Pil nummer Beslaat oil 2 manen. ie«he"(»8uu< van altenA Uitgave: Eirma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4780. Woensdag 25 Januari 1928. _z~ Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnemantsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlyke nummers 6 cent. Int. Telefoon no« 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 45 eent. Groote 'etters naar p!?»tsruimt«. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WASPIK, op Vrijdag 20 Jan. 1928, 's nam. 6 uar. VoorzitterEdelAchtb. Heer Dekkers. Secretaris WelEd. Heer B. van Schyodel. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en wenscht de leden in deze eerste vergadering van het jaar een gelukkig Nieuwjaar. Spreker hoopt dat de aange name verstandhouding, welke steeds in het raadscollege heeft geheerscht, ook in 1928 moge blijven voortbestaan. Uit het feit, dat by de in het afgeloopen jaar gehouden verkiezingen bijna alle leden in den nieu wen raad zijn teruggekeerd, trekt hij de conclussie, dat de ingezetenen instemmen met de besluiten, die door den raad zyn genomen. Met vreugde kan spreker me- dedeelen, dat het bevolkingecyfer boven de 3400 is gestegen. De finantieele toestand was in 1927 nog slechter dan in 1926. Hy hoopt echter dat onder Gods zegen 1928 beter moge zyn. De heer A. Pruijssers dankt als oudste lid van den Raad den Burgemeester voor - zyne wenschen en biedt hem en zyn gezin wederkeerig zijne gelukwenschen aan voor het jaar 1928. De notulen der vorige vergadering worden daarna gelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeliog van de volgende ingekomen stukken Proses-ver baal van de opname van kas en boeken bij den Gemeente-ontvanger, Secretaris-Penningmeester van het Bur gerlijk Armbestuur en Secretaris der Wo- ningbouwvereeniging ^Volksbelang# Schrijven van Ged. Staten betreffende de vaststelling der gemeenterekening over het dienstjaar 1926 Schryven van Ged. Staten, waarby goed keuring wordt verleend aan het raadsbesluit tot instelling van twee veemarkten Schryven van Ged. Staten, waarbij het presentiegeld voor de leden van de* raad wordt vastgesteld op f4 per lid en per vergadering, met dien verstande, dat, in dien twee of meer vergaderingen op een dag worden gehouden, slechts ééomaal presentiegeld wordt toegekend Schrijven van den heer A. Kamp, dat hy zijne benoeming tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur aanneemt. Bovenvermelde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den Burgemeester van Dussen, met verzoek adhaesie te betuigen aan een aan H. M. de Koningen gericht schrijven van eenige Burgemeesters, be treffende de overbrugging der Bergsche Maas bij Keizersveer. Met algemeene stemmen wordt besloten adhaesie te betuigen. Beëediging Armmeester. De heer A. Kamp legt daarna in handen van den Voorzitter den vereischten eed af. Aan Burgemeester en Wethouders wordt machtiging verstrekt tot het houden der jaarlijksche verpachtingen. Aanvaarding schenking. De Voorzitter, zegt, dat hem door den ZeerEerw. Heer H. J. J. Huibers een som is ter hand gesteld van f300,met op dracht die te storten in de gemeentekas, zonder dat schenker de aanleiding der schenking noemde of hieraan eenige rechten of verplichtingen ten laste der gemeente verbond. Met algemeene stemmen wordt besloten de schenking te aanvaarden. Benoeming der leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Aaa de beurt van aftreding waren de heereo A. F. Maas, J. Dubbelman, H. v. Iersel, i D. C. van der Ryken en B. van Schijudel. De aftredende leden werden herbenoemd. Wijziging reglement van het Burgerlijk Armbestuar. De Voorzitter leest een schryven voor van Gedeputeerde Staten waarin wordt overwogen het reglement op het Burgerlyk Armbestuur zoodanig te wyzigen, dat daarin eene bepaling wordt opgenomen dat tot uitbesteding van een arme niet wordt overgegaan, alvorens door een geneeskundige