toekomst tegemoet gaat.* ^Natuurlijk zal ik niet verzuimen hem eer. bezoek te brengen. Op het scheikundig laboratorium van de universiteit kan men dus zijn adres te weten komen. En nu mag ik werkelijk niet langer van je gast vrijheid misbruik maken, beste Edith Je wilt zeker je moeder wel mijn hartelijke groeten overbrengen en haar zeggen, dat ik op den sterfdag van je vader niet ver zuimd heb een krans op zijn graf te leggen.* Hij was opgestaan, terwijl de professor ziju voorbeeld volgde. »Ik bemerk, dat u de nagedachtenis van den overleden vader van myn verloofde in hoogen eere houdt,* zeide de professor. »Was u tijdens zyn leven zulk een goed vriend van hem »Ik mag mij daarop stellig beroemen, prtfessor 1 Juist voor uw komst spraken wij nog over den noodlottigen dag waarop de edele man zoo plotseling uit dit leven werd weggeroepen.* Edith had den wenk begrepen, dien deze langzaam en met nadruk uitgesproken woor den bevatten met een baast, die bijna iets verraderlijks had, voorkwam zy het antwoord van haar verloofde. iDoctor Artois heeft myn moeder en mij destyds onschatbare diensten bewezen. Wy zullen hem daarvoor altyd dank schuldig blijven.* van den particulieren autobusdienst Utrecht- IJsselstein tegen een boom gereden, ten gevolge waarvan 4 inzittenden werden ge kwetst, terwijl ook een wielrijder werd gewond, doordat hy een eind door de auto bus is meegesleurd. Op den Leidschen Straatweg onder Den Haag is een door een dame bestuurden automobiel tegen een boom gereden. Zoo wel de bestuurster als een zich bij haar bevindende dame bekwamen verschillende, niet al te ernstige verwondingen. Zy zijn naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Te Middelburg is een 6 jarige joDgen door een vrachtauto, afkomstig uit Vlis- singen, overreden. De auto is over het hoofd van den jongen gegaan. De dood trad onmiddellijk in. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Het 10-jarig dochtertje van den heer A. v. PI. te Den Hout, geraakte bij het oversteken der straat onder een passee- rende vrachtauto. Het meisje kreeg een der wielen over het hoofd en overleed spoedig aan de gevolgen. TOLGAARDER TEGEN DE VLAKTE GEREDEN. De motorrijder reed door. De tolgaarder J. Voorhorst is des nachts door een onbekenden motorrijder, komende uit de richting Delft bij den tol aan den Rotterdamschen rijweg te Overschie om vergereden. De man werd met zware in wendige kneuzingen en een gebroken lin keronderbeen opgenomen en naar zijn wo ning gedragen, waar dr. Donkersloot de eerste hulp verleende. Hoewel zijn toestand redelijk was, werd opname in een Ziekenhuis noodzakelijk geacht. De tolgaarder heeft den motorrijder niet zien aaDkomen, daar hij zonder licht reed. De motorrijder is doorgereden, zonder zich ook maar eenigszins om zijn slacht offer te bekommeren. —o EEN VEELBELOVEND JONGMENSCH. De politie te Overschie heeft gearresteerd den 15-jarigen P. B., wonende te Delft, wiens aanhouding door den politie-commis- saris aldaar was verzocht. De jongen was namelijk de vorige week de ouderlijke wo ning outloopen, nadat hij zich uit een kast in die woniDg door verbreking, een bedrag aan geld had toegeëigend. Hij heeft verder bekend, eenige dagen geleden des nachts te hebben ingebroken m het Evangelisatie-gebouw aan de J. v. Dijkstraat te Delft en daar de collecte bussen te hebben gelicht. Verder had hij zich Zondagochtend onder kerktijd door inklimming toegang verschaft tot een boerdery onder Rijswyk. De dienstbode was alleen thuis. Hy had Opnieuw reikte de beroemde geleerde den jongen man de hand. Ik behoef u zeker wel niet te zeggen, doctor, dat de vrienden van mevrouw van Manstein ook de myne zijn. Mijn huis zal ten allen tijde voor u open staan en ik zal het als een eer be schouwen, wanneer u my zoo spoedig mo gelijk met een bezoek komt verrassen. Wij zullen dan wat breedvoeriger op uw toekomst plannen ingaan.* Misschien was het slechts deze uitnoodi ging geweest, waarop dr. Artois tot nu toe gewacht had want nauwelyks had de pro fessor uitgesproken, of hij maakte opvallend veel haast om afscheid te nemen. Edith geleide hem tot aan de deur en daar wisselden zy een blik met elkander, die voor hun beide veel meer beteekende dan honderd woorden. »Het is toch zonderling, dat je my over dezen vertrouwden vriend tot nu toe met geen enkel woord gesproken hebt, liefste Edith,c merkte de professor op, toen zy alleen waren, ilk bevond my daardoor tegenover hem in een eenigzins pijniyken toestand.* Zy was naar hem toegesneld en liefkoozend streelden haar slanke vingers zijn reeds grijzend haar. »Kun je boos op mij zijn, Ludwig, omdat ik in jouw gezelschap nergens anders ge dachten heb dan voor jou en voor onze liefde Stellig zou ik je ook eens by ge legenheid van hem verteld hebben, want by by is zoo'n braaf menscb.c NIEUWSBLAD voor het Land van Neusden en AltenajeLangstraat en de Bommelerwaard ROMAN VAN (W.°rdt vtrvolgd.) j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1