Geen Geweten. N0UDT DEN DIEFT I-And van altena Bij Scheren FEUILLETON Spierpijn Kloosterbalsem Binnenland Yr J.GRUMOS fRitscHE DAAI-TABAIV Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4784. Woensdag 8 Februari 1928. H Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden /4.25, en franco per post beschikt f4.40. Afxonderlyke nummers 6 cent. 1st. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 46 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór hetinzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tobe 80 ct. PUROL i REINHOLD ORTMAN. ::o 39) stijve spieren ,,Ceen goud zoo goed" De Nederlandsche gezant te Brussel benoemd. Men meldt uit Den Haag: Bij Kon. Besluit is benoemd tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de hoven van België en Luxemburg Jhr. Mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, thans in gelijke hoedanigheid te Weenen. Prof. Dr. H. A. Lorentz. -j- Zaterdagmiddag is in zijn woning te Haarlem overleden prof. dr. H. A. Lorentz, hoogleeraar in de natuuikunde aan de Leidsche Universiteit, Nederlandsche bestelling in Noorwegen. De Noorscbe conrant sMorgenbladeU meldt, dat de Nederlandsche regeering on derhandelt met de Noorsche Torpedofabriek over een nieuwe groote leverantie van tor pedo's, welke de fabriek wel voor 2 jaar arbeid zou verschaffen. De Koningin en de Olympische Spelen. Zooals bekend schrijft het Olympisch Protocol voor, dat het hoofd van den staat de oificieele opening van de Olympische Spelen persoonlijk zal bekrachtigen. Het comité 4928 zol natuurlijk niet in gebreke blijven H. M. de Koningin uit te noodigen. Daar waag 'Keen jaarfje .zitten" voor! Men deelt van zeer betrouwbare zijde aan de M.m. mede, dat H.M. aan deze uitnoo- diging gevolg zal geven, Sr 3 Men verwacht, dat er nog meer vorste- lyke personen van vreemde nationaliteit van bun belangstelling blyk geven, en ons land tydens de Olympische Spelen met een bezoek zullen vereeren. Een kleine woesteling. Bij het uitgaan van een school te Schie dam, maakte de 42-jarige J. P. de G., toen zijn kameraden hem te lijf wilden gaan, zich zoo boos, dat hy zijn zakmes trok en daarmee in het wilde weg om zich heen stak. De 43-jarige H. K. kreeg een wond in de rug, terwijl de 42-jarige H. H. in de zijde werd gestoken. De wonden zjjn door dr. Koene gehecht. Bedrijfsongeval. De arbeider P. van Berkel te Loon op Zand had op de leerfabriek van de firma Baeten en Michielsen aldaar het ongeluk met zijn arm tusschen de uitzetmachine te geraken. De onmiddellijk ontboden ge neesheer achtte overbrenging naar het Gasthuis te Tilburg noodzakelijk. Zyn toestand is zorgwekkend. Malversaties. De sinds eenige weken hangende kwestie inzake het financieel beheer ter gemeente secretarie te Meppel is thans in een ander stadium gekomen, daar de justitie de zaak in handen heeft genomen. Het parket uit Assen arriveerde aldaar, teneinde een voor- loopig onderzoek in te stellen. Een bezoek werd gebracht aan den gemeente secretaris in diens woning en tevens werd een onder zoek ten stadhuize ingesteld, aldus bericht der »Ass. Ct.t. voor iiet Land van Neusden en AltenaJeLaiiDStraat ende Bommglerwaaril Vergadering van den Raad der gemeente WIJK, op Woensdag 1 Februari 1<J28 des n.m. half zeven. Voorzitter Edelachtb. Heer R. J. v. Doveren. Secretaris WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering toet voorlezing van het formuliergebed. De secretaris leest daarna de notulen der vorige vergadering, die hierop on veranderd worden vastgesteld. Ingekomen De goedkeuring van jhet contract aange gaan met het Rijk voor de levering van electrischen stroom voor de draaibrug over het Heusdensch Kanaal, w ,rdt aan genomen voor kennisgeving. Besluit van Ged. St. waarin wordt bericht, dat zij hun ne beslissing omtrent goedkeuring begroo ting 1928 verdagen. Adres van de wed. v. d. Pol en van H. v. d. Pol, waarin deze vexzoeke-n hen een stukje gem. gTond na bij hunne woningen te verkoopen. Dit adres is reeds in de vorige vergadering besproken, thans stellen B. en W. voor de gevraagde stukjes te verkoopen J eg-en be taling van een bedrag van f 5.