Geen Geweten. FEUILLETON ^nd van altenA Uitgave: Firma L. J. YEEHMAN, Heusden. No. 4762. Woensdag 23 November 1927. Kiiineiilaiid Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franeo per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. 1st. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Brakel op Vrijdag 18 November 1927 des v.m. 11 uur. Voorzitter E.A. Heer S. van Dalen, Bur gemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering en vaststelling der notulen worden eenige ingekomen stukken behandeld. Verzoek van den heer A. J. Noels onder wijzer aan de O.L. School, om hem eervol ontslag te verleenen wegens zijne benoeming tot Hoofd eener school te Heeze. De Voorzitter stelt voor het ontslag te verleenen, ingaande 1 Februari a.s of zoo veel eerder ais in de vacature zal zijn voorzien. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Bericht van ontvangst van Ged. Staten van eene verordening tot wyziging der politieverordening. Schrijven van A. Lankhuyzen, veldwachter dezer gemeente, dat hij met het oog op de daaraan verbonden verantwoordelijkheid niet langer weuscht te zorgen voor het in- en uitschakelen der elcctrische straatverlichting, indien hij daartoe door den Raad niet of ficieel wordt aangewezen. De voorzitter stelt voor deze werkzaam heden aan Lankhuijzen op te dragen en hem daarvoor later iets extra's te geven. Wordt met algemeene stemmen goed gevonden. Schrijven van den inspecteur van het Lager Onderwijs te Tiel, om zoo mogelijk zorg te dragen voor een terrein tot het geven van les in het vak lichamelijke oefe ning aan de O.L. school De Voorzitter zegt dat op 't oogenblik nog ontheffing kan worden verleend doch dat het niet zeker is dat Ged. Staten daarmee tot 1936 zullen voortgaan. Waar echter bij de school geen terrein is en er thans ook elders in de gemeente geen beschikbaar is, zou hy willen voorstellen voorloopig de verleende ontheffing gehandhaafd trachten te krygan. Aldus wordt besloten. Besluit van Ged. Staten van Gelderland waarby goedkeuring wordt onthouden aan het raadsbesluit van 21 October j.l. tot het voeren van een proces in hooger beroep tegen den polder van Brakel. (De polder was bij vonnis van de Rechtb. te Tiel ont vankelijk verklaard in hare vordering tot ontruiming van een stukje grond. Red.) Voorzitter Dus op het besluit is geen goedkeuring verkregen. Wat moet er nu gebeuren De heer Van Dam van BrakelDe grond aan den polder betalen. De heer Van Dalen Het beste is met den polder in overleg te treden. Voorzitter: Ik zou ook voor willenstellen den grond nu aan den polder te betalen en daarna het gebouw te verkoopen. Dat zal de polder wel doen. De heer Klop Dat is goed, maar ik zou REINHOLD ORTMAN. ::o 17) Dat hij zich onder zulke omstandigheden in zijn eigen huis menigmaal onbehaaglijk gevoelde, valt licht te begrijpen en slechts daardoor was het waarschijnlijk te ver klaren, dat hy er met een geheel onge- wonen ijver op bedacht was, zoo vaak als maar «enigszins mogelijk was, den een of anderen keonis als gast aan zijn tafel te inviteeren. Slechts wanneer behalve zijn dochter en haar gezelschapsdame nog een vreemdeling aan tafel zat, kreeg hy zijn vroegere onbevangenheid volkomen terug en slechts dan kon hij zoo beminnelyk en opgewekt keuvelen, zooals dat vroeger bij deze intieme familiemaaltijden steeds zijn gewoonte was geweest. Stellig zou hij zich onder andere om standigheden tegen de eenigszins indringerige toenaderingspogingen van doctor Siegmund Artois minder welwillend en tegemoet komend getoond hebbenwant zoo iets als een gevoel van wantrouwen jegens den jeugdmakker van zijn verloofde kon bij van tijd tot tyd toch niet van zich afzetten. van het gebouw een woning willen maken. Van Dam Een huis is anders een kruis, zooals men zegt. Van Zanten Ik zou het