Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Geen Geweten. Sproeten komen vroeg in Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4792 Woensdag 7 Maart 1928. Buitenland FEUILLETON Itiiiiienland J.GRUNOJ BAAI TAB Ah Iiit. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. het voorjaar, koop tijdig een pot Spputol. Bij alle Drogisten. andere merken rookt Hu bluft van ueel genot verstoken Haar die zich houat by ófWNO'sBflfil. Zal heel zyn Zeven heertyk smoken! (Wordt vervolgd.) ^AND VAN alte^ voor liet Land m Hcislei bo AltenaJeLaigstraat nU Bonelervaard Dit Wad verschijnt WOENSDAG «n VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1-25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlyke nooomers 6 cent. Advertentien van 1—6 regels 90 cent. Elke regej meer 15 cent. Groots letters naar p!r«tsroimte. Advertentien worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ParijsKaapstad door da lucht. De vlieger Mules, die den tocht Parys- Kaapstad wil maken, is gistermiddag van het vliegveld Le Bourget bij Pargs vertrok ken. Geweldige brand in een Oostenrijksch dorp. Te Hassereiph in de Oostenrgksche Alpen is een geweldige brand uitgebroken, die niet kon worden gebluscbt bij gebrek aan water. Het begon in de woning van den burgemeester 20 huizen zijn reeds in de asch gelegd, terwyl het vuur zich nog steeds uitbreidt. o— Fabrieksbrand te Antwerpen. De cichorei-fabrieken van De Beukelaer te Antwerpen zyn door brand grootendeels verwoest. De schade bedraagt ruim 4 mil- lioen francs. Vliegongelukken. Op het eiland Grain aan den mond van de Theems is nabij het vliegterrein een vliegtuig gevallen, waarbij 3 personen wer den gedood. Bij Riga is tijdens lessen in het vliegen een der toestellen gevallen. De chef der vliegschool, die in het vliegtuig zat, werd levensgevaarlijk, zijn leerling licht gewond. o— Vrouw vermoord. Gedurende de afwezigheid van haar man is de 58 jarige vrouw Fischer te Zeitz in Saksen in haar woning door jongemannen overvallen, die haar aan handen en voeten hebben gebonden en geworgd. De misda digers verlieten de woning door een venster en ontkwamen ongezien. Een van ben heeft berouw gekregeD en 't gebeurde by de politie aangegeven. Eerst daardoor kwam de misdaad aan het licht. o— Veelbelovend jongmensch. Te Vegesach bij Bremen beeft een 16- jarige mismaakte jongen een 6-jarig meisje op beestachtige wgze om het leven gebracht. Hy verklaarde zelf, dit alleen te hebben gedaan uit on bed wing baren moordlust. De dikste man ter wereld getrouwd. De dikste man van de wereld, de Ber- lyner Emit Hohne, die 483 pond weegt, is Zaterdag met zyn buurmeisje getrouwd. Hy is alleen voor den burgerlyken stand getrouwd en niet kerkelijk, omdat by anders een nieuw pak zou hebben noodig gehad, hetgeea hem te duur zou zyn geworden, daar hy voor een pak 5| Meter stof noo dig heeft. ROMAN VAN REINHOLD ORTMAN. O 47) Zoodra de verpleegster zich. beach .iden teruggetrokken had, zeide hij nadat de eerste begroeting voorbij was en met een vermoeide handbeweging naar zijn werk tafel wijzende: „Daar in de schuif la vindt je alles het poeder en de handleiding, waarin ik de samenstelling en dj berei dingswijze uitvoerig heb beschreven. Er zijn geen mondelinge toelichtingen bij noodig, want ik ben zeer zorgvuldig te werk gegaan. Bij de bereidingswijze vestig ik er echter bijzonder de aandacht op, dat geen onopgelost chloorbari um hoor je het? geen onopgelost chloor ba ri um". Hij bracht zijn hand naar zijn voor hoofd en zijn laatste woorden gingen in een onverstaanbaar gemurmel verloren. Dortor