Geen Geweten. Het Wiegekind. UND VAN ALTEKA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heugden. No4778. Woensdag 18 Januari 1928, FEUILLETON NIET - PRUIMERS Binnenland Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. lit. Telefoon no. 19. Postrekening no. §1525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groots letters naar p!r«tsniimta. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. KORT VERSLAG van de zittiog der Provinciale Staten van Noordbrabant van Donderdag 42 Januari 4928, voor zooveel van belang voor onze omgeving. REINHOLD ORTMAN. 33) Zoolang een kind nog in de wieg ligt, zal de huid van de kleine op sommige plaatsen vaak rood en branderig zijn en zelfs stuk gaan. Dit verzacht en geneest men met PUROL. Nekkramp. By de familie C. H. te Steenbergen is een geval van de besmettelijke ziekte nek kramp geconstateerd. Vermist. Te Beilen wordt sinds eenige dagen vermist de directeur B. der aldaar geves tigde zuivelfabriek. Hy was per motorfiets uitgegaan. De motor is aan de Drentsche Hoofdvaart, onder de gemeente Diepeo, gevonden. Het schynt dat de fabrieks- administratie niet in orde is. Men spreekt van een te kort, dat in de duizenden zou loopen. Door auto gegrepen. Het 8 jarig zoontje van den landbouwer Teunis de Sehichter te Spyk aan de Linge is door een luxe auto aangereden en op slag gedood. Het ongeval heeft zich als volgt toege dragen. Een bestelauto kwam een oprit oprijden, achter deze auto liepen vier kinderen. Toen dit voertuig den dijk op reed, passeerde juist langzaam de luxe auto van den heer A. J. van den Heuvel, uit Gorinohem. Het kind werd door de auto aangereden en tegen den grond ge slagen. Bloedvergiftiging. De heer A. K. te Delft kreeg enkele dagen geleden een kleine wonde aan zijn voet en verwaarloosde deze. 't Gevolg was, dat hij aan bloedvergiftiging is over leden. Fabrieksbrand te HoogeveeB. De vermicellifabriek van De Bruin en Damhof te Hoogeveen is door brand ver woest. De vlammen vonden in den grooten voorraad brandbare stoffen volop voedsel. De brandweer wist de belendende perceelen te behouden. Ongeveer 30 personeo zullen geruimen tijd werkloos zyn. Van een ladder gevallen. De timmerman A. de Kok te Eindhoven viel door het uitschieten van zyn ladder van een aanzienlyke hoogte. Hy werd met een gebroken kaak en hevig bloedend uit een ernstige hoofdwonde in bewuste- loozen toestand naar het ziekenhuis ver voerd, zijn toestand is zeer ernstig. In een sloot geloopen. De 6' ,arige V. te Dongen bij Tilburg, die Ar zijn familie werd vermist, is Zon dagmorgen dood uit een sloot opgehaald. V. was den laatsten tyd niet wel by het hoofd hij was ongehuwd. Volendana's eendeneieren. Aan de eierveiling te Volendam zijn in het afgeloopen jaar aangevoerd en geveild 11 millioen eendeneieren en 240.000 kip peneieren. De rattenvangers van Almelo. By den reinigingsdienst te Almelo zyn in 4927 rnim 2000 ratten ingeleverd. Voor elke rat werd een premie van 10 cent betaald. P De directeur van de Rott. Depositobank op vrye voeten. De directeur van de Rotterdamsche De posito- en Effectenbank, die dezer dagen wegens verduistering van effecten is aan gehouden, bevindt zich weer op vrye voe ten. De arrestant is vrijgelaten omdat er geen vrees voor ontvluchting bestaat, ter wijl, nu hy zich weer vry bewegen kan, voor hem de gelegenheid bestaat om zijn zaken ten behoeve van zyn benadeelde klanten te regelen. Een en ander houdt verband met de tegen den directeur inge stelde strafzaak. De quaestie betreffende de verduistering van effecten blijft in on derzoek. De vader van den bankdirecteur zou een groot