huis verkoope*. Van Wygerden Maar wat moet er dan met het brandspuithuisje gebeuren, dat er vlak bij staat? Voorzitter Laten we eerst in stemming brengen mjjn voorstel om aan den polder de koopsom voor den grond aan te bieden en het gebouw te verkoopen. Dit voorstel wordt met algemeene stem* men aangenomen. Van Zanten Men zou het gebouw twee ledig kunnen aanbieden, met en zonder brandspuiihuisje. v. VeenendaalMaar als men er dan eens niet genoeg voor krygt dat er een nieuw brandspuithuisje op over kan schieten KlopHet brandspuitje moet eerst in orde gemaakt worden. Voorzitter: Ik zou het maar laten staan. En het is toch in orde Na eenige discussie besloten voorloopig het brandspuithuisje niet erbij te verkoopea als het niet noodig is. Bij rondvraag merkt de heer Van Dalen op dat hij dit jaar nog niets heeft hooren zeggen over de gratificatie die anders ge woonlijk de rijksveldwachter krygt. De voorzitter zegt dat hij vindt dat dit dezen keer niet noodig is, daar de ryks- veldwachter een geruimen tijd dienst heeft gedaan met den gemeeate-veldwachter en Zondags ook geen dienst doet. Van Dam En met de kermis dan Voorzitter Dan gebeurt het op verzoek van den Districts Commandant dus is het zijn dienst. Van Dalen Thans doet hij toch weer dienst met den gemeenteveldwachter. En het is hier wel noodig dat men dat eens doet. Ik vindt geen reden waarom hem dit jaar niets te geven. Besloten geen gratificatie te verleenen. Vóór verleening daarvan de heeren v. Dam en v. Dalen. Van Dam Ik vind ook geen bezwaar aanwezig. Zoo zijn hier met de kermis ook de veldwachters uit Poedecoijen. Voorzitter Die komen op mijn verzoek. Van Dam Ja, maar ik vind het evenmin onbillijk als die er ook wat voor kregen. Klop Geef hen dan alle vier iets. Voorzitter Nu later kunnen we daarover nog wel eens spreken. Hierna sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente ANDEL, op Doederdag 17 November des n.m, 2 uur. Voorzitter EdelAchtb. heer A. D. v. d. Schans. Secretaris WelEdel. Heer B. v. Andel. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opeat de vergadering met voorlezing van het gebed waarna de Sec- Nu echter kwam deze jonge man als vrij geregeld bezoeker goed van pas, temeer, daar hij zich steeds vol eerbiedige hoog achting voor den beroemden geleerde toonde en daar hij even innemend <vist te ver tellen als te luisteren. Dat Artois niet alleen wat zijn wetenschap betreft een flinke dosiskennis bezat, maar dat hij ook in 't algemeen voor een zeer goed onderlegd en beschaafd man kon doorgaan, had de professor reeds na zijn eerste bezoek kunnen constateeren. Niet zonder een zekere bewondering luisterde hij menigmaal, wanneer de jonge doctor met de gemakkelijkheid van een redenaar en met heilig vuur zijn inzichten omtrent de een of andere groote strjjd vraag ont wikkelde, die de wereld in beroering bracht. Hij toonde zich daarbij steeds als een man met een helder hoofd en een warm hart, die met zijn sympathitën steeds aan de zijde der zwakken en onderdrukten stond, onmiskenbaar door den innigsten wenscb bezield, voor zijn deel naar krachten mede te werken aan ieder goed en menschlietend weik. Dat verschillende woorden, die hij in dit verband gewoon was te gebruiken, menigmaal niet geheel vrij waren van een soort theatraliteit, viel dcu professor des te miuder op, daar bij zelf soortgelijke hulp middelen bij passende gelegenheden niet versmaadde. Ingeborgs schoone oogen echter hingen dan dikwijs mei een bijna eerbiedige opmerk zaamheid aan de lippeu van den spreker retaris de notulen der vorige vergadering leest die hierop onveranderd worden vast gesteld. De Voorzitter deelt mede dat van Ged. St. eenige aanmerkingen op de gemeeateëegrootieg zijn ontvangen die evenwel alle van adminivtratieven aard zyn en waardoor de ontvangsten