MODERN FOTO - Dag- en EIND B 119 Avondlicht GORKUM fs Jan Geertzen, Atelier SCHREURS 's Bosch=Dordt. deen Geweten. DAMRUBRIEK. Ingezonden. Plaatselijk Nieuws FEUILLETON TEL. 266 VERGROOTINGEN NAAR ELK PORTRET 'èM:-.-*1 binnen 3 jaar is voltooid. Naar verluidt neemt de regeering bet aanbod aan. 200 BANDIETEN VERJAAGD. Volgens een bericht uit Mexico hebben regeeringstroepen na een hevig gevecht 200 bandieten verjaagd, die de stad Aq'iilapan veroverd en in brand gestoken hadden, ter- wjjl zij onder de bevolking een bloedbad aanrichtten. Er zijn 40 bandieten gedood. Red acteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 2. Wit begint en wint. Stand Zwart, (7 schijven en 1 dam) op 5, 7, 8, 9, 10, 15, 26 en dam op 35. Wit (9 schjjven) op23, 27, 28, 29, 32, 33, 37, 39 en 42. Oplossingen vóór 1 Dec. aan mijn adres. Correspondentie. C. Bax te Heesbeen. U vroeg mij om het slot van de partij, gespeeld tusschen Raphael, kampioen van Marseille met Wit, en Weits, wereldkampioen met Zwart. Ik meen dat ik tot den 34in zet van Zwart deze party verleden jaar publiceerde. De stand na dien zet is Zwart schijven op: 6, 8, 42 t.m. 19, 23 en 34. Wit schijven op: 25, 26, 27, 28, 31, 32. 33, 35, 38, 42, 43 en 50. 't Vervolg der partij is 35. 35—30? DE zet was hier 50—45. 34-39 36. 43X34?? Hier moest 33X44 geslagen worden om den foutzet 3530 te verbeteren. 14—20 37. 25X14 19X10 38. 28X19 43X35 39. 3328 Deter was 3329 geweest, deze zet had tevens den korten vleugel gedekt. De schijven 8, 10 en 15 ontwik kelen nu te veel kracht op dien vleugel. 39. 10-14 40. 42-37? 8—13 41. 50-44 14-20 1 42. 34-29 6—11 43. 2823 Veel beter was geweest te vervolgen met 2923 of 24, 28—22 en 32X34. Wit moest in deze stelling met remise tevreden zijn. 43. 20-24 44. 29X20 15X24 45. 44 39(gedw.)18X29 46. 27—22 17X28 47. 32X34 24—29 I 48. 34X23 35-40 49. 31-27 11—17 11 50. 38—32 40-45 51. 32—28 13—181 52. 2319(gedw.)18 —23 53. 3731 Nog was 1914 beter geweest, om zoo spoedig mo gelijk dam te halen. 3731 is bovendien tempo-verlies. 53. 23X21 54. 10—19 45—50 55. 39—34 50221 Dit is een fijn berekende zet, omdat hjj aan Wit belet om aanstonds met 528 te vervolgen. 56. 14—10 22X36 57. 10—5 36-18! 58. 5—28? 18X45 en Wit geeft op. Vragen op rechtskundig gebied Ik huur een huis, waarvan ik op mijn beurt twee kamers heb verhuurd aan een ander ter bewooing. De eigenaar maakt hier aanmerking op. Is zulks te recht of ten onrechte. B. v. D. Zonder toestemming van den eigenaar moogt U als huurder van het huis, noch het geheele huis noch een gedeeite ervan aan een ander verhuren. Hebt u dus de vereischte toestemming van den eigenaar niet, dan heeft deze terecht aanmerking gemaakt. Mijn kind bezoekt thans de M.U.L.O. School te Heusden. Na opheffing der echool wil ik dat kind naar eene U.L.O. School te 's Bosch zenden. Kan ik nu aan de gemeente vragen om vergoeding van reiskosten E. X. Alleen indien uw kind in den leerplich tigen leeftyd valt, moet uit de gemeente kas tegemoetkoming in de kosten worden gegeven en zoo noodig worden de kosten geheel uit de gemeentekas vergoed. Is het geoorloofd te visschen, met een hengel, in wateren welke den staat toe- behooren, als men voorzien is van een vischakte K. A. Zonder schriftelijke vergunning en indien CJ met één hengel vischt zonder acte, moogt U visschen in de by de artikelen 577 en 579 van het Burgerlijk Wetboek bedoelde wateren, voor zoover deze niet bij alge- meenen