I uit 2 S. D. LANKHUYZEN Co's BANK Orosisterij A. Verschuur-Baert Verblindende verlichting Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4783. Vrijdag 3 Februari 1928, f WIJ NE A. BAAiJENS, Itiimeiilaiid l-AND VAN alteh^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. lot. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar pL-'tsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. j - 'l DE PROEFVAART DER »SIBAJAK«. Op de Noordzee heeft de proeftocht plaats gehad van het s.s. Sibajak van de Rotterdamsche Lloyd. Een kijkje op het dek. Als inzet de kapitein, de heer W. J. Blom. Art. 19 van het Motor- en Rijwiel reglement zegt het volgende „Een motorrijtuig, hetwelk zich op een weg bevindt tusschen een half uur nd zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang, mag niet eene verblindende verlichting voeren, voor zoover a. de weg is gelegen binnen een be bouwde kom eener gemeente b. het motorrijtuig stilstaat c. het motorrijtuig een ander motor rijtuig, een rijwiel, een ander rij- of voertuig, of een rij- of trekdier of vee tegenkomt, van het oogenblik af, dat het op 100 M. genaderd is, tot op het oogen blik, waarop eene ontmoeting heeft plaats gehad/' Het Reglement noemt in dit artikel de uitdrukking „verblindende verlich ting", maar nergens kunnen we vinden wat daaronder moet worden verstaan. Nu valt het gemakkelijk te begrijpen dat het goed beschouwd ondoenlijk is om uit te maken wat in het algemeen onder verblindende verlichting behoort te worden begrepen en dat feitelijk alles afhangt van iemand's persoonlijke op vatting. Voor de Kantonrechters die straf zaken betreffende verblindende verlich ting hebben te berechten en voor politie beambten, die ter zake overtredingen hebben te constateeren, hebben we hier een hoogst moeilijk, zoo niet onbegaan baar terrein. 't Zal voorkomen dat er politiebeamb ten worden gevonden, die bang zijn om zich in den vinger te snijden en er niet op ietten of een autobusbestuurder naar behooren met gedoofde lichten rijdt, ter wijl het ook geen uitzondering zal zijn dat er politiemannen worden aangetrof fen, die in al te grooten dienstij ver alle lichten gemakshalve maar als verblin dend qualificeeren en aldus aan heel wat autobestuurders een bonnetje uitreiken. Dat op het gebied van verblindende ver lichting dus met meerdere maten kan worden gemeten ligt voor de hand. En daar nu schuilt een zeer groot gevaar in, omdat de politie onbewust gemakke lijk den Bobijn op zich kan laden van partijdigheid en onbillijkheid. De heer Kaasjager, kapitein der Ko ninklijke Marechaussée te 's Bosch heeft eenige weken geleden te Heusden en te Woudrichem demonstratie's met betrek king tot verblindende verlichting gege ven, maar wat daaronder moest worden verstaan, werd door hem niet gezegd. En dit is volkomen begrijpelijk, om de eenvoudige reden dat geen afdoende defi nitie of omschrijving te geven is. Zeker, de heer Kaasjager vertelde wel dat duplexlampen het eenig afdoend middel waren en toonde zulks op hoogst interes sante wijze aan, maar daar zijn we er nog niet mee, want niet ieder heeft du plexlampen op zijn wagen en niet ieder kan zich zulke lampen om financieele redenen aanschaffen. Maar gesteld al dat allen het omtrent het begrip verblindende verlichting vol komen eens waren, dan nog geeft het voorschrift aanleiding tot moeilijkheden. Immers zijn er in ons land met zijn vele smalle wegen tusschen breede wate ren en zijn smalle dijken, vele plaatsen waar het dooven van lichten buitenge woon groote gevaren oplevert. Denken we wat onze omgeving betreft, maar eens aan de smalle stukken in den Maasdijk tusschen Heusden en Woudrichem, nl. bij den Wijkschen waard en bij de zgn. Steenen