Pil nummer beslaat uil 3 maden. PEULVRUCHTEN A. BAAIJENS Botermarkt 88 Buitenland S. D. LANKHUYZEN Co's BANK Dierenbescherming en Landbouw. DiereDyeneesmiddeleii A. Verschuur-Baert Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4775. Vrijdag 6 Januari 1928. Binnenland ^AND VAN ALTENA Dit blad verechynt WOENSDAG an VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefonn na. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar pL-^tsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het is wel niet voor tegenspraak vat baar dat de bemoeiingen van hen, die de dieren tegen mishandeling willen beschermen en vrijwaren, de instem ming van bijna allen hebben, want geluk kig dringt het bij den mensch meer en meer door dat mishandeling van dieren wel tot de laagste karaktereigenschappen van den mensch behoort. Van particu liere zijde is de laatste jaren veel gedaan om de dierenmishandeling tegen te gaan en in dit opzicht komt aan de Neder- landsche Vereeniging tot bescherming van dieren groote lof toe voor het zeer vele, dat zij in de jaren van haar be staan heeft verricht om, waar noodie, het lot te verzachten van de niet met rede begiftigde schepselen der natuur. Maar ook van staatswege is de laatste vijftig jaren heel wat tot stand gekomen, dat beoogt dierenmishandeling tegen te gaan. De eerste sehrede op dit gebied is wel gezet door eene wet van 1880 tot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of houtteelt Eene tweede schrede is gezet door de Vogelwet van 1912, die van het standpnnt uitgaat dat alle vogels beschermd moeten worden met uitzondering alleen van die bepaald aangewezen soorten, die geheel buiten de wet vallen en van andere, welke ónder zekere voorwaarden voor de kooi mogen worden gevangen. In de bescherming van andere in het wild levende dieren wordt voorzien door de Nuttige Dierenwet van 1914 en daar mede verband houdende wetten, die de instandhouding van mol, kikvorsch en egel aan de zorg der Regeering toever trouwen. Bij deze drie wetten zouden we nog eenige van regeeringswege genomen maatregelen kunnen noemen, die ons duidelijk toonen hoezeer de bescherming, inzonderheid van vogels, steeds meer als eene noodzakelijkheid erkend en door de Regeering bevorderd wordt. En toch is het te vreezen dat alle deze pogingen niet in staat zullen blijken te zijn om de voortdurende vermindering der vogels te stuiten, indien daartoe niet op veel krachtiger wijze dan tot dusver door het geheele volk wordt medege werkt. Wat de landbouw huisdieren be treft, is de behandeling daarvan gelij kelijk met de voortschrijdende ontwik keling van den landbouw, met reuzen schreden vooruitgegaan. Wie b.v. de veestallen ziet in Friesland en Holland en de paardenstallen in Zeeland of Limburg, zal tot de overtuiging komen, dat de landbouwer veel voor zijn dieren over heeft. En gelukkig kunpen we hetzelfde constateeren in onze omgeving, want vooral in nieuw gebouwde boeren- behuizingen in het Land van Heusden en Altena zien de stallen voor paarden en vee er heel wat anders en beter uit dan b.v, een twintig jaren geléden. De koeien staan op stroo, waaronder zich de betonnen vloer bevindt, welke schuin afloopt naar achter om in een goot de uitwerpselen op te vangen en uit den stal in den gierkelder te doen loopen. De behandeling van den hond op de boerderij is voor dierenbeschermers nog altijd een teer punt, want er bestaat heden ten dage eene niet kleine stroo ming, die den trekhond wil doen ver dwijnen. Hoezeer ook wij allerminst voorstanders zijn van het gebruik van den hond als trekdier in het algemeen, hebben wij toch geen overwegend be zwaar tegen den gebruikshond op de boerderij, omdat hij daar in den regel geen werk behoeft te verrichten dat zijne krachten te boven gaat en bovendien voldoende wordt gevoed. Vergete men ook niet dat de landbouwers, die een trekhond bezitten, voor het meerandeel kleine boertjes zijn, die met behulp van hun viervoetigen helper hun kost moeten verdienen. Geheele afschaffing van den hond als trekdier zou voer den land bouw tot groot ongerief leiden. Bij het vervoeren van landbouw-huis- dieren, hetgeen vooral naar markten plaats vindt, zijn mishandelingen en kwellingen nog steeds geen uitzondering. Uit een oogpunt van