ïoot het Land van Heusden en Altena,de Langstraat en de BommelerwaarEi Pil immer üesiaai uil 2 aiaflen- MekSt. Nicolaas Geen Geweten. M). LANKHÜYZEN Co's BANK A. BAA ENS A. Verschuur-Baert Klassejustitie. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4765. Vrijdag 2 December 1927. feolletoT JEVERTRAfAÜ DRÓGISTERIJ H E US DEN Binnenland ^ND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franeo per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De tijd, dat er gesproken werd van klaBsejustitie is voor een goed deel voor bij, want slechts zelden hoort men de Nederlandsche rechters beschuldigen van partijdigheid. De meening dat de rech terlijke macht zelfs bij de berechting van gewone inbraken zich door den oeconomiechen klassenstrijd zou laten beïnvloeden, wordt door de heftigste pro- pogandisten slechts zelden geuit. Gelukkig is er dan ook geen reden, dat de rechterlijke macht ten aanzien van den man uit de lagere volksklasse, die gewoonlijk het voorwerp is van haar strafrechtspraak, wegens standsverschil een eenigszins vijandige houding aan- nsemt of hem zwaarder straft met het oog op zijn afkomst. Wij gelooven eerder Aan het tegen deel, want een Nederlandsche rechter heeft op het puüt van eerlijkheid eene fijngevoeligheid, welke door geen enkele stand in de maatschappij wordt geëven aard.' En dan denken we hier aan het bedrog, dat gepleegd werd in allerlei rangen en standen tijdens de distributie maatregelen, door ambtenaren en be ambten buiten de rechterlijke macht staande. Iets anders is het of de Nederlandsch» rechter juist van wege het groote stands verschil zich wel altijd goed kan in denken in de levensopvattingen en levens omstandigheden van den man, die in zoo geheel andere omgeving is geboren en opgegroeid dan hij zelf; of hij zich er wel rekenschap van kan geven, tot welk een graad van nood de behoeften in een groot gezin kan stijgen tot welke ellendige toestanden ziekte in het gezin kan leiden; wat honger en kou eigenlijk beteekenen en tot welke buitensporig heden zij een overigens fatsoenlij kmensch kunnen brengen. Aan 's men8chen beoordeelingsvermo- gen worden daarbij immers te booge eischen gesteld, indien men in eene groote stad niet anders heeft bezocht dan eenige scholen, waar alleen rijkelui's kinderen hun geest verrijken en van de lage standen bijna nooit iemand heeft ontmoet dan een dienstbode of werkman, die een karweitje komt verrichten en van de arbeiderswijken slechts in het voorbijgaan esn vluchtigen indruk heeft meegenomen. voor i^der, Broer, Verloofde ^roor uw Man een kistje fijne Sigaren, een mooie Tabakspijp of eenSnrachtige luxe Doos tabak uit het Sigarenmagazijn van En toch zal een rechter wil hij het kwaad, dat een verdachte bedreven heeft, tot den bodem peilen en hem straffen naar de mate van zijn verdorvenheid of hem bij eene voorwaardelijke veroordee ling „die" eischen stellen, welke een gegrond vermoeden scheppen, dat hij zijn gedrag zal verbeteren niet alleen op de hoogte moeten zijn van de denk beelden, die in het algemeen de gedra gingen van dergelijke menschen uit de volksklasse beheerschen, maar ook de levensbezwaren, die zij in hun achter buurt en in hun werkplaats ondervin- Botermarkt 88 OJSDEN. REINHOLD ORTMAN. o 20) aoq sceecLb OverfteerCyk! Voor eene samenstelling der rechter lijke macht óók uit rechtsgeleerden, ge sproten uit minder voorname standen dan die waaruit verreweg het meeren- deel der tegenwoordige rechterlijke amb tenaren zijn voortgekomen, zou, wat de strafrechtspraak betreft, veel zijn te zeg gen. Maar dit is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Zou zulks gewenscbt wor den, dan zou een eerste vereischte zijn de salarissen bij de rechterlijke macht aanzienlijk te verhoogen. Voorloopig zal een en ander wel een vrome wensch blijven. Echter is er wel dadelijk iets te doen, dat in de aange geven richting gaat 't Is dit. De rechterlijke macht late zich voor lichten door betrouwbare personen, die meer in de onmiddellijke nabijheid der verdachten zijn opgegroeid en hun levens bezwaren min of meer zelf aan den lijve hebben gevoeld. Gelukkig mogen we constateeren dat de rechterlijke macht dit meer en meer gaat beseffen en zich steeds meer wendt om inlichtingen be treffende verdachten tot personen of in- stellingen, die geacht kunnen worden met de levensomstandigheden der ver dachten