Tweede Blad No. 4770 Woensdag 21 December y Gesprongen handen 100 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Parlementair Overzicht. ruwe huid schrale ippen I'hmtseiijk Hiemvs Rechtzaken. Binnenland BEHOORENDE BIJ HET Gebrek aan eetlust 2 1 1 m 1 I Groote verscheidenheid in modellen en letter. mooie Visitekaartjes met bijpassende enveloppen in yierkant of smal model, vanaf Onze modelboeken liggen ter inzage BBH bij de navolgende Agenten JOH8. VAN ESCH, Aalburg. JAC. ROZA, Wijk. M. SMJTS, Nederhemert. C. HERREWIJN, Veen. Wed. VAN OS ZOON, Andel. G. A. VAN HERPEN, Rnswijk. Mej. C VAN DER MOOREN. Genderen. M S. GOUDA, Eethen. M. LANKHAAR Babyloniënbroek. e^gn Mej. VOS—van Rijswijk, Meeuwen. P. STERRENBURG, Dussen. W. PAANS, Almkerk. Wed JOH COLJN, Nieuwendijk. W. M DALMEIJER Sprang. H. VAN WIJGERDEN, Brakel. WÊSMÊ A. LANKHAAR, Waspik. W. VAN KRIEKEN, Woudrichem. C. r. d. MOOREN, Aalst. AALST. Door den WeiEd. Geb. Heer Dr. C. J. K. van Aalst te Hoevelaken, heer van Aalst, is op zeer hartelijke wijze uiting gegeven aan zyne belangstelling voor ons dorp en aan de kinderen der ingeze tenen eene aardige verrassing bereid. Door hem is n.l. eene royale gift geschonken, voor de viering van het Kerstfeest met de kinderen. Dat dit blyk van symphathie door de inwoners ten zeerste op prijs wordt gesteld, behoeft geen betoog. DRUNEN. Veiling 45 December. per K G. Goudreinetten I 1522 ct. II 40—14 III 4—8 Bellefleur 9 12 II 4-8 Kafappelen 810 II 4—7 Sterappelen II 610 Groninger Kroon II 67 s> Pippeling 69 Zoete appelen 37 Stoofperen 314 x> Brederode 1014 Rietperen 4012£ II 1-91 Gieser Wildeman 1042 II 6 9 Kleiperen 710 II 4—7 Pondsperen 811 3» Spruiten 2734 II 20-25 Juin 1114 Sjalotten 10ii\ Schorseneeren 7—9 Wortelen 45J Kroten 68 per stuk Roode kool 414 Witte kool 2 13 Savoye kool 17 x> Boerenkool 23 Seldery 2—4 Noten s per bos Seldery 610 Prey 1030 DUSSEN. De hoeve »de Langewerf« werd in perceelen verkocht voor pl.no. f 6800.Wel een bewys, dat in ons dorpje nog flinke boerderijen bestaan. NEDERHEMERT. Door het Classikaal bestuur zyn in hare vergadering, gehouden te Zaltbooomel, voorloopig geschorst als kerkeraadsleden der Ned. Herv. Gem. al- bier, de heeren C. Wolfers, Ouderling, en A. Vos, Zz., R. Oomen en C. Sprong, Diakenen. Als waarnemende kerkeraadsleden zyn aangewezen de WelEerw. Heer Ds. Eikman en de heer P. de Vries, beiden uit Rossum, en de heer A. v. Ooyen, alhier. Tevens is door het Classikaal Bestuur vernietigd de stemming van het Kiescollege, waarbij in de plaats van A Volbeda (aftr.) als Ouderling werd gekozen de heer T. Schreuders en herkozen werd C. Sprong, als diaken. VEEN. Tot Notabel by de Ned. Herv. Gem. alhier is herkozen de heer M. van der Velden. Door het college van Notabelen zyn tot kerkvoogden herkozen de heeren J. C. Blankers en Jac. van Ballegooijen, terwijl tot Ouderling is herkozen de heer M. van der Velden. WAALWIJK, Naar wij vernemen, zal de ïEcho van het Zuidenc Waalwijksche en Langstraatsche courant, op 1 Januari 1928 haar gouden jubileum vieren. Tegelyk wordt het feit herdacht, dat de Waalwijksche stoomdrukkerij Antoon Tielen alhier voor 50 jaar werd opgericht en dat de tegenwoordige eigenaar, de heer Jan Tielen gedurende 25 jaren