Landbouwruhriek Plaatselijk Nieuws Ingezonden Jong-Leven-Lied. Als zich geen complicaties voordoen, zullen zij er het leven afbrengen. HET°MES. Tusschen twee zwagers, die beiden te Roermond in lompen handelen, ontstond een meeningsverschil. De twist liep zoo hoog, dat men het café aan de Hamstraat, waar de oneenigheid was ontstaan, verliet om op straat de zaak uit te vechten. De eeoe zwager bewerkte den anderen met een mes en bracht hem steekwonden toe aan beide wangen en rug. De neus van het slachtoffer werd zoo ongeveer in tweeën gedeeld. De wonden werden door den behande- lenden geneesheer van een dusdanigen ernst beschouwd, dat hij overbrenging naar bet gasthuis noodig oordeelde. Da zwager B. is gearresteerd en ter beschikking van da Justitie gesteld. ketbakker de schoolvereeniging te Scherpen- zeel wilde goed doen, verscheen de recherche en nam de man mee naar het politiebureau. Hier bleek, dat hy ook reeds te Hoevelaken deze praktijken had uitgeoefend. Daar hij in het Politieblad gesignaleerd werd, is hij naar Utrecht overgebracht. BELGISCHE KINDERACHTIGHEDEN. Ry een geldzending, welke door een der groote bankinstellingen te Amsterdam uit België werd ontvangen, was ook een zilver- bon van f 2.50, waarvan op de achterzyde het volgende was geschreven Limburgers. De veldgryze soldaten van Holland zullen vlochten voor de Belgische regimenten. Sluit U aan bij België, waartoe ge behoort. L'Union fait la force, Action Nationale de Belgique«. O— AANGEHOUDEN. Zooals destijds werd gemeld, is in den nacht van 3 op 4 Nov. jl. ingebroken in een horlogewinkel van den heer v. Roy in de Ter Havestraat te Eindhoven, waarby 60 zilveren horloges en 50 doublé kettingen werden gestolen. In verband hiermede is als verdacht van heling door de Amster- damsche recherche gearresteerd F. v. d. V., wonende te Amsterdam en ter be schikking van de Justitie te Den Bosch gesteld. Tevens zijn door de Amsterdam- sche politie aangehouden D. B. en W. v. O., wonende te Amsterdam, verdacht van dezen diefstal. Ook zy zijn ter beschikking van de Jastitie te Den Bosch gesteld. Nieuw zaaizaad en pootgoed. III. „Nieuw" zaaizaad en pootgoed wordt in de landbouwlitteratuur bestempeld met het woord Origineel 1 Daaronder verstaat men zaad of poot goed dat rechtstreeks onder de controle van den oorspronkelijken kweeker of zooals de laatste jaren gebruikelijk is geworden, onder controle door het In stituut voor Plantenveredeling gegroeid is en afgeleverd wordt. Ten bewijze daarvan vindt men in de zak een certificaat en is deze verzegeld door een loodje, waarin de naam van het Instituut geslagen is I Meestal moest men dat Origineele zaad heel duur betalen 1 Thans, nu het bo vengenoemde Instituut onder leiding van Prof. Broekema, op steeds grooter schaal vermeerderingsvelden onder con trole kan aannemen en verschillende vooraanstaande landbouwers en vooruit strevende vereenigingen het Instituut krachtdadig ter zijde staan, komt er van verschillende cultuurrasseo een zoodanige hoeveelheid Origineel-zaad beschikbaar, dat velen er zich van moeten voorzien willen de kwantums op tijd geruimd zijn. Dit maakt de prijsverhouding heel wat gunstiger dan voorheen Voor alle H.A. die in ons land be bouwd worden, is natuurlijk geen Ori gineel zaad beschikbaar. Hoe kan men dan handelen, om toch nog zooveel mogelijk zekerheid van zijn waar te hebben Om dit te bespreken moeten we het terrein van de keuringsdiensten betreden. Zooals op zooveel gebied, is ook hier jammerlijk de eenheid niet bewaard kunnen blijven! Niet alle keuringsdiensten in ons land zijn n 1. aangesloten bij het in een vorig artikeltje reeds genoemde: „Centraal Comité" Eén vereeniging het K.I.Z., staat daar buiten 1 Alle Provinciale Landbouwmaatschappijen met de R.K. Landbouworganisatie^ vormen echter te samen één geheel, het zooeven aange stipte Centraal Comité 1 Dit Comité geeft de leiding aan voor de diverse keuringsdiensten Daardoor is er reeds heel wat eenheid gebracht in het principe en de wijze van werken der diverse gewassenkeuringen en zullen deze nog^steeds meer verscherpt worden, wat de controle betreft te velde, bij het