Tweede Blad No. 4780 Wosnsdsö 29 Fstiruari Jan Geenzen voorghet Landi6j van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Parlementair Overzicht. Rubriek van den Arbeid Ruime auto garage's BEHOORENDE BIJ HET i Eerste en Tweede Kamer De se naat over defensie De Tweede Kamer over Curacao en nog iets. 's Gravenhage, 23 Februari. Dus het is er dan toch van gekomen. Al waren de heeren Verkouteren en Ste ger en Briet en van Wassenaar van Catwijck ook nog zoo tegen, Ie mini ster haalde zijn ontwerp er met vlag en wimpel door, zoodat we voortaan zul len hebben, in plaats van twee depaxte- menten Oorlog en Marine, één Departe ment van Defensie. Nog niet eens een van „krijgszaken", zooals meneer Ver kouteren wilde. Kort en goed: Defensie. Zoo kwam het er met 27 tegen 18 stem men, doordat 11 s.d., 3 v. d. 10 r. k., i2 a. r. en 1 v. b. voor stemden, terwijl 5 ft k., 6 c. h., 4 v. b. en 3 a r„ tegen waren, 's Ministers laatste rede moet hem nog heel wat medestanders bezorgd hebben en anti's in pro's hebben veranderd. Het was heusch zoo,n kracht toer niet, verklaarde z. exc, nog, om twee departementen tezamen te beheeren, ook al, omdat de minister van marine ai heel weinig met de Indische marine te stellen had n.l. alleen maar administra tief. En wat de verzorging der marine in Nederland aanging, 3 marine-autoriteiten hadden hem verzekerd, dat van samenvoe ging geen nadeel te verwachten was voor hun afdeelingen. De a.r. werden gunstig gestemd door 's ministers medeleeling, dat oud-minister Colijn voor zijn ver trek naar Indië had verklaard, dat het beter wa.s, geen directeuren-generaal aan te stellen en dat, al ontbrak de split sing aan dit ontwerp, het toch in 's lands belang was. Men versta wel: deze laatste verklaring van ministerieel© zijde werd afgelegd door minister de Geer, die meteen de mededeling era .n vast knoopte, dat het ontwerp de instem ming van alle ministers had en de wet ook door allen zou worden gecontra signeerd. Nu, dat was blijkbaar zoo ver trouwenwekkend, dat de waardige senaat het voor den minister zoo gunstige be sluit nam. Exit: Marine en Oorlog. Gij zult Defensie heeben"! Minister Koningsberger had het nog al zwaar te verantwoorden met zijn be- grooting van Curacao in de Tweede Ka mer. De Kamer dreigde, en critis eerde, eischte en dwong. Vooral de kwestie van het Koninklijk Besluit, waarbij de politietaak in Curacao aan het mili taire garnizoen werd opgedragen, het geen men als een aantasting van de autonomie van dit gewest beschouwde, bezorgde den minister veel critiek. En of de minister al beweerde, dat hem toch geen verwijt trof, doch den Kolo nialen Baad, die de ontwerpordonnantie verwierp, het hielp niet. Van verschil lende zijden drong men er op aan, de reeds uitgetrokken gelden voor reorgani satie van de politie zoolang terug te nemen, om eerst het overleg met den Kolonialen Baad te heropenen en dan het noodige geld bij suppletoire begroo ting aan te vragen. De heer Beumer voor al hekelde het K. B. dat de zonderlinge bepaling behelsde, dat het bij verc rde- ning van den Kolonialen Raad weer kon worden ingetrokken en gewijzigd. Maar de minister verklaarde dit juist gedaan te hebben om eerbied jegens de autono mie van Curacao te toonen. Van r.k. zijde kwam de heer van Vuuren zeer fel op voor de volkomen financie le ge lijkstelling van het bijzonder onderwijs in Curacao. Bij de artikelsgewijze be handeling stelde de heer van Vuuren, speciaal daartoe op het spreekgestoelte geklommen, het ultimatum: onvoorwaar delijke doorvoering der financieele ge lijkstelling, of anders., tegenst anmen van de r.k. tegen de begrooting. De minister draaide er eerst nog omheen, spnk van onvoorwaardelijke gelijkstlellinj bij een sluitende begrooting (de begrooting 1928 sloot voor het eerst weer eens sedert geruimen tijd 