Plaatselijk Nieuws hij iteeds eerder heeft ingenomen, er is een gedeelte dat spr. niet van belang acht voor de gemeente, een ander gedeelte echter wel en daarom blijft spr. voor overname. In de toekomst is niet te zien, doch de gemeente breidt zich echter sterk uit, vooral in dit gedeelte, daarbij stel spr. zich voor, dat als de gemeente eigenaar is, de particulieren hun volle eigendom er over zullen behouden, zoo dat de gemeente met hen niet in moelijk- heid zal komen. De heer Sigmond is het niet met den heer v. 't Sant eens wel met den heer Gulden. De overname zal de gemeente niets anders dan onaangenaamheid en kosten bezorgen. Slechts met groote kos ten zal het terrein in bouwterrein zijn te herschapen, daarom is spr. tegen over name. Hij heeft dit even willen zeggen om zijn '.stem te motiveeren. De heer v. d. Stelt vraagt of de toe stand niet kan blijven zooals hij is en zag gaarne meer motieven aangevoerd, om overname te rechtvaardigen, hij heeft er wel eenige van den Voorzitter gehooid doch deze lijken hem niet voldoende. De heer Walraven ziet van bouwen daar niets komen, geschikte arbeiderswoning-n zijn er niet te bouwen en rentenierswo- ningen kunnen er ook niet worden gezet, daarbij, kan tspr. zich niet voorstellen dat zoolang de belasting zoo hoog blijft, ais zij thans is er hier renteniers zullen gaan bouwen. De Voorzitter antwoordt de heer v. d. Stelt dat de toestand niet zal blijven zoo als bij thans is, op een vraag van den beer Gulden is de zaak aan het rollen geraakt en nu zal het Rijk den weg, als hij niet door de gemeente wordt overge- ncmenomen aan particulieren worden ver kocht. Spr is het er mede eens, dat het voorste gedeelte van het meeste ba- lang voor de gemeente is. Hij heeft daar om gevraagd of de aardeding niet ge splitst kon worden, waarop hem is ge antwoord dat dit niet ging. Door over name zal, stelt spr. zich voor, geen na deel worden gedaan aan particulieren, omdat het gemeentebestuur tegen over ben zoo schappelijk mogelijk zal zijn, de raad heeft dit zelf in handen, daarom stellen B. en W. voor den weg over te nemen. De heer Walraven zegt in de meening fce verkeeren, dat de Minister van den rommel afwil en het gemeentebestuur er mede wil opknappen, De Voorz. merkt op dat de Minister van den weg niets af weet, toevallig is hij er mede op de hoogte gekomen om dat men bout is gaan kappen. De heer Gulden zegt dat de Voorzit ter het doet voorkomen, alsof de kwestie aan het draaien is geraakt op initiatief van spr. dit is niet zoo. Do Voorzitter beaamt dit, dit laatste heeft spr. ook niet zoo gezegd. De heer Gulden zegt, dat de heer v. 't Sant wel beweert, dat de weg de ge meente geen geld zal kosten, doch is bij gem.eigendom, dan heeft men daarvoor de belastingen te betalen en dient men hem te onderhouden. Spr. kan zich ook niet voorstellen dat de heer Dekker erfpacht zal betalen daar is geen denken aan, hij heeft immers recht van overgang. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. omj den weg over te ne men voor f 200.— in stemming gebracht en met 8 tegen 2 stemmen verworpen. Alleen Wethouder v. d. Straten en de heer v. 't- Sant stemmen voor. Benoeming van een monteur voor het G.E.B Alvorens tot deze benoeming over te gaan stelt de Voorzitter voor, eerst de instructie voor den monteur te wijzigen. Die Voorzitter leest de betreffende in structie voor. Bij de bepaling dat de monteur voor een jaar wordt benoemd, en telkens voor een jaar herbenoemd vraagt de heer Gulden of de rechtspositie van den betrokken ambtenaar daarmede, niet lijdt, spr. zou geen uitzondering Vvil- len maken, dat men bij wijze van proef een benoeming voor een jaar laat geschic- den daarmede' kan spr. zich vereenigen, doch als men een goede monteur heeft moet men |hem ook als gemeenteambte naar beschouwen en als de betrokke ne daar voordeel van beeft zou spreker hem voor vast willen benoemen. De Voorzitter merkt op, dat door be noeming voor een jaar, juist bet bezwaar van den heer Gulden wordt ondervangen, als ten minste deze bepaling in de in