gedeelte van het benadeelde hebben vergoed. Jhr. Van Karnebeek Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Men meldt uit den Haag By Kon. Besl. is met ingang van 1 Maart 1928 benoemd tot commissaris der Konin gin in Zuid-Holland Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, minister van Staat. Onder vallend gesteente bedolven. In het ziekenhuis te Aken is Zondag middag overleden de arbeider J. K. in dienst van den heer W. te Kerkrade. De man was bezig werkzaamheden te verrichten in een steengroeve te Herzogenratb, toen hy door vallend gesteente werd getroffen. Hy bekwam daarby zulke ernstige kwetsuren, dat hy in hoogst bedenkelijken toestand naar het'ziekenhuis te Aken moest worden overgebracht. Geheime brandery. Te Woubrugge is bij den arbeider A. B. een geheime branderij ontdekt. Een hoeveelheid jeuever is evenals het toestel, in beslag genomen. Plank op het hoofd. Eenige dagen geleden kreeg de timmer man Blylevens te Eindhoven, by een bouw werk aan de Philips fabrieken, een plank op het hoofd. Hy is thans aan de gevolgen overleden en laat een weduwe twee kinde ren achter. Steeds weer bloeddorstige honden. Te Berlicum zijn een der laatste nachten een konyn ten nadeele van H., twee koDynen van T. en ruim 20 eenden van M. door honden uit hun kooien gehaald en dood gebeten. Vernieling uit wraak In de oude Leede naby Berkel (Z.H.) is des nachts een watermolen, die door die welen hel nog niel. maar over den smaak Dan PRUIMTABAK hwlsl men niel! eenige tuinders gebruikt wordt, om over tollig water weg te malen, geheel vernield. Vermoed wordt, dat hier een wraakneming in het spel is. Het is der politie nog niet gelukt, de daders te vinden. Tegen de tram gereden. De heer v. d. Drift is Zaterdagmiddag met zyn auto by den Kerkdam te Wasse naar, in volle vaart tegen de tram gebotst, toen hy uit het dorp komend, den hoek omkwam. Zyn wagen werd zeer ernstig beschadigd. De heer v. D. werd uit de auto geslingerd en bekwam een lichte hersenschudding. Van de tram werd het voorbalcon be schadigd. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD mr let Laid iai Hcisdei bi Alteia,leLiiBstraat tide BiniBlerviiri Te half elf opent de Voorzitter, de Heer Commissaxis der Koningin, de ver- gadering. Brief van Ged. Staten ten geleide van een ontwerp-besluit tot wijziging van liet bijzonder reglement voor het water schap „Het Nieuwland van Altena." Jn dit waterschap wordt de windbt- maling vervangen door een machinale bemaling. Het doel van de voorgestelde regle mentswijziging is de gronden, die niet van de bemaling profiteeren, daarvoor ook niet te belasten. Daarom wordt voor gesteld, deze gronden, in plaats voor U slechts voor een vierde in de algemeene lasten te betrekken. De bijzondere commissie voor de water schappen adviseert het ontwerp ongewij zigd aan te nemen. Conform wordt besloten. Stalverbetering. Het voorstel van Ged. Staten om voor 1928 f 250 subsidie te geven aan de Vereeniging voor Stalverbetering in Noordbrahant wordt aangenomen. Bijenteelt. Eveneens wordt aangenomen een voor stel van Ged. Staten om voor 1928 eene bijdrage groot f 500 toe te kennen aan den Bond van Bijenhouders van den Noordbrabantschen Chr. Boerenbond. Vrijwillige burgerwacht. Na langdurige discussie wordt met 46 tegen 10 stemmen besloten om f 500 ovej 1927 te geven als bijdrage aan het be stuur der Vereenigde Vrijwillige Burger wachten „Gewest Noordbrabant". Drankbestrijding. Brief van Ged. Staten, ten geleide van een ontwerp afwijzende beschikking op het adres van de Noordbrabantsche propa gandas ommissie uit de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, om