Dit nummer Destaai uit 2 blatoi. Drogisterij Alerschuur-Baert) S. D. LANKHUYZEN Co's BANK Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4T87. Vrijdag 17 Februari 1928. - WIJ NE Buitenland ïets over de verplichtingen van den werkgever tegenover den werknemer betreffende het loon- A. BAAI JENS, Und van altenA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en (raaco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 91525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar pir'tsniimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De voornaamste verplichting van den den werkgever is de betaling van het loon van den arbeider op den bepaalden tijd. Vóór het in werking treden van het zgn. Arbeidscontract in 1907 kwamen zoowel bij de vaststelling als bij de vol doening van het loon misbruiken voor, waardoor de arbeider genoodzaakt werd met andere vormen van loon genoegen te nemen dan overeengekomen of recht vaardig was. De werkgever bedong of be- taaldé b.v. het loon voor een gedeelte of geheel in winkelwaren, in bons voor levens behoeften of kleeren en verschafte zich ten koste van den arbeider daardoor vaak een voordeel door tegen duurdere dan de gewone prijzen of door goederen van mindere kwaliteit te leveren. Tegen der gelijke misstanden heeft de wetgever willen waken. Vandaar dat hij bepaalde le in welken vorm bij de arbeidsovereenkomst het loon mag worden vastgesteld en 2e in welken vorm het vastgesteld loon mag worden voldaan. Wat de wijze van vaststelling van het loon betreft, geeft de wet alleen regelen voor uitwonende arbeiders, terwijl zij wat de inwonende arbeiders be treft partijen geheel vrijlaat te bepalen wat als loon zal gelden. Het loon van uitwonende arbei ders mag alleen worden vastgesteld in le. geld 2e. in voedsel te nuttigen, alsmede verlichtings- en verwarmingsmiddelen te gebruiken, ter plaatse waar ze worden verstrekt 3e. een vorm van loon voor den uit wonenden arbeider is ook „kleeding, door den arbeider bij de waarneming der dienst betrekking te dragen" b.v. het costuum van een portier, kellner enz. 4e. een geoorloofde vorm van loon is voorts eene bepaalde hoeveelheid der voortbrengselen van het bedrijf, waarin het loon verdiend wordt, of der grond- of hulpstoffen, in dat bedrijf gebruikt 5e. het gebruik van een aangewezen woning of lokaal, van een bepaald stuk grond of van eene weide of stalling voor een bepaald aantal naar de soort aange duide dieren, toebehoorende aan den arbeider of aan één der leden van zijn gezin 6e. bepaalde werkzaamheden of diens ten, door of voor rekening van den werk gever voor den arbeider te verrichten 7e. onderricht, door of vanwege de* werkgever aan den arbeider te ver strekken. Hoewel het natuurlijk veel beter en veiliger is om den loonsvorm schrifte lijk vast te leggen, is het toch geoor loofd alle genoemde vormen van loon mondeling te bedingen. Behalve zijn loon mag de arbeider nog tal van andere voorwaarden bij het aan gaan der overeenkomst bedingen. Het bedingen b.v. van het medenemen van afval van het werk of van het gebruik van paard en wagen van den werk gever is zeer wel mogelijk. Partijen kunnen daarover zelfstandig contractee ren. Alleen is het verboden het loon uit andere bestanddeelen dan in de boven genoemde zeven rubrieken opgesomd werden, te doen bestaan. Wat zijn de gevolgen, wanneer werk gever en arbeider het loon in anderen vorm dan bij de wet is toegelaten vast stellen Teneinde de werking der zoo even genoemde zeven rubrieken te ver zekeren was het noodig aan overtreding een voor den werkgever nadeelig gevolg te verbinden. Dit bestaat nu hierin dat voor zoover het loon anders dan in de geoorloofde vormen is vastgesteld, het op een bedrag in geld gewaardeerd wordt en geacht wordt vastgesteld te zijn op het vijfvoud van het bedrag. Is dus het loon samengesteld uit een geoorloofd en een ongeoorloofd gedeelte, dan wordt alleen dit laatste op het vijfvoud van het bedrag, waarop het in geld gewaar deerd wordt, vastgesteld. We zeiden reeds dat de wetgever par tijen heeft willen vrijlaten te bepalen waaruit het loon voor inwonende arbeiders zal bestaan. Hun loon zal in den regel bestaan in geld en bovendien inwoning en kost. Wanneer nu het loon geheel of ten deele in inwoning, kost of andere levens- benoodigdheden is vastgesteld, is de werk gever verplicht dit volgens