Pijn in rug en lendenen Kloosterbalsem Buitenland Plaatselijk Nieuws Ingezonden. Grubbenvorst aan het schoonmaken der glazen bezig was, viel zij ait de bovenste verdieping. Na toediening van het H. Olieseu gaf zy den geest. Als liefde verkeert in haat M. G., 25 jaar, mandenmaker te Aromer- zoden, was boos op Elisabeth v. d. C., die de verkeering met hem bad afgebroken Hy heeft haar toen een paar steken me< een mes in den rug toegebracht, hetwelk echter, gelukkig voor beiden, nog vry goed is afgeloopen. De Officier van Justitie te Tiel legde aan G. ten lastepoging tot doodslag, subsidiair mishandeling. De Recht bank te Tiel en na ingesteld hooger beroep ook het Gerechtshof te Arnhem achtte hier alleen een feit van mishandeling aanwezig en de veroordeeling luiddedrie maanden gevangenisstraf, waarby eenige reeds ondergane preventieve hechtenis nog wordt in mindering gebracht. De moties betreffende afschaffing van den geslacht-accyn8 verworpen. In de Tweede Kamer-vergadering werd voortgezet de behandeling van de moties, betreffende afschaffing van den geslacht- accyns, n.l. die van den heer mr. A. G. A. ridder Van Rappard, luidende »De Kamer van oordeel, dat de afschaf fing van den accyns op 't geslacht gewenscht is, verzoekt de Regeering, by het opmakon van de begrooting voor het jaar 1929, daarmede rekening te honden en gaat over tot de orde van den dage, en die van den heer Oud »De Kamer van oordeel, dat afschaffing van den accyns op het geslacht, zoowel met het oog op de belangen van producent en consument als uit het oogpunt van ver eenvoudiging van den belastingdienst, zeer gewenscht is, noodigt de Regeering uit, de indiening van een wetsontwerp van die strekking in ernstige overweging te nemen en gaat over tot de orde van den dag.* De heer Van Rappard wyzigde zijn motie ia dien zin, dat de regeering verzocht werd, ernstig in overweging te nemen een wets ontwerp in te dienen tot afschaffing van den geslacht-accyns en bjj de begrooting van 1929 zoo mogelyk daarmede rekening te houden. Beide moties werden verworpen. Eveneens werd verworpen een motie J. ter Laan, om in plaats van tot belas tingverlaging over te gaan het beschikbare geld aan te wenden voor sociale maatregelen. Het wetsontwerp tot verlaging der In komstenbelasting met 20 procent werd aangenomen. De nieuwe Motor- en Rywielwet. Een rijksveldwachter te Amersfoort had in overleg met den ambtenaar van het Openbaar Ministerie by het Kantongerecht twee wielryders geverbaliseerd, daar de roode reflectors niet voldoende licht terug kaatsten. Deze zaak werd door het Kantongerecht behandeld. De inspecteur van de verkeerspolitie uit Utrecht werd als deskundige gehoord. In deze principiësle zaak werd slechts f 0.50 boete geëischt met verzoek volgende week schriftelijk vonnis te wyzen. verbetering van het wegenwet zooveel mogelyk op te voeren, zoo noodig door het sluiten van een leeniog. Het verdient voorts volgens reqaes- trant krachtig aanbeveling, met hand having van de bedoelde wegen op het Rykswegenplan, de uitvoering van de ver betering daarvan aan de daartoe voldoende geoutilleerde diensten van den Provincialen Waterstaat in de verschillende provinciën iver te laten en dat uit den aard der zaak hiervoor geen zwaardere financieele lasten op de provinciën mogen worden gelegd, zoodat door 't Rijk de kesten van de be doelde wegverbetering aan de provinciën zullen dienen te worden gerestitueerd. Een ryzend wegdek. Tengevolge van de hevige vorst der laatste dagen is op verschillende plaatsen in Utrecht, waar houtbestrating lag o.a. in de Choorstraat en aan de Oude Gracht by de Bazembrug, deze bestrating plotseling op gerezen, zoodat op het midden van