een provinciaal subsidie van f 100 te bekomen. De C. v. R gaat hiermede acooord. De heer Gulden bepleit de billijkheid dezer subisdie in verband met het vrij ernstig misbruik dat in Noord-Brabant van den drank wordt gemaakt. Wil men de menschheid zedelijk ver heffen dan moest men zijn aandacht schenken aan de drankbestrijding en ook deze vereeniging niet uitzonderen van subsidieering. De Voorzitter wijst er op, dat de af stemming van deze subsidieaanvraag in vorige zittingen, Ged. Staten geleid heett tot dit afwijzend voorstel. Her voorstel in stemming gebracht wordt met 44 tegen 12 stemmen aange nomen. Tegen de heeren Bax, Eoppele, Gulden, v. d. Schans, mr. Arts, Jansen, Putman Cramer, Gruijse Van Oudenhoven, Val kenburg, Van Rijen, Dahne. ROMAN VAN O Nooit was Ingeborg een Pinksterzon dag zoo mooi en plechtig voorgeko men a Is deze, nooit had zij de heer lijke lente in zulk een weelderigen over daad gevoeld als op dezen gelukkiger) morgen. Zij liepen het dorp door, de kerk voorbij, waaruit juist het vrome gezang van de gemeente tot hen doordrong eu sloegen toen een landweg in, die hen langs weiden en akkers naar een naburig dennenbosch je voerde. Hoog boven hen in de lucht deden onzichtbare leeuwe rikken hun liederen weerklinken, verder viel er, behalve het verwijderd blaffen van ten hond, geen geluid meer waar te nemen; onwillekeuring dempten zij hun stemmen, evenals men zachter spreekt, wanneer men de hooge, plech tig ernstige zuilenzaal van een tempel binnentreedt. Ook op den inhoud van hun gesprek oefende de bet covering van dezen on- vergelijkelijken Pinksterdag haar wer king uit. Zij praatten niet meer over op pervlakkige en onverschillige dingen, doch zonder dat zij het zelf bemerkten, behandelden zij veel ernstiger en ge wichtiger onderwerpen. En spoedig was het alleen nog Valentin Diiringhoffen, Veerrecht. Het veerrecht voor het veer Gorin- chem—Sleeuwijk geeft geen aanleiding tot bespreking en wordt zonder stemming goedgekeurd. Verbetering keiweg Tilburg—Waalwijk. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Ward wij k vraagt dringend om ver betering van den keiweg van Tilburg naar Waalwijk. Gedeputeerde Staten stellen aan de S!a- ten v oor om hen te machtigen aan adres sante mede te deel en dat in 1929 met de verbetering van den weg zal worden aangevangen. Het lid Mr. van Ommeren gaat breed voerig de geschiedenis van den weg na en zegt o.a. dat hij in 1815 is aangelegd met basaltkeien van de 3e soort. Hij dringt er voorts op aan dat met deze wegverbetering een aanvang zal worden gemaakt in 1928 en dat zij uiterlijk in 1982 zal zijn voltooid. Het lid Mr. van de Mortel hoopt dat in 1929 een flink stuk van den weg zal worden verbeterd. De Voorzitter verklaart dat Gedepu teerde Staten niets liever doen dan aar de wenschen der leden tegemoet te ko men; de toestand van andere wegen was echter oorzaak dat de onderhavige weg moest blijven wachten. Het lid Mr. van Ommeren dient hierna de volgende motie in, welke is mede- onderteekend door de leden van der Ven (Vlijmen) en Dane: „De Staten van Noordbrabant doen als hun wensch ken nen dat met de verbetering van den weg Tilburg—Waalwijk nog zoo mogelijk in 1928 worda begonnen en dat deze ver betering geheel voltooid behoort te zijn uiterlijk in 1932". De Voorzitter ontraadt de motie; die daarna verworpen wordt met 37 tegen 6 stemmen. Voor stemden de heeren G. R van der Ven, Mr. van Ommeren Van der Schans, Dane, Bogers en de Waard. Vakschool schoenmakers ie Drunen. Zonder discussie wordt besloten tot toekenning van eene bijdrage van f 27C aan de gemeente