Pil nummer aesiaai uil 2 maden- B Drooisterij A. Verscliuur-Baert S. D. LANKHUYZEN Co's BANK PEULVRUCHTEN A. BAAIJENS Botermarkt 88 Schoolrapporten. *-AND VAN ALTEMA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4779. Vrijdag 20 Januari 1928. Binnenland T. BOONSTRA Buitenland. Dit blad vereehynt WOENSDAG «n VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke Dammers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regal meer 15 eent. Groote letters naar pï^tsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het is een merkwaardig verschijnsel dat men den laatsten tijd in onze om geving zooveel door ouders van school gaande kinderen hoort spreken over de schoolrapporten hunner telgen. En meest al geschiedt zulks in afkeurenden zin, iets wat we ons geheel kunnen indenken, indien het waar is wat de ouders ons mededeelden, over de wijze, waarop de rapportcijfers somtijds het levenslicht aanschouwen. Zoo hoorden we o a. dat een leeraar aan een der onderwijsin richtingen te Goriachem het werk zijner leerlingen beoordeelt met honderdste dee- len van een cijfer en als een ongelukkige discipel b.v. een honderdste deel mist om een voldoende rapportcijfer te kunnen krijgen, hij onherroepelijk als onvol doende wordt aangemerkt en daardoor somtijds niet wordt bevorderd tot een hoogere klasse. Dit staaltje is een uit meerdere, maar o.i. is het wel heel kras. Niemand kan ontkennen dat het geven van rapporten eene zaak van groot belang is voor het schoolleven en voor de samen leving van school en huis. Te weten dat op vaste tijden een foto van zijn schoolbestaan aan onders of verzorgers zal worden toegezonden, is voor den leerling eene aansporing om met ernst en vlijt zijne schoolwerkzaamheden te verrichten. De zekerheid van tijd tot tijd een kijkje te krijgen op vorderingen, gedrag en vlijt van de kinderen geeft den ouders eene zekere gerustheid, daar zij door dat kijkje de gelegenheid krijgen om, waar noodig, maatregelen te nemen, die kun nen leiden tot aanvulling van het tekort- komende. Er is in het algmeen a'les vóór en niets tegen dat de school op gezette tijden de rekening-courant van hare discipelen bij de ouders of verzor gers komt presenteeren. En nu is het wel bevreemdend dat er nog tal van lagere scholen zijn, waar men nog niet aan het uitreiken van schoolrapporten is toegekomen. Op alle Middelbare scholen en Gymnasiums worden ze reeds sedert jaren uitgereikt. Het geven van rapportcijfers, die zoo juist mogelijk behooren aan te geven hoe het staat met de vorderingen, den ijver en het gedrag der leerlingen, is waarlijk nog niet zoo gemakkelijk. Er worden bij de beoordeeling meerdere manieren toege past, welke nu niet direct onze volle sympathie hebben. De juistheid van beoordeeliDg kan men bereiken langs verschillende wegen. In de lagere school zoekt men haar in den regel te verkrijgen door het geregeld aanteekenen van waar- deeringscijfere, terwijl men bij het voort gezet onderwijs meer zijn kracht zoekt in het opgeven van proefwerk. Er zijn scholen waar men tracht door veelheid de volmaaktheid te naderen. Letterlijk voor alles wordt een cijferge geven en dat is naar onze meening niet verkieslijk omdat de kinderen dan minder gaan hechton aan de punten, die worden toegekend. Geeft men van tijd tot tijd een cijfer dan behoudt het cijfer iets prikkelends en men bereikt er juist zijn doel mede n.l. een gemiddeld oordeel omtrent het door den leerling gepres teerde. Bij het geven van proefwerk kan er wel eens sprake zijn van een te weinig n.l. als het resultaat van het proefwerk zon der eenige wijziging als eindcijfer wordt overgebracht op het eventueel rapport. Immers kennen wij leeraren en onder wijzers, die het aan hun leerlingen toe te kennen cijfer enkel en alleen laten afhangen van een stukje proefwerk en dit achten wij fataal omdat toevallig het allesbesliesende proefwerk den eenen