— Tus- schen den Voorzitter en Wethouder v. d. Velden bestaat verschil van meening of met deze f 5.— de totale vergoeding be- idoeld wordt of wel voor elk' stukje. Wethouder v. d. Velden acht f 5.— voor elk te veel, immers reeds eerder be sloot de raad een stukje grond beschik baar .te stellen voor het bouwen van een woning en hier geldt het slechl-s een klein strookje, de grond waarop de wonin gen staan, is reeds eigendom van adres santen. De strookjes respectievelijk slechts groot 32 c.a. en 24 c.a, brengen de gemeente niets op, deze laatste moet er nu slechts grondlasten van betalen. Met algemeene stemmen wordt besloten de stukjes grond te verkoopen voor een totaal bedrag van f 5.—. Adres van D. de Graaff over het we ren van de zoogenaamde vliegende win kels. Besloten wordt dit adres nog maals aan te houden de inlichtingen tot heden door B. en W. verkregen geven evenwel weinig hoop dat dit kwaad zal zijn te keeren. Bericht van den heer G. v. d. Pol, dat hij de benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur niet aanneemt. Bericht van den Commissaris der Ko ningin in deze provincie waarbij wordt kennis gegeven dat de heer R. J. v. Dove ren, is herbenoemd tot Burgemeester der gemeente Wijk en Aalburg. Aanmerking gemeentebegrooting 1928. Ged. Staten berichten dat zij niet kun nen goedkeuren dat het verlies van het G.E.B. dat in den loop van het bes aan is ROMAN VAN ,,Je ziet er werkelijk eenigszins ver zwakt uit, lieve Ingeborg," zeide Artois, nadat verschillende zijner pogingen ten opgewekt tafelgesprek te beginnen, door Ingeborgs eenlettergrepige antwoorden schipbreuk hadden geleden. „Ik geloof dat het je aan de noodige beweging en ontspanning ontbreekt. Zulk een jonge vrouw moet zich niet altijd tusschen vier muren opsluiten, zooals jij dat doet." „Weer zou ik dan wel ontspanning moeten gaan zoeken?" vroeg zij rustig en zonder eenig verwijt in haar stem. „Ik kan toch slechts zonder g leide naar concerten of naar den schouwburg gaan?" „Natuurlijk niet en het is werkelijk fataal, dat mijn veelvuldige verplichtin gen mij zoo zelden tijd overlaten, om je naar dergelijke gelegenheden te verge zellen. Maar je bent toch ook gerukkig niet uisluitend op mij aangewezen. Je vader en zijn vrouw zouden het stellig een groot genoegen vinden, je wat meer in hun gezelschap aan te treffen." „Ik van mijn kant zou het echter alles behalve genoeglijk vinden. Aan de een zaamheid tusschen mijn vier muren geef ik toch nog altijd de voorkeur boven het gezelschap van mijn stiefmoeder „Daar zijn we waarachtig weer op het gegroeid tot f32.000 ongedekt blijft en vernamen gaarne van den raad op welke wijze hij dit verlies denkt aan te zuive ren. De Voorzitter licht toe, dat de ge meente ten behoeve van het bedrijf uit haar kas reeds een bedrag van f 12.400 heeft betaald, zoodat dus nog een be drag van ongeveer f 20.000 overblijft, dat als nog in de Kas van het G E.B. zal moeten worden gestort. Nu is spr.'s mee ning, dat het beste is, jaarlijks hiervoor een bedrag op de begrooting te brengen, en de 20 duizend gulden in 30 jaren af te lossen, ieder jaar behoeft dan slechts een bedrag van ongeveer f 700.