Drunen, zijnde het be drag dat die gemeente over 1925 aan de vakschool voor schoenmakers meei heeft moeten betalen dan over 1920 toen de Nijverheidsonderwijswet nog niet in werking was. die het woord voerde. Hij, de onbehol- pene en linksche, gaf blijk van een rede naarstalent, dat haar ten hoogste ver baasde doch haar niettemin weldadig aandeed door de eenvoudige, ongekun stelde wijze, waarop hij de dingen voor stelde. Met een lichte mengeling van geestdrift en weemoed sprak hij over hooge jeugdidealen, welker verwezenlij king door slechts weinig uitverkorenen onder ons stervelingen wordt beleefd over de trotsche jongelingsdroomen, waarvan er in het leven geen enkele in vervulling gaat en over het duizendmaal bescheidener levensdoel, waarmee de vol wassen man zich pleegt tevreden te stel len, trofcsch en gelukkig, wanneer het hem vergund is, tenminste dit doel te bereiken „Maar u moet daarom niet gelooven. juffrouw Wallroth," voegde hij er glim lachend aan toe, „dat ik ook reeds al mijn hoogvliegende idealen begraven heb. Ik heb zelfs (eten ideaal, dat dag en nacht al mijn gedachten in beslag neemt en dat ik stellig niet zoo gauw afvallig zal worden. Ik heb het weliswaar tot nu toe als een diep geheim behandeld en nog tegen niemand daarover gespro ken maar u zult het naar ik hoop aan niemand veorraden, als ik u beken, dat ik met een brandende eerzucht bezield ben, die mij geen oogenblik rust laat." Ingeborg glimlachte ongeloovig, ter wijl zij vroeg: „Met een brandende eer zucht u, mijnheer Diiringhoffen?" „Ja zeker," verklaarde hij ijverig, „met die eerzucht, eenmaal onder de weldoe ners der menschheid gerekend te wor den al is het dan ook maar onder de kleine, die men bij voorkomende gele genheden met vriendelijke waardeering 1Q —O— o —O— noemt. Sinds jaren houd ik mij al bezig met proefnemingen om een geneesmid del de vinden, dat de werking van chi- nine en morfine in zich vereenigt, zon der den nadeeligen invloed, dien beide stoffen afzonderlijk op het menscheliik oiganisme uitoefenen. Zekere ontdekkin gen van uw vader hebben mij te zijner tijd de eerste opwekking daartoe gegeven en hoewel ik nog1 in de verste verte mijn doel niet bereikt heb, toch hebben mijn pogingen reeds verschillende verrrassende resultaten opgeleverd, die rijkelijk op wegen tegen alle aangewende moeite en zoovele onaangename teleurstellingen." „En als u nu werkelijk het nieuwe geneesmiddel gevonden hebt, dan zult u op eenmaal een beroemd en rijk man geworden zijn niet waar?" Valentin Diiringhoffen keek haar met verbaasde oogen aan, zoodat zij zich biezend over haar ondoordachte vraag schaamde. „Rijk?" herhaalde hij, „neen, want het zou immers niet een van die uitvindin gen zijn, die men terwille van eigen voor deel geheim zou mogen houden. En be roemd Ik geloof het niet, juffrouw Wall roth. hoewel ik er mij hartelijk over zou verheugen, beroemd te zijn. Maar ik kau mij, eerlijk gezegd, niet goed voorstel len, hoe ik mij met die nieuwe eigenschap „beroemd" zou moeten gedragen. Hij lachte en zijn heldere, opgewekte lach werkte wederom aanstekelijk op zijn jonge begeleidster. Zij begonen thans ovei iets anders te spreken; maar het denk beeld, hoe prettig het moest zijn, wan neer Valentin Düringhoffens naam op zekeren dag op aller lippen lag, liet In geborg niet meer los en hield haar nog steeds levendig bezig, toen hij zelf zijn o o O— nieuw geneesmiddel met alle hoopvolle verwachtingen, die daaraan verbonden mochten zijn, oogenschijnlijk reeds lang weer vergeten had. Het feestelijke middageten in de oude onderwijzers woning was veel eenvoudi ger, dan