Tweede Blad No. 4773 Vrijdag 30 December Wereld- Stijfheid Spierpijn voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Kloosterbalsem (Tarief van-het veer QorinchemSfeeuwijk. Ingezonden. Oudejaarsavond Gedachten. Nieuwjaars Gedachten. Rechtzaken. Ongewoon werk kinderrubriek. DAM RUBRIEK. BEHOORENDE BIJ HET (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) i. Heusden, heb je 't wel begrepen, Dat je zoetjesaan verdwijnt, Dat je langzaam aan tuaar zeker Van den wereldbol verdwijnt Snap je niet dat, als 't zoo voortgaat, Het weldra met je is gedaan Waar is nou je brouwersketel, Je markt, je beurs, je botermyn, Je kazerne en soldaten Waarom kan hier niets meer zijn Alles is hier opgetrommeld, Alles vluchtte hier vandaan. Zeu 't nu met wat is gebleven, Denzelfden kant uit moeten gaan Om je heen is 't al electrisch, Jij zit hier Dog met je gas Ieder jaar tiert in jou straten, Meer en weliger het gras. Heusden, heb je 't wel begrepen We leven in een anderen tyd Weet je wel, dat je met alles Twintig jaar ten achter zyt Heusden, heb je 't wel begrepen, Dat het zoo niet voort kan gaan Demp den put, voor 't kalfje dood is, Anders ga je naar de maan ELOY. Niet peinzen of deinzen, De tyd »tegemoetc Niet grommen of brommen, Dat brengt tegenspoed. Niet huilen of pruilen, Dat geeft ook geen va|. Niet dazen ofrazen 't Helpt u niemendal. Hoe parmant het verstand, Proffetiëa voorspelt. Een Profeet, die zyn weet Of gedachten verteld. 't Is een man, die maar kan Wat een ander hem leert. En zyn spel, weet ge 't wel 1 't Laat u vrij ongedeerd. De tyd leert, tot spyt Van het menschenkind, Neem in acht, al wat wacht, Het geduld overwint. Bouwt niet in luchten Kasteelen van wind. Weet wat te duchten, Bedenk dat, o kind. Verheugt u, weest blijde Nu en t'allen tijde. Wil dat hier lezen. Tracht het te wezen. Leer het van buiten, Dan kunt ge besluiten Dat ge in tyden van tegenspoed, Weet, wat ge doen moogt en laten moet. Hoopt ook blij, het getij Dat er komt, tegemoet*. En gedenkt, die 't u schenkt, Is van eeuwigheid goed. G. M. v. d. KOLK. Genderen, 27 Dee. 4927. BOSSCHE RECHTBANK Uitspraken. A. Tb. Wyk, overtr. politieverordening Heusden, appèl Kgt Heusden, vonnis vern. try A. P., Nieuwkuijk, meineed 6 maan den gevangenisstraf. ARR.-RECHTBANK TE TIEL. Vonnissen, uitgesproken door den Politie rechter op 21 Dec. 4927. G. W. te Zaltbommel, huisvredebreuk en wederspannigheid, 1 w. gev.A. J. H. t. H. te Nieuwaal, eenvoudige beleedigiDg £45 of 10 d. h.R. D. te Well, diefstal £45 of 10 d. h.D. v. A., huissr. v. K. t. Z. te PoederoijeD, beschadiging f15 of 5 d. h. Op 1 Januari a s. verstrijkt de termijn, voor welken bij het gemeenschappelijk besluit van de Staten der provinciën Noordbrabant en Zuidholland van 21 December 1926/28 Januari 1927 een ta rief werd vastgesteld voor het veerrecht tusschen Gorinchem en Sleeuwijk. Door Burgemeester en Wethouders van Go rinchem werd aan Gedeputeerde Staten Baten Veergelden Rente van kasgeld Rente van het reservefonds Pensioenbijdragen personeel Diversen van Noordbrabant verzocht te willen bevorderen, dat hetzelfde tarief weder voor den tijd van één jaar zou worden be krachtigd. Gevolg van dit schrijven was een verzoek van Gedeputeerde Staten aan Gorcum's gemeentebestuur om tot verdere toelichtine van zijn