ichriftelyk is verklaard, dat hem na een ingesteld onderzoek van alle leden van het gezin waaraan de bestedeling zal worden toevertrouwd, is gebleken dat de gezond heidstoestand zoowel in lichamelijk als in geestelyk opzicht van geen hunner gevaar oplevert voor hunne huisgenooten. Met algemeene stemmen wordt besloten de wijziging in het reglement aan te brengen. Wyziging op den vleeschkeuringsdienst voor vee en vleesch. Met algemeene stemmen wordt besloten aan artikel 28 der verordening een nieuw lid toe te voegen, waarin het verboden is het vervoeren of ter aflevering voorhanden te hebben van vleesch, indien in hetzelfde perceel gelijktijdig vleesch, afkomstig van een slachtdier, geslacht overeenkomstig art. 6a van de Vleeschkeuringswet, in voorraad is. Subsidie Sluis Hooge Brug, De Voorzitter leest een schrijven voor van het Dagelyksch Bestuur van het Water schap »De Lage Weg met de Velden# te 's Gravemoer met verzoek om subsidie voor de keersluis aan de Hooge Brug. Door den raad was in zyne vorige vergadering besloten de post van de begrooting af te voeren. De Voorzitter vindt het billyk dat sub sidie wordt verleend. De beer Pruyssers zegt de gemeente Waspik in verhouding tot andere gemeenten veel te veel is betaald. De heer Brox zegt dat Waspik er ook meer belang bij heeft dan andere ge meenten. De Voorzitter zegt dat men geen reke ning moet houden met hetgeen andere gemeenten doen doch alleen het belang der gemeente Waspik in het oog moeten houden. De heer Verschuren zegt dat de dijken en sluijzen door het Rijk zijn gemaakt. Het Waterschap heeft waarschijnlijk van het Rijk ook eenige reservegelden ont vangen voor het onderhoud der sluizen. Spreker is van oordeel dat op het verzoek om subsidie niet moet worden ingegaan. De heer Brokx stelt voor f 25.subsidie te verleeDen. Het voorstel van den heer Brokx in stemming gebracht wordt met 4—7 stem men verworpen. Tegen stemden de heeren Rubbens, Ver schuren, Ruitenberg en Pruyssers. Wijziging subsidie Wit-Gele Kruis. Bij de behandeling der begrooling werd aan het Wit-Gele Kruis een subsidie toe gekend van f200,Het bestuur der vereeniging heeft thans het verzoek gericht om subsidie voor het consultatiebureau. Wanneer de gemeente subsidie verleent, wordt deze ook toegekend door de provincie. Het bestuur der vereeniging verzoekt thans de reeds toegekende subsidie van f 200, met f125,te willen verminderen en aan het consultatiebureau subsidie toe te kennen van f125,Hierdoor worden de uitgaven der gemeente niet bezwaard. Met algemeene stemmen wordt tot wijzi ging der subsidie besloten. Begrooting Burgerlyk Armbestuur voor het dienstjaar 1928. De heer van der Ryken, lid der com missie van onderzoek zegt dat de commis sie had voorgesteld de post verstrekken van gelden aan passanten te verlagen met f40,en te brengen op 10. De Voorzitter zegt dat hy van het Arm bestuur een schrijven heeft ontvangen om in het vervolg geen passantenbriefjes af te geven dan alleen in dringende gevallen. Met algemeene stemmen wordt de be grooting voor het Armbestuur vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f14.214. Verzoek van eenige bewoners van wijk Carlo om verbetering aan te brengen in de straatverlichting. Na voorlezing van het verzoek zegt de heer Pruyssers dat het billyk is dat eenige verbetering wordt aangebracht. De heer Ruitenberg acht den toestand zooals hy thans is onhoudbaar. Spreker is er echter niet voor, wijziging in de lichtpunten aan te brengen, het ware beter er nog eenige bij te plaatsen. De heer Brokx zegt, dat een beter toe zicht op de straatverlichting noodzakelijk is, want hij heeft wel eens geconstateerd dat des morgens om vyf uur de lantaarns oog brandden. De Voorzitter zegt, de politie hierop te zullen wijzen. Met algemeene stemmen wordt besloten, B. en W. te machtigen de noodige ver beteringen aan te brengen. Schrijven van Ged. Staten, waarin om advies