Derde Blad No 47G7_jfriiflaBj December voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. BEHOORENDE BIJ HET Nieuwsblad Vergadering van den raad der gemeente DE WERKEN EN SLEEUW IJK, op Vrijdag 2 December des n.m. 2 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer W. Beuken kamp. Secretaris WelEdel. Heer G. Vos. Aanwezig alle leden met uitzondering van Wethouder Verhagen. H De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formuliergebed, waarna de Secretaris de notulen der vo rige vergadering leest, die hierop onver anderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken ia. Schrijven van Mej. v. d. Linden waarin zij onder dankzegging voor het in haar gestelde vertrouwen mededeelt dat zij niet in staat is de werkzaamheden aan de school te hervatten terwijl zij nog steeds onder dokters handen is en zich daaraiainj wijl eT beterschap valt te be speuren niet kan onttrekken. De Voorzitter deelt naar aanleiding van dit s chrijven mede dat B. en W. aan Mej. v. d Linden hebben geschreven en haar hebben verzocht positief te willeri berichten, of zij hare benoeming al of niet aanneemt, waarop genoemde juf frouw geantwoord heeft, dat het hare bedoeling is de benoeming aan te nemm dat zij echter wegens ziekte verlof vraagt B. en W. hebben zich daarop tot den Mi nister gewend en dezen gevraagd of hij kon goedvinden om de tijdelijke kracht bij de openbare school te handhaven. Hierop is nog geen bericht ontvangen, alleen een schrijven waarin werd mede gedeeld dat het schrijven in handen van den Inspecteur van het L'. O. was gesteld om advies. Spr. heeft echter hoop dat het verzoek wel zal worden ingewil ligd. b. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit waarbij tot wijziging der ge- meentebegrooting was besloten. c. Schrijven van den Raad van State waarin wordt bericht, dat de stukken be trekking hebbende op het door den raad ingestelde beroep tegen het besluit van Ged. St.. tot niet goedkeuring van hec raadsbesluit tot onderhandschen verkoop van een stukje gemeentegrond aan den Sleeuwijkschendijk tot 3 Dec. ter inzage liggen. De Voorz. zegt, dat B. en W. het niet noodig achten er verder werk van temaken Het gemeentebestuur heeft bericht da.t het 't stukje grónd voor den zélfden prijs waarvoor het aan .van Vuuren was ver kocht wil afstaan aan het Rijk. De heer Gulden vraagt of in het schrij ven aan den Raad van State de be reidwilligheid van het gemeentebestuur is uiteengezet. Hierop antwoordt de Voor zitter toestemmend waarop de Secretaris het- bedoelde schrijven voorleest. B. en W. wijzen er in hun schrijven op, dat als het hier particulier eigendom was ge weest de verkoop reeds lang zijn beslag zou hebben gehad voor Ged. Staten of het Rijk eT iets van zouden hebben be merkt, zoodat als zij het stukje grond in het belang van het verkeer, niet voor bebouwing geschikt achten, het Rijk nieis anders zou zijn overgebleven, als tot ont eigening over te gaan. Dfc heer Walraven merkt op, dat als het besluit van Ged. Staten wordt ge- handhaaft de gemeente met een stukje waardeloozer. grond zit opgeschept. De Voorzitter stemt dit toe, waar evenwel de motieven van het ge meentebestuur voldoende zijn uiteenge zet, achten B. en W. het niet noodig, de zaak verder te gaan verdedigen, te meer met, wijl het slechts een klein stukje grond betreft en de kosten ten sioite meer zouden bedragen dan het heele stuk je opbrengt. D° heer Gulden vraagt of het B. en W. niet wenschelijke voorkomt, nu uit finantieele overweging de reis naar den Haag er niet voor gemaakt wordt, af schrift* te vragen van de stukken, om op d9 hoogte te zijn van de eventueele aan gevoerde motieven van Ged. Staten. De Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar, men zou deze stukken telefo nisch kunnen opvragen deze afschriften kunnen niet zooveel kosten. Spr. ver moeden is dat Ged. Staten heele maal geen verdere motieven hebben aange voerd. Besloten wordt de stukken op te vra gen. c. Van den Commissaris der Konin gin is inrekomen