de leiding van courant en drukkery in handen had. Receptie wordt gehouden ten kantore der drukkerij op Maandag 2 Januari van 12Ij uur. ZALT-BOMMEL. Door de Werklieden- vereenigiing »Hulp naar Vermogena, alhier, werd aanbesteed het bouwen van zeven arbeiderswoningen. Begrooting f 12.600. Ingeschreven werd als volgt L. v. d. Tillard, Zalt-Bommel, f44.500 J. Goesten, Ammerzoden, f14 447 J. Hendriks, Zalt-Bommel, f12.345 F. van Willigen, Gameren, f 41.973 B. Kraker, Zalt Bommel, f14 973 J. J. van Willigen, Gameren, f11894 W. Verkuil, Bruchem, f11300 H. v. d. Meyden, Zalt Bommel, f 10.580 Gebr. Mitz. Zalt Bommel, f 9.929 De gunning werd aangehouden. BOSSCHE RECHTBANK. De openbare veiligheid. Stond terechtM. J., chauffeur, Waalwijk dat hy in den nacht van 10 op 11 Oct. 1927 te Drunen hoogst roekeloos als be stuurder van een vrachtauto daarmede heeft gereden over den spoorwegovergang met een vaart van ongeveer 30 K.M. per uur terwyl de boomen gesloten waren zoodat bij tegen de afsluitboomen is aangereden waardoor deze werden vernield. Vanwege het O. M. zyn 2 getuigen gedagvaard. Volgens verdachte was het dien avond mistig. Hy liet den wagen op volle vaart loopen. Op een afstand van slechts lj M. zag verdachte den boom kon niet meer stoppen en vloog door den boom heen de spoorbaan op. Er kwam joist een goede rentrein. Men hielp elkaar vlug den'vraehtauto verwijderen, maar de trein greep hem nog. De auto werd zeer beschadigd. De officier wees er o.m. op dat ver dachte had kunnen weten dat hij naby den boom was. Alles is nog goed afge- loopen. De roekeloosheid had duur te staan kunnen komen vermits een trein op komst was. Hat O. M. eisebte f 50 boete. Verdachte vond de eisch zeer hoog. Zyn patroon had hem ook voor f 25 boete aangemaand, welke hy per week kon be talen. De bedragjes werden van zyn loon afgehoaden. De rechtbank zal er rekening mede houden aldus de president. Uitspraak 29 Dec. a.s. POLITIERECHTBANK 's-BOSCH. Uitspraak vaa 12 December. J. R., Almkerk, hondenbelasting f 3. subs 3 dagen hechtenis. KINDERRECHTER. Uitspraken van 13 December. F. M. B. te Andel, art. 402 Ongev. Wet, 1 maand tuchtschool voorw. TUINBOUW. De afdeeling Land- en Tuinbouw der Utrechtsche Asphaltfabriek zond ons weder ter kennismaking haar geïllustreerde bro chure »De Wiuterbespuiting«. Men is het er tegenwoordig wel mede eens, dat dit een noodzakelyk weik voor den fruitteler is, aangezien het gaat em de vruchtboomen te verdedigen tegen blad luizen, trekmaden en andere parasieten. De brochure bevat hiervoor verschillende nuttige raadgevingen en wenken, zoodat ieder fruitteler verstandig doet er kennis van te nemen en een brochure aan te vragen. ti innerlijke Stand. EETHEN, over November. Geboren: Geidienus Pieter z. van C. Ai'endse en J. Treffers Hendrik z. van G. v Wylen en G. Combee Pieter Jacobus z. van P. W. Nieuwkoop en T. C. de Haan Wil- helmina Elizabeth d. van J. v. d. Mooren en A. de Waal Syke Saartje d. v. W. Schilders en S. van de Nieuwegiessen. Getrouwd: G. de Haan 28 j. en A. de Graaff 24 j. Overleden: G. den Rooijen, onge huwd B. van Marsbergen, echtgen. van A. v. Wjjk 77 j. D. den Engelse, wednr. van M. Keiler 72 jL. Donkersloot, wed. van M. van Mersbergen 72 j. T. Burg hout, ongeh. 