keer wel te moeilijk kan zijn uitgevallen en den anderen keer wat al te gemakke lijk. En dan krijgen we fraaie dingen te zien. B v. een leerling, die gedurende den vorigen cursus een gemiddeld cijfer had van 6 voor Wiskunde en dus op peil was, daalt plotseling tot op 2 om drie maanden later de duizelingwekkende hoogte van 8 te bereiken. Men voelt dat hier iets niet in den haak is, want zulke sprongen maakt de natuurlijke verstandsontwikkeling niet. Daarin kan alleen sprake zijn van eene langzame stijging of een geleidelijke daling. En die zullen zich veel beter vertoonen, wanneer men bij het vast stellen van het cijfer niet enkel met het proefwerk rekent, maar ook laat gelden het door de leerlingen in de gewone lesuren gepraesteerde. En dan ook.. rekening houdt met het vroeger bereikte. Een leerling, die den vorigen cureus ge middeld een 6 had, komt de eerste maal in den nienwen cursus sterk in aan merking voor een 3. In «oo'n geval hem minder dan 5 te geven schijnt on- gewenscht. Blijft de slapte van den leerling aanhouden dan komt hij zóó op den duur toch wel op 3 terecht. Eene plotselinge daling van 6 op 3 zou den moed van een leerling ook wel eens geheel kunnen uitblusschen. Daarom schijnt het ons noodig bij het vaststellen van cijfers voor het heden, ook rekening te houden met het bereikte in het ver leden. Het juiste waardeeren van de kennis van den leerling is, zooals we reeds zeiden, eene moeilijke taak. En toch is het eene buitengewoon belangrijke taak, omdat er zoo ontzettend veel van kan afbangen voor de toekomst van een discipel. Eén onvoldoend cijfer meer of minder kan het toekomstig lot van den leerling bepalen. Neem b.v. een jong- mensch, dat het Gymnasium bezoekt. Voor Latijn b.v., dat een hoofdvak is, heeft hij onvoldoende en de mogelijkheid bestaat nu, dat hij er met een her-examen nog komt. Heeft hij echter een onvol doend cijfer voor Latijn en b.v. ook nog een voor geschiedenis, dan zal hij in den regel niet bevorderd worden. Is dit ge- schiedeniscijfer nu alleen te danken aan een ongelukkig proefwerk, dan voelt men wel hoe hoogst gevaarlijk en geheel verkeerd het is om een rapportcijfer enkel en alleen van een proefwerk te laten afhangen. Het is ons bekend dat er ook aan Bossche scholen leeraren zijn, die als maatstaf bij het geven van rapportcijfers voor vorderingen geheel alleen het proef werk nemen en de door den leerling in de lessen gegeven antwoorden daarbij absoluut negeeren. We willen hiervan alleen dit zeggen n.l. dat we de leerlingen diep zouden beklagen indien al hun leermeesters dus danig handelden. VOOR DEN MOEST HONING, gegarandeerd zuivere bijenhoning. DROP, longo-, katjes- gecandeerd poeder. PASTILLES, Wybert-, Potters Pellets-, Mynhardt-, Leni-, Menthol Licorice. I HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. Een nieuwe Reddingboot. Met de nieuwe redding boot jSchuttevaerc werd te Rotterdam een demonstratie gehouden om de stabiliteit eo vaardigheid aan te toonen. Kapitein Smids zal eerstdaags een proeftocht maken naar Amerika, over welken tocht men 40 dagen denkt te doen. Hierboven een kijkje tijdens de demonstratie. telep. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen, Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK.; fi®"" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie OOGST 1927. WITTE en BRUINE BOONEN CAPUCIJNERS - SPLITERWTEN en GROENE ERWTEN. Dooi-eliende. Tengevolge van den dooi zijn de dorpen Allenaae en Marienwiese bij Landsberg aan de Warthe geheel door water en ys inge sloten. Noch de postboden, noch de dokters, noch de levensmiddelenhandelaars kunnen de dorpen bereiken. Ook in Silezië zijn verschillende derpen door overstrooming van de buitenwereld afgesloten. Droevig auto-ongeluk. Door de lichten van het station Kinkem- pois werd een Luiksche automobilist ver blind en hy kwam met zijn auto in een sloot terecht. De