Tweede Blad Niet W. H. BRIK voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Bb. 4755 yrijdag 28 Dctolier GORINCHEM. Dames-•oHeerenkleeding levering van Bontmantels Vermaken van Bontwerken Kinderrubriek. Land- en Tuinbouwwereld, Verkoudheden Rechtzaken. Marktberichten. Buitenland BEHOORENDE BIJ HET Om jong te blijven. DE DOORBRAAK TE DEN BOSCH Met groot geweld stortte het water ait de Zuid-Willemsvaart in de rivier de Aa. De scheepvaart kon hierdoor niet doorgaan. alleen verzacht, doch de roemrijke Oprechte Winsnmer Zalf geneest de hardnekkigste en pijnlijkste zweren, puister, bloedvinnen, alsook zwerende borsten, open beenen, winterhanden en voeten, fijt, likdoorns en wratten, oude en verwaarloosde wonden, sny-, brand en alle mogelyke wonden, dauw-, baard- en ringworm, smetten, kloven, barsten, enz. enz. Duizenden Ijjders zijo door deze roemrijke Zalf radicaal genezen. Attesten ter inzage. Prjjs per bus f 0 75 en f 1 35 Verkrijgbaar bjj Apoth., Drog. en vele Winkeliers. Gen -Agent J. C. DE VRIES Wininm (Gron.) Bietenbieren en koppen. verdrijft men spoedig met Mynbardt's Sanapirin-tabletten Genezend, pijnstillend, koortswerend Bij Apoih. en Drog. Buisje 75, 40 en 25 ct. POLITIERECHTER TE 's BOSCH. Uitspraken 24 October. L, K. te Vlijmen, mishandeling, f 10. DE PRINS VAN WALES HEEFT EEN BEZOEK GE BRACHT ten einde woningen AAN EAST END, de nieuwe arbeiders die daar gebouwd worden in oogenschouw te nemen. Wy zien||[op onze foto hoe de Prins zich door de straten begeeft. subs. 10 d.J. v. O. te Vlymen, vernie ling, f 15.subs. 14 d., civ. vord. f 5. toegewezen H. D. K. te Genderen, art. 266, f20.— subs. 10 d. 's BOSCH, 26 Oct. Op de markt van heden werden aangevoerd 2442 stuks. 1428 stuks hoornvee, 862 biggen, 14 zeugen, 76 schapen lamm., 62 kalveren. De pryzen waren als volgt: Kalfkoeien f225 i f390, kalfvaarzen f215 if350, magere ossen en koeien f 125 f 220, vette ossen en koeien le kw. 51 2e kw. 46 ct. p. p., pinken f100 f170, zeugen f 60 i f 100, biggen fl.50 a f 1.75 p. w. schapen f 18 a f32, lammeren f 16 a f 26. Verdere mededeelingen Handel vetvee vlugger, pryzeu iets hoo- ger, kalfvee vrygoed. Jong fokvee, zeugen biggen traag. GOR1NCHEM, 24 Oct. Op de veemarkt waren aangevoerd 347 runderen, 5 nuch tere kalveren, 132 overloopers, 653 biggen 2 geiten of bokken, 0 schapen, 0 lam meren. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 350f 400 melkkoeien t 250f 350 kalfvaarzen f 200f 275 guiste vaarzen f150f225; pinken f 90 f 140 graskalveren f 30f 70, nuchtere kalveren f 15f 25, overloopers f 25f 30, biggen f 10f15, schapen f f lammeren f f geiten f f ZALTBOMMEL, 25 Oct. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 83 biggen, prys f 815. 22.000 eieren, prys p. st. 910 ct. 880 K.G. boter, prijs per half K.G.: roomboter fl.27j, boerenb. f 1.20. ROTTERDAM, 25 Oct. Ter veemarkt waren heden aangevoerd192 paarden, 20 veulens, 2087 magere runderen, 827 vette runderen, 173 vette kalveren, 559 nuchtere kalveren, 580 graskalveien, 327 schapen of lammeren, 314 biggen, 15 bok ken of geiten, 8 overloopers. Pryzen per stuk van mager vee: melk koeien f210440, kalfkoeien f220 445, stieren f 120 460, pinken f130 175, graskalveren f 4095, vaarzen f180230, paarden f200350, slacht- paarden f 100190, hitten f120200, veulens f 75-100, biggen f 614, biggen per week f 1.25f 1.75, overloopers f 18 30, fok-nuchtere kalveren f 2028, slacht- nuchtere kalveren fll16. Op de in ons Veilingslokaa), Warmoe- zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 6.50f 11.30 Idem (klein) f f Eendeieren f 5.00f 7.40 Aanvoer 50.000 stuks. Hoek Visscherdijk NAAK MAAT. EN tegen scherp concnrreerende prijzen. BELEEFD AANBEVELEND. fficmbluil Het feit, dat uw gezondheid te wenschen overlaat is waarschijnlijk de eenige reden, dat gij u door lichte zorgen reeds ze nuwachtig, versleten en oud gevoelt. Mis schien zijt gij een dier noodelooze slacht offers van een nieraandoening. Laat