verzoek in te zenden een overzicht van de baten en lasten der exploitatie van het veer ever 1925, 1926 en over het eerste halfjaar 1927. Dit overzicht ziet er aldus uit 1925 62234.84s 1309,66 2673,99 1926 f 65228,12s - 474,26 - 1135,05 3,25 1927 le halfjaar f 31372,12s f 66218,49s f 66840,68s f 31372,12s Lasten Loonen Pensioenen Pensioensbijdragen Rentezegels Kadegeld Uniformkleeding Veerkaartjes Algemeens onkosten Algemeene bedrijfsonkosten Steenkolen, petroleum, enz. Benzine Onderhoud Machinekamerbehoeften Renten Afschrijvingen Diversen Toevoeging pensioenfonds Bijdrage kapitaaldienst Electrische verlichting kade Sleeuwijk Aanleg telefoonkabel Vergoeding aan de gemeente Winst 17393,30 228,20s 363.06 58,40 160,— 803,45 64,05 361,88s 1450,09 5363,06 3232,52s 541.47 1634,98 3558,67 44,70 111,03 - 166,66 - 213,43 - 10000,— - 20469.53s f 66218,49s f 18626,99s - 228,20 - 1648,53s - 160,— - 569,35 - 106,95 - 167,81 - 2785,11 - 8417,15 - 633,81 - 4892,72 - 580,94 1577,98 - 6716,17 - 637,03s 30,— - 10000,— - 9061,94 ~f~6 840,68s" 11620,67 - 635.30 - 2135,99 - 5903,— - 1217,62 3358,08 573,89 5000,— 927,57s f 31372,12s Uit vorenstaand overzicht blijkt, dat de in 1925 gemaakte winst van rond f 30.000 in 1926 reeds tot rond f19,000 was teruggeloopen. In deze winstcijfers is ook begrepen de uitgetrokken ver goeding aan de gemeente Gorinchem van f 10,000 voor het veerrecht, welke vergoeding den buitenstaander eenigs- zins vreemd aandoet, daar zij den schijn wekt te moeten dienen om de bedrijfs winst minder groot te doen schijnen. Sinds 1 Mei van dit jaar is een belang rijke uitbreiding van den dienst in werking getreden, welke voor het eerste halfjaar van 1927, hoewel zij daarin slechts gedurende twee maanden haren invloed kon doen gelden, den post voor de steenkolen op een bedrag van reeds bijna f6000 bracht, terwijl die post over het g e h e e 1 e jaar 1926 even f 8400 d i. 14200 per halfjaar, beliep. Voorts zien we uit het overzicht dat er eene uitgaaf van f 25000 voor herstel der booten wordt verwacht. Het is begrijpelijk, dat de gemeente Gorinchem onder deze financieele om standigheden weinig lust gevoelt om tot eene tariefsverlaging over te gaan en althans daarvoor eerst nog gedurende één jaar de verdere uitkomsten wenscht af te wachten. Indien de wensch, het vorige jaar in de Statenvergadering geuit, n 1. om het tarief voor volwassen persenen te ver lagen van 12 tot it) cent, in vervulling zou gaan, zou dit de gemeente Gorinchem pl.m. f7200 minder ontvangsten geven. Tegen inwilliging van een anderen wensch, welke eveneens het vorige jaar in de Statenvergadering is uitgesproken, n.l. om couponboekjes van 10 stuks in plaats van 25 stuks in te voeren, heeft de Raad der gemeente Gorinchem geen bezwaar, zoodat zeer spoedig coupon boekjes van 10 stuks f 1 verkrijg baar worden gesteld, welke het mogelijk maken dat ook niet kapitaalkrachtige personen voor 10 cent kunnen worden overgezet. We krijgen dus als nieuwig heden boekjes met 10 coupons fl. per stuk voor personen boven de 12 jaar en boekjes met 10 coupons k f 0 50 per stuk voor personen beneden de 12 jaar. Wel een bewijs, dat het bestuur der gemeente Gorinchem den goeden weg op wil. De wenschelijkheid van eene uitbrei ding van den Zondagsdienst met het oog op het doorgaand verkeer, werd