Tweede Blad No. 4787 Vrijdag 17 Februari Geen Geweten. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Kloosterbalsem Kinderrubriek. FEUILLETON J ten, een elfje met gazen vleugeltjes en een ster op haar blonde krullen. En het elfje ging voort: „Keesje is naar I het „land der domkoppen''Omdat hij „domkop" tegen je gezegd heeft. Weet je waar dat land is V Kantongerecht flensden Stop die rheomatiek Beste meisjes en jongens. Hier zijn de antwoorden op de vorige raadsels 1. Bodegraven 2. Als de wijn is in den man, is de wijsheid in de kan. 3. Boskoop bioskoop. De nieuwe raadsels zijn: 1. Mijn geheel noemt een bekenden vogel en staat op den eersten regel. Vult men de andere regels in, dan vor- tnen de beginletters der woorden, van boven naar beneden gelezen, weer het woord yan den eersten regel. De eerste regel is het gevraagde woord: XXxxxxxxxx Xoooooooo Xooooooo X O O O O O O X O O O O O X o o o o X o o o X o o X o X 2ei is breekbaar en, wordt in de keuken ge vonden 3e wordt wel gebruikt in plaats van koffie; 4e is een plaats in Noori- Holland; 5e hoort bij het tuig van een p>aard6e is een vlug dier, dat in de bosschen leeft; 7e is leen van de be kendste gewassen en is groen; 8e is het oudste schip dat we kennen; 9e is een vóertuig dat in den winter thuishoort 10e een medeklinker. O „Werkelijk geen enkele mogelijkheid, E- dith? Ik sïmeek je, span je vindingrij ken geest nog eens in, om een oplossing te vinden. Nog heb ik immers drie dagen tijd en aan de slimheid eener vrouw is in drie dagen wel iets moeilijkers ge lukt dan dit I Zou je werkelijk geen uit weg weten?" „Neen, ik zie geen uitweg." Scherp en beslist, zonder ook maar een seconde te aarzelen, had zij hem deze sombere woorden voor de voeten geworpen en een oogenblik scheen zij zich met kwalijk verborgen triomfgevoel te verheugen in de diepe vernedering waarin zijhemi ivoor zich zag. Toen echter flikkerde plotseling een zonderlinge gloed op in haar oogen; zij boog zich zoo ver naar hetm toe, dat haar lippen bijna zijn oor aanraakten en fluisterde hem toe: „Een weg tot redding zou ik wel weten, tot redding van jou en van mij. Maar je bezit toch niet den moed dien weg te volgen." „Al zou hij rechtstreeks naar de hel leiden, Edith, in mijn toestand heeft men geen bezinning meer genoeg om laf te zijn." „Ik zou voor het geld kunn n zor- 2. Je hoort mij dikwijls zingen, maar ik ben geen vogel. En je ziet mij heel zelden, want ik ben erg klein. Sla mijn hoofd er af, dan word ik in ouis veel grooter en een echte bengel. Ra, ra, wat is dat. 3. Wie kan van deze letters een visch makenA A B E J K L U W OOM KAREL'. EEN AVONTUUR IN HET FEEËN LAND, VRIJ NAAR EEN ENGEI.SCH GEGEVEN, DOOR ELLV VAN ZON. „Wat ben je toch een domkop 1riep Keesje Prikkel tegen zijn broertje Bart, die een heel jaar jonger was. Keesje was licht jaar. En hij vond, dat hij alles al tijd, veel beter kon, dan zijn jonger broertje Bart. Ze waren nu aan het vlie ger in eens een heel stuk gedaald. ..Neen." zei Bart. ,.En ik zou er toch wel graag heen willen, om Keesje te zoeken." „Goed," zei het elfje, „ga dan naar het bosch, loop drie keer om den gTooten eik, dan vind je een gToote paddenstoel. Pluk die af, dan zul je wat zien!" En meteen vloog het elfje heen. Bart begaf zich onmiddellijk op weg naar het bosch en had spoedig den grooten eik gevonden. Hij jl iep er drie keer omheen °n toen zag hij opeens een heele groote padden stoel staan. Hij plukte die af en zag toen tot zijn groote verwondering een gouden ring schitteren. Hij pakte den ring en trok er aan, en zie, daar ging een had melk verkocht met 8 en 12 pCt. toe gevoegd water, welke melk ze betrokken zou hebben van A. A. Verhoeven te Dus- sen. Deze laatste werd nu als getuige ge hoord. Hij zeide