deze te voorkomen nierzwakte u niet oud ma ken voor uw tijd. Zoek en verbeter de oorzaak van uw kwaal. Tracht weer flink en gezond te worden. De pijn in de lendenen, die ellen dige blaasstoornissen, hoofdpijn en dui zeligheid, dat afgematte, zenuwachtige ge voel behoeven u niet langer te kwellen. Alle tesamen maken uw leven tot een last, die zoodra gij uw nieren verzorgd hebt, verdwijnt. Verzwakte nieren kunnen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterkt worden, waardoor gij u in elk opzicht jonger voelt. Begin onmiddellijk met het gebruik. Zonder uitstel! Wacht niet, 'tot gij last krijgt van rheumatiek, ischias, spit, blaas ontsteking of waterzucht. Ook tegen der gelijke ernstige kwalen worden Foster's Pillen aanbevolen, doch voorkomen is al tijd beter dan genezen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij' apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 31 Beste jongens en meisjes, Hier zijn de antwoorden op de raadsels van de vorige keer: 1. I nde lucht. 2. Kalf, wezel, ezel, bever, egel, otter, os. 3. Tijger., Nieuwe raadsels: 1. Noem een stuk van een pannekoek en doe daarbij een stuk van de boter, dan krijg je.... een roofdier. Welk is dat? 2. Vul nevenstaand figuurtje zóó in, dat op de schuine kruisjeslijn een, jon gensnaam komt te staan, als je de letters van boven naar beneden leest. 1 is iets, waarop getrapt en ge- loopen wordt en dat toch bijna xooo niemand wil missen, o x o o is een vrucht, o o x o is een veenstreek in N.-Brabant. o o o x is een vreesachtig dier. 3. Wie kan van de volgende lettergre pen een spreekwoord maken? Mouw ke een je een maakt el hemd dag een jaar in draad s. OOM KAREL. DE WONDERBAARLIJKE GESCHIEDENIS VAN BILLIE OLIFANT. II. Het duurde niet lang, of daar kwam de aap aan, met een heele groote tulband, dien hij op een schotel, boven op zjijp. hoofd droeg Met twee handen moest hij den schotel vasthouden. Met zijn andere twee handen en zijn staart, klom hij door de boomen. Want de aap was gewend van tak tot tak te springen en dat deed hij ook nu en wel zóó handig, dat de tul band keurig netjes op den schotel boven op zijn hoofd bleef liggen en er niet eens afrolde. Heel hoog, boven in den. ouden eikenboom, verstopte hij den tulband. En daarna ging hij weer gauw terug naar het paleis van /(oning Leeuw. Billie olifant rook de heerlijke geur van den tulband al uit de verte. En hij kreeg er een verschrikkelijke trek in. Hij ging naar den eikenboom toe en ging op zijn achterste pooten staan. Maar hoe hij ook rekte en rekte, hij kon maar niet met zijn mond bij den tulband komen. Die was veel te hoog. Hij snoof en snoof met zijn neus de heerlijke lucht op. Sapper loot, wat rook die koek fijn en wat had hij er een trek in. Kijk, daar zat juist zoo'n heerlijke groote witte klont suiker.... als hij die eens kon pakken.... Hij rekte zijn neus zooveel mogelijk uit, om maar bij den suikerklont te kunnen komen. Hoe langer hoe meer rekste zijn neus uit, en eindelijk... kon hij die heerlijke klont sui ker aanraken. Nog een klein 6tukje verder uitrekken... en daar had hij den klont te pakken met zijn uitgerekte neus. Hij stop te het klontje in zijn mond en at het op. Dat smaakte zóó lekker, dat hij trek kreeg in nog meer klontjes. Maar die zaten nog verder weg, zoodat hij zijn neus nog veel meer moest uitrekken. En zoo snoepte die ondeugende Billie Olifant alle lek kere klontjes suiker uit den feesttulband van koning Leeuw. Toen hij die allemaal op had, at hij nog een stukje tulband ook ervan af en ging toen heen. En hij merk te niet eens, dat nu ook zijn neus ver schrikkelijk lang uitgerekt was en bijna op den grond sleepte. Toen Zondag alle dieren, die door ko ning Leeuw uitgenoodigd waren, in het paleis bijeen waren en de aap den tulband moest halen, kwam die, dikke tranen hui lend, terug, met den uitgepulkten tulband op een schotel. „O, o, koning Leeuw"; jammerde hij, „er is iemand geweest, die alle