Dit nummer Mat uit 3 mailen. Is. D. LANRHUYZEN Co's BANK - - A. Verschuur-Baert Met St. Nicolaas A. BAAIJENS LEVERTRAAN A' m Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4763. Vrijdag 28 November 1927. Het Inentiiigsvraagstuk. DROGISTERIJ HEUSDEN DAMRÜBRIEK. Buitenland. Binnenland ^and van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Po^UekenVn^ no. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Eenige dagen geleden is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingekomen, dat ten doel heeft den indirecten vaccine- dwang voor een drietal jaren op zijde te zetten. En nu rijst allereerst wel de vraag, welke de gronden zijn op welke tot den indirecten dwang indertijd werd overgegaan. Deze gronden vinden we in de door Thorbecke onderteekende memorie van toelichting tot het in Juli 1871, onder den indruk van de geweldige rampen, die de pokziekte teweegbracht (in 1871 en 1872 stierven er in Nederland 15,787 personen aan die ziekte), ingediende ont werp van Wet tot voorziening tegen be smettelijke ziekten, welk ontwerp in 1872 tot de thans nog geldende wet werd ver heven. Bedoelde memorie baseerde zich op op het verslag van eene Engelsche staats commissie, waarin werd verklaard „dat de koepok, zoo al niet eene vol strekte, dan toch eene zeer groote be scherming aanbood tegen een aanval van pokziekte, en eene volstrekte bescherming tegen den dood door die ziekte „dat, indien de operatie geschiedde met behoorlijke inachtneming van den gevaccineerden persoon, en met de noo- dige voorzorgen bij de keuze en het ge- gebruik der vaccine lymphe, men niet behoefde te vreezen, dat de inenting de gezondheid zou benadeelen of eenige ziekte zou mededeelen „dat de pokziekte, wanneer zij niet door inenting is tegengehouden, eene van de vreeselijkste en meest verwoes tende ziekten was, {met betrekking tot het gevaar van besmetting, de sterfte onder de aangetasten en de blijvende gebreken van de overlevenden, en dat het dus de plicht was van den staat te beproeven zorgvuldige inenting van de geheele bevolking te verzekeren". Aldus het Engelsche verslag „Zoo ver vervolgde echter de toelichting gaat het ontwerp niet. Geen greep in ieders zorg voor eigen lijf en gezin, dan voor zoover, bij aanraking met ande ren, uit zijn doen of laten gevaar voor dezen kan ontstaan. In scholen, en in het algemeen plaatsen waar een aantal kinderen of ook volwassenen geregeld samenkomen en verblijven wil de wet ouders en het publiek zooveel mogelijk waarborgen tegen eene zorgeloosheid, die alle andere, tot dusver beproefde midde lenniet hebben kunnen overwinnen." De etrekking van den indirecten vac- cinedwang, dien we thans nog hebben, is hiermede duidelijk. De dwang heeft dus niet ten doel het individu tegen zich zelf te beschermen, maar wel om te voorkomen dat de een een gevaar wordt voor den ander. En in dien indi recten dwang werd door de meesten tot vóór korten tijd geen kwaad gezien om dat het middel geacht werd absoluut zonder gevaar te zijn. Echter is in de laatste jaren gebleken dat de inenting niet zoo onschuldig is, als door talloos velen eertijds werd gemeend. Hetgeen waartoe de wetgever dwingt, is dus geens zins gevaarloos en nu rijst de vraag of niet-inenting nog mag worden aange merkt als een verzuim, waartegen van staatswege behoort gewaakt te worden, m.a w. mag de overheid nu de omstan digheden met betrekking tot de vacci natie zich zoozeer hebben gewijzigd, dwingen tot eene behandeling als de inenting, die voor sommige individuen levensgevaarlijk iB. Is het geoorloofd dat de overheid het leven van het eene in dividu in de weegschaal stelt omdat van het andere meer te beschermen? Wij voor ons zouden de gestelde vragen niet