den ry weg kleine heuveltjes ontstonden, sommige ter hoogte van een hal ven meter. Gemeente werken heeft onmiddelijk deze straten voor het rij verkeer afgesloten terwyl men aan de zykanten een rij blokjes heeft wegge nomen, waardoor de spanning op het wegdek dan verminderd is. Circusleed. Een patrouille van de bereden brigade, belast met de uitoefening van de veldpolitie heeft binnen den kring Rotterdam, in den Terhergschen polder in een circus, welks menargie bestond uit 9 hitten en een muildier, deze dieren in beslag genomen. Ze waren alle in een erbarmelijken toestand. Uit het onderzoek is gebleken, dat de dieren tusschen 4 en 13 dezer tezamen slechts 4 pakken hooi te eten hadden gekregeD, be nevens 1 zakje aardappelen. Zij zijn over gebracht naar het abattoir, waar zy ge huisvest zullen worden op kosten van de eigenaresse. Tegen deze, een Daitsche, G. genaamd, is proces-verbaal opgemaakt wegens het aan iemands zorgen toevertrouwd dier, bet noodige levensonderhoud onthouden, —o Het snelgroeiend telefoonverkeer. Het aantal in 1926 gevoerde gesprekken, locale (uitgezonderd die in geconcessioneerde netten,) interlocale en internationale te zamen bedroeg 151.775,620 tegen 131.615.934 in 1925. o Het Rykswegenplan. De Bond van Badryfsautohouders in Nederland heeft aan den Minister van Wa terstaat een request verzonden betreffende het Rykswegenplan. In dit reqoest wordt o.m. de wensche- iykheid uitgesproken het tempo van de „Geen goud zoo goed' basis der vaderlandsche industrie, dieade er toch veel verbeterd te worden in de metaalnijverheid en de chemische industrie Men moest vooral de^kunstzy-industrie, welk product uit hout vervaardigd wordt, bevor deren, evenals Polen deed, want deze kon in oorlogstijd de basis vormen voor een industrie van ontploffingsmiddelen. Dan moest men vooral de productie van auto's en tanks ter band nemen, waarvoor men op het oogenblik geheel van het buitenland afhankelijk is. De noodige reserves moeten gevormd worden, zoowel in voorraden als in geld, die het bestuur der landsverdediging nood zakelijk acht. Wat de luchtvloot betreft kon men ge rust zyn. Al was de toestand der vlieg tuigindustrie nog niet in alle opzichten bevredigend, toch was die zoodanig, dat zy thans reeds als een krachtige steun der verdediging kon meetellen. De Moord te L03 Angeles. Uit Los Angeles wordt volgens een Wolff-telegram gemeld, dat de vermoede lijke moordenaar van de eenige dagen geleden ontvoerde Marion Parker gearre steerd is. De ramp van de Amerikaansche duikboot. Alle hoop kan worden opgegeven, dat nog één van de zes in de duikboot op den bodem der zee opgesloten ongelukkigen het leven er af brengen zal, maar niettegen staande werken de duikers, nu het weer kalmer is geworden, uit alle macht, zegt de xN.R.Ct.c 1 05 Uur na de botsing zyn zy er in geslaagd den wand van de torpedokamer te doorboren om zuurstof in te kunnen brengen. Twee gaten werden gemaakt, door het ééne ging de zuurstof naar binnen, uit het andere kwam kool-exyde naar buiten. Dit laatste deed deskundigen wan hopen, dat er binnen het schip nog eenig leven zou zyn. Maat toch gaat men zoo snel mogelyk voort. In 4 uur was de lucht in de torpedokamer ververscht. Ook is men er in geslaagd voedsel binnen het schip te krQgea. Niemand van de redders heeft hoop, dat er nog te redden valt, maar het blyft altjjd niet absoluut uitgesloten, dat eén der ongelukkigen door de ververschte lucht nog zou kunnen bykomen. Nadat het donker was geworden zettea de duikers by het schynsel van de zoek- lichteu hun werk onder water voort. Her haaldelijk kloppen ze op den wand, maar sinds luitenant Fitch daarbinnen zyn laatste signaal»Wy hebben onze