Binnenland Buitenland, Plaatselijk Nieuws nhanden Jhr. dr. C. G. W. F. van Vredenburch, Hr. Ms. geiant te Brussel, is Zaterdagavond om 8 uur 45 overleden in de kliniek van dr. Mayer, waar hij wegens blindendarm- ontsteking was geopereerd. Dr. van Vredenburch was in October 1874 te Gravenhage geboren. Na zya universitaire studies te hebben voltooid, werd hij werkzaam gesteld aan het depar tement van buitenlandsche zaken te 's Gra venhage. Vervolgens was hy successievelijk attaché by de legaties te Sint Petersburg, Weenen, Berlijn en zaakgelastigde te Lis sabon. In 1910 ging hy a's gezant naar Boekarest, waar hy tot 1917 bleef. Toen ging hij naar Stockholm. Sedert 1919 was hy buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Brussel. Dr. van Vredenburch was, volgens de »N. R. Ct.» in de diplomatieke wereld der Belgische hoofdstad een zeer geziene persoonlijkheid. i .i-** H. Colijn. Naar de N. R. C. verneemt, zal de heer H. Colijn, die Donderdagavond van Rotterdam naar Genève moest vertrekken, daarna nog in verband met zijn Volken bondwerkzaamheden conferenties houden of bjjwonen te Parjjs, Londen en Brussel. Daarna zal de heer Coliju reeds 6 Januari naar Nederlandsch-Indië vertrekken voor een langdurig bezoek aan onze koloniëo. o Rotterdam en Antwerpen. De haven van Antwerpen bljjft over de maand November 142.721 ton beneden Rotterdam en over de eerste elf maanden van dit jaar 1.318,338 ton. O Brochure in beslag genomen. Op verzoek van de familie Pisuisse beeft de politie in Den Haag de brochure Waarom werd Pisuisse vermoord in be slag genomen. Ook te Amsterdam is men tot inbeslag neming overgegaan. Nader wordt gemeldt dat de brochure door de politie is vry gegeven geworden. o Rangeerder gedood. Op het rangeerterrein van het station KerkradRolduc is een rangeerder ver ongelukt. Terwijl men daar bezig was, hoorde de machinist van den trein geen signaal meer van den rangeerder P. H. Bouwels, waarop den trein tot stilstand bracht en een onderzoek giag instellen. Hy vend den rangeerder tusschen de rails onder de wagens liggen, bloedend aan den rechter slaap en uit neus en mond. Be dood trad na tien minuten in. De 30 jarige man was gehuwd en laat een vrouw met ééa kind na. Inbraak te Nieaw-Helvoet. In het filiaal van den heer Tieman, winkelier in goad en zilverwerken eoz., aan den Straatweg te Nieuw-Helvoet, dat des Dtchts onbewoond is, is ingebroken. Door het inslaan van een ruit is de in breker in de garage gekomen, daarna door het verbreken van een paneel in de werk plaats en daarna op dezelfde wijze in den winkel. Tal van gouden voorwerpen zijn meegenomen, ruw geschat ter waarde van f 40.000. Brand te Hoek van Hollandj In de woning vau W. Smit in de Pan- nenbuurt aan den 's Gravenzandscheweg te Hoek van Holland werd brand ontdekt. De brand, die vermoedelijk is ontstaan door het drogen van goederen bij een kachel, terwijl de bewoners afwezig wareD, breidde zich spoedig uit tot de daaraan grenzende woning, bewoond door Van Spelden. De brandspuit, die weldra ter plaatse was, kon onder leiding van de brandmeesters Dorma, v. d. Hoeven en Brop, het vuur tot deze twee panden, die geheel zyn uit gebrand, beperken. Het pand, bewoond doorAalbrechts, bekwam groote waterschade. Weggebleven kiezers. Voor bet kantongerecht te Groningen hebben 160 kiezers terecht gestaan, die by de verkiezingen voor de Prov. Staten op 6 April of voor den Gemeenteraad op 16 Mei hadden verzuimd hun plicht te doen. E«n 15 tal had gevolg gegeven aan het bevelschrift om voor den kanton rechter te