Plaatselijk Aieuws halve de raadsvergaderingen nog ver schillende commissievergaderingen bij te wonen, waarvoor geen enkele vergoeding wordt gegeven. B. en W. voelen dan ook niet veel voor het voorstel en be grijpen het ook niet. De heer Jongbloets begrijpt het wel, op alle mogelijke wijze dient er be zuinigd te worden en daarbij moeten de raadsleden zelf het voorbeeld geven. Zij zitten hier niet om geld te verdienen, doch alleen om de belangen der ge meente te behartigen. Spr. zou er veel voor voelen het raadslidmaatschap gratis waar te nemen. De heer Berm meent dat er een prik kel moet blijven. Spr. zou gaarne zien dat ook de Weth. een offer aan de armlastige gemeente brachten en vrij willig voor 7s van hun jaarwedde afstand deden. Voorzitter. Dat moet ieder voor zich weten. Berm. Ik zeg het hier maar aan de groene tafel, wien de schoen past die trekke hem aan. shSU Hermans. Met het voorstel om het presentiegeld te verminderen ga ik ac- coord. Het gevaar ontstaat echter als het presentiegeld geheel wordt afgeschaft, dat de vergaderingen dan niet door kun nen gaan wegens onvoltalligheid. Als proef zou ik daarom het presentiegeld willen terugbrengen op f 2,per ver gadering. De heer Jongbloets meent dat als de raadsleden wegblijven omdat zij geen presentiegeld krijgen, zij dan toonen niet veel voor het belang van de gemeente over te hebben. De Voorzitter is het hiermede niet eens, het presentiegeld kan niet gerekend worden als loon, doch slechts als vaccatie- geld. Als de weth. afstand van hun jaarwedde kunnen doen, kunnen ook de raadsleden dit doen. Het voorstel der commissie wordt hierop in stemming gebracht en aange nomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen het voorstel stemden de heeren v. d. Steen, T. v. d. Pluijm, M. v. d. Pluijm en v. Balkom. De begrooting wordt hierop vastge steld in ontvangst en uitgaaf voor den gewonen dienst op een bedrag van f 74360 13V2 en voor den kapitaaldienst op een bedrag van f4873.73. Bij de rondvraag komt de heer Berm nog eens terug op de kwestie der ge bruikte steenen der huizen van de Land arbeidersstichting. Hij heeft den vorigen keer gesproken over klinkers van mis kleurig boeren-hardgrauw en nu moet dat hard er uit het moet zijn miskleurig boeren-grauw. De zijgevels zijn niet met deze klinkers opgetrokken, zooals was voorgeschreven, doch uit gewone roode steenen. Spr. zou willen vragen waarom men zich niet aan het bestek heeft ge houden en hij meent daarop zelf gevoeg lijk te kunnen antwoorden. Naar zijne meening is dat gedaan omdat de roode steenen f2.— per 1000 goedkooper zijn. De bewering dat de roode steenen even goad zijn als de klinkers van miskleurig boeren-hard-grauw daar gelooft spr. niets van. Als dit zoo was, dan zou men de steenbouwers wel naar Vught kunnen sturen om steenen van dezelfde kwaliteit f2 per 1000 minder te leveren. De Voorzitter verklaart deze kwestie te hebben onderzocht en hem is mede gedeeld dat de woningen zijn gezet zooals in het bestek is voorgeschreven. Trou wens al is dit niet zoo dan heeft nog raad of gemeente daar iets mede te maken. Zijn er andere steenen gebruikt dan zal dit wel gebeurd zijn in overleg met den betrokken persoon. Berm. Zou de Wethouder er niet van daan gesneeuwd zijn door den aannemer Voorzitter. Dat moogt u niet zeggen, de Wethouder is geen opzichter. Berm. Er is al water genoeg over vuil gemaakt, de vraag is maar waarom zijn er steenen gebruikt die f2.per 1000 goedkooper zijn. Voorzitter. Dat kan ik niet zeggen, hoofdzaak voor de gemeente is dat er voldoende overwaarde is en dat zult u met mij eens zijn dat die er is en dan zijn B. en W. gedekt. Bern. De