plaatselijk gebruik te voldoen. Elk beding, waar door partijen de verplichting des werk gevers omtrent de genoemde wijze van voldoening van inwoning, kost enz., uit sluiten of beperken, wordt door de wet voor nietig verklaard. De wetgever, die tijdelijk verhinderd is het loon, voor zoover dit in inwoning, kost, of andere levensbenoodigdheden is vastgesteld, te voldoen, zonder dat deze verhindering het gevolg is van eigen toedoen van den arbeider, is dezen eene vergoeding schuldig, waarvan het bedrag bij overeenkomst of bij gebreke van dien door het plaatselijk gebruik wordt be paald. Wanneer de werkgever dus tijde lijk verhinderd is kost en inwoning te HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. JE ADRES voor: Drogerijën - Chemicaliën - Verbandstoffen - Verfwaren. Depöt Dierengeneesmiddelen van Laboratorium DENNEBOOM« te Rotterdam. geven, dan zal hij daarvoor moeten in de plaats stellen wat men in het dagelij ksch leven noemt „kostgeld". Hierbij is in de eerste plaats gedacht aan familie's, die uit de stad gaan en dus aan de dienstboden tijdelijk geen kost en in woning kunnen verschaffen. De ver plichting bestaat niet, wanneer door toe doen van den arbeider zelf geen kost of inwoning verschaft wordt. Is dit het geval dan heeft hij het immers zich zelf te wijten, dat hij het hierbedoelde loon niet in ontvangst neemt. Het beginsel, dat de arbeider de vrije beschikking over zijn loon behoort te hebben, is door vaststelling der geoor loofde vormen en der wijzen van vol doening van het loon nog niet behoorlijk verzekerd. Indien de wet niet nog andere bepalingen bevatte, zou het den werk gever niet moeilijk vallen door zijde- lingsche bedingen den arbeider direct of indirect te noodzaken een gedeelte van het loon weer af te staan. In verschil lende streken van ons land maakten dan ook de werkgevers menigmaal een schromelijk misbruik van hun financieel betere positie dan de arbeiders, vooral door toepassing der zgn. gedwongen winkelnering. De werknemer nam b.v. alleen die arbeiders in zijn dienst, die zich verbonden hunne levensbehoeften te koopen in een winkel, die door hem of door iemand met wien hij in betrek king stond, gehouden werd. Ten einde de werking van dit euvel, dat gelukkig de laatste jaren trouwens reeds vermin derde, tegen te gaan, heeft de wetgever bij het Arbeidscontract strenge bepalin gen in het leven geroepen. Ongeoorloofd en nietig verklaard is nl. elk beding tusschen een werkgever en diens beambte of zetbaas en een onder een hunner ge- gestelden arbeider, waarbij deze zich verbindt zijn loon of zijne overige in komsten geheel of ten deele op eene bepaalde wijze te besteden of zijne be- noodigdheden op eene bepaalde plaats of bij een bepaalden persoon aan te schaffen. Twee bedrijven zijn van dezen algemeenen regel uitgezonderd. Geoor loofd is nl. vooreerst het beding, waarbij de werkgever en arbeider overeenkomen, dat deze zal deelnemen in eenig fonds (b.v. ziekenfonds, begrafenisfonds, pen sioenfonds enz mits dit fonds voldoet aan zekere gestelde vereischten. In de tweede plaats is toegelaten echter alleen ten aanzien van minderjarige ar beiders te bedingen, dat een gedeelte van het loon, gedurende de minderjarig heid verdiend, door den werkgever ten name van den arbeider zal worden ge plaatst in de Rijkspostspaarbank of in een daarvoor opzettelijk ingericht spaar fonds, dat ook moet voldoen aan zekere gestelde eischen. Wordt dit beding ge- St. Julien Mistella Bisschop, Meiwijn enz. Prima kwaliteit! BOTERMARKT 88, HEUSDEN. maakt, dan moet worden bepaald, dat de arbeider het gespaarde eerst zal kunnen opvorderen wanneer hij zekeren leeftijd, ten hoogste den 21-jarigen, zal hebben bereikt, of wanneer de Kanton rechter op verzoek van den wettelijken vertegenwoordiger des minderjarigen machtiging tot uitbetaling heeft verleend. Overstroomiagen in Rasland. Tengevolge van het hooge water der bergstroomen zyn de lagere stadsgedeelten van Dschankoi by Simferopol overstroomd en de spoordyken door het water onder- spoeld. Veel vee en graan zijn vernietigd. Ook eenige personen zyn omgekomen. O De weggedreven visschers. Van de ongeveer 400 visschers, die tydens een storm aan de kust van Kroon stad op ijsschotsen, die waren losgeslagen, weg zyn gedreven, zyn er volgens een draadloos bericht van het ter hulp gezonden watervliegtuig 30 omgekomen. De anderen wisten de Finsche kust te bereiken. O Sneeuwstorm in Tjecho-Slowakye. Langs den kam van het Ertsgebergte heerscbte een sterke sneeuwstorm, die van tyd tot tyd een orkaanachtig karakter aan nam. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw een balven meter hoog, zoodat autoverkeer onmogelijk is. Ook voertuigen en sleden kunnen zich slechts moeiiyk een weg banen. Door den storm werden op veel plaatsen de telefoon- en telegraafieidingen volkomen vernield. De ramp by Bergen. Omtrent de natuurramp in het district van Bergen worden thans nadere byzonder- beden bekend. In het Erdingerdal werden door grondverschuivingen schrikkelijke ver woestingen aangericht. Een boer is, bij een poging om zyn vee te redden, omge komen. Verder is nog een vrouw omge komen en baar 9 kinderen gekwetst, waar van eenige zeer zwaar. Naar tot dusverre bekend is, werden in de geheele streek 200 huizen verwoest, hebben 20 menscben bet leven verloren en werden velen gekwetst. De spoorlijn naar Bergen zal waarschijnlijk spoedig weer bereden kunnen worden. Boschbranden in Zuid-Frankryk. In het Vardepartement by Figanières woedt thans een hevige boschbrand. Ver scheidene hectaren bosch zijn reeds in de asch gelegd. Heerenboer vermoord. In het plaatsje Eldena in Mecklenburg is na een woordenwisseling de heerenboer Kann met een mes vermoord De dader ontvluchtte, doch kon echter later worden gearresteerd. Een aardbeving. Uit Napels wordt gemeld, dat in de na bijheid van Messina, in de gemeente Canonja een hevige aardbeving heeft gewoed. Ee nige buizen zijn verwoest Er zijn geen dooden. Wonderbare baringvangst. De kolossale haringvangst by Appenrode duurt nog steeds voortZondag werden 600 000 pond baring uit bet water geschept. Hotelratten ter Olympiade. De Olympische winterspelen te St. Moritz hebben ook zeer veel ongewenscbte elemen ten derwaarts gelokt. Onder de respresen- tanten der diverse landen moeten zich eenige knappe {zakkenrollers bevinden, zoomede hotelratten, die in het Zwitscberscbe sport oord hun »0<ympiadec houden. In eenige hotels van St. Moritz zyn ten nadeele van vreemdelingen aanzienlyke diefstallen ge pleegd. In het byzonder wordt melding gemaakt van de verdwyning van twee fraaie parelcolliers, één van 15.000 gulden, het andere van 6500 gulden. Ook is een hand- tascbje met 45000 gulden gestolen. Hevige vorst in Zweden. In Zweden is weer hevige vorst ingetreden. In Dalekarie vriest bet 32 graden. In het bosch vermoord. By het plaatsje Huenen in Silezië werd een 24-jarig dienstmeisje vermist. Zy bad telbf. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTEBDAM8CHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA baar zuster te Breslau bezocht en was met den trein teruggekeerd, doch niet thuisge komen. In bet bosch is thans haar lyk gevonden. Van den dader ontbreekt elk spoor, o— Treinbrand. Te Claremont (New Hampshire) zyn 17 wagons met koopwaren gederailleerd, ten gevolge waarvan brand ontstond. Vier per sonen kwamen om. Noodlottig einde van een autorit. Een Brusselsch chauffeur, die te Ant werpen roet twee dames een toertje deed, is tegen een trampaal gereden. Een der dames was op slag dood, de andere, als mede de chauffeur, werden zwaar gewond. -O— Misdadige jeugd. In het plaatsje Kiss Kovaes in Tsjecho- Slowakije kreeg een winkelierster uit Ame rika een bedrag van 2600.0 Tsjechische kronen. Eenige schooljongens hadden dit gehoord en drie 12-;arige knapen verschenen 's avonds met bijlen gewapend in het win keltje met den uitroep »Je geld of' je leven c. De winkelierster sloeg met een bezem en riep om hulp. Een derjongeBS gaf haar echter met zyn by! een slag op het hoofd, waardoor zij ernstig werd gewond. De veelbelovende jongens zijn gearresteerd. Itinneiilaiid. De Zomertijd. Het Staatsblad bevat een Kon. Besluit, waarin bepaald wordt, dat de Zomertijd dit jaar zal aanvangen den 15 Mei en zal eindigen den 7 October. De Culemborgsche moordzaak. Het Gerechtshof te Arnhem heeft de verdachten in de Culemborgsche moordzaak Sweeris en Vroege vrijgesproken. O HOOG WATER. Een dijkdoorbraak gevreesd. De waterstand van de Maas heeft zoo'n hoogte bereikt, dat de Maasdyk nabjj Ne- der-Asselt gevaar loopt door te brekeB. De zwakke plek in den dijk ligt op eenigen afstand stroomafwaarts van de plaats waar de dijk op Oudejaarsdag 1925 is doorge broken. Men is met man en macht bezig den dijk te versterken en hoopt hem te kunnen behouden. In den dijk is een welgat ontstaan, waardoor het water in den polder binnendringt. Men is reeds den geheelen dag bezig om het kwelwater te keeren. O O *^•0— o— NIEUWSBLAD voir iiet Land m Heisilen en AltenjeLangstraat ends Bonnnelerwaard L. l Vermouth —O— Dubbele moord gepleegd. Wegens niet betaalde huishuur. Zondagmorgen werd tegen 12 uur een dubbele moord gepleegd door een looper van een buiseigenaar, die voor zyn baas de huishuur moest gaan innen bij eenige huurders op Pendjaxingan. (N.