Plaatselijk Nieuws Doos tegen Verstopping I Een tragische brand te Leiden. Men me\dt u\t Leiden Zondagmorgen haif e\f heeft op de Lam mermarkt te Leiden een niet ernstige brand gewoed, die evenwel in zyn gevolg wel ernstig is te noemen. In het perceel Lammermarkt 46 woonde op de le ver dieping de familie H. Galjaard. Op ge noemden tijd was de man afwezig. De vrouw L. Galjaard Eduard bevond zich eenige minuten bij de beneden buren de familie Th. Pauw. Plotseling hoorde zy zij in haar woning een slag, gevolgd door hevig geschreeuw van haar drie kinderen, die zich in de voorkamer bevonden, zy snelde naar boven en ontdekte tot haar groolen schrik dat er brand was. Door tot nu toe onbekende oorzaak was de brandende petroleumkachel omgevallen en in brand gevlogen. De kachel was terecht gekomen tegen een wieg, waarin het anderhalf jarig zoontje Samuel lag. De wieg vloog in brand. De beide andere kinderen, een meisje van 6 jaar en een jongetje van drie en een half jaar vlogen eveneens in brand. De vrouw wilde de kinderen helpen en ook zy geraakte in brand. Zij schreeuwde luidkeels om hulp, waarop buren kwamen toesnellen en de brandende vrouw en kinderen in dekens wikkelden, waardoor de vlammen gedoofd werden. De vrouw en de drie kinderen werden onmiddellijk naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Intusschen was de politie en de brand weer gewaarschuwd en de politiespuit van de politiepost Steenstraat was spoedig ter plaatse. Met een enkele straal, bygestaan door burgers met emmers water, was de brand spoedig gebluscht. Behalve de wieg, die geheel verbrandde, is in de kamer weinig verbrand. De brandweer hoefde geen dienst meer te doen. Zondagmiddag om 4 uur is het ander half jarig jongetje aan de bekomen brand wonden overleden. Het meisje van 6 jaar is er eveneens ernstig aan toe, terwijl ook de toestand van het drie en een half jarig zoentje zorgelijk is. De vrouw, die brand wonden aan handen en gelaat heeft ge kregen, is minder ernstig gewond en zal spoedig het ziekenhuis kunnen verlaten. Het gebeurde heeft in de omgeving groote consternatie verwekt. Door het krachtige optreden van de benedenburen, de heer Pauw, en zyn vrouw, die de slachtoffers onmiddellijk in dekens wikkel den, is erger onheil voorkomen. o— Inbraak te Leiden. Te Lelden iï ingebroken in 't wacht huisje van de Noord-Zuid-Hollandsche tram te Leiden, waar tevens de verkoop van kranten enz. van de Amsterdamsche Kios ken-onderneming is gevestigd. Voor f6 aan sigaren en andere artikelen werd ont vreemd. Over boord geslagen. I Te St. Poncr&s is de schipper Boon nU Koedijk, over boord geslagen en verdron ken, Hij laat een vrouw met 9 kinderen achter. Inbraak te Delft. Vrijdagnacht werd ingebroken in het kantoor der firma Seoren en Smit aan de Vlouw te Delft. De op kantoor staande brandkast werd geopend en een bedrag van circa f 200 gestolen. O Door een auto doodgereden. De 7-jarige J. Scboo, uit de Zoomstraat, op den Bergweg te Rotterdam, is bij het oversteken van de straat door een auto overreden. Met een zware hersenschudding en een groote hoofdwond is het meisje door voorbijgangers naar het ziekenhuis aan den Bergweg gedragen en daar opge nomen. Later in den avond is zy aan de bekomen verwondingen overleden. Onbehoorlijk Een chauffeur uit St. Oedenrode, die met zyn auto naar Valkenswaard reed, doofde by het naderen van twee wielrij ders onder Westerhoven de lichten. Plot seling liep een hond voor de auto. De chauffeur remde, doch vermoedelijk te krachtig, met het noodlottig gevolg, dat de wagen tegen een boom smakte en de bestuurder door de voorruit werd geslin