Pil nummer Beslaat oil 2 Manen- Geen Geweten FEUILLETON fZE Luidspreker. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4768, Woensdag 14 December 1927. Zij, die zich op dit Blad icenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jan verschijnende nummers GRATIS Buitenland. ffimneiilaiid Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. huldigt ztfn rook, apparaat en natuurt'gh met tof over z 'n B/Wt-TÜS/Qfl praat. Hoera', uoor GRu\0's Tabaksfabriek cuant... 15 uJaar/yk marjetjeh' ^nd van altenA voor het Laid van leiisileii en AltnUiLiiistrait tilt BiiiBlsrviirl Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Hij kon de 100.000 francs best zelf gebruiken. Uit een rijdende auto viel bij Antwerpen een portefeuille, inhoudende 100.000 francs. Een fietser raapte de portefeuille op. Tegen daar in de buurt werkende arbeiders zeide hij, dat hij de portefeuille naar het politie bureau zou brenger, hetgeen hij echter niet deed. O Oorlog om een vrouw. Eenigen tijd geleden is ondanks de waar schuwing van den Britschen concul te Da mascus een Engelsch noeisje in hethuwelyk getreden met den jongen sjeik Goeaz Sjelan. De grootvader van den sjeik, Emir Noeri el Sjelan, is zeer vertoornd over dit huwelyk, dat inbreuk maakt op de eeuwenoude tra dities van den stam, en hij eischte van zijn kleinzoon, dat hy afstand zou doen van zyn vrouw. Kleinzoon beantwoordde den eisch van grootpapa door zyn Engelsch vrouwtje tot koningin der woestijn te benoemen, ea hier over is de oude zóó vertoornd, dat hy ten strijde is getrokken tegen den ongehoorzame. In de gevechten, die tusschen de aanhanger» der twee tegenstanders hebben plaats gehad, zyn reeds 200 dooden te betreuren. Opsporing verzocht. In verband met het vinden in de Waal haven te Rotterdam van 'n eikenhouten kist waarin zich het lyk van een vrouwspersoon bevond, verzoekt de commissaris van Politie der afd. A. (zedenpolitie) te 's Gravenhag# de opsporing aanhouding en voorgeleiding yan Hendrikus Johannes Koppers bijge naamd sRoeie Herikgeboren te Drutim, 25 Febr. 1894, koopman en wonende van Limburg Stirumstraat No. 33, Den Haag, en Koos Michels, plm. 30 jaar middelmatig lang en sehraal van postuur. Hij is gekleed met donkere pet grijs colbertcostnom en slappen boord. Hy is koopman en woont eveneens in perceel van Limburg Stirum straat 33, aldaar. Beide personen ioopen met z.g. bedelbrieven welke door hen in brievenbussen worden gedeponeerd om den volgenden dag antwoord te komen halen. o «OMAN VAN REINHOLD ORTMAN. O 23) Ér waren slechts weinig intieme vrien den voor het diner uigenoodigd, dat in een voornaam restaurant gegeven zou worden en do professor had een huldebetuiging die de studenten den algemeen geerden Ueraar daar wilden brengen, met be leefde beslistheid afgewezen. Oogenschijnlijk zag hij zelf den gewich- tigen dag niet zondeT een soort onbehaag lijk gevoel tegemoet. Zijn huiselijke om standigheden waren sedert den dag, waar op hij Ingeborg de toestemming tot het aanvaarden van een ondergeschikten vrtrkking botweg geweigerd had. alles behalve verbeterd en er was een toestand van pijnlijke spanning ingetredeu, die hem bijna onaangenamer aandeed, dan een herhaling van dergelijke tooneelen het had kunnen doen. Hij meende op het gelaat zijner dochter te lezen, dat de zaak voor haar gjeenszins als afgedaan be schouwd werd, dat zij nog een of ander bijzonders in den zin had en de onzeker heid, waarin hij door haar hardnekkig stilzwijgen omtrent haar plannen voort durend verkeerde, verschafte hem menig onrustig uurtje. Niettemin kon hij er niet toe besluiten, haar daarnaar te vra gen of den eersten stoot tot een gesprek 1 Hoe anderen over oos denken. Een Amerikaansche meening over den Nederlandschen zakenman. Men zendt aan bet Hbld. een