— op de be grooting te worden gebracht. Deze op lossing lijkt spr. het best om -.en zui vere oplossing te krijgen ten opzichte van het G.E.B. De heer v. Helden vraagt eenige na dere inlichtingen f 11.000 zijn afschrij vingen en. 9 duizend guldein verlies. Weth. Roza licht toe, dat deze afschrijvingen en het verlies niet in de Kas van hez G.E.B. zijn gestort, omdat het bedrijf nog in zijn kinderjaren was, men in de hoop leefde, dat het bedrijf zich in gunstig n zin zou ontwikkelen en men de belastingen hier voor liever niet te hoog wilde opvoe ren. Het gemeentebestuur had hierbij zijn hoop gevestigd op de toekomst Ged. St. hebben daarmede de eerste jaren ge noegen genomen, doch nemen thans een ander standpunt in en verlangen thans voorstellen op welke wijze dit te kort wordt gedekt. Spr. stond oorspronkelijk met zijn meening tegenover die van den Voor zitter, thans acht hij evenwel ook de doer dezen aangegeven oplossing de bes te. Spr. dringt er evenwel op aan dat bij het raadsbesluit een goed gedocu menteerde memorie van toelichting wordt gevoegd, waarbij vooral ook duidelijk wordt uiteengezet, dat de gemeente reeds een bedrag van f 12.400 ten behoe ve van het bedrijf uit edgen Kas heeft betaald. De Secretaris licht nog toe, dat zeer waarschijnlijk een gedeelte kan wor den gevonden irit de hoogere ontvangsten van het bedrijf dat zich in gunstigeu zin ontwikkeld, het afgeloopen jaar is het stroom verbruik met f 1300.— toegeno men. Met algemeene stemmen wordt over eenkomstig het voorstel van den Voor zitter besloten. Wijziging gemeentebegrooting en be grooting G.E.B. 1927. dadelijk wrijven met/het eenige middel dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel weer lenig maakt: Akkers chapiter aangeland, waarover met jou toch geen verstandig woord te praten valt. Maar ik ben niet van plan je met verwijten lastig te vallen, want ik voel mijn geweten op een bepaald punt ook niet geheel zuiver. Het heeft mij vandaag in hooge mate bezwaard, dat wij je va der in den laatsten tijd zoo schromelijk veronachtzaamd hebben. Ik vrees zelfs, dat hij zich in allen ernst gekwetst zal voelen en dat moeten wij toch vermij den. Daarom heb ik voor vanmiddag een plan ontworpen, dat naar ik hoop je goedkeuring kan wegdragen. Je maakt je zoo spoedig mogelijk gereed, om het in je vaderlijk hnis stellig reeds lang ver wachte bezoek af te leggen en ik kom je tegen den avond afhalen zoodra, mijn werkzaamheden het mij veroorloven. Is dat niet een prachtig idee?" Hij legde mes en, vork neer en keek haar met een verwachtingsvollen glimlach aan, asof hij zeker was vlan haar m .est blijde toestemming. Ingeborg antwoordde, zonder hem aan te zien, met doffe stem„Wanneer jij het wilt, zal ik het doen. Maar ik zou je toch willen verzoeken, mij dat bezoek te besparen." Artois stond op en schoof zijn stoel vlak naast de hare. Terwijl hij zijn rech ter arm om haar hals legde, greep hij met zijn linker hand een harer lusteloos in haar schoot rustende handen. „Wees verstandig, lievelnig!" vleide hij. „Wij kunnen het bij je familieleden toch niet heelemaal verkeven.r" Ingeborg had eerst een snelle, haif on willekeurige beweging gemaakt, alsof zij zich aan zijn liefkoozing wilde onttrek ken; toen had zij zich er echter aan onderworpen, hoewel de onverschillige, gevoellooze wijze, waarop zij zijn tee- Begrootings wijziging moet plaats heb ben met het oog op een nieuwe subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur, van f 500.— welk bedrag kan worden overge schreven van den post onderhoud school gebouwen groot f 1600.— en waarvoor slechts fllOO.— is uitgegeven. De Voorzitter vraagt waar de meerdere uitgaven van het armbestuur door zijn ontstaan. De heer G. P. L. Bouman lid von het Burgerlijk Armbestuur zegt dat de Voor zitter een vraag doet waarop het ant woord hem bekend is, want in alle bui ten gewone uitgaven voor het armbestuur heeft spr. den Voorzitter immers gekend. Spr. deelt mede, dat P. Millenaax het bedrag van f 286.25 dat het Burger lijk Armbestuur voor hem aan het zie kenhuis heeft betaald in de kas van het Burgerlijk Armbestuur heeft terug ge stort. De Voorzitter verklaart in de mee- nig te hebben verkeerd dat met de laat ste subsidie van f 500.— om net achter stallige aan te zuiveren, alles betaald was. De heer Roza merkt op dat het dus hierop neerkomt, dat het Armbestuur dit jaar een bedrag van f 3800.