Derde Blad No. 4763 Vrijdag 25 November MAN'-llOjONT-BLANC"- lers. Inktstellen. Vlóeidrukkers. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Firma L. J. VEERMAN ■ma L. J. VEERMAN Firma L.J. VEERMAN Firma L.J. VEERMAN Firma L.J. VEERMAN Luxe vdoozen POSTPAPIER Hiiiiieiilaiid Land- en Tuinbouwwereld. Marktberichten. eusden. heusden. heusden. heusden. BEHOORENDE BIJ HET Neusden. X zeer geschikt voor\ Sint-Nicolaas-Cadeau. BEEN VERSPLINTEBD. De 22-jarige Dina van E.t werkzaam op een gemeente-boerderij te Acht bij Eindhoven kreeg, toen zy het paard naar de manege van de dorschmachine dreef, plotseling den boom tegen het been. De ijlings ontboden geneesheer constateerde een versplintering van bet scheenbeen. O— BUILENPEST. Het 15-jarige meisje W. M. Dakosta, dochtertje van den opzichter van de haven werken te Soerabaya is, naar Aneta seint, aan builenpest overleden. O DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. De werkman Van O., uit Vught, werd in de Kruisstraat te Boxtel door een vracht auto aangereden, Een der wielen van den zwaren wagen giBg hem over de beenen, zoodat deze ernstig werden gekneusd. Door den val had de man verder zulke zware inwendige verwondingen bekomen, dat hy per brancard naar het Groot Ziekenhuis te Den Bosch moest worden vervoerd. Zyn toestand baart zorg. o— CHOLERA. Aneta seiat uit Batavia Een Europeaan de heer P. Bosman is aan de cholera over leden. -O— ROEKELOOS CHAUFFEUR. De Rechbank te Amsterdam heeft ver oordeeld tot 14 dagen hechtenis, wegens roekeloos ryden den 36-jarigen baron V P. uit Pntten. Zooals men zich zal herin neren is hy met zyn auto op 4 December van het vorige jaar door de gesloteu boomen van den overweg op den Muiderstraatweg bij Diemen gereden. Hij is toen met zijn auto tegen een spoortrein gebotst. Het O.M. had een maand hechtenis ge vraagd. O HULDE AAN REDDERS. De Nederlandsche gezant te Beunos Aires, de heer Van Ketwich Verschuur, heeft namens de Hollandsche Kolonie, aan kapitein Smoolenaar, de officieren en de overige bemanning van het s.s. »Alhena« (Van Nievelt Goudriaan en Co's Stoomv. My. R'dam), herinneringsmedailles, horloges en kettingen uitgereikt, als erkenning voor bun belangrijk aandeel bij de redding van de passagiers van het gezonken Italiaansche 8.8. xMafaldac. O De achterblijvers en de Zending. De laatste weken van het jaar zijn voor de zending in vele opzichten de moeilykste. Gevoeld en ervaren wordt dat ook aan het vragen om hulp met eenige kans op de gewenschte resultaten een einde komt. 't Is inderdaad voor de velen, die telkens weer steun verleenden, die zich inspanden, eenigszins teleurstellend dat de Zending al maar vragen blijft. Toch mag het bekend maken van zorgen en moeilykheden daartoe niet leiden. Dank baar moet geconstateert worden dat de velen, die ons ook in dit jaar hielpen voor treffelijk werk deden omdat zy verreweg het grootste gedeelte van het benoodigde bijeenbrachten. Gaarne wordt aan alle vrienden nog eens hartelyk dank betuigd. Als wy thans mededeelen dat, om zonder tekort te sluiten, nog een belangryk be drag moet binnenkomen, geldt deze mede- deeling in de eerste plaats de Gemeenten en de personen, die geen deel namen aan de Zendingsweek, die zich onbetuigd lieten in die week, die het ganscbe jaar de voorziening in de behoeften overlieten aan anderen. Aan die allen roepen wy thans Van die allen wordt alsnog verwacht, dat zy hulp zullen verleenen. Laten velen hun verzuim alsdog herstellen. Met spanning zien wy uit, ditmaal naar de achterblyvers I Namens de Hoofdbesturen van de Samenwerkende Zendings-Corporaties, B. J. C. RIJNDERS ZeDdicgsdirector. Postrekening No. 6074. BRANDSTICHTING. De advocaat-generaal by het Bossche Gerechtshof heeft tegen den dakbedekker M. B., te Gemmenich, wegens brandstichting tien