Derde Blad voor het Land van Heus den en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ho W65 frijdao 2 December PUROL DAMiiUBRIEK. wi nierra^jden-wi ntervoeten schrale lippen-ruwe huid >- verzachten geneest Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET Openbare vergadering van den Raad der gemeente WASPIK, van den 25en Nov. 1927, 's nam. 6 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer Dekkers. Secretaris: WelEdelen Heer B. van Schijndel. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onver anderd worden vastgesteld. Aan de orde is I. Beëediging Armmeester. De beer J. Smits legt in handen van den Voorzitter den vereischten eed af. II. Ingekomen stukken. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken Accountantsrapporten van de verrichte kasopname bij den gemeente-ontvanger, Woningbouwvereeniging „Volksbelang" en Burgerlijk Armbestuur. Voor kennisgeving aangenomen. III Benoeming Armmeester, wegens periodieke aftreding van den heer A. Kamp. t De aftredende wordt met algemeene stemmen herbenoemd. IV. Benoeming van een lid der com missie van plaatselijk schooltoezicht, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer N. Klaassen. Door B, en W. worden aanbevolen: 1. M. van Dongen. 2. A. Vloeimans. Bij de eerste stemming verkregen de heeren M. van Dongen en A. Vloeimans ieder 5 stemmen en B. Langerwerf 1 stem. Bij de tweede vrije stemming werden uitgebracht op A. Vloeimans 8 stemmen, M. van Dongen 2 en B. Langerwerf 1 stem, zoodat is benoemd de heer A. Vloeimans. V. Schrijven van Ged. Staten betref fende presentiegeld der Raadsleden. Door den raad was in zijne vergade ring besloten, weder presentiegeld toe te kennen. Ged. Staten geven er de voorkeur aan, het presentiegeld te be palen op een vast bedrag per lid en per - vergadering, waardoor het karakter van het presentiegeld beter tot zijn recht komt. B. en W. stellen yoor, het presentie geld te bepalen op f4 per lid en per vergadering. Het voorstel in stemming gebracht, wordt met 65 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren v. d. Rijken, Langerwerf, Ruijtenberg, Pruijssers en Rubbens. VI. Voorstel van B. en Y- tot wij ziging der Politieverordening. B. en W. stellen voor, in de Politie verordening eene bepaling op te nemen, waarbij het verboden is honden zonder toezicht te laten losloopen. De heer Bfokx zou eene uitzondering willen maken voor de maanden Decem ber, Januari en Februari. Het voorstel in stemming gebracht, wordt met 65 verworpen. Tegen stemden de heeren v. d. Rijken, Langerwerf, Smits, Rekkers en Pruijssers. VII. Tijdelijke kasgeldleening. De Vomrcitter zegt, daf voor het jaar 1928 eene tijdelijke kasgeldleening moet worden aangegaan van f 25000. B. en W. bebben bij verschillende bankinstel lingen inlichtingen ingewonnen, waaruit blijkt, dat de leening het voordeeligst kan worden gesloten met de Nationale Bankvereeniging te Tilburg. De heer v. d. Rijken zegt, dat de Boerenleenbank het geld wil leenen tegen 5 pCt., terwijl de Nationale Bank vereen. 51/» pCt. vraagt. De Voorzitter geeft zulks toe, doch volgens schrijven van de Boerenleenbank, kan het geld slechts worden geleend tot 31 Maart 1928. Bovendien moet het geld direct worden opgenomen en kan zul^s niet in rekening-courant, zooals met de Nationale Bankvereeniging. Op voorstel van den heer v. d. Rijken, wordt vervolgens met algemeene stem men besloten eerst bij de Boerenleenbank te informeeren, of het geld in rekening courant kan worden verstrekt en wan neer zulks niet kan, de leening te sluiten bij de Nationale Bankvereen. te Tilburg. Subsidie R.K. Kerk te Waspik-Boven. De Voorzitter leest een schrijven voor van het