62 j. Uit den raad van Hoogkerk. Men schrijft aan de »N. R. Ct.n Bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen te Hoogkerk hebben de sociaal-democraten een zetel verloren aan de communisten De nieuwgekozene, de heer Horting, is geen gemakkelyk heer en hy zorgde door zyn optreden er voor, dat de inwoners (vooral de arbeiders) van Hoogkerk, de raadsver gaderingen met belangstelling volgden om te genieten van zijn scherpe critiek op het gemeentebestuur en zijn mederaadsleden. Donderdagavond was de publieke belang stelling zoo groot, dat de tribune te klein bleek, zoodat de burgemeester de menschen moest verzoeken heen te gaan. Dit was echter piet naar den zin van den communist, die aanspoorde tot blyven en toen de politie, om vechtpartyen te voorkomen, onvoldoende krachtig optrad, nam de heer Horting het gezag in handen en eischte hy dat eerst de leden van den raad de zaal zouden verlaten. Toen geen andere uitweg meer mogelijk bleek, voldeden de burgemeester en de leden van den raad aan den eisch. De heer Horting en zyn partijgecooten onder het publiek waren de baas. De voor de raadsleden aanwezige sigaren werden ver deeld en de heeren genoten van hun over winning. De voorzitter vroeg daarop versterking van de politie te Groningen vier mare chaussees verschenen spoedig, verwijderden de rebellen uit 't gemeentehuis en stelden den raad in staat tegen half tien de vergadering was uitgeschreven om 8 uur met de besprekingen een begin te maken. Nu zonder publiek. De vergadering had verder een rustig verloop. Nieuwsblad slechte spijsvertering, gehele hoofdpijn, prikkelbaarheid, ver- stopping, maagpijn en hartwater, genezen spoedig na gebruik van Foster's Maag- pillen, het tonische taxeeroaiddel. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon.* Waterstaat, Oorlog en Onderwijs in de Kamer Bij Oorlog geen. oorlogsstemming Een spoorweg- motie Voor het volkskind, 's Gravenhage, 15 December. Het klinkt wel een beetje raar, maar Waterstaat was langdradig. Of beter mis schien, de Kamer was erg lang van stof. En kwam met een bijna eindelooze reeks op- en aanmerkingen, klachten en won- schen die altemaal des Waterstaats zijn. En het opmerkelijke was, dat de minister juist zoo erg weinig kon „toezeggen". Maar hier en daar kregen de naar ver betering hunkerenden toch een pleis ter op de wonde. Zoo werd er voor de Vecht een plan opgesteld terwijl mei,. Duitschland besprekingen gaande zijn over de Dinkel-belangen. Natuurlijk kwam de Amsterdam-Rijnkwestie uitvoering ter sprake en het bleek, dat de minister nog tusschen twee vuren staat: Amster dam wil namelijk het kanaal over Wijk bij Duurstede (comm. Limburg) en Water staat is voor verbinding over Vreeswijk. In een van de plannen zou een verbe tering aangebracht worden en dat zou dan het ministerieele plan worden. En dat. was ook de reden voor de vertraging Maar, kon met Amsterdam reeds overeen stemming' bereikt worden over de bij drage, dit de. stad zal geven voor het in ieder geval te verbeteren deel Am sterdam-Ju tphaasdan zou de minister ernstig overwegen tot de uitvoering daar van een voorstel te doen. Amsterdam moest dus eerst dubbeltjes laten zien. De put- en keetbazebkwestie (men weet deze