gerd. De auto werd nagenoeg geheel ver splinterd. De chauffeur werd ernstig ge wond naar de woning van een naastbij- zijnden geneesheer vervoerd. De twee fietsers, voor wie de chauffeur de lichten doofde en aan wie ook vermoe delijk de hond de veroorzaker van het ongeval toebehoorde, reden door, zonder zich iets om het geval te bekommeren. o Overlast iD een treincoupé. Een 27-jarige dame, die van Amsterdam naar Alkmaar in den trein alleen in een coupé zat met een handelsreiziger, werd door hem met allerlei praatjes lastig ge vallen, terwyl hij ten slotte trachtte tot handtastelijkheden over te gaan. De dame wist den onverlaat tot Castricum op een afstand te houden en aldaar aangekomen, deelde zij den treinconducteur mede, het geen zich tusschen haar en den handels reiziger had afgespeeld. Deze handels reiziger werd gedurende het verdere ge deelte van de reis bewaakt en te Alkmaar aan de inmiddels gewaarschuwde politie overgeleverd. Er is tegen hem proces verbaal opgemaakt, waarna hjj ter be schikking der Alkmaarsche justitie is ge steld. Moordaanslag. Men meldt uit Vlodrop Op grond van bet feit, dat door ver schillende landbouwers geklaagd wordt, dat dat nachts veevoeder werd gestolen, dat ingekuild in het veld stond, heeft de po litie een uitgebreid onderzoek ingesteld. Dit onderzoek had tot resultaat, dat ver schillende stroopers door de politie op heeter- daad betrapt werden. De landbouwer H. de G. stelde ook zelf een onderzoek in. Toen by in het veld liep, zag hij twee schaduwen. Toen bij riep Wie is daar sprongen plotseling twee gedaanten te voorschjjn, die op hem af wilde springen. De G. floot zijn hond, doch nauwelijks had hij dit gedaan, of hjj hoorde 2 kogels rakelings langs hem fluiten. Nog werden door de stroopers eenige schoten gelost en toen was het stil. De G. bleef ongedeerd. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld, doch tot dusver heeft men nog geen resultaat bereikt. O Geheime branderjj ontdekt. Recherche- en belastingambtenaren nit Delft hebben een onderzoek ingesteld in een woning in de Prinsenstraat te Rotter dam. Verschillende onderdeelen van een distilieertoestel en een boeveelheid gedis tilleerd werden aangetroffen. Bjj een logementhouder te Delft, die drank van deze geheime branderij had betrokken, werd eveneens een hoeveelheid gedistilleerd in beslag genomen. —O1 Een autobus van deG Waaldijk gestort. Te Dalem in de nabjjheid van Gorinchem is een autobus, die van Waardenburg naar Gorinchem reed, van den hoogen Waaldijk getuimeld. Er zaten in de bus 12 pas sagiers, die allen door glasscherven min of meer verwond werden. Vrij ernstige verwondingen kregen de beer enmej.Van der Vliet uit Vuren en een zoon van den heer Van Noord uit Hellouw. De bus, die bjj den val over den kop sloeg, is als het ware in elkaar gevouwen. Vermoedeljjk is de drassigheid van den weg de oorzaak van dit ongeluk. Lyk geviscbt. Uit de Dommel onder de gemeente Boxtel is opgehaald het Ijjk van den 70-jarigen sigarenmaker Bartje de L. De ongelukkige was sedert eenigen tjjd niet wel bjj het hoofd. Ondank is 's werelds loon. Een dame uit Valkenburg liet een hand- taschje in den trein MaastrichtHeerlen liggen. De conducteur T. vond de tasch, welke f 427 bleek te bevatten. Toen de eigenares bekend werd verzond men de tasch naar Valkenburg. Bjj het in ontvangst nemen van haar eigendom protesteerde de dame heftig tegen het feit, dat zjj de kosten van overzending moest betalen. Voor den eerljjken vinder daarentegen had zjj geen woord van dank. -—O—-* Waardeering van een concurrent. De Eogelsche vliegtuigbouwer Handley Page heeft de reis