het verzoek van de poli- tiehondenvereeniging om als lid tot de ze vereeniging toe te treden. Voor f10 per jaar kan de gemeente lid worden, B. en W stellen voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen omdat de ge meente financien geene subsidies toe laten. De raad gaat met dit voorstel ac- coorod. d. Besluit van Ged. Staten tot goed keuring van het raadsbesluit waarbij het presentiegeld der raadsleden is vastge steld op f 2.50. e. Schrijven van den Commissaris der Koningin, waarin wordt gewezen dat bij brand, blusscbing vaak niet voldoende kan plaats hebben, wegens gebrek aan water. Z.Ex. acht bet daarom wensobelijk dat bluschapparaten worden aangeschaft, die zeer doelmatig zijn gebleken. De Voorzitter deelt mede dat het ver zoek eerst heden morgen, is ingekomen •en B.. en W. dus nog geen^advies kannen uitbrengen, het college stelt daarom voor fdit schrijven, aan te houden tot een^voi- gende vergadering, er kan dan eerst wor den geinfoTmeerd naar den prijs en na dere bijzonderheden. De heer Gulden zon het stuk renvoY- eeien aan den opperbrandmeester en zou deze advies laten uitbrengen. De Voorzitter heeft hier niets tegen De heer v. 't Sant zou bet in handen v. B. en W. willen laten. Besloten wordt het schrijven in handen te stellen van den opperbrandmeester. Voorstel van B. en W. tot conversie van geldleeningen. De Voorzitter licht toe dat het 2 lee- ningen betreft n.l. een van f 3200.— en een vanf 800.— die geconverteerd kunner. worden. De Bank van Nederl. Gemeente is bereid deze leeningen a pari over te nemen tegen een rente van 4 7/s °/o Waar B. en W. dit zeer billijk voorkomt stellen zij voor, op het aanbod in te gaan. De raad ga met dit voorstel accoord. Overname Lage weg te Sleeuwijk Do hierover gevoerde correspondentie heeft ter Secretarie ter inzage gelegen. Uit deze gevoerde correspondentie blijkt dat het Ministerie van Waterstaat heeft bericht, geen belang bij den weg te heb- ten, aangezien het Rijksdomein is. De Ontvanger der Regenstratie heeft zich in opdracht van den betrokken Minister tot het gemeentebestuur gewend en heeft bericht dat de raad de mogelijkheid nog wordt geboden om op zijn genomen besluit terug te: komen. De Ontvanger be richt tevens dat de kwestie, zooals som mige Raadsleden meenden niet in den doofpot gaat doch zoo het gemeente bestuur niet genegen is den weg tegen den geboden prijs over te nemen, ver koop in perceeltjes aan particulieren zal plaats hebben. Dit schrijven is volgens den Voorzitter voor B. en W. aanleiding geweest de bewuste kwestie nogmaals bij' |den raad aanhanging te maken, de raad is sedert het genomen besluit ge wijzigd en misschien geeft de gevoerde correspondentie thans een anderen kijk op de zaak. B. en W. staan nog op het zelfde standpunt en geven den raad in overwegine den weg voor de som van f 200.— over te nemen. Spr. wil nog even op een gerezen misverstand wijzen. Toen spr. opdracht had gekregen om politie toezicht op den Lagen weg te doen hou den, heeft hij daartoe opdracht gegeven. Deze opdracht is opgevat als zouden ook de afsluithekken verwijderd moeten wor den doch dit beeft spr. niet bedoeld deze hekken zijn geen eigendom van de g meente. Spr. acht het in belang van de gemeente en ook van de ingezetenen, die thans vermeenen eigendom opeen ge deelte van den weg te bezitten, dat de weg gemeente eigendom wordt. Omdat dan gelegenheid bestaat voor een kleine retributie b.v. slechts van 5 cent den bestaanden toestand te doen voort durend, dit recht zou alleen worden ge heven om het eigendomsrecht te behou den. De heer Walraven zegt, dat hij d© stuk ken heeft ingezien. Spr. vraagt of het Rijk ook waarborgt wat zij verkoopt, zoodat, mochten het later tot procedu res komen deze op rekening en ten laste van het Rijk, de verkooper, komen: en vraagt spr verder is het B. en W. ook be kend dat de Staat reeds onderhandelin gen met particulieren voert over verkoop? De eerste vraag kan de^ Voorzitter be vestigend beantwoorden bet rijk vrijwaart den