ECLAlfi Tweede Blad No. 4763 vrijdag 25 Noveier H. BRIK voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. GOR\N CHEM. Dames- Heerenkleeding fevering van Vermaken van Bontwerken WINSTGEVEND Het nieuwe vliegmachine-moederschip der Amerikaansche Marine De «Saratogac, dat bijna 250 M. lang is en bemand met 1500 koppen. Er kunnen 80 vliegmachines geborgen worden. De voetbalwedstrijd DuitschlandHolland te Keulen gespeeld, eindigde in een geiijk spel 22, voor het Duitsche doel. voerd zijn. Daarnaast min of meer koolzure kalk. Hoofdzaak zijn echter de klei- en zanddeeltjes. Voorai die klei bestaat uit ondenkbaar kleine deeltjes, die de eigenschap hebben aan elkaar te kleven, voorai dis ze vochtig zijn. Blijven die kleideeltjes ieder op zichzelf dan krijgen we een heel dicht opeen gepakte massa. We zeggen dan dat die grond in korrelstructuur ligt. Zulke gronden komen op de rivier lei van nature heel veel voor. [ARDT's Hoofdei Tabletten 60 ct Laxeer Tabletten 60 ct Zenuw Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletteib^. 75 ct Bij Apoth. en Drogis Ze zijn moeilijk bewerkbaar, slaan bij regen, heel gauw dicht, houden het water heel stevig vast, en blijven daardoor 's vooriaars lang koud, ge ven aan de lucnt moeilijk toegang, en leveren daardoor heel vaak een teleurstellende opbrengst. Op zulke gronden kan een kalkbe mesting een wonderdadige verbete ring tot stand brengen. De kalk n.l. heeft de eigenschap om de kleinste kleideeltjes tot vlok jes samen te doen pakken. Het ge heel wordt daardoor dus losser. Met de groote voordeelen, daaraan ver bonden. De grond wordt beter bewerkbaar. Het overcompleet aan water kan be ter en vlugger naar den ondergrond wodren afgevoerd. De grond wordt er droger door en is in 't voorjaar vlugger geschikt om bewerkt te wor den, mede doordat de warmte een nuttiger effect heeft. De lucht kan beter in den grond dringen, waardoor de bodem gezonder wordt voor het leven der wortels van cultuurplanten en van de bodembacteriën. Een grcnd in zulken toestand, zeg gen we, heeft een kruimelstructuur. Voor een goede productiviteit is een structuur zooals we die het laatste beschreven een besliste voorwaarde. Ieder die zijn oogen in de praktijk goed de kost geeft, zal dat zelf ook wel inzien. Op zulk soort gronden toch, zien we over het algemeen de beste gewassen en is de groei van overjarige cultuurplanten, alsvrucht- boomen, bessestruiken, aardbeien, enz. stevig en gezond. Voor ieder, die op de hoogte is, met de levensvoor waarden van de plantenwortels is dat trouwens ook best te begrijpen. De grootste vijand daarvan is het water, en wel niet dat water op zich zelf, maar meer de bodembedervende ge volgen van de aanwezigheid van het waterluchtgebrek, voedselbederf, kou, enz. Hoe staat het nu met uw wei- en bouwlanden, tuinen en boomgaarden? Bezitten ze een goede structuur? Zoo niet, zou U dan niet eens probeeren daarin verbetering te brengen door een kalkbemestmg toe te passen. Thans is het daarvoor nog een ge schikte gelegenheid. Op uw bouw landen, tuinen en ook in veei boom gaarden kunt IJ ze nog met den grond vermengenop uw weilanden kan dat natuurlijk niet. Die kalk zal dan met de herfst- en winterregens in den grond terecht komen, daar Oplossen en zich door de bouwlaag verdeelen en met het oplosmiddel misschien zelfs wel te recht komen in den ondergrond, om ook daar zijn nuttige werking uit té oefenen op de te dichte ligging van de gronddeeltjes. Door een paar eenvoudige proef jes kan men zich zelf een aardig oor deel vormen over de nuttige (en vlug