Artois bekeek de glaz-tn met het Witte zout aandachtig en stak ze na eenig aarzelen in de zakken van zijn jas. Daarop stak hij het manuscript, waarin hij vluchtig gebladerd had, evenems bij zich. „Ik zal je dat alles teruggeven, wannen: je weer gezond bent, ouwe jongen," zeide hij, want je zult al lang g»-zond zijn, eer de professor uit Weenen terug is. Noodlottige autobotsing 4 dooden. Te Mowbray, een voorstad vao Kaap stad, is een auto, die 10 personen van een dansparty terugbracht, in botsing gekomen met een tram. Vier personen, waaronder de bestuurder van de auto en twee meisjes werden op slag gedood, vier anderen wer den zwaar gewond, de twee overigen kwa men met den sehrik vry. De auto, die slechts 6 personen kon bergen, werd totaal versplinterd. Men vermoedt, dat de bestuur der onder den invloed van sterken drank verkeerde. o— Mijnongeluk. Door een instorting in een mijn by Ber gen in Henegouwen zyn twee mijnwerkers gedood. Auto uit elkaar gesprongen. Op den straatweg van Munckebreg en Straussberg bij Berlijn is dezer dagen een eigenaardig ongeluk gebeurd. De chauffeur van een vrachtauto van de rykspost zag, dat een voor hem uitrydende personenauto in volle vaart uit elkaar sprong. De chauf feur, die alleen in de auto zat, werd er uit geslingerd en door den chauffeur van de postauto bewusteloos naar een zieken huis gebracht. De personenauto is door de ontploffing volkomen vernield. De bewustelooze chauffeur had een koe- rierstasch bij zich met Engelscbe en Rus sische drukwerken. Wie is, weet men nog niet. Doodgeschoten aao boord. Gisteren is te Antwerpen bet Britsche schip uDorington Court* aangekomen met twee lijken aan boord. Tijdens de reis was twist ontstaantwee Arabieren werden door een landgenoot met revolverschoten gedood ter hoogte van Vlissingen. Ontaarde moeder. Een aeoeder heeft heeft te Cauchy in Noord-Frankryk haar 2-jarig kind in een put geworpen. De vrouw was smoordronken. Het kind had spelend een flesch met ster ken drank omver gegooid. De ontaarde moeder is aangehouden. Christelijk Nationaal Zendingsfeest. Op het Christelyk Nationaal Zendingsfeest, dat Woensdag 4 Juli op Middachten gehouden wordt, zal Dr. C. W. Th. Baron van Boet- zelaer vau Dubbeldam de openingsrede, en Dr. J. Lammerts van Bueren van Zetten de slotrede uitspreken. .Maar ik geloof dat het heter voor je is, als ik je nu maar verder met rust laat. Düringhoffen maakte een bewngmg, die zeker zijn goedkeuring voor deze laat ste woorden moest beteekenen. „Zeg hem dat tot op heden niemand iets daarvan weet nie mand," fluisterde hg, „en dat het slechts zuiver te voorschijn komt, als het chloor het chloor Hij kon blijkbaar het woord chloor barium niet meer uitspreken verviel telkens in eindelooze herhalingen van de eerste lettergreep. De verpleegster trad haastig op het bed toe en wenkte den doctor heen te gaan. Artois keek haar vragend aan, doch zij schudde treurig en moedeloos het hoofd. HOOFDSTUK XVI. Het was ongeveer half tieain de overdadig luxueus ingerichte e M zaal van de club zaten hier en daar kleine groepjes heeren, die in een vroolijk gesprek ge wikkeld waren. Doctor Siegmund Artois, die juist binnenkwam, groette zeer be leefd naar alle kanten; maar hij had het onbestemde gevoel, dat deze groeten door enkele zijner clubgenooten min Ier voor komend en hartelijk werden beantwoord dan a nders. Aan een der kleine tafeltjes zat met twee andere hoeren ook de blonde ban kier Harders onder het genot van een flesch portwijn en een zeer smakelijk uit- zienden kreeftschotel. Toen Artois hun tafeltje