wel melk aan verdachte te hebben geleverd en deze op een Vrij dagavond uit een bus, die voor de fa briek bestemd was, te hebben geschept. De controleur is Maandag d.a.v. geweest- dus was de melk toen bijna drie dagen oud. De Kantonrechter zegt dat verdachte in elk geval de verantwoordelijke per soon is. Gelukkig voor haar heeft de scheikundige, die de melk heeft onder zocht, in de vorige zitting verklaard, dat het de eerste maal is dat verdachte verdunde melk ten verkoop in voorraad had en dat vroeger genomen monsters steeds aan de eischen voldeden. Zij krijgt nu nog f 100 boete of 50 dagen hechte nis. mogen vasthouden en zonder dat hij het het eigenlijk kon helpen, was de vlie ger in' I >ens t&en heel stluk gedaald. Daarom was Keesje zoo boos geworien, had hem liet touw met klos en al uit de hand gerukt en had hem domkop" genoemd. Nu stónd Keesje hard aan het touw te rukken, om den vlieger weer hooger te krijgen. En dat ging ook. De vlieger ging weer hooger en hooger in jde blauwe lucht. Bart stond ,r met leen beteuterd gezicht bij te kijken. Maar toen opeens gebeurde er iets wonderlijks. Het leek wel, of het plot seling heel hard ging waaien, de vlieger rukte aan het touw en eensklaps trok de vlieger Keesje met klos touw en al... de lucht in! Bart riep nog: „Keesje, Keesje, kom terug, laat het touw vieren!" Maar Keesje hoorde het al nie; meer. iHij was al heel hoog in de lucht, mee genomen door den vlieger aan het touw Bart keek er naar met groote oogen. Er was nu nog alleen maar en klein, zwart stipje in de lucht te zien. Dat stipje was Keesje, die al hooger en ver der vloog. Een oogenblik later was Keesje heelemaal uit het gezicht verdwenen. Bartje stond sprakeloos van verbazing pog steeds in de lucht te kijken, toen hij opeens een stemmetje hoorde, dat zeide: „Weet je waar Keesje naar toe is." Hij keek op en zag in een boom, vlak bij, een klein elfje tusschen de bladeren zit - gen, voor dit en nog meer, als je mij wilt beloven, mij van mijn ketenen te be vrijden. O, rik versmacht letterlijk van ongestilde dorst naar geluk." Vurig gloeiden haar oogen en boorden zich in de zijne; Artois staarde haar verbijsterd aan, alsof zij zich van een hem onbekende taal bediend had. „Ik begrijp !je niet goed, Edith stamelde hij aarzelend. „Wat je je daar als een droombeeld voorstelt, kan immers helaas nooit werkelijkheid worden." „En waarom zou dat niet kunnen? Om dat een paar belachelijke vo irooriee- len het zouden verhinderen en een wet, die door het kleinste zuchtje kan wor den omvergeblazen, als men daartoe den moed maai' heeft Ik heb geweten, wat mij te wachten stond, toen ik dezen ou den professor mijn hand reikte; maar ik meende het te kunnen dragen, omdat mij destijds op aarde niets zoo verschrik kelijk toescheen als de armoede, omdat het samenleven met mijn moeder mij half van mijn verstand heeft beroofd en omdat maar het is immers onverschil lig wat ik destijds allemaal geloofde Ge noeg dat het een dwaling was, een on zalige, noodlottige dwaling, waarvan het bewustzijn thans aan den kern van mijn leven knaagt en mij soms tot aan den rand van den waarzin brengt. Ik kan dit ongelukkige, onbevredigde bestaan niet langer meer verdragen en ik wil het leven genieten, zoolang mijn jelugd mij daartoe nog in staat stelt. Wanneer je een mensch van vleesch en bloed bent en als je me ooit hebt liefgehad, dan moet je dat begrijpen." „Zeker, ik begrijp het Edith! Maar het luikje open en een trapje werd zichtbaar. Voorzichtig liep hij het trapje af, maar nauwelijks was hij beneden in een ka- meitje gekomen, dat verlicht werd door glimwormpje, of het luikje boven zijn hoofd viel dicht. Toen hoorde hij weer hetzelfde fijne elfenstemmetje, dat vroeg: Wil je mij maar volgen? Dan zal