en uitga ven geen wijziging ondergaan. B. en W. worden gemachtigd de aanmerkingen van Ged. St. af te werken. Aanvraag subsidie van het comité voor drinkwatervoorziening van het Land van Heusden en Altena. De Voorzitter deelt mede dat B. en W, deze aanvraag nog slechts even hebben besproken, doch over deze kwestie nog niet tot een besluit zijn gekomen. Spr. stelt daarom voor deze aanvragen aan te houden tot een volgende vergade ring, bij kan wel even nededeelen wat er eigenlyk aan de haad is. Eenigen tijd geleden is er in Woudrichem een verga dering geweest waarop verschillende college van B. en W. uit de streek, de Hoofdin specteur van de Volksgezondheid en eenige heeren van het Rijksbureau voor Driak- watervoorzieeing tegenwoordig waren. Er is toen een commissie samengesteld waarin alle burgemeesters en eenige wethouders zitting hebben en daarna is er nog een vergadering gehouden te Heusden dzar is medegedeeld dat het maken van een plan voor een waterleiding voor het Land van Heusden en Altena f 1000.zou kosten, wat neer komt op 4 cent per inwoner en wat voor de gemeente Andel een bedrag vormt van f 45. Voor de vergadering van "Woudrichem was spr. de meening toegedaan dat een derge- 1 ijk plan niet uitvoerbaar zou zijn, doch na de uiteenzetting aldaar acht hij de uitvoe ring niet onmogelijk. Men zette uiteen, dat als de eerste drang uitgaat van de betrokken gemeentebesturen, Provincie en Rrjk zich dan garant willen stellen en in dien het bedrijf niet mocht rendeeren de strop niet ten laste van de gemeenten komt. De bedoeling is dat de gemeentebesturen een N. V. oprichten terwijl voor aflossing en betaling der rente Ryk en Provincie zich garant stellen. Er werd op de verg. door een der aanewzigen de opmerking gemaakt, waarom het Ryk de uitvoering van 'n derge lijk plan niet zelf ter hand nam, waarop werd geantwoord, dat als de bewoners zoo wei- Schele hoofdpijn aagpilten en doctor Artois zou een v^el minder scherpziend menschenkenner móeten zyn geweest, als hem de uitweoking was ont gaan, die zijn woorden in zulke oogen- blikken op het jonge meisje teweegbrachten. Dat deze indruk ook een blijvende was, daarvoor ontbraken hem tot op heden evenwel alle bewijzen want Ingeborg had bij geen enkele gelegenheid haar meisjes achtige schroomvallige terughoudendheid laten varen, die zij bij den persoonlijken omgang met den nieuwen gunsteling van haar vader steeds in acht had genomen. Tot een gesprek onder vier oogen had zij den doktor nooit gelegenheid gegeven en daar de mogelijkheid daartoe dikwijls zeer nabij geweest was, mocht Artois er niet aan iwjjfeleu, dat zij dit met voorbe dachten rade steeds vermeden had. Des ondanks werd hy niet mee, haar op een zeer kiecche en ridderlijke wijze het hof te maken en haar, voor zoover zich zulks onopvallend liet doen, al die k!eir-e opmerk zaamheden te bewijzen, die men van oudsher reeds aanwendt, om de gunst van een jonge dame te winner. De professor scheen daarvan óf in 't geheel niets te zien óf aan de pogingen van den doctor geen bepaalde bedoeling toe te kennen, daar hij er nooit notitie van nam. De gedachte, dat de onbemiddelde en nog in den eersten aanvang van zijn loopbaan staande jonge man met ernstige huwelijksplannen zou kunnen rondloopen, daaraan scheen hy zelfs geen oogenblik te denker, zoodat het gesprek zich dan ook ning belang stellen in goed drinkwater, dat de gemeente er zelf geer 4 cent per inwoners voor over hebben om een voor loopig plan op te maken, bet rijk dan ook geen verdere stappen behoeft te doen. De raad gaat hierop accoord met het voorstel van de Voorzjjter om dit punt aan te houden. De Voorzitter deelt mede dat de raad eenigen tijd geleden een besluit heeft ge nomen aangaande de electriscbe verlichting in de stallen, naar aanleiding van een adres van $e ingezetenen Kalis en anderen. In dat- adres werd gevraagd dat op kosten der gemeente zou worden hersteld wat in dertijd bij den ombouw was afgebroken en tevens terugbetaling wat op eigen kosten was aangelegd. De raad heeft toen besloten dat de helft der kosten zou worden vergoed. Nu kwam gisteren de ingezetene van Eeten bij spr. deze had wel niet op het adres geteekend, doch verkeerde in dezelfde positie als adres santen en vroeg derhalve ook de helft van de kosten terug om zijn leiding weer aan te leggen zooals die by het oude be drijf lag. Nu is de vraag, geldt het raads besluit alleen voor hen die het adres heb ben onderteekend, of ook voor hen, die dit niet hebben gedaan, maar die toch in de zelfde omstandigheden verkeeren. De heer Schouten meent, dat zij die in dezelfde omstandigheden verkeeren evenveel recht hebben, de vraag is dus alleen is bij v. Eete de btstaande leiding indertijd ook afgebroken. De Voorzitter meent dat dit wel het geval is, doch absolute zekerheid kan hy daarover niet geven. Besloten wordt dat hiervoor een onder zoek zal worden ingesteld en zoo de mee ning van den Voorzittter juist mocht blij ken, dat v. Eeten in dezelfde omstandighe den verkeerd als de vroegere adressanten, hem dan ook de helft dar kosten zal wor den vergoed. De Voorzitter deelt mede dat de ge meente geld op de giro heeft staan dat geen rente afwerpt. Ged. St. hebben be richt dat dit geld kan worden belegd bij de Boerenleenbank Eindhoven of bij de Bank v. Neder), gemeenten. B. en W. stellen voor hun college te machtigen het bedrag te plaatsen bij de Bank van Nederl. gemeenten die 3J per cent geeft en waarvan men het met een termijn van twee dagen kan opvragen. De heer Naaijen vraagt hoe groot het bedrag is, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit bedrag geregeld wisseld. De heer v. Wygerden vraagt of de Boerenleenbank niet meer reate geeft. De heer Schouten of de zekerheidstel ling voor Boerenleenbanken gelijk is aan die van de Bank van Nederl. Geweenten. De Voorzitter verklaart niet te kunnen zeggen of de Boerenleenbank een hoogere rente geeft, de zekerheidsstelling van beide banken acht hij geljjk. nooit op dat gebied had bewogen. Op zekeren dag het liep tegen het middaguur van een Zondag, waarop doctor Artois weer aan het diner werd verwacht - trad Ingeborg tegen haar gewoonte de werkkatuer van haar vader binnen. De professor was zichtbaar niet aangenaam verrast, want haar zeer ernstig gezichtje kondigde hem weinig vriendelijks aan maar hy deed toch moeite haar een op gewekt gelaat te toonen en heette haar met eenige schertsende woorden welkom. »Ik heb u iets mee te deelen, beste vader,* begon iDgeborg rustig, »en ik ver zoek u niet boos op my te zijn, dat u er nu eerst kennis van krygt. Ik heb een betrekking aangenomen. Wallroth hief het hoofd op en keek haar met groote verbaasde oogen aan. »E«n betrekking Wat moet dat be- teekenen ?c »Ik heb u immers gezegd, dat het mijn bedoeling was naar de een of andere bezig heid uit te zien. Sinds dien bewusten dag heb ik op alle advertentiën geschreven, die mij maar geschikt leken. In de meeste gevallen was het te vergeefsch, eenige dagen geleden echter trof ik eindelijk de juiste. Een oude dame, die een gezel schapsdame zoekt, heeft my naar aanleiding van mijn brief en mijn daarop gevolgd persoonlijk bezoek, geëngageerd. In het gelaat van den professor trok het verraderlijk. De opwinding, waarin hij geraakt was door de met volkomen onver schilligheid uitgebrachte mededeeling zijner Besloten wordt het overtollige kasgeld te plaatsen by de Bank van Nederl. ge meenten. De heer Verwijs zegt dat door de nieuwe bepalingen van de motor en rij- wielwet het verkeer over de gemeentewe gen er niet op vooruit is gegaan. Spr. vraagt of niet mogelijk en gewenscht is om