Derde Blad NO 4761 vandaan komen. Inktstellen. Vloeidrukkers. irs. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Firma L.J. VEERMAN Waar FAAM en BZK Firma LJ. VEERMAN POSTPAPIER Firma LJ. VEERMAN Firma L.J. VEERMAN „SWAr-enWLA^'- Firma L. J. VEERMAN Prachtsorteering Luxe doozen V BEHOORENDE BIJ HET HEUSDEN. Verschillende vertegenwoordigers van de pers hebben op uitnoodiging der Directie een omwandeling gemaakt door de groot sche en monumentale fabriek der N. V. v. h. Louis Dobbelmann, voor eenige maanden geheel voltooid en gebouwd tus- schen Hoogstraat en Groenendaa), te Rot- terdam een oppervlakte beslaande van ruim 3000 M2. Daarin zyn ondergebracht de tabaks-, sigaretten- en thee-fabriek. Onder leiding van de architecten B. Hooy- kaas Zoon werd met het afbreken der oude huizen aan het Groenendaal in 1925 begonnen een werk gepaard gaande met vele moeilykheden, daar het bedrjjf moest doorgaan, doch dat thans geheel voltooid een indrukwekkend bouwwerk vormt in dit oude stadsgedeelte. De Directie, bestaande uit de Heeren R. S. P. Schuil en L. A. A. van der Heyden, heeft door het initiatief nemen om het bedryf geheel te moderniseeren de kroon gezet op den levensarbeid van den stichter, wylen den Heer Louis Dobbel mann, die als zoon van een Nymeegsch tabaksfabrikant in 1866. na een 6-jarig verblijf in Amerika, in ons land terugkeerde, om te Rotterdam van de firma H. van Woerden Zoon een kleine tabakskervery met winkel aan de Hoogstraat gelegen over te nemen, welke hij in datzelfde jaar onder eigen naam heropende. Hij huurde ook eer» naastbij gelegen pand, waarin hij een stoomketel met machine liet plaatsen, waarmede zijn machinale kervery was ge sticht. Deze is de bakarmat van de in onzen tijd, zoowel in binnen- als buiten land, om haar tabaksproducten beroemde Dobbelmann-fabriek. Want onder s' Heeren Dobbelmann's energiek zakenbeheer werd het bedryf gestaag grooter in omvang. In de eerste periode van ontwikkeling was het bedrijf over 3 verschillende plaatsen in de stad verdeeld, doch in 1884 maakte de aankoop van de voormalige suikerfa briek van de firma van Oordt aan de Hoogstraat het mogelyk, dat alle takken van bedryf onder één dak gebracht wer den. De omzet naar het buitenland was toen reeds van belang, doch omvangrijker zou bet worden toen de Heer Dobbelmann zich in 1870 de medewerking van den Heer A. Zwenk verzekerde, die later in 1901, tegelijk met een schoonzoon van den Heer Dobbelmann, den Heer R. H. van Schaik, als directeur optrad van de inmiddels op gerichte Naamleoze Vennootschap v. h. Louis Dobbelmann. Dat was helaas het zelfde jaar, waarin de Heer Louis Dobbel mann door den dood aan zijn werkzaam leven werd onttrokken. Willen we even nagaan wat er sindsdien geschiedde be- hooren wy te vermelden, dat de Heer A. Zwenk in 1921 zijn directeursfunctie neer legde, na een halve eeuw op voorbeeldige wyze zijn beste krachten aan de firma te hebben gewijd. De Heer van Schaik bleef tot 1924 op zijn post. Hjj liet zich op volgen door de tegenwoordige directie, de jonge generatie bovengenoemd, die tot de algeheele moderniseering van het fabrieks gebouw besloot en tot invoering van de meest ingenieuze bedryfsmachines. Zoo is er thans een tabaksbedrijf in het leven geroepen, dat door zijn kracht, zijn wyd-bekenden naam en zijn enormen omzet inderdaad een sieraad is van de Rotter- damsche groot-industrie. Men heeft zich er van kunnen overtuigen. De gasten werden allereerst rondgeleid door de groote drukkerij, waar drie snel persen voor kleurendruk het benoodigde verpakkingsmateriaal kunnen afleveren. De FAAM-verpakking werd daar o. a. ook gedrukt. Een blik in de daaraan grenzende car- tonnage-fabriek deed zien op welke een snelle wyze machinaal alle benoodigde doozen voor de verpakking