ik je naar de poort van het Land der Domkop pen brengen! Toen zag Bart een groote deur, waar door het elfje heen vloog. Door de deur kwamen ze op een pad van zacht groen mos, midden in een bosch, waar het heer lijk naar bloemen rook en verborgen vo gels mooie liedjes zongen. Het elfje vloog voor liem uit en Bart volgde, heel nieuws gierig, wat er nu verder zou gebeuren. In de in de vorige zitting uitgestelde zaak tegen C. S. landbouwer te Rijswijk, dio de Vleeschkeuringswet had overtre den, worden nu als getuigen gehoord J. Koopmans, veearts-keurmeester te Alm- kerk en W. M. Schaap, landbouwer te Rijswijk. De eerste verklaart dat hij ver dachte op de vraag of liet slachten van bet varken kon geschieden op naam van zijn zoon, geantwoord heeft dat dit niet ging, omdat deze geen eigen bedrijf uit oefent. Verdachte lieeft toen gevraagd of het dan op naam van zijn knecht, zou kennen, waarop getuige geantwoord heeft gje moet me niet al te veel vragen." Getuige Schaap beweert dat getuige 11? Op de rol prijken ruim 50 zaken. De in de vorige zitting uitgestelde zaak contra C. M. huisvrouw van J. d. B. te Dussen wordt het eerst uitgeroepen. Ze lot heeft ons nu eenmaal niet de macht gegeven om ons beider wenschen in ver vulling te doen gaan." „Toch wel," verklaarde zij met vlam mende oogen. „Wij hebben de macht ge lukkig te zijn, zoodra wij daartoe den moed bezitten. Op hetzelfde oogenblik kunnen wij onze ketenen verbreken en wegtrekken, de heerlijke, vrije wereld in, om ons tot een nieuwen bond te ver eenigen." Als een snelvlietende bergstroom, die in een enkel oogenblik alle met moeite opgerichte slagboomen verwoes^, barst te plotseling haar zoo lang ingehouden hartstocht voor dezen man met over weldigende kracht los. Maar des te wil der en hartstochtelijker haar woorden werden, des te meer scheen Artois zijn tezinning en gezond verstand lerug te krijgen. „Spieek zachter, Edith!" waarschuwde hij, „want een van de dienstmeisjes zou je kunnen hooren; bovendien laten we weer als vestandige menschen met el kander praten. Wat je daar zoo mooi geschilderd hebt, zou stellig zeer hegee- renswaardig zijn; maar het is helaas on uitvoerbaar. Aangenomen zelfs, dat er hier niets was, dat mij zou kunnen te rughouden, noch mijn wetenschap, noch mijn positie of toekomstplannen, waar heen zouden wij dan wel moeten vluch ten en waarvan zouden wij kunnen leven? Ook de poësie der vurigste liefde zou al heel spoedig in alledaagsch proza ver anderen, zoodra de nood en ellende hun intrede bij ons gedaan zouden hebben." „Ik heb je immers al gezegd, dat wij niet met leege handen zullen gaan. Op (welke wijze ik voor het geld zorg is na tuurlijk mijn zaak; laat heft je voldoen- <'n Huisapotheek» voor 60 centen „Geen goud zoo goed" de zijn, dat wij het op het juiste oo genblik tOT beschikking zullen hebben. Negenduizend mark zijn volgens jouw op gave noodig om den wissel af te koopen en een verdere tienduizend mark zullen voldoende blijken om ons voor de naa ste toekomst voor ontberingen te behoe den. Wat er daarna zou moeb.n gebeu ren, daarover behoeven wij ons nu nog geen zorgen te maken. Jij bent immers een man en je zult er stellig trotsch op zijn, voor ons beiden te werken." „Het is je dus werkelijk voile ernst met dit romantische vluchtplan? En het moet misschien al in de allernaaste toe komst tot uitvoering worden gebracht?" „De professor vertrekt over eenige da gen naar Weenen, waar hij verscheidene weken zal moeten vertoeven. Als wij van deze prachtige gelegenheid geen gebruik weten te maken, dan zal voor ons het uur van geluk: misschien nooit aanbre ken." „En je zoudt mij die negen duizend mark alleen dan willen bezorgen, -wan neer ik er in toestem met je te vluchten?" Haar brandende oogen