maatregel van bestuur worden uitgezonderd. De artt. 577 en 579 luiden Art. 577. Insgelijks bebooren aan den Staat de wegen en straten, welken ten zijnen lasten zijn, de stranden der zee, de bevaarbare en vlotbare stroomen en rivieren met hunne oevers, de groote en kleine eilanden en de platen welke in die wateren opkomen, gelijk ook de havens en reeden onverminderd de door titel of bezit ver kregen regten van bijzondere personen of gemeenschappen. Art. 579. Als eigendom van den Staat worden insgelijks aangemerkt alle gronden en getimmerten, welke lot 's lands vesting werken behooren en gevolgelijk alle gron den, waarop eenige werken van verdediging zijn aangelegd geworden, als wallen, borst weringen, grachten, bedekte wegen, glaciea of vooruitspringende werken, pleinen, waar op krygsgebouwen gesticht zyn, liniën, posten, verschansingen, redouten, dijken, sluizen, kanalen en hunne boorden insge lijks onverminderd de door titel of bezit verkregen regten van byzondere personen of gemeenschappen. Ik betaal aan een leverancier per giro, doch ontvang hiervan nooit een kwitantie. Is dit rep'i nu geldig voor een kwitantie, en derhalve niet strafbaar voor de Zegelwet? L. W. Indien U per giro betaalt ontvangt U een re^u. Dit refi bewyst alleen dat U aan den geadresseerde een zekere som op bepaalden datum beeft betaald, maar het geldt niet als quitantie van eene betaling voor eene bepaalde leverantie. Ik moet nu in Aalst een ander huis gaan bewonen en heb mijn vergunning tot 1 Mei 1928 betaald, die sinds 1895 op mijn naam staat. Tengevolge van majeur, dus niet met mijn vrijen wil, moet ik een ander huis gaan bewonen. Kan ik myn vergunning nu meenemen om sterken drank te verkoopen in gesloten flesschen M. A. U hebt eene vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein en nu kan eene zoodanige vergunning naar eene localiteit in een ander huis slechts worden overgebracht met den aanvang van een nieuw vergunningsjaar, d.i. met 1 Mei. 't Doet niet ter zake, dat U uwe tegen woordige woning tegen uw wil moet ver laten en ook maakt de Drankwet terzake geen onderscheid tusschen tap- en slyt- vergunningen. 4 Januari 1927 is mijn Vader over leden en 8 Januari begraven. Dien zelfden dag vroeg mijn zuster mij de losse schuld van de begrafenis te be talen de kist zou betaald worden als het huisje verkocht was. Ik vond dat goed en heb haar 12 Jajn. f35 laten brengen. Met twee rouwbanden die mijn dochter voor haar meege bracht had en de advertentiekosten was het een bedrag van f 44.96. Enkele dagen later vernam ik, dat mijn Vader f 102 voor zijn begrafe nis aan mijn zuster in bewaring had gegeven. Van die f 102 had zij mij niets gezegd, kan ik dat geld dat ik haar heb laten brengen nu beschou wen als oplichting, en hoe kan ik dat geld, waarmede ik handel deed, met schadevergoeding terugeischen. j Indien U kunt bewijzen, dat uw vader f 102, uitdrukkelijk bestemd voor zijne begrafenis, aan uwe zuster heeft ge- gegeven, kunt U van haar de door U haar j ter hand gestelde f 44,96 gerechtelijk te rugvorderen. U moet zich dan wenden tot een advocaat of deurwaarder. Iemand heeft 2 rijwielen zonder merk of nummer moet hij nu met een kaart van de provincie, ook zonder merk of nummer, altijd beslist met een en dezelfde fiets rijden Mag hy de andere, daar hoegenaamd ge«n verschil in is, niet op prov. wegen gebruiken A. M. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur, Wees zoo goed en vergun mij voor onderstaande regels een plaatsje in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. De leden der Ned. Herv. Kerk waren j ,1. Donderdag 10 Nov. opgeroepen om hun stem uit te brengen aangaande de predikant-vacature. De kerkeraad had na rijp beraad den rechtzinnigen predi kant, Ds. Ewoldt van Raamsdonk voor gedragen. Opmerkelijk bleek het nu, dat sommigen, die den bijbel voor een archaïsme houden, en in geen zeven k acht jaar de kerk hadden bezocht, een anderen meening waren toegedaan en hun stem op den algeheel onbekenden eathis predikant Mr. E. D. G. v. d. Horst van Hoek van Holland uit te brengen. Misschien is in hun ijver daar menig „absurd" door 't oude spreekwoord, n.l. „Voor geld en goede woorden" mee ge vangen. De opkomst was schitterend, de uitkomst een succes, met 29 tegen 28 stemmen werd Ds. v. d. Horst tot predikant dezer gemeente benoemd. Wij willen hier absoluut niet zeggen, dat bovengenoemden niet 't recht hadden om hun stem uit te brengen (hun lid maatschap waarborgt immers hun dat recht). Maar wij vragen ons toch af, welke motieven waren de aanleiding om zoo te ijveren tegen kerkeraads-advies Ware het omdat men met mond en hartde eathische prediking was toegedaan zoo ja dan waren wij absoluut niet bevoegd om een opmerking hierover te schrijven. Maar dat dit niet het geval is, blijkt toch wel overduidelijk uit't tijdvak, dat wij één vacaate gemeente vormenim mers naar reglementaire wijze geschiedt den Dienst des Woords dan door de Ringpredikanten, met gevolg wordt deze zoowel rechtzinnig en confessioneel als eathis verkondigd en onder al deze pre dikingen bezoekt de helft van die ijve- raars 't heiligdom niet. Bezien wij den toestand als zoodanig, dan moeten er ook andere motieven gegolden hebben en wij kunnen geen anderen gevolgtrekking maken, of het ging met vooropgezet doel, om de tempel van Jeruzalem te verbrijzelen. Is dit juist Maar dan ook „Wee dien mensch, 't ware hem goed nooit geboren geweest te zijn". En heeft 't nu plaats plaats, dat Z Eerw. de beroeping naar deze gem. aanneemt, dan hopen wij van harte, dat dengenen die er toe hebben medegewerkt, hem als leeraar alhier te verkrijgen, men hem ook als leeraar zal beminnen naar maatstaf van 't geopenbaarde Woord, opdat hij een middel mocht zijn om deze onkerkelijke secten, tot getrouwe kerkgangers te maken, dat zou onder- geteekende niet 't minst verheugen. Met dank voor de opname B. VAN KOOTEN JR. Genderen, 12-11-27. ALMKERK. De heer A. Penning Jz. heeft bedankt als bestuurder der Chr. Schoolvereen. aan den Verlaat- schendijk. Naar wij vernemen hebben de leden van de Mannenzangvereeniging „Excelsior" alhier, in hare vergade ring van 15 Nov. j.l. besloten, deze vereeniging te ontbinden. Tot Notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier, zijn gekozen de hee- ren C. Kamp, A. Penning Sr. en A. J. van Dis. De collecte gehouden j.l. Zon dag in de Herv. Kerk alhier, ten bate van de Zending bracht ruim f 103 op. Als een zeldzaamheid kan wor den gemeld, dat een schaap van den heer J. Snoek alhier 2 lammeren ter wereld bracht. Iets zeldzaams in dit jaargetijde. De heer J. K. Koekkoek al hier is met ingang vanj 1 Jan. a.s. be noemd tot onderwijzer a. d. Chr. Sch. te Huizum. Naar wij vernemen hebben de bestuursleden van den Ring „Altena" van Herv. Jong. Vereen, (welke ge kozen zijn op de j.l. gehouden ver gadering te B.