laatste flssch zuurstof verbruikte heeft gegeven, blyft het van binnen stil. Men zal nu de ballaststank vol lucht pompen, waardoor het schip lichter wordt en zoo hoopt men het tusschen zes pontons te kunnen hyschen. Onofficieel werd medegedeeld, dat als men er niet in slaagt, het schip op deze wyze te lichten binnen 48 uur, het opge blazen zal worden. Reuter meldt uit New-York In verband met de ramp van de S 4 hoort men hier en daar critiek opkomen tegen het beleid van het departement van marine. Te oordeelen naar de groote ontroering, die door het ongeluk in het land ontstaan is, zal de publieke opinie gerustgesteld worden, indien de kwestie van de veilig heid der duikbooten in zyn geheel binnen kort in het congres ter sprake gebracht zou worden. Rusland rekent op oorlog. Uit de mededeelingen van Worosjilof, den opperbevelhebber der Russische strijd krachten en volkscommissaris van oorlog, op het partijcongres bljjkt, dat meB in allen ernst bezig is zich voor te bereiden op een oorlog, dien Worosjilof dan ook onvermjjdelyk noemde. Sinds het afgeloopen voorjaar vergadert de raad van arbeid en verdediging geregeld onder voorzitterschap van Rykof in afzon derlijke besloten zittingen om de kwesties te bespreken, welke met de landsverdedi ging verband houden. Aan alle commis sariaten zyn mobilisatieafdeelingen ingesteld, en zulke afdeelingen worden ook ingericht bij de locale bestuursorgaoeo. De plannen- commissie heeft een nieuwe afdeeling ge kregen, die alles onderzoekt ait het oogpunt van de militaire belangen. De organisatie van het roode leger is geheel ingericht volgens de eiscben, die aan moderne legers gesteld worden. Daar door is de gevechtswaarde der soldaten verheogd en heeft mee een uitgebreid kader van bevel voerenden kunnen vormen. Het zwakke punt vormt de economische toestand van het land. Hoewel Worosjilof meende, dat men in geval van oorlog thans reeds de verdediging kon voeren op de HEUSDEN. Tot directeur van bet ge mengd koor »Ssmpre Crescendo* te Weil- Ammerzoden is benoemd onze stadgeooot de heer C. J. M. Merkx. In de vergadering, gehouden door de Heusdensehe IJsclub, werken de navol gende heeren herkozen tot voorzitter A. v. d. Kolk, secretaris Mr. W. Ruitinga, penningmeester P. Schmiehusen, commis sarissen A. B*x, M. v. Hooft, A. J. Leen- houts en A. Verhoeven. Besloten werd, voortaan begin October te vergaderen en alsdan gratis een paar schaatsen te verloten, in de hoop, leden te verwerven en verder thans zoodra de toestand van 't ijs het toelaat, een wed strijd te organiseeren. Maandagavond vierden de kinderen der Zondagschool in de Ned. Herv. Kerk, onder leiding van Ds. Huygens, hun Korbt feest. De verschillende liederen bleken goed ingestudeerd te zyn. Tractatie werd Diet vergeten. De kinderen, die de Zondag school verlieten, kregen als herinnering een Bjjbeltje mee. Ook de anderen werden verrast met een passend Kerstgeschenk. Gelukkig en tevreden keerden de kinderen weer huiswaarts. Eveneens werd op denzelfden tjjd het Kerstfeest gevierd van de kinderen der Zondagschool »Laat de kinderkens tot My kumet in het Geref. Kerkgebouw, ouder >eiding van Mej. Hansen. Ook daar werden de kinderen onthaald op chocolade en een Kerstgeschenk. De vertrekkende kinderen der Zondagschool kregen ter berinnering een Bybeltje mede. Vrijdag, 30 December, des avonds om half zeven, hoopt onze vroegere Pre dikant Ds. H. Ewoldt uit Riamsdonk in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. Tweede Kerstdag had alhier io de Ned. Herv. Kerk de viering van het Kerst feest met de kinderen der Zondagsschool plaats. De leider der Zondagsschool de heer E. de Graaff hield een Kerst vertelling, welke zoowel