1) maar van overleg met zijn ambtenoot van financiën, ingeval van een niet-sluitende. Maar ten slotte was het gebaar van meneer van Vuuren zoo dreigend en de opkomst der andere frac ties (in tegenstelling met de r.k.) zoo ge ring, dat de minister bezweek en een volledige toezegging deed. Had hij ge weigerd, het had hem zijn begrooting kunnen kosten. Dan was er nog me neer Joekes, die niet te spreken was over den gouverneur van Curac-m, die zich blijkbaar niet behoorlijk „maatschap pelijk" gedroeg, omdat het wel eens voor kwam, dat hij in een nat pak over straat liep, tengevolge van een zeiiongeval. De gouverneur was namelijk dol op zeilen. Maar de minister vond den gouverneur zoo kwaad niet al suste hij ook hier de al te ontevredenen met de toezegging, dat hij zou weten wat hem te doen stond, als hem bleek, dat het ongun stige oordeel van verschillende ledm ge rechtvaardigd was. De heer Joekes diende nog een amendement in, om den be- grootingspost, kosten van de landmacht" (voor rekening van Curacao) ad f 86.625 te vervangen door f 8500 voor schoeisel en bovenkleeding voor de politie Niet tegenstaande de minister al zoo verwas gegaan, den heer Beumer toe te zeggen, dat hij het beruchte K.B. betrefieade instelling der militaire politie «,ou wij zigen en met alle wenschen van de ka mer daarbij rekening zou hou len, hand haafde de heer Joekes zijn amendement. jWaarna het met 50 tegen 26 (s. d.„ v. d. en' 3 r. k.) verworpen werd. En de be grooting er kwam met 57 tegen 18 stem men (s. d.). Veel bijzonders leverden de b sprekin gen van de begrooting der Staitsmijnen niet op. De heer Drop (s.d.) hekelde dn overheerschenden invloed inzake de volks huisvesting der mijnarbeiders, van direc tie der Staatsmijnen en van de r. k. Ver der wilde hij Nederland het initiatief doen nemen tot internationaal overleg omtrent de kolenproductie. De heer 'Knot tenbelt (v.b.) vond het onjuist, dat de Staat als kolenhandelaar optrad. De heer Hermans (r.k.) sprak woorden van hulde jegens de mijnen en was erm.ij inge nomen, dat de reggering wil voortgaan met het verleenen van voorkeur aan dï nationale industrie. De heer Krijger (c. h.) nam het op voor de staatsexploitatie en vond het niets erg, dat de staat ala koopman optrad, als het noodig was voor den afzet van het product. Daartoe moest men bewegingsvrijheid hebben, zelfs al wilde de staat als reeder gaan optreden De hl eer v. d_ Waerden (s.d.) sprak in den zelfden geest en vond het ondankbaar, dat men de staatsmijnen verwijt, dat het rendement zoo gering is. Maar, alles bijeengenomen, was de critiek van de Kamer heel gemoedelijk, hetgeen mini ster v. d. Vegte ook zelf constateerde, terwijl hij voor de hulde natuurlijx hee- lemaal dankbaar was. En nadat hij eenige beweringen had weerlegd, nam de Ka mer z. h. s. het begrootingsontw ,rp aan. Dan kwam een aantal min belang rijke onderwerpen aan de orde, als een wijziging van de pensioenwet voor spoor wegambtenaren, die na eenig gepraat z. h.s. werd aanvaard; de heer Hiemstra zag zich een interpellatie toegestaan, over de kwestie van de opheffing van de Ma rinewerf te Hellevoetsluis en reorganisa- i tie van de werf te Willlemsoord, ter wijl ook nog aan de orde kwam een buitengewoon „droog" voorstel n.l. de wijziging van de Archiefwet, die leiden moest tot concentratie van het archief wezen, waarover verschillende leden zich dankbaar toonden. Toch zag een I tweetal heeren n.l. van Aalte en Knot- tenbelt, nog kans een tweetal amende menten in het leven te roepen, die even wel door de inschikkelijkheid van den minister overbodig werden. Een amende ment-Bakker-Nort werd verworpen (met 60 tegen 8 stemmen) en nog een van den heer Sasse van IJsselt werd ingetrokken De zaak was echter van te weinig al gemeen belang, dan dit verder hierop zullen ingaan. SCHORTEN ZIJN