knipsel uit een te Boston verschijnend blad, waarin de volgende vleiende meening over Nederlandsch inzicht op zakengebied wordt uitgesproken Wanneer Winston Churehill zegt, dat Eogeland een tijd van meer welvaart tege moet gaat, dan bestaat altijd de mogelijk heid dat hij hoop met werkelijke overtuiging verwart. Fransche, Icaliaansche en Duitsche uitlatingen van dien aard dient men met dezelfde reserve te aanvaarden. Maar als de voorzichtige Nederlandsche bankiers zeggen, dat Europa gezoader is, dan beteekent dit veel. Amsterdam meent reden te hebben te gelooven, dat bet Conineat niet over de moeilijkheden heen is, maar dat 1928 het beste jaar op zakangebiad belooft te worden sedert bet einde van dan oorlog. Deze hoopvolle uitlating is meer waard dan de meeste soortgelijke voorspel lingen, daar de Nederlaaders meer weten van zaken dan de maeste Europeanen Wij zouden bijna zeggen een beetje te veel eer, voegt er het blad nog bij. o Voortaan brandkasten laten staan. In 't kantoor van de Chicago Pneumatic (rijwielbanden) Cy., aan de Vischsteeg te Rotterdam ingebroken. Met een valschen sleutel vermoedelijk heaft men zich toe gang verschaft tot de eerste vardiepiog van bet pand, waar het kantoor is gevestigd. De inbrekers hebben een brandkast voor over laten vallan en deze toen aan de achterzijde als een blikje sardines opeage- scheurd. Al hun moeite was verge»fscb, juist door die moeite zelf. Want door het voorovervallen van de braodkast was het geld dat er in was, nl. f128, onder een stapel paperassen terechtgekomen en niet gevonden. O— Da. J. H. Donner overleden. Op de algemeene begraafplaats te Middel burg is ter aarde besteld hel stoffelijk overschot var> ds. N. M. de Ligt, predikant by de Ned. Herv. Gemeente. De belang stelling was zeer groot. Bij de groeve voerden hel woord ds. J. de Visser, voorzitter van den kerkeraad ds. J. de Voogt namens de stichting Kin- derzorge en ds. J. H. Donner namens de Vereeniging voor Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeelaud. By bet verlaten van het kerkhof en per rijtuig terugkeerende naar de stad, ward ds. Donner door een hartverlamming ge troffen. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek ds. Donner reeds overleden. Ds. J. H. Donner werd in 1867 geboren 9 Dec. 1894 werd by beroepen tot predi kant te Nieuwdorp en 27 Mei 1906 tot predikant te Breda. In 1909 werd hy emiritus geestverzorger van de stichting to geven, dat misschien de gewensehte opheldering gegeven had en zoo geschied- do het dan, dat er over Professor Wall- roths huwelijk overal elders meer ge sproken werd, dan in zijn eigen huis. Toen hij zich gereed gemaakt had om zich naar het college, te bewegen, was hij, gevolg gevend aan een onweers taan ba ren pi an drang, nog een oogenblik Inge- borgs kamer binnengegaan. Het voor wendsel. waarvan hij zich daarbij bedien de, was zoo doorzichtig geweest, dat zij zijn we-nsch, om den voor alle betrokke nen zoo pijnlijken toestand tot aller tevre denheid tot een oplossing te brengen, wel onmiddellijk moest raden. En een paar maal gedurende hun kort, stokkend ge sprek over de een of andere onverschilli ge kwestie, had hy uit haar houding, uit deu blik waarmee zij tot hem opzag en uit het zonderlinge trillen van haar lip pen de conclusie getrokken, dat ook zij innerlijk met het verlangen streed hem iets gewichtigs mee te deelen. Maar tenslotte was »r toch niets van dien aard gebeurd. De gunstige gelegqp- heid was voorbijgegaan, zonder dat een van beiden tot een verklaring was ge komen. Als door een groote innerlijke onrust gedreven, liep Ingeborg na het vertrek van haar vader door de kamer heen en weer. Wel rangschikte zij hier en daar eenige kleine kunstvoorwerpen, die in alle vertrekken in overstelpende hoeveel heid prijkten, maar