behoorlijk op de hoogte te zijn. Immers is de straf een leed, dat den misdadiger pijnlijk treft als loon voor zijn vergrijp. Tevens is zij eene rechts- uiting, zoodat er evenredigheid moet be staan tusschen de slechtheid van de daad en de zwaarte der straf. De straf is een middel om te komen tot zedelijk herstel eu aldus opgevat moet de veroordeelen- de rechter bij het opleggen van zijn straf ter dege rekening houden met den per soon van den verdachte. De rechter moet zich van zijn karakter en van zijne le vensomstandigheden zooveel mogelijk op de hoogte trachten te stellen om de juiste straf te kunnen toepassen. Oogenschijnlijk heeft de strafrechter eene niet zeer moeilijke taak, maar toch is deze uitertst moeilijk en zwaar indien de rechter den verdachte niet beschouwt als een individu, dat maar luk raak gestraft moet worden, maar als een mensch, op wiën een op te leggen straf nog een gunstigen invloed kan uitoefenen. Medicinale Lofoddensche van \)r. Lamers Dr. Indemans. lippentraan. Tondentraan. leetraan. Suieertraan, W1TTEBR0&DSTRAAT W 52 TER IC (IA (MEN IN EEN K1PPE TTT hok. Te Helder was sinds Vrijdagavond een jongen spoorloos verdwenen. Politie en par ticulieren waren er op uitgetrokken om te trachten hem op te sporen, zelfs was per radio het bericht wereldkundig gemaakt, maar alles vergeefsde jongen was en bleef weg Door een toeval is hij thans gevonden, namelijk in een kippenhok, waarin hij zich verborgen had. De jongen was thuis meer malen bang gemaakt voor de politie, en ait angst daarvoor was hij weggeloopen en had hij zich vijf dagen en nachten in dit verblijf gehouden, dun gekleed en zondar eten of drinken te gebruiken. Hij was, toen men hem vond, geheel uitgeput en zelfs niet meer in staat te loopen. O SPOORWEGONGELUK IN CANADA. B|j het spoorwegongeluk by Toronto in Canada behoort tot de dooden de Neder- telepv.no. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt HandelscredietèïKtegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening^bpurant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkpop v«n Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreèmd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt lH4e Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rente v e r g o e d iffgv^olgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootïïNder kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste stort Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONS'! lander K. Enkelaar. o- MEISJE VERDRONKEN. Het 4-jarig dochtertje van den heer Baartman geraakte in de Ringvaart te Lisse. Het kind was reeds bewusteloos toen men het ophaalde. Pogingen om de levens geesten weer op te wekken waren vruch teloos. SLAG VAN EEN VLIEGTUIGSCHROEF. Bij de landing van een vliegtuig te Pro- bolingo is, naar Aneta seint, de milicien Harteveld met een arm in aanraking ge komen met de draaiende schroef. De arm werd afgeslagen. De toestand van Harte veld is zeer ernstig. o DOODELIJKE ONGEVALLEN. Op den Bosscheweg ter hoogte van het Posthuis onder Haren is de 70-jarige J. Pijnenburg uit Berkel-Enschot, die zich per fiets op den weg bevond, aangereden door een auto komende uit de richting 's Bosch. De man werd van de fists geslingerd en bekwam zeer zware verwondingen, een ernstige hersenschudding en bloedende hoofd wonden. 's Middags is de man overleden. Te Haarlem is een man, die uit don trein stapte toen deze nog rijdende was, gevallen en door een der wagens overre den. De man overleed kort daarop aan de bekomen verwondingen. Maandagmiddag was in den graanmolen van dd boerenhoeve »Huis Ter borgjte Schimmen de hakselmachine in werking gesteld. De jas van het 14 jarig knechtje Stuits werd op een zeker oogenblik door de as gegrepen. Hoe dikwijls de ongelukkige jongen in de hoogte is geslingerd en tegen den grond is gesmakt, is onbekend, daar niemand iets heeft geboord. Een bestuurder van een voorbij rydende auto zag den knaap met de as rondvliegen en waarschuwde onmiddellijk den molenaar. Het wiel werd daarop terstond tot stilstand gebracht. Van den armen knaap was niets dan 6en misvormd lijk over. DE KINDERMOORD TE ZEVENBEKGEN. Naar men verneemt hebben de drie aan gehouden personen, een moeder, haar doch ter en de verloofde dezer laatste, die door de justitie gearresteerd werdeo in verband met den kindermoord te Zevenbergen, een volledige bekentenis