structie wordt vastgelegd, dan valt hij ondeT de pensioenwet. De heer Gulden verklaart zich dan met de bepaling te kunnen vereenigen. De heer Walraven vraagt of het niet wenschelijk is, dat uit den raad een lichtcommissile- "wordt samengesteld die staar- onder B. en W. In Almkerk bestaat een dergelijke comm. ook en daar werkt ze uitstekend. De Voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar, als de raad de wenschelijkheid daarvan inziet. De heer Gulden noemt dit denkbeeld niet nieuw. Acht de raad een sterker controle op het bedrijf noodig, dan is een dergelijke commissie ook gewenscht. omdat zoo'n commissie meer leiding aan het bedrijf kan geven. De commissie kan b.v. verlangen dat de monteur iedere week een rapport inlevert over de ver richte werkzaamheden, zoodat men een regelmatig verslag krijgt, hoeveel dienst de monteur in de gemeente verricht en hoeveel i n een andere gemeente. Alle leden gaan met het voorstel van den be ei Walraven accoord, zoodat een lichtcommissie in het leven zal worden geioepen met het oog hierop wordt art. 7 der instructie gewijzigd. De heer v. 't Sant acht het bezwaar lijk dat aan 't bedrijf een monteur wordt benoemd die ook werkzaam is in de gemeente Werkendam. Kan vraagt spr. als de monteur tevens wordt belast me/-- het ophalen van de stroomgelden niJt iemand voor de Werken en Sleeuwijk al leen worden benoemd. De heer v. d. Straten acht de combina tie van monteur eu geld ophalen moei lijk, en vindt het beter deze gescheiden le houden het kan voorkomen dat de monteur in het begin der maand aan het net moet weTken, waardoor het niet mo gelijk is, op tijd de kwitantie's te innen, waardoor ten slotte een achterstand ont staat. De heer Gulden acht dit bezwaar ge grond. Spr. is er ook voor de beide fun> tie's gescheiden te houden. In deze kwes tie dient men het gemeente belang f: scheiden van het persoonlijk belang. Voor bedrijf als men hier heeft, behoeft men niet meer als f 800 voor een monteur uit te geven. De Voorzitter geeft toe dat als er een oproep wordt gedaan voor een monteur op een jaarwedde van f800.— er solli citanten genoeg zullen komen, doch zijn dit ook geschikte krachten? Dat kan toch niet voor f 800.— krijgt men geen bekwaam monteur. De heer v. 't Sant zou er een voorstel van willen maken, om niet iemand tot monteur te benoemen die tevens mon teur in Werkendam is, spr. acht dit van overwegend belang de misère in den be ginne wettigt dit voorstel. De Voorzitter merkt op, dat alle mi- sere op den monteur wordt geschoven. Spr. heeft ©enigen tijd geleden in de couranten gelezen, dat men in Amster dam, tijdens een vergadering opeens in het donker zat, hoe is dat zoo'n plaats mogelijk, gebeurde dit bier, dan zou het zijn, dat heeft die beroerde van Eed en gedaan hoewel de man er natuurlijk ge heel onschuldig aan is. De heer v. d. Straten zou den heer v. 't Sant in overweging willen geven, zijn voorste] in te trekken. Spr. zou zeggen laat men het nu weer een jaar zoo pro- beeren. B en W. hebben ook gevoeld dat het zoo niet kan blijven, en zijn daarom met bet voorstel gekomen, om het geld. ophalen van het monteurschap tt, scheiden, bevalt dit ook nog niet dan kan men een volgend jaar altijd nog veranderen De heer Gulden zou van het voorstel van den heer v. 't Sant een beginselbe sluit willen maken waarin wordt vast gelegd dat een monteur zal worden be noemd vooi het bedrijf hier alleen. Er behoeft geen twijfel te bestaan dat men zoo piemand niet zou vinden. Daarbij wordt door dit beginsell besluit te ge- moet gekomen aan het v erlangen van Wethouder v. d. Straten, om het nog eens een jaar te probeeren. Voorzitter. Wij moeten elkaar geen mietje noemen, ik geloof ook wel dat wij zelfs i eruand voor f 600.— kunnen krijgen, doch binnen bet jaar komt men dan al mee klachten en met de vraag om mee,. Doch ik wil er een eind aan hebben, het hangt mij de keel uit. Ik heb met een beginselbesluit niets te maken, het gaai, nu over de bewuste bepaling van de instructie. Gulden. Mijnheer de Voorzitter, u be derft den goeden geest in den raad met deze houding. Voorzitter. Dat is aan mij. De heer v. 