IN DE MODE. Het dragen van een schort is iets zeer algemeens en gewoons en toch wordt :t den eenen tijd meer gedaan dan den an- deren. Op 't oogenblik bijv. zijn schor ten zeer in den smaak en ze worden niet alleen ter bescherming van den buik gebruikt maar dienen ook tevens ter garneering. Een schortje wordt dan ook precies naar de laatste mode gemaakt en moet keurig bij de japon passen. En dan staat 't er werkelijk snoezig op. Een coquet Fransch huisvrouwtje draagt bijv. over haar blauw zijden japounetje een roze schortje, met blauwe biesjes afgezet. Heel leuk zijn ook de gemoesd'' schor ten die met een effen band in dezelfde kleur rondom zijn afgewerkt. De moe- zen ofwel de fond der stof zijn dan in de kleur der japon gekozen. Dikwijls hebben de schorten een effen schouder stuk, terwijl het overige gedeelte van geruite of gebloemde stoff is vervaar digd. De- zoogenaamde „kazuifel" schort welke uit een voor- en een achterbaan bestaat en over het hoofd wordt aange trokken staat op bijna elke japon goed en wordt dan ook heel veel gelragen. TOILET-TAFELS. Tot een modern slaapkamer-ameuble ment behoort tegenwoordig bijna altijd een t oilettafel. 't Is een luxe, zeker, maar 'n luxe die tegelijkertijd buitengewoon practisch en nuttig is. Zoodra we ons gewasschen hebben, vluchten we naar dat gezellige „eigen" hoekje in de slaapkamer alwaar we op ons gemak ons toilet voltooien kun nen. Daar vinden we den heerlijken gxoo- itjen spiegel die ons niet alleen helpt om haar in orde te maken maar tevens zegt of onze blouse netjes zit,, onze japon goed valt, de kousen m kleur bij ons toilet passen, in een woord: 't ons mogelijk maakt om van top tot teen, zij 't nog zoo eenvoudig, keurig en gesoigneerd voor den dag te komen. Hoe gezellig doet ook de toilettafel wanneer we nu eens niet alleen aan het nut denken beladen met die gra cieuze, vrouwelijke prulletjes, kl ine kris tallen bakjes, fleschjes eau de cologne en parfum, een snoezig speldekussen, een fantasie poederdoosje, een paar aardige kandelabers of kleine electrische lamp jes enz. Ze vormt zoo,n ietwat sierlijk plekje in de anders ietwat stijve slaap kamer. En nu hebben we n>g niet eens gesproken over het gemak van de kleine laatjes en kastjes-, waarin we onze toi letartikelen kunnen bergen en verder al die kleinigheden, als zakdoekjes, gerimpe, dassen, kraagjes en handschoenen die een vrouw zoo graag bij de hand heeft en waarvoor ze niet altijd de geschikte bergruimte heeft. In Frankrijk het land van de toilettafel, wordt dit aardige meubels dikwijls door den heer of de vrouw des huizes zelf uit kistjes en planken opgebouwd en met ripoiine in een aardige kleur beschilderd. Zelfs flaconnetjes en kaarse- of lam pekapjes worden op bij passende wijze be schilderd. Natuurlijk is zoon toiletta fel niet zoo rijk als een van kostbaar hout mooi door den meubelmaker be werkt. Maar wie zh eischen ni t zoo hoog stelt, zal er best tevreden mee zijn. DE INDISCHE REGEERING EN DE NATIONALE PARTIJEN. Hoe ook de toestand in Indië op dit oogenblik moge zijn, vast staat wel voor ieder, die zelfs maar van buiten af de symptomen met belangstelling volgt, dat groote waakzaamheid geboden is. Op welke wijze de Indische Regeering „waak zaam" is, is onlangs uit een ontijdig be kend geworden z.n. geheime douane-cir culaire gebleken. De Regeering toch gaf in deze circulaire aan de douane-beamb ten last om de grootst mogelijke cou lance ten opzichte van de uit Mekka te- rugkeerende hadji's te betrachten. Ge zien het groote gezag, dat zulke hadji's bij het geloovig deel der Inlandsche be volking genieten, bestaat er alle reien om te voorkomen dat een al te ernstige onderzoeking van hun bagage ontstem ming zou wekken. De Regeering schreef nu voor dit te verkrijgen door voortaan steekproeven te nemen, m.a.w. slechts