Geen Geweten. '-AND VAN ALTENA Uitgave. Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4756. Woensdag 2 November 1927. FEUILLETON Dit blad verschijnt WOENSDAG an VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Ad verten tien van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den Raad der gemeente SLEEUWIJK op Dinsdag 25 Oct. 1927, des nam. half twee. Vervolg. Schrijven van mej. C. Reae, waarin zij mededeelt benoemd te zijn tot on derwijzeres te Zaltbommel, waardoor zij hare benoeming aan de openbare lagere school alhier niet kan aanvaarden, adressante verzoekt tevens haar te wil len opgeven, welke vergoeding zij zal genieten voor de tijdelijke waarneming van 30 Augustus tot 6 September. De Voorzitter deelt mede dat dit be danken voor B. en W. aanleiding is ge weest om als tijdelijke leerkracht een niet-wachtgeldster aan te stellen, waartoe door den minister bereids vergunning was verleend. Zooals de heeren dus zien, merkt spr. op, heeft de benoeming van mej. Reas goede vruchten, afgewor pen. De heer Walraven vraagt hoelang he nu duurt eer een definitieve benoeming zal volgen. De Voorzitter antwoordt dat het Hoofc. der school zijn uiterste best doet om drie wachtgeldsters te vinden, doch tel- kens wordt hij te leurgesteld. Wacht gelders is tegenwoordig een soort wild dat geregeld wordt opgejaagd en ergens heen gestuurd wordt zonder sollicitatie Spr. had gaarne in deze vergadering met een voordracht gekomen voor be noeming van een onderwijzeres, doch de heer Godschalk is nog steeds niet klaar kunnen komen. Nu heeft men echter als de termijn verstreken is het volste rech; om bij den minister aan te kloppen voor verlenging van termijn voor een tijdelijke kracht. Het is voor de open bare school echter van groot belang dat de vacuture zoo spoedig mogelijk wordt aangevuld. De informatiefs nemen even wel geregeld veel tijd in beslag en meent men eindelijk iemand gevonden te heb ben, dan is ze inmiddels elders benoemd De heer v. d. Stelt vraagt, nu een niet-wachtgeldster als tijdelijke kracht is aangesteld, een niet wachtgeldster ook voor vast mag worden benoemd. De Voorzitter antwoordt ontkennend, de Minister drong er zelfs nog eens met klem op aan, toen hij zijn toestemming verleende, om een niet-wachtgeldster voor tijdelijk aan te stellen, dat zoo spoedig mogelijk een wachtgeldster voor vast zou worden benoemd. Verzoek van de Diocesane Federatie Wit Gele Kruis, om voor 1928 dezelfde subsidie te mogen ontvangen, die voor 1927 is toegekend. Het voorstel van B. en W., om het verzoek toe te staan, wordt met alge- meene stemmen aangenomen. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, waarbij alles in be hoorlijke orde is bevonden en bleek in kas te zijn f14018,75 waarvan werkelijk in kas f 170,42 en de rest bij de Bank van Nederlandsche Gemeenten. Schrijven van de Afdeeling Noord- Brabant van de Vereen, van Nederl. Gemeenten, waarbij de gemeente verzocht wordt om als lid toe te treden. B. en W. adviseeren, hoewel zij gaarne REINHOLD ORTMAN. o 12) «Mijn lief, dwaas meisje glimlachte hij. «Ik ben het immers, die in dit geval het beste lot getrokken heeft niet jij «En je zult ook eens aan den armen Aitois denken, niet waar? Wees ervan verzekerd, dat hij het verdient. «Stellig I Hoe zou ik hem kunnen ver geten, daar hij zulk een bemiddelaarster heeftTot ziens dan, lieve Edith, tot spoedig weerziens !c Hij vertrok en Edith keerde naar haar moeder terug, op wier bleek gelaat thans niets meer te bespeuren was van de goed hartige en beminnelijke uitdrukking tijdens het bezoek van den professor. «De professor heeft Artoie hier aange troffen,* sprak zy scherp. «Dat had een mooie geschiedenis kennen worden. Ik hoop dat die indringerige doctor het voor taan niet weer zal wagen, kier nogmaals een stap over den drempel te zetten. Zij had er klaarbljjkeljjk nog iets aan widen toevoegen maar zij verstomde on willekeurig voor dee vernietigenden blik het nut van de vereeniging erkennen en het voor de gemeente van belang achten lid te zijn, omdat door de vereeniging veel goeds tot stand wordt gebracht, niet toe te treden omdat de