jaar gevangenisstraf geêisht. B. bad de schuur by den landbouwer Nicolaye te Vaals in brand gestoken, met het doel, by de verwarring in diens woning binnen te dringen, waar hij een bedrag van f 4000 aanwezig waande. Te Maastricht had hij bekend, doch thans herriep hij deze be kentenis geheel. De mynwerker II., die van medeplich tigheid was aangeklaagd, hoorde vrijspraak eischen. De Maastrichtsche rechtbank had hem eveneens vrijgesproken en B. veroor deeld tot zes jaar. Pracht sQrteering PORTEFEUILLES SIGAREN KO K E RS PORTEMONNAIES ACTE-TASSCHE EEN DRIFTKOP. Woensdag kwam bij den sigarenwinke lier M. v. d. B. aan het Bolwerk te Rot terdam een hem onbekende jongeman, die vroeg of hy een pak, inhoudende schrijf behoeften, zoo lang in bewaring mocht geven. Aan zyn verzoek werd voldaan, doch toen Donderdag het jongmensch niet was komen opdagen, deponeerde de siga renwinkelier het pak by de politie van het bureau Grooten Paauwensteeg. Daar ver voegde zich een koopman uit de Aert van Nesstreat, die kwam mededeelen, dat hy de eigenaar van de schrijfbehoeften was en het pak kwam afhalen. De dienst doende inspecteur antwoordde ham, dat hy zich eerst per telefoon in verbinding zou stellen met den sigarenwinkelier v. d. B waarop de koopman zóó in woede ont stak, dat hy het burean uitliep mat de naededeeling, dat men hem, als men hem niet vertrouwde, het hak dan maar moest thuis bezorgen. o EEN GEVAARLIJK DRIETAL. De Haagsche Rechtbank heeft veroordeeld den 33-jarigen reiziger 4. H. J. D. en den 33-jarigen koopman W. G., recidivisten en gedetineerd wegens poging tot diefstal met braak en inklimming in een perceel aan de Groot Hertoginnelaan te Den Haag gepleegd iü den nacht van 25 op 26 Au gustus j.l. ieder tot 6 jaren gevangenisstraf en den 35-jarigen gedetineerden C. P., zonder beroep, wagens medeplichtigheid aan dat misdryf, tot 3 jaren gevangenisstref. De eisch was tegen de eerste beide ver dachten 5 iaren en tegen den derden 2 jaren. GEVAARLIJKE STROOPERS. In den nacht van Maandag op Dinsdag ontdekten twee parkwachters van het Pro vinciaal ziekenhuis te Bloemendaal in de duinen nabij de inrichting een viertal stroo- pers. Bij de'komst der parkwachters gingen de stroopers op de vluchteen van hen liep echter tegen een boom en bleef be wusteloos liggen. Toen de parkwachters bij hem waren, werd er tweemaal op hen geschoten, zonder dat zij echter geraakt werden. Een der wachters ging een dokter halen, de ander waarschuwde de politie, die spoe dig ter plaatse was. Db bewostelooze was echter inmiddels weer bijgekomen en ver dwenen. Later hield de politie drie mannen aan, die geweren by zich hadden. Zij konden echter slechts één van hen arres teeren, die echter ontkende iets met de zaak uitstaande te hebben. Wat onze Landbouw in 1926 exporteerde. Ooze landbouw dryft goeddeels op den export. Gaat het hiermee naar wensch, dan floreert de landbouw niet alleen, maar komt dit heel ons volk ten goede. Ondervindt echter de export moeilykheden, dan wreekt zich dit ook op boer en berger. De Directie van de Landboaw publiceerde het Verslag over den landbouw ia 1926. Wy gevet. daaruit hst volgende In Juni 1926 verbood de Engelsche Regeering den invoer van versch vleesch voor bet gebeele vasteland van Europa, omdat volgens Eogelsche auto riteiten die invoer gevaar opleverde voor ket overbrengen der smetstof van het mond en klauwzeer. Onze uitvoerhandel werd door dezen maatregel ernstig getrof fes. Dit komt slechts ten deele tot uit drukking in de export c y f e r s, omdat dr productie natuarlyk niet plotseling kon wordei ingekrompen. Er moest dus naar andere lan den afzet worden gevonden, wat alleen mo gelijk was door eeB sterke daling der kalfsprijzen. Er werd aan versch rund- en kalfsvleesch uitgevoerd 15 364000 K.G. te- genl5.896000 