afgelegd. De moord zou door worging zijn geschied. o— (W_ordt vervolgd.) MEUWSBLW ROMAN VAN Artois gaf aan haar zwijgen natuurlijk die beteekenis, die met zijn wenschen het best overeenkwam en terwijl hij nog dichter op haar toetrad, sprak hij zoo zacht, dat geen luisteraar hem had kun nen verstaan: „Ik wist het reeds lang en u kunt ervan verzekerd zijn, dat er niemand op aarde is, die dit beter kan begrijpen dan ik. Het zou feitelijk onge past zi)n, indien ik op 't oogenblik over de gevoelens wilde spreken die mij bezielden sedert ik u voor de eerste maal zag. Maar teiwille van u zelf, jufffrouw Ingeborg moet ib u zeggen, dat er voor u slechts één enkele weg naar vrijheid en geluk bestaat en dat ik de benijdenswaardigste aller stervelingen zou zijn, wanneer ik uw gids en leideT op dezen weg zou mo gen zijn Ik verlang niet, dat u mij nu on middellijk daartoe het recht verleent: want nog heb ik immers helaas geen ge legenheid gehad mij uw vertrouwen waar dig te toonen. Maar staat u mij tenmin ste toe vanaf heden te trachten dat ver trouwen te mogen verwerven! Geeft u mij een kleine zwakke hoop, dat ik eens uw toestemming zal verkrijgen om uw vriend en beschermer te zijn." Hij had haar slap neerhangende hand gegrepen en op hetzelfde oogenblik, dat in de nabijheid ergens een deur werd geopend, meende hij een zachten druk van deze kleine, warme hand te voelen. Weliswaar was dit ook het eenige ant woord, dat hij op zijn met zulk een vloed van woorden uitgesproken verzoek ontvingwant met een nauwelijks hoor baren (afscheidsgroet snelde Ingeborg de naastbijzijnde kamer binnen, toen het ge luid vaD voetstappen haar voor de mo gelijkheid van een verrassing deed vree zen. Een afwijzing, die hem had moeten ontmoedigen, was echter in haar hou ding niet te bespeuren geweest en toen doctor Artois, beneden voor het huis van den professor staande, na een korte aar zeling besloot, de richting in te slaan, waar de woning van mevrouw van Man- stein gelegen was, vertoonde zijn gelaat de uitdrukking van een man, die aan het welslagen van zijn plannen niet meer den minsten twijfel koestert. HOOFDSTUK VII. De verbindingsdeur tusschen de salon en de aangrenzende woonkamer stond wijd open, toen het kleine, ontstelde dienstmeisje haar meesteressen het bezoek aankondigde van docter Artois. Juist hal weer een van die onvriendelijke woorden wisselingen plaats gehad, die tusschen mevrouw van Manstein en haar doehtei nu niet bepaald tot de zeldzaamheden behoorden. Omtrent de eigenlijke oorzaak van dit laatste levendige meeningsver- scbil zou misschien geen der beide da mes meer bepaalde inlichtingen hebben kunnen geven; maar in ieder geval was er tooi: weer sprake geweest van een ver schil var opinie over de kostbaarheid var. den bruiduitzet voor jufffrouw Edith Rondom de eerwaardige mevrouw van Manstein waren n.l. in de kleine, half donkere woonkamer heele bergen van al lerlei sneeuwwit linnengoed opgestapeld, hoog genoeg, om een millionnairsdochtej voor de belangrijkste schrede haars le vens behoorlijk uit te rusten. Het was dan ook sterk overdreven, toen de oude dame in steeds stijgende opwinding deze stapels linnengoed een „handjevol arm zalige uitrustingstukken" had genoemd. Maai' men kan zich tevens de gevoelens van mevrouw van Manstein voorstellen, toen Edith vanaf haar plaats in de sa lon op even geprikkelden als beslisten toon haci geantwoord. „Tenslotte ben ik het, die in het hu welijk zal treden moeder en daarom zal de beslissing over deze dingen» ook al leen door mij genomen moeten worden. Het blijft dus, zooals ik gezegd heb: meer dan de helft van alles, wat udaar besteld hebt zonder mij te raadplegen gaat naar den leverancier terug. Het is mün stellige wil mij tot het allernood zakelijkste te beperken". Juist op dit kritieke oogenblik had het dienstmeisje, dat er altijd uitzag, alsof het op een flinke strafpredikatie voorbereid was, het bewuste bezoek aan gekondigd en met een hoonend: „Nu, ik wensch je veel genoegen uit den mond van mevrouw van Manstein. was op hetzelfde oogenblik de verbindings deur krakend in het slot gevlogen. Edith richtte zich slechts half op ni haar gemakkelijke houding om den bin nentredende te begroeten. Haar knap ge zicht was ernstig en klonk geenszins als een uitroep van blijde verrassing, toen zij sprak„Wat is de reden, die je hier heen voert, Siegmund? Want