gemeente heeft overwaarde genoeg, daarmede ben ik het eens, doch als het in het bestek staat, heeft men zich daaraan te houden en moet men geen 45000 steenen gebruiken, die f2.per 1000 minder kosten. Voorzitter. Hierop kan ik niet ant woorden en moet ik je verwijzen naar den bouwer. v. d. Steen. Wij hebben met deze kwestie niets te maken. Voorzitter. Wij kunnen hierover niet verder spreken. De aannemer heeft mij gezegd, dat hij zich aan het bestek heeft gehouden. v. d. Steen. Ik verzoek in 't vervolg van die benauwdheden verschoond te blijven en zou willen voorstellen, als er weer huizen gebouwd worden, den heer Berm als opzichter te benoemen. Berm. Dank je wel. v. d. Steen. U bent iemand, die zich aan alle praatjes stoort. Wij hebben daarmede niets te maken. Berm. En de opzichter dan Voorzitter. Ik beschouw de discussie hierover gesloten. Herman. Het vorig jaar is er een verzoekschrift aan den Raad gericht, om het hazardspel af te schaffen. Door den Voorzitter is toen gezegd, dat het ba rakken niet verboden kan worden, om dat het niet onder de loterij wet valt. Het Kiiiiieiiland WIJZIGING OUDERDOMSWET. Da wijziging van de Ouderdomswet, welke gelijk gemeld, door de Regeering aanhangig is gemaakt, heeft, naar de xTel.« heeft vernomen, hoofdzakelijk tot strekking het openen van de mogelykheid van terugbe taling van premie bij overlijden van den verzekerde voor het bereiken van den pen sioengerechtigden laeftyd. DIJK DOORGEBROKEN. De boezemkade van den xAona Paulownac polder, waarlangs de polder xde Wieringer- waard« ?yn afgemalen water via de duiker sluizen bij den xOosthoek* op de Zuiderzee loost, is, naar het xHbl.« meldt, over een afstand van pl.m. 35 M. weggeschoven. Enkele omwonenden werden er in den avond opmerkzaam opgemaakt, doordat men strooming in de omringende slooten van den xAnna Paulownac waarnam, benevens het ruischende geluid van binnen stroomend water, hetwelk spoedig bleek het gevolg te zyn van een afschuiving der boezem kade. Als gevolg hiervan is dus, dat het uit- gemalen water van den xWieringerwaard* thans in den xAnGa Paulownac loopt, in plaats van door de duikers bij laag water in zee geloosd te kunnen worden. Zoolang het gat niet gedicht is, kan de xWieringerwaardc dus niet afmalen, en kan by deu Oosthoek niet gespuid worden. Echter is men reeds druk bezig met da voorbereidende bazigheden tot dichting van het gat. Men heit een palenrjj in, tegen welke een houten beschoeiing sal worden aangebracht, waarna da afgeschoven grond- massa weer op haar plaats zal worden gebracht. Dit zal echter eerst kunnen geschieden, nadat het water van boezem en xAnna Paulownac genivelleerd zullen zya. o— VERHOOGING SCHOENENPRIJZEN. Verschillende schoenfabrikanten hebben een verhooging van 15 pCt. toegepast, terwyl neg verdere verhoogingen in uit zicht zyn gesteld. Naar de xArnh. Crt.c verneemt, houdt dit verband met de prysstyging in den huiden- en lederhandel, die onrustbarende afmetingen gaat aannemen. o BOERDERIJ AFGEBRAND. Vrijdagnacht te half drie is tot den grond toe afgebrand de boerdery van G. Westen- brink te Dalfsen. Ia het perceel was ge- lijk bevestigd een schoenhandel, waarin de brand is ontstaan. De geheele inboedel ging verloren Een gedeelte van het vee werd gered. Alles is verzekerd. BRAND IN EEN UITZICHTTOREN. Door tot nu toe onbekende oorzaak ont stond Zaterdagmorgen omstreeks 4 nur brand in de benedenverdieping van den uitzichttoren te Vaals. Spoedig stond alles in lichter laaie en in korten tyd, meldt de L.K., was de trap, die naar den uit zichttoren voert en twee kamers een prooi der vlammen geworden. De gealarmeerde brandweer