dat was slechts een schijnbare bezigheid, die bedoeld was ais afleiding voor 'de zenuwachtige opwin ding. waarin zij verkeerde. Ook aan de piano kon zij schijnbaar geen rust vinden, want ya een paar ac- coorden te hebben aangeslagen, sloot zij Vrederust te Bergen op Zo»m. Op 9 Mei werd bij wederom predikant te Breda. O De logger SCH 421 als verloren beschouwd. De ScheveniDgsche logger SCH. 421, van de reedcrij Jac. d»n Duik, wordt thans definitief als verloren beschouwd. Hier onder volgen de namen der opvarenden Schipper M. Spaans, 26 jaar (gehuwd), A. Baak, stuurman (gehuwd), A. de JoDg M. Vink (gehuwd), diens zooo J. Vink, J. de Meyer, 35 jaar, (gehuwd), C. Pronk, B. Rog, 25 jaar, G. de Niet, P. Herteveld 18 jaar, H. Guit, 16 jaar, en A. Kuit, 16 jaar, matrozen. Er zijn thans nog eenige Scheveningsche loggers, op zee, die evenwel alle gepraaid zijn. Door den electrischen treio gedood. Op 't baanvak KeiheiSchiedam is door door den electrischen trein, welke van Delft kwam, niet ver van het station Schiedam, de 48-jarige koopman M. van der Sluis, gewoond hebbende Lange Baan- straat 4a, alhier overreden. De machinist van den trein, die een lichte schok aan zyn motor had gevoeld, bracht den trein nog vóór het perron van het station Schiedam tot stilstand en deelde aan een daar zich bevindenden seinwachter mede, dat hy vreesde, dat een ongeluk was gebeurd. Zij begaven zich langs de lijn in de richtieg Kethel en vonden onge veer 200 M. voorby de spoorbrug over de Schie het lyk va* een onbekend man, dat zij naar een der stationloodsen overbrachten. Dr. Elsevier Dom, te Schienam, consta bteerde den dood, tengevolge van een ernstige schedelfractuur. By het onderzoek bleek bovendien, dat één der beenen ge broken was. Het stoffelijk overschot werd overgebracht naar da Algemeene Begraafplaats te Schiedam, waar het herkend werd door de vrouw van den overledene. o Door kolendamp bedwelmd. De politie te Huizen werd gewaarschuwd, dat van de woning der familie Spilt, staande in de kom der gemeente, de luiken gesloten bleven. Nadat de politie zich toegang had verschaft, ontdekte zij, dat de bejaarde maj. S. en haar inwonende nicht bewusteloos in bed lagen en door kolendamp veroor zaakt, door een in het vertrek staande vulkachel, waren bedwelmd. Het gelukte den ijlings ontboden geseesheer met behulp van het zuurstofapparaat der gasfabriek de levensgeesten weer op te wekken. Hoewel de toestand der beide vrouwen ernstig is, hoopt men haar in het leven te behouden. Door een auto gegrepen. De hoer W. v. d. S., antohandelaar te Rysoord reed met een luxe auto op dep Rijksstraatweg, komende uit de richting den vleugel weer. Met bevende vingers vouwde zij een velletjee papier open, dat zij zorgvuldig tusschen haar klee ding verborgen had en waarvan de inhoud haar stellig reeds zeer nauwkeurig bekend was, aangezien zij thans met afwezig i blikken minutenlang op het schrift staar de. Het epistel droeg de onderteekening van doctor Siegmund Artois en bev|itts een dringend verzoek om hem dezen mor gen gedurende de afwezigheid van den professor voor een noodzakelijk en ge wichtig onderhoud te ontvangen. Ver schillende zinswendingen konden haar on mogelijk ir. twijfel laten omtrent het doel van dit in zekeren zin heimelijk bezoek. Zij moest zich. dan ook zelf bekennen, dat de doctor gerechtigd zou zijn reeds uit de omstandigheid, of zij hem afwees dan wel ontving, haar beslissing te lezen. Nog was zij het echter met zichzelf niet eens omtrent deze beslissing. Met angstigen blik volgde zij den grooten wij zer, die langzaam maar gestadig zyn weg vervolgde en wel honderdmaal strekt i zij haar hand uit naar het knopje vaa de electrische bel, die het meisje zou binnenroepen, om die hand evenveel ma len weer terug te trekken, nog