financiën dit niet toelaten. De heer Walraven vraagt, of de voor deden aan het lidmaatschap verbonden, niet opwegen, tegen de uitgaaf die de gemeente er zich voor moet getroosten De Voorzitter zegt, dat de voordeden ruimschoots opwegen, tegen het bedrag dat de gemeente kwijt is voor het lid maatschap, maar die voordeelen krijgt men toch, omdat zooveel gemeenten zijn aangesloten. Spr. wil hiermede niet be weren, dat, omdat men de voordeelen toch krijgt, men geen lid moet worden, waardoor men de gemeente dus als een parasiet beschouwen kan, die ten koste van een ander leeft, doch niet-toetreding wordt voorgesteld, alleen omdat de ge- meente-financiën de uitgaaf voor het lid maatschap voorloopig nog niet toelaten. Een der voordeelen is b.v. al, de eigen brandassurantie der vereeniging, betaalt men bij een ander lichaam 80 ct. per 1000, bij deze assurantie slechts 30, omdat alleen gemeentegebouwen ver zekerd worden, waarbij het brandgevaar zeer gering is. Met algemeene stemmen wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Verzoek van het Comité voor Water voorziening in het Land van Heusden en Altena, om een bedrag beschikbaar te stellen voor een voorloopig onderzoek. De Voorzitter deelt mede, dat, zooals de heeren uit de courant gezien zullen hebben, een comité voor dit doel is ge vormd, waarbij de verschillende ge meenten zijn aangesloten met een zielental van 24676. Het Rijksbureau voor Wa tervoorziening heeft zich bereid verklaard een plan voor de watervoorziening van genoemde streek op te maken, waarvoor de kosten geraamd zijn op pl.m. f1000. Het comité is met het rijksbureau over eengekomen, dat dit bedrag in geen geval overschreden zal worden. Als de plan nen, na uitwerking van dit voorloopig plan, levensvatbaarheid blijken te be vatten, dan krijgt men naderhand grond boringen enz., waarvan de kosten niet in deze f 1000 zijn begrepen. Deze laatste kosten worden meestal gedekt uit de aanneemsom, waarmede dan met de ge maakte kosten wordt rekening gehouden. Het voorloopige plan beoogt alleen on der het oog te zien, of de streek door middel van een waterleiding van drink water zal kunnen worden voorzien blijkt later dat de mogelijkheid daartoe niet bestaat dan komt er ook niets van. Nu behooren alle gemeenten in de voor loopige kosten bij te dragen en wel 4 cent per inwoner, wat voor de gemeente De Werken en Sleeuwijk een bedrag vormt van f 140. B. en W. stellen voor, waar hier vaak over verbetering van de drinkwatervoorziening is gesproken, het gevraagde bedrag beschikbaar te stellen. De heer Sigmond zegt dat een derde gedeelte der ingezetenen reeds door mid del van waterleiding van drinkwater wordt uit de oogen van haar dochter. «Neem u in acht moeder en tracht het door een onbedachtzaam woord niet bij dezen «indringerigen doctor* te bederven. Hij bezit een middel, waardoor hjj in staat is nog op het allerlaatste oogenblik onze plannen te verijdelen en zooals ik hem ken, zal hij geen seconde aarzelen daarvan ge bruik te maken, indien hy zich door ons beleedigd voelt.* Het smalle gezicht van mevrouw van Manstein werd nog spitser. Ah, daar heb ben we het nu al I Daarom moest je je dus zoolang met dien hongerlyder in laten I Enfin, ik wasch mijn handen in on schuld 1 Ik heb je dikwijls genoeg gewaar schuwd.* Edith drukte baar hand krampachtig tegen haar gejaagd hijgenden boezem en sissend geluid kwamen de woorden tusscben haar samengeknepen lippen te voorschijn, toen zy antwoordde «Bespaar mij aistubleft uw verwyten, anders zou ik waarachtig kunnen vergeten, wat ik u als mijn moeder schuldig ben 1 ik ben op het oogenblik heusch niet in een stemming, ook dat nog te verdragen 1* Mevrouw van Manstein zette een gezicht, waarop baar dochter door een ervaring van lange jaren sehynbaar een buitenge woon scherp antwoord las want met een plotselinge beweging keerde Edith de oude dame den rug toe, sloeg de deur van de salon no et een barden slag aeb ter zich dicht, zoodat de vaasjes op de kasten rinkel den en draaide tweemaal den sleutel in voorzien, immers deze bewoners zijn reeds aangesloten aan de waterleiding yan Wer kendam, en