was spoedig ter plaatse en kon het vuur in korten tyd meester worden. Een geluk was, dat er geen sterke wind stond, daar anders door gebrek aan water de geheele uitzichttoren zou vernield zyn. Verzekering dekt de schade. zijn. Vele ouders zouden het toejuichen, als het geheel werd afgeschaft. Geheel verbieden acht spr. echter niet noodig, hoewel het in Geertruidenberg verboden is. De Voorzitter zegt, dat hij indertijd toen de vraag werd gesteld zich tot den Officier van Justitie heeft ge wend en deze heeft spr. gezegd, dat tegen barakken niets te doen was. Of de ge meente echter bij plaatselijke verorde ning kan bepalen, dat de inzet een zeker bedrag niet te boven gaat, wil spr. onderzoeken, want hij geeft gaarne toe, dat het spel misbruikt wordt. De heer Berm vraagt, of voor de ge meentewerken niet een limiet is te stellen, waarboven publieke aanbesteding moet geschieden, b.v. voor werken boven f50.zou spr aanbesteding willen hou den, zoodat ieder ambachtsman er kans naar heeft. Wethouder v. d. Pluijm zegt dat ge wone karweitjes moeilijk aanbesteed kun nen worden, gaat het over belangrijke werkzaamheden, dan heeft aanbesteding steeds plaats. De heer r. d. Koppel acht aanbesteding van alle werkzaamheden moeilijk, men zou dan eerst een opzichter moeten be noemen. De Voorzitter is het hiermede eens. Spr. merkt op dat het dan voor B. en W. veel gemakkelijker zou zijn. Daar nie mand meer het woord verlangt, sluit hij de vergadering. dronken. Hear lijk is na drie kwartier dreggen door de politie opgehaald. Een EXAMEN-KOORTS. uit Hillegersberg zou zija meneer examen doen tot bet verkrygen van eea rijbewijs, schrijft de xN.R.Ct.c Met den examinator tufte hij langs den Schiedam- schen singel te Rotterdam. Eensklaps kreeg hij opdracht, met den wagen te keeren. De examioandus, wat zenuwachtig vanwege de wetenschap, dat al zyn manipulaties nauwkeurig werden gadegeslagen, wilde den motor uitschakel®», maar zette in plaats daarvan den wagen in de derde versnelliog en als een pijl uit den boog schoot de auto vooruit, pardoes het kille, troebele singel- water in. Terwyl hst water met stralen uit de kleeren droop, kropen de bibberende exa minator en examinandus uit de als een baksteen gezonken auto. De examinator is in styl gebleven hy liet den examinandus stralen als een baksteen. o— EEN AANKLACHT TEGEN EEN DOKTER Op last van des officier van justitie is het lijk van de onlangs te Leiden overleden mevr. B. opgegraven en gerechtelijk ge schouwd. Dit is geschied wegens het ver moeden, dat dokter N., die mevr. B. by haar bevalling heeft behandeld, niet die zorgen aan haar gewyd heeft, welke van een geneesheer verwacht mogen worden. Er is een aanklacht tegen den dokter in gediend, meldt de xNR.Ct, KOLENDAMP. Te Eist (Betuwe) had het echtpaar E. zich ter ruste begeven, na de schuif op de kachel in het slaapvertrek te hebben dicht gedaan. Den volgenden morgen werden man en vrouw door de kinderen in bewus- teloozen toestand aangetroffen het slaap vertrek stond vol kolendamp. Hat is mogen gelukken de vrouw tot bewustzijn terug te brengen, maar de man de 46 jarige E E. is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. VERDRONKEN, het aan boord gaan de er i u 1 Bij het aan boord gaan van het bü e Ltreling' aU fabriek der firm. V.ü der Lagt aan den mede wordt weggegooid. Is het nu.