eigendom, zouden er dus procedures over den eigendom komen, dan is het rijk aansprakelijk voor deze procedures. Als bet een particulier betreft, loopt men altijd nog eenige riskatie, bij het Rijk is daarvan natuurlijk geen sprake, dat kan nooit zeggen dat het de kosten niet kan betalen. Het radicaalste lijkt het den Voorzitter dat de gemeente den weg overneemt, de raad heeft bet dan zelf in handen de verschillende kwestie's met de betrokkenen te regelen. De tweede vraag meent spr. ontkennend te mogen beantwoorden, het is mogelijk dat de Ontvanger met enkele particulieren reeds over verkoop heeft gesproken doch d© Minister heeft eerst de gemeente nog de gelegenheid willen geven. De heer Walraven vraagt of er bij over name geen onaangename kwestie's zullen rijzen tusschen heb gemeentebestuur en ingezetenen, die vermeenen eigendom te hebben opj gedeelten van den weg. Is het niet beter die eigenaars zelf maar met bet Rijk te laten onderhandelen, naar spr. meening zal het gemeentebestuur dan voor veel onaangenaamheden worden be waard. Hij beeft er ook eens met andere menschen overgesproken en hem is de verzekering gegeven dat als de gemeente vandaag den weg overneemt, ze over 8 dagen in procedure's is gewikkeld. Vooizitter. Ze hebben u bang willen maken. Walraven. Neen, maar dat gebeurt. Voorzitter. Als u genegen was, om don weg niet over te nemen en men kwam met dergelijke praatjes bij u, dan hebt u al lleen te doen wat plicht van een raadslid is en moet u zich niet storen aan iemand dio eenigen invloed op u wil uit oefenen. daar moet een raadslid boven staan. Als u de meening zijt toe gedaan dal de weg aan particulieren behoort dan moet u tegen stemmen. Het Rijk zegt evenwel bet is mijn weg, dit heeft dus den eigendom te vrijwaren. Ik stel me voor dat als de gemeente in bet bezit van den weg komt, we geen geharre war krijger, want ik zou bet de menschen zoo gemakkelijk mogelijk willen maken. Gulden. Ik behoef niet te betoogen dat bet voor mij een onaangename zaak is, nu deze kwestie opnieuw aan de or de komt, al weet ik dat dit niet op initi atief van B. en W. gebeurt, doch op initiatief van de Rijksoverheid. Ik zou zeggen het moet voor de oude raadsle den minder prettig zijn, dat deze zaak opnieuw aan de orde komt. De heer Walraven heeft vragen gesteld die hier op neer komen, of door aankoop van bedoelden weg de belangen van de ge meente zijn gediend. Ik heb me steeds door deze vraag laten leiden en ook nu. De Ontvanger der Regestratie zegt in zijn schrijven dat het college van B. en W. met zijn voorstel homogeen was, dit is niet juist. Voorzitter. Dat is zoo niet geschreven, in het college van het Dagelijk'sch Be stuur waren B. en W. wel homogeen doch na de besprekingen in de raadsvergade ring stemde de heer Verbagen tegen. Gulden. Mijn standpunt is, of de ge meente gediend is metovername der weg met daarbij de vraag, vloeien er voor de gemeente misschien onaangenaamhe den voort, met de tegenwoordige eige naars langs dien weg, en deze vraag meer ik bevestigend te moeten beantwoorden. Ook kan ik niet bet belang van de gemeente zien bij overname, en daarom ben ik tegen het voorstell van B. en W. Ik zou gaarne het tastbaar belangwe- ten die deze weg voor eventueele uit breiding der gemeente heeft. Ik kan dat niet zien. daar wordt niet gebouwd, ik zou den Ontvanger zijn gang maar laten gaan. De weg moet weg blijven dus de menschen die er wonen, behouden een uitweg, ik kan het belang van overname nu niet en ook voor de toekomst niet zien. Voorzitter. De heer Gulden zegt, dat hij geen gemeentebelang in overname ziet. B. en W. zien dit wel. Men moet niet rekenen bij 10 of 20 jaar, doch ook voor de toekomst leven. Daarbij is de prijs zeer schappelijk ieder particulier zou zeggen ik wou dat ik hem er voor kon krijgen. Als plaatselijke wandelweg kan hij dan door deze particulieren wor den verboden. De heer v. 't Sant verklaart op het zelfde standpunt te blijven staan, dat

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9