Bestuur der St. Theresiakerk te Waspik-Boven, om eene subsidie van f500 voor 1928. B. en W. stellen voor, de gevraagde subsidie te verleenen. De heer A. Pruijssers zegt, tegen het voorstel van B. en W. te zullen stemmen. Spr. is van oordeel, dat het geven van subsidie aan eene kerk geen algemeen belang is. Bovendien hebben bij het tot stand komen der kerk, alleen R. K. arbeiders werkzaamheden verricht. De heer Brokx zegt, eerst voornemens te zijn geweest tegen het voorstel van B. en W. te stemmennu echter het raadsbesluit, waarbij afwijzend werd be- sehikt op het verzoek van het Chr. Schoolbestuur om gelden beschikbaar te stellen voor aankoop van leermidde len, door Ged. Staten is vernietigd en de gemeente dus verplicht is de ge vraagde gelden te verstrekken, zal hij voor het voorstel stemmen. De heer Ruijtenberg is er ook tegen dat subsidie wórdt verleend. Spr. is het met den heer Pruijssers eens, dat stichting eener kerk geen gemeente-be lang is. De Voorzitter zegt. dat het wel niet in het financieel belang der gemeente is te achten, dat subsidie wordt verleend, maar wel in het moreel belang der ge meente en het moreel belang weegt zwaarder dan het financieel belang. Na nog eenige discussiën wordt het voorstel van B. en W. met 92 stem men aangenomen. Tegen stemden de heeren Pruijssers en Ruijtenberg. Begrooting Burg. Armbestuur voor het jaar 1928. Wordt door de commissie onderzocht. Schrijven van Ged. Staten, waarbij mededeeling wordt gedaan, dat het raads besluit waarbij afwijzend werd beschikt op het verzoek van het Chr. Schoolbe stuur om aanschaffing van leermiddelen is vernietigd. Op voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten met het schoolbestuur in onderhandeling te treden. Rondvraag. De heer v. d. Rijken vestigt de aan dacht van B. en W. op de slechte ver lichting in de Lange Steeg. De Voorzitter zegt, een onderzoek te zullen instellen. De vergadering wordt daarna gesloten. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Vlen wordt verzocht alle correspondentie, leze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Wedstrijd-probleem No. 2 AuteurW. Fermie. De stand was Zwart (7 schijven en 1 dam) op 5, 7, 8, 9, 10, 15, 26 en dam op 35. Wit (9 schjjven) op 23, 27, 28, 29, 32, 33, 37, 39 en 42. De oplossing is Wit: 27—21 29—24 37—31 28—22 33X4! Zwartalles gedwongen. De inleiding van dit probleem is niet diep. De tweede zet is echter prachtig en kan als de inleiding beschouwd worden. De zwarte dam wordt op een fijne manier gedwongen op 13 te slaan. De slotzet 2822 is buitengewoon verrassend en zeer moeilyk te vinden, daar op 't eerste gezicht moeilijk te zien i^ hoeveel schjjven geslagen moeten worden. Een mooi voor beeld van den Turksohen slag (Coup de Turc), die 't probleem op een hoog stand punt plaatst. Goede oplossingen ontvangen van de heeren A. de Graag te Heusden C. Bax te Heesbeen H. Vogelaar te AndelP. van Krieken en P. Wilhelm te W'chem J. J. van Loon Czn. te Wijk bij Heusden S. de Joode te WoudrichemC. S. de Joode en G. v. d. Kolk te Genderen. Van beide laatsten en ook van dhr. de Joode te W'chem, ontvingen we de goede op lossingen van probleem no. 1. B. de Heer en A. Egas, beiden te Werkendam. WEDSTRIJD PROBLEEM No. 3. Auteur H. VOGELAAR te Andel. Wit begint en wint. Stand in cijfers Zwart: schjjven op 3, 9, 10, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 24, 25 en 30. Witschjjven op 23, 26, 27, 28, 29, 32, 33, 35, 36, 37, 40 en 43. Oplossingen worden ingewacht tot en met 14 December. SPELTHEORIE. II. Wanneer een der vleugels niet, of slechts moeilyk ontwikkeld kan worden, zegt men, dat deze vleugel is, ^opgeslotene. Enkele belangrijke opsluitingen zullen we behan delen. OPSLUITING VAN DEN KORTEN VLEUGEL. Alle schijven op het bord Wit Zwart 1. 