er moei toch wel iets heel bijzonders gebeurd zijn, dat je het niet ongepast acht, tegen Zekere B. A. uit Dongen geraakte ODder de gemeente Gilze-Rijen onder een auto bus der A.T.O. De ongelukkige was direct dood. De politie heeft de zaak in handen en de autobus werd in beslag genomen. miin uitdrukkelijke wenschen te hands- leu." Ondanks haar poging om haar hand uit de zijne los te maken, drukte Artois deze vurig aan zijn lippen en schoof toen met de rustige zekerheid van een oud huisvriend de dichtsbij zijnde stoel naast haai rustbed. „Nog is er niets bijzonder gebeurd, mijn dierbare Edith," antwoordde hij glim lachend. „maar aangezien het binnenkort zou kunnen gebeuren, moet ik je nood zakelijk spreken. Overigens is bet een kleine eeuwigheid geleden, sinds wij el kander voor het laatst zagen en eerlijk gezegd zie je er niet zoo frisch en bloei end uit als een gelukkige jonge bruid er feitelijk behoorde uit te zien." Edith wierp wrevelig het hoofd ach terover en haar vingers speelden zenu wachtig met de kwasten van het rustbed. „Waartoe dient deze spot?" vroeg zij geprikkeld. „Ik hoop dat het niet je be doeling is onze geheele conversatie op dezen onverkwikkelijken toon te voeren. Je zult me tenminste vandaag niet in de stemming aantreffen om daarop in te gaan." „Ah. er heeft dus weer een klein huise lijk onweer gewoed Merkwaardig hoe veel electrische spanning tegenwoordig overal in de lucht schijnt te zweven! Het lijkt mij toe, dat je met de voltrekking van je huwelijk zooveel mogelijk haast maakt. Voorzoover het niet onbeschei den is daarnaar te vragen, wanneer zal de groote dag dan aangebroken zijn?" „Deri vijftienden van de volgende maand zal ons huwelijk plaats hebben," antwoordde zij kortaf en met een bar den klank in haar stem, dien hij intus- schen niet scheen te bemerken, aange zien hij op zijn onverschillige manier TRAGISCHE DOOD. Toen in de Onze Lieve Vrouvvekerk aan het Spaarne te Haarlem, het aanbid-; dingsfeest werd gevierd, waarbij pastoor J. F. G. Sandfort van de R. K. kerk in het Klevfrpark de plechtigheden had ver richt, zakte genoemde geestelijke tegen het einde, bij het altaar plotseling 'n elkaar. Een hartverlamming had een ein-; de niart zrjn leven gemaakt. Een in de kerk aanwezige geneesheer kon slechts den dood constateeren. VERMIST. Bij de N.V. Reederijkantoor v. h. J. Bol te Vlaardingen, is van den Neder-; landschen consul te Dieppe bericht ontn vangen, dat de 21-jarige Arie Dijkhuizen wonende te Scheveningen en oudste aan boord van den stoomlogger VL U „Noordzee", wordt vermist. Volgens verklaring van den stuurman is D. Zaterdagavond te 8V2 uur aanboord gekomen en naar kooi gegaan. Toen het schip Zondagmorgen naar zee zou ver- trekken, werd hij vermist. DRAADLOOZE SIGNAAL INSTALLATIE V. D. POLITIEDOKTER, De „Prov. Gron. Crt." meldt: voortging „Morgen over vijf weken dus! Een korte tijd en toch bijna al te lang voor iemand, die iedere minuut in al zijn verwachtin gen teleurgesteld kan worden." „Wat wil je daarmee zeggen, Sieg mund? Zal ik soms deze iemand zijn?" "O neen!" sprak hij op gerekten toon. !„Er zijn toch ook nog andere menschen op de wereld ik bijvoorbeeld! Mijn verwachtingen schijnen slechts heel lang-; zaam voor verwezenlijking vatbaar te zijn liefste Edith!" „Wil je mij daarvan een verwijt ma ken? Ik heb gedaan wat ik kon om den professor voor je te interesseeren, meet bijna, dan ik feitelijk mocht wagen, zons der zijn ijverzuchtige verdenking op te wekken. Ik kan hem toch niet eenvou-t dig bevelen, dit of dat ten gunste van jou te ondernemen!" „Neen. dat, kun je zeer zeker niet," zei de docter zachtjes, „maar voor mij is het niet des te minder noodlottig, dat de zaken zich in zulk een slakkengang ontwikkelen. Ik zou in de pijnlijkste ver legenheid kunnen geraken, als niet spoe-ï dig iets beslissends voorvalt." „Indien de zaken werkelijk zoo staan, dan moet je nu toch die betrekking aanemen. waarvoor je eigenlijk hierheen bent gekomen. Voor dat andere zou la-1 ter wel raad geschaft kunnen worden." „Je verwijzing naar dezen voortreffe- lijken uitweg komt helaas te laat. Ik heb die betrekking eenige dagen gele den aan een studiemakker overgedaan^ die gelukkig was met zulk een bewijs van onbaatzuchtige vriendschap." „Eu je kunt die overdracht niet meei ongedaan maken?"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1