LETTERS ARTIKELEN te G0RCUM Kleedingmagazijiien. WIJ VERGOEDEN UWE REISKOSTEN. Kleedinghuis te GÖRGUM. H 1Q1-1Q9 1QQ Voor stand en te IVI voor iedere beurs. RAVEN SWA AVs Ituitoiilaiiil U kbopt daar goed en goedkoop. Lage PHjzen. Prima Goederen. Plaatselijk Nieuws o— BAHLMANN GORINCHEM, HET ADRES voor prima KAPOKKEN EN VEERENBEDDEN MATRASSEN DEKENS. HEUSDEN. Zondagmiddag in de slot oefening van het triduum, gehouden door den Z.Eerw. Pater Capucijn Canisius, voor de leden der H. Familie, werden de leden die daarvoor in aanmerking kwamen van wege hun getrouw lidmaatschap gedurende vyftig jaren, alsook die, welke een kwart eeuw hun plichten als lid naar behooren vervulden, gedecoreerd door den Directeur der Broederschap, den HoogEerw. heer Deken N. Wouters. Kregen de eersten een gouden medaille, de laatste bekwamen een zilveren. Da eerste categorie bestond uit de heeren Joh. van Diem, Norb. van Diem, Fr. van Bladel (Oud-Heusden)Louis de Mol, Ger. van Diessen Sr., J. van Gorkom (Eethen) Adrs. Merkx, L. Merkx. Ant. de Kroon (Hee3been) en Corn, van den Eode. De tweede uit de heeren Petr. Engelen, Arn. Swagemakers, Corn, de Jong, Ger. van Diessen Jr., A. Dankers, Adrs. Laros, A. van Esch en Nico vau Diessen. Bovendien werden een twintigtal Dieuwe leden aapgenomen. Zondag a.s. speelt «Juliana II* een competitiematch tegen het 2e elftal van de «Sport vereeniging 1907* uit Hintham. Aanvang 2 uur, op het terrein nabij de brug. Op Woensdag 7 December a.s. des middags om half vier, hoopt voor de kinderen op «Coocordia« op te treden Mevr. Schramade met haar poppenkast. De toegang is vrjj voor alle school gaande kinderen. - Door het Bestuur der Fanfare der H. Familie is besloten de uitreiking der behaalde prezen aan de deelnemers van den Intern. Solisten, Duetten en Kwartetten- wedstrijd gehouden op 9 en 16 Oct. j.l. te doen plaats hebben op Zondag 18 Dec. a.s. des v.m. 12 uur in haar verenigings gebouw. Tevens werd als datum voor het 2e groot Winterconcert vastgesteld Zon dag 18 Januari 1928. Aan den Solisten, Duetten en Kwar- tettenwedstryd te Drunen op 15 Januari a.s. zal door 4 solisten en 1 kwartet der Fanfare der II. Familie worden deelgenomen. Van de «Heusdensche Fanfarec zal aan diCConcours door 3 solisten worden deel genomen. Aan het pastkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkartoren werd gedurende de maand November 1927 ingelegd f 11179.87 en terugbetaald f 10152.58. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10118. - Dinsdagavond werd in het vereni gingsgebouw de jaarvergadering gehouden van de R. K. Debattingsclub St. Catharina De opkomst der leden was niet byster groot. De secretaris de heer Ant. v. Delft bracht het jaarverslag uit over het afge- loopen jaar. Daarna deed de penningm. rekening en verantwoording waaruit bleek dat er een voordeelig saldo was. De reke ningen werden door eene commissie nage zien en in orde bevonden. De vice-voorzitter bracht dank aan den penningmeester, deD heer F. S. M. Schreuder voor zijn financieel beheer. Daarna werd tot bestuursverkie zing overgegaan. Tot Voorzitter werd ge kozen de heer G. G. Carpay, tot vice- voorzitter de Weleerw. heer kapelaan P. Maas, tot secretaris de heer Ant. v. Delft, tot penningmeester de heer F. S. M. Schreuder, tot bibliothecaris de heer Job. van Laarhoven. Alle benoemden namen hunne functies aan. Vervolgeos hield de heer G. G. Carpay zyn lezing overKindsheid en Kuischheid. Spreker behandelde op zeer duidelyke en leerzame wyze dit actueel onderwerp en mocht daarvoor een welverdiend^ applaus oogsten. De vice-voorzitter kapelaan Maas dankte den spreker voor zyn