— heeft ver bruikt, waar dan af gaat f 500.— voer de afdoening van het dienstjaar 1926. De Voorzitter meent dat een bedrag van f 2500.— voor het armbestuur al niet gering op de gemeente kas drukt, zeker de menschen die steun noodig hebben moeten worden geholpen, doch men mag ook niet te vrijgevig zijn, de belasting betalers moeten daar voor bloeien. De heer Bouman zegt dat er in 1926 veel zieken zijn geweest, die naar zieken huizen moesten worden vervoerd en dit heeft veel geld gekost, daardoor is een groote achterstand ontstaan. De heer G. v. d. Pol zegt dat hij de namen der zieken neg wel kan jpnoemen. De Voorzitter merkt op dat de fout heeft gelegen bij de in 1926 resreerend armmeester, deze had om subsidie moe ten vragen zoodra het toegestane bedrag verbruikt was en niet als het dienstjaar reeds verloopen is, dat is g<-en regel. Evenals het geen regel is, dat een op volgend armmeester een subsidie van 500 gulden noodig heeft, om het dienstjaar van zijn voorganger aan te zuiv ren. De heer G. v. d. Pol zegt dat hij de raadsleden toen bijtijds in kennis, heeft gesteld en deze hebben hem beloofd dat zij hem niet zouden laten zwemmen, doch het benoodigde bedrag beschikbaar zou den stellen. De Voorzitter zegt dat het hier een openbare zaak bet,reft, waarmede men gerust voor den dag kan komen, spr. hoopt dat men in 't vervolg met de sub sidie van f 25Q0.— zal zien rond te ko men en het zeker niet meer zal gebeuren, dat men als het dienstjaar reeds is ver streken men dan nog om een subsidie voor dat afgeloopen dienstjaar zal ko men. De heer R.oza zegt dat hij reeds meer derheid dulde, voor een fijngevoelig inan stellig nog kwetsender geweest zou zijn dan een openlijk tegenstreven. „Mijn vader weet, dat het niet uit ge brek aan liefde voor hem geschiedt, dat ik mij zoo zelden in zijn huis vertoon En ik geloof, dat hij mijn bezoeken zelfs niet op prijs stelt." „Dat is nu weer een van die zonderlin ge gedachten van je, beste Ingeborg! Wees er van overtuigd, dat het hem een buitengewoon genoegen zou verschaffen, indien je hem maar eens een opgewekt en gelukkig gezicht wilde toonen. En juist dat ishet, waarom ik je vandaag' zou willen verzoeken. Zou dat je nu wérke lijk zoo bijzonder moeilijk vallen?" „Een gelukkig gezicht ik?" vroeg zij op een toon, die meer verwonderd dan akte en beschuldiging klonk. „Zou je willen, dat ik nu ook nog begon te huichelen?" Hij vebleekte zirchtbaax en in de diepte zijner oogen vertoonde zich een boosaar dige flikkering; maar zijn stem klonk nu nog teerderder en liefdevoller, toen hij haar antwoordde: „De uitdrukking, die je daar bezigt, is wel wat overdreven, lieve Ingeborg! Ik weet niet, of je je soms bij je vader wel eens over mij beklaagd hebt „Nooit I" viel zij hem koel in de rode en terwijl hij de willooze nog dichter naar zich toetrok, ging Artois voort: „Zoo, zoo, dat was dan heel edelmoedig van je; maar je bleek martelaarsgezicht is bijna nog erger dan een uitgesproken aanklacht. Ik heb er bewijzen van ont vangen, dat je vader van jnijn eigenschap pen als echtgenoot de meest ongunstige meening is toegedaanik ben er zelfs van overtuigd, dat hij mij in vollen ernst voor een wreeden tyran en en twee den blauwbaard houdt. Zou het nu lang heeft gezegd dat B. en W. meer toezicht behooren te houden op het Armbestuur De heer Bouman merkt op dat B. en W. natuurlijk daartoe brvck-gd zijn en dit ook gerust mogen doen. Van het vorig jaar af heeft het armbestuur den Voorzitter echter reeds in alle bui ten gewone uitgaven gekend, zoodra deze er dus mede op de hoogte was. Men moet evenwel niet uit het oog verliezen, dat de vaste bedeelingen reeds een bedrag van f2200 vorderen, bij een subsidie van f 2500 blijft er dus slechts f o00 over, voor bedeeling. Met algemeene stemmen waarop hier op nogmaals f500.