-Broek) den WelEerw. Heer Ds. v. d. Berg van Eethen en den heer A. Geudeke alhier, resp. als voorz. en keer. beide hunne be noeming aangenomen. V^OUDÈNDIJK. Tengevolge van het wassende rivierwater is de loswaï al hier ondergeloopen. Het verschepen der bieten moest plotseling gestaakt worden, terwijl thans ook geen bie ten worden ontvangen. fel MM&M Bezoek van ouds bekend Hótel Café Billard Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Ruime auto- garage's Reclamewagens speciaal tarief. REINHOLD ORTMAN. ::o 16) De professor verheugt zich integendeel oprecht, dat je er fiaanciësl op vooruit zult gaan. En de zaak kan bovendien geen uitstel ljjden.c Je moetje mergen al aan doctor Giersberg voorstellen, als je tenminste geen gevaar wilt loopen, dat een ander je voor is.« Düringhoffen aarzelde ook nu aog Artois echter praatte zoo y verig en zoo nadrukkelijk dat hy tenslotte voor diens aandrang zwichtte en de verlangde toestemming gaf. Daarmee scheen doctor Artois het doel van zyn bezoek als vervuld te beschouwen, want hij maakte zich gereed te vertrekken. «Ik hoop, dat wjj elkander van tyd tot tyd zullen ontmoeten,f merkte hy op, «hoe- wel ik juist in dezen tyd zeer ia beslag zal worden genomen, zooals je je zeker wel kunt voorstellen. Ik sta voor een zeer be- langryk keerpunt in myn leven en ook Amor schijnt op dit punt een woordje mee te zullen spreken. Hoe staat bet overigens met jou wat dit punt betreft, vrieBdje? Dat kleine persoontje, dat strak3 de deur voor me open deed, was weliswaar nu niet bepaald een Venus c «Maar 't beste, onbaatzuchtigste en ach tenswaardigste wezen ter wereld,* vie Düringhoffan hem haastig in de rede. «Ik zou niet graag willen, Artois, dat jij je er toe liet verleiden op spottenden toon over haar te spreken.* «Ah, staan de zaken zoo Dan zwijg ik natuurlyk terstond en neem al den twijfel aan haar schoonheid terug. Eo nu adieu 1 Ik wordt verwacht bij professor Wallroth voor de lunch.* Toen juffrouw Heieen spoedig daarna de lamp binnenbracht viel haar de ongewone opwinding op, waarin Dürioghofien zich bevond en zy hid nauwelijks een schuchtere vraag gedaan naar de oorzaak daarvan, of hy kwam al met het groote nieuws aan dragen, zichtbaar verheugd, by haar zijo hart te kunnen uitstorten. Hy verwonderde zich echter niet wsinig, dat juffrouw Heleeas vreugde slechts op zeer gedempte wyze tot uiting kwam en dat het zonderling smartelijk trilde om haar mondhoeken, toen zy hem haar gelukwenschen toestamelde. »U schijnt niet bjjster met my tevreden te zyn, juffrouw Heieen,* zei hy openhartig. «Gelooft u, dat ik er geen goed aan gedaan heb, het aanbod van myn vriend te aan vaarden Zjj werd donkerrood en verzekerde zeer haastig «Natuurijjk wel I Het zou onver geeflijk geweest zijn, als u het afgeslagen had. Maar nu zult u ons stellig gaan ver baten en misschien al zoo gauw mogelijk niet waar?* «Ik denk er niet aan I Dat is juist nog de beste zyde van de zaak, dat ik in het sanatorium van doctor Giersberg niet behoef te wonen. Zoolang vader Leopard my niet de deur wjjst, zal ik dus hier blijven en wij zullen verder evennis steeds als goede kameraden met elkander omgaan, niet waar juffrouw Heieen Haar smalle wangen gloeiden nog steeds maar in haar groote. uitdrukkingsvolle oogen stond nu niets anders dan zuiver geluk en vreugde te lezen. Zonder eenige terughou dendheid legde zy haar kleine smalle handje in zyn uitgestoken rechterhand, over welks enorme afmetingen juffrouw Ingeborg zich onlangs zoo vroolyk had gemaakt en zy lachte opgewekt, toen hy voortging «Waar zyn echter mijn vyftien daalders Nu zou het bepaald een misdaad zyn, als wy op zulk een geluksdag den armen steendrukker neet zijn vijf kinderen van wanhoop wilden laten omkomen.