-Indië) De rekeninglooper moest 's middags te rugkomen, waarin hij niet veel zin had Er ontstond een woordenwisseling, die in een handgemeen met den huurder ein digde. De looper trok n.l. een mes en bracht den onwilligen betaler eenige ste ken toe. Deze trok daarop ook een mes teneinde zich te verdedigen. Ved. kon hij daarmede echter niet uitrichten, want plotseling zakte hij ineen. Hij was in de hartstreek getroffen. Een koelie, die zich in de nabijheid de woning bevond schoot te hulp, doch werd eveneens d~or den looper afgemaakt. De huurder kon nog voor zyn overlij den onder eede worden gehoord. Inmid dels was de dader door de poiitie gear resteerd. Hij bekende, doch beweerde door de kampongbevolking te zijn afgerost, hetgeen, zoowel uit de verklaringen van Iden overleden huurder als uit die van eenige getuigen halsstarrig werd tegena gesproken. De beide lijken werden naar de C.B.Z. gebracht, terwijl de looper achter slot én grendel zit. De moordzaak te Capelle aan d*m IJsa sel. De Rotterdamse he rechtbank heeft uit-i spraak gedaan in „de zaak tegen den 19-4, jarigen lossen werkman B. M., gedeti-4 neerd, die op 31 Januari beeft terecht- verdacht vandoodslag, subsidiair mis handeling den dood tengevolge hebbend' van den rentenier G. Dekker te Capella aan den IJssel, gepleegd op 27 Augus-i tus 1927. De rechtbank heeft verdachte vetroora deeld tot acht jaar gevangenisstraf. Het O.M., mr. J. G. Holsteijn, had 18 jaar gevangenisstraf geëischt. Uxker botter gezonken. De drie opvarenden waarschijnlijk ver-4 dronken. Dinsdagmorgen kwam to Terschelling uit zee een IJrker botter aan, waarvan del schipper rapport eerdes, dat hij bij het| wrak han heit s.s. „West Aleta" een mast| boven het water had gezien. De reddingboot „De Brandaris" is daar op ter onderzoek uitgegaan en 's middags teruggekeerd. De kapitein rapporteerde, dat het gen zonken vaartuig, waarvan de mast bon ven het water uitstak, waarschijnlijk een Urker botter is. Van d© bemanning wasi geen spoor moer te bekennen, zoodatf waarschijnlijk drie personen om het. le* ven zijn gekomen, Dranksmokkelaars aangehouden. De kommiezen te Hi 1 varenbeefc l>otrap-i ten een drietal smokkelaars op heeterdaaj bij het vervoeren van een groote partij gen distilleerd. De mannen zagen geen kans om nog te ontkomen, zoodat proces-ver baal werd opgemaakt en het gesmokkelde goed in handen van de ambtenaren viel (ongeveer 100 liter). —O— Afgebrand. De boerderij van den landbouwer KI, te Diessen, is door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Niets kon word den gered, noch van den inboedel noch van den landbouw-inventaris. Een varken en twee kippen kwamen in bet vuur om. Verzekering dekt de schade. Door auto gegrepen. Zekere mej. van der B. te Haaren kwam bij het oversteken der straat onder een juist passeexende vrachtauto. De vrouw werd eenige meters meegesleurd en zoodan nig aan het hoofd verwond, dar- zij in hoogst zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebrachti, Men vreest voor haar leven, Auto door spoorwegboom gereden. Een bestuurder van een vrachtauto reed! met flinke vaart door een neergelaten spoorwegboom aan den Amsterdamsche Straatweg te Utrecht. De eerste boom' werd totaal verbrijzeldde tweede stuit* te bet vehikel met zijn in benevelden toestand verkeerenden bestuurder, doch liep eveneens schade op. De auto stond nu dwars op de rails en alleen aan de tegenwoordigheid van geesti van den baanwachter, die onmiddellijk hetj signaal op onveilig trok en bovendien den naderenden trein met een rooden lamp tegemoet ging, was bet te danken dat etw ger werd voorkomen. Proces verbaal ia opgemaakt tegen den beschonken chauf-i feur, die het verkeer bovendien zeer erna stig heeft gestTemd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1