nu meent spr. dat het niet billijk is, dat ook voor dit een derde gedeelte een bedrag 4 cent wordt be taald, of, vraagt spr., is het de bedoe ling dat dit gedeelte zich dan van Wer kendam afscheidt en door de groote lei ding van drinkwater wordt voorzien. De Voorzitter acht de opmerking van den heer Sigmond juist. Spr. heeft daar niet bij stilgestaan, men zou het comité nog met deze opmerking in kennis kun nen stellen. Wethouder v. Straten verklaart, da hij zich op het standpunt heeft geplaatst dat het aangesloten gedeelte zich het offer wel mag getroosten om ook de an dere bewoners van drinkwater te voor zien. Spr. is zelf ook aangesloten, daarom beseft hij juist des te bster wat de an dere ingezetenen moeten missen en is het hem wel wat waard, ook de andere bewoners hetzelfde genot en gemak deel achtig te doen worden. De heer Sigmond merkt op, dat hi er niet tegen is, het bedrag beschikbaar te stellen, gaarna zal hij daaraan zijn stem geven, hij heeft echter gemeenc even zijn opmerking te moeten maken omdat het een derde der ingezetenen reeds van drinkwater wordt voorzien. De heer v. 't Sant zou zich op het stand punt van den heer v. Straten willen plaatsen, als de ingezetenen het persoon lijk moesten betalen, dan was er iets voor de opmerking van den heer Sigmonc te zeggen, doch dit is niet zoo, het gaat uit de gemeentekas. Besloten wordt het benoodigde bedrag beschikbaar te stellen. Het comité voor de drinkwatervoorziening zal evenwel be richt worden, dat een derde gedeelte der ingezetenen reeds is aangesloten bij een waterleiding. Ontwerp-besluit tot uitgifte van gronc (voormalige haven) in erfpacht. B. en W stellen voor te besluiten de verschillende perceeltjes in erfpacht te verleenen in gaand 1 Januari 1928, waarvoor de jaar lij ksche erfpachtsom in de maand De cember zal moeten worden voldaan over het afgeloopen jaar. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. Vaststelling kohier assurantiebelasting 1927. Dit kohier wordt vastgesteld op een totaal bedrag van f583.74. Vaststelling gemeentebegrooting 1928 De Voorzitter zegt dat deze begrootiDg in onderzoek is geweest bij een com missie, bestaande uit de heeren v. 't Sant en Gulden en verzoekt de commissie rapport van hare bevindingen te willen uitbrengen. De heer v. 't Sant zegt, dat de com missie 4 maal heeft vergaderd en besloten heeft haar rapport -schriftelijk aan B. en W. en den Raad voor te leggen en nu spijt het spr. dat het rapport niet eerder is ingezonden, doch de heer Gulden die het rapport heeft opgesteld, heeft het gister eerst bij hem bezorgd. De heer Gulden heeft het rapport, waarmede spr. niet in alle deelen accoord gaat, alleen onderteekend. Hij hoopt, dat hem de gelegenheid zal worden gegeven om zijn het slot om, teneinde zich tegen een moge lijke vervolging door haar moeder te be veiligen. HOOFDSTUK IV. Valentin Düringhoflen stond voor zyn werktafel bij het eenigste kleine venster van het met alle Spartaansche eenvoud gemeuoelde vertrek en beschouwde vol aandacht met zijn heldere, blauwe oogen de heele kleine witte kristallen, die zich op den bodem van het kleinste reageer glas boven de blauwachtige spiritusvlam vormden. Ook toen er door een vermoe- delijk zeer ruwe vuist op de deur gebonsd werd, keerde hy zyn hoofd niet om en riep met de onverschilligheid van iemand, die geen onaangename verrassing te vreezen heeft«Binnen Een reusachtige menschelyke gestalte, een kerel als een boom met vierkante schouders, schoof op deze uitnoodigiog hygend over den drempel. Hij was ge huid io een wyde kamer-japon van ouder- wetsche, gebloemde stof en pas toen de dikke grijze rookwolken, die de reus uit een lange pyp voor zich uit in de kamer geblazen bad, eenigszins opgetrokken waren, ontdekte mes dat een groot rood hoofd met borstelig, grys haar en krijgshaftigen snorrebaard op de enorme schouders rustte. «Bent u het, vader Leopard vroeg Diïringhoffen, zonder zijn reageerglas ook maar een oogenblik uit het oog te verliezen. »Ik hoopdat het niet in uw hoedanigheid eigen meening nader kenbaar te maken, en drukt zijn spijt uit, dat de heer Gulden niet