heeren hielden er een soort gedwon gen winkelnering op na, ten aanzien van. (de door hen aan te nemen (arbeiders) werd onderzocht. Van de pleiters noemen we nog, meneer Ebels, voor de afwatering van Schipbeek en Regge, de heeren A1- barda, van Rappard en Bier erna die het iVente-Rijnkanaal voorstonden, dat al se dert de wet van 1919 ontworpen is, maar waaraan nog niets gedaan is. Nu, de minister zei toe, publicatie van het (ver moedelijk gunstige) ra.pport-Pa.tijn te zul len overwegen en hij hield rekening met de mogelijkheid, in 1928 gelden voor de t echnische voorbereiding, enz. te moe ten aanevragen En dan de spoorwegen, waarbij het klach ten regende, over te weinig Zondagsrust voor personeel, over diensttijden, over den spoorweg Alphen-Gouda; en men eer v. d. Waarden die een ongevallenstaiti stiek wilde hebben, en bekleeding van de de r de -kl aar rij tuigen en automatische signalen voor onbewaakte overwegen. En meneer Knottenbelt die het kolenvracht- tarief te hoog vond en een algemeene tariefsherziening vroeg. Ook hier was mi nister v. d. Vegte lakoniek in zijn beant woording. Klachten over rust- en dienstij den? Ga naar den Personeelraadl Te hooge tarieven? Ga naar den spoorweg- raad. De kwestie Alphen-Gouda. was voor 90 pCt. klaar: dus afbouw! Automatische signalen? Daar kon de regeering geen verantwoordelijkheid, voor hemen. De re geering vond het zeker prettigér, dan maar alle risico te nemen, en heele- maal niet te waarschuwen bij die overwe gen. Alles of niets, dacht ze. Waarop me neer Boon onderzoeik van het onbewaakte- overwegen-vraagstuk door een commissie van deskundigen bij motie vroeg, welke motie z.h.s. werd aangenomen. Einde- delrjk wordt er dus iets gedaan in d?zo dringende zaak. Nu, en ten slotte zei de minister nog, dat. de derdeklas-rijtuigen armleuningen zouden krijgen. Bij de afdeeling scheepvaart, kwam do heer Brautigam op tegen het gebruik wan goedkoopere krachten (niet-Euro- jpeesch machinekamer en dekpersoneel in <le Eurgpeesche wateren) en hij vertelde allerlei slechte dingen van deze Chine zen en inscaren, dat ze onbetrouwbaar waren in gevaar, enz. En meneer Knot tenbelt zei, dat het net- anders om was. En dat de scheepvaartmaatschappij en vrij moesten blijven om die goedkoopsr krachten te nemen. Het was een kwestie van meer coneurreeren op de wereldj- schtepvaartmarkt Elders weerde men ook Aziatische werkkrachten niet, dus... Maar de heeren Drop, Schaper en Veraart vie len meneer Brautigam bij, doch minister van der Vegte wilde de bestaande vrijheid behouden, zag hij misstander dan zou tij een commissie van onderzoek instellen Waarop meneer Brautigam bij motie al dadelijk zulk een commissie voorstelde Oorlog, zou men zoo zeggen, geeft a1 licht aanleiding tot strijd. Maar in de Tweede Kamer ging het erg tam toe. Be houdens dan natuurlijk de gewone „par tij-opmerkingen", maar die zijn voor bei schellinkje. Zoo waren de heeren van Rappard, en van Dijk vrijwel tevreden en over de jongste manoeuvres. Maar de minister moest niet zoo ver schrikkelijk zuinig worden. Anders kwa men we paarden tekort en beroepskader, oru van vliegtuigen maar niet eens te reppen, want daar over was de heer van Dijk bepaald ongerust. Er moest dus maa.r gauw