twee inzittenden werden gered, doch de eigenaar was op slag dood. Door een trein gegrepen en gedood. Uit Atrecht wordt gemeld, dat drie ar beiders, die langs de spoorbaan liepen, door den D-trein uit Calais werden over reden. Een vierde arbeider kon zich nog intijds reddeD. Beschadiging van Rachel's graf. Onbekend gebleven personen hebben de gebouwen van het graf van Rachel in Palestina beschadigd. O.a. is de trap, die naar het graf leidt, vernield. Familiedrama. Uit Reitsch by Bitterfeld wordt gemeld, dat een mijnwerker aldaar, die reeds lang in oneenigheid met zijn vrouw leefde, in een vlaag van woede zijn beide kinderen heeft gewurgd. Vee verbrand. In Hatzumerfehn by EmbdeB is een groote boerenhoeve afgebrand, waarbij 67 stuks vee omkwamen. De electrocutie een onmenschelijke te rechtstelling. De bekende deskundige op hel gebied der electriciteit, prof. Roto, heeft naar aan leiding van de terechtstelling van mevrouw Snyder en Gray verklaard »Ik aarzel niet te verklaren, dat de electriche stoel de onmenscbelykste terechtstelling is, die het menschelyk verstand heeft kunnen uitden ken. De dood moet één lange marteling zijn.z Onbetrouwbare consul-generaal. De Oostenryksche consul-generaal te Warschau, de vroegere kolonel Kohn- Kohnau, leerde in 1924 aldaar de Poolsche gravin Ostrowska kennen, die ook in de society van Weenen een belangryke rol speelde en groote goederen in Oostenrijk, Polen en Beieren bezit. Hy won haar voor het Land van Heusden en AitenaJeLangstraat en de Bommelerwaarii Een redder gehuldigd. In het gebouw der Chr. Jongemannen vereeniging in de Keizerstraat te Scheve- ningen is op eenvoudige, d-'ch treffend plechtige wijze, in opdracht van den Mi nister van Waterstaat door den hoofdin specteur van de Scheepvaart, gep. vice- admiraal C. F. Fock, de zilveren eerepen ning voor menschlievend hulpbetoon met loffelijk getuigschrift uitgereikt aan den matroos A. K. Groen. Smokkelaarster gesnapt. De vrouw van V., een bekend smokke laar uit Tilburg, reisde met de autobus stadwaarts, onder haar kleeren eenige flesschen smokkelwaar verborgen hou dend. Ze dacht reeds, dat ze veilig de ge vaarlijke zone was gepasseerd, toen onder de gemeente Goirle een paar ambtenaren haar uitnoodigde, zich aan een visitatie te onderwerpen. Alle tegenstribbelingen van de vrouw hielpen niet, zij werd gevi siteerd. Er kwamen 8 liters gedistilleord :e voorschijn. O De vreemde sterfgevallen te Vriezen- veen. Het jongste meisje van de familie Br. te Vriezenveen, oud 4 jaar is plotseling ook zeer ongesteld geworden, zoodat de geneesheer onmiddelijke overbrenging naar het ziekenhuis te Almelo gelastte. Ook dit meisje is overleden. Een oor zaak is nog niet hekend. Het gezin van Br. heeft dus in drie da gen tijds drie kinderen verloren. De smokkehandel aan de Brabantsche grens. De smokkelhandel in de omgeving var Budel duurt nog onverminderd voort. In een paar weken tijds werd door de Rijks ambtenaren meer dan 2000 K.G. suiker in beslag genomen. Verder vielen honderden kilo's beter, manufacturen, sigaretten enz. in handen der kommiezen. Ook de handel in diverse alcoholhoudende dranken is levendig. Onbewaakte overwegen. De heer B., expediteur te Casfcricum. is op een wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt. Hij passeerde met zijn vrachtauto den onbewaakten overw eg aar de noordzijde van het dorp, maar merk te niet tijdig genoeg op, dat een trein naderde. Midden op de spoorbaan werd de auto door den trein gegrepen en het achterste gedeelte van den wagen werd geheel versplinterd. De heer B. bleef ongedeerd. Hij was zoo weinig on der den indruk van het gebeurde, dat hij na het ongeluk de reis met dezelfde auto voortzette. Tel. O Ernstige aanrijding. Woensdagmorgen liep er een wiel af van een auto eener wasscherij op de Ha venstraat. De bestuurder kon de auto niet in bedwang houden en moest lijdelijk toe zien, dat