schenen tot in het diepst van zijn ziel te willen door dringen. Natuurlijk alleen danantwoord de zij langzaam en met nadruk, „Meen je soms, dat ik je terwille van die andere zal redden? Maar wat heeft die vraag voor zin? Hier kan niet anders dan een eenvoudige ja of neen tot antwoord wor den gegeven En je hart, niet je koel be rekenend verstand moet beslissen." „Wanneer het alleen op de beslissing van mijn hart aankwam, liefste Edith," antwoordde hij haastig, „dan zou ik reeds lang vol geestdrift ja hebben gezegd. Heelemaal ongevraagd mogen wij echter ook het verstand niet laten en daarom Koopmans heeft- gezegd: 't- gaat niet op naam van je zoon, omdat hij op hetzelfde erf woont, maar 't gaat wel op naam van den knecht." ttlJAHARDT'§ Hoofdpijn Tabletten 60 ct Laieer Tabletten 60 ct Zenuw Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag:-Tabletten 75 0 Bij Apoth. en Drogisten. De Ambtenaar eischt f 40 of 20 das gen. De Heer Kantonrechter zegt dati hij dit keer nog eens schappelijk; wil zijn met zijn straf, omdat verdachte oves rigens zeer gunstig bekend staat en ver-: oordeelt hem daarom tot f 20.00 of 10 dagen. Nog een uitgestelde zaak wirdt uits geroepen en contra M. V. molenaar wo nende te Woudrichem, die de Veis ligheidswet had overtreden. Gehoord! wordt nu als getuige de technisch-amb tenaar van de arbeidsinspectie L. Berk te Breda, die verklaart te volharden bij het in zijn proces-verbaal gerelateerde. Getuige weet niet of thans alles in or-: de is. De Kantonrechter verzoekt genoemden ambtenaar nog eens naar Woudrichem te gaan om te zien of een en ander thans in orde is en om daarna rapport van het! bevondene aan hem uit te brengen. De ambtenaar Berk zegt toe zich on-: middellijk naar Woudrichem te zullen begeven. Kantonrechter: Dan stel ik de uit'-. spraak 14 dagen uit om dan bij het op leggen der straf rekening te kunnen hou-, den met het gerapporteerde. Thans wordt uitgeroepen de in de voH rige zitting uitgestelde zaak contra G. H. d. Mi., J. M„ A. K. en M. ML allenl te Elshout, die op 24 October j.l. al daar een ruit zouden hebben ingeslagen ten huize van W. Gijzels. G. H. d. M. bekent thans de ruit te hebben ingeslagen, zulks onder bijvoe ging dat de verdachten J. M. en M. M. ook hebben geklopt. De ruit is ben taald met f7.50, waaraan Cornelis Pulles,; die een rondje had uitgeloofd aan hen,; die bij Gijzels op de ramen zouden klop-i pen f 1.50 heeft betaald. j, Cornelis Pulles als getuige gehoord', verklaart als volgt „Ik heb niet gezegd! dat ik een rondje zou geven als ze bij| Gijzels op de ramen klopten en hem uit) zijn bed haalden." Even later verklaart) deze getuige: ..Ik heb wel gezegd dat ik een rondje zou geven als ze bij Gijzels' op de ramen klopten en hem uit zijn: bed haalden, 't Is niet erg wit tusschen Gijzels en mij, heel den Elshout is niet) wit met Gijzels. Wie naar buiten zijn gegaan en op de ramen hebben geklopt! weet ik niet. Kantonrechter tegen getuige PullesJé bent een laffe kerel. Immers heb je het! land aan de familie Gijzels en nu durf jo de Gijzels zelf niet te plagen, maail laat dat minderwaardig gedoe voor eenl rondje door anderen doen. Noem je dat! niet ellendig laf:? Zelf achter de schers tnen blijven en andere er voor op laten' draaien. Je bent een misselijke vent, En-: fin een der verdachten kunnen we nu' straffen en nu zou het niet meer dan billijk zijn dat jij de boete voor eenl goed deel betaalde dan zou je je ten min-: ste van een eenigszins beteren kant laten kennen dan je nu doet. De verdachte G. H. d. M. krijgt van mij f 15.00 boete of drie weken tucht-: school, terwijl de andere drie worden! vrijgesproken als zijnde het wettig in overtuigend bewijs niet geleverd A. G. v. G. klompenmaker te Dussenl had voor de