kon tegenwoordig zijn, om ook zijn standpunt te verdedigen. Spr leest hierop het rapport voor, waaruit blijkt dat de commissie in het algemeen opmerkt, dat een zuinig beheer geboden is dat daardoor echter de verwaarloo- zing van de sociale en economische noo- den der ingezetenen niet mag worden bevorderd. Aan den gezondheidsdienst wordt in het geheel geen zorg besteed, terwijl voor een goede gezondheidsdienst als een groot belang voor de gemeente mag worden geacht, de benoeming van een geneesheer, die in de gemeente Sleeu wijk woont. Verder is er van de plan nen van wijkverpleging nooit iets ge komen, de commissie zal het toejuichen, als de raad B. en W. uitnoodigt om plannen in dezen zin te ontwerpen. De heer v. 't Sant merkt op, dat naar zijne meening, het hoofd van dit rapport veel te groot is opgesteld, immers de rapporteur laat het hier voorkomen, alsof de gemeente de sociale en econo mische nooden der ingezetenen geheel verwaarloost, een meening die spr. niet kan deelen. Voor de volksgezondheid heeft de gemeente een arts aangesteld, die dus uit de gemeentekas wordt be zoldigd, zoodat hieruit wel degelijk blijkt, dat de raad voor de volksgezondheid een open oog heeft. Spr. betuigt nog maals zijn spijt, dat de heer Gulden zelf niet tegenwoordig is en dus zijn stand punt niet kan verdedigen. Hij heeft persoonlijk de aandacht in de commissie gevestigd op de kraamverpleging en heeft gemeend den raad te moeten voor stellen een kraamverpleegster te doen aanstellen. De heer Gulden meende verder te moeten gaan en de benoeming van een geneesheer en een vroedvrouw te moeten voorstellen. Spr. was het met deze meening niet eens, men moet niet te veel hooi op zijn vork nemen, want dan loopt men gevaar dat hij breekt. Het rapport spreekt verder, dat op de begrooting geen post voorkomt voor werkeloosheid voorziening en wordt de meening te kennen gegeven, dat een dergelijke post alsnog op de begrooting dient te worden gebracht. Deze zinsnede kan ook niet de goedkeuring van den heer v.,'tSant wegdragen, de heer Gul den heeft er deze echter in opgenomen. De Voorzitter meent, dat men moeilijk kan spreken van een rapport der com missie, omdat uit de toelichting van den heer v. 't Sant blijkt, dat beide com missieleden niet eensluidend van ge voelen zijn. Spr. wil echter de raads leden gaarne de gelegenheid geven, hunne gevoelens omtrent de voorstellen die gedaan worden, kenbaar te maken, eerst wil hij echter zelf een toelichting geven. B. en W. hebben geen post voor werk loosheidvoorziening op de begrooting gebracht, omdat geen objecten voor werkverschaffing aanwezig zijn in de ge meente. Zijn er menschen die onder steuning noodig hebben, dan kan dit gebeuren uit den poet armwezenSpr. kan zich heel goed begrijpen, dat de heer v. 't Sant het in deze niet geheel eens was met den heer Gulden. als ambtenaar ie, dat ge mij met een bezoek vereert.* De reus bromde wat in zyn baard, dat bijna klonk als het onderdrukte gegrom van een getergden bulletyter en liet zonder eenig antwoord snel achtereen wel een half dozyn geweldige rookwolken naar het plafond omhoog kronkelen. «Laat je toch in hemelsnaam niet storen I* begon hij eindelijk met een diepe, dreu nende basstem. «Wat voor duivelstuig heb je dan nu weer onder handen «Geheimen, vader Leopard, gewichtige geheimen gaf Jbüringhoffen zichtbaar goed geluimd ten antwoord. «Ik ben al tamelijk goed op weg den steen der wijzen te ontdekken* «Och, onzin 1 Ik zou wel eens willen weten wat voor goeds er uit die heksen ketel te voorschijn kon komeo. Hoogstens nog een nieuw vergif by de vele, die we al hebben I Weet je wel, mijnheer Düring- hoffen, dat die rommel een helsche reuk verspreidt «Dat heb ik werkelyk nog in 't geheel niet bemerkt,* glimlachte de jonge man. «Wij chemikers wennen ons langzamer hand het eonstateeren van zulke reuken af.