3530 20 25 Zwart sluit zijn tegenstander op aan den rechter vleugel. 2. 40-35 14—20 3. 4540 2024 Zwart dreigt 24—29Wit 34X15, Zwart 25X45 te spelen, waarna de witte scbyf op 14 verloren is. 4. 50—45 10-14 5. 33-28 18-23 6. 39-33 12—18 7. 4439 15 20 Wit kan nu al leen nog 49—44 spelen, doch daarna is zijn geheele vleugel vastgezet. Voor den opgesloten speler zijn stellingen als bovenstaande dikwijls nadeelig. In een enkel geval komt er wel eens voordeel uit, doch de practijk wijst hier den weg. Beginners raden wy aan zich liever niet te laten opsluiten, daar moeilijk spel veelal het gevolg is. Nuttig is 't echter de ver schillende verwikkelingen na te gaan. De slagzetten die in dezen stand mogelijk zjjn, zullen we de volgende week behandelen. Correspondentie A. de G. te Heusden. Dank voor uw probleem. Is echter niet geschikt voor wedstrijd'probleem. Zal hét echter bin nenkort zóó plaatsen. Damclub »A. D. 0.« te Werkendam. Op de damclub »A. D. 0.« te Wer kendam hoop ik Maandag 12 December 's avonds 8 uur, in de Oude School een simultaan-séance te geven tegen de leden van »A. D. 0.« en uitgenoodigden. Be langstellenden zijn dien avond hartelijk welkom. Wellicht dat er nog liefhebbers zjjn om mee te spelen. Dat die zich dan tijdig daarvoor opgeven aan dhr. B. de Heer, Secretaris der damclub »A. D. 0.«, Overdehaven 337, Werkendam. Mogelijk zouden er anders geen voldoend aantal borden aanwezig zijn. Aanvang ACHT UUR PRECIES. B. AMMERZODEN. Konden wy eerstdaags melden, dat de heer W. Vos een prachtige nieuwe autobus had aangekocht, nu is onze gemeente weder verrjjkt met zoo'n zelfde prachtexemplaar, nl. de heer Joh. Kras, autobus-ondernemer, is ook eigenaar ge worden van zoo'n rijdende villa. Geheel naar de eischen des tijds ingericht, is het een prachtige verbetering te noemen voor het reizend publiek. Wjj wenschen daD dezen ondernemer ook veel succes toe. In de Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van de Unie van Waterschaps bonden in Nederland werd tot voorzitter benoemd de heer H. C. de Joogh, dijkgraaf van het polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidjjk te Ammerzoden. ANDEL. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk te Andel, Giessen, Rijswijk Ds. B. Telder te Vianen. De muziekvereeniging aAndel's Fan farecorps* zal, op den 2den Kerstdag a.s. een openbare uitvoering geven. Tot sluisknecht alhier is benoemd de heer K. Unk uit Werkendam met in gang van 1 Dec. Op Woensdag 7 Dec. hoopt voor het Comité voor Winterlezingen op te treden de heer Arie Post van Scheveningen. De heer Post is een der beste declamators van ons land. Op tal van plaatsen heeft hij avonden gegeven. Ook declameerde by reeds meermalen voor de radio, zoodat hij voor velen geen vreemdeling meer is. Zij, die iets fijoB willen hooren, komen dien avond. AALST. Alhier worden door de inwoners pogingen in 't werk gesteld om in deze gemeente een Telefoonstation te krijgen ALMKERK. De collecte gehouden j.l. Zondagavond in de Geref' kerk (tjjdens het optreden van den E.A. Heer Bergmejjer voor de Zendiog) bracht op f 52. Tot kerkvoogden der Ned. Herv. kerk alhier zjjn thans gekozen de heeren J. v. Leeuwen en J. v. d. Koppel. BENEDEN-LANGSTRAAT. De hooi- handel is thans maar stil. Er is geen bij zondere vraag en zoodoende blijft de prijs zeer stationair. Men besteedt voor het goede handelshooi van de f 20 af 22, schraal pershooi van fll k f 12 alles per 500K.G. DRONGELEN. Op verzoek der Afd. Drongelen der Noordbrabantscbe Maatschap pij van Lanbouw, zal de heer W. Bronk- horst, hoofd der Lagere