Tweede Blad No. 4789 Vrijdag 24 Februari Qeen Geweten. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Sproeien komen vroeg in Kinderrubriek. FEUILLETON Rechtzaken. BEHOORENDE BIJ HET Nierkwalen maken n spoedig ond! het voorjaar, koop tijdig een pot Spnutol. Bij alle Drogisten. Vragen op rechtskundig gebied De ontwaking van het Oosten. Wie eenigszins meeleeft met zyn tjjd, aldus spr. en geregeld de couranten leest, moet getroffen zyn door het telkens terug- keerend thema, dat 't onderwerp vormt van menig gesprek, n.l. de ontwaking van het OosteD. Kieuwsblad Het komt in den middelbaren leeftijd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rugpijn, duizeligheid, ze nuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewoon lijk een gevolg van overspanning der nie ren, dat zij sinds lang hulp bfehoeven. Want gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de nieren om de vergit ten uit uw bloed te filtreeren. Als zijt hierin falen, kunnen ernstige en diepgaan de kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zouten hoopen zich dan in het bloed op en vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroorzaken; of wel wordt een onvoldoende hoeveel heid water aan het bloed onttrokken, waardoor zich waterzuchtige zwellingen kunnen vormen. Ook kunnen ontstaan blaasstoornissen, niersteen, niergruis, blaas ontsteking, ischias, spit, vermagering, ze nuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer verschijn selen. Wek de nieren op en versterk ze niet Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit Specifieke niermiddel werkt rechtstreeks op de oorzaak ^an uw kwaal, reinigt en ver sterkt de nieren, lenigt de urinekanal^n en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel eüketlet hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 35 Beste meisjes en jongens. Bier zijn de antwoorden op de vorige raadsels 1. Nacht-egaal aardewerk, cichorei, Haarlem, teugel, eland, gras, ark ar, 1) Q. Krekel (rekel). 3. Kabeljauw. De nieuw» raadsels zijn 1. Ik maakte laatst van een stuk cho colade zonder veel moeite een heale vrucht. Wie is ex zoo knap, dat hij dat na kan doen 9. Wie kan de volgende lettergrepen weer zoodanig bijeenvoegen, dat er een bekend Hollandsch spreekwoord ge vormd wordt: JON PEN ZOO DE ALS PIE GEN OU GEN DE ZON DEN. 3. Wie kan er van een uurwerk een waterkuil maken? OOM KAREE. HEN AVONTUUR IN HET FEEËN LAND, VRIJ NAAR EEN ENGELSCH GEGEVEN, DOOR ELLY VAN ZON. ff oen ze aan een heel groot goulen hek Kwamen, riep het elfje opeens: Hier is de poort van het Land der Domkoppen, Vaarwel Bartje. Met-een was z? verdwe nen tusschen het dichte loover der boo toen. Verbaaed keek Bart rond. Er was Igeen spoor van het elfje 1© zien en ROMAN VAN REINHOLD ORTMAN. 44) Zij was de keuken al uit, nog voor juf frouw Leopard een van haar talrijke be denkingen tot uiting had kunnen, bren gen en het had ex inderdaad alle schijn van, alsof geen andere bode haar in snel heid had kunnen evenaren, want reeds na verloop van een half uur kwam zij terug. Achter haar aan klom een kleine, zon- idexling uitziende man de trap op. Hij had een schrale, nietige gestalte; maar tusschen zijn hoekige schouders verhief zich een energieke kop van zulk een ei genaardige karakteristiek, dat men den kleinen man stellig niet langer vpor een onbeteekend iemand hield, wanneer men eerst de moeite had genomen dezen kop Vrat nader te beschouwen. Knap was hij zeker niet want hij had. dikke, omgekrul de negerlippen, een platgedrukte neus en groote, van het hoofd afstaande oor schelpen. Een kort geknipte, stoppeli ge volle baard, die bepaald hel rood was en kort, borstelig hoofdhaar van dezelfde kleur, voltooide het in zijn geheel zoo