voor het electrische sein was overgegaan. Ten laatste ging zij naar de werkkamer van haar vader alsof zij daar een orasrel zou treffen, waarvan zij in dit moeilijk ste uur van haar jonge leven raad en bijstand zou kunnen afsmeken. Op de schrijftafel van den professor stond sinds vele jaren een miniatuurportret van haar moeder, dat de jonggestorvene in den bloei van haar leven voorstelde en dat haar zachte, edele trekken oneindig veel beter weergaf, dan alle andere aan- Zwijndreeht. Ter hoogte van de woning van den beer Rombout, waren een drietal kinderen tusschen de tramrails, rechts van den weg aan 't spelen. Plotseling wilde een van hen, het ongeveer 4-jarig zoontje van W. L. den straatweg oversteken. Hij liep hierby vlak voor de auto heen. De chauffeur remde krachtig om een ongeluk te voorkomen, waarbij de auto van rechts naar links over den weg schoof. Doch de voorwielen van den auto hadden het ventje gegrepen, met het noodlottig gevolg, dat het op slag werd gedood. Den chauffeur treft geen schuld. —o Pont aangevaren. Tijdens het herstel van de Vechtbrug te Weesp wordt het verkeer tusschen beide oevers onderhouden door een pont, die langs een kabel been en weer gaat. Twee goed zichtbaar aangebrachte ronde vlaggen manen tot voorzichtigheid. Die betrachtte de kapitein van de sleepboot niet, die Zaterdag de brug wilde passeeren, ondanks het geroep van den wal en gezwaai met de vlag, juist toen de pont met twintig passagiers van den oostelijken oever achter de brug kwam aanvaren. Dank zij het oordeelkundig optreden van den gemeente veldwachter Van Dijk, die bijtijds den kabel deed zakken, kon de boot de pont opzij duwen en er langs afschuiven, waardoor de opvarenden er met deu schrik afkwameD. Hbl. De gasdirecteur te Drachten. In de te Drachten gehouden Raadsver gadering werd door de commissie van onderzoek gerapporteerd, dat de heer A. S., directeur der gasfabriek, heeft bekend over de jaren 1913'27 een bedrag van onge veer f 5400 aan retour commissie te hebben ontvangen. Lettende op den 25-jarigen diensttijd van den directeur, waarin door zyn onver moeider) werkkracht het gasbedrijf te Drachten tot snellen bloei en ontwikkeling is gekomer, achtte de commissie geen termen aanwezig om ontslag te verleenen. De Gemeenteraad besloot een ernstige afkeuring uit te spreken over de laatbare handelingen, door den heer S., in strijd met zijn instructie'? gepleegd en het salaris van den directeur, nu en voor de toekomst, met f 500 per jaar te verlagen. —o Mazelen. Te Oosterhout zijn twee kinderen, een van 8 en een van bijna 2 jaren, aan de z.g. blauwe mazelen overleden. Valsche kwitantie aangeboden. Op het kantoor van een bouwkundige te Amsterdam bood iemand een kwitantie, {root f 6324 41 aan. Het stuk bleek valsch te zijn. De aanbieder, een reiziger, is ge arresteerd. wezige beeltenissen. Het gTocte verlangen van haar ge pijnigd van bangen twijfel vervuld hart dreef haar thans naar "dit kleine portret. Maar een uitroep van smart en veront waardiging ontsnapte aan haar iippsn, toen zij zag, dat het portret zich niet meer op de eereplaats bevond, waar het tientallen van jaren geprijkt had. In plaats daarvan blikte haar uit een zilve ren lijstje het schoone, koele gelaat van haar vroegere vriendin Edith van Man- stein tegen en Ingeborg had op dit oogen blik een gevoel, als of er een spottende, zegevierende glimlach om de lippen van haar toekomstige stiefmoeder speelde. Maar n'u was ook plotseling al haar twijfel verdwenen en op een geheel an dere wijze, dan zij zelf eenige minuten geleden had kunnen denken, was aan haar onzekerheid eensklaps een einde ge komen. Met opgeheven hoofd en met vastberaden saamgeperste lippen verliet zij de werkkamer en begaf zich onmiddel lijk naar haar eigen vertrek, terwijl