humaniteit behoo- ren aan de wijze, waarop het vervoeren plaats vindt, bepaalde eischen te wor den gesteld. Dit vervoeren geschiedt tegenwoordig vooral met het moderne vervoermiddel „de vrachtauto" en nooit hebben we kunnen denken, dat dit vervoer zoo na- j deelig kon zijn, vooral voor het levende, kleine vee. De dieren zijn niet bestand tegen het stooten en schudden van een vrachtauto en daarom nemen ze eene zittende of staande houding aan om door hun pooten of zitvlak het hinder lijk stooten te breken. En wat de var kens betreft is ook gebleken, dat bij het toenemend vrachtauto-vervoer veel meer varkens met gebroken pooten worden aangetroffen dan voorheen. Het komt ons dan ook voor, dat, indien het kleine vee per vrachtauto over groote afstanden wordt getransporteerd, deze dieren op kwellende wijze worden ver voerd. Toezicht op de behandeling der dieren juichen wij van harte toe, maar men hoede zich voor overdrijving en men houde rekening met practijk en uitvoer baarheid. Men moet bedenken, dat in de meeste gevallen een dier niet vrijwillig gaat zooals een mensch dat wenscht. Om een dier aan dien wensch te onderwerpen, helpen geen redeneeringen, maar moet men handelend optreden. liet zien van dit optreden nu, zal op menschen een indruk maken en de handelingen zullen, begrijpelijk, verschillend worden gewaar deerd. Wat de een een juiste manier van optreden noemt, zal de ander een ruw omgaan met dieren of zelfs mis handeling achten of omgekeerd. OOGST 1927. WITTE EN BRUINE BOONEN CAPUCIJNERS - SPL1TERWTEN EN GROENE ERWTEN. Dieven in een belastingkantoor. Te Marseille werden in het belasting kantoor 2 beamkten door met revolvers gewapende bandieten aangevallen. De indringers stalen 23.000 francs, sprongen onmiddellyk in een gereedstaande auto en verdwenen. Kinderen en vuur. Te Ballenstadt in den Harz is door on voorzichtigheid van kinderen met lucifers een brarid ontstaan, waardoor een groot gebouw in de asch werd gelegd. Tien families zijn dakloos. De onbewaakte overweg. Op een oubewaakten overweg by Miet- weida werd een omnibus door een goe derentrein gegrepen 40 personen werden gewond, van wie 4 ernstig. Vier Zigeuners doodgevroren. In het Pawlowitzer Bosch by Bielitz hebben mijnwerkers 4 zigeuners gevonden, die doodgevroren waren. 4 anderen leefden nog, doch waren bewusteloos. Zij zyn naar een ziekenhuis overgebracht. Op de klippen geloopen. Een Italiaansch petroleumschip is in de Zwarte Zee op de klippen geloopen en door midden gebroken. De 35 leden van de bemanning konden wordau gered. Russisch schip gezonken 250 doodeD. Uit Constanza wordt gemeld, dat het Russische passagiersschip sOgozac op reis van Nicolaicff naar Novo Rossie in hevigen storm lek geworden is en binnen korten tijd zonk. Hulpverleening was, door het snel zinken van het schip, onmogelijk. Er vonden 250 passagiers, waaronder een clubje vaD 50 scholieren, den dood in de golven. Gesprongen Handen Springende Lippen Winterhanden en Wintervoeten Autobas in een bierhuis. Te Hamburg reed een autobus door het venster van een bierhuis. Van de talrijke aanwezigen werden 7 personen gewond. Doos 30 en 60, tube 80 ct. Bij Apoth. en Droflsten Verzacht en geneest. Fransch vrachtschip vergaan? Van de Fransche vrachtboot »Radiomt die met Kerstmis uit Bristol naar Zeebrugge is vertrokken, heeft men in het geheel geen bericht meer ontvangen, ofschoon er een radiotoestel aan boord was. Noodlottig auto-ongeluk. By het uitwijken voor een vrachtauto, te Mahlow bij Berlyn, bemerkte een post- chaufteur dat 2 dames de straat wilden oversteken. Hy week uit, greep het stuur rad van de vrachtauto met het gevolg, dat beide wagens in een greppel stortten. Hierby vloog een der auto's in brand, ter- wyl van de postauto de benzinetank ont plofte. De beide chauffeurs werden ge dood en de beide dames ernstig gewond. De brandweer was machteloos en moest de beide auto's laten verbranden. Hongersnood tengevolge van sneeuw stormen. De »Tagespost« meldt uit Mostar, dat tengevolge van de sneeuwstormen in een groot deel van Bosnië en Herzegowina hon gersnood is uitgebroken. De districtsraad van Mostar heeft 500.000 dinar beschik baar gesteld voor de verzorging van het bedreigde gebied. De vraag is echter of het van levensmiddelen