een aanvullingsbegrooting voor de luchtmacht komen. Meneer Dec kers was ook wel tevreden, betoonde zDh voorstander van ontwapening, mits die internationaal geschiedt. Nationale ont wapening zou ten gevolge hebben, dat we in oorlogstijd dadelijk door een over weldiger bewapend zouden worden. Me neer Zadelhoff zette het standpunt van de s.d.a.p. uiteen, en voegde er nog aan toe, dat men in oorlogstijd niet meer op de s.d.a.p. hoefde te rekenen. Die zou dan een massa-actie met werkstaking te gen den oorlog ontketenen. En meneer Oud zei, namens de v.d., diep medelijden te hebben met dezen minister, die aan het denkbeeld oorlogs- weermacht blijft vasthouden en daarmee de versobering wil samenknoopen. Dat kon niet. Die twee ideeën waren onver- eenigbaar. De Onderwijsbegrooting was, bij ont stentenis van d.en geestelijken vader ervan (minister Waszink is met ziekenverlof) oninteressant.. Minister Kan was erg volg zaam e n schraapte na critiek van meneer Zijlstra en Tilanus, dadelijk een postje van f 35.000 bestemd voor een onder- wijsstatistiek. Heel wat stof joeg het initiatiefvoorstel-Albarda op, tot in voering van het zevende leerjaar möc 31 Januari 1928, in plaats van i Juli 1928: vijf maanden vroeger dus. Wat voor scholen, die voor de zomervacantie be ginnen, beteekende een jaar vroegere in voering. Meneer Suring, de voorstellen van de motie in 1926, wilde nu het voor stel Albarda. niet steunen, omdat er nu een regeeringsvoorstel is, en omdat men weet dat de regeering het initiatief voorstel toch niet zal aanvaarden. Dit nam meneer Albarda hem erg kwalijk. En dat het voorstel verworpen werd. weet hij dus aan de r.k. democraten. Meneer Zijlstra. vond echter 's heeren Albania's voorstel onbehoorlijk. Om de regeering zoo op te jagen! Meneer Tilanus dacht- er ook wel ongeveer zoo over, maar mej. Westerman zou steunen, omdat ze het zoo zeer in het belang van de jeugd achtte, om het zevende leerjaar zooveel mogelijk te vervroegen. Meneer Ketelner zei steun van de v.d. toe. Rechts toonde zich overigens tegen. En toen zoo ieder een zijn stem gemotiveerd had, ging men bij de replieken luidruchtig uiting geven aan do liefde voor het volkskind. Ten (slotte werd het voorstel-Albarda verworpen met 52 tegen 39 stemmen. Eindelijk hield de Kamer zich ook nog bezig met het opstellen van de nomina ties voor den Hoogen Raad, waarin 2 va catures. waren. In de Eerste Kamer nam men z.h'.s. de Landarheiderswet aan, alsmede hef. Ha ringwetje en nog het een en ander. Ter wijl men verder zwaar boomde over de wijziging van de Provinciale wet, die door de heer van Embden (v.d.) een achter- waartsche ontwikkeling werd genoemd en een frivole wijze van wetgeven, terwijl de heer Mendels (s.d.a.p.) er in een bui- butenigemeen lang en politiek-ingewik- keld staatsrechtelijk betoog tegen op kwam en den bestaanden toestand wilde behouden. Hetgeen de heer Lanschot (r.k.) hem kwalijk nam. Want deze was voor. Net als meneer Rink (v.b.) al had hij wel bezwaar tegen een enkel ding. En fin, het was ten slotte de reprise van de Tweede Kamerbeschouwingen. Zoodat we het hierbij meenen te mogen laten. 1 Visitekaartjes Firma L. J. VEERMAN. Heusden "(Dia

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5