gaarne met een volmondig „ja" be antwoorden. Daarmede willen we echter geenszins zeggen dat we ons thans als volslagen tegenstanders van vaccine- dwang wenschen te ontpoppen, maar slechts dit n.l. dat we naar onze meening wat den vaccinedwang betreft in een stadium zijn gekomen, waarin wij leeken geen oordeel kunnen mogen vellen over de al dan niet-noodzakelijkheid van ver plichte inenting. Waar omtrent dit punt de meeningen in de medische wereld zoo zeer uiteenloopen, daar mogen wij er ons wel ter dege voor wachten om maar lak en klakkeloos een oordeel uit te spreken. Wordt bovenbedoeld ontwerp wet, dan wordt de bestaande vaccinedwang tot 1 Januari 1931 geschorst. De beslissing, welke van de Kamers gevraagd wordt, is eene zeer zwaarwichtige. En toch mag men haar niet overschat ten, omdat de indirecte vaccinedwang niet wordt afgeschaft, maar slechts voor drie jaren stop wordt gezet. In die jaren heeft de wetenschap gelegenheid om het inenting8vraagstuk rustig onder de eogen te zien en gevens te verzamelen, welke het den Staten-Generaal mogelijk maken om 't zij den vaccinedwang weer te doen herleven 't zij eene oplossing te vinden, die zonder vaccinedwang, bevredigend kan worden genoemd. De Nieuwe Rotterdamsche Courant merkt nog het volgende op „De beslissing is voor de Kamer ook in zooverre gemakkelijk, dat de directe gevolgen van het ontwerp niet overgroot zullen zijn. Immers, de kinderen, die nu in de naaste drie jaren voor het eerst de school gaan bezoeken, z ij n voor verre en verre de meerderheid reeds in geënt. De meeste kinderen toch hier te lande worden in het eerste levensjaar ingeënt. Daarom kan, meenen wij, de schorsing van de inentingsverplichting gedurende 3 jaren voor de volksgezond heid niet overgevaarlijk worden geacht. Daarenboven bevat, voor het geval in eene gemeente zich een of meer ge vallen van pokken hebben voorgedaan, het nieuw voorgestelde ar.. 17 e nog eene veiligheidsklep." is er die, want ze maakt een probleen waardeloos. We zullen die niet plaatsen, tenzij er mogelyk een doorglipt. Eet SCHIJN-oplossing verhoogt de waarde van een probleem. Wilt U uw clubnieuws aan try opzenden ter plaatsing Uitslagen van wedstrijden e.d. zijn aliyd welkom. A. de G. te Heusden. Uwe problemen van verleden jaar zijn zoek geraakt. Stuurt U ze nog eens. telef no.is Raamsdonksveor. AGENTSCHAP VAN DE AMSTEBDAMSCHE BANK A'DAM Medicinale Lofoddensche van Dr. Lamers Dr. Indemans. Kippentraan. Houdeiitrttari. Veetraan. Smeertraan, WITTEBROODSTRAAT W 52 Redacteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Vfen wordt verzocht alle correspondentie, leze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Oplossing: Wedstrijdprobleem No. 1. Auteur 0. Blankenaar. De stand was Zwart 10 ?chijv*n en 1 dam op 5, 8, 9, 10, 11. 17, 21, 24. 25, 30 en dam op 50. Wit19. 22, 28, 32, 33, 39. 42, 43 en dam op 37. De oplossing is Wit: 37-46, 28-23, 23-19, 49-38, 38—32, 46X45! Zwart alles gedwongen. Goede oplossingen ontvangen van de heeren A. de Graag te Heusden C. Bax te Heesbeen R. de Joode te Meeuwen H. Vogelaar te Andel P. van Krieken, P. G. Wilhelm te Woudrichem. WEDSTRIJD PROBLEEM No. 3. Wit begint en wint. Stand in cyfers Zwart (10 schijven) op: 3, 6, 7, 8, 11, 12. 21, 26, 42 en 44 Wit (9 schijven) op: 19, 23, 24,28,29, 30, 31, 45 en 46. Oplossingen tot en met 7 December aan mijn adres. CORRESPONDENTIE. B de H. te Werkendam. Uwe oplossing is zooais U ziet, foutief. Volgende maal beter Een NEVEN-oplossing is de tweede oplossing van een probleem. Byua zelden r XR cmuKillt nui noa steecLs OoerneerujK.! We stellen ons voor, om naast ons wekelijks probleem een gedeelte der SPEL-THEORIE te behandelen. We zullen by het een voudigste beginnen, zoodat allen het kunnen volgen. Ook voor hen, dif wel een goede partij spelen, maar van de theorie weinig studie maakten, zal dit gedeelte van onze rubriek, by eenige bestudeering, ongetwyfeld groote waarde hebben. We zullen een overzicht geven van wat goed en wat minder goed bespeelbaar is. Een eigenaardig verschijnsel doet zich echter voor by het damspel. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat we van de eerste zetten, dus van de «openings het meeste afweten, dus de beste theorie hebben. Dit is niet 't geval. Een bevre digende theorie over de eerste tien zetten is er niet. Alle stukken hebben dezelfde waarde, en 't verschil in krachtsverhouding wordt bepaald door de RUITEN die de stukken innemen, én door den stand der tegenparty, We gaan dus geen openings theorie geven, die we mogelyk na verloop van eenigen tijd weer zouden moeten her- roepeo. Wel zullen we onze lezers kennis doen nemen over de zeer uiteenloopende spel-methodes en het goede of minder- goede daarover aantoonen. Welaan dan De aanvangspositie is de stand. Zwartschijven van 1 tot en met 20. Wit31 50. Gemakshalve verdeelt men het spel in dezen stand in le. Linker- of langen vleugel (voor Wit de scbyven 31, 32. 36, 37, 41, 42 en 47 voor Zwart, 4, 5, 9, 10, 14, 15, 19 en 20); 2e. het Centrum (voor Wit33, 38, 43 en 48 voor Zwart3, 8, 13 en 18 3e. Rechter- of korte vleugel (voor Wit34, 35. 39, 40, 44, 45, 49 en 50 voor Zwart: 1, 2, 6, 7,11,12,16 en 17). Bij te geven voorbeelden zullen we ons uitsluitend tot Wit bepalen, doch men begrypt dat alles ook voor Zwart geldt. Als Wit, als eerste zetten, b.v. 34 30 en 30 25 speelt, begint hy met de ont wikkeling van z'n rechtervleugel. Meer bezwaren zyn verbonden bij de ontwikke ling van den linkervleugel. Voorbeeld Wit Zwart 1. 33—28 18-23 2. 31-27 17—21 3. 39—33 21—26 4. 37-31 26X37 5. 42X31 Dit is een eenvoudig voor beeld van de ontwikkeling van Wit's lin kervleugel. Men lette hierbij op de functie van schyf 48. Stond die er niet, dan zou Wit niet als 4e zet 3731 hebben mogen spelen, daar Zwart dan 26X48 zou slaai. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Schyf 48 voor Wit en 3 voor Zwart heet Kroonschyf, en is de voornaamste schijf in den aanvacg van 't spel. Men late deze schijf zoo lang mogelijk in rust. Is de party in gevorderd stadium, dan kan ze uitnemende diensten bewyzen ter ver sterking van den linker- zoowel als van den rechtervleugel. Te vroeg opspelen van deze schyf brengt vaak verlies. (Wordt vervolgd GOEDE VANGSTEN. De politie te Gothenburg betrapte op heeterdaad 3 mannen, toen zy bezig wa ren om het slot van een juwelierswinkel met dynamiet te forceeren. Het bleek, dat 3 internationaal bekende inbrekers gevat zyn, die in Duitschland, Denemar ken en Nederland inbraken hebben ge pleegd. Eenigen tyd geleden werd te Weenen 2 mannen zonder legitimatie-papieren we gens landloopery gearresteerd. Thans blykt, dat de politie een goede vangst heeft gedaan, want het zijn 2 misdadigers, die in 1922 iD Beieren een roofmoord hebben gepleegd, terwyl een van hen ook in Oostenryk wegens moord was veroor deeld. Zij hadden echter weten te ont snappen, tot zy nu voor goed achter slot en grendel zyn gezet. DE GROOTE KOUDE. In Duitschland is plotseling een scherpe koude ingetreden. Verschillende havens van het Noordelijk deel der Oostzee zijn reeds toegevroren. —O JUWEELENDIEFSTAL. Zaterdagavond werd een juwelier in een Dresdengch hotel terwyl hy in het restau rant zat te eten, bestolen. De met een looper in zijn kamer binnengedrongen hotel- rat heeft voor 81.000 matk preciosa buit gemaakt. WOLVENPLAAG IN MONGOLIË. Aan de Chineesch-Mongoolsche grens is een kudde wolven opgedoken, die in de dorpen 