*™ d j s niet mogelijk, daaraan eenig paal en perk te stellen en b.v. te bepalen, dat de inzet niet hooger als f10 mag zijn? Het schijnt een zeer verleidelijk spel te Kreekweg te Rotterdam liggende schip xDa Brakelare« is de 27-jarige schippers vrouw B. v. K. uit Antwerpen door de gladheid van de loopplank gevallen en ver- JAGERSLATIJN Man meldt aan de xMsb.v dat door jhr. van Schuilenburg te Stlvolds een haas ge schoten is, waarvan de kop getooid was met een gewei ter hoogte van circa 7 c.M. o MAG DE STAART VAN EEN PAARD GECOUPEERD WORDEN? De koopman E. P., te Eist list den staart van zyn paard door een hoefsmid coupeeren. Bsiden kwamen dientengevolge voor de Arnhemsehe Rechtbank. Doch dit college sprak hen vry, Da Officier van Justitie kwam hiertegen in appèl. Het Gerechtshof te Arnhem uitspraak doende, bevestigde het vrijsprekend vonnis van de Rechtbank. JURGENS—v. d. BERGH. Een Nederlandsche maatschappij, die de Nederlandsche belangen en een Eagelsche, die de Engelsche belangen van het Jurgens- en het Van den Bargh-concern overneemt, wordt opgericht met een gezaosenlyk ka pitaal van f 75 000.000- SPORT •JULIANA. I. ,R. W. B. II. (1—3) le klas B. V. B. Wanneer scheidsrechter v. Riel om 2 uur laat beginnen blykt dat R. W. B. volledig is en Juliana een invaller heeft voor Bruystens. Ook Zweep ontbreekt op 't appel. Juliana met 10 man spelende 13 direct in den aanval en de doelverdediger van R. W. B. moet a! spoedig handelend op treden. Steeds komen de Julianen terug, maar telkens wordt naast of overgeschoten. De beide backs van R. W. B. die schitterend spelen verplaatsen het spel en wanneer de scheidsrechter even buiten het strafschotgebied een overtreding consta- teerd, wordt deze vrye schop goed geno men en de bal vliegt over het hoofd van Bakker in het Jalianadoel. 0—1 De Jalianen niet ontmoedigd komen steeds weer terug en het R. W. B. doel komt menig maal in groot gevaar, maar het wil niet 6D juist wanneer Juliana sterk in de meerderheid is, weet een voorhoede speler van R. W. B. den bal te bemach tigen en door mooi samenspel wordt de stand opgevoerd tot 02. Na de rust hetzelfde spel. Govers is voor Zweep ingevallen en direct heeft Juliana succes als v. d. Maaden den bal door Schouten, die heel goed voldeed, krygt toegespeeld en doelpunt 1—2. Het geheele R, W. B. elftal moet zich op verdedigen toeleggen en wanneer ieder een verwacht dat Juliana zal gelyk maken herhaald zich hetzelfde als voor de rust. De midhalf vas R. W. B. plaatst het leder mooi voor het Jalianadoel en de mid- voor heeft maar voor het intrappen 1 3. Nu is Juliana een geslagen elftal en wanneer de scheidsrechter het eiede aan kondigt, heeft Juliana onverdiend verloren. Wanneer aanvoerder Bruijstens op zijn post was geweest, de uitslag zou zeer zeker anders zyn geweest. H. V. HEUSDEN. Zondag had in de zaal van den heer P. Verbeij de aangekondigde Bioscoop-Voorstelling plaats door den heer Krikke uit 's-Hage. Het moet gezegd worden dat de heer Knkke een schitterend programma had weten samen te stellen met als hoofdfilm xMoeder* en voorts eenige zeer comische by-film». Een en ander werd begeleid door een strijkje, (eenige heeren uit Waalwijk) zoodat alle aanwezigen zeker een genotvolien avond hebben gehad. Naar wij vernemen is de heer Krikke voornemens Zondag a.s. wederom een voor stelling te geven. Hedenmiddag half twee wordt hier in x't Wapen van Amsterdam* een ver gadering gehouden van de organisatie van Anti-R#v. Kie8vereenigingen in den Kamer- kieskriog xDen Bosch.* Op 't programma komt onder meer voor een inleiding door den Ed.Achtb. heer P. Bsrgmeijer te Alm- kerk over xWat heeft de huidige politieke constellatie ons te zeggen Tan 24 tot 27 Nov. wordt onder leiding van een Eerw. Pater Capacyn een tridium gehouden voor de leden der H. Familie. Naar we vernemen is onze stad genoot de heer F. Obbens benoemd tot gemeente-veldwachter te Hedikhuizen-Haar- steeg. De collecte Ziterdagmiddag gehou den ten bate van 't Roode Kruis bracht op f39.91. ANDEL. Beroepen tot Predikant bij de Garef. Gsm. alhier Ds. B. Telder te Vianen. 