oogsten, dorschen, sorteeren en afleve ren, enz. De bij het Centraal Comité aangesloten vereenigingen erkennen, de door hen gekeurde producten onderling, voor nieuwe aangifte ter keuring van de uit het zaad gegroeide gewassen Het K.I.Z. wordt door deze vereenigingen niet er kend, zoodat zaad of aardappelen, gekeurd door het K.I.Z., niet ,ter keuring worden aangenomen door de Provinciale Mij. van Landbouw of de R.K. Landbouw organisaties. Hoe werkt nu zoo'n keuringsdienst en welk doel wordt er mee beoogd Boven zeiden we alvoor alle land is er geen Origineel zaad. Toch wen- schen we waarborgen voor raszuiverheid enz. te stellen I Evenals bij het teelen van Origineel zaad, heeft er bij het telen van zaden, die aangegeven worden voor de keurings dienst der gewassen te velde, een controle plaats. Niet zóó scherp misschien als bij het Origineele, doch toch nog zoo danig, dat men er gerust op door kan gaan 1 Er wordt serieus nagegaan, hoe op verschillende tijdstippen de stand en de raszuiverheid is en of er schadelijke plantenziekten in voorkomen en hoe het gesteld is met het onderhoud van het gewas, of er onkruid of vermengingen in voorkomen Hoe langer het nu geleden is dat de kweeker het gewas heeft afgegeven, hoe veel meer kans heeft men, dat zulk een gewas iets in geboet heeft, wat betreft de raszuiverheid, de plantenziekten en de vermengingen met andere cultuur gewassen (o.a. door de dorsch- en zaai- machine). Ook daaromtrent lichten de Keurings diensten u in. Op de Origineele zaden volgt n.l. achtereenvolgens lste nabouw 2de nabouw 3de nabouw Laat men deze weer keuren, dan wordt er bij goedkeuring op de certificaten ingevuld Oudere nabouw 1 Staat dit op het certificaat, dan valt het niet gemakkelijk meer, om te zeggen hoe lang dit gewas al in cultuur is^. hoe lang het al geleden is, dat de kweeker het voor 't eerst als „Origineel" afgaf Zaak is het natuurlijk om niet alleen naar den nabouw te kijken, maar er ook een oog voor te hebben, met welke cijfers de keurmeesters hun waardeering hebben uitgedrukt van de punten, waar op de gewassen beoordeeld worden n,l. le. raszuiverheid, 2o. plantenziekten met het zaad over gaande, 3o. onkruiden en vermengingen, 4o. stand. Een laag cijfer voor de eerste twee punten is natuurlijk van veel grooter invloed dan die voor het 3e en 4e punt. Gaan we nu nog eens kort na, wat we eigenlijk moeten verstaan onder „nieuw zaaizaad of pootgoed"! Willen we veranderen van zaaizaad en pootgoed, dan moeten we waarborgen eischen, dat het aan te koopen materiaal ONTSLAG GEMEENTE-SECRETAKH^ In de te Halsteren gehouden Raadsver gadering werd een voorstel van den heer Bruceker aangenomen, waarbij den secre taris werd verzocht tegen 1 Januari a.s. ontslag te nemen. In geval de secretaris hieraan geen gevolg zal geven, zal de Raad zelf dezen ambtenaar ontslaan. GASONTPLOFFING. Bij de verbouwing van den voormaligen winkel der firma Vroom Dreesmann te Alkmaar is doordat een loodgieter met een brandende kaars naar een lek in de gas leiding zocht, lichtgas tet ontploffing ge komen. De man werd een eind wegge slingerd en kwam neer op een zandhoop. Zyn haar en wenkbrauwen waren geschroeid en aan zijn gezicht had hij lichte brand wonden. Twee groote spiegelruiten waren stukgesprongen. WATERKRACHTCENTRALE. Ten einde aan de toenemende behoefte aan alectrische energie in Noord Limbarg het hoofd te kunnen bieden, is te Roer mond een waterkrachtcentrale gebouwd, welke tevens de eerste op dit gebied in ons land is. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Prof. Wiersma uit Groningen heeft thans een benoeming tot deskundige by bet nader onderzoek naar de geloofwaardigheid van juffrouw Haveman en De Smale aange nomen. Als derde deskundige treedt op dr. Mesdag, eveneens uit Groningen. De beide getuigen zullen in de kliniek van prof. Wiersma aan een onderzoek worden onderworpen. Dit is zoo geregeld, dat juffrouw Haveman slechts enkele dagen daar zal moeten vertoeven, doch des avonds weer by haar gezin in Assen zal kunnen zyn. EEN 16-JARIGE MOORDENAAR. Te Sarabaja heeft voor den landraad terechtgestaan de 16-jarige Ripin, beschul- dicht