klontjes uit den tulband heeft ge snoept. O, o wat verschrikkelijk." „Gort met krentjes," riep koning Leeuw uit en zwaaide boos met zijn staart. „Wie heeft dat gedaan?" Hij keek woedend in het rond en brulde onheilspellend. Alle j dieren sidderden en riepen angstig: „Ik j niet, koning Leeuw, ik niet, ik heb het niet gedaan, heusch niet." Juist op dat oogenblik kwam Billie Oli fant binnen. En op eens riepen alle die ren: O, kijk, daar eens, kijk eens naar Billie Olifant, wat is er met hem gebeurd? De koning zag het ook en zei streng: Billie Olifant, kom eens hier, wat is er met jou gebeurd, hoe kom je aan die lap pen van ooren en die verschrikkelijke lan ge neus? Tegelijkertijd hield koning Leeuw hem een spiegel voor. Toen Billie in den spiegel zag, hoe hij er uitzag, schrok hij zoo erg, dat hij stotterde: Ik-ik-ik-heb het geheim afgeluisterden mijn ooren uitgerekt., en ik., heb de klon tjes weggesnoept... en toen... heb ik mijn neus uitgerekt.... Billie kreeg ondertusschen een kleur als vuur, omdat alle dieren afkeurend mom pelden. Koning Leeuw was verschrikkelijk kwaad en beet voor straf een stukje uit Billie's poot. En voortaan moest Billie Olifant altijd met een uitgerekte slurf en lappen van ooren rondloopen. EINDE. Ons vervolgartikeltje over: „Nieuwzaad en pootgoed", laten we deze week liggen, om plaats te maken voor een momenteel nog urgenter landbouwkundig belang, n.l. de Javestie Evenals in vorige herfsten; willen we ook thans weer uwe aandacht trachten te wekken voor het afvalartikel van den bietenbouw. De bladeren en de koppen. Sommige lezers zullen bij 't zien van 't opschrift misschien zeggen: alweer over die koppen en blarenIs dat nog wel noo- dig, om daaraan nog inkt-: te vermorsen? Voor we tot het schrijven er van over gingen, hebben ook wij geachte lezers ons de vraag gesteld: Is het nog noodzakelijk een artikeltje te publiceeren, met de strekking, propa ganda te maken voor een rendabel aan wenden van het afvalmateriaal, dat de bie tenbouw oplevert. De laatste jaren toch, is er van verschillende zijde, als zoo dik wijls de aandacht gevestigd op de groo te geldswaarde die de suikerbietenbla— ren en koppen voor de veevoeding ver tegenwoordigen, dat het onnoodig schijnt, daar thans in onze rubriek maar weer eer.s opnieuw op te gaan wijzen! Toen we het vóór en tegen eens goed overwogen hadden, besloten we, het er toch nog maar eens op te wagen, al loopen we dan ook de kans, dat sommigen ons in de schoenen zullen wrijven, dat we in herhalingen vervallen. We voelen dat zelf goed! Doch het groote belang, dat we er in zien, om een goed gebruik van bladeren en koppen te maken, noopt ons, dat ri sico te dragen! We zijn echter overtuigd dat de lezers, die de bovenaangehaalde opmerking maakten, in 't belang, dat ook zij daardoor toonen te zien, in een goede benutting der bedoelde artikelen, zich, met welwillendheid, de herhaling willen ge- trocsten. Juist thans, nu voor heel veel blijken zal (of al gebleken is) dat de verbouw van suikerbieten dit jaar alles behalve mee valt, zullen velen, die daartoe tot nog toe niet overgingen er waarschijnlijk voor te vinden zijn, het voorbeeld dat duizenden hunner collega's in deze en andere stre ken hun al jaren tevergeefs hebben gege ven, na te volgen: om hun bladeren en. koppen naarstig te verzamelen en voor veevoeder te benutten: hetzij direct of in den loop van a s. stalperiode Velschillende bietenbouwers hebben he laas niet veel te verzamelen! Hun bieten velden vertoonen zoo'n geringe loofont- wikkeling, dat, wanneer de wortels afge sneden zijn er maar heel weinig vertran- sporteerbaar materiaal meer overschiet! Verreweg het grootste aantal akkers kan echter nog een flinke hoeveelheid loof en koppen leveren. Vooral op die stukken land, waarop een goede, diepe grondbe werking is toegepast, en meteen, een flin ke stikstofbemesting gegeven is, is niet veel minder loof gegroeid dan in, minder regenrijke en meer