gewerkzaamheid van gebluschte kalk. In 2 emmers doe je wat grond, in ieder ongeveer evenveel. Giet in beide regenwater en roer de massa goed om. In de eene emmer doe je nu tevens een beetje ongebluschte kalk en roert dan weer goed door. Laat het dan staan en kijk er na een uur eens na. De emmer waarin de kalk bijgevoegd is, zaï ai wel tamelijk helder zijn en de andere nog troebel. De kalk heeft de kleideeltjes samen doen vlokken, waardoor ze minder weerstand van het water ondervon den en vlugger bezonken. Kijkt er na een dag nog eens na en giet het water dan al en laat de bezonken grond dan drogen. Duidelijk zal dan wel aan den dag komen, wat we hier voor schreven, over de eig. van den grond na een kalkbemesting. Een andere proef is deze Neem wat natte klei en maak er een pijpje van. Een andere hoeveel heid vermeng je met kalk en maak er ook een pijpje van. Als ze beide droog zijn, zal de brosheid U wel zeggen, waar de kalk in gekneed is. Een 3e proef kan U ook nemen In 2 trechters doe je grond. De grond in de eene trechter vermeng je vooral met wat gebluschte kalk. Doe nu op beide wat regenwater. Je "zal zien, dat de kleigrond het water, vlugger doorlaat, terwijl het water daardoor ook meestal helderder voor den dag komt. In de trechter, zon der kalk gaan kleine kleibestanddeel- tjes met het water mee bij de kalk- kleitrechter is dat meestal niet het geval. De kalk heeft de kleine klei deeltjes daar samengevlokt en maakt het haar daardoor onmogelijk met het regenwater naar beneden te gaan. Op een kleigrond, die met kalk be werkt is, zal dan ook veel minder last ondervonden worden van dichtslib ben, zoowel boven op, als onder dé bouwlaag. Het laatste echter alleen pas dan, als de ondergrond het wa ter voldoende doorlaat. Hoeveel kluitkalk moet nu per HA', aangekocht worden? Dat va.lt natuurlijk moeilijk te zeg gen. Doch wel kunnen ongeveer, de grenzen worden aangegeven vijf tot tienduizend K.G. per HA. Hoe straf fer uw grond is, hoe hooger gift ge toedienen moet, om succes te héb ben. In een boomgaard natuurlijk meer dan op weiland. Wees er daar. maar niet te karig mee. Tracht dus uw bodemstructuur met behulp van kluitkalk te verbete ren. Doch vergeet niet, dat ook na een kalkbemesting uw grond niet bloot mag blijven staan, aan een ge brekkige ontwatering. Die doet min stens evenveel kwaad als een kalkbe mesting goed doet. De meest gunstige tijd voor het graven van slooten en greppels komt weer aan. Laat ze U niet onbenut ontglippen. Kalkbemesting, slooten en grep pels graven, dat zij dezen herfst en dezen winter het parool. Het zaï U groote winst afwerpen. IN DI1SK.AD IS waar andere middelen faalden, daar bracVt de wereldberoemde Oprechte Winshmer Zalf radicaal genezing. Zij genqest dan ook pijnloos de hard- nekkigstA steenpuisten, bloedvinnen, negenoogeV open wonden en beenen, dauw baaid- en ringworm, sny- en brandwonden^swinterbanden en voeten, fijt, likdoorns Xn wratten, oude en verwaarloosde wonden en alle moge lijke wouden ten gevolge van door liggen, smetten, moven, barsten, uitslag en huidverschilvering enz. Duizenden lyders vonden shierbij baat. Vele attesten ter inzage.X Prijs per bus f 0.75 en fl.35. Verkrijgbaar by Apoth., Drpg. en vele Winkeliers. Gen-Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Grok) BEHOORENDE BIJ HET Het water waarschuwt U. Kinderrubriek. Beste jongens en meisjes. Hier zijn de oplossingen van de raadsels der vorige week 1. Otterlco (Otto, muts, stok, eend, krom, melk, auto, rood). 2. Boterbloem (bot-er-bloem). 