weinig bekoorlijke beeldmaar onder dit borstelige hoofdhaar welfde zich een machtig breed voorhoofd van klassieke schoonheid en schitterenden twee scherpe Brands oogesn me een glanst en een uit- daar was de poort van het land der domkoppen, maar die was gesloten door een groot, zwaar gouden hek. En ach ter dat hek stonden twee klein» ka bouters, met witte baarden, en roode puntmutsen op, en hielden de wacht Bartje ging naar het hek toe, stak zijn hoofd door de tralies en vroeg heel beleefd: „Meneer Kabouter, zou ik mis schien asjeblief binnen mog n komen, ik zoek mijn broer Keesje.1' „Zoo," zei de eene kabouter, "zoek ie je broertje? Maar weet je wei, dat je zoo niet binnen kunt komen? Je zou eerst omgetooverd moeten worden tot ©en klein kabouter jongetje. En boven dien, wie hier eenmaal binnenkomt, mag tr niet zoo gemakkelijk weer uit. Weet je dat wel 1" „Nee, dat wist ik niet," antwoordde Bart. „Maar ik wil toch erg graag mijn broertje zoeken. Dus laat U me dan opviel was, dat hun ruggen allemaal zoo prachtig glommen. Het leken wel spie gels, zoo mooi. En hij kon zich niet weerhouden aan een mooie zwarte bak kerstor te vragen„Wat glimt Uw rug mooi? Hoe komt dat zoo?" „Nu," zei de bakkers tor vriendelijk, „jij bent zeker ook niet lang in dit land, anders zou je wel weten, dat de jon- getjes of meisjes, die voor straf in het Land der Domkoppen komen, de ruggen van alle torren en kevers moeten poet sen, eiken dag"! Er is pas we r zoo'n jongetje aangekomen. Hij doet erg zijn best, mijn rug heeft hij ten minste mooi zwart en glimmend gepoetst." warmte. Mijn vraag is ca deze Mag mgn bnur- man zulks na doen, terwijl ik cadeel hier van ondervind. B. 0. Uw bourman mag de schatting zoo hoog maken als by zelf wilU kunt daar Diets tegen doeD. Ik heb achter in de huif van mijn kar een ruit laten maken volgens voorschrift. Na kom ik in de provincie Gelderland en wordt door de Rijksveldwacht aange houden, omdat geen spiegel op de kar bevestigd is. Na is mijn vraagwanneer de rait achter in de huif aan de wet voldoet, ben ik dan ook nog verplicht een spiegel op de kar te laten bevestigen. B. W. X V-~ iktP T' - - I 'i- - - x m w v - v m - V* rl - |jp Mi /ft» HET ENGELSCHE VRACHTSCHIP »SH0NGA«. Het Engelsche vrachtschip nShonga®, dat naby Ymuiden gestrand is en door midden brak, is thans aan de elementen overgeleverd. De bemanning werd ten leste gered, na veel moeite, daar de Z.-W. storm het heel moeilyk maakte. De reddingboot »Dorus Rijkers® is er in geslaagd iedereen van het schip te ha'en. Hierboven het voorstuk van het schip met op den voorgrond de reddingbooten. maar binnen, asjeblief." De kabonter haalde uit zijn broekzak een lief klein too vers tok je te voorschijn, zwaaide er drie koer mee boven zijn hoofd en sprak een tooverwoord, dat Bart niet kon verstaan. Maar het volgende oogenblik voelde hij, dat hij eensklaps hoe langer hoe kleiner begon te worden, totdat hij nog kleiner was, dan do ka bouters achter het hek. Daarna nam de kabouter die hem betooverd had, een gouden sleuteltje en sloot het hek open. Zoo stapte Bartje naar binnen toe „En kunt U me nu ook zeggen, waar ik mijn broertje Kees kan vinden?" vroeg hij aan de kabouters. Maar deze- schudden alle twee him doofden en de andere zei- de: „Nee, dat kunnen we niet zeggen en dat mogen we ook niet zeggen. Zoek zoek, zoek!" Daarna keerden de kabouters zich om en lieten Bart aan zijn lot over. Er zat (niets anders voer hem op, hij moest zelf gaan zoeken. Dus zocht hg al zijn moed bij elkaar eh ging op weg. Langs een smal paadje, met dichte bosohjee aan weeskanten, kwam hij op een open plekje in het bosch, dat geheel met zacht groen mos begroeid was. Tot zijn groote verbazing zag Bartje