palen, aan den smallen dijk onder de Werken enz., waar een auto bestuurder heusch wei goed licht mag hebben en zulks vooral bij het passeeren van een ander voertuig, zoodat doven van lichten op zulke weggedeelten groote gevaren met zich brengt. Zeker mag van een automobilist niet het onmoge lijke gevergd worden en daarom moeten de politiebeambten met oordeel des on derscheids te werk gaan, d w.z. natuur lijk niet met betrekking tot den per soon van den overtreder maar wel met betrekking tot de omstandigheden, waar onder eene eventueele overtreding wordt gepleegd. Zoo b v. een geheel met passagiers ge vulde autobus haar lichten op zeer ge vaarlijke weggedeelten niet dooft ter wille van de veiligheid der inzittenden, dan is het onze meening dat in zulk een geval geen proces-verbaal moet worden opgemaakt. Nu weten we zeer goed dat de wettelijke bepalingen geene uitzonde ring toelaten, maar dat neemt toch niet weg, dat we eene wet niet steeds naar den letter maar ook, als er aanleiding voor bestaat, wel eens naar den geest mogen toepassen. En die aanleiding is er toch zeker in het onderwerpelijk geval. Laten de politiebeambten toch ook prac- tische menschen zijn Ook schrijft genoemd artikel 19 voor dat een automobilist zijn lichten moet dooven voor een rij- of trekdier, d i. letterlijk opgevat ook voor een trekhond. Maar zou het nu niet al te dwaas zijn om van een automobilist te eischen, dat hij b.v. op een gevaarlijk weggedeelte zijn lichten dooft voor een hondenkar retje Voor de Kantonrechters is het artikel een nachtmerrie en men zal eens zien hoe verschillend ook door hen gedacht wordt over het begrip „verblindende ver lichting", Zeker zal men, door uitspra ken van den Hoogen Raad uit te lokken, meer uniformiteit in de meeningen der Kantonrechters kunnen krijgen, maar men zie daarbij niet over het hoofd dat dit eene quaestie van eenige jaren is, zoodat dan reeds heel wat autobestuur ders de dupe der bistórie zijn geworden. Het rijden met gedempte lichten bin nen bebouwde kommen der gemeente heeft veel voor, maar zeker ook heel veel tegen. Denk b.v. aan een donkeren Zondagavond bij lichte maan, in een smalle, zeer druk bewandelde straat in een dorp als bv. Werkendam. Geen lan taarn brandt er dan, terwijl de winkels met hun kunstlicht zijn gesloten, zoodat men op straat groote moeite heeft om in het duister zijn weg te vinden. Is het dan voor automobilisten niet uiterst gevaarlijk om met gedoofde lichten door zoo'n straat te rijden Door het bepaalde in art. 19 is het Motor- en Rijwielreglement onrechtvaar dig met betrekking tot autobestuurders. Immers zij moeten o.a. bij het tegen komen van een rijwiel hunne lichten doven, terwijl een wielrijder die met een verblindenden electrischen lantaarn rijdt, dat niet hoeft te doen. En dat een auto mobilist juist veel hinder ondervindt van een electrischen rij wiel lantaarn, die steeds eene eenigszins zwenkende bewe ging vertoont, is wel algemeen bekend. Waarom dan de wielrijders den plicht tot doven ook niet opgelegd? We zouden artikel 19 nog wel verder uitpluizen maar onze plaatsruimte ge doogt zulks niet. Dit willen wij nog voor spellen nl. dat aan genoemd artikel stel lig geen lang leven zal zijn beschoren, daar de praktijk weldra zal hebben aan getoond, dat het artikel, zooals het thans luidt, tot te veel moeilijkheden aanlei ding geeft. telef. No. is RaamsdonksYeer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTEBDAMSCHE BANK A'DAM Vermouth St. Julien Mistella Bisschop Meiwijn enz. Prima kwaliteit! BOTERMARKT 88, HEUSDEN. Door een koelie vermoord. Bij de familie v. Vessem te Brincenbage is bericht ontvangen uit Deli, dat de 23- jarige zoon Wim v. Vessem, op een onder neming