LondenAmsterdam Hamburg per K. L. M. vliegtuig gemaakt. Hij liet zich in zeer vleiende bewoordingen uit over den >service« van de K. L. M. en over de Fokkervliegtuigen, waarmede deze snelle en vlotte diensten onderhouden worden. Verstopping dcl- Poster's Maagpillen JA0I-EtTEN 60ct. HEUSDEN. Zondag 12 Febr. heeft in het R. K. Vereenigingsgebouw de tweede groote winteruitvoeriog plaats by de too- neelvereen. sKunst en Vermaakc, waarbij de club uit Nieuwkuyk »Kunst na Arbeidc op zal voeren »Arumugam*, tooneelstuk met zang in 5 bedrijven, door Dr. Jos. Faust. De aangekondigde inwijding van het nieuwe vaandel der Heusdensche fanfare tegen j.l. Zaterdag, zoomede de muzikale iondgang door de stad, zijn wegens om standigheden uitgesteld moeten worden. ALMKERK. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. alhier Ds. Mulder van Zoeterwoude. Tot bestuursleden der Herv. Zon- dagsschoolvereen. »Simuel« zyn gekozen de heeren Joh. de Wit, A. Penning Az. en J. van As. In de j 1. gehouden vergadering van de A. R. Kiesvereen. werden tot be stuursleden gekozen de heeren C. de Joog, P. M. Pouh en H. Lagrouw. Op uitnoodiging van de damlief hebbers dezer gem. zal de heer Béneker van Woudrichem, a.s. Donderdag 7 uur in de zaal van den heer C. Dekker, een simultaan téuice geven. Alle belangstel lenden zijn welkom. ANDEL. De lezing door Ds. Petri zal niet op 13 Februari, doch op Dinsdag 21 Februari worden gehouden. Terwyl de rijwielhandelaar C. Garstman een oogenblik bij een zyner klanten vertoefde, maakte men zich van zijn ry wielplaatje meester. Aangezien vorige jaren in deze gemeente meerdere plaatjes zijn gestolen, mag men wel op zyn hoede zyn. BENEDEN-LANGSTRAAT. Io vette varkens is weinig handelmen besteedt 62 cent per K.G. levend gewogen. Naar jonge biggen is weinig vraag, deze gelden van f8 tot f10 per stuk. CAPELLE. J.l. Donderdag, 2 dezer hield de Chr. schoolvereenigiog in deNieuwstraat alhier een ouderavond. Nadat van half zeven tot zeven uur gelegenheid gegeven was aan de ouders het werk hunner kinderen over 1927 te bezichtigen, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt, opent om 7 uur de voorzitter, Kerst, den avond door 't laten zingen van Ps. 68 10 en gaat voor in gebed. Uit Gods woord wordt een gedeelte voor gelezen en wel Joh. i 148. Hierna roept hy allen een hartelijk welkom toe op dezen druk bezochten tweeden ouderavond onzer school en geeft dan in zijn openings woord een uiteenzetting over den gang van zaken in het afgeloopen jaar. Hij schetst op klare wjjze de grondslag en vruchtèn van obs Christelyk Onderwys en spreekt een woord van waardeering tot het personeel der school. Spreker betreurt het van harte dat een hunner vertrekt naar elders, doch hoopt tevens dat zij in haar nieuwen werk kring ook haar beste krachten zal wyden zooals zij dat hier gedaan beeft in 't belang van het Chr. Onderwijs. Nu gseft de voorzitter de leiding over aan hei hoofd der schooi de heer Rijken. Door de kinderen der laagste klasse werden enkele versjes gezongen onder leiding van mej. van Koeveringe, waaronder we meer in het bijzonder moeten noemen een solo »Kent gij reeds den Goeden Herder* ge zongen door Geertje Mandemakers. Nu werden door enkele andere kinderen stukjes voorgedragen n.l. Rinus Bogers, Sybr. Kuipers Martina de Rooy, Alie Meulman en Jetje Vermeulen, die alle schier onberispelijk ten gehoore werden gebracht en een mooi Wiegeliedje* met orgelbegeleiding gezon gen werd door Mientje van Ommeren, terwijl onder leiding van het Hoofd der school enkele liederen ten beste werden gegeven door het Kinderkoor. Deze werden op een mooie wijze