schoone lezing. De secretaris deelde mede dat op Zondag 11 Dec. des avonds om 7 nur de beer J. Boezer, voordrachtkunstenaar te den Haag voor de vereen, zal optreden. Deze ,a vond wordt voor alle katholieken toegankelijk gesteld en een talryke opkomst wordt ver wacht. Nadat enkele vragen waren beant woord, werd besloten dat de volgende verga dering in Januari gehouden zal worden ec dhr. Joh. v. Laarhoven een lezing zal houden over Revolutionnaire Propaganda in Neder land. Hierna sloot de voorzitter met den Chr. groet de vergadering. B -BROEK. Tot Ouderling bij de Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer L. Lank- haar in plaats van den heer J. W. Lank- haar en tot Diaken de heer W. de Graaf! in plaats van den heer A. Lankhaar. CAPELLE. J.l. Woensdagmorgen had te dezer plaatse een conferentie plaats tusschen verschiliende leden van polder besturen, zoowel uit het Land v. Heusden en Altena als uit deze omgeving met het Tweede Kamerlid den heer Chr. v. d. Heuvel, die onder leiding van het lid der Prov. Staten van Noord Brabant, den heer A. D. v. d. Schans, een bezoek bracht aan deze gemeente, naar men ons mededeelde tot het in oogenschouw nemen der water staatstoestanden van het Zuiderafwaterings- kanaal in verband met de a.s. behandeling der Waterstaatsbegrooting. Door de leden van diverse polderbesturen werd op ver schillende misstanden, de afwatering dezer streken betreffende, gewezen. Van deze gelegenheid is door een lid van den raad der gemeente SprangCapelle, alsmede door een lid van den raad der gemeente Eethen gebruik gemaakt om zyn WelEd. gestrenge te wijzen op het onbillijke, dat deze gemeente sedert de vereeniging nog steeds belast blijven met wachtgelders, gemeenteambtenaren, die tengevolge van de vereeniging buiten betrekking kwamen, terwijl die der voormalige gemeente Baard wijk en Besoijen, betrekkelijk korten tyd na de vereeniging met Waalwijk in eene plaats benoemd werden. De heer v. d. Heuvel beloofde aan een en ander zijn byzondere aandacht te zullen schenken. De langs de huizen gehouden collecte voor het organiseeren van een St. Nicolaas- feest voor de kinderen der O.L, school in de Kom alhier, heeft ongeveer f145. opgebracht. Naar we vernemen komt St. Nicolaas a. s. Maandag in gezelschap van Zwarten Piet een bezoek aan ons dorp brengen, By die gelegenheid zal hy ook de O.L. scholen in deze gemeente met een bezoek vereeren. Naar men ons mededeelt is door de Ned. Herv. gem. a. d. Loonschendyk toezegging van beroep uitgebracht op den heer W. Rijnsburger, candidaat tot den H. D. te Utrecht. J.l. Donderdag heeft de kerkeraad der Ned, Herv. gemeente alhier, bericht ontvangen van den heer W. Rynsburger, dat hy voor het beroep naar deze gemeente heeft bedankt. Gedurende de maand November, werden ter gemeente-secretarie voor den Vleeschkeuringsdienst aangegeven 34 run deren, 89 varkens, 1 schaap en 5 geiten. As. Zaterdagmiddag zal in de consistoriekamer der Ned. Herv, gemeente a. d. Loonschendyk een verkiezing plaats hebben voor notabelen. Het betreft een herstemming tusschen de aftredende nota- beien G. Rosenbrand en J. Versteeg. DUSSEN. Naar wy vernemen zal morgen, Zaterdagavond, in Hotel «De Zwaan*, A. B. Heesels alhier, een bioscoopvoorstelling worden gegeven, waarbij de beroemde film Quo Vadis zal worden vertoond. GENDEREN. Op Woensdagavond a.s., om zeven uur, hoopt D.V. de WelEd. Heer C. v. d. Wal in de Ger. Kerk alhier voor de Ger. Jongelingsver. op te treden met het onderwerp «Levensroeping en Levens omstandigheden.