zonnige jaren. Het zijn juist die pierceelen, waarvan wij meenen, dat de boven,grondsche deelen een aardige compensatie kunnen geven, van hetgeen de onderaardsche bestand- deelen der suikerbietenplanten dit jaar te kort komen! Met een enkel woord willen, we er op wijzen, dat een gewas bladkoppen. een: veel hoogere geldswaarde be zit voor veevoeder, dan voor be mesting! Ongelukkigerwijze zijn er nog landver- huurdeis, die aan hun huurders de ver plichting opleggen bij suikerbietenverbouw, de bladeren en de koppen op het land achter te laten! En nooit beter, als bij de verhuring van zulk land blijkt dan, dat de prak- tijkmenschen absoluut nog niet overtuigd zijn, dat hun daardoor een opbrengst-ge deelte wordt onthouden. In de pachten toch, komt er niets van tot uiting.! Hoe groot de vermindering in geld, van het totale gewas dan wel is, moge u blij ken uit de volgende cijfers. Nemen we een opbrengst aan van 27000 KG. blad en koppen, gegroeid op goed be mest land, dan is daarvan de geldswaarde volgens de brochure Zwagerman (gratis verkrijgbaar bij de Directie van den land bouw aan het Ministerie van Binnenland- sche Zaken en Landbouw), a. direct vanaf het land aan het vee vervoederd, minstens f 200! b. ingekuild vervoederd tijdens de stal periode minstens f 140. Gaan we aan de hand van een leerboek over Bemestingsleer na, hoe hoog de be mestende waarde van een zelfde hoeveel heid loof en koppen is, dan. komen we, al les zoo hoog mogelijk genomen tusschen de f 60f 80 per H.A. Vervoederen we de koppen alleen (als het transport van bladkoppen bezwaar lijk is) dan komt Zwagerman in de ge noemde brochure tot plm. f 100. Hier hebben we dus een viertal getal len, waaraan we houvast hebben! Aan de hand daarvan kan ieder nagaan, in welke methode hij het meeste voordeel vindt, gezien de omstandigheden, waarin zijn bedrijf verkeert. Doch direct kan men wel zien, dat de minst rendabele wijze van gebruik op rekening komt van het onder- ploegen. Ook vinden ^5j .er een, verklaring in, die zeggen, dat ze best aardappelen kun nen verbouwen, op een stuk land, waar op ze het blad en de koppen onderge- ploegd hebben, als ze maar al het blad bijeenbrengen op plm. een derde van het land! Een eenvoudige rekensom leert dan, dat ze op die derde H.A. bemestingsma teriaal gebracht hebben voor een waarde van minstens 3 maal f 60 f 180 per H.A. Doch berekend naar de voederwaar- de voor 3 maal f 200 f 600 of 3 maal f 160 f 480. En als hij aanwending van zulke geldsbedragen aan blad en kop pen ter bemesting nu nog eens, niet één keer, reuze-aardappelen te verbouwen wa ren, hoe hoog zou dan de prijs daarvan per HL. wel moeten zijn om nog een paar centen per bunder winst te maken? We hopen, lezers, dat gij zult inzien, dat een veehouder-suikerbietenverbouwer de zaak zóó moet inzien! Toon dat dan ook, als gij bietenbouwer- veehouder zijt en laat zoo goed als niets van uw bietengewas op het veld achter. Wat ge niet direct gebruiken kan., rijdt dat aan een pershoop, en spreek deze zoo aan, dat ge uw veestapel er langen tijd, desnoods kleine hoeveelheden van ge ven kan! Alle bietenkoppen en -blaren verove ren, dat moet uw ideaal zijn! F. C. HUIJSER, Landbouwonderwijzer, Woud rich em. Wettig beschermd tegen vervalsching.J De Kotterdamtehe eierveiiing. ERNSTIGE SCHEEPSRAMP. Schip op een rif geloopen. 888 passagiers verdronken. Uit Rio de Janeiro wordt gemeldt: Het Italiaansche s.s. „Princepasse Ma- falda" is ter hoogte van de Braziliaansche kust vergaan. Van de 1600 passagiers zijn er 888 verdronken. De minister van marine heeft aan een kruiser bevel gegeven onmiddellijk naar de plaats te vertrekken waar het Italiaan sche s.s. is gezonken, om te helpen bij het reddingswerk. Men gelooft aat het schip op een rif is geloopen. Verscheidene j>ersonen wierpen zich in de reddingsbooten en op de vlot ten en anderen sprongen in hun wanhoop, in zee.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5