van moord, subsidiair mishandeling, welke den dood tengevolge heeft gehad. Het geval heeft zich afgespeeld in de wijk Ketabang aldaar. Op een middag in Augustus j.l. was Ripin met een aantal andere knapen bezig met allerlei streken uit te halen, o.m. het met steenen gooien naar een manngaboom op het erf van een Europeesche woning. De steenen kwamen terecht op het dak van het huis, zoodat de bewoner genood zaakt was, den jeogeos het gooien er mee te verbieden. Een huisjongen van de familie waarschuwde hen, doch zulks geschiedde volgens den beklaagde op ietwat hard handige wijze. Toen de djongos den knapen den rug had toegekeerd, trok de jongen, die een terechtwijzing had gekregen en daardoor maloe geworden was, een piso- blatie, waarmee bij hem een steek in den rug toebracht. De stoot kwam dusdanig terecht, dat de djongos kort daarop aan de gevolgen overleed. De landraad acütte de schuld van be klaagde bewezen en Ripin werd veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, onder aftrek van den tijd, ia preventieve hechtenis door gebracht. N.S.Ct. EEN VASTE KLANT. In het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg te Rotterdam is de 39-jarige zwervende koopman H. W. opgesloten, die daar om onderdak te bekomen, een ruit had vernield. Zes weken geleden, was hij uit de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen ontslagen, waar hij 3 jaren had doorge bracht, omdat hy in hetzelfde politiebureau om dezelfde reden een ruit had vernield. TERUGGEVONDEN. Dezer dagen deed J. B., wonende Schie- broekslaan te Rotterdam bij de politie van het bureau Bsrgsingel aangifte, dat hij een bankbiljet van f 1000 vermiste. Vrijdag is bij verheugd komen mededeelen, dat hy het biljet in zijn schrijfbureau had terug gevonden. SCHIP GEZONKEN. Een uur gaans van de kust van Harder wijk is gezonken het schip »Rival« groot 96 ton, geladen met lijnkoeken en maïs, bestemd voor Zwolle. De opvarenden, gebroeders Faes, zijn aan wal gebracht door de »II. K. 109.« CLANDESTIENE SLACHTERIJ. De politie heeft te Assen een inval gedaan in een perceel aan de Groningerstraat. Het bleek, dat daar een clandestiene slachterij was ingericht. Een tiental varkens van welke vermoedelijk eenige aan vlek ziekte hadden geleden, was juist geslacht. Het vleesch werd waarschijnlijk in Groningen verkocht. Vereenigingslied van het Kinderkoor »JONG-LEVEN« te Wijk. Des morgens bij 't ontwaken Reeds zingen wij ons lied We denken aan geen zorgen, En treuren doen we niet 1 We zingen, als de vogels, De Zonne tegemoet, Wanneer haar gouden schijnsel De aarde weer begroet We zingen, als de vogels, Luid onze vreugde uit, In duizenderlei wijsjes, En duizend tot besluit We zingen in het voorjaar, Wanneer de Lente komt We zingen in het najaar, Wanneer de Herfstwind bromt I We zingen heel ons Leven Het Lied van onze jeugd, Het Lied van 't Jonge Leven Het Lied van jeugd en vreugd Zoo danken wjj, al zingend En klingend in bet rond, Den Schepper voor den Zegen, Dien Hy in 't Lied ons zond Henk A. Wolters VERDRONKEN. Zaterdagmorgen is de 15-jarige N. Oos- terlee, te Nieuw-Beierland van een schuit liggende by de Beetwortelsuikerfabriek te water geraakt en verdionkeu. Gespron. ERNSTIG ONGELUK OP EEN OVERWEG. Uit Nijmegen meldt men aan de »N.R.Ct.« Zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven is alhier op den overweg van de Groene- straat een Quick-autobus door trein nr. 157 uit den Bosch gegrepen. De chauffeur Jansen en alle zeven passagiers zijn per brancard en ziekenwagen vervoerd naar het R. K. ziekenhuis. De chauffeur is stervende. Vijf passagiers zjjn vry ernstig en twee licht gewond. De boomen waren niet gesloten. De man, die den overwegwachter by deze post (nr. 61) verviog, de wegwerker F. A. v. K.f beweert, dat bij geen signalen heeft gehoord en dat de ramp gebeurde op het oogenblik, dat hij den handel greep om den weg af te sluiten. De bus is geheel vernield. Later wordt nog gemeld: De toestand van den chauffeur was nog zeer zorgeljjk. De overige gewonden be vinden zich naar omstandigheden vry goed. Handen 1 ——O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2