nadeide, was hij schijnbaar zoo zeer in beslag genomen door het ont- Jan Toorop -{- Jan Toorop is Zaterdagmiddag om zes uur in het Roode Kruis Ziekenhuis te Den Haag op 69 jarigen leeftyd overleden. Na zyn zeer langdurig lijden was de schilder de laatste dagen niet meer tot bewustzijn gekomen eo verergerde zyn toestand gaandeweg. Zaterdagmiddag over leed hy, kalm en rustig, zonder eenigen uiterlyken doodstryd. Zyn naaste familie leden stonden om zyn bed geschaard toen hy den laatstee adem uitblies. Korenschuur afgebrand. Een groote met koren gevulde houten schuur van den heer A. Roodenburg, staande aan den Hoogeweg te Vijfhuizen, is tot den grond toe afgebrand. Door het ingrypen der brandweer kon de brand ge- localiseerd worden, zoodat de belendende perceelen gespaard bleven. Een bijbehoo- rend schuurtje ging eveneens in de vlam men op. Behalve het graan gingen ook eenige landbouwwerktuigen verloren. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. O Aan brandwonden overleden. Mej. J. Beekema te Bolsward, die een week geleden ernstige brandwonden opliep, is thans aan de gevolgen daarvan overleden. o— Een vrouw verbrand. De kleeren van de wed. W. te Muiden, die bij een zieke hulp verleende, geraakten in brand, doordat ze te dicht by de gloei ende kachel kwam. In haar angst vluchtte zjj naar buiten, terwyl de vlammen al boog opsloegen. Een heer zag het groote gevaar waarin de vrouw verkeerde en bluschte den brand met een emmer water, die juist voor een slagerij stond. In brand. Begin der vorige week zyn de kleeren van den 13 jarigen A. B. te Nyswilier (Limburg) door het vlam vatten van ge morste benzine in brand geraakt. Thans is de jongen in het ziekenhuis te Heerlen aan de brandwonden overleden. Tu8scben de buffers. By het rangeeren van een kolentrein, op de terreinen van de Zuidergasfabriek te Amsterdam, is een werkman van die fabriek tusschen de buffers van twee wa gens geraakt. Het ongeluk werd dadelyk opgemerkt en de trein tot stilstand gebracht. Daaraan heeft men vermoedelijk zyn leven te danken. Hy kwam er nu af met eenige gekneuste ribben en werd naar het Bin nengasthuis vervoerd. De Culemborgsche moordzaak. Men meldt uit Tiel Verdacht van meineed bij de behandeling van de Culemborgsche moordzaak zyn tegen leden van een dezer scbaaldi ren, dat het niet al te zeer in het oog vi jl, dat hij blijkbaar toevallig den groet van den doctor over het hoofd zag. De privaatdo cent kneep de lippen op elkaar m stap te regelrecht op hem. toe. „Goeden morgen, mijnheer Harders 1" herhaalde hij met bij zonderen nadruk. „Ik verheug mij zeer u met zulk e.n voortieffelijken eetlust aan te treffen." De bankier keek op en knikte nauwe lijks merkbaar met het hoofd. „Goeden morgen 1" zeide hij koeltjes. „Het is in derdaad heel vriendelijk van u, dat u van zulke onverschillige dingen notitie neemt." Daarop wijdde hg zich schijnbiar weer vol aandacht aan zgn kreeft, zonder ver der op de aanwezigheid van den doctor acht te slaan. Er was nog een stoel aan het tafeltje vrij maar geen van drieën noodigde Artois uit bij hen te komen zitten, hoewel hij zichtbaar op zuik een invitatie wachtte. Eenige hoogstpgnlijk» oogenblikken verliepen onder een ijzige stilte; toen keerde de privaatdocent hen kortweg den rug toe en ging tien pas sen verder aan een onbezet tafeltje zitten. Het bloed hamerde in zgn siapen en het kostte hem geen geringe zelfover winning een onverschillig gezicht te too- nen. Hij twijfelde er niet meer aan, of Harders had tegenover andere 1 den van de club gesproken over zgn bezoek n het doel daarvan en