een gedeelte van de terugkeeren le hadji's zou worden gevisiteerd, en de reso zou mogen debarkeeren. Hier werd dus door een voorschrift, aan de douaneb lambten gegeven, de politie beknot in haar vrij heid tot het uitoefenen van de wettig en reglementair voorgeschreven controle. Aanvankelijk stelde de Regeering toen haar in den Volksraad naar ^en en an der gevraagd werd, zich op het stand punt, dat zij zoowel te Mekka zelf als te Djeddah, de plaats waar de peigrims zich inschepen, over zoo goede infor maties beschikt, dat het middel der vi sitatie niet behoeft te worden toegepast. Maar dit standpunt heeft zij als onhoud baar moeten loslaten. Want men is tot de erkenning gekomen, dat er nu een onevenredigheid ontstaat tusschm de be handeling door de douane van de Euro- peesche bevolking en de hadji's. Van de Europeesche bevolking zwermt weke lijks een deel uit en keert weer terugzij gevoelen eiken keer den overlast, dien de douane nu eenmaal moet aan loen, aan den lijve, maar de hadji, die eens in zijn leven een groote reis onderneemt, wordt voor dien overlast zorgvuldig gespaard. Vrees voor ontstemming schijnt ook in dit geval weer alleen tegenover het In landsche deel der bevolking te bestaan terwijl het er niet op aankomt hoe het Europeesche deel der bevolking over Re- geeringsmaatregelen denkt. Intusschen is deze geheime circulaire niet lang van kracht geweest. Niet veel langer dan een maand nadat zij was uit gevaardigd, werd zij op instigatie van den Directeur van Financiën en van den Procureur-Gene-raal ingetrokken 1 Maar zij is intusschen toch maar van kracht geweest, en aangezien Mekka nu niet bekend staat als een van communisme ge heel vrij centrum, mag men dit toch wel bedenkelijk achten! De werkgeversorganisaties In aansluiting op wat wij in de vo rige rubriek over de arbeidersvakbewe ging mededeelden, lijkt het ons geweaischt thans allereerst eenige beschouwingen te houden over de werkgeversorganisaties in •Nederland. Het is niet moeilijk in te zien, dat deze heel wat ingewikkelder is dan de arbeidersvakbeweging. Immers terwijl deze laatste eigenlijk slechts een belang heeft, de verbetering der arbeids voorwaarden, komen bij de werkgevers organisaties ital van dikwijls tegenstrij dige belangen aan de orde, omdat de werkgevers als ondernemers nu eenmaal in vele gevallen eikaars concurrenten zijn. Verder zijn de ondernemin. in belangrijk heid en in grootte zoo verschillend, dat ook daardoor moeilijkheden kunnen ont staan. Dit alles neemt echter niet weg, dat de werkgeversorganisaties zich in tweë- erlei opzicht hebben kunnen ontwikkelen In de eerste plaats heeft men de veree- nigingen, die meer in het bijz nder op komen voor de ondernemersbelangen. Voor wat industrie en handel betreft, zien wij ten eerste het Verbond van Nederl. Werkgevers, dat in 1926 is ont staan uit een fusie van drie andere ver- eenigingen, verder de Algem. R. K. Werk gevers vereeniging en de Chr. Werkge vers vereeniging. De Nederl. Mij. voor Nij verheid en Handel kan in dit verband ook worden genoemd, hoewel zij geen directe werkgevers vereeniging is, doch een vereeniging van personen, die belang stellen in handel en nijverheid. Daarnaast hebben zich in vrijwel alle bedrijfstakken organisaties ontwikkeld, Hie zich speciaal ten doel stellen in overleg met de arbeidersorganisaties de arbeidsvoorwaarden te regelen en die dus in het bijzonder de werkgeversbelangen behartigen. Evenals bij de arbeidersor ganisaties zijn deze vakbonden tot op zekere hoogte autonoom. Verschillende hebben zich echter, ook weer analoog met de arbeidersorganisaties, in een fe deratief verband vereenigd, teneinde on derling de vraagstukken, waarvoor zij gcplaats worden, te kunnen bespreken. Deze centrale organisaties zijn Centraal Overleg in arbeidszaken voor Werkge