16 boeren en 4 kinderen hebben verscheurd. o TREURIG ONGEVAL. Bij Dorsta, een dorp in Zevenburgen zijn 8 kinderen gedood bij de ontploffing van een granaat, welke daar was blyven liggen na de Roemeensche leger-manoeuvres. o LEVEND VERBRAND. Te Lohausen bij Kaisersworth is een schuur afgebrand, waarin dakloozen den nacht doorbrachten. Een hunner is ver brand, terwijl er 3 ernstige brandwonden opliepen. o GAS VERSTIKKING. Maandagmorgen vroeg zyn in een houten loods op een onbebouwd terrein by Berlyn een 18-jarige jongeman en een meisje van 16 jaar bewusteloos gevonden. Pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, hadden geen succes. Waarscbynlyk heeft de jongeman een tractor op stoom willen brengen en hebben zich daarby vergiftige gassen ontwikkeld, tengevolge waarvan bei den bewusteloos zyn geworden. TRAGISCH~BEVAL. De Soontag-und Montagzeitung bevat een bericht uit Rome, volgens hetwelk in de Back van Leening te Milaan een oude man ia binnengedrongen en, onder bedreiging met een revolver, van den dienstdoenden ambtenaar een millioen lire eischte. Het personeel riep om hulp en daar de indrin ger ook andere ambtenaren bedreigde, ont stond een kleine paniek. Soldaten van de militie, die toeschoten, brachten den man naar het politiebureau, waar hij mededee'de dat hy een Doge was en reeds tien keer den Italiaanschen bokskampioen Spalla had verslagen. Later bleek, dat men te doen had met den indertyd beroemden bariton Rossi, die aan verstandsverbystering lijdt. voor Vader, Broer, Verloofde of voor uw Man een kistje fijne Sigaren, een mooie Tabakspijp of een prachtige luxe Doos tabak nit het Sigarenmagazijn van Botermarkt 88 HEUSDEN. NEDERLANDSCH STOOMSCHIP GESTRAND. De bemanning gered. Uit Londen wordt gemeld, dat de Ned. Tank boot Georgia c van fa. F. Hoynck te Amsterdam, bij Cromer in het Wouldkanaal is gestrand en zich in zinkenden toestand bevindt. Het schip licht gevaarlyk voor de Scheepvaart. Van de 31 opvarenden zyn er 16 ge red door het Nederlandsche stoomschip «Trentc, dat zich op weg bevindt naar Antwerpen. Aan boord van de «Georgia* bevinden zich nog vijftien leden der be manning. Een reddingsboot is in de nabij heid van het schip. Het Britsche ministerie van handel heeft gisterenavond van Londen uit per auto een speciaal reddingsapparaat van vuurpylen voorzien, gezonden, teneinde de rest van de bemanning te redden. De reddingsbooten hebben n.l. niet in staat geweest het schip te bereiken. Bij hun pogingen zijn zij alle reddiDgsbooten kwijt geraakt. Van het schip, dat doormidden is ge broken, is de eene helft verdwenen, het andere deel zit nog op het strand. Een later ontvangen telegram meldt dat de bemanning is gered. SMAKELIJK EETHEN. Een paar maanden geleden kocht iemand te Bruinisse, meldt de Midd. Ct,, een em mer gezouten visch, om die weder te ver- koopen in haar winkel. Een maand na den koop werd het gezin na bet gebruik van de visch, door hevigen buikloop ge kweld, doch men had geen iedee dat de visch, hoewel die een vieze roode kleur had en sterk rook, daarvan de oorzaak zou zyn. Ook nadien werd van de visch gebruikt en werden eenige partytjes weggegeven. Toen nu dezer dagen de bodem zichtbaar werd, kwam men tot de ontstellende ont dekking, dat zich onder de onderste laag visch een tweetal cadavers van ratten be vonden, die daar blykbaar bij het inzouten van de viseh in terecht gekomen waren. Het vermoeden licht dus voor de hand, dat de rottiDgsproducten dezer dieren het oogelyke aanzien van de visch hebben ver oorzaakt, alsmede de ongesteldheid van de gebruikers. ïLj LLI LÜU voor lit Lul nan Hcislci fin A11 e i a, tin Langstraat en de Bominelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1