zooveelste maal geen '.egels tjes geplakt. Kant onrechterJij al weer hier; heb je nog niet geleerd hoe je moet plakken? De getuigen Jan van Wijk en Gerritl Duizer verklaren dat zij gedurende de bijl zou ik je willen verzoeken, mij een kors ten bedenktijd toe te staan. Binnen wels ken termijn zou je wel die negen ik bedoel die twintigduizend mark in cons tant geld kunnen omzetten?" „Binnen een uur, als het noodig is." „Prachtig! En de voorbereidingen tot onze vlucht zouden onder bepaalde oms standigheden nog sneller getroffen kun nen werden. Binnen tweemaal vierentwias tig uur zul je mijn beslissende verklaring vernemen." Edith haalde diep adem; haar bleek) gezicht, dat nog alle teekenen van da ongewone, hartstochtelijke opwinding! droeg, begon langzamerhand weer een koele, strakke uitdrukking te vertoonan, „Ik zal op je beslissing wachten," zeis de zij toonloos. „Maar ik waarschuw jé Siegmund! Reken er niet op ook ditmaal valsch spel met me te kunnen spelen. Bekentenissen, zooals je ze zoojuist van mij gehoord hebt, doet een vrouw slechtsi éénmaal in haar leven en. wanneer je nu toch nog zoudt willen trachten mqj te bedriegen, zoo waar er een hemel boven ons is, het zou je allerlaatste bedrog zijn!" „Welk een gedachte!" antwoordde hij haastig, terwijl hij tegelijkertijd naar zijn hoed greep en het daardoor vermeed haar in de oogen te zien. „Wat er ook ooit moge gebeuren, ik zal je bewijzen, dat ik je edelmoedig vertrouwen waardig ben." Hij kuste haar hand, die zij haastig weer terugtrok ea verliet daarop de ka mer. BEHOORENDE BIJ HET Nieuwsblad Verwaarloos nimmer de geringste aanval van rheumatiek. Die kan u maandenlang pijn en ongemak kosten. Ofschoon weinig menschen bij vochtig of koud weer ge heel van rheumatiek bevrijd blijven, be hoeft deze kwaal niet die kwelling te zijn als het geval is. De oorzaak is gewoon lijk urinezuur, en zooals bekend, is het de taak der nieren om dit urinezuur en andere schadelijke bestanddeelen uit het bloed te filtreeren. Men kan derhalve in het algemeen zeggen, dat men bevrijd kan blijven van rheumatiek, als de nieren ge zond en geregeld werken. Bij slecht weer en na een gevatte koude, of als ongewone inspanning de nieren ver zwakt heeft, is derhalve de eenige veilige weg om de werking dezer allerbelangrijk ste organen te versterken. Daarvoor wordt geen middel sterker aanbevolen dan Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, want tenzij de nieren gezond zijn en goed werken, hebt gij kans niet van rheumatiek verschoond te blijven. Verzuim geen kostbare tijd. Neem Foster's Pillen zoodra gij de mins te rheumatische pijn voelt; wek de trage nieren op en versterke ze, en bevrijd, u zoodoende van nierverschijnselen als rugpijn, spit, ischias, rheumatiek en die ellendige urinestoornissen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 34 ROMAN VAN REINHOLD ORTMAN. 42) DE WERKZAAMHEDEN AAN DE MAASKANALISATIE. De veel besproken Maaskanalisatie is thans in vollen gang. Het zal een groote verbetering brengen aan het verkeer en ook het overvloedige water van het Willemskanaal een goede richting geven. Hierboven een kijkje bij het maken van een der groote sluizen met op den achtergrond de St. Pietersberg. (Wordt vervolgd STRAFZITTING VAN HET KANTON GERECHT TE HEUSDEN van Vrijdag 3 Februari 1928. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie: Jhr. Mr. J. Twiss Quarles van Ufford. Griffier: Mr. W. Ruitinga. goed voor brand-, snij- cn stootwonden, verouderde wonden, zonnebrand, aam beien, spierpijnen, spit, rheumatische pijnen, wintervoeten, springende handen en nog veel meer, koopt ge met een pot Akker's Kloosterbalsem, de snel werkende merkwaardige veelzijdige zalf. (Wprdt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5