wordt gezonden een adres van 2 raadsleden, met verzoek om de toegekende subsidie aan de St. Tberesiakerk te Was- pik-Boven te vernietigen. De Voorzitter stelt voor, het besluit van den raad, waarin de subsidie werd verleend, te handhaven. Met 9 tegen 2 stemmen wordt daartoe besloten. Tegen stemden de heeren Ruij- tenberg en Pruyssers. Voor de bespreking van de begrooting van het wegenplan stelt de Voorzitter voor, dit onderwerp in geheime vergadering te bespreken, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Na heropening der vergadering zegt de Voorzitter, dat Ged. Staten de begrooting voor het dienstjaar 1928 niet goedkeuren, alvorens het percentage op de plaatselijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1928 1929 is verhoogd. Spreker stelt daarom voor het percentage te brengen op 7 pCt. Met 8 tegen 3 stemmen wordt het voorstel verworpen. Voor stemden de heeren Rubbens, Smits en Rekkers. Steunverleening aan werkioozen. De Voorzitter leest een schrijven voor van de Landeljjke Vereeniging tegen de nadeelige gevolgen van werkloosheid en ziekte, gevestigd te Rijswijk, met verzoek aan de uitgetrokken werkioozen eenige 3teun te verleenen De heer v. d. Ryken is wel voor steun te verleenen, aan arbeiders die het wer kelijk noodig hebben. De heer Verschuren zegt dat er voor de landarbeiders wel werk zal zijn te vinden, zoodat hij eene steunregeling overbodig acht. De heer Brokx stelt voor een steunrege ling in het leven te roepen op dezelfde wijze als het vorige jaar. Na nog eenige discussiën wordt besloten eene steunregeling toe te kennen. B enW, zullen een opgave verstrekken van arbeiders die zich hebben aangemeld en de Raad zal het bedrag bepalen. Tegen stemmen de heeren Verschuren, Ruijtenberg en Pruyssers. De Voorzitter stelt vervolgens aan de orde een verzoek van het bestuur van het Waterschap Klein Waspik om overname van de wegen en sluizen der gemeente. De Voorzitter zegt dat het verzoek wel voor inwilliging vatwaar is en stelt voor wyl het een zeer belangryk punt der agenda is, eerst het adres te laten circu- leeren onder de raadsleden en in de eerst volgende vergadering te behandelen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Ziet gij ouder uit dan gij zijt? J GRUNO's AAITABAK MEI WSRLAK mr liet Lui ui Heusden en AltGii.de Lanastraat tilt Boiielerwaard Slechte spijsverte-' ring, verstopping, maagkwalen enz., werken nadeelig op uw humeur en ge stel. Foster's Maag- pillen zijn een zacht- werkend laxeermid del. dat uw kwaal doet verdwijnen. Foster's Maagpiller» Alom' verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. Vergadering van den Raad der gemeente DUSSEN, op Vrijdag 20 Jan. des voormiddags te 10 uur. Voorzitter de EdelAchtb. Heer Snijders. Afwezig zijn de heeren Berm, Jongbloed en v. Drunen. De Voorzitter opent de vergadering en wenscht de heeren waar het de eerste ver gadering in 1928 is een voorspoedig en gelukkig jaar toe. Ingekomen stukken Eenige aanmerkingen door Ged. St. op de gemeenterekening 1926. Deze aanmer kingen zyn slechts van administratieven aard en worden in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Schrijven van de Commissaris der Koni- gin dezer provincie waarin dez- de'aan dacht van het gemeentebestuur voor brandweerzaken vestigt op h~t advies bureau van den Brandweerbond. De Voorzitter zegt, dat dit schrijven als aanvulling dient op de circulaire over de laanschaffing van schuimbluschappa- raten. Door den Boerenbond zijn reeds eenige bluschapparaten verstrekt, bo vendien is voor het blusschen van brand in de gemeente voldoende water aanwezig zoodat spr. voorstelt het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Aldus be sloten. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over hare werkzaam heden over 1927 waaruit blijkt dat 20 gevallen van schoolverzuim door haar zijn behandeld. Bericht van Gedeputeerde St. dat zij kunnen beslissing inzake goedkeuring ge- meentebegrooting 1928 verdagen. Be sluit van Ged. St. tot goedkeuring van het raadsbesluit van 21 December 1925 betreffende het verhuren eener woniDg aan G. v. Rijswijk. Pre cesverbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger waarbij alles in be hoorlijke orde is bevonden. Al deze stuk ken worden voor kennisgeving aan ge nomen. Schrijven van J. Verschuren waarin subsidie van gemeentewege wordt ge vraagd voor het plaatsen van een achter lijk meisje op een school voor dergelijke kinderen te Udenhout. Dit meisje dat 9 jaar is, is zonder familie op de wereld zij kan de gewone school niet volgen, •weshalve zij het onderwijs vanieen school voor achterlijke kinderen zou moeten vol gen om er iets van terecht te brengen. Van zekere zijde, wordt 190.— toege zegd het schoolgeld bedraagt echter f 500.— per jaar adressant verzoekt het gemeentebestuur het ontbrekende te wil len bijpassen, uit de gemeente kas. Een schrijven van een geneesheer is bij dit adres gevoegd. B. en W. voelen wel iets voor 't verzoek, de gem. wordt door de wet verplicht tot bijdragen voor kinderen uit de gemeente die een H.B.S. of gymnasium bezoeken, daarom heeft het g meente bestuur zich ook verplicht gevoeld bij te dragen aan de Handelsschool t~ Waal wijk voor leerlingen die deze school be zoeken en meent het colkge ook voor dit kind hetzelfde bedrag <e moeten beschikbaar stellen als voor de leerlingen die laatst genoemde school bezoeken n.l. f 100.— per jaar. De raad gaat met dit voorstel accoord. Overbrugging Bergsche Maas. De Voorzitter zegt, dat toen de heer Herman zijn interpellatie over deze kwes tie hield, hij er toen afwijzend tegen overstond, omdat spr. meende dat de brug er toch zou komen, tengevolge van de gevoerde actie in 1911. Immers toen was reeds een request voor overbrugging der Maas bij Keizersveer door diverse brugemeesters aan de regeering verzon den, terwijl in 1916 opnieuw een request over deze zaak werd gezonden. Later heeft spr. evenwel een nader onderzoek ingesteld en is hem gebleken dat het nog niet zoo vast stond dat de brug er zoo spoedig zou komen. Spr. verkeèrde in de meening dat het als een paal boven water stond, dat van de 14 bruggen die in het rijkswegenplan zijn geprojecteerd de brug aan het Kéizersveer een der eer ste zou zijn, die zou worden gelegd, met het oog op den internationalen ver keersweg Amsterdam Parijs. Door het onderzoek dat spr. in de Haag heeft ingesteld is hem evenwel gebleken dat genoemde brug het laatst aan de beurt zou komen tegelijk met het wegva,k U- trecht—Breda en de bruggen te Gorin- chem en Keizersveer voorloopig althans niet zullen worden gelegd spr. had ge dacht dat de regeering tegenover de brug aan het Keizersveer een andere houding zou hebben aangenomen, immers aan deze brug zit i ets anders vast dan aan de andere bruggen. De regeering heeft te genover deze s treek een verplichting, im mers door het graven van de Maasmond is zij geisoleerd geworden en thans groeit hier een bevolking op die geheel ver vreemd van het overige gedeelte van de provincie Ncordbrabant waartoe zij be hoort. Het is plicht der regeering dat de ze vruchtbare streek zoospoedig mogelijk uit haar isolement wordt verlost. Toen spr. door zijn onderzoek bij de bureaux in den Haag bemerkte*, dat hiervan voor loopig e venwel nog geen sprake is, heeft hij de burgemeesters uit de omliggende gemeenten tot een vergadering aitgenoo- digd en is een adres opgemaakt dat aan de regeering is verzonden, en aan welk adres verzocht wordt adhaesie te willen betuigen het adres luidt: Geven met verschuldigden eerbied te kennen J. J. H. Snijders, burgemeester van Dussen; P. Bergmeijer, burgemeester van Almkerk; W. Beukenkamp, burgemeester van Werkendam en De Werken en Sleeu- wijkJ. van der Lely, burgemeester van Woudrichem; A. D. van der Schans, bur gemeester van Andel, Giesen en