's GRAVEMOER. Vanwege het Groene Kruis is hier dezen nazomer voor het eerst een moedercursus gegeven door mej. van Gooi te Breda, zuigeling-verpleegster van den Algem. Ned. Bond tot bestrijding van zuigetingenziekten en sterfte. Dezen cursus beeft zich io een groote belangstelling mo gen verheugen. Van het begin af aan is getrouw gevolgd door 22 moeders en, naar we hopen, toekomstige moeders uit 's Gra- vemoer, 1 uit Dongen, terwijl nog 4 dames de reis vae Capelle naar hier er voor over gehad hebben. Hoe leerzaam deze cur sussen zijn, behoeft geen betoog maar toch weten nog te weinigen, dat hier ge leerd wordtniet alleen hoe men den gezond geboren zuigeling moet behandelen, voeden en kleeden om hem gezond te hou den, maar dat hier ook wenken gegeven worden en geleerd wordt, wat men moet doen, om zooveel mogelyk ziekten te voor komen. Msn denke vooral aan de nog zooveel voorkomende Eagelsche ziekte. Met eea prettigen lichtbeeldenavond, in hoofdzaak betrekking hebbende op het ge leerde, die door de cursisten met vele door haar genoodigdea werd bygewoond, is deze cursus de vorige week gesloten. Moge deze laatste avond een goede propaganda-avoud geweest zyn voor later. Ten gevolge der periodieke aftre ding der heeren G. Hoefnagel en J. Neder- veen, als ouderling en diaken der Geref. Kerk, zya gekozen als ouderling de heer C. Dekkers Hm. en als diaken de heer W. Versteeg Hzn. GIESSEN. Wegens ziekte van Ds. Ben ders kon Woensdag 9 Nov. geen dankuur voor 't gewas gehouden worden. Thans zal dit D. V. Donderdag 17 Nov. des avonds om 7 uur plaats hebben, waarby Ds. v. d. Put uit Andel zal voorgaan. GENDEREN. Donderdag, 17 Nov., des avonds om half zeven, zal in de Geref. Kerk alhier een dankuur voor 't gewas wordea gehouden. HEDEL. Zaterdagavond ongeveer half negen werden de inwoners opgeschrikt doer het luiden der brandklok. Weldra bleek, dat er in de mandenbergplaats van den winkelier en mandenmaker G. van Helvoirt brand was ontstaan. Spoedig sloegen de vlammen uit en geraakte ook het woonhuis in brand. Door ylings toegeschoten hulp, vooral van de leden der zangvereeniging, die in de naburige school repetitie hield, kon veel van den inventaris worden gered. De brandspuit was spoedig op het terrein aanwezig. Daardoor konden de belendende gebouwen worden beschermd. De naast gelegen woning van deo landbouwer D. v. d. B. werd evenwel een prooi der vlammen. Ook hisr kon de inboedel grootendeels wor den gered, omdat voldoende hulp aanwezig was. Bside woningen zya tegen brand schade verzekerd. Oorzaak van den brand onbekend. RAAMSDONKSVEER. By de spreek beurt gehouden door Ds. Ryoders, ward voor de Zending ruim 35 gulden gecollec teerd. Wel heeft de Plaatselijke Zendngs- vsreeoiging succee gehad met haar arbeid »oör dë Zamenwerkende Z «ndingscorpora- tie's. Niet minder dan f183,975 bleken de co!lectenzakje8 ta bevatten. SPRANG. In feestvergadering werd het driejarig bestaan der Chr. Gem. Zangver eeniging xLooft den Heerec alhier her dacht. Na opening werd door den secretaris, M. v. d. Hoven, verslag uitgebracht, waarin -pr. van vooruitgang mocht gewagen. Ook het Gnantieel verslag, uitgebracht door L. Vennick, gaf rede tot dank. By de gehouden bestuursverkiezing wer den her- en gekozen tot voorzitter, C. Scbiedon tot secretaris, M. v. d. Hoven tot penningmeester, L. Vennick tot com missaris A. Brouwers Azn. en H. Spierings. Het overige gedeelte werd met muziek, zang en het houden van voordrachten waarbij erhst en luim elkander