worden gefabriceerd. Daarna werd de groote kervery-hal betre den, waar een groot aantal kerfbanken de verschillende tat-akkeu snijden, die uit de enorme trechters aan de zoldering worden opgevangen, 't Is de weg van gekerfd blad tot keurig verpakte tabak, Want, na de kerfbanken verlaten te hebben, wordt de tabak langs ondergrondsche transportbanen naar de eesten geleid, waar zij hei verdere drogingsproces ondergaat. In zeeven terecht gekomen wordt zy vervolgens van stof en zand gezuiverd. Om eenigszins een denkbeeld te krijgen van het enorme productievermogen der fabriek diene, dat een der 5 eesten, de grootste van Europa, 3000 pond tabak per uur verwerkt. Na de stofzuivering wordt de tabak door middel van geperste lucht naar de bovenverdiepingen geblazen, waar de opslagplaatsen zyn, die over de geheele HEUSDEN. zeer geschikt voor Sint-N icolaas- Cadeau. lengte der gebouwen loopen. Hoewel met de mederniseering het be drijf geëlectrificeerd is, er werken meer dan 100 motoren, wordt er stoom ge bruikt voor de drooghokken en vanzelf voor de centrale verwarming. De electriciteit is de overwegende kracht en deze brengt de tallooze economisch werkende bedrijf- machines in werking, die mogelijk maken, dat goede tabakken in uitstekende verpak king tegen minimum prijs in de consumptie gebracht kunnen worden. Als in een revue zullen we thans alles noemen, wat de grootste belangstelling der per8menschen mocht trekken. De reus achtige vochtketels, waarin de pruimtabak B. Z. K., de roem van het huis Dobbel mann, wordt gesausd de spinnerij-machi nes, waar men de z.g. roltabak, de deli catesse voor den hartstochtelyken pruimer, die niet wil weten, dat hjj pruimt, buiten gewoon vindingryk in elkaar ziet draaien de machinale pakkery met haar ingewik kelde machine-techniek, die mogelijk maakt in een dag per paketeermachine 25000 pakjes tabak keurig verpakt af te leveren de banderolleermachinesde automatische theewegery de sigarettenmachines w. o. er een is met een productievermogen van 250000 sigaretten per dag de machines in de groote bankwerkery en smederij, enz. Zoo werd de bovengenoemde opslagplaats van gekorven tabak bereikt, een ruime lichte zaal met breede buisopeningen in den vloer, om de tabakken te transportee ren naar de reeds genoemde machinale pakkerij, waar ze, alvorens in de machines te komen, met de hand door meisjes wordt gewogen, omdat er nog geen uit vinding is, die het mogelyk maakt tabak automatisch te wegen. Op het enorme dak, een panorama ge vende van de groote stad, zag het gezel schap de groote xcyclonenc of luchttorens, waarmede de tabak uit de kervery naar de voorraadzolders geblazen wordt. Volg den de stripperij en sorteerdery ten dienste der melange de groote timmermans werk plaats, waar vatenduigen worden verwerkt tot exportkisten de z.g. vacuum-afdeeling, waar blikkeD, gevuld met tabaksproducten voor de tropen bestemd, luchtledig ge maakt worden. Iets wat bijzonder in dit grootsche ta baksbedrijf den bezoeker opvalt, is de door de geheele fabriek loopende transportketting, ter lengte van 285 M., waarmede alle verpakte producten naar de verschillende afdeelingen worden gezonden. Ten slotte de groote expeditiehal en de modern in gerichte kantoorloc&liteiten, waar den be zoekers bet z.g. Holerithkaartsysteem werd Bascules, Gewichten, allerlei Ijzerwaren eiT Gereed- schappen, Landbouw-, Bind- en Faktouw in alle dikten. KACHELS, HAARDEN, CALORIFIRIS, PETROLEOMKACHELS, enz. Firma JOHAN SMULDERS, 's-Hertogenbosch, Vughterstraat 33- gedemostreerd, waarmede in een uur 24000 kaarten gesorteerd kunnen worden met den naam van den afnemer, zijn woon plaats, zijn aankoop en besteed bedrag, kortom alle bijzonderheden van belang voor de administratie met haar staf van employés en haar