Lanbouwschool te Andel, alnier bij G. Nieuwkoop op Woens dag 14 December des nam. 6 uur een lezing houden over de bemesting. De toegang is vrjj wjj geven met een nadruk den raad aan ieder, die met be mesting iets te maken heeft, deze lezing by te wonen. De heer Bronkhorst heeft prachtige resultaten bereikt, met kalibemes ting by aardappelen, wat betreft het zwart worden. Laten de oudere landbouwers vooral deze vergadering bezoeken, opdat ze hunne zonen kunnen voorgaan in de nieuwe leer der bemesting, ook voor grasland en boom gaarden. By de Ned. Herv. Gemeente alhier werd herkozen tot ouderling de heer J. F. Burghout en tot diaken de hser A. Vos. GIESSEN. Donderdag 8 December zal des avonds van 6.30 tot 7.30 uur plaats hebben de verkiezing van Notabelen in de Ned. Herv. Kerk. Aan de beurt van af treding zyn 1 J. v. Herwjjnen, 2 P. Ver hoeven en 3 de open gevallen plaats van H. de Lorm Jz. '8-GRAVEMOER. 28 November kwam de afdeeling het Groene Kruis in leden vergadering byeen en werden tot bestuurs leden herkozen de heeren B. H. Millenaar alhier en E. C. van Dongen te Dongen. Het fanfarecorps »Euterpe« gaf j.l. Woensdagavond haar eerste winteruitvoe- ring. Naar gewoonte werd het programma keurig afgewerkt. NIEUWENDIJK. Deze week werden aangevoerd 750 eieren, men besteden voor kipeieren f 11.90 per 100 stuks. Op 14 December a.s. hoopt voor 't comité voor winterlezingen op te treden ds. P. G. de Veij-Mestdagh van Rotterdam. Den 7 Dec. zal D. V. de Geref. Jongel. Vereen. »De Zaaiers alhier haar jaarvergadering houden in het Instituut. De Eere-Voorzitter, ds. H. de Bruijn hoopt deze vergadering te leiden. Het programma beloofd veel. De arbeider D. v. d. S. Jz., stootte deze week een stukje van zijn hand, de hulp van dr. de Vries werd ingeroepen, die bloedvergiftiging constateerde, RAAMSDONKSVEER. Tot Gemachtig den van het Kiescollege werden herkozen respectievelijk met 221, 224, 208 en 217 stemmen de heeren J. M. de Borst, P. A. v. Dongen, C. Heijblom Azn. en W. Zyl- mans. Op de tegencandidaten de heeren B. v. Achterberg Sr. J. R. v. Wageningen, A. P. Dank en P. Boudewjjn werden uit gebracht respectievelijk 108, 119, 107 en 114 stemmen. VEEN. Het fanfarecorps, dat sedert eenige maanden hare repetities heeft ge staakt, heeft het plan om daarmee weer een begin te maken. In eene vergadering daartoe belegd, werd het besluit geuomen. Velen zullen dat plan aangenaam vinden, Onze vroegeren dorpsgenoot de heer J. Tjalma, Burgemeester te Genemuiden is als zoodanig benoemd te Hoogeveen. WOUDRICHEM. Door den Rijksont vanger aihier, zal voor het aanvragen van kostelooze rgwielmerken voor het jaar 1928 gedurende de maand December zitting wor den gehouden als volgt Werkendam (Nutszaal) Zaterdagmiddag 10 Dec. van 24 uur. Almkerk (Raadbuis) Zaterdagmiddag 17 Dec. van 24 uur. Dussen (Raadhuis) Zaterdagmiddag 24 Dec van 2—4 uur. Dussen (Hank) op de zitting van 7 Jan. 1928. Bovendien op Vrijdag 16, 23 en 30 Dec. en 6 Jan. 1928 aan zijn kantoor te Wou drichem des avonds van 79 uur vior hen, die op den dag geen gelegenheid hebben. Het is gewenscht het aanslagbiljet Inkom stenbelasting 1927/1928 mede te brengea. Tevens wordt opgemerkt, dat in de maand December de Grond- en Personeele Belas ting moet worden betaald. XIn verband met het feit, dat in den laatsten tijd pogingen werden aangewend bet postkantoor alhier te doen verdwgnen of om te zetten in een bijkantoor, kan thans officieel worden medegedeeld, dat bet post kantoor in deze gemeente zal gevestigd blijven. Aan mej. M. van Breugel, tydelyk onderwijzeres aan de 2e openbare school, is met ingang van 1 December als zoodaaig eervol ontslag verleend. WAALWIJK. Bij de op 