door enkele Statenleden in de vorige winterzitting bepleit. Voor deze uitbrei ding is geen reden, daar toch op Zon en feestdagen van de Noorderhaven van het Keizersveer slechts 12 maai gelegen heid, terwijl op diezelfde dagen te Go rinchem reeds 15 maal gelegenheid bestaat om te worden overgezet En ook het niet-doorgaande verkeer heeft uitbreiding allerminst noodig. Summa summarum zal het tegenwoor dige tarief nog weer een jaar van kracht blijven. We kunnen er ons bij neer leggen omdat de met 1 Meij.l. begonnen uitbreiding van den dienst, welke uit breiding eene zeer groote verbetering is, belangrijke uitgaven, die bij lange na niet door meerdere inkomens worden gedekt, vordert en het buitensporig groote winstcijfer van vroegere jaren daardoor aanzienlijk wordt gedrukt. SJWSESwwr ZWARE IJSGANG. Te Arnhem wordt de verbinding der Rijnoevers door een stoomboot onderhouden. By Deventer werd de Schipbrug weg genomen, daar de zware ijsgang de scheepvaart op de rivieren zeer belemmerde. beroemd is de Oprechte Winanmer Zeil, daar zy de hardnekkigste Steen puisten, bloedvinnen, negenoogen, open wonden, zwerende borsten, winterhan den en voeten, snij- en brandwonden fijt, likdoorns, wratten, alsook smetten, kloven en barsten, radicaal en pjjnloos binnen een paar dagen geneest. Prys per bus f 0.75 en fl.35. Verkrijgbaar bij Apoib., Drog. en vele Winkeliers. Gen.-Agent J. C. DE VB.1ES, Win«nm(Gron U herinnert het zich ge woonlijk terdege, wan neer Uw vrouw U verzocht heeft „even" de piano in de andere kamer te brengen. Ge zult de pijn voelen wegtrekken. AKKER's „Geen Goud zoo goed" Besta meisjes en jongeas. Hier zijn de oplossingen van de raal- nels d«r vorig© week: X o X o o X o O O X O O o o X o o O O O X O O O O O O X O O O ooooXoooo ooooooXoooooo O O O X O O O o o X o o X Bevrijd Uw lichaam van nrinezuur Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 31 Redacteur: M. J. L. BÉNEEER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. 'den wordt verzocht alle correspondentie, leze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. By den aanvang van bet nieuwe jaar, wensch ik alle damvrienden, oplossers en belangstellenden in deze rubriek, een ge lukkig 1928 toe. Moge ook dit jaar in het teekeo van vooruitgang en meerdere ontwikkeling op dam-gebied staan. Wjj hopen dat onze rubriek daartoe zal mede- Nieuwsblad Zie je, hoe 't met je vooruitgang De laatste jaren is gegaan O Een 16-jarige moordenaar. Te Zeelhern in Belgisch-Limburg is een 8-jarig jongen door een 16-jarig vriendje vermoord. De dader heeft bekend. Schoeners vergaan. Volgens een Lloyd's bericht uit Lissa bon is de Fransche schoener „Marie Edouaxd" nabij Otitavos gezonken. Van de 7 leden der bemanning kon slechts een worden gered. O— Te Kassei werd bij een familie den I Kerstboom reeds aangestoken. Plotse ling deed zich een ontploffing voor, waar bij een der dochters des huizes werd ge wond en de tweede zwaar werd gewond. Wanneer Ge er al afkomt zonder Uw duim te klemmen of zonder Uw arm uit het lid te tillenzonder spierpijn den vol genden dag verricht ge zulk on gewoon werk toch niet. Maar na tuurlijk heeft Uw vrouw Akker's Kloosterbalsem in huis en dan kan zij U op haar beurt helpen door de pijnlijke plaats met dezen kostelijken balsem te wrijven. Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f 1.— 1. Gras gl-as. 2. galjoen (gal-jo-en). En voor deze week heb ik maar een raadsel, maar een echt Kerstraadsel, in den vorm van een Kerstboom. Als je ie letters van den stam van den Kerst boom naar beneden leest, krijg je den oaam van het gevraagde woord. En dat .voord is iets, dat met Kerstmis ge geven en gegeten is. Op de eerste regel komt een medeklin ker 2e een vrucht3e oppervlakte maat 4e een plaats met veel boomen; ,5e een knaagdier, 6e een man die koopt .en ver koopt; 7b eten man die zwh.ro 'lastten; sjouwt; 8e een vuur dat inen zelf aan steekt; 9e een soort suiker; 10e men- schtn die de orde handhaven; 11e een meisjesnaam12e een medeklinker. OOM KAREL'. O Inde mijn „Iserlohn" bij Dortmund zijn door een mijngas-ontploffing 5 mijnwer kers gedood en 2 gewond. HET NIEUWJAARSGESCHENK VAN BERT BROM. Nu, dat was nog maar heel zelden ge leurd, voorzoover Bert Brom zich kon herinneren, dat er op Oudejaarsdag ijs was geweest. Hij had vacantie van school en had fijn den heelen dag bijna, gere den, op den vijver, vlak bij huis. Er wa ren nog een heelenboel andere menschen en kinderen op het ijs en er werd druk gereden. Bert deed flink zijn best- en het ging al heel aardig. Er was ook een meneer op het ijs, die prachtige krullen maakte en breede zwaaien. Alleen had hij daarbij bijna de heele ijsbaan noodig, en als hij er aan kwam gezwierd, maak ten de jongens, dat ze wegkwamen. Maar laat in den middag, het begon al wat te schemeren en Bert dacht er al over, om naar huis te gaan, gebeurde er iets onverwachts. Bert was midden op de baan aan het rijden, toen. eensklaps de zwierende meneer achteruit kwam aange reden en plof!, daar botste hij tegen Bert aan. Ze tolden alle twee over het ijs en buitelden bijna over hun hoofd. De meneer was erg boos en raasde en tierde tegen Bert, dat hij hem had laten vallen. Waarom keek hij niet uit? En wat- deden kleine jongens opf bet- ijs Die moesten liever thuis blijven, bij de warme kachel, of anders met hun vader op een klein krabbelbaantje gaan! O, hij zei nog een heeleboel meer onvrien delijke dingen tegen Bert, die van schrik niets kon uitbrengen. Maar toen hij naar zijn schaatsen keek, zag hij dat zyn eene schaats door midden gebroken was! ,Dat komt ervan!", zei de meneer die gevallen was, ,Dat komt -^rvan!" Het s je verdiende loon! En meteen zwierde rij weer heen, en was spoedig tusschen le andere schaatsenrijders verdwenen.. Bert bleef alleen achtér, met zyn gebror ken schaats en het huilen stond hem na der dan het lachen. Jelui begrijpt, dat moeder niet vroolijk keek toen Bert thuiskwam. En vader evenmin. Want hij had pas nieuwe schaatsen gekregen en Vader dacht er dus ook niet aan, om hem nu nog weer een ander paar te koopen. Er zou dus uiets anders op zitten, dan verder toe te kijken, terwijl de andere jongens scnaatsen reden. Dat was wel een hard. gelag, maar er was niets aan te doen. Dat zou dus geen prettige Oudejaars-; avond worden. Want al zouden ze eigen-; gebakken oliebollen en appelflappen krij-; gen en anijsmelk, de gedachte aan de ge broken schaats zou toch alle pret ben derven. Na het middagmaal moest Bert even een boodschap voor moeder doen. De winkels waren allemaal nog open en voor „en winkel, waar schaatsen verkocht