reizigers. Deze laatsten reizen per anto het gansche land door. Een prachtbedryf van breeden omvang een der grootste fabrieken van Rotterdam. Het autopark telt alleen reeds meer dart 20 wagens. Het personeel is ruim 500 man steik. De firma bezit opslagplaatsen aan de rivier de Maas, o. a. aan de Vier- havenstraat, aan de Biielschelaan en aan de Luiker Rotierkade, waar voor duizenden en duizenden vaten ruimte aanwezig is, ongerekend de pakhuizen aari Hoogstraat en Groenendaal. Filialen zijn gevestigd te Amsterdam, 's Gravenhage en Utrecht. Door de voortreffelijkheid der producten en het energieke beheer steeg de omzet der N. V. v. h. Louis Dobbelmann met 50 pCt. sinds de oorlogsjaren, terwyl door de capaciteit der nieuwe installatie op een toename van 100 pCt. gerekend is. Door het enorme succes, dat de firma thans reeds heeft met haar nieuw merk baaitabak FAAM, is de omzet intusschen wederom met 10 tallen procenten geste gen. De omzet van haar alom bekend merk pruimtabak B. Z. K. is anderhalf maal zoo groot als voor den oorlog. Een bedrijf, dat een eerste plaats in neemt in de Nederlandsche tabaksindustrie. Vergadering van den Raad der gemeente SLEEUW IJ K op Vrijdag 11 November des nm. 2 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer W. Beukenkamp. Secretaris: WelEd, Heer G. Vos. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de Secretaris de no tulen der vorige vergadering leest, die hierop onveranderd worden vastgesteld. HEUSDEN. MOOIE SORTEERING Ingekomen stukken Bericht van den heer M. Sigmond dat hij zijn benoeming tot lid der schattings commissie aanneemt. Besluit van Gedep. Staten van 3 Nov. waarbij goedkeuring wordt verleend aan de wijziging der gem. begrooting 1927. Idem van 9 November waarbij het raadsbesluit tot het in erfpacht geven van eenige perceeltjes gemeentegrond aan de haven wordt goedgekeurd. Stemming over het voorstel der be- grootingscommissie tot verhoöging van de presentiegelden der raadsleden. De heer Gulden verzoekt nog even een korte toelichting te mogen geven op het voorstel der commissie. De heer Walraven meent dat er reeds genoeg over gesproken is. Spr. heeft echter evenmin als de andere raadsleden er bezwaar tegen dat de heer Gulden nog een korte toelichting geeft. De heer Gulden zegt dat hij kort kan zijn. Uit het verslag in de courant en uit de notulen, heeft hij vernomen, wat er reeds over over het voorstel der com missie is gezegd. De commissie heeft ook het standpunt van den heer Sigmond overwogen. Ook zij was van oordeel dat het voor de voor ons liggende 4- jarige periode niet noodig was om tot verhooging van het presentiegeld over te gaan. De motieven die ook geuit zijn door Wethouder v. Straten hebben de commissie er echter toe gebracht met het voorstel te komen het presentiegeld te brengen op een bedrag zooals het voor de meeste gemeenten uit de om geving geldt. De commissie heeft zich de vraag gesteld, wordt door de raads leden- gevergd dat hier leden zouden zitten die nadeel van hun raadslidmaat schap zouden hebben. Daar zij meende hierop ontkennend te moeten antwoorden is zij met haar voorstel gekomen. Het voorstel om het presentiegeld der raadsleden te brengen op f2.50 hierop in stemming gebracht wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Stelt, Verhagen, Sigmond en Walraven. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te Sleeuwijk' Op de voordracht zijn geplaatst: 1 Mej- S. A. M. v. d. Linden te Leeuwarden 5 2. Mej. M. v. Breugel te Almkerk 3. Mej- J. C. v. Os, tijd. onderwijzeres te Sleeuwijk- De Voorzitter zegt dat het Hoofd der school, de heer Godschalk er heel wat werk mede heeft gehad om deze voor dracht samen te stellen. Ook kan spr. mededeelen dat de Inspecteur voor het L. O. geen bezwaar tegen de voordracht heeft doch er op heeft gewezen, dat de raad bij benoeming van nummer drie, een niet wachtgeldster, wel de gevolgen voor de gemeente mag overwegen. De Minister beweert dat alle wachtgelders goede krachten zijn, anders zoaden zij niet op de lijst zijn geplaatst. Spr. heeft bij den betrokken Minister voor deze be noeming nog een audiëntie aangevraagd, doch deze was wegens ziekte niet in staat audiente te verleenen. De heer de Boom vraagt of het den Voorzitter bekend is dat mej. v. d. Linden ziek is en niet in staat zal zijn te komen? De Voorzitter zegt dit niet te weten, wel weet hij dat mej. v. d. Linden ge- soliciteerd heeft naar Rotterdam. Kan mej. v. d. Linden wegens ongesteldheid niet in functie treden dan hebben B. en W. het recht, een plaatsvervangster te benoemen, zonder bezwaar voor de ge meentekas. De heer v. 't Sant vraagt of B. en W. ook motieven kannen aanvoeren waarom zij mej. v. Os op de voordracht hebben geplaatst De Voorzitter antwoordt dat B. enW. getoond hebben, door wachtgeleters als nummer een en twee op de voordracht te plaatsen, dat zij met het oog op de financieele gevolgen voor de gemeente aan een wachtgeldster de voorkeur geven. De raad heeft echter de koorden van de beurs in handen en heeft dan ook de bevoegdheid een niet-wachtgeldster te benoemen. De heer v. 't Sant heeft zooeven ge hoord dat mej. v. d. Linden niet in dienst zal kunnen treden wegens onge steldheid. Wat is over de tweede wacht geldster bekend en hoe oud is deze? De Voorzitter antwoordt dat mej. v. Breugel thans tijdelijk te Woudrichem werkzaam is en 47 jaar oud is. Mej. v. d. is 59 jaar. Als men echter de personen wil bespreken dan zal spr. de openbare vergadering hiervoor schorsen. De heer Gulden zag dit gaarne ge beuren, aangezien hij eenige woorden zou willen zeggen, die de personen zelf betreffen. De openbare vergadering wordt hierop geschorst. Na heropening vraagt de heer Sigmond of mej. v. d- Linden als zij benoemd wordt ook verplicht is deze benoeming aan te nemen. De Voorzitter antwoordt toestemmend, is zij dan echter wegens ongesteldheid HEUSDEN. RUIME KEUZE VULPOTLOODEN zoowel in goedkoops als duurdere genre. verhinderd hare functie te aanvaarden, dan kan een tijdelijke kracht worden aangesteld. Benoeming moet thans echter plaats hebben, slechts voor 4 maanden mag een tijdelijke kracht werkzaam zijn en het is thans de laatste maand hier voor. De heer Sigmond vraagt als mej. v. d. Linden benoemd wordt, zij dan pen sioen kan aanvragen wegens gezondheids redenen. De Voorzitter antwoordt dat zij daar voor altijd het recht heeft. De Voorzitter leest hierop curiosie- teitshalve nog twee epistels voor die B. en W. in verband met de vacature aan de openbare school zijn toegezonden en welke epistels beide ongeteekend zijn, doch waarvan het eene heet afkomstig te zijn van een lid van de Tweede Kamer die dreigt een interpellatie in de Kamer te zullen houden als de vacature niet spoedig wordt aangevuld. De heer Walraven meent dat het na deze mededeeling maar het beste is om zoo spoedig mogelijk tot stemming over te gaan. Tot onderwijzeres wordt hierop be noemd mej. S. A. M. v. d. Linden te Leeuwarden met 8 stemmen, mej. M. v. Breugel te Almkerk verkreeg 3 stemmen. Herziening overeenkomst met de ge meente Werkendam tot het toelaten van kinderen uit die gemeente op de open bare school te De Werken. De Voorzitter stelt voor deze overeen komst vast te stellen zooals zij in con cept is vastgelegd en zooals zij ter visie heeft gelegen. Geen der heeren verlangt voorlezing, waarop de overeenkomst met algemeen» stemmen wordt vastgesteld. Af- en overschrijving begrooting 1927. Tengevolge van de toegekende subsidie groot f,10.