zal kunnen worden voorzien, daar het verkeer zeer bemoeilijkt wordt. Vier kinderen op een ijsschots. Vier meisjes, die in de Robacb, bij Neu renberg op het ijs speelden, dreven met een ijsschots weg, welke in tweeëa brak. Twee der kinderen verdronken. De wraak van een afgewezen minnaar. Een 45-jarige jongen, die door een meisje werd afgewezen, heeft te Nancy 3 revolver schoten op haar gelost. Het meisje is levensgevaarlijk gewond; —o— Hadden zy het koud In de modemagazijnen der firma SalomeD te Parys is ingebroken. Voor een millioen francs aan bont is gestolen. Door wolven verslonden. Naar uit Sebastopol gemeld wordt, is een troep wolven in 4 dorpen van den Krim binnengedrongen. Vier boeren en een kind werden door de wolven verscheurd. De sovjetregeering heeft soldaten uit gezonden om de bloeddorstige dieren te verdelgen. Op den Krim waren sedert vjjftieD jaar geen wolven meer gezien. Vreeslyk drama bij Parys. Te Soisy-sous-Montnaorency by Parys heeft, naar de aCrt.t meldt, na een hevigen huiseljjken twist de 24 jarige vrouw R»y- monde Vacber baar 29 jarigen man, Juhen Vacher, u.et een groote acetyleenlamp die het slaapvertrek verlichtte, doodgeslagen daarna eenzelfde lot doen ondergaan aan het oudste dochtertje, dat deo moord had gezien en was gaan gillen. Toen Maandagochtend buren geen teeken van leven uit de woning der Vachers hoorden komen, openden zjj de deur en zagen in het keukentje vrouw Vacher met haar jongste kind half verstyfd van koude en in totaal wezenloozen toestand zitten. De vrouw zei alleen »lk geloof dat Julien en Liline dood boven liggen, c In de vreeslyk ontredderde kamer vond men toen de beide lijken. Een medicus later er by geroepen, constateerde, dat de dood reeds 24 uur te voren was ingetreden. Zoolang heeft dus de vrouw onder één dak nset haar slachtoffers doorgebracht. Bij bet verhoor ten politiebureele verklaarde vrouw Vacher, getracht te hebbeD, met een medicijn, dat zy als vergif beschouwde, baar man om het leven te brengen bij viel er alleen van in slaap. Den elapenden man beeft zij toen met de lamp de hersens in slagen. Pasvervalsching in het groot. De politie te Berlya heeft de band ge legd op een internationale bende pasver- valschers. Zy maakten er htin specialiteit van Amerikaansche passen te vervalscben en verkochten hun falsificaties veor 200 dollar per stuk. telef. ho. is RaamsdonksYeer. AGENTSCHAP YAN DE AMSTEEDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK., 9ÊT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Typhus aan boord van de Gelria. De directie van den Kon. Hell. Lloyd deelt mede Aan boord van het stoomschip Gelria onzer maatschappij, hetwelk Zater dag a.s. hier te lande uit Zuid-Amerika kan verwacht werden, hebben zich, onder de bemaaning enkele gevalle» van typhus voorgedaan. De tweede stuurman Doornbosch en de assistent-tweede-maehinist Meyer zijn aan de gevolgen overleden. De tweede machinist Willems is in het hospitaal te Las Palmas opgenomen. Blijkens telegrafisch bericht zijn er ook neg twijfelgevallen. De toestand van de betrokkenen is echter veel beter. van Laboratorlam »DE DBNNEBOOM* te Rotterdam zija verkrijgbaar kjj DROGISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) nieuwjaarsgedachten. Eerst was het de Waterleiding, Nu weer het Electrisah licht, Dan bomt nog de blyde tijding Demert en de Grachten dicht. Er verryzen dan gehouwen Fabrieken en ook Bioscoop, Eloy is vol vertrouwen En Heusden geeft het hoop. Dan geen gras meer in de straten, Als het vriest een schaatswedstrijd. Op den Boerenhoek zal men dan praten Jongens, dat is een andere tijd. Espojb. voor int Land hi Heusdsn en Alteia, ie Langstraat en He 8aneler«aard ALLES EERSTE SOORT. O o PUROL o— —O Klepel uit kerkklok gevallen. Toen Oudejaarsavond de kerkklok te Drimmelen werd geluid, kwam plotseling ie klepel naar beneden, gelukkig zonder iemand te treffen. De menschen, die reeds in de kek waen, schokken danig door den hevigen slag. Iedereen wil gasdirecteur worden! Uit Rijssen wordt aan. de „Crfc." ge meld: Voor de betrekking van gasdirec teur alhier hebben zich 210 sollicitanten aangemeld. Hoezeer de directeurswerkzaamheden worden onderschat, blijkt wel uit het feit, dat. slechts 28 gasteohnici sollici teerden