zij zonder een seconde te aarzelen op het electrische knopje drukte. ,,Laat den heer, die zich in den loop van den morgen zal aanmelden, zonder verdere plichtplegingen, direct hier bin nenkomen," beval zij het meisje en bega? daarop naar de spiegel, teneinde zich te overtuigen, dat ook het laatste spfor van tranen verdwenen was, die zij dezen morgen reeds zoo overvloedig vergoten had. Toen er spoedig daarop buiten gebeld werd.' drukte zij slechts voor een ondeel baar oogenblik beide handen op haar stormachtig kloppend hart en keerde zich daarna met een bleek, rustig gelaat naar de deur. J.&Q UNO'S EChïk FRIESCHE BA Al-TA BAK lÓ'12"15en 18 <^Soer or» Autobus door stoomtram gegrepe De chauffeur gedood. Onder Maasland, nabij Huis ter Lucht, is een autobus van den dienst Maasland Rotterdam der N.V. E.V.A.G. te Viaar- dingeD, door een stoomtram van de West- landsche Stoomtram Mij. gegrepen. De autobus was om 10.45 uit Maasland ver trokken. In den wagen, die ongeveer 30 passagiers kan bevatten, zat slechts één reiziger, die door den hevigen schok uit de bus werd geslingerd. Htj kwam er met eenige lichte kwetsuren af. Erger was de chauffeur er aan toe, de 51-jarige C. de Boer uit Vlaardingen. Toen de man tusschen de overblijfselen van de autobus was weggehaald, kon worden vast gesteld, dat hij op slag moet zijn gedood. Naar de passagier verklaarde, had hij den chauffeur nog gewezen op de naderen de tram. Er was goed zicht. De locomotief van de tram, die de bus nog over een grooten afstand meesleurde, ontspoorde. Ook moest een telefoonpaal het ontgelden, wat een stagnatie in het tele foonverkeer meebracht. Ds restanten van de bus zijn in den loop van den dag door een bergingsauto weg gehaald. Het lyk van den chauffeur is, in verband met het door de justitie in te stellen onder zoek, in beslag genomen en overgebracht naar het lijkenhuisje op de algemeene be graafplaats te Maasdam. O Inbraak te Prinsenhage. Door het uitbreken van het slot eener deur heeft men zich toegang verschaft tot het kantoor van de boterfabriek te Prin- cenhage (Beek). Getracht is de daarin aanwezige brandkast te forceeren, echter zonder resultaat. Alleen een revolver en een spaarpot, met eenig geld van de kinderen van den directeur, worden vermist. Ex werd geklopt, maar hij die op haai toonloos „binnen" over den drempel trad, was niet de lang verwachte. In zijn slecht zittende, bijna slordige kleeding stond in aJ zijn linksche onbeholpenheid Va lentin Düringhoffen voor haar, ondanks zijn verlegenheid toch onmisbaar in deu grond van zijn hart ten zeerste verheugd over deze ontmoeting. „Het meisje zei mij, dat ik hier maar binnen zou. gaan," begon hij, daar hij da verbazing in Ingeborgs trekken las „Als ik daarmee een onhandigheid heb begaan,, dan vraag ik u beleefd excuus, juffrouw Wallroth! Het was mijn bedoeling, om den professor een afscheidsbezoek te brengen." Zij was inderdaad het eerste oogen blik eenigszins onaangenaam verrast ge weest; nu echter herstelde zij zich snel en in haar vriendelijke beantwoording van zijn groet was niets te bespeuren van den overmoedig spottenden toon, die haar woorden bij hun eerste ontmoetin.7 op deze zelfde plek gekeymerkt had. „Mijn vader is helaas niet thuis, mijn- mijnheer Düringhoffen," antwoordde zij, „want hij houdt vandaag zijn laatste col lege voor hij met veTlof gaat. Maar ik ben gaarne bereid uw boodschap over te brengen, als u hem door middel van mij tenminste iets wilt meedeelen." De jonge chemiker dacht een oogen blik ratoen echter schudde hij het hoefd „Dat gaat werkelijk niet, juffrouw Wallroth; hoe dankbaar ik u ook voor uw aanbod ben. Hetgeen ik hem van daag heb te zeggen, moet de professor uit mijn eigen mond hooren,— Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1