verschijnen. Deie, de heer mr. S. Meihuizen, wees hen op den geweldigen rompslomp die hun verzuim voor stadhuis en kantongerecht had meegebracht en drukte hun op het hart voor het vervolg wel hun kiezersplicht te verrichten. Er werden boetes opgelegd van 50 cent of fl.50. Een, die beslist onwillig was ge weest, kreeg f 2 boete. Dat zullen ook de niet verschenen nalatigen hebben te betalen. Ia kokend water gevallen. Te Valkenswaard zijn twee meisjes van ongeveer 6 jaar bij het spelen in aan raking gekomen met een ketel kokend water, waardoor beiden ernstige brand wonden opliepen, meldt het sHgz.» Het 6 jarig meisje van B is aan de bekomen wonden overleden. De toestand van het andere meisje van W. is vry ernstig. o Een inbreker onder het bed. Toen de vrouw van B. te Schippenaeker z'ch ter ruste wilde begeven, wordt aan »De Tijde gemeld, bemerkte zy, dat er iemand op de slaapkamer was geweest, daar alle kasten en laden waren onderst boven gehaald en onderzocht. Eq toen ze eens rondkeek, zag zy een... man onder het bed liggen. Gillend van schrik holde de vrouw de trappen af, gevolgd door haar echtgenoot, de straat op en toen de vrouw van de eerste emoties bekomen was, ver telde zij haar wedervaren. De echtelieden hielden krjjgsraad. Zij kwamen overeen, dat de man hulp zou gaan halen bij de buren, die echter op vry grooten afstand woonden, daar het huis vry geisoleerd lag. Intusschen zou de vrouw wel een oogje in het zeil houden. Eenigen tijd later begaf zich een dapper troepje landlieden, flink met dorschvlegels gewapend, naar het huis van B. Doch heel in de verte hoorden zy het geschreeuw der vrouw. In versnelden pas werd verder gemarcheerd en by de boerderjj vonden B. en zijn buren de vrouw bewusteloos. Langzaam kwam ze wederom bij, en toen deelde zy mede, dat de dief haar schandelijk had mishandeld. De ver ontwaardigde menschen aanstonds jacht op den deugniet, die echter verdwenen was, zonder het gerinkste spoor achter te laten en met medeneming van geld, kleeding- stukken en andere zaken. o— Het roode achterlicht. We lezen in »De Kampioen,» het orgaan van den A.N.W.B. Een Utrechts hoogleeraar bevestigt onze ervaringen, dat slechts bij enkele procenten van de rywielen de roode reflsctor eenig effect heeft. Meer dan 50 pCt. der wiel- rijders heeft den reflector schuin naar boven staan, waardoor hy prachtig zichtbaar is by daglicht, doch absoluut onzichthaar bij avond voor een achteroprjjdende auto. Al deze wielryders (meer dan twee millioen zijn strafbaar. Van de overigen zijn er slechts zeer enkelen, die een reflector van behoorlijke kwalieit hebben. In het algemeen zijn de meestal zuiver verticaal geplaatste reflectors van karren en wagens beter zichtbaar. De professor is nieuwsgierig of we binnen kort een algemeene jacht op wielryders zullen gaan beleven, zooals die al vaak voor automobielisten heeft plaats gehad. Als ze ieder maar ééa gulden boete krjjgen, dan wordt dat een paar milloen voor de schatkist. o Een afrekening. Een firma te Doetinchem meldt de N. R. Ct., beeft als afrekening uit een faillisse ment een postwissel van... ééa cent ont vangen (postkosten 10 cent) met verzoek op de strook om quitantie in te zendeD (porto 7J cent.) Een onmenscheljjke vader. Voor de rechtbank te Assen stond terecht A. S., landbouwer te Langerak, verdacht vau mishandeling van zyn zes-jarig dochtertje Verdachte heeft het kind, dat ongehoor zaam was geweest, eerst geslagen en daarna een heet strijkijzer eenige malen op het bloote lichaam van het kind gezet, waardoor de kleine brandwonden