* «Daaromtrent heb ik my reeds met vader in verbinding gesteld,* antwoordde zy. «Al kannen wy helaas niet alle ongelukkigea bijstand verleenen, deze eene ongelukkige is thans tenminste voorloopig geholpen.* «En ik verzoek mij als borg te willen aannemen, als u tenminste vrienden met me wilt blyven. Want ik zeg het u hierbij uitdrukkelijk, juffroiw Heieenik ben er trotsch op, dat ik in dit geval de stille compagnon van uw vader ben geweest.* HOOFDSTUK VI. De vrees, waarmee professor Wallroth de eerste ontmoeting van zijn dochter en zijn aanstaande vrouw had tegemoet gezien, was zooals hy zich later opgelucht moest bekennen, sterk overdreven geweest, hoewel toch ook nist geheel ongegrond. Er was geen on vriendelijk woord gewisseld, terwyl zich ook geen andere pijnljjke voorvallen hadden voorgedaan, waardoor het noodig was ge weest dat hij diende in te grjjpen. Van de hartelijkheid, die andera steeds den omgang van beide vriendinnen geken merkt had, was echter by deze eerste ontmoeting absoluut niets meer te bespeu ren geweest. Edith had weliswaar een poging gedaan de dochter van haar ver loofde teeder in haar arman te sluiten, doch Ingeborg had zich aan deze liefkoo- zing onttrokken op een wyze, die, zonder eigenlijk beleedigend te zijn, toch duidelyk en beslist was. Zy hadden daarna een poos over alle mogelyke onverschillige din gen, doch niet over de gewichtige gebeur tenis gesproken, die zoo'n grooten invloed I op haar levensloop zou uitoefenen en In geborg was geen oogenblik uit den toon van koele vriendelijkheid gevallen, waartoe zij zich sedert het gesprek een aanvang had genomen had gedwongen. Zoowel de professor als Edith moesten wel ondubbel zinnig ondervinden, dat zy haar meening over hun verbintenis intusschen nog in 't geheel niet had gewijzigd maar het ga hun toch al een groote verlichting, dat Ingeborg vau haar vijandige gezindheid j-!geus de toekomstige stjefmoeder ook nog □iet door haer gedrag openlijk uiting gaf. «Mettertijd zal zij zich wel in het on- vermydeljjke schikken,* troostte de professor zich, die alle dingen graag van den licht- sten kant opnam. «Het zou immers ook al te dwaas zyn; want zooiets gebeurt toch by na dageiyks.* Des ondanks voelde hij tegenover zyn dochter toch nog steeds iets van den druk van een kwaad geweten en terwijl hy anders gaarne een kwartiertje vrijgemaakt had, om het in vroolyk gebabbel met zyn kind door te brengen, trachtte hy thans byna angstig elk langer alleenzijn met haar te vermjjdeo. Weliswaar had zjj ge durende d« laatste drie weken noch over het voorgevallene, noch over haar toekom stige plannen ook maar met een woord gesproken maar hij las het verwjjt, dat haar lippen niet uitspraken, van haar bleek gelaat, uit haar donkeromschaduwde oogen, die zooveel doffer en droeviger stonden dan vroegerhij voelde, dat sinds dien noodlottigeo dag een onzichtbare kloof insschen hen was ontstaan, die steeds dieper ea dieper werd en die misschien binnen kort reeds niet moer te overbruggen zou zjju. t k 1 Vi"' - ir KT;-. - ,il, T Een dankte St. Nioolaasnescltenk een foto ROMAN VAN Cfrordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6