hij voelde! dat de grond onder hem reeds begon te wijk n Daar vertoonde zich in de deur van de eetzaal de clubbediende in uniform. Hij droeg een sierlijk biljet op eon presen teerblad en stapte direct, op doctor Artois af. aanstaanden Maandag voor den rechter commissaris gedagvaard le mej. J. S. weduwe H., 2e M. de S., 3e J. A. C., 4e A. C. Als getuigen zyn gedagvaard C. Sweris, mej. J. S. weduwe H. en mr. H. H. Roobol, advocaat te Arnhem. o Afschaffing zakelyke bedrijfsbelasting. Drie en dertig Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland hebben een gezamelyk adres gericht tot den Minister van Binnenland8che Zaken, ten einde nog maals hun bezwaren tegen de heffing eener zakelyke bedrijfsbelasting kenbaar te maken en op afschaffing daarvan aan te dringen. O Geven benzinepompen niet de volle maat In de vergadering van de Kamer van Koophandel voor Noordelijk Overjjsel heeft de heer Reinders te Zwolle gesproken over de onbetrouwbaarheid van benzinepompen. Blijkens gehouden controle, zei hij, wordt door door de automaten 6 tot 10 pCt. minder benzine gegeven dan de schaal aan wijst. Daar in Nederland per jaar ongeveer 115 millioen liter benzine verbruikt wordt, beteekent een tekort van 6 pCt. een verlies van 7 millioen liter of ruim een millioen gulden, gpr. vraagt of zulks niet in strjjd is met de ykwet, en of de Kamer zich niet geroepen voelt om dit onder de aandacht van de overheid te brengen. De voorzitter antwoordde, dat alle auto maten buiten de ijkwet vallen. Het bureau van de Kamer zal echter een onderzoek in- stelleu wat in dezen gedaan kan worden. Minister Beelaerts naar Gerève. De Minister van Binnenlandsche Zaken jbr. mr. F. Beelaerts van Blokland, is Zaterdagmiddag naar Ger êve vertrokken tot het bywouen der vergaderingen van den Volken bondsraad. Verdronken. De 46-jarige caféhouder J. Vermaat te Nieuwenhoorn is 's avonds by de Heul aan den Ravenscheweg in de wetering geraakt en verdronken. 's Morgens vond een boerenknecht den drenkeling. De verongelukte laat een vrouw met vyf kinderen na, waarvan de oudste 16 jaar is. O Zegeling van kwitanties. Het is gebleken, dat kwitanties wegflDS ontvangen koopsommen, meer dan f 10 bedragende, voor door het Rjjk verkochte goederen, ongezegeld zgn afgegeven. By Min. beschikking is ter kennis ge bracht dat deze kwitanties niet van zegel recht zyn vrijgesteld, zoodat zy met f 0.10 gezegeld moeten worden. Het bedrag van het zegelrecht komt ten laste van de schuldenaren. Aan de autoriteiten, ten overstaan van wie verkoopingeu plaats hebben, is verzocht ECHTE FRIESCHE 10 '12 '18 irnfiper/i ons». MtT F RA GIL 6 £SCH£nn£H. voor herhaling van bedoelde overtreding te waken. Een dankbare passagier. Een erfenis van een ton. 't Klinkt als een sprookje, zegt de Rotterd., maar 't moet volkomen waar zyn... vriendelijke bejegening werd dezer dagen beloond met een legaat van circa f 100.000. Begin vorige week werd het testament openbaar gemaakt van een heer, die ge regeld van de Delftsche lijn der H.T.M. gebruik maakte. Het bleek toen, dat hg zgn geheele vermogen gelegateerd had aao deu tram- beambte D., met wien de overledene ge regeld den rit meemaakte. De erfenis, welke als een oud ongeloof waardig sprookje voor den beleefden beambte als 't ware uit de lucht komt vallen, moet bestaan uit f 45.000 bankdeposito, benevens huis en erf ter waarde Van f 50.000 De familie van den overledene schijnt de rechts geldigheid van het testament te willen be twisten. 