heeft bekomen. Het O. M. eischte tegen verdachte, die niet was verschenen, 1 jaar gevangenisstraf. o Ongeluk bij het schieten. Een 19-jarige jongeman was aan het Groenewegje te LoosduiBen bezig, op spreeu wen te schieten, welke de stopverf van de ramen der serres en kassen in de tuinen uitpikken. Hij was de behandeling van zyn nieuwe buks nog niet goed meester en daardoor kreeg hij, bij het afgaan van een schot, hagelkorrels in het oog. Dit werd zoo ernstig verwond, dat hy, na een voorloopig verband, aanstonds naar het Haagsche ziekenhuis vervoerd moest worden. o Aardschokken op Celebes. Het jSoerabajasch Handelsblad» meldt, dat te Dongala hevige aardschokken zyn gevoeld. Zy liepen in de richting Noord Zuid. Het kantoor van den assistent- resideDt te Dongala stortte gedeeltelijk io. Te Paloe stortten twee passarloodsen in en werd de aanlegsteiger gedeeltelijk weg geslagen. Te Biromaroe werd een passarloods ver woest en het landschapskantoor zeer be schadigd. Een vloedgolf in de Poeloebaai bracht een verwoesting teweeg aan in- landsche huizen. Veertien personen werden gedood en vyftig gewond. De schade wordt geraamd op f50.000. De gouverneur-generaal heeft zijn deel neming betuigd. De assistent-resident te Dongala is gemachtigd halp te verleenen, waarbjj hij gebruik kan maken van het geld, in de landschapskassen aanwezig. Brand te Lisse. Onder Lisse is een groote houten schuur van de firma Obdam aan den Stationsweg tot den grond afgebrand. Drie van de vier nabjj gelegen woningen wist men met groote moeite te behouden, maar zy kregen groote waterschade. De vierde woning brandde geheel uit. Vrouw in brand geraakt. Een 47-jarige vrouw uit de Bussumsche straat te Den Haag geraakte in brand. Met ernstige brandwonden in het gelaat en aan de hoofdhuid is zij door den Eerste Hulpdienst naar een ziekeuhuis gebracht. Verdronken. In een onbewaakt oogenblik, terwijl de moeder zich in de schuur bevond om brand stoffen te halen, wist een kind van het echtpaar C. Boon te Moordrecht, al krui pende de woning uit te komen, met het gevolg, dat de kleine in de achter de wo ning gelegen sloot terecht kwam en jam- merlyk verdronk. Kerk te Dirksland afgebrand. Te Dirksland is het kerkgebouw der G«j~ef. Gemeente afgebrand. Vpo welke huishoudeT^fcanarbeid verrich ten, blyven zacht, gaarfer»«hiank door Doos 30-60-90, Tube 80 ct. Trein op een stootblok geloopen. Zaterdagmorgen is een personentrein in een dichten mist op het station Meerane (Saksen) te ver doorgereden en in botsing gekomen met een stootblok. De trein reed niet met groote snelheid. Twee-en-twintig personen werden gewond. Sneltrein ontspoord De sneltrein Lyon-Grenoble is Zondag morgen ontspoord. Vier wagons en een goederenwagen sloegen om. Drie personen werden hierbij gewond. Ernstige gevolgen schjjnt het ongeval echter niet te hebben gehad. Het verkeer is tijdelijk onderbroken. o Vieesch vergiftiging. Te Namen heeft men twee 70-jarige echtgenooten dood in hun woning gevonden. Men denkt, dat zij bedorven vieesch heb ben gegeten. Ernstig spoorwegongeluk in Rusland. Uit Moskou wordt gemeld, dat by het station Dojeprofsk een trein is ontspoord, 7 personen werden gedood, 18 zwaar en 19 licht gewond. Kort daarop werden 11 spoorweg-employes gearresteerd, daar uit het onderzoek bleek, dat het ongeluk it veroorzaakt door een verkeerde instructie van den stationschef en onvoldoende tech nische kennis der betrokkenen. HEUSDEN. Zondag werd in de zaal van den heer P. Verhey het vervolg ver toond op de film »De geheimen van New- York». Deze