3. Zee-hond zeehond. De nieuwe raadsels zijn 1. In de volgende zinnen zijn de namen van vier steden verborgen. Zoek ze eens „Wees stil, burgemeester," zei de rechter. „Uw wensch, edelachtbare, ge schiede", was het antwoord. „Haal emmers, Jan", gebood de waard. We zagen een valk, maar hij ver dween spoedig uit het gezicht. 2. :Mijn geheel bestaat uit 9 letters en noemt een groote bloem. 1 2 4 6 is een worm. 7 8 6 is een lichaamsdeel. 6 3 4 is iets, dat Piet Roet meebrengt voor ondeugende kinderen. 5 7 8 6 is een bewoner van teen Noordelijk land. OOM KAREL. —o HET GEHEIM VAN DEN EZEL. Ik wed, dateer een heeleboel kin deren onderyjelui zijn, die zich wel eens hebben afgevraagd, hoe het toch komt, dat een ezel maar een woord kan roepen, en wel alleen maar la Ia l Ia! Er zijn kinderen, die gelooven,dat de ezel dat zoomaar roept, zonder eenige reden. Maar dat is mis, hoor. Er is een heele geschiedenis aan ver bonden, die ik jelui zal vertellen. Vroeger dan, toen het rijk der die ren nog bestond en de leeuw als ko ning heerschte, was er natuurlijk ook een ezel. Maar die was toen veel mooier dan nu. Het was precies een klein paardje, met mooie kleine oor tjes en een mooie stem. Want, als alle dieren in dien tijd, kon ook de ezel spreken. Nu had de ezei één ge brek, hij hoorde erg graag zijn, eigen stem. Daarom spraïc hij zoo dikwijls en zooveel hij maar kon. Het gevolg was, dat hij nooit "een geheim kon bewaren, hij verklapte het altijd da delijk. De koning had hem daarover al eens ernstig onderhanden geno men en berispt. Maar, hoewel hij be terschap had beloofd, het hielp niets. Want aat zou al spoedig daarop blij- Visscherdijk NAARMAAT. EN tegen scherp concnrreerende prijzen. BELEEFD AANBEVELEND. Wat was namelijk het geval K.Ko- ning Leeuw had eens besloten, een klein feestje te houden voor eenige van de dieren uit zijn rijk, waarmee hij heel bevriend was. Dat waren de tijger, de aap, het paard, de buf fel en de zebra. En om nu te voor komen, dat er op den avond van het feest ook ongenoode gasten zouden komen, besloot de koning met zijn gasten een wachtwoord af te spre ken. Als de gasten dan dat wacht woord aan de deur van het paleis zouden zeggen, zou hen worden open gedaan. Anders niet. Ze dachten er lang over na, en eindelijk zei de ko ning „Ik weet wat. Jelui moet zeg gen „Ik alleen". Of, ik weet nog wat beters, jelui moet enkel de eerste letters van de woorden „Ik alleen" zeggen, dus niet anders dan „I-a". Goed begrepen? De dieren begrepen het en gingen naar huis. Onderweg spraken het paard en de zebra met elkaar, over het feest dat komen zou en wat was nu het toeval? Dat de ezei afluisterde, wat het paard en de zebra met elkaar spraken. Dat was natuurlijk niets mooi van den ezel. want het is leelijk, om een geheim af te luisteren. Toen hij alles gehoord, had, liep hij hard weg. Maar al spoedig begon zijn tong te jeuken. Hij wilde spreken, het ge heim brandde hem op zijn tong, hij moest het iemand vertellen. Daarom liep de ezel naar een vijver, waarin veel riet groeide en zei tegen het riet I-a, dat is het wachtwoord voor het feest, wie I-a zegt, wordt toegelaten, I-a. Niet zoodra had hij dit gezegd, of het riet begon te ruischen en her haalde zijn woorden I-a, is het wachtwoord voor het feest. Verschrikt liep de ezel weg. Maar het riet bleet door ruischen en zoo wist spoedig iedereen, die voorbij kwam, dat I-a het wachtwoord was. Toen nu de feestavond kwam, trok ken alle dieren naar het paleis in een lange optocht en riepen allemaalI-a en werden allen toegelaten. De ko ning was wanhopig, want er was geen koek en