van de Handelsvereeniging Amster dam door een koelie is aangevallen en ver moord. Wervelwind. Aneta meldt uit Cheribon. Een wervel wind heeft de fabriek Kadipate geteisterd, Het zinken dak is 200 M. weggeslagen. Twee muren en diverse boomen ziju om gewaaid. Weer een broodoorlog te Roosendaal. Naar aanleiding van een aangekondigde broodprijsverlaging van enkele bakkers te Roosendaal hebben thans alle bakkers al daar dea prys van bet brood met 5 cent p*r 8 ons verlaagd en aldus gebracht van 20 op 15 cent. Steeds meer ruitenkrassers. Ook Vlaardingen heeft thans ruiten- krassers. Op de Hoogstraat zyn verschei dene winkelruiten beschadigd. Te Vlissingen hebben een 10 tal winke liers aangifte gedaan by de politie, dat hun rutten zyn bekrast. —O— Tekort waterschapsgelden. Dezer dagen overleed te Siddebnren de heer W. T., ootvanger van het Waterschap Duurswold en van verschillende molenpolders. Het blijkt nu, wordt aan de Ned. gemeld, dat de boeken en kassen dezer instellingen niet in orde zyn en er groote tekorten zijn. Vermoedelijk ongeveer 30 k 40 duizend gulden. De overledene genoot steeds het volle vertrouwen. Aanslag op gevangenis-directeur. Aneta seint uit Cherbon Een Chineesche gevangene wist zich meester te maken van Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA de klewang van een opzichter en hy viel daarmede den directeur van de gevangenis, den heer A. B. Pietersen, aan. Hy ver wondde hem ernstig aan het achterhoofd. De toestand van den heer P. is hopeloos. Da opzichter Aronds, die 5 steekwonden kreeg, schoot den Chinees dood. o O o VOOR DEN HOEST HONING, gegarandeerd zuivere bijenhoning. DROP, longo-, katjes- gecandeerd poeder. PASTILLES, Wybert-, Potters Pellets-, Mynbardt-, Leni-, Menthol Licorice. HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. Gearresteerd. NIEUWSBLAD voor liet Land van Deusden en Alttii.lt Langstraat tiU BommelerwaBril De opening van de telefoonverbinding met Amerika. De telefoonverbinding is met Amerika officieel geopend door een gesprek van den Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Beelaerts van Blokland, met den Amerikaanschen Staatssecretaris Kellogg te Washington, waarna de Amerikaamsche Zaakgelastigde mr. Noowel sprak met den Amerikaanschen gezant in ons land, mr. Tobin, die op het oogenblik in Washing ton vertoeft en de Directeurgeneraal der pesterijen en telegrafie, Ir. Dam ra e met den Nederlandschen gezant in Amerika mr. Van Roy en. Na afloop van de officieele opening stond de heer Damme de vertegenwoordi gers van de per^ te woord, waarbij hij me dedeelde, dat de gesprekken zeer duide lijk waren, en dat de gesproken woorden zeer goed overkwamen, hetgeen ook bleek uit de antwoorden, welke op verschillende vragen werd ontvangen. Er hoefde zelfs geen woord herhaald te worden, terwijl de stem van den heer Tobin de eenige der sprekers aan de overzijde van den Oce aan, wiens stem bij de hier aanwezigen bekend was, zeer duidelijk was te her kennen. Door de stoomtram gegrepen. De 15-jarige L. die op een vrachtauto was geklommen is op den Rijnsburgerweg te Leiden van de auto gevallen. De ma chinist A. v. d. Pluim, van de achterop rijdende stoomtram bemerkte het tijdig en remde uit alle macht, doch kon niet voorkomen, dat de jongen onder de ma chine geraakte. In bewusteloozen toe stand en met verschillende beenwonden werd hij opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis, waar bleek, dat de verwondingen niet ernstig waren. —O De moord te Capelle aan den IJssel Voer de Rotterdamsche rechtbank stond terecht de 19-jarige losse werkman B. M. te Capelle a. d. IJssel, thans ge detineerd, wien ten laste wordt eelegd, dat hij op 27 Augustus 1927 in Capelle a. d. IJssel opzettelijk Gerrit Dekker van het leven heeft beroofd. Na den moord nam de dader deel aan een zang feest in het dorp en wierp des nachts het lijk in den IJssel. Er waren 31 getuigen gedagvaard. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van 18 jaar. Uitspraak 13 dezer. Onvoorzichtig. De knecht van den smid Kool te Zoe- term eer-Z egwaart, was aan het werk met een laschapparaat. Voor steun van het apparaat had hij een ledige carbidbus genomen waarop een deksel was. Ver moedelijk was in deze bus nog wat car- bids tof achtergebleven wat met vocht gasontwikkeling veroorzaakte, althans plotseling s loeg de bus uiteen. De knecht G. werd aan het hoofd getroffen door een stuk metaal, terwijl hij tevens ern- j stige brandwonden aan de boenen op liep. In bewusteloozen toestand werd hij huiswaarts gebracht. Onder vallende draaischijf. Achter het gebouw „Olympia" ie Haar* lem is een ernstig ongeluk gebeurd, waars bij de 30-jarige werkman Van Dyk liet leven heefft verloren. Men was daar bezig een draaischijf op te vijzelen. Op een gegeven oogen blik viel de schijf naar voren en kwam op Van Dijk neer. De man is spoedig overleden. In April van het vorig jaar had een nachtelijke overval plaats bij den land bouwer Vroolrjk te Fijnaart. Hij werd onder bedreiging met een revolver ge dwongen aan onbekenden een oedrag in geld te geven. Hoe ijverig de politie ook nasporingen deed, de daders vermocht zij niet te vinden. Voor eenige dagen nu, de vorige week Vrijdag, ontving, naar het „D. v. N.-B." meldt, de heer Vróolijk een te Roosen* daal geposten brief, in welken hem ge* sommeerd werd in een flesch een bedrag van f900 op een bepaalde plaats neer te leggen tusschen Zondagmiddag en Dinsdagmiddag 12 uur. Geschiedde dit niet dan zou de schuur behoorende bij de boerderij, worden in. brand gestoken. De brief was niet onderteekend. De heer Vroolrjk stelde den burge meester als hoofd der politie in kennis met dat schrijven. Deze gaf hem den raad aan het inden dreigbrief verzochte in zooverre te vol* doen, dat hij op de gewenschte plaats een flesch zou neerleggen in weike zich' een bankbiljet van een rijksdaalder bevond. Het nummer van dezen zilveTbon werd genoteerd. Inmiddels was de politie van het voor nemen van de(n) anonieme(n) brief* schrijver(s) in kennis gesteld. Toen deze echter Zondag na het vallen! van den avond op de plaats kwam waar de flesch was neergelegd bleek deze met haar inhoud reeds verdwenen. De rijks- en gemeentepolitie lieten zich echter niet ontmoedigen en in sa menwerking met de marechaussée u'.t Et* ten werd een uitgebreid onderzoek in ge* steld. Voorgevende dat er valsche zilverbong in omloop waren bezochten zij de ver* schillende cafe's in den omtrek en in het café van den heer F. te Heiningen werd de zilverbon, die het opgegeven nummer droeg, gevonden. Gevraagd naar de herkomst er van, verklaarde de caféhouder hem te hebben' ontvangen van het dochtertje van zekeren* G. D. Hem werd een verhoor afgenomen,' waarvan de resultaten waren, dat vol* doende termen werden aanwezig geacht,- om hem onder verzekerde bewaring tel stellen. Daar het vermoeden bestaat, dat nog meerdere personen in deze zaak betrok ken zijn, werd nog een drietal gehoord, dat echter wederom op vrije voeten is gesteld. Zaterdag werd G. D. gevankelijk naar Breda overgebracht. Men weet niet of men met dezelfde personen, die het vorig jaar den overval pleegden, te doen heeft. Het onderzoek, dat inmiddels wordt) voortgezet, zal dit wellicht uitwijzen. Door de politie werd gedur nde een 5-tal nachten in de nabijheid der boer derij 't rouw gewacht of wellicht gevolg zou worden gegeven aan het in den brief

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1