schitterende film is vao 't begin tot het einde vol spanniog. De gevaren waaraan de hoofdpersonen, nl. Elaine Dodge, een Amerikaansche schoo- ne, en haar trouwen vriend en helper de Franschman Jules Clarel, wetenschappelijk detective zijn blootgesteld, zyn legio. Doch telkens worden de aanslagen van de bende van »De knellende Hand» door Clarel ver ijdeld, waarby hem zijne wetenschappelijk ke onderzoekingen in zijn laboratorium zeer vele diensten bewijzen. Het is te begrjjpen dat allen de ont knooping met spanniog tegemoet zien, daar men by 't aanschouwen van deze film ge heel met de personen meeleeft. De directie had tevens zorg gedragen, dat na de span ning der hoofdfilm, het publiek eeos har telijk kon lachen. Het 2e elftal aJulianac speelde Zondag een comp.wedstrijd tegen »Sport- vereen. 1907» welke wedstrijd door laatst genoemde vereeniging met 3—2 werd ge wonnen. ALMKERK. A.s. Vrijdag 9 December n.m. 7 uur zal alhier vanwege de Herv. Schoolvereen. een ouderavond gehouden worden. Ds. C. J. Montjjn, vroeger pred. der Ned. Herv. Gem. alhier (en waar Z.Eerw. op 1 April 1921 eervol Emeritaat werd verleend) is thans te Soestdyk overleden. Na veel moeite gelukte het dezer dagen den landbouwer P. Zwart, een «Bunzing» te vangen in zyn woonkamer, waar dit dier het orgel dat in genoemde kamer stond, tot een schuilplaats had ge kozen en dit reeds had stuk gemaakt. AALBURG. Donderdag 8 Dec., des avonds om half zeven hoopt alhier voor de gemeente op te treden ds. Van Willigen uit Woudrichem alsdan zal er collecte worden gehouden voor den Geref. Zendings- bond. AALST. Dank zy de goede samen werking tusschen personeel en directie der N.V. Steenfabriek «De Rjjswaard», is er op ons dorp heel weinig werkloosheid. Reeds voor het eindigen der steenfabricatie kregen verschillenden verlof zich Baar «de Eilanden» te begeven om daar in de aardappelen en bieten werkzaam te zyn. Thans, nu dit afgeloopen is en alien weer huiswaarts gekeerd zijn, wordt door de fabriek weer aan verschillenden werk ver schaft by het grondspooren, 't welk Maandag weer een aanvang nam. Een dergelijke handelwyze kan niet anders dan gunstig werken op de verhouding tusschen patroon en werknemer. CAPELLE. Bij de jl. gehouden Kerke- raadsverkiezing der Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendyk werden tot ouderling gekozen de heeren C. Verhoeven en C. Paans en tot diaken J. Rozenbrand. By de Zaterdag jl. gehouden verkiezing van notabelen werd als zoodanig gekozen de heer J. Versteeg. Onze vroegere dorpsgenoot M. Kora- mers, thans onderwjjzgr te Apeldoorn, is benoemd tot hoofd der Chr. school te Gor- tel. Tevens zal hy worden aangesteld als geesteljjk leider der aldaar bestaande Herv. gem. - Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gem. a. d. Loonschendyk ds. Leemans te Delft. DRUNEN. Veiling 2 December. per K G. Appelen 1 23 ct. Lemoen app. I 4823 II 11—13 III 5—8 Goudreinetten I 1016 II 5-10 Sterappelen 1418 II 8-12 Bellefleur S—41 II 4-7 Lord Loddington 12—44 Kafappelen 811 II 5—8 Ossekoppen 810 Oranje Reinetten 1014 «II 4—9 Zoete appelen 27 Campagne zoet 47 Bellefleur zoet 36 Veentjes zoet 3—5 Huismans zoet 47 Handperen II 2427 Stoofperen 410 Gieser Wildeman 510 Pondsperen 49 Kleiperen 46 Spruiten 2027 II 10—18 Wortelen 34 witte 34J Knolraap 1IJ Kroten 36 Jain 1414 Sjalotten 813J per stuk Roode kool 517 Witte kool 446| Savoya kool 17 Bloemkool 412 Boerenkool 2J Noten l— 1 Seldery 14 Andy vie 2 Citroenen 12 Sinaasappelen l£—IJ t per bos Seldery 310 Prey 1026 jv.DUSSEN. Er zijn hier vele zieken