in 1925. Levend vee (slacht en melk- en fokvee) werden uitgevoerd 9601 stuks tegeB 16380 stuks in 1925. De uitvoer van versch varkens vleesch bedroeg ruim 28 millioen K.G. (in 1925 ruim 62 millioen), van gezouten daarentegen (bacon) ruim 35 millioen K.G. (in 1925 bijna 18 millioen). Versch schapen- vleesch werd geëxporteerd 6471 K.G. tegeD 7736 K.G. in 1925ook hier dus een belangrjjke vermindering. De totaal-uitvoer van paarden daalde in 1926 verder en bedroeg 9727 stuks tegen 11608 in 1925 de waarde der uitgevoerde paarden bedroeg f 2 361000 tegen 4.650000 in 1925. De productie van boter is in de laatste jaren geweldig toegenomen van 67 milloen K.G. in 1912 tot 93 millioen in 1926. Hiervan was bjjna 75 milloen voorzien var. het Rijksmerk. De uitvoer van boter be droeg in tonnen 45554, waarvan alleen Duitschland 33782 ton afnam. In 1925 was het exportcijfer 39494, dus in één jaar een zeer belangrijke stijging. De stijging der b o t e r productie ging niet zooals meD zou kunnen denken, ten koste der kaas productie, want ook deze ging zeer vooruit sinds 1925 van ruim 113 millioen tot ruim 122 millioen K.G., terwijl het cjjfer vóór den oorlog, in 1913, nog slechts 95 96 millioen K.G. beliep. Sedert 1921 nam de boterproductie toe met ruim 38 pCt., dus met meer dan één derde, en de kaas productie met ruim 25 pCt. of ruim één vierde. De export van kaas was in 1926 RMJIME KEUZE VULFOTLO BJIV zoowel in goedkoops &is üunröffnienre. v 84236 ton tegen 79902 ton in 1925: Duitschland kreeg er byna 40 ton van. 's BOSCH, 23 Nov. Op de markt van beden werden aangevoerd 2447 stuks. 1603 staks hoornvee, 651 biggen, 6 zeugen, 117 schapen lamm., 70 kalveren. De prjjzen waren als volgt: Kalfkoeien f210 a f395, kalfvaarzen f200 f 350, magere ossen en koeien f 120 f 225, vette ossen en koeien le kw. 52 2e kw. 46 ct. p. p., pinken f 85 a f170, zeugen f 65 f90, biggen fl.25 a f 1.50 p. w. schapen f18 a f33, lammeren f 16 a f 25 Verdere mededeelingen Handel vet vee en kalfvee vrijgoed, bleef prijshoudend, jongvee stug, prijzen iets lager. GOR1NCHEM, 21 Nov. Op de veemarkt waren aangevoerd 154 runderen, 0 nuch tere kalveren, 116 overloopers, 516 biggen 3 geiten of bokken, 0 schapen, 0 lam meren. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 300f 400 melkkoeien f275—f300; kalfvaarzen f 200—f 275 guiste vaarzen f 150f 200 pinken f 80 f 110 graskalveren f 40f 80, nuchtere kalveren f 00f 00, overloopers f 25—f 35, biggen f 10f 15, schapen f f lammeren f f geiten f 4.f 8. ZALTBOMMEL, 22 Nov. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 106 biggen, prijs f714. 16.000 eieren, prjjs p. st. 11 12 ct. 820 K.G. boter, prijs per half K.G. roomboter fl.30, boerenb. fl.25. ROTTERDAM, 22 Nov. Ter veemarkt waren heden aangevoerd195 paarden, 9 veulens, 1460 magere runderen, 927 vette runderen, 168 vette kalveren, 468 nuchtere kalveren, 380 graskalveren, 335 schapen of lammeren, 349 biggen, 12 bok ken of geiten, 5 overloopers. Pryzen per stuk van mager vee: melk koeien f 200435, kalfkoeien f 210 445, stieren f 430—500, pinken f130 165, graskalveren f 60—105, vaarzen f180230, paarden f200300, slacht- paarden f 100175, hitten f 100200, veulens f 75-100, biggen f 7—13, biggen per week f 1.25f 1.75, overloopers f 18 26, fok-nuchtere kalveren f 2028, slaeht- uochtere kalveren fll17. le EeUeriameke eimeillig. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 6.50f 12.45 Idem (klein) f f Eendeieren f 5.50f 7.50 Aanvoer 62.000 stuks. Vergadering van den raad der ge meente OUDHEUSDEN op Maan dag 21 Nov. des avonds half acht. Voorzitter en Secretaris Ed.Achtb. Heer F. van Liempt. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen. Op de vraag van den Voorzitter of een der heeren op- of aanmerkingen op de notulen heelt, zegt Wethouder van Herpt, dat in deze notulen niet is op genomen de toezegging van den Voorzitter betreffende de benoeming der Schattingscommissie. Wethouder Klijn bevestigt deze op merking. De Voorzitter zegt dat hem dit ontgaan is, van deze opmerking zal in de notulen van deze vergadering nota worden genomen. De notulen worden hierop vastgesteld. Ingekomen stukken Procesverbaal van kasopneming, waarbij alles in behoorlijke orde is bevonden. Weth. v. Herpt verklaart voor deze kasopname geen verant woording te kunnen dragen en wenscht van deze opmerking nota ge nomen te zien in de notulen. De Voorzitter zegt dat reeds in de vergadering van B. en W. deze kwes tie besproken is. De heer v. Herpt zegt, dat de Ont vanger een lijst van de opbrengst van verpachtingen behoort over te leg gen, waarop de Voorzitter antwoordt dat de Ontvanger zijn boeken moet overleggen. v. Herpt. Ik heb geen boeken ge zien. Voorzitter. Vroeger wera de Ont vanger gewaarschuwd, als er kasop name werd gedaan, nu gebeurt dat niet meer. De Ontvanger wordt nu op het gemeentehuis geroepen, zijn gelei wordt geteld en na onderzoek worden zijn boeken afgeteekend. v. Herpt. Daar gaan dagen over heen. Voorzitter. Dat betwijfel ik, mis schien kan de andere Weth. hierover toelichten. Weth. Klijn verklaart, dat het wei eens een dag ol 6 heeft geduurd, eer de boeken werden afgeteekend. De heer Sprengers zou het beter vinden als de Ontvanger eerst werd gewaarschuwd, gewaarschuwd. De Voorzitter zegt, dat Ged. St. dit niet toelaten, de Gemeente-Ont- Ruime sorteering SchooKasschen, Schoolétuis, Schóotyulpenhouders. Luxe ^kmesjes- zeer geschrkt voor Sint-N ieolaas^deau. vanger moet thans op het genu huis komen, op een tijdstip, niet van te voren mag bekend De heer v. Herpt merkt cp, dat de Ontvanger zijn instructie behoort na te leven. De Voorzitter stemt dit toe. Voorstel B. en W. om in de ver ordening op het Armbestuur een be paling op te nemen over verpleging van armlastigen. Wordt goedgekeurd Op het verzoek van de Militaire vereenigmg te Venlo om subsidie, wordt op voorstel van B. en W. af wijzend beschikt. Door Ged. St. is de begrootings- wijziging waartoe in de laatste verga dering was besloten, goedgekeurd. Op het verzoek van den Bond te gen het schenden van Gods Heiligen naam, om een vloekverboü in het leven te roepen, wordt op voorstel van B. en W., die een dergelijk ver bod voor deze gemeente overbodig achten, niet ingegaan. Verzoekschrift van het Comité voor Drinkwatervoorziening in het Land van Heusden en Altena om een bij drage te willen schenken groot f 40 voor het opmaken van een voorloo- pig plan. De Voorzitter licht dit adres toe, en zegt, dat de gemeenten Oudheus- den, Heusden en Herpt in het comité zijn opgenomen en dat de regeering er naar streeft het gebeele land van goed drinkwater te voorzien. Om na te gaan, of een waterleiding voor deze streek mogelijk is, zal door het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzie ning een plan worden ontworpen. Bij dit plan zaï ook worden overwo gen of Elshout en Oudheusden mis schien beter kunnen aansluiten op de waterleiding te Waalwijk of 's Bosch, of wei aan een op te richten water leiding in het Land van Heusden en Altena. Het opmaken van dit plan zal f 1000 kosten of 4 ets per inwoner, wat vo«r deze gfcmeente neerkëint ©p een bedrag van f 40. Spreker vraagt wat de heeren van deze subsdieaanvrage denken. De heer Sprengers acht het voor deze gemeente het beste een afwach tende houdmg aan te nemen en geen. bedrag beschikbaar te stellen. Zeer waarschijnlijk heeft de gem. Oud heusden niets te maken met het plan van ever de Maas, en het zijn alweer. 