door de kinderen als door de belangstellenden aandachtig werd gevolgd. Door de leerlingen werden Kerstliederen gezongen. Ten slotte werd aan de kinderen geschenken uitgedeeld. Een woord van dank aan alleo, die het hinne er toe hebben bjjgedrageo, om dit kinderfeest te doen slagen. Moge de heer De Graaff, die reeds 32 jaar de leiding der Zondagsschool heeft gehad, nog vele jaren tot zegen der jeugd werkzaam zyn. ALMKERK. Onder leiding van den voorzitter, de heer J. P. Cornelis, werd alhier 2de Kerstdag in de Herv. Kerk met de kinderen der Zondagsschool het Kerst feest gevierd. Jammer eehter, dat de weersgesteldheid niet meewerkte, alhoewel de opkomst toch bevredigend was. Na het zingen van Psalm 98 2 werd een ge deelte uit Luc. 2 voorgelezen, waarna de leider in gebed voorging. Hjerna werden door de kleinen eenige aardige feestversjes ten gehoore gebracht, vervolgens werd door 'f personeel der Zondagsschool nog een Kerstvertelling gedaan, waarna de kleinen met spanning luisterden. Nadat ieder nog een verrassing had ontvangen, sloot de voorzitter na het zingen van Gezang 180 1 dezen teestavend met dank gebed. Een woord van dank aan allen die heb ben medegewerkt om dit kinderfeest zoo gezellig mogelyk te maken, is hier zeker niet misplaatst. Tot Ouderling en Diaken der Ger. Kerk zijn herkozen de heeren B. v. d. Heuvel en J. de Graaf. CAPELLE. Ds. Leemaas uit Delft heeft voor het beroep vaar de Ned. Herv. Gem. aan den Loonsehendyk bedankt. Tot commissaris der Coöperatieve Zuivelfabriek »De Toekomst* alhier is be- ooemd de heer A. de Brujjn. De heer W. Kuipers heeft zijn benoeming tot Diaken der Geref. Gem. aangenomen. Op 5 Jan. e.k. des avonds 7 uur, zal in de Ned. Herv. Kerk aar, den Loon- schendijk optreden Dr. Severrjn uit Dordt, teneinde een lezing te houden voor den Geref. Zendingsbond. - Mej. N. M. de Visser, onderwijzeres aan de Opeubare Lagere School in de Kom alhier, is in geljjke betrekking benoemd te Delft. Op Zaterdag 31 Dec. zal io de Ned. Herv. Kerk aan den Loonsehendyk de jaarlyk8che verpachting plaats hebben van zitplaatsen. Op Woensdag 28 dezer, des avonds 7 uur, wordt in het Café van Mej. Wed. A. v. d. Haart aan de Nieuwe Vaart een uitvoering gegeven door de biljart-club »Het Kalme Spel*, waarby het duo P. van Elewout-Boeren uit Breda zijn mede werking zal verleenen. J.l. Maandagmiddag (2e Kerstdag) werd het Kerstfeest met de kinderen der Herv. Zondagschool, onder leiding van het personeel, in de Ned Harv. Kerk alhier op de gebruikelijke wyze gevierd, terwyl Vrydagavond j.l. dit feest in de Chr. School in de Nieuwstraat met de leerliogen dezer school gehouden werd. De heeren J. v. d. Hoeven, J. C. Addmk en N. van Eek hebben hunne be noeming tot notabel der Ned. Herv. Gem. alhier aangenomen. DUSSEN. Tot Ouderling en Diaken der Geref. Kerk zyn recpectieveljjk herkozen de heeren B. Wynands en Z. Raams. RAAMSDONKSVEER, Vrydag omstreeks half zeven ontstond er brand in de schuur van landbouwer Romeoe. Spoedig stond deze io lichte laaie en braDdde geheel af. 8 runderen en 3 paarden kwamen in de vlammen om. De nabjj staande schaar van den heer W. Zijlmans TBz. vatte ook vlam en brandde eveneens geheel af; ook de weniDg werd een prooi der vlammen. Gelukkig was bet vee nog gered. Door de Geref. Kerk werd tot Predikant beroepen de Eerw. Heer De Vries, Candidaat tot den H. Dienst. Tot Bestuursleden van de pas op gerichte landbouwvereenQ werden gekozen de heeren D. Konings Az., D. Lankhajjzen Sz., A. C. Timmermans, P. Knaap en J. G. Lankhuijzen Pz. SPRANG-CAPELLE. Vergadering van den R&ad dezer gemeente, te houden op 28 Dec. 1927, des namiddags te 3 nar. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 22 November 4927. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot toekenning van f 1000.aan het Burgerlijk Armbestuur te Capelle, wegens in 1922 en 1923 gedane uitkeeringen aan werkloozen. 4. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van eervöl ontslag aaa boven tallig personeel aan de openbare lagere school te Capelle. 5. Benoeming havenmeester. 6. Mededeelingen. SPRANG. In de plaats van den heer D. Vos Mzn. is tot Kerkvoogd by de Nei. Herv. gemeente alhier benoemd de heer Jac. Nieuwenbuizen. J.l. Donderdag herdacht onzen vroegeren dorpsgenoot de heer Adr. J. Sch;edoo, thans te 's Bosch onderlading- meester by de Maatschappij der Ned. Spoor wegen, den dag dat hjj voor 25 jaar in vasten dienst kwam by genoemde Mjj. Door den heer Bouman uit Utrecht, inspecteur der S.S., werd den jubilaris ouder een hartelyke toespraak het gebruike lijke geschenk (4 weken extra salaris) aangeboden. Van de zjjde van het personeel werden hem bloemen en een prachtige pendale met coupes aangeboden, terwyl ook familie en vrienden van hunne belangstelling in ruime mate bljjk gaven. Donderdagavond werd door de kin deren der Geref. Zondagschoolvereeniging Jachin* in het kerkgebouw Kerstfeest gevierd. Om c.a. 7 uur opend den leider, de heer C. Klootwijk Azn., deze bijeen komst, op gebruikelijke wyze. Door de heer H. Hooimeijer werd met de kinderen het Kerstverhaal naar aan leiding van Lucas 2 behandeld. Deor de kinderen werden verschillende kerstliederen gezongen, terwyl door enkele der oudsten een toepasselijk vers werd voorgedragen. Op flinke wyze werden de kinderen op verschillende versnaperingen onthaald, ter wyl aan het einde nog een blijvend aan denken werd aangeboden. Om c.a. 10 uur sloot de heer Klootwjjk dit zeer druk bezochte Kerstfeest met dankzegging en gingen allen voldaan huis waarts. De heer A. Dees, hoofd der Chr. School alhier, is benoemd tot secretaris van de cou-missie van toezicht op het lager onderwys in de gemeente Sprang-Capelle. VEEN. Wegens ziekte van Dr. Tjalma, hoopt Ds. v. Willigen uit Woudrichem a.s. Vrydagavond 30 December des 's avonds ten half zeven in de Herv. Kerk alhier een oudejaarsavond-godsdienstoefening te houden. WOUDRICHEM. Als tweede spreker in deze win tercampagne trad voor de Chr. Jong. Vereen, alhier op de Weleerw. Heer Ds. J. A. Ten Bokkel-Huinink van Numans- dorp. Gezongen Ps. 25 5 en 7. Gelezen Joh. 1 4934. Hierna handelt Spr. vooral over de figuur van Nicodemus. Gezongen wordt Ps. 73:13 en onder- tusschen gecollecteerd voor de J* V. Vervolgens staat Spr. uitvoerig stil by 't tweede punt van behandeling, de weder geboorte vooral. Sluit daarna de vergadering met gebed. Tot slot zingt men Gezang 49 5. De opkomst was, belaas, niet groot. De Zending en nog één duwtje Dank zy de hulp van velen die belang stellen in den Zendingsarbeid zy het dan met groote moeite tot op dit oogenblik aan hare verplichtingen voldoen. De Samenwerkende Zendingscorporaties (Zendingsbureau Oegstgeest) hadden het voorrecht bijna regelmatig de voor het werk in Indië feenoodigde gelden ter be schikking van de Zendelingen te kunnen stellen. Doordat de financieele resultaten van de Zendingsweek bleven beneden die van ■—O— Blijf daarmee toch niet loopen. Akkers Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke ver lichting, kalmte en rust bezorgen. Vergadering ran den raad. der gemeent ZUILK3HEM op 16 December 1927 aanwe^g alle leden. Voorzitter den EdelAchtb. Heer T. Hoogstraten Burgemeester. De vegaderring wordt door den Voor zitter te 10 ure met voorlezing formu liergebed geopend, als stemmingscijfsra werdt getrokken 3 zijnde de h. Hooijkaas de secretaris leest de notulen der vorigs