hier een heelaboel zwarte en bruine kevers en torren, die hier in de zon rondkropen. Wat hein erg drukking van wilskracht, zooals men dat slechts bij groote mannen ziet. Dat was doctor Giersberg, de stichter en leider van het wereldberoemde sanato rium, die op het bericht van de ziekte van zijn chemiker zonder een seconde te verliezen a lies, wat hem juist bezig hield, in den steek gelaten had om de brengster van dit ongeluksbericht te volgen. On derweg had hij slechts enkele korte vra gen naar de kenteekenen van de ziekte gedaan en had, toen Heieen hem geen bevredigend antwoord wist te geven, iet-s van „vrouwenonkunde", in zijn. stoppe- ligen baard gebromd. Nu deinsde hij voor het groote op schrift op de deur met een adelaar er boven, hevig ontsteld een schrede terug. „Bij een deurwaarder? Voor den dui vel 1" bromde hij, „ik hoop dat die me niet in den weg zal loopen." „Het is mijn vader, doctor," zeide He- leen zacht. „En u kunt mij gerust gelooven, dat hij een beste man is, hoewel men hem dit weinig benijdens waardige ambt heeft opgedragen." Doctor Giersberg bleef haar het ant woord op deze uitlegging schuldig en liet zich naar de kamer van den zieke brengen. Op hetzelfde oogenblik, dat hij de deur achter zich gesloten had, had er een zonderlinge verandering in zijn gelaatstrekken plaats. De juist nog zoo norsche, barbaarsohe uitdrukking was ge heel en al verdwenen; dezelfde zachte vriendelijkheid die thans in zijn heldere oogen schitterde, scheen ook zijn ruwe grove trekken te ontspannen. „Wel, mijn waarde jonge vriend, wat zijn dat voor kunsten!" aldus b gon hij het gesprek, terwijl hij op het bed toe trad, ,En nog altijd je kleeren aan? 't Is wat mooie, ie er hier dan geen „Wat je maar mooi noemt!", bromde een bruine "meikever, die het gesprek ge hoord had. „Iedereen weet dat een mei kever bruin is en dat zijn rug met bruine was gepoetst moet worden! En dat nieuwe jongetje is zoo dom geweest, mijn rug met zwarte schoensmeer te poet sen! Wat lijkt het wel! Daar ben ik minstens een week mooi mee!'" „Nu ja," zeide de vriendelijke bak- keistor, „maar het glimt toch erg mooi hoor, en het jongetje was ook nog zoo erg nieuw. Morgen zal lig het wel beter doen." „Maar," vroeg Bartje, „zoudt U mij misschien ook kunnen zeggen, waar ik dat jongetje kan vinden?" „Jawel," zei de zwarte bakkerster. „Maar het is heel moeilijk te vindon. Wacht, ik zal je er wel even heen bren gen, volg me maar." (Worclt vervolgd n buurman heeft op de scheiding van zijn land, grenzende aan de Zuidzyde van myn land, een plm. 1.50 M. hooge riete schatting geplaatst. Door de plaatsing vae deze schnttiag wordt myn land verstoken van de zonne- enkel menschelijk wezen, dat je een beet je had kunnen helpen En met een zorgvuldige handigheid, die de meest geoefende verpleegster tot voorbeeld had kunnen strekken, begon hij den patient te ontkleeden om hem daarna zoo doelmatig en gemakkelijk als het maar eenigszins mogelijk was, de kussens onder het hoofd te schuiven en flink onder de dekens te stoppen. Tege lijkertijd scheen hij ook reeds zijn onder zoek geëindigd te hebben; want hij kwel de den jongen man noch door vragen naar zijn gezondheid, noch door verde re overbodige handelingen. „De hoofdpijn is momenteel het ergste, niet waar? Ja, maar ik denk wel, dat wij die op de vlucht zullen jagen, wan neer wij het energiek aanpakken. Je weet toch genoeg van de geneeskunde, Dü ringhoffen, om te weten, dat hoofd pijn gelukkigerwijze nog nooit iemand is gestorven." „U bent heel vriendelijk, doctor," zeide de zieke met een dankbaren blik „En daft u ;zich de moeite heeft getroost, om voor mijn lichte ongesteldheid zelf hier heen te komen." Met een beslist handgebaar stuitte doc