* Leopard was dichter naar de werktafel gegaan en snoof met achterovergebogen hoofd op zeer opvallende wyze. Versehrikkelfjk I Het ie warempel geen I wonder, wanneer de klerken boren op mijn bureau zich de neus dichtknijpen. Je ver- pest met dat helsche brouwsel de heele De heer Sigmond is van meening, dat als het polderbestuur zijn plicht deed er werk genoeg zou zijn. de meeste vlieten en slooten liggen haast dicht. Kunnen B. en W. het polderbestuur niet op zijn verplichting wijzen, vraagt spr. De Voorzitter kan den heer Sigmond mededeelen, dat B. en W, al eens aan het polderbestuur hebben geschreven, zonder dat dit resultaat heeft afgeworpen. De heer Walraven merkt op, dat zoo lang er geen keur is vastgesteld, geen enkel polderbestuur iets aan den tegen- woordigen toestand kan veranderen. De heer Sigmond meent gelezen te hebben, dat er vorige week een schouw is gehouden en als men nu gaat kijken, dan zitten de meeste slooten nog dicht. Het rapport spreekt verder om het presentiegeld voor de raadsleden te ver- hoogen. Ook hiermede verklaarde de heer v. 't Sant het niet eens te zijn. Spr. zou willen voorstellen in 't vervolg een commissie van 3 leden voor het onder zoek aan te wijzen. Bij verschil van meening kan men dan bij stemming doen beslissen. Nu heeft het onderzoek heel veel tijd gevorderd en heeft spr. om een eind aan de zaak te maken, hoewel hij het met zijn commissielid niet geheel eens was, maar toegegeven. De secretaris die bij het onderzoek is tegenwoordig geweest zou dat kunnen bevestigen. De Voorzitter heeft tegen uitbreiding der commissie geen bezwaar, als de raad daarmede accoord gaat. Ook de raad heeft hiertegen geen bezwaar, zoodat in het vervolg de commissie uit 3 leden zal bestaan. In het rapport wordt voor gesteld om de jaarwedden van het be dienende personeel ter Secretarie te ver- hoogen met f200.hoewel met deze verhooging nog slechts gedeeltelijk aan de billijke eischen wordt voldaan. Waar het hier een goede kracht betreft, zou de commissie de jaarwedde van f 400. op f600.willen brengen en B. en W. willen verzoeken met een nieuwe salaris regeling voor den betrokken ambtenaar te willen komen, waarbij het salaris wordt gesteld op f600.— met 4 jaarlijksche verhooging van f 100.Verder zoude commissie den post voor druk- en bind werk willen terugbrengen van f600. op f400.Door de aanschaffing van een druk- en schrijfmachine meent de commissie dat gerust tot deze verlaging mag worden besloten. Verder zou de commissie den postabonne menten op Provinciaal- en Staatsblad enz. van f 175.willen brengen op f 140. den post plaatsen van advertenties van f50.op f25.reis- en verblijfkosten van f100.op föO.De heer van 't Sant verklaart, dat hij met deze voor stellen heeft ingestemd om een eind te krijgen, hoewel hij het er niet geheel mede eens was. Verder komt de commissie den post voor uniformkleeding, groot f 200,voor den gemeenteveldwachter zeer hoog voor, zij meent dat hierop beduidend zou zijn te bezuinigen, wanneer de gemeente zelf deze kleeding aanschafte en het bedrag niet uitkeerde aan den veldwachter. De commissie stelt verder voor om het Brand- won mg. Zyn verwijtende woorden klonken welis waar zeer grimmig maar zy schenen in tegendeel op Dünngholfen absoluut geen indruk te maken. «Dat is nu weer een van uw dichter lijke overdrijvingen, vader Leopard,* merkte hij onverschillig op, «maar wacht u nog maar een oogenblikje, ik ban zoo klaar.* «Klaar, om dan misschien wel met nog iets slimmers te beginnen, niet waar Ronduit gezegd, jonge man, dat gaat zoo niet langer I* Düringhoflen dompelde zyn reageerbuisje in een bakje met water en hield het daar na tegen het licht. Een glimlach van tevredenheid speelde om zijn lippen. «Schitterend ontsnapte hem onwille keurig. «Maar het heeft waarachtig ook lang genoeg geduurd.* De reus, die na zijn laatste ontboezeming een wandeling door de kamer was begonnen, bleef plotseling verstomd staan. Schitterend zeg je Wil je me soms voor den gek houden Heb ik niet het recht te eischen, dat myn huurder rekening houdt met onze neuzen Over de myne wil ik nog niet eens spreken, maar myn vrouw en mijn dochter zyn er toch ook nog en dan de menschen, die op myn bureau komen. ii, - l; i i i tJ Wjordt vervoigd.) J NIEUWSBLAD voor liet Lafld van Heusden en AlteieJeLaiostraat en fle Bommelerwaard ROMAN VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1