wer-, den, bleef Bert even staan kijken. Kijk, de deur stond open en hij hoorde, hoe een meneer, tegen den winkelier zeide: „Ik moet een paar kleine schaatsen heb-; ben, voor een jongen van een jaar of tien. Ja, voor mijn zoontje." „Hè", dacht Bert, was ik dat zoontje maar". De meneer had nog al lang werk met schaatsen koopen en hij stond na tuurlijk met zyn rug naar Bert toe. Daar om ging hij maar door, om zijn boodschap voor moeder te doen. Toen dat gebeurd was, liep hij door de besneeuwde straten naai' huis. Voor hem liep een meneer met een paar groote pakken onder zijn armen. De meneer scheen haast te hebben,' want hij liep hard. Maar daar opeens, zag Bert, dat hij iets liet vallen. Het was uit zijn zak gegleden...Bert liep er vlug heen en raapte het op. Het was een dikke porte- monnare. „Hé, meneer, wacht even, U verliest wat!", riep hij. Maar de meneer was a l om een hoek van de straat ver dwenen. Fluks snelde. Bert hem achter na. Daar, daar had hij hem ingehaald. Hij trok hem aan zyn mouw en zei: Me-- neer.. Maar verder kwam hij niet. Wantl het was., de meneer van hetijs, die zijn schaats gjebroken had! De meneer keek erg boos en zeiWat, ben jij het, drom- melsche aap, maak dat je wegkomt! Wat moet je van me? Ga heen! „Ja, meneer, dadelijk, maar hier is iets, dat U daar net verloren heeft!", zei Bert. En gaf den boozen heer de porte-: monnaie. En toen had je dat gezicht van dien meneer moeten zien. Hij werd neb zoo verlegen als een kleine jongen op school, die een standje van zijn onderwij zer krijgt. Ik geloof zelfs, dat hij een kleur als vuur kreeg en zei, nu veel vrien delijker „Zoo, nou, dat is erg aardig] van je. Er zat een heeleboel geld .in. Dank je wel, hoor. En, weet je wat, neem' dit pakje maar van mij aan. Maar je mag het niet eerder openmaken, dan als jo thuis bent. En nog vriendelijk bedankt, hoor!" Meteen liep hij heen. Bert vloog op een ilraf met het vreemde pakje naar huis. En toen hij alles verteld had en heb pakje openmaakte.... kwam er uit te voor-- schijneen paar spiksplinternieuwe jon- gensschaatsen! Het was dezelfde meneer geweest, dien Bert in den schaatsenwinkel had zien, staan. Of Bert ook blij was? EINDE. Bij verzwakte nieren brengen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden uw heele gestel in de war. Daarom is het zoo gevaarlijk om waarschuwende verschijnse len te verwaarloozen, zooals rugpijn, urine- stoornissen, blaaskwalen, rheumatische pij nen, stijve en gezwollen gewrichten, gruis of neerslag in de urine, ischias en spit, gerommel in de ooren, hoofdpijn, duize ligheid en zenuwachtigheid. Gij dient de behoorlijke werking uwer nieren te herstellen, waardoor zij de ver giften uit uw bloed filtreeren. Het is onverantwoordelijk om de kans te loopen dat zich blaasontsteking, chronische rheu- matiek, waterzucht, steenvorming in de nieren of blaas, en gevaarlijke chroni sche nierziekten ontwikkelen. Duidelijk is, dat gij bijtijds uw nieren moet opwekken en versterken. Wacht niet langer. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifiek niermiddel. In ge heel Nederland is zijn succes bekend. Dui- zende dankbare mannen en vrouwen zeg gen, dat Foster's Pillen hen geholpen hebben, en zij knunen ook u gezond ma ken e n houden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5