— subsidie verleen! aan het Burg. Armbestuur. Wijziging be grooting G.E.B. Een paar postjes dezer begrooting zijn met een klein bedrag overschreden, zoodat hiervoor overschrij ving moet plaats hebben, wat geschieden kan uit den post ondehoud.r Verslag cor respondent Arbeidsbemiddeling wordt aangenomen voor kennisgeving. Procesverbaal van kas opnemingen, waaruit blijkt dat alles in behoorlijke or de is bevonden. Daar niemand verder het woord verlangt sluit de Voorzitter de vergadering. f Na, afloop van de vergadering merkt iemand van de publieke tribune op, dat de raad nu geen f 500.— doch f 786,25 subsidie verleend. ——O—— eenre mtsent 'BAAI -TAÖAn JGOüftO I,- Zie je, dói is kwalrieil"! Z'\5 om fe sielen.boor, O O zamerhand geen tijd worden, dat hij deze meening laat varen? Ik verlang immers heelemaal niet, dat je je in overdreven loftuigingen over onze huiselijke geluk zaligheid zult uitputten; maar ais je he-t nu tenminste over je zoudt kunnen ver krijgen, hem vandaag bij wijze van uitzon dering eens met een vr ooi ijk gezicht en met lachenden mond te begro en, als je tenminste eens een vriendelijk woord over mij zoudt willen zeggen, zoolra het! gesprek op mijn onbeduidende persoon- lijkkeid mocht komen! Ik ben er zeker van, dat je door dit kleine offer zijn1 afkeer jegens mij stellig zoudt kunnen verminderen." „Ik zal het probeeren," zeide zij toon loos, „maar ik moet je eerlijk beken nen, dat ik verbazend slechts oomedie kan spelen." „Reeds menige slechte toonee]speler heeft door goeden wil het ontbrekende talent weten aan te vullen," schertste hij, „en wanneer je maar den eerlijken wil daartoe hebt, is reeds veel gewonnen. Kijk eens, lieveling, er zouden zoo heel veel dingen zijn, waarover je vertrou welijk met je vader zoudt kunnen praten, nadat je hém in een opgewekt» stemming hebt gebracht. Je zoudt hem b.v. duidelijk kunnen maken, dat het je hartelijk begint tegen te staan, met je huishoudgeld rond te komen, en dat wij veel maatschappe lijke verplichtingen niet kunnen nako men tot groot nadeel van mijn persoon lijk aanzien, omdat ons de poodig'e midde len ontbreken. Ook dat je toiletten vol strekt aanvulling noodig hebben en meer van dergelijke kleine verzuchtingen." Voor de eerste maal sedert het. begin van hun onderhoud keek Ingeborg haai echtgenoot recht in het gezicht Artois moest voor haar blik onwillek .uring de oogen neerslaan. „Van alles wat je daar gezegd hebt, geen woord over mijn lippen komen," ver klaarde zij met rustige beslistheid. „Wil je tenslotte ook nog niet van me ei- schen, dat ik mijn vader ronduit om geld verozek?" Artois lachte; maar het was merkbaar, dat zijn zelfbeheersching ten einle liep. „Opdat hij je misschien in een edelmoedh- ge bui een biljet van honderd mark in de hand stopt De hemel beware me Geen oogenblik heb ik er ook maar aan gedacht zoo iets ongehoords van je te verlangen. Je moet alleen maar een beetje stemmig maken, verder nietsLaat de rest maar gerust aan mij over." Met een plotselingen ruk maakte In geborg zich uit zijn omarming los en stond op. „Genoeg! Thans doorzie ik je bedoelingen, maar ik zeg je bij de zen onherroepelijk, dat ik beslist niet gaan zal. De taak, die mij tot werktuig van zulkje 'en onedel plan zou maken, behoort toch zeker niet tot mijn echte lijke verplichtingen." Thans fonkelden zijn oogen door plok seling opvlammenden toorn en hij zag haar aan op een wijze, alsof hij haar met zijn blikken wilde dooden. „Neem je in acht!" siste hij. „Ik heb je luimen tot nu toe met bijna boven- menschelqk geduld verdragen; maar ik zal me door jou niet als een slaaf lai ten behandelen, die van jouw genade af? hankelijk is. Ik ben je gebieder, onte houd dat! Je meester! En wee ovr je, wanneer het mij op zekeren dag belieft, je door de macht, die de wet mq ge-, geven heeft, tot onderworpen gehoor-, zaamheid te dwingen!" (Wprdt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1