Rijswijk; D. F. Brune, burgemeester van Eethen: A. J. W. M. Moons, burgemeester van RaamsdonkJ. L. F. H. Bianchi, burge meester van Geertruidenberg, E. M. A. J. Ridder de van der Schueren, burge meester van Oosterhout; P. N. Dekkers, burgemeester van Waspik; C. G. H. H. Meijer, burgemeester van Sprang-Ca- pelleD. Smits, burgemeester van 's-Gra- Een spannend boeh voor jou. Die fraaie pijp voor ma Wie BAAI TABAB van GRUNO rookt. Die krijgt ze er gratis by! ECHTE FPIE5CHE /ets buitengewoons tegen zeer lagen prgs. vemoer en Mr. Dr. W. G. A. van. Sons-; beeck, burgemeester van Breda. dat requestranten met groote voldoe-, en dankbaarheid hebben vernomjn, dat de overbrugging van de Bergsche Maas te Keizersveer en van de Merwede tegen-i over Gorinchem in het Rijkswegenplan zijn opgenomen dat toch bij de totstandkoming van deze werken zal worden voldaan, eens deels aan den wensch door hen, namens hunne betrokken gemeenten, aan Uwe Ma jesteit uitgedrukt bij hunne gedocu menteerde requesten in dato 11 Sep-; tember 1911 en Juli 1916 waarvan af drukken hiernevens gaan, en anderdeels de burg over de Merwede een noodwen-. dige schak 1 ;al voimen in het int rnat-ia- naai verkeer Amsterdam—Utrecht—Paiijs dat d.e in nevengemelde afdrukken ge schetste toestand nog steeds ongewijzigd voortbestaat en adressanten h-t thans overbodig achten in eene nader-- beschouw wing te treden van de groote locale be-; langen, die bij de spoedige totstandko ming eener vaste verbinding over de Bergsche Maas te Keizersveer zijn be-; trokken voor hunne zoowel ten Noorden als ten Zuiden van die rivier gelegen gemeenten dat ook door Uwe Ma jesteits regeering de noodzakelijkheid van de laatstbedoel-, de overbrugging te Keizersveer reeds vroe-: ger werd erkend, blijkens do daarvoor in 1917 onder het beheer van Zijne Excel lentie den Minister C. Lelij dom het De-i partement van Waterstaat ingediende ontwerpen dat na. de terugname van de ev;n be-; doelde plannen voor bruggenbouw te Kei zersveer door de opvolgende Regeering adressanten gemeend hebben, met het oog op den toenmaligen zorgwekkenden toe-; stand van 's lands financiën niet meer op de wederindiecning daarvan te mogen aandringen dat zij echter thans nu bij het Rijkswe genplan de bouw van meerdere bruggen wordt in het vooruitzicht gesteld da verwachting durven koesteren, dat de aanleg van de zoozeer verlangde vaste verbinding over de Bergsche Maas te Keizersveer, het eeTst zal worden ter hand genomen, afgescheiden van de uit voering van de overbrugging van de Mer wede; dat adressanten er hierbij beleefdelijk de aandacht op vestigen, dat do spoe dige uitvoering der overbrugging van de Bergsche Maas te Keizersveer niet zooals veelal eldetys. —door eene belan genstrijd of andere omstandigheden zal worden belemmerd dat toch omtrent de plaats, waar deze overbrugging moet worden gelegd, geen verschil van gevoelen bestaat; dat ook voor de uitvoering van dit werk geene of geen noemenswaardige ontn eigening zal worden geeischt. dat bovendien bij eene spoedige tob-: standkoming dezer overbrugging het ter plaatse aanwezige personeel en pont-: veermateriaal vrijkomt en daarmede in elders bestaande behoeften kan worden voorzien. Weshalve requestranten, in aansluiting met hunne vroegere requesten Uwe Ma jesteit met den meesten aandrang in het belang van deze aanzienlijke, waardevolle doch door isolatie te lang verwaarloosde! landstreek met vertrouwen durven vera zoeken te willen bevorderen, de spoedigo totstandkoming van een vaste verbin-i ding over de Bergsche Maas te Keizersn veer, van zoodanige constructie en ste-, vigheid dat zij beantwoordt aan de "hooge eischen van het moderne verkeer en zoo- dra mogelijk de vaste verbinding met Holland te Gorinchem. De Voorzitter zegt, dat ook Ged. St. verzoenfe is adhaesie aan dit adres te wil len betuigen. Deze berichtten, dat zij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1