* Niemand verzuime dezen begaafden spreker te komen hooren. MEEUWEN. A.s. Dinsdagavond, 6 Dec., des avonds kwart voor zeven, hoopt voor te gaan in de Ned. Herv. Kerk de Heer Schoonerbeek van Ermelo. SPRANG. Dinsdagavond 1.1. werd van wege den Chr. Besturenbond «Sprang-Ca- pelle* in de zaal van den Chr. Volksbond alhier een openbare vergadering gehouden, waar als spreker optrad, de heer W. Nieaw- land uit Rotterdam. Deze zeer druk bezochte vergadering werd op gebruikelijke wyze en een woord van welkom door de voorzitter geopend. De spreker het woord verkrijgend, sprak over «Niet Versagen*. In zyn betoog wekte spr. de Cbr. Arbeiders op tot be studeering en naleving der beginselen van de Chr. vakbeweging en wekt de nog niet georganiseerde tot organisatie op, en dan niet versagen maar in de kracht des Heeren moedig voorwaarts, blind in de toekomst doch ziende op het gebod. Aan het slot werd door de muzikanten het «Wilhelmus* geblazen wat door de aanwezigen mede staande werd aangeheven. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Na een woord van dank sloot spreker met dankzegging. Met ingang van 1 Dec. is het hulp postkantoor alhier in een poststation om gezet. Sinds het vertrek van de kantoor houder de heer Smits werd het kantoor bediend door Mejuffrouw C. Holster uit Waalwyk, welke door haar hulpvaardigheid de achting van het publiek had verworven. Langs dezen weg is een woord van dank aan het adres van genoemde dame niet misplaatst. Dat door de benoeming van den heer J. v. Vuuren het publiek dankbaar gestemd is begrypt een ieder die dezen gedienstigen en hulpvaardigen postman kent. ^NSLEEUWIJK. Woensdag j.l. toen mej. K. in gezelschap van een kopje thee zat te haken, schoot de haakpen uit en kwam in haar hand terechtmet veel moeite en pyn is de pen uit haar hand gehaald. Een waarschuwing voor de dames om aandanht by hun werk te hebben. WERKENDAM. Tot Voorzitter van het Chr. Mannenkoor David* alhier is door het bedanken van den heer Hoeffiken in diens plaats verkozen de heer Helioo van Woudrichem. ZU1LICHEM. De bietencampagne be hoort voor dit jaar weder tot het verleden. In totaal werden bruto ontvaagen voor de Centrale Suiker Mij. 954196 K.G. en voor Puttershoek 350.000 K.G., te samen 1 304.196 K.G., tegen vorig jaar pl.m. BRENGEN U GELUK X 2.000.000 K.G. Aangezien er dit jaar meerder land met suikerbieten bezaaid was dan 't vorig jaar, kan treu zien dat het een zeer slecht beschot is. Zondagavond omstreeks half zes had de heer Van Lookeren Campagne uit Zaltbommel, welke met zyn motorrijwiel hier passeerde, het ongeluk, doordat het wiel slipte, te vallen en daaronder te geraken. Door omwonende werd hij bevrijd en binnengedragen, waarna hy door Ruger per auto naar Zaltbommel werd vervoerd, waar de dokter constateerde dat zijn been gebroken was. Land- en Tuinbouwwereld. De toestand van den tuinbouw over 1926. Over 't geheel was 1926 voor den Tuinbouw niet gunstig; minder voor deelig dan 1925. Wel werd er van verschillende groenten, als sla, uien, peen, tomaten en komkommers méér uitgevoerd dan' in 1925, maar de totale uitvoerwaarde was wel 8 millioen of ongeveer 18' pCt. minder, n.-l. onge veer 44l/2 mülioen gulden. Ook de vroege aardappelteelt gaf onvoldoen de uitkomstener werd uitgevoerd voor f 6,878000, terwijl dit in het jaar te voren ruim 91/i: millioen gulden bedroeg. In andere streken, waar aardbeien, augurken en booneneen aanzienlijke plaats in de cultuur in- nerhen, waren de fin. uitkomsten eveneens onvoldoende. In de prov. Drenthe, o.a. in den Z.