limonade genoeg in huis, om allen te onthalen. Zoo kwam er niets van het feest terecht. De ko ning was verschrikkelijk boos en on derzocht, hoe het geheim was uit gelekt. Al spoedig hoorde hij, dat de ezel het aan het riet had verteld. Töen ontstak de koning der dieren in woede en riep uitJij leelijke domme ezel, voortaan zul je nu nooit meer iets anders kunnen zeggen, dan I-a, I-a. En voor je straf krijg je hee le lange ooren, omdat je een geheim hebt afgeluisterd. En het gebeurde, als de koning gezegd had. Lamlhouwruhriek. KALK-BEMESTING Den vorigen winter hebben we in onze artikelen-reeks over „De Vage bond" de lezers, een paar gegevens in 't zicht gesteld over de werking van kalk in den grond. In verband met de advertentie in dit blad van Zaterdag 19 November j.L, waarin het veilingbestuur te Wou drichem de belanghebbenden ver zocht bij hun Secretaris de heer J. Spiering, Oudendijk, Woudrichem, bestellingen op kluitkalk in de zen den, lijkt het ons, thans een goede gelegenheid, om öhze belofte in te lossen. Van ganscher harte hopen we, dat de belanghebbenden onder onze le zers het onderstaande ernstig zullen overwegen en daarna het besluit te men een kalkbemesting toe te passen. Het is n.l. ons inzien voor veel per- ceelen land een aiies-heheerschende voorwaarde voor een goede groei van gezonde gewassen, dat door middel van kalk getracht wordt de structuur van den grond, aanmerkelijk te verbeteren. Aan die structuur toch, mankeert op' onze gronden, die zoo goed als al lemaal uit rivierklei bestaan, op veel plaatsen, heel veel, om niet te zeg gen alles. Voor hen, die niet voldoende op dat punt op de hoogte mochten zijn, vertellen we even wat we onder „structuur van den grond" verstaan. Onder bodemstructuur verstaan we in 't kort gezegd de wijze van ligging en opeenhoo- ping der bedembestanddeelen. Onze rivierkleigronden bestaan al le uit klei- en zand bestanddeelen, welke in vroeger eeuwen, uit het ri vierwater bezonken zijn. Daarnaast bevatten ze nog humus bestanddee len, welke oorspronkelijk ook ietwat uit het rivierwater pieegebracht wa ren, doch voor het grootste deel door bemesting en plantengroei toege •i F. C. HUIJSER, Landbouwonderwijzer, Woudrichem. Jfoitwsblad Als gij last hebt van een brandende, smartelijke pijn bij de loozing, of de urine cfik is en troebel, met een schér pen geur, zanderig qt met bloeddeeltjes, bestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want uw n/eren hebben behoefte aan een specifiek/ niermiddel. Let ook op de hoeveelheid geloosde urine. Als gij zeep- groote of zeer kleine hoeveelheden loo/t, als gij te vaak of te weinig aandrang/krijgt, wijst dit vrij zeker op nierzwakte. Én dat is ernstig genoeg: er bestaat gevaar voor bloedvergiftiging en de schadelijke gevolgen op iedere ze nuw, spier of/weefsel van uw lichaam. Stel het niat uit neem Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Verwaarloozing kan ernstige gevplgen met zich brengen. Fos- ster's Pillea worden in Holland sinds vele jaren jgebruikt en zijn alom bekend om hun gcfcde resultaten. Men kent geen beter midael tegen nierzwakte, blaas- en urinestooriissen, rugpijn, spit, waterzuch tige zwellingen, rheumatiek en andere ge volgen \jan schadelijke stoffen, die bij trage werking der nieren in het bloed ach terblijven. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen i* gezond maken en houden. Verkrajgbaar (in glasverpakking met geel etiket —f let hier vooral op) bij apotheken en drqeisten a f 1,75 per flacon. 33

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5