bij gemeenteverordering bepalingen in het leven te roepen, die het verkeer op de voetpaden regelen. De heer Schouten acht een regeling van het verkeer over genoemde voetpaden wel gewenscht, doch ook gewenscht om de bepalingen eerst goed te overwegen. De Voorzitter kan niet direct zeggen of de mogelijkheid bestaat bedoelde bepalingen te maken, doch hy zal dit onderzoeken en dan eerst de kwestie bespreken in een vergadering van het Dagel. Bestuur Daar niemand verder het woord verlangt sluit de Voorzitter de vergadering. Een U zelf en Uw Banrman. In een brochure, die met een getal van twee millioen exemplaren over ons land is verspreid door de handelsmaatschappij L. I. Akker te Rotterdam, worden verschillende ziekten en ongemakken besproken, die door de voortreffelijke eigenschappen der fabri katen van genoemde maatschappij, als Abdijsiroop, Kloosterbalsem, Abdijtabletten en Abdypillen, kunnen worden bestreden. Wie een dergeljjk boekje niet ontvangen mocht hebben, kan dit aanvragen bij ge noemde Handelsmaatschappij. O KLANTEN DIE MEN KAN MISSEN. Amersfoort werd dezer-dagen bezocht door iemand, die zich uitgaf in verschillende kwaliteiten, zich daarbij telkens anders noe mende en kwistig met universiteitsgraden werkende, vertelt 't U. D. Bij een café houder deed hij zijn intrede als ingenieur, opzichter van de Waterstaat, belast met het maken van een grootsch werk op telefoon gebied op de Appelmarkt aldaar. De café houder mocht assisteeren bij het aanstellen van eer. uitgebreid personeel. Een expediteur kreeg opdracht, om een partij materiaal op electrisch gebied te ver voeren naar Barneveld, waaraan een zeer hoog loon verbonden was. Voor de J. P. Adolfsticbting te Achterveld werden eenige rieten manden en een kin derwagen besteld. Vaor de schoolvereeniging te Scherpenzeel kreeg een bakker een mooie bestelling voor St. Nicolaas, nl. 25 K.G' Suiker beestjes, 25 K.G. speculaas en een aantal St. Ni- colaaspoppen van een half pond. Bij een radiohandelaar werd een toestel a f 387 besteld, met als conditie dat speci aal Huizen duidelijk gehoord kon wordeD. Toen bij tenslotte nogmaals bij een ban- dochter, spiegelde zich maar al te duidelijk op zijn gezicht af. »Ben je heelemaal dwaas Je hebt je als dienstbode verhuurd, zonder mij zelfs eerst te vragen En je hebt het voor mogelijk gehouden, dat ik daartoe ooit mijn toestemming zou kunnen geven »Ik hoop het van ganscher harte, beste vader I* klonk het onmiddellyk zonder aarzelen of bevangenheid terug. sik ben niet bang, dat mevrouw van Ravensburg mij als een dienstbode zal beschouwen want zij is een fijn beschaafde en zeer be minnelijke dame.* »En al was zij een koningin, dan zou ik je niet toelaten naar haar toe te gaan 1 Geef my haar adres, opdat ik de zaak onmiddellyk kan herstellen.* »Dat zult u niet doen, vader Ik ben oud genoeg om over my zelf te beslissen.* »Is het dan werkelijk al zoover gekomen, dat wij zoo met elkander praten? Nu,je zult me moeten toestaan, beste kind, met betrekking tot je zelfbeschikkingsrecht er een andere meening op na te houden en nog heb ik gelukkigerwijze ook de macht je voor het begaan van openlijke dwaas heden te behoeden. Aangezien je minder jarig bent, is volgens de wet elke overeen komst ongeldig, die jij zonder mijn toe stemming hebt afgesloten en je kunt je zeker wel voorstellen, dat ik geen oogenblik zal aarzelen van mijn vaderlijke rechten gebruik te maken.* i -J i 1 L_l i~ voor het Land van Heusden en AltenajeLangstraat si) de Bommelerwaard ROMAN VAN is vaak te wijten aan slechte spijsvertering. Foster's Maagpillen verdrijven spoedig uw kwaal, werken uiterst zacht en verschaffen u een gezonden eetlust, nieuwe energie en een opgeruimd humeur. ,0.65 per flacon. (W.ordt vervolgd.) X.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1