uitgevoerd, Een woord van lof aan den heer Rijken is hier dan ook wel op zyn plaats, voor de uitnemende manier waarop hy dit Kinderkoor leidt. Hierop trad de pauze in, waarin eenige verversingen werden aangeboden. Na de pauze gaf de de heer Rijken een lezing over »De strijd om een school met den Bybel in het jaar 1878c, »Het ont staan der uoi-collectec, waaruit we weer konden hooren, boe grooter strijd, hoe grooter overwinning, hoe meer tegenkan ting, hoe meer opbloei. Spr. behandelde een van de mooiste momenten uit onzen grooteti 80-jarigen schoolstrijd, waarbij de strjjd, die op het oogenblik plaatseljjk wordt gestreden, slechts eea schaduw is van een halve eeuw terug, toen Cappyne, de Liberaal, stond tegenover Kuijper de A.-R. Als laatste punt op de agenda stondReferaat door mej. v. Koeverioge over »Het begin* de moeilykheden die men ondervindt en de resultaten die men bereikt met de kleuter die voor het eerst op school komt en aan het begin staat van een nieuwe levensperiode. In zijn slotwoord dankt de voorzitter alle aanwezigen en zij die hebben medegewerkt aan het welslagen van dezen avond, waarna hij laat zingen Ps. 72:11 en de heer Verhagen uitnoodigt met dankgebed te Een dezer dagen had de visscher J. R. te dezer plaatse weer eens het geluk een prachtigen vischotter te vangen, welk dier naar men ons mededeelt door hem werd verkocht voor f 32.50. De j.l. Zondag gehouden collecte voor de Chr. school a.d. Loonschendijk heeft opgebracht f 20. Blijkens ontvangen bericht van de P.N.E.M. zal met ingang van 1 April e.k. de prys van het electriseh licht worden gebracht van 45 op 40 cent per K.W.U. DRUNEN. Veiling 2 Februari per K.G. Appelen 120J ct. Goudreinetten 1020| II 4—8 Bellefleur 79| j II 3—5J Ossekoppen 69 Bellefleuren Zoet 35 Campagne Zoet 48* Geel Zoet 35 Brederode 13 16 II 7—11 St. Remie 1013j Kleiperen 610£ Giesen Wildeman 47 Spruiten 3546 II 20—30 Kroten 640 Witlof 1620 Juin 1420 Sjalotten 1045 Wortelen 46 Witte Wortelen 2J—3 per stuk Roode kool 3|17J Witte kool 1214 Savoye kool 916 Boeren kool 12J Spruitkoppen s1 Knolraap 2J—3 Seldery 710 Noten per bos Schorseneeren 4—8 Seldery 1545 Prey 1430 a per K.G. Kipeieren fl.26 Eendeneieren - 1.20 DUSSEN. Loop der bevolking over het jaar 1927. M. Vr. Totaal Vestiging 54 70 124 Geboorten 51 55 106 Vertrek Oreriyden 105 M. 75 17 425 Vr. 84 28 230 Totaal 159 45 92 412 204 Bevolking op 31 Da«. 1926: 1913 na., 1796 vr., tot. 3709. —O— fis gij last hebt van •gedruktheid. schele hoofdpijn, het zuur. prikkelbaarheid, enz., als gevolg van ver stopping. gebruik dan Foster's Maagpillen. het ideale laxeermid- Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. erkrijgjfaa j Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT op Donderdag 2 Feb. des n.m. 2 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer C. v. Om meren. Aanwezig alle leden. De VoorzitteT opent de vergadering met voorlezing van het formuliergebed en leest daarna de notulen der vorige ver gadering die onveranderd worden vast gesteld. Ingekomen stukken: Bericht van Ged. St. dat zij de veror dering op de staanplaats voor woonwa gens niet kunnen goedkeuren, zooals zij door den raad is aangeboden. In deze verordering behoort te worden straf baai gesteld als een andere plaats wordt inge nomen, dan de aangewezene. B. en W. stellen voor de verordering aan te vul len zooals Ged. St. dat verlangen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Verzoek van den onbezoldigd rijks veldwachter Gr. de Weerd om evenals de vorige jaren een gratificatie te mo gen ontvangen voor de politie diensten in bet belang der gemeente do fr _iem ver richt. De Voorzitter deelt mede dat eenzelf de verzoek vroeger ook door v. Wijk werd gedaan, thans is dit niet geschi-1. De beer v. cL Werken vraagt of v. Wijk nog wel in functie is, waarop ie Voorzitter antwoordt dat dit wei bet ge val is, dat het evenwel niet zij a be doeling is bet thans te vragen, omdat er vorig jaar nog al over gesproken is. De andere jaren werd aan ieder der onbezoldigd rijksveldwachters e n grat> ficatie toegekend van f 20.