en de verschijnselen wyzen op Spaansche Griep. Moge deze zoo gevreesde ziekte niet uit breiden en spoedig weer geweken zya, 2 tot half 4, dus verminderd met een half uur. Eenieder die men hoort, klaagt hier over en dit niet ten onrechte, daar dit een veer groot ongerief beteekent voor vele menscheD, vooral voor de neringdoenden. Zondag verloren de «Dussenscbe Boys» tegen Boxtel met 32. Zondag maakte den Eerw. Pater, welke thans de diensten waarneemt, bekend dat hij tot zyn groot genoegen kan mede- deelen, dat den Zeer Eerw. Heer Pastoor E. J. M. Jansseos de Horion a.s. Dinsdag in zijae parochie zal terugkeeren na diens operatie in de Boerhave-kliniek te Amster dam. Dit bericht werd dan ook met groote vreugde vernomen en wij wenschen Zijn Eerw. dan ook van harte proficiat met den goeden afloop en betrekkelijk voor spoedige genezing. EETHEN. Alhier werd door de meisjes- vereeniging «Dorcas» in het afgeloopen jaar gereed gemaakt en uitgedeeld 6 lakens, 3 manshemden, 5 vrouwenhemden, 2 kin derhemden, 6 vrouwenbroeken, 4 vrouwen rokken, 7 onderjurken, 5 kinderbroekjes, 7 nachtjaponnetjes, 12 luiers, 6 sporthem den, 3 paar kousen, 1 zakje, 1 kussensloop en 7 schortjes. ^GIESSEN. In een bestuursvergadering van de gecombineerde waterschappen «Andel en Giessensche weide enz.» is tot machinist van het nieuwe Stoomgemaal benoemd de heer H. A. Kant alhier. 's-GRAVEMOER. Donderdag 8 Dec. des av. 6.30 uur zal in de Ger. Kerk in ge combineerde vergadering voor de Jongelings- en Jongedochtersver. optreden de WelEerw. heer Ds. Wymiga van Charlois met het onderwerp«Onze roeping». HERPT. Juist op den da-», dat hy vóór 54 jaren terug aangenomen werd als lid der schutterij «St. Catharina, werd vergezeld van zyn schutshroeders ten grave gedragen het oudste lid Dirk van Diem. Het is niet alleen dat hij gezien was onder de leden der schuttery, ook de hand- boogschatterjj «Ons Genoegen» waarvan hy medeoprichter was, heeft hem steeds een warm hart toegedragen, wat wel daarait blykt, dat men hem voor de vele verdiensten die hy voor dat gezelschap had, tot eerelid van de vereeniging maakte. Zyn laatste wensch was, dat by door de handbsogschuttery ten grave zou ge dragen worden, waaraan dan ook voldaan werd. Beide vereenigingen trokken mede met omfloerst vaandel. NEDERHEMERT. Door het Kiescollege der Ned. Herv. Gem. is in zijne vergade ring op Donderdag 1 Dec. in plaats van den heer A. Volbeda, (aftredend ouderling) gekozen de heer T. Scbreuders en herkozen als diaken de heer C. Sprong. Donderdagavond 7 uur komt de ysclub io eene vergadering bijeen voor de verkieziog van aftredende bestuursleden. RAAMSDONKSVEER. Dhren A. Redert en Joh. Lankhnizen Sz. werden respectieve lijk gekozen tot Ouderling en Diaken der Ned. Herv. Kerk. Dhr. Sneep werd gekozen tot lid van het Bestuur der Ned. Herv. Scholen. Gedurende November passeerde 2326 vaartuigen met een totaal inhoud van 205566 ton de Rolbrug over de Donge. Dhr. P. A. v. Dongen werd ge kozen tot lid van de Kamer van Koophandel voor het grootbedrijf. SPRANG. A. van Zeist kwam aan den sgevaarlyken bocht» alhier met zyu fiets in aanryding met den opperman P. uit Waalwijk. Van Z. kwam met het hoofd op den straatweg terecht. Bloedend uit neus en mond werd hy opgenomen. Dr. Waardenburg constateerde hersenschudding. VEEN. Onze vroegere dorpsgenoote, mej. Jeanette Vos, behaalde dezer dagen te Utrecht met gunstig gevolg het diploma voor Ziekenverpleging. Zaterdagavond gaf de gemengde zangvereeniging aT.O.G.I.D.O.» onder lei ding van haren directeur, de heer v. d. Nat te Sleeuwijk, hare winteruitvoering. De zaal was tameljjk bezet. Het programma dat een 12-tal nummers bevatte, werd flink afgewerkt. Ook de voordrachten, welke door de leden werden voorgedragen, oogst ten veel bjjval, zoodat de aanwezigen een aaagenamen avond aan »T.O.G.I.D.O.