't Sant drukt zijn spijt uit dat de Voorzitter de discussie zoo bot weg afsnijdt, hij spreekt ia het belang van de gemeente. Spr. is niet voor een beginselbesluit en zou in bet belang van v. Eeden. nog een jaar wil probeeren, doch zoo een ander wordt benoemd, zcu hij er vooi zijn, die bepaling op te nemen dat de monteur niet tevens monteur van het G.E.B. te Werkendam mag zijn. De heer Gulden merkt op, dat de heer v. 't Sant bezwaar maakt tegenn een be ginselbesluit, doch dit is juist in het belang van v. Eeden deze blijft dan al thans voor een jaar monteur. De heer v. d. Straten kan niet inzien waar een beginselbesluit voor noodig is, als bet, nu met de nieuwe regeling goed gaatf dan ligt bet besluit er zonder dat het wordt toegepast, gaat het niet goed dan heeft, de raad het nog in zijn macht het volgend jaar te handelen zooals hij zelf verkiest. De Voorzitter zal thans de bepaling: ,,Het is hem verboden werkzaamheden voor derden te verrichten, doch is be noembaar tot monteur van het G.E.B. te Werkendam", in omvraag brengen. Tegen deze bepaling stemden de heeren v. d. Stelt, Sigmond, Walraven en Gul den, de andere beeren voor. Zoodat ze blijft gehandhaafd. De heer v. 't Sant motiveert zijn voor stemmen met de toevoeging dat hij de consequentie van het schrappen der be paling. voor v. Eeden niet wil dragen. De heer v. d. Scbuijt vraagt of de mon teur ook belast is met het onderhoud der meters, waarop de Voorzitter ont kennend antwoordt, als de meters stuk zijn worden ze naar de PNEM gestuurd- De beer v. d. Schuijt heeft bij v. Breu- gel verschillende meters in reparatie ge zien, hij verkeert daarom in de meening dat de monteur ze daar liet nazien. De Voorzitter is biervan niets bekend doch zal ei een onderzoek naar instellen. Thans komt aan de orde benoeming monteur. De beer Walraven zou over deze kwes tie nog wel een en ander willen zeggen, doch zou dit het liefst in een besloten vergadering doen. De Voorzitter schorst voor dit doel de openbare vergadering. Na heropening zegt de beer Walraven^ dat de gevoerde beprekingen, hem nopen het voorstel te doen, de benoeming voor een monteur aan te houden en eerst een oproeping voor sollicitanten te doen. Met volle vrijmoedigheid komt spr. met dit voorstel, door het optreden en de handelwijze van den monteur daartoe volkomen gerechtigd. De Voorzitter vraagt of een der heeren dit voorstel wil steunen, waartoe de heer Gulden zich bereid verklaart. Zie vervolg le Blad. NIEUWENDIK. Als spreker voor het comité van winterlezingen trad up Os. Seinen van Oppertus met het onderwerp »Een verloren en herwonnen erfenis Het onder werp waarbij we enkele oogenMikken zullen stilstaan, aldus spr., zal niet wezen een wetenschappelijke verhandeling van onzen tijd, zal (J ook niet brengen op maat schappelijk terrein, maar u leiden op reli gieus gebied. Doch voor alles zullen we luisteren, naar wat de H. S ons heeft te zeggen, daar zij ons leert le hoe de mensch was, 2e hoe hy is en hoe hij wezen zal. Hierover heeft spreker een poos stil gestaan en lag zijn reden zoo schoon uit, dat iedereen met aandacht luisterde naar dezen redenaar. Nadat de Voor zitier den spreker bedankt bad voor de mooie rede, verliet men voldaan de vergadering, Woensdag 14 Dec. des avonds 6 uur zal D V het 25 jarig ambtf-juhiiruuo von Ds. de Bruijn herdacht worden u, de Geref. Kerk, alsdan hoopt Ds. dn Bnnjn een gelegenheidsrede te houden. RAAMSDONKSVEER. De we.kn-.ner K. kwam op zyn werk zoodanig te *l!en dat geneeskundige hulp moest worde, ver leend. De heer C. Langerwerf we i kozen tot voorzitter van de R. K. T - i- en Zangvereemging. Op den Humor istenweds» p i •>- haalde de heer v. Engelen van W pk den eerster, prijs. SPRANG Tot ouderling t>ij N Herv. gem. alhier is herkozen de h A Smits en in de vacature P v d H me gekozen H v. d. Kolk Tot rtialr.c per- kozen G. L. Vos en *ekoz-n in de vaca ture v, d. Kolk W. Nieuwedhuizen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 10