—. De beeren Smits en de Gaaij meenen dat v. Wijk er niet opgesteld is, anders zou hij er ook wel om hebben gevraagd. De beer Peereboom zou beiden netzeifde bedrag maar toekennen. Met algemeens stemmen wordt biertoe besloten. Adres van bet Hoofd bestuur van de Nederl. politiebond, waarin wordt te ken nen gegeven dat de jaarwedde voor den gemeenteveldwachter in deze gemeente te laag moet worden geacht. Het be stuur meent dat een salaris minimum f 1600.— en maximum f 2400.— meer in overeenstemming is, met de verhouding der salarissen voor de rijksveldwachters welke salarissen als basis dienen te wor den genomen voor de bezoldeging der gemeenteveldwachters. B. en W. stellen voor de jaarwedde te laten zooals zij thans is f 1450.— waarvan dan wel f 100.— afgaat voor huishuur, acht het college voldoende. De heer Gaaij acht de jaarwedde zoo als die thans is voldoende terwijl de heer v. Ooijen dezelfde meening is toe gedaan, vooral voor een platte lands ge meente is de jaarwedde nog niet zoo ge ring. De heer Smits zegt dat er onder de sollicitanten zijn geweest, die de functie gaarne voor f 1000.— hadden waargeno men. Met algemeene stemmen wordt be sloten genoemden bond te berichten, dat de jaarwedde voldoende wordt geacht.. Schrijven van het gemeentebestuur van Ammerzoden inzake electrificatie van de gemeente. De Voorzitter zegt dat dit schrijven wel gericht is aan B. en W. doch dat ook de raad hierover zijn mee- vning behoort te zeggen. Het gemeen tebestuur van Ammerzoden geeft in zijn schrijven te kennen dat het grootste ge deelte van hare gemeente is aangesloten aan het electriseh net, uitgezonderd Wels- eind, dat niet is aan te sluiten als ook niet de gemeente Nederhemert aansluit. Het gemeentebestuur van Ammerzoden verzoekt thans de medewerking van het gemeentebestuur van Nederhemert om Welseind aangesloten te krijgen aan liet electriseh net en daarvoor stappen te doen bij de P.G.E.M. niet alleen zal men daardoor de ingezetenen uit eigen ge meente gerieven, doch zal men ook be vorderen dat eecu gedeelte van de gemeen te Ammerzoden in het genot komt van electriseh licht. De Voorzitter merkt naar aanleiding van dit verzoek op dat het gemeente bestuur indertijd geschreven heeft aan ingenieur Roelofs om eens met het ge meentebestuur te komen spreken en de nocdige inlichtingen te geven, waarop bericht was ontvangen dat de heer Roe lofs zou overkomen. Dit is evenwel al anderhalf jaar geleden en tot lieden heeft de heer Roelofs zijn belofte nog niet gestand gedaan. Spr. vraagt of het- i hans niet het beste is, nogeens bij de P.G.E.M aan te dingen om i er mand te zanden om de noodige inlichtingen te geven. De heer de Gaaij acht dit het beste als de raad niets weet kan hij moeilijk een beslissing nemen. De heer Peereboom zegt dat hij de P.G.E.M. heeft opgebeld en men hem toen mededeelde dat er van electrifio"tie van Nederhemert in 1928 niets kon kimen, de plannen zijn echter zoover gevor derd dat Nederhemert in 1929 aan de beurt zou komen. Alleen wanneer een grootverbruiker zich wilde verbinden zou eerdere aansluiting kunnen vólgen. Spr. wil voor de steenfabrieken wel een flin ke afname garandeeren, doch