« had den te daDken. VRIJHOEVE CAPELLE. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. M. de Roon, thans werkzaam by bet postkantoor te Zaltbommel, slaagde dezer dagen te 's-Hage in zyn examen voor Post-radicaal. WAALWIJK. In de gehouden bestuurs vergadering van het Groene Kruis is besloten om tot de stichting van een wykgebouw over te gaan. Naar wy vernemen zal daar voor een dobbel pand worden gebouwd in de Mr. v. Coothstraat. Da stemming voor leden van de Kamer van Koophandel, afdeeling kleinbe drijf zal plaats hebben op Donderdag 29 December. de laatste jaren Goddank daarvan is verschoond gebleven. Als men echter zijn geheugen raadpleegt dan zal men erken nen dat men hier een epidemie heeft gehad in de buurt bij Pauw, oudere bewo ners als de heer v. Herpt herinneren ziel. dat, nog wel en weten dat daardoor een zorgwekkende toestand was ontstaan en aau zal» spr. niet beweren dat men van water uit pompen typhus krijgt, doch als men een epidemie heeft, blijft het ge bruik van dat water onbetrouwbaar. liet gaat nu niet over de vraag of men een waterleiding noodig acht, doch als men zich op het beginsel plaatst dat pppervlak- te water niet goed is, over de vraag, of het de gemeente van Herpt geen f 25.— waard is de mogelijkheid van een water leiding te onderzoeken, daarmede smijt men naar spr. meening geen geld weg. De Voorzitter zou er nog even dit aan willen toevoegen, dat hij n.l. niet kan be grijpen dat een ontwikkeld man als d_- heer SprengeTS in de Elshoutsche raads- vergad. tegenwerping maakt, om de be- fltaansmogelijkheid eener waterleiding te onderzoeken. Spreker had. dit niet van hem verwacht en zeker niet dat deze ver klaart zelf geen waterleiding te willen heb ben, hij kan zoo iets niet begrepen. Niet alleen voor de menschen is goed (drinkwater van belang, doch ook voer heo vee. Do heer v. Herpt verklaart blijde te zijn den Voorzitter zoo te hooren spreken immers deze is als Secretaris der gezond heids commissie zooveel beter op dehojg- te als hij. Na de uiteenzetting van den Voorzitter wil spr. het voor f 25.—, niet op zijn geweten hebben, dat als er iets voor mocht doen en er'n epidemie uitbrak hij tegen't voorstel v. B. en W. zou hebben gestemd en daardoor een poging zou heb ben verijdeld om een epidemie tegen te fgaan. Hij wil zich dan ook gaarne bij bet .jvoorstel van B. en W. neerleggen. Met algemeenf stemmen wordt hierop het voorstel van B. en W. om een subsidie te verleenen, aangenomen. De heer Verhoeven merkt op dat de pompen en putten hier over het algemeen geen goed drinkwater leveren. De heer Couwenberg zegt, da.t dit tij dens de mobilisatie bij onderzoek herhaal delijk gebleken is. Bii de rondvraag zegt de heer Burjs dat nu de beslissing van het hek bij de open bare school gevallen is, het nu niet hoodigj is dat het schoolhuis ook eens geverfd wordt, dit heeft wel een verfje noodig. De Voorzitter antwoordt dat de tijd voor verven voor <dilt| jpjar voorbij is, doch in het voorjaar zullen B. en VY. het huis laten opverven Daar niets meer aan de orde is sluit de Voorzitter de vergadering. —O— V^— BiDDeukort zal naar wij vernemen het postkantoor alhier des namiddags ge opend blijven van 23 uur, in plaats van

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2