— aan het Wit-Gele-Kruis en de onderhoudskosten van het kind van Verhorst f 41.25 aan het instituut te Zeist, moet begrootigingswijziging plaats hebben, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. De agenda is met dit punt afgewerkt, doch de Voorzitter heeft nog iets voor besloten vergadering; alvorens tot slui ting der openbare vergadering over te gaan, zou hij de heeren willen vragun, of een van hen nog iets voor deze open bare vergadering heeft. De h«er Walraven zegt dat indertijd gesproken is over aansluiting aan het net van de Schans. B. en W. zegden toen een onderzoek toe, heeft dit onder zoek al plaats gehad De Voorzitter antwoordt bevestigend, bij de P.N.E M. is naar de kosten ge- informeerd, doch deze zijn zeer hoog, omdat een kabel moet worden gelegd, dezelfde reden waarom de Schans dus reeds hij den aanleg niet is aangesloten, is nog steeds aanwezig. De heer Gulden zegt dat hij in de voorlaatste vergadering heeft gesproken over verplaatsing van een paal aan de Sasdijk, door B. en W. was toegezegd, dit onder het oog te zullen zien, is dit al geschied Verder moet spr. weer met dezelfde kwestie komen, die al reeds uit ten treure hier is besproken, nl. de kwestie van de Looze Stoep. Spr. heeft weer verschillende klachten gehoord over vieze dingen, die in de goot worden ge smeten, het wil spr. voorkomen, dat daaraan nu ten slotte toch eens een eind wordt gemaakt. Een bewoner, de heer Schaddelee heeft spr. persoonlijk hier over geklaagd. Hij heeft genoemden be woner toen den raad gegeven, zich met zijn klacht tot den burgemeester te wen den. De Voorzitter zegt dat de verplaatsing van den paal van het electrisch licht nog bij B. en W. in overweging is, even als de verlichting van den dijk te de Werken. Als men echter gaat verplaat sen, dan komen er zooveel verlangens, dat onmogelijk aan alle is te voldoen. Wat de paal betreft, door den heer Gul den bedoeld, daarvan zijn B. en W. over tuigd, dat hij verplaatst dient te worden De heer Sigmond zegt, dat bij zijn woning een paal met een lichtpunt staat, die overbodig is en gevoeglijk op een andere plaats kan worden gezet. De heer v. d. Straten geeft toe, dat er aan den Sasdijk een paal bij zou moeten, alle steegjes daar echter te ver lichten is onmogelijk. Wat de kwestie van de Looze Stoep betreft, ja, deze heeft nog steeds geen oplossing gevonden, zegt de Voorzitter. Schaddelee is echter niet met klachten bij hem geweest. Spr. begrijpt echte) niet, dat niet een paar bewoners uitkij ken, om een overtreding te constateeren. en dan naar de politie gaan, dan kaï er procesverbaal worden opgemaakt er is er een einde aan den treurigen toe stand te krijgen. De heer Gulden zegt dat men geer overtreding pleegt, als iemand er bi staat, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hij er dan ook machteloos tegenove; staat. Het kan naar zijne meening echtei voor de bewoners daar niet zoo'n grooto moeilijkheid zijn om een dader te be trappen. De heer v. d. Schuijt vraagt of de gooJ niet veranderd kan worden in een riool De Voorzitter antwoordt dat dit we. HEUSDEN. Ruime sorteering Schooltasschen, Schoolétuis, Schoolvulpenhouders. Luxe Zakmesjes. zeer geschikt voor Sint-Nicolaas-Cadeau. kan, doch met het oog op de kosten to'. heden is nagelaten. De heer v. d. Stelt vraagt of de Ge zondheidscommissie de eigenaars nie kan verplichten verbetering in den toe stand te brengen. De heer Sigmond vraagt of de zink putten wel geregeld gelicht worden. De Voorzitter antwoordt, dat de Ge zondheidscommissie in deze niets kaï doen, bij een arrest van den Hoogen Raad is uitgemaakt, dat eigenaars we1 verplicht kunnen worden, een goot ge regeld te reinigen, doch niet dat zij eer open goot veranderen in een riool. Kicuwsblad PORTEFEUILLES SIGARENKOKERS PORTEMONNAIES ACTE-TASSCHEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9