29 Nov. ge- houden periodieke verkiezing voor 5 ledea van de afdeeling Grootbedrijf 5 en ledea van de afdeeling Kleinbedrijf voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat werden candidaat gesteld Voor de afdeeling Grootbedrijf: P. A. van Dongen, Raamsdonksveer, aftr. F. J. v. d. Reyt, Made, aftr. A. I. J. Smits, Dongen, aftr. B. J. H. C. Timmermans, Waalwjjk, aftr. C. Vesters, Kaatsheuvel, aftr. welke by enkele candidaatstelling zijn her kozen verklaard. Voor de afdeeling Kleinbedrijf A. vau Beek, Made, aftr. J. C. Frederiks, Kaatsheuvel, aftr. H. L. J. van Iersel, Waspik, aftr. B. Roza, Wjjk, aftr. J. C. van Ejjkelenburg, Waalwjjk. I. C. Mortier, Waalwijk, zoodat voor deze afdeeling eene stemming moet plaats hebben. Het aftredende lid M. Beerens te Waal wijk (kleinbedryf) stelde zich niet meer herkiesbaar. In de laatste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Lang straat was besloten aan de directie der Ned. Spoorwegen te verzoeken, het station KaatsheuvelCapelle aan te sluiten aan het telefoonnet der gemeente Kaatsheuvel. De Kamer heeft thans bericht ontvangen, dat de directie der spoorwegen opdracht tot deze aansluiting heeft gegeven. WIJK EN AALBURG. Zaterdagmiddag jl. speelde het le elftal van Wiltaelmmat alhier tegen »Blauw-Witc te Woudrichem op het sportterrein van laatstgenoemde vereen. Het le elftal van »Wilhelmina« wist met 31 te winnen. WERKENDAM. Dinsdagavond trad voor het Departement Werkendam van het Nut op de dichter-zanger Emiel Hullebroeck, De zanger wist door de keuze zijner liederen, die hij alle heeft getoonzet, de aanwezigen te doen voelen dat de Vlaming bij elke gelegenheid een passend lied heeft. En zijn mededeeling dat in Vlaanderen gelukkig het goede lied de bovenhand krygt over de straatdeun zal wel menigeen m de zaal de verzuchting hebben ontloktwan neer zal het in Werkendam eens uit zyn met »Hou je maar doec en dergelyk fraais. En dat Werkendam goede liedjes zingen kan en wil, bleek uit de animo waarmede men het refrein van het Klompenliedeke meezong en de algemeene vreugde, waar mede men deelnam in het koor toen Hul- lebroek de aanwezigen het bekende liedje van Karlijntje leerde zingen. Noemen wjj nog uit de vele liederen als bijzonder geslaagd Lapper Krispijn en Brief uit Frankrijk, terwjjl iedere muziek liefhebber heeft kunnen bewonderen de fijne instrumentatie van de pianobegeleiding by de liedjes. Hullebroeck kon als rechtgeaard Vlaming niet nalaten te vertellen van den moeizamen strijd in Vlaanderen tegen de Franskiljons, de vBeulemansenc voor het goede vak onderwijs, kortom voor de verheffing van het Vlaamsche volk in al zyn lagen 1 In dat opzicht valt er, en niet het minst in Werkendam, van den Vlaming nog te leeren wat eensgezindheid onder een volk vermag. Dat Hullebroeck voeling met het publiek had, bleek wel uit het slot van den avond toen alle aanwezigen samen de Vlaamsche Leeuw en het Wilhelmus staande zongen. Het was een wèt geslaagde avond. Heden, Zatejdagavond van 6 tot 8 uur zal er in de Nieuwe Consistorie der Ned. Herv. Kerk de verkiezing plaat* heb ben van een tweede netabel daar de heer M. v. d. Steenhoven om gezondheidsredenen niet meer in aanmerking wenscht te komen. Onze vroegere dorpsgenoot de heer L. van Everdingen. thans ontvanger der Registratie en Domeinen te Rotterdam beeft op zijn verzoek met ingang van 1 Januar a.s. eervol ontslag verkregen. Tot onderwyzeres aan een der Chr. cholen te Gorinchem is benoemd Mej. J. B. Christen alhiar. De WelEerw, heer ds. J. Overduin, predikant bij de Ger. Gem. alhier, heeft een bejoep ontvangen naar VJaardingen. Nieuwsblad X (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9