tor Giersberg zijn woordenvlo d. „Ten eerste is het mijn plicht, want ik ben arts; ten tweede moet ik toch wel bij jou komen, wanneer jij niet bij mg kunt komen ja en ten derde is het toch wel een beetje zacht uitgedrukt, als je van een lichte ongesteldheid praat. Je hebt het leelijk te pakken, jonge vriend, en dat ik oprecht met je te doen heb, heb je stellig wel verdiend." Valentin Düringhoffen knikte licht met het hoofd. „Ik weet wel, dat ik zwaar ziek ben, doctor," antwoordde hij zacht, „en het is mij zelfs te moedes alsof a Een ry- of voertuig, waarmede over een weg wordt gereden, moet voorzien zijn van een spiegel, waardoor de bestuurder van zijne zitplaats het links achterliggend weg gedeelte kan overzien, tenzy de bestuurder eene zitplaats inneemt, zóó, dat hy vandaar bet verkeer op het bedoelde weggedeelte zonder spiegel gemakkelyk kan waarnemen. Wanneer U nu achter in de huif van uw kar een ruit hebt laten aanbrengen, die voldoende groot en voldoende helder is om het links achterliggend weggedeelte goed te kunnen overzien, dan behoeft U geen spiegel op de kar te laten bevestigen. Wanneer men bij verkoop van een kistje sigaren tegen gebandoleerde prijs, den koo- per een nummer geeft als bewijs, wanneer het nummer er nitgetrokken wordt, het extra gestelde cadeau ten deel komt, of het onder de loterijwet valt, ja of neen A. V. BOSSCHE RECHTBANK. Uitspraak. F. H., Rotterdam, f150 of 30 dagen hechtenis. niet heel lang meer met mij te doan zult hebben. Maar daaromtrent kan men zich als patient wel vergissen en daar om daarom zon ik u dringend willen verzoeken, mij heel openhartig een vraag te beantwoorden. Is mijn ziekte van dien aard, dat ik er mij op voorb.reiden moet te sterven?" „Maar beste vriend, wat is dat nu voor een vraag? Je bent nu al sinds drie maanden aan mijn sanatorium verbonden, waarin minstens driemaal per dag onze geneeskundige beweringen te schande worden gemaakt. Je ziet, dat men men- schen bij mg brengt, aan wie men vol gens mijn overtuiging beter de sacramen ten der stervenden dan een medicijn zou kunnen toedienen en die toch vier weken later gezond en frisoh weer rondloopen en je ziet ook, dat men andere patiën ten naar hun laatste rustplaats draagt, die ik vol vertrouwen weer gezond dacht te maken. Dit alles kan onmogelijk aan je scherpe oogen ontgaan zijn en toch heb je den moed mij door zulk een vraag in verlegenheid te brengen." „Ik verlang ook geen voorspelling van u, doctor, maar er zijn toch wel bepaalde vermoedens, bepaalde teekenenn zult begrijpen, wat ik bedoel." „En waarom wensch je volstrekt te weten, wat voor bepaalde teekenen ik bij je gevonden heb? Ben je niet een al leenstaande, onafhankelijke jonge man, die vrouw noch kinderen heeft? Kun je het niet met een gerust hart aan de al wetende en eenig almachtige natuur over laten, om over jb lot te beslissen?" „U meent het goed, doctor! Maar al zou ik behalve mijn moeder en zusters ook geen andere familieleden achterlaten, toch heb ook ik in zeker opzicht een testament te maken. En ik kan niet ARR.-RECHTBANK TIEL, Vonnissen, uitgesproken door den Politie rechter op 15 Febr. 4928. W. L, C. te Zaltbommel, beleedigiDg van een ambtenaar, f 25 of 40 d. h. E. D. te Aalst, wederspannigheid, vonnis 13 Febr. 4928. Vonnis uitgesproken door den Kinder rechter op 46 Febrnari 1928. W. v. M. te Brakel, mishandeliog, f 25 of 1 m. tuchte. Dit was het onderwerp, waarmee Mr„ Byleveld van den Haag Vrijdagavond I.!. optrad in 't Instituutlokaal aan den Nieowen- dyk voor 't Comité van Winterlezingen. Omstreeks 7 uur opende de voorzitter de heer Wisse de vergadering. Hy liet zingen Psalm 87 3 en 4, ging in gebed voor en sprak een welkomstwoord. Hierop verkreeg de spreker de leiding. Deze uitdrukking moet toegepast op allerlei verschijnselen en vele uiteenloopend» gebeurtenissen. In O.