afwisselden, doorgebracht. Om circa haif twaalf werd dezen goed geslaagden feestavond door den voorzitter gesloten. De heer G. J. van Willigenburg is door het college van Kerkvoogden by de Ned. Ilerv. Gem. alhier in de vacature van wylen den heer L. A. Rijken tot secretaris benoemd. VLIJMEN. Zaterdagmorgen had op den weg 's-BoschVlijmen een ernstige auto botsing plaats. Ter hoogte van de Vlyamnsche Hut kwamen een luxe auto komende uit de richting Den Bosch en de autobus xAlad* komende uit de richting Vlymen met elkaar in botsing. De botsing was zeer hevig. De autobus vloog langs den kant van den weg tus- schen de boomen en viel om. Zij werd totaal vernield. Twee inzittende vreuwe- lijke passagiers werden vry ernstig gewond. De luxe auto werd eveneens zwaar be schadigd en kon evenmin haar reis ver volgen. De oorzaak wijt men aan den uitslaanden rook van de juist passeerende tram, waar door 't gezicht op den weg werd belem merd en men elkaar niet kon zien aan komen. VEEN. Naar wij vernemen zullen a.s. Vrijdagavond da heeren Gebr. de Laat uit Tilburg in de concertzaal van den heer G. Verbeek te Vaen een voordrachtenavond geven. Gezien de populairiteit die genoemde heeren genieten twijfelen wij niet, of een gezelligen avond staat ons te wachten. Zie advertentie voorkomende in ons blad. Morgen Donderdag zal de uitloting plaats hebben van de verloting ten bate der zangvereen. xT.O.G.I.D.O.* alhier. De verloting zal worden gehouden in de openbare school om half acht terwijl de zangvereen. voor en na de verloting eenige nummers zal geven. WOUDRICHEM. Tot kerkvoogden der Ned, Herv. gemeente zyn herbenoemd de heeren G. Struik en P. van Straten Sr. alhier. De inlevering van militaire kleeding voor dienstplichtigen van de lichting 1912 zal in deze gemeente plaats hebben in het gymnastieklokaal der le Openbare school op Maandag 5 December a.s., des v.tn. 10.30 uur voor de gemeenten Woadrichem, Giessen, Rijswijk, Almkerk, Andel, Werken dam, De Werken en Dassen. WAALWIJK. Ten bate van de Chr. Scholen alhier zal ap 21, 22, 23, 24 en 25 Navember een Bizar worden gehouden ia da zaal voor Chr. Belangen in de Be- soyensche straat. Aan deze Bazar zyn ver schillende vermakelijkheden verbonden, zoo- d&t wy niet twijfelen, of baar zal een druk bezoek te beurt vallen. Tevens .is er aan de Bazar een groote verloting verbonden. (Zie advertentie). WERKENDAM. De Zaterdag j.l. ge houden conapetitie-wedstrijd^tusscheB Blauw Wit ;I juit^Woudrichem jen W. V. V. I alhier, op het,sportterrein achter den molen eindigde met* 21 in het voordeel van Woudrichemsche vereen. Beroepen by de Chr. Geref. Kerk alhier de WelEerw. Heer Ds. W. Hendriks van Ede. De collecte in de G eref. Kerk ge- 0oden tijdens het dankuur voor 't gewas eef 1273,75 opgebracht. Rubriek van den Arbeid De economische positie van Nederland. Op de onlangs gehouden vergadering v an het Verbond van Nederlandsche Werk- g evers heeft de'voorzitter, Dr. ,F.^G. Wal* Ier, oud-Directeur van.de bekende Delft- s che Gist- an Spiritusfabriek, een redevoering gehouden, waarin hij op zeer duidelyke wijze de economische positie van Neder land schetste en de middelen aangaftom daarin^; de zoo noodzakelijke verbeteringen te brengen. Hyj weester eerst op, dat volgens verschillende officieels uitlatingen, erkend wordt, dat de gang van zaken, afgezien van een aantaljgunstige uitzonde ringen, in da groote meerderheid der be- dryven jonbevredigend is. Dit wordt ook bevestigd door bet geringe bedrag der ia- dustrieele emissies en de cyfers over de werkloosheid. Purol bij Ruwe en ^chtaliTHuid ~fg —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2