vergadering voor, welke onveranderd wor den vastgesteld en geteekend. De heer Verbruggen hoofd der Bijz. school werd met 6 stemmen herkozen als lid in ds Commissie va.n Toezicht op het Lager Onderwijs 1 stem was uitgebracht op den heer Croin. Op het ingekomen adres van den heer G. J. v. Maaren om verlaging van school geld wordt- met alg. stemmen besloten hem over de maand April te verlagen en het te veel betaalde te restitueeren en de aanslag in de tweede klasse thans te handhaven' aangezien van Maaren thans is aangeslagen van een zuiver in- kome van f 1000 tot f 1500. Op het ver zoek van A. Hobo wordt z.h.s. besloten adressant te berichten dat dit geen grond van de gemeente is mitsdien dat door den raad geen erfpacht verleend kan wodenr. De instructie v. d. gem.-ontv. wordt na aanvulling m. d. bepaling dat overtol lig kasgeld, een en ander door B. en V. te beoordeelen, belegd moet worden en dat de kas gescheiden moet blijven van eigen gelden, zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Door B. en W. .werd f55 gevraagd voor nieuwjaar bedeeling. Op voorstel Hooij kaas wordt dit bedrag afgegrond tot f 60 Tot aanschaffing van een politiehond wordt op advies van B. en W. niet over gegaan. Op een adres van den Alg. NeJ. Politiebond, omtrent salarieering ge meente veldwachter werd niet ingegaan. Na voldaan te hebben omtrent enkel? administratieve handelingen rekenng 1926 en eenige wijzigingen daarin werd deze goedgekeurd. Op verzoek van den Voor zitter van den Raad. van Arbeid te Tiel werd besloten een locaal in de Openbare Lagere school te geven tegen betaling van f 1.per zitting, tevens werd voor een zitting een locaal in voornoemde school gegeven voor het verstrekken van rijwielmerken enz. Met de stemmen v. de heeren Hooijkaas, Kanselaar en van Veen voor wordt een voorstel Hooij kaas om B. en W. uit te noodigen even stappen te doen voor herziening veror- ring omtrent schoolgeld verworpen, de heer van Dalen had nog iets voor de rondvraag hetgeen in geheime vergade ring werd besproken, daarna wordt de vergadering te 12 uur met dankzegging gesloten. AALBURG. Het Hoenderpark „Altena" alhier heeft op den 8en nationalen leg- wedstrijd te Beekbergen een goed figuur gemaakt. De 6 jonge hennen W, L leg den daar binnen het jaar samen 1217 eieren, of gemiddeld 208! De achtereen volgende getallen werden gelegd: 189. 228, 192, 207 233 en 198, De waarde der eieren bedroeg f 82.46, zoodat dus iedere hen gemiddeld heeft gelegd voor f 13.75. De heer Micbaël, eigenaar van het hoenderpark „Altena" kreeg 3 medailles, 3 certificaten benevens 1 prijs voor zware eieren. Mooi.' AALST. Dinsdagavond was in de O. T.. School alhier een vergadering belegd door enkele lidmaten welke ontevreden wareo over het Bestuur der Kerk. Verschillende grieven, ia.a. het niet tijdig vervullen van een notabel- en kerkvoogd-vacature, werdeu besproken, waarna besloten werd te vei zoeken aan het Prov. Kerkbestuur, om ónder toezicht geplaatst te worden van dat college. De consulent, aangezocht een vergadering van stemgerechtigden te beleggen, weigerde dit, omdat deze kwes tie niet het Bestuur maar het Beheer be trof en verwees naar de Kerkelijke Regle menten, die hierin voorzien. Een lijst, ter teekening aangeboden aan de lidma ten, verkreeg 59 handteekeningen. Hier van waren slechts een 20-tal op de verga ring aanwezig. Van de onderteekenaars werd verondersteld, dat zij bij hun be sluit bleven. Nader bleek echter, dat verschillende geteekend hadden onder onjuiste voor lichting en dus niet accoord gaan. Ter viering van het Kerstfeest met de ZondagschoolkindereD, was ongeveer f 140.opgehaald.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2