40 gulden. De heer v. Herpt gelooft niet, dat een waterleiding er bij de ingezetenen, zal ingaan. De Voorzitter is het hiermede eens, doch moeten van gemeentewege de pogingen die door het rijk in het werk worden gesteld, om de streek van goed drinkwater te voorzien, niet worden gesteund. Kan er niets van komen, aan zijn de f 40 weg, doch het gemeentebestuur is dan ook ge vrijwaard en heeft de mogelijkheid onderzocht. De heer Sprengers vraagt, waarom door het rijk met een persoon is aangewezen, die de mogelijkheid on derzoekt, waarom moet het zoo'n groot comité zijn. De Voorzitter antwoordt, dat het comité alles gratis doet, het plan wordt gemaakt door het rijksbureau, die de kosten ervan bij de betrokken gemeenten in rekening brengt. De heer Sprengers zou het iets anders vinden, als de bewoners zich hier in dezelfde omstandigheden be vonden als de bewoners langs den dijk, die zich met slootwater moeten behelpen, hier heeft iedereen echter goed drinkwater, spr. zou zelf geen leidingwater willen. De Voorzitter zegt dat hij dit oor spronkelijk zelf ook heeft gezegd, doch na de uiteenzetting van de hee ren, is spr. tot andere gedachten ge komen, deze beweren dat men van water dat wordt gewonnen aan de oppervlakte van de aarde, nooit ze kerheid heeft dat dit goed is. Besmet te stoffen kunnen doorsijpelen en in het water terecht komen, hij diepbo- ring bestaat dit gevaar niet. De heer Sprengers zou er nog wel iets voor gevoelen als de gemeente er goed voorzat, doch nu dit niet het geval is, acht hij een uitgaaf van! f 40 in dit gieval niet gewettigd. De heer v. Herpt gelooft dat er slechts weinig ingezetenen zouden, teekenen als men voor dit plan een lijst liet circuleeren. Met zes stemmen' wordt besloten geen bedrag beschik baar te stellen. Wijziging gemeentebegr. 1927. Hiertoe wordt met algem. stemmen besloten. Rekening 'en begrooting Burger lijk; Armbestuur. v. Herpt. Wat is die rekening Iaat ingekomen Voorz. Ja dat is zoo. Sprengers. Zijn er ook kwitanties bij? Voorzitter. Ja, voor alle bedragen zijn er kwitanties, behalve voor het bedrag voor bedeeling, daar is een lijst voor overgelegd. Sprengers. Dat is niet in den haak. daarvoor behooren ingevolge art. 32 van het reglement toch ook kwitan- tie's voor aanwezig te zijn. Dat art. zegt, dat geen uitbetalingen worden gedaan, zonder dat er kwitantie voor wordt afgegeven. Ik kan zoo mijn goedkeuring aan deze rekening niet geven. Wij weten niet waar het geld' blijft en de gemeente moet maar bij passen. Voor bedeeling is er uitge keerd een bedrag van f 365.50. De heer v. Herpt merkt op, dat lti{)OIE SORTEERING het vorig jaar er ookal een kwitantie ontbrak. X. De Voorz. verklaart zfsh dit niet te kunnen herinneren. Willes de hee ren de rekening onderzoeken J*dan zal! hij gaarne daarvoor de vergadering even schorsen. De heer Sprengers zegt, dat hij1 aan dit onderzoek geen waarde hecht, hij keurt de rekening zoo niet goed. De heer v. Herpt merkt op, dat de dokter de menschen maar Dehan- delt op een bewijs dat al drie jaa£ oud is, zooiets is niet in den haak, er ontvangen op die manier personen vrije geneeskundige behandeling diel er niet meer voor m aanmerking ko men. Lijsten. Daarmee ben ik het roe rend eens. Voorzitter. Deze opmerking is heel' goed. Wij zullen het armbestuur er mede in kennis stellen, het loopt nul maar door. Sprengers. Het armbestuur behoort zich aan de voorschriften te houden. Voorzitter. Daarmede ben ik het eens, ik verdedig die zaak ook niet. v. Herpt. We hebben daar 3 jaar. geleden ai op gewezen en toen is er reeds verbetering gekomen. Sprengers. De b«ieekïen behooren' Jtienwrttad X luid en driDgend toe Doe thans nog wat in Uw vermogen is om een tekort te voor komen. Kleine en groote bijdragen zullen dankbaar worden aanvaard. In tal van Gemeenten en kringen zouden alsnog speci ale inzamelingen gehouden kunnen worden, 't Gaat thans om da achterblijvers V 9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9