-O.hoek, is ymen in de laatste jaren met groente teelt begonnen de oogstuitkomsten waren gunstig, maar de verkoop op de veilingen gaf slechte resultaten. In Gelderland richtte het water aan verschillende bedrijven schade aan. In Noord Holland breidt de teelt zich nog steeds uit, vooral aan den Langendijk. In het Zuid-Hollandsche gebied der glascultuur wordt met oen bouw van kassen en warenhuizen voortgegaan, terwijl in vele andere bedrijven verschillende verwarmings installaties werden aangebracht. Op Walcheren breidt de glascultuur zich vooral uit. In 't voorjaar van 1926 werd op Zuid-Beveland een Centrale Groentenvereeniging opgericht met afdeelingen in de onderscheiden dor pen. Ook in de omgeving van en Roermond werd aan de groente teelt nog aanmerkelijke uitbreiding gegeven. In Friesland werd met het oog op de uitbreiding van de teelt en den afzet van producten eentuin- bouwvereeniging opgericht, werkende over Achtkarspelen, Dantumadeel, Kollumerland en Tietjersteradeel. Ofschoon dus bijna allerwege ge waagd wordt van uitbreiding, was de opbrengst van den omzet aan de veilingen aanzienlijk lagerbijna 80 millioen tegen 941/, millioen gulden in 1925, dus 151/2 pCt. minder In alle rovinciën, met uitzondering van renthe, waar de cultuur nog van geringe beteekenis is, moest achter uitgang worden geboektaan de Lan- gendijker Groentencentrale bijna 17 ECt., aan de veiling te Grootebroek ijna 25 pCt., aan de 5 veilingen te Beverwijk zelfs ruim 28 pCt., terwijl de 12 veilingen der Vereeniging „Westland" een verminderen omzet van 1,5 pCt. hadden te boeken. Anderhalf procent is niet veeleven wel beliep de vermindering van den omzet in de prov. Zuid-Holland in totaal een bedrag van ruim 51/;? mil lioen gulden. Alles bij elkaar geno men, laat 1926 bij onze warmoezeniers geen blijde herinnering achter. 6' MOORD. F™. Indien de destreffende plannen vooiv- gang hebben, zal de politiedokter teG<-o- ning&n voortaan in voortdurende radio verbinding staan met het hoofdbureau van politie. Door een 6ein, op het hoofd bureau gegeven, zal den politiedokte. kunnen worden te kennen gegeven, dat hij zich telefonisch met het hoofdbureau in verbinding moet stellen. Als het hoofd bureau een sein geeft, gaat n.L op het flasbbord van den auto een lampje bran den, dat na korten tijd weer automatisch dooft. Is de politiedokter niet in zijn auto aanwezig, dan is het door omzetting van een schakelaar mogelijk te bewerkstel ligen, dat bij ontvangst van het signaal de claxon in werking treedt; De werkings sfeer van dit apparaat bedraagt 3 a E.M. «000 ZIELEN EN 14 SCHOLEN. Mei. meldt uit Zwollerkerspel: De gemeenteraad heeft met 7 tegen 6 stemmen besloten de benoodigde gel den beschikbaar te stellen voor den bouw van een Chr. school aan den Zwarteweg t-e Ittersum. In de gemeente Zwollerker spel, met. nog geen 8£)00 zielen, zul len straks zijn: zeven bijzondere en zeven openbare scholen voor lager onderwijs. Zijn vader vermoord. Bij Ondenaerde (België) heeft een zoon die dronken was, zijn vader vermoord. De jongt man liad heel den nacht van Zondag op Maandag in kroegen doorgebracht. o SCHEEPSRAMPEN IN DE RUSSISCHE ZEEEN. Zuid-Rusland is door geweldige orkanen «igesteiterd. Op de Zwarte Zee en de Kas pische Zee worden niet minder dan 171 schepen vermist. Men vreest dat de moe ste schepen zijn vergaan en dat een groot aantal opvarenden zijn verdronken Op de Kaspische Zee bleven meer dan 10 schepen in het ijs zitten en men is er tot nog toe. niet in geslaagd, ze uit hun benauwde positie te bevrijden. Bij la gan werd een schip met 120 opvarenden door een ijsschots doorgesneden. Het schip zonk, de bemanning kon worden gered. Ook op de Wolga is een.- sterke ijsgang. Een kotter met 3 pergonen aan boord is vergaan. STUFKENS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2