maar verder tientallen boekhou ders, chemikers, teekenaars, bankwer kers, machinisten der koopvaardij, zelfs koperslagers mededingen. Als curiositeit kan nog worden, ver meld, dat de oudste liefhebber gepen- sionneerd Indisch officier is, 63 jaar oud sn dejongste candidaat een 19-jarig' vo lontair in een apotheek is. O Een geheimzinnige geschiedenis. Den tweeden Kerstdag is bij het veer in de Lek bij Tienhoven gevonden eecu uaakt vrouwelijk. Tot dusver ia vast komen te staan, dat het lijk ongeveer drie h vier weken in het water ge legen heeft. Het verkeerde nog niet in staat van ontbinding. Het werd overge bracht naar de kerk te Tienhoven, waar na men wachtte tot het verlof van de justitie om het te begraven. Daar het lijk, behoudens enkele lichte verwon dingen in den hals, die volgens den ge neesheer echter zeer goed. konden zijn veroorzaakt door ijsschotsen, geen uiter lijke kenteekenen van geweld vertoond, werd d it verlof ten slotte gegeven, nadat men nog enkele dagen gewacht had in de hoop, dat er eenig licht over deze mysterieuze geschiedenis verspreid zou worden. Plotseling heeft de zaak echter een andere wending genomen en heeft de Dordtsche justitie, die deze zaak in han den heeft, het verlof ingetrokken en is het lijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam overgebracht voor gerechtelijk onderzoek. Dit feit doet vermoeden, dat de ver denking, dat hier misdrijf in het spel is, is toegenomen en voorts, dat er ver moedens gerezen zijn, dat het lqk dat is van een Rotterdamsche vrpum Weliswaar zijn voor enkele dagen een broer en een neef van het meisje, dat in Rotterdam vermist wordt, te Tien-i boven geweest, doch za konden het lijk niet positief herkennen. „Voorwaarts" verneemt thans echter* uit betrouwbare bron, dat het vermoe-, den gerezen is, dat het lqk dat is van een Rotterdamsch meisje, dat voir ee* uigen tijd met twee jongelui en een ander» meisje verdwenen is en sindsdien niet} is teruggekeerd. Ondanks de nasporingen naar dit viern tal i ngesteld, kon de politie de ver-t blqfplaats niet ontdekken en men ver moedde reeds, dat zij de wijk genomen hadden naar België, hetgeen meer voor.4 tornt. O Een woesteling. Te Kruisland nabij Steenbergen kwam' de melkbezorger R. zwaar beschonken thuis en begon zonder eenide aanleiding de ruiten bij zijn buurman stuk te gooien om vervolgens met een bijl de deur te be-i werken. Er ontstond een vechtpartij. R. stoof met een mes op zijn buurman Hage toe, die een tweetal steken in den rug en een in den buik opliep. Zijn knecht, Blaas, dien den woesteling wilde ontwar! penen bekwam een steek in het hoofd*, O Noord-Brahantsche Maatschappij van Landbouw. In de dezer dagen gehouden vergader ring van het hoofdbestuur der Noord- Biabantsche Maatschappij van Landbouw} is in verband met het in-werking-tredem van bet bedrijfslaboratorium voor onder zoek van zand- en veengronden te Gro ningen, aan het dagelijksch bestuur op gedragen een kleine commissie te be-i noemen, die tot taak heeft, te bevorde* ren, dat de leden die zandbedrijven ex-i ploiteeren, grondmonsters aan bet la* boratorium zenden ter onderzoek. De |h oeren P. Dekkers te Wouw eü J. Snoek te Almkerk werden herkozen als leden van het dagelijksch bestuur. De door de afdeelingen toegezegde me* dewerking voor de stichting van een rechtskundig bureau voor den landbouwer was nog niet voldoende om tot de stich-i ting te kunnen overgaan. Besloten werd, deze zaak in alle afdeelingen nog eena aan de orde te stellen. Na mededeeling van het verloop der onderhandelingen met den Nederl. Bond van aardappelhandelaren over een te sluiten overeenkomst werd besloten, geen verdere onderhandelingen te openen, doch een afwachtende houding aan te nemen. Het hoofdbestuur sprak zich met bijna algemeens stemmen uit tegen het sluiten eener collectieve automobielverzekering bij de Maatschappij Helvetia. Aansluit ting bij Centraal Beheer werd geacht meer op den weg der organisatie te liggen. Ingesteld werd een studiecommissie voor landbouwwerktuigen, waarin ben noemd werden de heeren L. J. J. de Wit te Zevenbergschehoek, voorzitterG. .0. Sneep te Breda, J. Crezee te Moerdijk en W. M. de Jong te Almkerk, secretaris.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1