het voertuig het trottoir opreed en twee personen tegen den grond smak te, een looper van de Incassobank, die juist passeerde, en een bewoner van de Havenstraat, die aan den trottoirband hout zat te hakken. Den incasseerder werd een been verbrij zeld, terwijl de bewoner van de Haven straat er met een gebroken knieschijf af kwam. Per anto van den Geneeskundigen Dienst weTden de slachtoffers naar het Ziekenhuis vervoerd, alwaar zij ter ver pleging werden opgenomen. De rijwielbelasting. In 1927 heeft de rijwielbelasting f 6.798.440 opgebracht, tegen f 6.635.634 in 1926. Een kuitenprikker te Arnhem. Mej. M. in de Ketelstxaat te Arnhem is door een haar onbekend persoon met &en scherp voorwerp in haar linkerkuit geprikt. Ook ruitenkrassers te Delft. Ook te Delft zijn waarschijnlijk dooi de baldadige jeugd, in het centrum der stad een groot aantal spiegelruiten be schadigd. o— De moord te Heerlerheide. De Subst. Officier bij de Rechtbank te Maastricht heeft tegen KL de V., die op 26 Augustus L. Reimersdal te Heerlerhei de, na herhaalde bedreigingen, met twee revolverschoten doodde, wegens moord met voorbedachten rade levenslange ge vangenisstraf geëischt. O De opbrengst der rijksmiddelen. In 1927 14 millioen meer dan in 1926. De totale opbrengst der Rijksmiddelen in December 1927 bedraagt f39,811,796 tegen f 39,229,167 in December 1926, of f 579,600 meer. Over het jaar 1927 was de opbrengst der Rijksmiddelen ruim f 14 millioen meer dan in 1926. Een half varken gestolen. Bij P. v. d. V. te Culeonborg is inge broken zonder dat de bewoners iets vari de dieven hebben bemerkt. Alleen den volgenden morgen constateerde men, dat een half varken, dat den vorigen dag ge slacht was, was verdwenen. Tot dusver tast men omtrent de daders in het dui ster. Man plotseling doodgebleven. Te Vreeswijk is zekere G. V. bij het vervoer van steenkolen per kruiwagen plotseling in elkaar gezakt en dood ge- gebleven dor te Overschie het lijk gevonden van den ruim 60-jarigen nachtwaker W. G. Slechtenhorst. Dr. Karreman constateerde later, dat de man was overleden tengevolge van (kolendampvergiftiging. Ook was zijr.trech- teronderbeen verbrand. Door gassen gedood. De tweede officier en een matroos van het Engelsche tankschip ,,Daghestan:' zijn te Balikpapan (O.K. Borneo) dood bij het benzinereservoir gevonden. Waar schijnlijk zijn zij door uitstroomende gas-r sen vergiftigd en gedood. Kolendampvergiftiging. De werklieden De W. en^J. Overschie hebben om 7 uur in een schuur-; tje aan den Kanalenweg bij den Kleipoh Verdronken. De motorschipper Jansen uit Den Haag heeft aangifte gedaan hij de politie te Stompwijk, dat zijn schoonzoon, die op de boot als dekknecht werkzaam was, om 12 uur van de schuit is gevallen en ver dronken. Om 12 uur was het lijk nog niet go vischt. Hij laat een vrouw en 3 kindaren achter. I Het lijk is om twee uur uit den Vliet opgehaald. ALLES EERSTE SOORT. Gasmeter gesprongen. De gasfitter F. van N. te Putte kreeg bij een ontploffing van een gasmeter ge vaarlijke bandwonden in het gelaat. Zoo goed als zeker zal Van N. het eene oog moeten missen. o Mislukte berooving. Door de Schiedamsche politie is aan gehouden de los-werkman H. G„ 36 j., wonende Verbrande Ervert to Schiedam, verdacht van berooving van oecn porte- monnaie met f 150 aan bankpapier, ten nadeele van den koopman D., wanende op een woonschip in de Schie. Verdachte G. en de beroofde D. be vonden zich in het café ran F. aan de JOur de Sluis. Toen D. op straat kwam, ver miste hij zijn portemonnaie met inhoud. D., die door G. naar buiten was gelokt verdacht deze onmiddellijk van den dief stal. G. nam daarop de vlucht, achter volgd door eenige bezoekers van het café. Op zijn vlucht wierp hij de gekaapte portemonnaie weg, die door de politie in beslag is genomen. Het geld was neg aanwezig. O— —O— -—o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1