versbonden en het R. K. Verbond van Werkgevers Vakvereenigingen. Zooals wij echter reeds opmerkten, blijft bij deze vereenigingen, men kan haast zeggen in tegenstelling met de vereenigingen, die meer de ondernemersbelangen beharti gen, het zwaartepunt bij de vakbonden in de bedrijfstakken, die geregeld bespr*. kingen voeren met de arbeidersorgaaisa, ties. Behalve de hier genoemde organisatie; bestaan in den landbouw en de midden standsbedrijven nog belangrijke werkge-, versorganisaties, welke speciaal de aan., gelegenheden behartigen van de bij dez bedrijven betrokken werkgevers. Zoo ziet men dus, dat zich aan beid< kanten belangrijke organisaties hebben ontwikkeld. Den volgenden keer z aller wij op de samenwerking, die tusschen deze beide groepen bestaat, nader ingaan Vervolg Raadsverslag SPRANG-CAPELLE. Het voorstel van B. en W. hierop in stemming gebracht wordt jaangenomen met op een na algemeene stemmen, de heer Verheijden stemde tegen. De Voorzitter deelt mede dat^bij B en W. een verzoek is ingekomen van de firma A. L. Sneep te Capelle, voor het bouwen van een opslagplaats. Waar het hier een blijvende opslagplaats be treft, meenden B. en W. den raad hierin te moeten kennen. De heer v. d. Hoeven heeft gezien dal de overkapping van den weg meter breed en 3 meter boven den weg komt en nu is spr. er wel voor~de belangen van de industrie zooveel mogelijk te be vorderen, doch 3 meter lijkt hem te laag om er onder door te kunnen rijden Spr. zou dit op 4 meter gebracht willen zien, opdat de gemeente later niet in moei lijkheid komt, want als het eenmaal gebouwd is, gaat het niet zoo gemakke lijk het te veranderen. Een voer hooi kan er b.v. niet onder door, daarvoor it 3Vj meter noodig De heer Michaël zegt dat hierover al eens gesproken is, doch er ligt slecht; een perceel dat er over uit weegten lat is bouwland, eigendom van de Armlas tigen Al zou dit echter nog eei s hooi land worden, dan komt er zoo weinif. hooi van dat dit geen bezwaar kan zijn Er zijn weinig karren die boven do drie meter gaan. v. d. Hoeven. Wij weten niet, wa' de toekomst geven zal, al zien wij opa oogenblik het bezwaar niet, later kui dat komen. Timmermans. Bestaat niet de moge lijkheid, dat achter het gebouw van dei; heer Sneep nogeens gebouwd wordt. Sneep. Dat is niet mogelijk, de ge meenie moet dat terrein vrij houden het zou niet in het belang van de ge meen te zijn het voor bouwgrond te be stemmen. Michaël. De brug kan niet hooge: komen. v. d. Hoeven. Daarmede heeft de raad niets te maken. Verheijden. We hebben hier eer eigenaardigen toestand. Ik ben op di secretarie geweest om de kaarten in ti zien, doch die waren er niet. De vraa^ is, op wiens terrein komen de steun punten, op dat van de gemeente of des heer Sneep Dat zou ik eerst wille; zien. Michaël. We hebben er niets med; te maken wiens eigendom het is Verheijden. Wij zitten hier voor d. belangen van de gemeente. Met all pleizier wil ik den heer Sneep ter will zijn, doch we moeten rekening hou lei met de belangen der gemeente, als eei ander terrein vraagt dan wordt er eri pacht verleend. Sneep. Niemand heeft er last van het is alleen voor ons gemak, het i niets als spijkers zoeken op laag water Ik sta er borg voor dat het goed is, ik sluit de weg niet af. Verheijden. De ka wordt gedeeltelijk wel afgesloten Voorzitter. Kunnen de heeren ht' aan B. en W. overlaten, om de geopperd; bezwaren zoo goed mogelijk te onder vangen. Verheijden. Daarmede kan ik mij niet vereenigen, dat is carte blanche gevet Rijken. Ik kan het best aan B. ei. W. overlaten. Michaël, Als het noodig is kunnen JJezoek van 0öd8 bekend Hótel Café Blllard Restaurant j| Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 's BOSCH Tel. Interc. 436 Reclamewagens speciaal tarief. jVrasblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5