't Is dan ook een tegenvaller voor hen. Een reiziger uit den trein gesprongen om een kind te redden. Nabij het viaduct over den Verspronckweg te Haarlem moeten binnenkomende treinen hun vaart minderen. Zy rijden dan be trekkelijk langzaam. Dit gebeurde ook Donderdagmiddag met een trein, die uit de richting Velsen kwam. Plotseling zag men uit den trein een reiziger springen, die zich langs de helling van den spoordyk liel glijden. Hg had van den trein uitgezien, dat een meisje in het water van de Delft lag. Eén handje stak nog boveu water uit. Zelf kon hg echter de drenkelinge niet be reiken door de sterke afscheiding daar ter plaatse van de spoorbaan, maar de ongewone bandelwjj2e bad de aandacht getrokken van „De brengster van dezen brief wacht antwoord," meldde hij. „Zij zegt, dat er zeer veel haast bij is." Artois knikte. En terwijl de b diende een paar passen achteruit ging, maakte hg den brief open, waarvan het schrift hem maar al te bekend was en dim lig reeds met koortsachtig ongeduld ver wacht had. De inhoud luidde „Ik heb je schrijven ontvangen en hoe wel je aangevoerde argumenten mij vol strekt niet overtuigd hebben, zal ik me met je voorstellen vereenigen. Wij zullen de uitvoering van ons plan dus nog eeni gen tijd uitstellen, evenwel onder de be sliste voorwaarde, dat wij vertrekken, nog voor mijn man uit Ween en is terug gekeerd. Aan de noodzakelijkheid van onze reis is thans niets meer te verande ren. Je zult je er aan moeten onderwer pen, ook al zou je er berouw van hebben, dat je tot deze reis besloten hebt. Met de daad, die ik beden verricht heb, om jou te redden, werd tegelijkertijd ons lot be zegeld; aan terugtrekken is niet meer te denken en het is goed zoo; want het zal tot ons beider geluk zijn. I Je wensch, om je het geld toe te zen den, kan ik helaas niet vervullen en het zou absoluut verloren moeite zgn, wan neer je ondanks deze verklaring toch nog eens mocht trachten, mij daartoe te bewegen. Maar ik zal den wissel nog hedenmorgen inlossen, wanneer je me door brengster dezes meedeelt, waar dat kan geschieden. Door dwingende omstan digheden kan er vandaag slechts een schriftelijk onderhoud tusschen ons plaats hebbenvan mondelinge besprekingen kan geen sprake zgn. Ik zou niet in staat zgn je bezoek te ontvangen en je zult me toch! niet tot de onaangename noodzakelijkheid willen verplichten, je door mijn dienst meisje te laten afwijzen. Een paar woor den op een gesloten briefje zal wel vol-i doende zgn, om mij op de hoogte tet brengen en ik geef je de verzekering dat) je van dat noodlottige papier thans nietsi meer te vreezen hebt EDITH." „Listig als een slang!" siste Artois zaehtes tusschen de tanden, terwijl hij het briefje in zijn hand verfrommelde, en het als een waardeloos vodje papier in zijn zak stak. Toen wendde hij zich tot den bediende: „breng mij een envelope pe, maar snel alsjeblieft!" Op een blaadje, dat hij uit zgn por.-i tefeuille gescheurd had, schreef hij met potlood een adres en stak toen het briefje in de haastig gebrachte enveloppe zonder ondertusschen het couvert van een adreö voorzien. „Hier is mijn antwoord en daar" -a hij greep in zgn vestjeszak en reikte den bediende een tienmaxkstuk „g>ef dab aan de persoon, die den brief gebracht heeft." Hij bestelde een dozijn oester» en een halve flesch Champagne. Reeds na ver loop van tien minuten was zijn maaltijd geëindigd; hij kon het in deze ruimtó niet langer uithouden en zonder het kleine gezelschap, dat nog she de met den kreeftschotel bezig was, met een blik te verwaardigen, verliet hij de club en liep wel een uur lang doelloos ia de straten rond.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1