de dagelijksche maaltijden aan professor Wallroth's tafel; maar Inge- borg herinnerde zich niet, dat een weel deriger diner haar ooit beter had ge smaakt. Spoedig na het eten wachtte hun nog een verrrassing, toen de jonge dominé van het dorp op bezoek kwam, om zijn ouden vriend en schoolkameraad hartelijk te begroeten. Riegme snelde naar de keuken, waaruit al heel gauw verleidelijke koffiegeuren tot de aanwe zigen doordrongen, en het kleine gezel schap, dat daarna om de groote ronde koffiepot vereenigd zat met een schaal goudgele boterkoeken daarnaast, lachte en schertste op zulk een zorgeloos opge- wekten toon, alsof er niets dan loutei feeststemming en zonneschijn op aarde bestond. Zoo snel was nog nooit een middag voorbijgegaan, zoo onverwacht was vooi Ingeborg nog nooit de schemering inge vallen. De dominé werd door ambtsbe zigheden naar zijn bedehuis teruggeroe pen cn toen deze afscheid nam, hoorde Ingeborg dat Valentin Diiringhoffen deD volgenden dag reeds weer naar de hoofd stad moest vertrekken. Hij had slechts twee dagen verlof kannen krijgen en hij was te plichtsgetrouw, om ook maar een ondeelbaar oogenblik in verzoeking te komen zijn verlof eigenmachtig te verhagen. Nauwelijks een kwartier na het ver trek van den dominé, hield ook de ouder- wetsche equipage van het landgoed Lin- Ze 13 om van te smullen, zoo ll :n, <U£A£9 Om een cent. Op den Schiedamsehen Dijk te Rot-; te-rdam is een stevige vechtpartij geweest, waarvan de o or zaak was een verschil van meening in een café, waar een bezoeker meende, dat hem 1 cent te veel was berekend. De klant maakte zich driftig en er ontstond een vechtpartij, welke zich van het café naar de straat verplaatste^ Daar bemoeiden zich spoedig vele c-m-r standers met het geval en de vecht partij werd algemeen. Toen de politie tusschen beide kwam, keerde men zich tegen haar en het relletje nam gedu rende eenigen tijd ernstige afmetnigeo aan. Tenslotte is het gelukt de rust te herstellen, nadat van gummistok en sa bel was gebruik gemaakt. De klant, de 24-jarige schippersknecht J. V., is in het ziekenhuis aan den Coolsingel be handeld. Hij had veel wat verwondin gen opgeloopen. dow voor de onderwijzerswoning stil en thans viel ook voor Ingeborg aan een langer verblijf niet meer te denken. Een ernstige, bijna treurige stemming had zich opeens van allen meester gemaakt, die i n het gezellige kamertje bijeen waren en iets van die vage vrees scheen hen terneer te drukken, die in de harten dei menschen doordringt, wanneer men op het punt staat afscheid van elkander te nemen voor langen, onbepaalden tijd. „Wilt u als herinnering aan dezen dag tenminste niet een paar bloemen uil onzen tuin meenemen, juffrouw Wall-; roth vroeg Valentin, toen zij na zijn moeder en zuster ook hem de hand tot afscheid r eikte. Het is wel reeds tamelijk donker buiten, maar ik zie toch nog wel kans een bouquetje voor u samen te 9tellen, zoo goed en zoo kwaad als het gaat," Zij nam zijn aanbod dankend aan en bleef aan zijn zijde terwijl hy in het kleine tuintje van het eene perk naar het andere liep om de mooiste bloemen, di6 hij kon ontdekken, voor haar te plukken. „Welk een heerlijke, onvergetelijke dag is dit voor mij geweest!" zeide hij zacht. „Met een ig;eheel leven vol arbeid en eenzaamheid zou ik deze kostelijke u-i ren niet te duur betaald achten." „TT mocht n vandaag wel gelukkig ge* voelen mijnheer Diiringhoffen," antwoord de Ingeborg hartelijk, „het was inder daad de belooning voor uw zeldzame opofferende kinderliefde, dóe u ,hedjen in ontvangst mocht nemen."

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1