-Indië wijzen we b.v. op den communi8tischen opstand, dan weer vertoont 't verschijnsel zich in anderen vorm, maar de grondgedachte der ver schynselen is, een probeeren zich volmaakt te onttrekken aan alle overheersehing van den Westerling. Deze beweging bespeurt ge over het geheele Zuid-Halfrond. Ontwaking. De gewone beteekenis van dit woord iswakker worden. In figuur- lijken zin gesproken, kunnen we zeggen, dat de Oostersche volken tot voor korten tijd, in een politieken en socialen sluimer verzonken zyn geweest. Plots echter is er aan dien apathischen toestand een einde gekomen. Ons land interesseert zich natuurlijk 't meest voor wat gebeurt in Indië. Maar bet verschijusel daar, is niets anders, dan de lichte na- kabbeling van het geheele proces, dat zich gaandeweg voltrekt. Allereerst dient de vraag besproken, hoe 't kontakt met 't Oosten is aangebracht. Hoe dus het Oostersche vraagstuk is ont staan. We moeten daarvoor terug naar de 15e eeuw. Toen vertoonde Europa een geheel ander aspect dan nu. In 't N.-O, was ons werelddeel afgesloten door 't toen grooterideels nog onbekende Rusland. Ook in 't Z.-O. lag een barrière, die 't Westelijk Europa absoluut afsloot. We bedoelen Turkjje. Zoo aan deze zjjde geïsoleerd, wilde ons werelddeel wegen zoeken naar het vermoede® deel der aarde. Het is dan ook niet by geval, dat de ontdekkings reizen in deze periode der geschiedenis spelen. We zien hier de wjjsheid Gods. Onder Hendrik den Zeevaarder van Portugal wordt de W. kust van Afrika ontdekt. Vasco di Gama vindt den zeeweg naar Iudië, Columbus landt te Guanahani en betreedt de Nieuwe wereld. Zoo komt het W. in kontakt met 't O. En in de 17e eeaw werkt 't proces door. We wijzen op de kolonisatie in Yirginië, Maryland, enz. Dan, na de reis van Houtman, de oprich ting van de V. O. I. C., de drukke handel met de Muiukken, gepaard gaande met de overheerschiDg van dat gebied. Engeland breid zyn machtigen vleugel uit over Britsch Indië. Het kontakt wordt zoo geboren. Het merkwaardig gevolg daarvan is, dat de supremate van 't W. over 't O. een van zelfsprekende zaak werd. Het aan voeren van een goeden rechtsgrond voor de in bezitneming van die gebieden, gaat •weten, hoe lang het verloop van mgn ziekte mg nog tijd, zon laten, zuiks te doen." De kleine doctor kuchte en keek met! zijn heldere oogen den patient ernstig aan. „Zijn testament kan men altijd maken, beste Düringhoffen 1 Ik denk wel, dat wij de ziekte baas zullen worden, maar als het een geruststelling voor je i® je aari-i se he aangelegenheden in goede orde te weten, doe dat dan in 's hemelsnaam, vandaag neg, vooraoovex je krachten je dat veroorloovem." „Ik dank u," zei Düringhoffen zacht. Daarop draaide hij zijn gezicht i is meer naar den muur de doctor Giersberg stond op. „Ik zal er zorg voor dragen, dat er voor jon zoo snel mogelijk gebeurt, wat gebeuren moet," merkte hij op. „In mgn inrichting mag ik je helaas niet opnemen, maar het zal je niettemin aan niets ont breken. Ik zend je mijn beste ver pleegster en tegen den avond ben ik zelf weer hier. Tot vanavond dus -m hoofd omhoog, beste jonge vriend!" Hg boog zich over den zieke heen en legde zgn fraai gevormde, bijna vrouwelijk zachte hand gedurende eenige seconden op zijn door koorte verhit voorhoofd. Toen hij zich weer oprichtte en behoed* zaam het vertrek verliet, was zgn ge zicht tot aan de slapen donkerrood ge kleurd en zgn trekken vertoonden een nog grimmiger uitdrukking dan bij zijn komst, toen hij het groote naambord met den adelaar er boven ontdekte. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5