hij is niet van plan direct alle machine's, door elec- triciteit te doen drijven. De Voorzitter meent dat men eerst dient te weten wat huis verlichting en straatverlichting zullen kosten, zoolang men daarvan niets weet kan men niet zeggen wij sluiten aan of doen het niet. De heer Peerebocm acht de uitgaaf voor de straatverlichting niet zoo'n groot bezwaar, de veiligheid wordt door de verlichting ook bevorderd. Aan de andere zijde der rivier waar spr. van uit zijn woning het gezicht op heeft, is men zeer iroijaal met de straatverlichting, vaak is het licht daar om elf uur nog cian. De Voorzitter antwoordt hierop dat de provincie Noordbrabant een andere re geling heeft dan ten deze opzichte, dan de provincie Gelderland. De heer Smits zegt dat de grootste knoop zal zijn, wat zal het de gemeente kosten spr. vreest dat dit niet weinig zal zijn. Wethouder v. Vliet acht het een be zwaar, dat het eiland niet aangesloten zal kunnen worden. De heer v. d. Werken acht dit nog niet zoo onmogelijk. De heer Peereboom acht verder rede neeren, thans tot niets leidende aller eerst moet men inlichtingen vragen. Besloten wordt bij de P.G.E.M. eerst om inlichtingen te vragen. Circulaire van Ged. St. over de regeling van de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Gemeente-ontvanger. De Voorzitter zegt dat de voorgestelde wijziging voor de gemeente van geen be lang is, omdat de regeling alleen geldt voor plaatsen boven de 1500 zielen. Be sloten wordt Ged. St. te berichten dat de raad geen bezwaar heeft tegen de voorgestel'de regeling. Adres van Mej. Rooker gemeente vrooi- viouw, waarin zij verhooging van haar salaris vraagt, het geboorte cijfer daalt steeds, zoodat hare bijverdiensten zeer verminderen, terwijl zij wegens de groote afstanden genoodzaakt is er een motorrij wiel op na te houden. De heeren v. Vliet en Smits achten ver hooging niet noodig mej. Rook ,r heeft bet nog niet zoo kwaad. De Voorzitter zegt dat mej. Rookei thans f 150.— van de gemeent. ont-1 vangt. De heer Peereboom acht het verzoek billijk en zou f 50.— verhooging willen toe kennen, genoemde juffrouw is reeds IS jaar hier werkzaam zoodat hij best khn ifegrijpen dat zij niet gaarne meei naar een andere plaats solliciteert. De heer v. Vliet zou er f 25.— van maken, ook de heer de Gaaij meent dat dit voldoende is. De heer Peereboom wenscht zijn voor stel van f 50.--- te handhaven. Dit in stemming gebracht wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem, de heer v. Vliet stemde tegen. Aanmerkingen rekening 1926. Deze aanmerkingen zijn meest van ad ministratieven aard. B. en W. worden ge machtigd, de door Ged. St. verlangde wijzigingen aan te brengen. Af en overschrijvingen begrooting. Met algemeene stemmen wordt tot de voorgestelde af en overschrijvingen be sloten. Verzoek van A. Vos om hem wegens vertrek uit de gemeente ontslag te ver- leenen, als Ambtenaar van den Burgerl Stand en als lid van de plaatselijke com missie van toezicht op L. G. B. en W. stellen, voor dit ontslag eervol te ver- leenen waartoe met algemeene stammen wordt besloten. Tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt in zijn plaats gekozen de heer A. v. d. Kolk. Tn de vacature A. Vos voor de commissie van toezicht op het L. O. wordt gekozen Andr. de Waal terwijl verder alle aftre denden worden herbenoemd. Alle leden van de commissie tot We ring van Schoolverzuim die aan de beurt van aftreding zijn worden herbanoemd. Daar verder niets meer te behande len is en niemand meer het woord ver langt, sluit de Voorzitter de vergadering.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 2